Syrië en Arabië in omtrent Jordanië Egypte, overleg Hoessein hakt houding van Nasser en Syrië Hervormde kerk van Serooskerke rnrdt gerestaureerd Politieke strijd vooral gericht tegen de P.v.d.A. R UIM 300 TWEELINGEN NAAR CONGRES TE EINDHOVEN PRESIDENTKOEWATLY OP TOERNEÉ PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND 13e Jaargang No. 3688 Hoofdredacteur: r. hagoort Difëcteur: jacq. de Smit Zaterdag 27 april 1957 Antwoord aan Schweitzer Zeeuwse auto verongelukt bij de Belgische grens ZES GEWONDEN Straks verplichte ontstoring voor motorvoertuigen Arrestatie van Pavilic gelast DE BILT ZEGT: Minder wind Exterieur weer in oorspronkelijke staat Na Pasen begonnen met Kerstmis klaar I Buiten muren ARM AALBORG. Etaleur stal duizenden guldens DR. BERGHUIS TOT A.R.-CONVENT BEZINNING CENTRALE PUNT NAAST CH EN KVP Grote belangstelling in medische wereld voor onderzoekingen VERANDERING TEGEN PvdA WAARDIGHEID Hoofdkantoor: L. Vontstraat 00. Ooaa Telefoon 2438. Bij geen gehoor: 3987 (red.) en 2970 (adm.). Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 2628. Exploitatie: Oosterbaan Sc Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Zeeuwsch Dagblad Serooskerke naar Soestdijk (Zie pagina Op- en ondergang van Zon en Maanl Zondag: Zon op 5.17 u., onder 19.59 u. Maan op 4.26 u., onder 18.37 u. Hoogwater zondag 28 april. Vlissingen: 1.04 u. 1.81 m., 13.32 u. 2.01 m. Terneuzen: 1.31 u. 1.96 m., 13.54 u. 2.16 m. Wemeldinge: 2.41 u. 1.40 m- 15.05 u. 1.66 m. Zierikzee: 2.22 u. 1.18 m., 14.54 u. 1.42 m. PRESIDENT KOEVVATLY van Syrië is onverwachts in Cairo aangekomen en heeft daar drie maal met president Nasser over de toestand in het Midden- Oosten, en de crisis in Jordanië in het bijzonder, gesproken. De staatslieden hebben besloten hun activiteit te coördineren. Vrijdag is de president, op uit nodiging van koning Saoed, naar Saoedi-Arabië vertrokken voor besprekingen. Zoals bekend hebben Saoedi-Arabië, Egypte en Jordanië indertijd een ge meenschappelijk Arabisch opperbevel ingesteld. Een vooraanstaand Amerikaans ge leerde, Dr. Libby, lid van de Ameri kaanse commissie voor atoomenergie, heeft vrijdag Dr. Schweitzers recente waarschuwing tegen door kernproeven veroorzaakte radio-activiteit per brief beantwoord en gezegd dat het bedoel de gevaar voor de mens „bijzonder klein is vergeleken met andere geva ren die men overal aanvaardt als bij het leven behorend." Dr. Libby trok voorts in twijfel of Dr. Schweitzer wel op de hoogte kon zijn van de jongste toestand van de wetenschap op dit ge bied. V?'* Vrijdagmorgen zijn zes inzittenden van een personenauto uit Axel bij een ongeval met deze auto te Zelzate (B.) vlak bij de Nederlandse grens, gewond. Vier van hen, mevrouw Van Steel uit Axel, de heer en mevrouw Van Dongen en mevrouw Van Driel allen uit Ber gen op Zoom, werden met zware_ ver wondingen naar een ziekenhuis te Sluiskil overgebracht en de bestuur der van de auto, de heer Van Steel uit Axel en diens zoon werden licht ge wond. De auto raakte in een gevaarlijke bocht aan het slippen, kwam met de achterkant tegen een boom terecht, draaide een slag om en botste toen met de motorkap tegen een volgende boom. Het onderzoek wordt verricht door de politie van Zelzate en de Ne derlandse rijkspolitie. Automobilisten, motorrijders en brom fietsers zullen verplicht worden de etoringsbronnen van hun voertuigen zodanig te ontstoren, dat de beziters van ontvangapparaten, met name van radio- en televisietoestellen, geen hin der meer ondervinden,-"aldus deelt de KNAC mee. Er wordt op het ogenblik een wijzi ging van het radiostoringsreglement voorbereid, met de bedoeling straks ten aanzien van de ontstekingsinrich tingen van alle verbrandingsmotoren te kunnen eisen, dat ze op een bepaal de minimumafstand beeld of geluid van de gebruikelijke ontvangapparaten niet meer storen. De minister van Ver keer en Waterstaat zal de wijziging nog dit jaar afkondigen. Na een over gangstermijn (waarschijnlijk van een jaar) zullen dan alle motorrijtuigen binnen zekere grenzen ontstoord moe ten zijn, zo heeft de KNAC vernomen. De Argentijnse politie heeft een be vel tot inhechtenisneming uitgevaar- dlgg tegen de 68-jarig e Ante Pavelic, ©ud-premier v.»n de door de nazi's ge stichte onafhankelijke Coratische staat. Dr. Pavelic heeft sinds zijn ontsnap ping uit Europa in 1947 te Buenos Ai res in ballingschap geleefd. Op 10 april j.l. werd een aanslag op h-m gepleegd waarbij hij slechts licht gewond werd. Op 17 april verzocht Zuid-Slavië Argentinië om uitlevering van Pavelic omdat hij verantwoorde lijk zou zijn voor de dood van duizen den "ïannen, vrouwen enskinderen. Donderdagavond is de Argentijnse jvDlitie naar de woning van Pavelic ge gaan en kreeg van een lijfwacht te ho ren, dat Pavelic niet thuis was. Tussen de beije laatste wereldoor- to"~" richtte Pavelic de Croaische re- V- tonaire Oestasji-beweging op. In 1936 „rerd hij door een Franse recht bank schuldig bevonden aan het bera men van de moord (in 1934) op koning Alexander van Zuid-Slavië in Marseil le. Hij bevond zich toen in Italië. Mus solini weigerde Pavelic uit te leveren, ïn 1947 week Pavelic uit naar Argen tinië. Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind tussen noordoost en oost. Iets hogere middagtemperaturen. -Koning Hoessein van Jordanië heeft een ernstig verwijt gericht tot Egypte en Syrië, in tegenstelling tot zijn vriendschappelijke houding jegens zijn zuidelijke buur, koning Saoed. Hij zou zich speciaal hebben gericht tegen de „onrust veroorzakende pro paganda van radio-Cairo". Koning Saoed heeft koning Hoes sein gelukgewenst met de jongste ont wikkeling van de toestand in Jordanië. Officiële kringen zien dit als een aan moediging. De Amerikaanse senator Knowland heeft verklaard, dat de toestand ern stig is in Jordaniëë, maar dat er mo menteel geen noodtoestand bestaat die een Amerikaans optreden eist. V* i i s i N: DE OUDE maar ongemeen mooie N$h. Herv. Kerk van Serooskerke (W.) staat in de steigers! Dit betekent: restauratie! Werd enige tijd geleden de toren, met welke de kerk een onlosmakelijk geheel vormt, gerestaureerd, thans is het dus het oude bedehuis van de Ned. Herv. Gemeente, dat wordt opgeknapt. Na Pasen is de aannemer, de Fa. Versluijs uit Middelburg, met het werk begonnen. Architect is de heer M. J. J. van Beveren uit Middelburg. Het is hoofdzakelijk het exterieur van de kerk, dat wordt behandeld, hoewel het interieur ook een behoorlijke „beurt" zal krijgen. Zo zullen glas-in-lood ramen wor den aangebracht; men streeft er bij de restauratie naar, het geheel weer in zijn oorspronkelijke toestand terug te brengen. Daarom zullen ook de weinig fraaie luifels worden verwijderd. In de centrale verwarming, die wordt aan gelegd, zal ook de consistorie worden betrokken. Naast de radiatoren van de centrale verwarming, die onder de ramen zullen worden geplaatst, krijgt de kerk voetverwarming. Tevens komt er een geheel nieuwe verlichting. Het dak van de kerk zal vrijwel ge heel worden vernieuwd. Dit is ver weerd en vertoont lekkages. In grote lijnen zullen er in het interieur geen ingrijpende veranderingen komen. Preekstoel en orgel verkeren nog in uitstekende conditie en zijn historisch gezien juist opgesteld. De werkzaamheden bepalen zich in hoofdzaak tot het vernieuwen van de buitenmuren. Bij vorige restauraties werd hierin minder schone steen aan gebracht ook zijn er gedeelten ge pleisterd. Daarom worden de muren uitgekapt en bijgewerkt op een wijze, die. Monumentenzorg zestig procent 33.720,van de totale restauratie kosten deed bijdragen. De provincie steunde met 4310, en de gemeente droeg 5620,in de restauratiekosten bij. Het overige deel is door de gemeenteleden bij elkaar ge bracht. Zo zich geen tegenslagen voor doen, zal de Herv. Gemeente van het Walcherse Serooskerke reeds met Kerstmis van dit jaar weer een fraai, in de oude toestand hersteld bedehuis bezitten. Toen gisteren bij een bezoek van het Deense Koningspaar aan Aal- borg in Jutland op het station een rode loper werd uitgerold, sprong er een muisje uitKorte tijd la ter zakte een reuzentaart gebak ken tergelegenheid van èe 300ste verjaardag van het lijfgarderegi ment der Koningin, in elkaar toen het baksel van drie lagen voor de officiële lunch werd binnengedra gen. 9 De Britse premier, MacMillan, heeft verzocht om samenstelling van een gedetailleerd verslag over de voor uitzichten voor een tunnel onder het kanaal, zo meldt het Britse blad „News Chronicle". Tijdens het werkbezoek dot H. M. Koningin Juliana aan Zaandam bracht, heeft zij de nieuwe nijver heidsschool „Juliana van Stolberg" bezocht. Een aantal leerlingen van de school voerde voor de Koningin en haar gezelschap een fragment op ran het spel „Juliana van Stol berg" geschreven door Leonard Roggeveen. Na afloop van de op voering onderhield de Koningin zich met de spelrs waarvan deze foto een beeld geeft. De rechtbank te Den Haag heeft gis termorgen de 43-jarige etaleur A. F. C. van M. uit Utrecht, die in het afge lopen jaar voor duizenden guldens aan textielgoederen had gestolen bij de firma waar hij etalages maakte ver oordeeld tot een gevangenistraf van één jaar, waarvan twee maanden voorwaardelijk, en drie jaren proef tijd, met aftrek van voorarrest. Van M. nam blouses, jumpers, vesten e.d. mee en verkocht ze aan een kraam- houder op de markt in Den Haag. Het geld, dat hij hierdoor verkreeg ge bruikte hij om te spelen op de renba nen. De officier van justitie had eenzelf de straf, maar dan zonder aftrek van voorarrest, gerequireerd. Ingezonden mededeling (adv.) IIIIII1IIIIIIIII MAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN (Van onze parlementsredactie) „DE SITUATIE, WAARIN WIJ NU met de brede basis zitten is volstrekt onbevredigend. Zij is niet gezond voor de politieke verhoudingen en nog min der voor een duidelijke politieke meningsvorming". Dit is wel één van de be langrijkste zinnen uit de rede, van de voorzitter van de A.R. Partij, Dr. W. P. Berghuis, hedenmorgen bij de opening van de vergadering van het A.R. Partij Convent te Utrecht. De heer Berghuis is van mening, dat de huidige toestand niet te lang mag voortduren. Het is in de laatste maanden ook wel gebleken, dat de politieke verhoudingen zich scherper gaan aftekenen. De diepe strijd om de richting voor de toekomst kan niet op een zacht pitje blijven staan. Daarvoor gaat het om te wezenlijke, te kardinale dingen. Het gaat nu, evenals in de vorige eeuw, om grote lijnen, maar nn nog des te meer, omdat de politiek, het optreden van de staat, een veel grotere plaats in de samenleving heeft ge kregen dan vroeger het geval was. „Dat de politieke situatie van van daag niet sterk is, zullen weinigen ontkennen", aldus de A.R.-voorzitter. De moeilijkheid is alleen, dat niemand een direct-reële mogelijkheid tot ver sterking en verduidelijking van de toestand weet aan te geven, behalve prof. Oud, die met welwillendheid té genover een kabinet van K.V.P. en A. R. zegt te zullen staan. De vraag is maar, of een dergelijke situatie voor de beide genoemde partijen bevredi gender zou zijn dan de huidige toe stand. Dr. Berghuis meent dat er in de huidige omstandigheden alle aanlei ding is voor de anti-revolutionairen, zich duidelijk te bezinnen op de hou ding van hun partij tegenover de si tuatie van nu, en met name ook op een positiebepaling ten opzichte van andere partijen. Dr. Berghuis zet dan uiteen, dat de zgn. confessionele partijen na de oorlog in toenemende mate zijn ge confronteerd met de ontkenning van een godsdienstige belijdenis als uit gangspunt voor partijvorming. De confessionele groepen zijn in een heftige strijd om hun organisatori sche bestaansgronden betrokken. Vooral in de A.R.-kring is, na de te leurstellende verkiezingsuitslag van 1956 duidelijk ingezien, dat het mo menteel gaat om het behoud van de georgan iseerde protestants-christelij - ke invloed in Nederland. „Er is plaats voor de voorzichtige vraag", aldus dr. Berghuis, of dit ook onder de Christelijk-Historischen voldoen de wordt beseft. Op een front, dat breder is dan het puur-politieke, zijn zij, die overtuigd voorstander zijn van organisaties op godsdienstige basis, in menig opzicht op elkaar aangewezen, aldus de A.R.- voorzitter. Het gaat hier mijns inziens om een essentiële zaak, die het be staan raakt niet alleen van de christe lijke politieke partijen, maar ook van de christelijk-sociale organisaties, christelijke school, radio en pers. Elke neiging om zich ten aanzien van dit centrale punt aan een duidelijke keuze en positiebepaling te onttrekken, be tekent in feite een verzwakking van de positie in de strijd om het behoud van een georganiseerde invloed in ons nationale leven, en een voet geven aan de doorbraak en aan de seculari satie van ons volksleven. De A.R., aldus dr. Berghuis, wil In deze strijd staan naast de C.H.U. en ook naast de a.V.P., ondanks de diepe geloofsbezwaren tegen het Rooms Ka tholicisme en tegen zeer wezenlijke Roomse staats- en maatschappij-opvat tingen. De A.R.-voorzitter wil dan ook bepaald niet de kracht en de gevaren van deze R.K.-invloed onderschatten, maar hij noemt het een geestelijke en historische misvatting, Indien sommi gen hun steun aan niet-christelijke politieke partijen geven om daarmee uit reformatorische, maar vaker nit zuiver anti-papistische overwegingen een dam op te werpen tegen een toe nemende Roomse invloed in ons land. Volgens de voorzitter van het comité, Mr. C. van Bakel is één van de motieven waarom het tweelingencohgres dat voor het eerst twee jaar geleden in Oir- schot werd gehouden, naar Eind hoven is verplaatst, dat de medi sche wetenschap thans meer dan destijds gelegenheid zal krijgen anthropologische gegevens te verzamelen. Naar Dr. J. Bruins uit Deventer mededeelde, be staat in de medische wereld en universitaire kringen grote be langstelling voor het tweelingen congres, dat onderzoekingsmoge lijkheden biedt ten bate der volksgezondheid. Tweelingen, al- Tot dusverre hebben zich ruim 300 tweelingparen voor deelneming aan het Eindhovense tweelingen congres aangemeld. De aanmeldingen komen uit Nederland, Duitsland, België, Noorwegen, Zweden, Polen, Tsjecho-Slowakije, Hongarije, Zuid-Afrika en Californië. Van de Duitse vereniging voor twee lingen, drielingen en vierlingen te Muenchen is bericht ontvangen, dat van Muenchen een extra trein aar het congres te Eindhoven zal rijden met 200 paren tweelingen. De Duitse tweelingen zullen tijdens het congres op een sportterrein een schaakspel met levende figuren brengen. thans eeneiige identieke tweelin gen, vormen naar hij zeide, uit stekend vergelijkings materiaal bij het zoeken naar ziekte-oorza ken, omdat zij het spiegelbeeld van elkaar zijn. «I LEZINGEN Op het congres zullen enige voordrachten worden gehouden. Dr. P. J. Waardenburg te Arn hem zal spreken over de psycho logie van de tweeling, Dr. J. Bruins zelf zal het onderwerp „tweelingen en volksgezondheid" behandelen, en Dr. J. E. Schulte te Maastricht zal een lezing hou den over „tweelingen in de histo rie". Voorts wordt een weten schappelijke bijeenkomst van medici en medische studenten ge houden onder leiding van Dr. Bruins. De deelnemers worden op 20 juni in de congreshal verwel komd. Zij worden in hotels en bij particulieren te Eindhoven en omgeving ondergebracht. EXCURSIES Voor de tweelingen zijn excur- ses naar Eindhovense industrieën georganiseerd alsmede een auto bustocht naar Oirschot, Ooster- wijk en Den Bosch. Verder staat een Brabantse folkloristische dag op het pro gramma. Ook worden voor de reld op het gebied van muziek, deelnemers wedstrijden voorbe- acrobatiek, goochelen en decla matie. Tenslotte zijn prijzen be schikbaar gesteld voor de oudste en van grootste afstand komende tweelingen, en voor het tweelin- genpaar dat het eerst heeft inge schreven. „Laten wij ons goed voor ogen hou den", zo zegt hij, „dat in de wezen lijke strijd tegen Rome de Reforma tie beslist niet haar bondgenoot vindt in de Partij van de Arbeid. Dat kan deze partij vanwege haar aard en samenstelling ook nooit zijn". „Daarnaast mogen wij nimmer uit het oog verliezen, dat ons met da K.V.P., ook als partijen uitdrukke lijk stellen onder Goddelijke gebo den voor het politieke leven. Wanneer de anti-revolutionairen het over do diepere beweegredenen van hun politieke bedrijf hebben, dan staan zij als partij nu eenmaal dichter bij de K.V.P. als partij dan bij de P. v.d.A. of de V.V.D., ondanks de ge loofsgemeenschap, die er met de re formatorische christenen, die tot deza partij behoren. Tegen hen, die tegen woordig spreken van een bescherm heerschap van de K.V.P. over de A.R. en van de A.R. als aanhangwagen van de K.V.P., zou dr. Berghuis willen zeg gen, dat zij, als zij er zo over denken, beslist de A.R. niet kennen. Er is in de gehele hedendaagse staat kundige en maatschappelijke vormge ving in organisatorisch opzicht een (in de socialistische gedachtengang pas sende), vrijwel onmerkbare voort schrijdende principiële verandering in de verhouding van staat en maat schappij, overheid en particulier ini tiatief aan de gang. Door die verande ring worden zowel de eigen plaats van de overheid als de eigen verantwoor delijkheid van de burger aangetast, al dus dr. Berghuis. Indien hiertegen niet krachtig en doelbewust positie wordt gekozen, zal dit alles leiden tot een geruisloze ver statelijking van de samenleving in so cialistische zin, die op een gegeven ogenblik zodanig in de structuur van de samenleving zal hebben doorge werkt, dat zij niet meer kan worden tegengehouden of ongedaan gemaakt. „Daarom zal", aldus de A.R.-voorzit ter, „gelet op de omstandigheden, waarin wij leven, de politieke strijd in onze dagen zich vooral richten tegen een ontwikkeling van de structtiur onzer samenleving in socialistische richting, en daarmee tegen de socia listische partij". „Wij keren ons niet tegen de P.v. d-A. om haar pretentie, dat zij bij uitstek de partij van de arbeiders en van de vooruitstrevendheid is. Ook niet allereerst omdat zij door braakpartij is, hoezeer zij daarin ook principieel door ons fel wordt be streden. Maar omdat zij de partij van het socialisme is, de grote poli tieke dreiging van onze tijd, zich openbarend in allerlei nuancering van keihard totalitarisme tot een met democratische waarborgen om geven geruisloze socialisatie, zoals bij ons". Het zal, aldus dr. Berghuis, in laat ste instantie aankomen op hetgeen wij zelf politiek stellen. Daarom zal de A.R. in politieke boodschap en in po litiek handelen grond hebben te ont nemen aan de leuze der socialisten, als zou bij hen berusten het monopolie der sociale vooruitstrevendheid, der democratische waarborgen of van nieuwe internationale organisatievor men. Daartegenover, aldus spreker, stel len wij in politieke zin, dat de anti revolutionaire gedachte een richting biedt, die afgestemd is op de moder ne verhoudingen en vraagstukken. Dr. Berghuis wil helemaal niet be weren, dat partij-politieke strijd fel ler moet zijn dan nodig is. Integen deel, hij zou er voor willen pleiten, dat de A.R. in aanpak en toon van deze strijd de waardigheid in acht neemt, die in overeenstemming is met de hoogheid van de zaken waarover de strijd gaat. Bestaan er voor de A.R. op zichzelf genomen principiële bezwaren om met de socialisten in een brede-basiskabi net zitting te nemen? Zo kan het, vol gens dr. Berghuis, niet gesteld wor den. Te dezen gaat het nu eenmaal niet om een absoluut-principiële kwes tie. Overwegingen van algemeen prak tisch staats- en partijbeleid spelen (en daarin steekt niets onprincipieels en oneerlijks, zo meent hij), hierbij een rol. De politieke verhoudingen in Ne derland maken nu eenmaal het vor men van kabinetten van een duide lijke en uitgesproken politieke signa tuur uitermate moeilijk en soms zelfs onmogelijk.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1