Thans Sowjet-waarschuwing West-Duitsland gezonden naar Financiering woningbouw door EGKS in ons land Communisme krijgt geen vaste voet aan de grond in Jordanië Axelsc vrouw met drie dochtertjes omgekomen in te water geraakte auto PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Geen diplomatieke betrekkingen met Rusland Prins en prinses weer in Nederland DRIE MANNEN DOKEN VERGEEFS Wacht niet met inroepen van tand heelkundige hulp Staking in Engeland geëindigd ACTIE TOVERBAL begonnen Algemeen mijnwerkersfonds verleent zijn medewerking Rusland overhandigt nota Twintig doden bij Turkse aardbeving Japanse regering blijft aanhouden Hoofdkantoor: L. Vorststraat 80, Ooei Telefoon 2438. Bij geen gehoor: 3987 (red.) en 2970 (adm.). Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- straat 35. TeL 2009 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 2628. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Zeeuwsch Dagblad 13e Jaargang No. 3689 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq. de Smit Maandag 29 april 1957 c OVER DE VIA DOLOROSA <Zie pag. 3) Oj>- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 5.13 u., onder 20.02 u. Maan op 5.20 u., onder 20.54 u. Hoogwater dinsdag 30 april. Vlissingen: 2.06 u. 2.07 m., 14.32 u. 2.14 m. Terneuzen: 2.32 u. 2.21 m., 14.55 u. 2.28 m. Wemeldinge: 3.51 u. 1.56 m., 16.16 u. 1.70 m. Zierikzee: 3.35 u. 1.30 m., 16.05 u. 1.44 m. ï-J, Hoessein naar Saoedi- Arabië vertrokken Zeeuwsch Dagblad op Koninginnedag Daar de Posterijen op Koningin nedag geen bestellingen uitvoe ren, wordt het „Zeeuwsch Dag blad" zeer tot onze spijt, die dag niet bij de postabonné's be zorgd. Voorzover mogelijk wordt een gedeelte van de postkranten bezorgd door onze plaatselijke agenten. Prins Bernhard en Prinses Beatrix zijn zaterdag om drie uur uit Rome, waar zij gedurende enkele dagen het internationale concours-hippique heb ben bezocht, in Nederland terug gekeerd. Koning Hoessein van Jordanië is gisteren naar Rij ad, de hoofdstad van Saoedi-Arabië, vertrokken in gezelschap van de chef van zijn kabinet en de ambassadeur van Saoedi-Arabië in Amman. Hij heeft intussen geweigerd zijn goedkeuring te hechten aan het besluit van de voormalige regering-Naboelsi om diplomatieke be trekkingen met de Sowjet-Unie aan te knopen. In een boodschap aan het Britse blad „News of the World" jzegt koning Hoessein dat het communisme geen vaste voet in zijn land zal krijgen, zolang de Jordaanse regering vastbesloten is om het Arabische nationalisme in Jordanië te beschermen. Voorts is bekendgemaakt, dat vijftien hoge ambtenaren, die onder het bewind va'n Naboelsi waren ontslagen, in hun functie zullen worden hersteld. Drie andere ambtenaren krijgen ontslag wegens hun hou ding tijdens de crisis. Uit nadere mededelingen betreffen de de op te richten militaire tribu nalen blijkt, dat er twee zullen ko men, een te Amman en de andere te In nachtelijk Zeeuwsch-Vlaanderen Machteloos heeft de heer G. Naeye uit Axel zaterdagnacht moeten toezien, hoe moedige mannen het ijskoude water indoken om zijn vrouw en drie dochtertjes te redden uit de auto, waaruit hijzelf ter nauwernood had kunnen ontsnappen. Pas na drie vreselijke uren vol angstige spanning slaagde men erin de wagen op de wal te takelen. Te laat echter. De 36-jarige mevrouw M. Naeye—Van Hoeve en haar drie dochtertjes Cathrien, Anneriet en Neeltje, respectievelijk 8, 7 en 4 jaar oud, bleken reeds in het binnengekomen water te zijn omge komen. De 36-jarige heer Naeye, die medefirmant is van de meubel bedrijven Naeye te Axel en Terneuzen, blijft met twee zoontjes van 10 en 14 jaar achter. voorruit terecht en slaagde erin deze kapot te trappen. Hij wrong zich naar buiten en probeerde ook zijn gezins leden uit de wagen te trekken. Van die vreselijke ogenblikken kan de heer Naeye zich niet veel meer herinneren. Wel weet hij dat hij na vergeefse red dingspogingen het plotseling vreselijk benauwd kreeg. Toen moest hij wel los laten Met moeite kon hij de wal bereiken, waar op zijn hulpgeroep auto's stopten, die hun koplampen op de zwarte wa termassa richtten, waarin opborrelende luchtbellen de onheilsplek markeerden. Redders Iemand uit het woonwagenkamp, ze kere Meulendijk, ging onmiddellijk te water. Met spanning en vertwijfeling keken de wanhopige vader en de in middels gearriveerde politie, brand weer en artsen de moedige zwemmer na, die in het licht van de schijnwer pers naar het midden van het kanaal zwom. Bevangen door de koude moest hij echter onverrichterzake terugkeren. Ook de verwoede pogingen van kraan wagen en takel om de auto te lichten, mislukten keer op keer. „Waarom gaat er niemand het water in?" riep de 19-jarige luchtmachtsol daat Ie kl., Jan Oppeneer, die het weekend-verlof in Axel was en zich met de motor naar het ongeval had begeven. Direct trok hij zijn uniform uit en sprong het ijzige water in. Drie maal dook hij naar de auto. „De laatste keer voelde ik het portier," zo vertelde de kordate monteur van de vliegbasis Eindhoven ons zondagmiddag, toen hij weer helemaal op verhaal was geko men. Maar toen was ik zo koud gewor den, dat ik bijna bezweek," Met veel inspanning kon hij weer op de wal komen. Na in de ziekenauto wat te zijn bij gekomen waagde hij, samen met Troost uit Terneuzen, opnieuw een poging. „Ik dook weer," vertelde Jan, die als een eerste klas zwemmer bekend staat, „maar toen kreeg ik bijna een flauwte van de kou. Ik kon niet meer." Terug op de wal kon hij geen been meer verzetten. Later wilde hij voor de derde maal zijn leven voor dat van zijn vier stadgenoten wagen, maar dokter Boor, zijn huisarts, achtte dit niet meer verantwoord. Nog ruim twee uren zwoegden de redders. Pas om kwart voor één werd de auto zichtbaar. Toen zag men, dat de auto was gekantetd, met de wielen omhoog. In de Vauxhall trof men de vier ontzielde lichamen aan die naar het ziekenhuis te Sluiskil werden ver voerd. De groepscommandant van de rijks politie te Axel riep de waterpolitie uit Terneuzen te hulp, doch deze was op patrouille bij de Belgische kust. Rijks waterstaat zond een boot, die echter pas op de bewuste plaats aankwam, toen de auto al was opgetakeld. Het bericht van het tragische onge val met de familie Naeye verwekte in Axel, waar de heer Naeye een meu belzaak heeft in de Noordstraat, grote verslagenheid. Om even half tien was de auto uit Schoondijke vertrokken, waar het de middag en avond bij vrienden had doorgebracht. Vóór in de auto, een Vauxhall 1954, zat het echtpaar, met tussen zich in de 4-jarige Neeltje, de 8-jarige Catharina en de 7-jarige An neriet, (zoals Janna werd genoemd) zaten op de achterbank. Op de asfaltweg van Sluiskil naar Axel, die loopt langs een zijtak van het kanaal Gent-Terneuzen, de z.g.n. Axelse Sassing, moest de heer Naeye ter hoogte van het z.g.n. Pietersdijklje tussen Sasse en het Casino, een flau we bocht naar links nemen. Neeltje, die tijdens de rit op de voorbank was gaan staan, raakte hierdoor uit haar evenwicht en viel naar links, op de rechterarm van haar vader. Slechts een seconde ver loor de heer Naeye de macht over zijn stuur; voldoende echter voor de auto om uit de bocht te vliegen en rechts over de smalle berm het vrij brede water in te schieten. Gezonken „Ik stond aan de overkant op de dijk", vertelde ons de landbouwer Brande, die de auto had zien aankomen. „Plot seling zag ik hem naar me toe komen en van de weg af schieten. Hij kwam zeker 15 meter van de kant af in het water terecht en zonk vrijwel onmid dellijk". In de auto was een paniek ontstaan, toen allen eensklaps door elkaar rol den en het water hoorden binnendrin gen. De bestuurder kwam tegen de In verband met het feit, dat maan delijks gemiddeld ongeveer een kwart miljoen saneringskaarten aflopen, meent het hoofdbestuur van de Ne derlandse Maatschappij tot Bevorde ring der Tandheelkunde met het oog op het naderen van de datum 1 mei, er nog eens met klem tegen te moe ten waarschuwen dat men slechts tandheelkundige hulp in roept indien dit dringend noodzakelijk is. Het ge vaar dreigt, dat bij een eventueel herstel van de normale betrekkingen tussen de Ziekenfondsorganisaties en de maatschappij, aan de vraag naar hulp, die zich dan inmiddels heeft opgehoopt, op dat ogenblik niet kan worden voldaan. 9 De directeur-generaal van de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (F.A.O.), dr. B. R. Sen, zal maandagmiddag op paleis Soestdijk worden ontvangen door Ko ningin Juliana. Jeruzalem. Zij zullen elk worden ge vormd door drie hoofdofficieren van het leger. Hoger beroep zal niet mo gelijk zijn, maar de vonnissen kunnen door de gouverneur worden herzien, terwijl doodvonnissen door de Koning moeten worden bekrachtigd. Het voor dag en nacht geldende uitgaansveibod in de Jordaanse ste den werd zondag gedurende vijf uur opgeheven. Het ministerie van bin nenlandse zaken heeft inmiddels de uitreiking van speciale passen stop gezet, omdat men verwacht, dat het uitgangsverbod binnen enkele dagen geheel zal worden opgeheven. De nieuwe Jordaanse regering past thans een oude anti-communistische wet streng toe, aldus is zaterdag van betrouwbare zijde .te Amman verno men. De vorige regeringen hebben met de uitvoering van deze wet de hand gelicht. Geen Jordaniër zou nog durven zeggen, dat hij communist is. Koning Hoessein heeft een aantal maatregelen genomen tegen wat hij een paar dagen geleden „Egyptische propaganda en verzonnen berichten over mij en Jordanië" noemde. Vice-admiraal Charles Brown, be velhebber van de Amerikaanse zesde vloot, die ijdens de Jordaanse crisis in het oostelijk deel van de Middel landse Zee blijft, heeft verklaard dat de huidige missie van de vloot eruit bestaat „voorbereid te zijn op oorlog iedere soort van oorlog maar de allereerste taak is de vrede te be waren". Naar van betrouwbare zijde ver luidt, hebben op initiatief van de Iraakse regering, Syrië, Jordanië, Li banon en Irak onderhandelingen ge opend voor het sluiten van een over eenkomst, krachtens welke de olie- De staking van 3000 Britse scheeps- bouwarbeiders en ketelmakers, die werken op werven aan de oevers van de Mersey, is zaterdag geëindigd. De staking heeft 3 weken geduurd. De stakers zullen maandag het werk hervatten. De werkgevers zijn ak koord gegaan met een loonsverhoging. Zij hadden drie weien geleden htm aanbod tot loonsverhoging ingetrok ken. Minister-president Drees heeft de eerste bijdrage geleverd voor de „Actie Toverbal", waarmee men een miljoen gulden bijeen wil brengen voor 3000 jeugdige Hongaarse vluchtelingen in Oostenrijk. In zijn kabinet op Plein 1813 in Den Haag heeft dr. Drees zaterdagmorgen een doosje van de voor deze actie vervaardigde toverballen gekocht van een deputatie van de Nederlandse jeugd, bestaande uit Tineke van Otin- chem uit de Arbeiders Jeugdcentrale, Ineke Pronk uit de Gereformeerde Jeugdorganisatie en dLies de Wal uit het Nederlands Padvindersgilde. In het kader van de „Actie Tover bal" zullen in een maand tijds vier series van 250.000 doosjes toverballen door leden van diverse jeugdgroepen, sportorganisaties, schoolclubs e.d. aan de man en de vrouw moeten worden gebracht. In elke serie zitten de kan sen op het winnen van een huis, een auto, twee televisietoestellen, radio's, fietsen en studiebeurzen met een ge zamenlijke' waarde van f 140.000 aan prijzen. De kopers van dit speciale snoep goed mogen de doosjes niet openen, voordat in een radio-uitzending aan het eind van de maand mei bekend wordt gemaakt, welke verrassingen aan de toverballen verbonden zijn. Ter bevordering van de bouw van woningen voor werknemers in de landen van de E.G.K.S. stelt de hoge autoriteit voor 1957/1958 een equivalent van 15 miljoen dollars ter beschikking voor de financiering van de woningbouw in de zes landen. Dit bedrag moet dan worden aangevuld door leningen van anderen. Voor ons land wordt voor 1957/1958 door de hoge autoriteit een be drag van 4 miljoen beschikbaar gesteld, met een looptijd van 30 jaar en een rentevoet van 1 procent. leidingen die door de vier landen lopen tegen sabotage worden be schermd. De overeenkomst zou ten doel hebben, oliemaatschappijen aan te moedigen hun arbeidsveld in de Arabische landen uit te breiden. Door de institutionele beleggers, in dit geval het algemeen Mijnwerkers fonds, wordt een lening verstrekt van 16 miljoen gulden met een loop tijd van 30 jaar en een rentevoet van 4% procent. Dat betekent, dat een bedrag van 20 miljoen gulden beschikbaar komt voor de bouw van woningen voor werknemers in de staalindustrie en de kolenmijnen in ons land, tegen een rentevoet van iets minder dan 4 procent. Deze 20 miljoen gulden worden ge leend van de Bank voor Nederlandse Gemeenten. Deze bank verstrekt lenin gen aan de gemeenten, welke door de hoge autoriteit worden aangewezen. De hoge autoriteit zal daarvoor advie zen krijgen van een commissie uit de mijnindustrie en een commissie uit de staalindustrie. Terwijl de Jordaan-Syrische grens op last van Koning Hoessein werd gesloten en de zesde Amerikaanse vloot uit Italiaanse en Franse havens vertrokken naar de Middellandse Zee, is de Israëliscl-Jordaanse grens open gebleven. Aan een tafeltje tussen de tankversperringen in 't niemandsland bij de Mandelbaupoort in Jeruzalem hebben de militaire commandanten van resp. het Israëlische en het Jor daanse grensgebied ter plaatse, kolo nel Haim Herzog (rechts) en kolonel Malik Saadi van het Arabische legi oen (links) hun tweede bespreking in twee weken tijd gevoera De Russische minister van buitenlandse zaken, Gromyko heeft zater dag in Moskou, aan de zaakgelastigde van West-Duitsland een nota overhandigd, die een waarschuwing bevat om niet toe te staan, dat er in de Bondsrepubliek atoomwapens worden gestationneerd. In een door 't Russische persbureau Tass uitgegeven samenvatting van de nota heet het, dat de Russische rege ring bereid is met de westelijke mo gendheden overeen te komen, dat op Duits gebied geen kernwapens worden opgeslagen. Het hereiken van een der gelijke overeenkomst zou in grote mate vergemakkelijkt worden door een posi tieve houding daartegenover van de regering van West-Duitsland. Verder wordt gezegd, dat de belan gen van het Duitse volk gediend zijn met een spoedige ontwapening en een verbod van kernwapens. Het Duitse gebied is thans gemaakt tot een plaats waar' strijdkrachten en- militaire uit rusting van staten met 'n verschillend militaire constellatie worden samen getrokken, hetgeen volkomen abnor maal is in vredestijd. De Europese landen, die in het ver leden door Duitsland zijn aangevallen, aldus wordt in de nota nog gezegd, zouden ingeval van een atoombewape ning van West-Duitsland moeten ant woorden. Zij zouden de nodige maat regelen moeten nemen ter versterking van hun defensie. De uitrusting van het Westduitse leger met kernwapens en de verande ring van het gebied in een lanceerter- rein voor Amerikaanse kernprojectie len zou de veiligheid van West-Duits land niet versterken, maar het inte- Een recente portret-foto van H.M. Koningin Juliana, die op 30 april a.s. haar verjaar dag hoopt te vieren. (Foto Meijboom) Bij de twee aardbevingen, die don derdag het westen van Turkije heb ben geteisterd, zijn ongeveer 20 men sen om het leven gekomen en zestig gewond. Men schat dat er circa dui zend dorpen verwoest zijn, terwijl dria steden gedeeltelijk zijn getroffen. Volgens het hoofdkwartier van da Britse marine in La Valeta is de Brit se onderzeebootjager „Dainty" naar het getroffen gebied onderweg om hulp te verlenen aan de mensen dia dakloos zijn geworden. De Japanse regering heeft haar ver tegenwoordiger in Washington op dracht gegeven de Amerikaanse rege ring te verzoeken de serie kernproe ven, die volgens plan in mei in Ne vada genomen zullen worden, te staken. Een woordvoerder van het Deense ministerie van gezondheid heeft za terdag bekend gemaakt, dat de lucht boven Denemarken sinds midden maart sterker radio-actief is dan voor die tijd. Speciaal in de afgelopen paar dagen is de radio-activiteit toegeno men. Men neemt aan, dat dit een ge volg is van de proeven met de atoom bom, die de laatste tijd zijn genomen. Volgens mededelingen van Reuter- correspondenten op het vasteland van Europa zou de atmosfeer boven Europa, na de kernproeven in de Sowjet-Unie, sterker radio-actief zijn geworden. De Westduitse professor Walter Gerlach heeft medegedeeld, dat zijn instituut te München ver hoogde radio-activiteit in de lucht boven München heeft geconstateerd na de kernproeven in Rusland. DE BILT MELDT: Veranderlijke bewolking Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele regen- of onweersbuien. Zwakke tot matige wind uit noorde lijke richtingen. In de zuidoostelijke helft van het land iets lagere, elders ongeveer dezelfde middagtemperaturen Op de tweede conferentie voor de Europese burgerluchtvaart, die op het ogenblik in Madrid wordt gehouden, is het hoofd van de Nederlandse dele gatie, de heer J. W. F. Backer, direc teur-generaal van de Rijksluchtvaart dienst, gekozen tot vice-voorzitter. Zaterdag is in het door de Weense kamer van koophandel opgerichte dorp voor jonge arbeiders, Hochleiten bij Wenen, de eerste spade in de grond gestoken voor de bouw van een nieuw huis bestemd voor 26 jonge Hongaarse vluchtelingen. gendeel blootstellen aan een verschrik kelijk gevaar, dat niet vergeleken kan worden met de rampen die het Duits» volk ooit heeft moeten verduren.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1