Nederland kan houding V.N. in Suezkwestie niet prijzen Minister Luns (terug uit Conferentie niet onmogelijk Europa in 1960 Koningin in Zaandam Kilometerdag voor Goed-zo" Misdadigheid nam in V.S. met ruim 10 procent toe Helderziendeviolist offerde geld van Overijselse boer -J^rióL waó DOOR NEDERLAND Koningin naar eiland Voorne Farkas naar de cel Hoessein geeft communisten schuld van moeilijkheden Spaarduiten (zeshonderd gulden) afhandig gemaakt Pagina 1 Korte felle brand in de Jordaan Rode haan kraaide in Haren en in Den Haag Door electrische stroom gedood Amerikaans schip door Suezkanaal Triest cijfer over criminaliteit van jeugd Dulles naar Bonn Weer brand in meubelzaak te Den Haag Generaal Wheeler bezoekt Nasser Er rustte een vloek op... Twee jaar geëist Op het fundament der kerk - - - Knielen bij het avondmaal Vrijdag 26 april 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD MINISTER LUNS Mijn gesprekken met de secretaris generaal van de Verenigde Naties heb ben geen wijziging gebracht in het standpunt van de Nederlandse regering ten aanzien van de doorvaart door het Suezkanaal. Dit heeft de minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, die gistermiddag uit de Verenigde Staten in Nederland terugkeerde, op Schiphol in antwoord op vragen van journalisten medegedeeld. Ondanks deze gesprekken, die weliswaar verhel derend waren, is het nog steeds de me ning van de Nederlandse regering, dat de wijze, waarop de Verenigde Naties in de crisis in het Midden-Oosten heb ben gehandeld, eerder tot teleurstelling heeft geleid. IN HET RAPPORT van de Organi satie voor Europese Economische sa menwerking „Europa in 1960", wordt als verwachting uitgesproken dat er in 1960 in Europa meer zal worden ge produceerd en meer woningen zullen zijn, er geen werkloosheid zal zijn, een belangrijke verbetering van de levens standaard zal zijn opgetreden, en 12 tot 19 miljoen auto's in Europa zullen rijn en dat er tweemaal zoveel geld aan scholen en wegen zal worden be steed dan thans. De energiebehoeften zullen tussen 1955 en 1960 met 19 procent toenemen, hetgeen een vergroting met 50 procent van de olie-invoer en een uitbreiding van de wereldvloot van tankschepen met 26 a 38 miljoen brt. met zich brengt. De kolenproduktie zal met 50 procent toenemen en de kernenergie ral nog geen belangrijke bijdrage voor de enrgievoorziening leveren. De vraag naar ijzer- en staalprodukten zal met een derde toenemen, hetgeen een ver groting van 77 103 miljoen ton nodig maakt van de jaarlijkse produktie van ruw staal in Europa. In Zaandam hebben gisteren bijna huis aan huis de vlaggen gewapperd ter ere van het officiële bezoek, dat Koningin Juliana aan de stad bracht. Zij arriveerde aan boord van het koninklijk jacht „Piet Hein" samen met de Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland en met de burgemeester van Zaandam. Na een bijeenkomst in het raadhuis be- fon een feestelijke autorit door versierd ;aandam. De koningin bezocht voorts een school en enkele bedrijven. "Vrouw en kind ternauwernood gered Een brandende petroleumkachel, door een moeder omgestoten terwijl zij haar zoontje waste, is de oorzaak van een korte felle brand, die gisteroch tend In het hart van de Amsterdamse jordaan enkele kamers van drie eta ges in een geblakerde massa verander- Tegen negen uur brak de brand uit in de keuken. Mevrouw Morren was daar de kleine Ronald aan het wassen. Ze greep een handdoek en stootte daarmee het petroleumkacheltje om. Ze zag een grote vuurgloed, greep het kind en wilde in haar angst uit hêt raam springen. Een voorbijganger zag het gevaar, trapte de deur in en rende naar boven. Hij slaagde erin moeder en kind veilig buiten te brengen, even als de op de tweede verdieping wonen de mevr. J. Brouwer met haar twee jarig zoontje Peter. Het echtpaar van de derde verdieping kon eveneens het brandende gebouw bijtijds verlaten. De uitgerukte brandweer in groot alarm wierp met zeven stralen grote hoeveelheden water in het brandende gebouw. Binnen het half uur was men de brand meester. Clandestiene zender opgespoord Opsporingsambtenaren van PTT heb ben in samenwerking met de gemeen tepolitie van Enschede de clandestiene zender „De blinde Vink", die ook wel uitzond onder de naam „De Bontekoe", opgespoord en in beslag genomen. Pro ces-verbaal is opgemaakt tegen de 25- jarige J. H. G. te Enschede. O Bij de veehouder H. Kroon aan het Korte Holk te Nijkerk wierp een zeug 9 dagen geleden tien gezonde biggen. Gisteren werden nog eens vier, even eens gezonde biggen, geboren. Ook de zeug is gezond. Minister Luns voegde hier onmid dellijk aan toe, dat de secretaris-gene raal slechts de uitvoerder is van de besluiten van de V.N. en dat de be treffende resoluties dikwijls verre van duidelijk waren. Daarbij is het duide lijk, dat de Ver. Staten een wel iets te zware last op de V.N. en de secretaris generaal hebben gelegd. Minister Luns zei niet te kunnen zonder consultaties met andere landen mededelen, of de Nederlandse regering het beleid t enaanzien van het Suez kanaal zal bepalen. In Haren (Gr.) is de boerderij van de heer L. Bolhuis tot de grond toe afgebrand. Omtrent de oorzaak van de brand is niets bekend. Het vee kon bijtijds in veiligheid worden gebracht. Een felle brand heeft de veeschuur van de landbouwer J. Zonneveld te Den Haag in de as gelegd. Binnen een kwartier was de schuur geheel afge brand. Een koe, drie kalveren en een geitje kwamen in de razendsnel om zich heen vretende vlammen om. Mijnwerker verongelukt In de ondergrondse werken van Oranje Nassau 1 te Heerlen is de 27- jarige gehuwde houwer H. Hartman uit Voerendaal zodanig met zijn hoofd tussen twee stijlen op de 250 meter verdieping bekneld geraakt, dat hij kort daarna aan de opgelopen verwon dingen is overleden. Enkele ondernemers, die nauw betrokken zijn bij het vervoer over de weg hebben na overleg met een aantal eigen vervoers- en beroepsvervoerbedrijven het plan opgevat op alle beroeps- en eigen vervoerders een beroep te doen aan de „goed-zo"-actie me dewerking te verlenen in de vorm van een speciale „kilometerdag" Na overleg met de organisato ren van de goed-zo-actie is beslo ten vrijdag 26 april (vandaag) te beschouwen als de kilometerdag voor goed-zo". Op deze dag zal voor elke gereden kilometer ten minste) één cent worden afgedra gen voor de lijdende en ernstig getroffen kinderen. Grote manoeuvres in Panama-kanaalzone In de Panama-kanaalzone zijn in de nacht van woensdag op donderdag de grootste oefeningen van het Amerikaanse leger, die ooit aldaar zijn gehouden, be gonnen. Er wordt aan deelgenomen door 15.000 manschappen, 200 vliegtuigen en 34 oor logsschepen. Er zullen landingsoefeningen worden gehouden en gevechten te land, ter zee en in de lucht worden geleverd. Ook zullen drie „bombardementen" met kernwapens worden uitgevoerd. De manoeuvres worden door meer dan 200 verslaggevers en fotografen verslagen. In de Prinses Margrietkazerne te Wezep is een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan de 19-jarige verwarmingmon teur M. C. van den B. uit Zwolle het leven heeft gekost. Van den B. was in de kelder onder het badhuis bezig het inwendige van een verwarmingsketel te reinigen met een elektrische staal- borstel. Daarbij schijnt hij door tot nu toe niet opgehelderde oorzaak met de elektrische stroom in aanraking te zijn gekomen. Een collega, die buiten de ketel stond bespeurde onraad en waar schuwde onmiddellijk een militaire arts. Enkele ogenblikken later over leed het slachtoffer. Op een vraag of er een conferentie zal worden gehouden met andere lan den zei hij slechts: „dat is niet onmo gelijk". Minister Luns verklaarde voorts, dat het in het bijzonder van belang was in New York de bijeenkomst van de economische en sociale raad bij te wo nen, omdat hier voor het eerst de me ning van de buitenwereld ten aanzien van het verdrag voor de instelling van de europese economische gemeenschap naar buiten is gekomen. „In uiteenzettingen en gesprekken met alle collega's en leiders van dele gaties heb ik deze verdragen bespro ken en ik heb getracht bestaande mis verstanden uit de weg te ruimen". „STATENDAM" De nieuwste aanwinst van de Hol- land-Amerika Lijn, het s.s. „Staten dam", dat op 6 februari j.l. voor zijn eerste reis naar de Verenigde Staten is vertrokken, is gistermorgen voor de eerste maal in de thuishaven Rotter dam aangekomen. In die tussentijd heeft het schip, van New York uit, drie toeristenreizen gemaakt naar de Caraibische wateren, waarvan de laat ste op 13 april te New York is ge ëindigd. Op 16 april vertrok de „Sta tendam" met bestemming Nederland. Het eerste Amerikaanse vrachtschip sinds de heropening van het Suezka naal is woensdag bij Suez de water weg binnengevaren. Het is de ruim 9000 ton metende „President Jackson". Het tolgeld is in dollars voldaan. Hier bij werd een brief overhandigd, waar in voorbehoud wordt gemaakt ten aan zien van de betaling, voor het geval de kwestie der tolgelden een betwist punt wordt. Het Amerikaanse federale bureau van onderzoek heeft in zijn verslag over de in 1956 in de Verenigde Staten gepleegde misdrijven verklaard, dat het aantal misdaden in dat jaar in vergelijking met 1955, met 13.3 procent is gestegen. Premier van Ceylon De minister-president van Ceylon, heeft verklaard, dat hij met zijn Indische colle ga, Nehroe, zal spreken over een beroep op de grote mogendheden tot beëindiging van de proeven met kernwapens om de toekomst van de mens te beveiligen. Nehroe wordt op 17 mei te Colombo verwacht, waar hij drie dagen zal ver toeven ter gelegenheid van een boeddhis tische plechtigheid. De vroegere vooraanstaande leider van de Hongaarse communistische partij en oud-minister van defensie, Mihaly Farkas is tot zestien jaar gevangenisstraf ver oordeeld wegens „erstige inbreuken op de wet tijdens zijn ambtsperiode", aldus is donderdagochtend te Boedapest be kendgemaakt. Het communistische blad „Nepszabad- sag" meldde de veroordeling in een zin in een reeks korte berichten. Op 13 oktober, tien dagen vor het uit breken van de Hongaarse opstand, werd de arrestatie van Farkas, die verantwoor delijk werd gesteld voor vele Inbreuken op „het socialistische recht" in Hongarije in de stalinistische periode, bekendge maakt. Drie maanden tevoren was hij uit de partij gestoten. Farkas had de rang van generaal. Van officiële zijde is meegedeeld, dat de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dulles, zich de vol gende week naar Bonn zal begeven om daar, aan het hoofd van de Ameri kaanse delegatie, deel te nemen aan de bijeenkomst van de NAVO-raad. In de afgelopen 24 uur zijn vol gens Franse berichten in Oost-Algerië 41 opstandelingen gesneuveld en 10 gevangen genomen. 46 procent van de gearresteerde be drijvers vdn deze misdaden had de leeftijd van achttien jaar nog niet be reikt. Er werden in 1956 in de Verenigde Staten 2.563.150 misdrijven begaan, hetgeen 300.700 meer was dan in 1955. Er werden 12.620 moorden begaan, ter wijl voorts 116.730 verkrachtingen of overvallen werd uitgevoerd, 56.770 maal werd ingebroken, gepaard gaande met het gebruik van wapens en 525.720 „gewone" diefstallen werden gepleegd. Door de misdrijven werd in 1956 voor 440.000.000 dollar (1.694.000.000 gul den) schade aangericht. In een toevoeging merkt het rapport nog op, dat het aantal misdaden sinds 1950 in een verhouding van vier op een staat tot de toeneming der Amerikaan se bevolking. Ingezonden Mededeling (Adv.) Koning Hoessein van Jordanië heeft in een gesprek met vier Amerikaanse correspondenten de huidige moeilijkhe den in zijn land aan het internationale communisme geweten. „Wij zullen vechten voor datgene waar in wü geloven en onze verantwoordelijk heid nakomen", zei de koning. Om half twaalf gistermorgen werd een brand gemeld, die was uitgebro ken in de kelder en opslagplaats van een woninginrichting aan het Spui te 's-Gravenhage. De brandweer rukte onmiddellijk met groot materiaal uit naar het in de binnenstad gelegen grote gebouw. Vrij spoedig slaagde men er in de brand met nevelstralen te blussen. Er had zich in de kelderruimte een grote hitte ontwikkeld. De vlammen hadden reeds voedsel gevonden in de houten vloeren van de boven de kel ders gelegen twee grote etalages aan de voorzijde van het Spui. De etalages werden spoedig ontruimd. De brandweer hield de brand be perkt tot de kelderruimte, waar een grote hoeveelheid meubelen geheel verkoold uit de kelderruimte werden gedragen. Er is voor duizenden gulden schade aangericht. Ongeveer twee weken geleden brak in dezelfde woninginrichting eveneens brand uit, toen in de bovenverdieping. In verband daarmee gold er reeds een week 'n rookverbod In deze onderne ming. H. M. de Koningin zal op 14 mei een bezoek brengen aan het eiland Voorne. Het bezoek zal betreffen de gemeen ten Vierpolders, Nieuwehoorn, Helle- voetsluis, Nieuw-Helvoet, Rockanje, Brielle en Zwartewaal. VOOR DE RECHTBANK te Zwolle heeft de officier van justitie twee jaren gevangenisstraf geëist tegen de dertigjarige Hongaarse violist M. W., die in juni 1952 de landbouwer A. G. te Dedemsvaart en diens huishoudster A. W. ongeveer zesduizend gulden afhandig zou hebben gemaakt. Hij had daartoe een handige comedie op touw gezet. Hij vertelde dat hij een Ambonees was uit het kamp Wester- bork, dat hij vijf kinderen had die helderziende waren en dat hij zelf ook helderziende was. En deze -helderziendheid had hem in staat ge steld te constateren dat de landbouwer en zijn huishoudster leden aan kwalen en dat er een vloek rustte op het geld, het vee en het huis. Drie keer bezocht de Hongaar de landbouwer en zijn huishoudster en toen had hij ze zo ver dat hij al het geld dat in huis was kreeg. Hij beloof de het ergens in een bos op een altaar te leggen om de vloek af te weren. Op 6 november van het vorige jaar diende de zaak voor de rechtbank, maar zij werd toen aangehouden ten einde na te gaan wanneer verdachte met een muziekgezelschap optrad in het buitenland en of hij toen bijzon dere uitgaven deed. De officier, nu onmiddellijk re quisitoir nemend, zei dat kroongetuige A. G., die inmiddels is overleden, te genover de politie positief in zijn ver klaringen was geweest en een uitvoe rig signalement van verdachte had ge geven. De huishoudster had hem per tinent herkend en vijf getuigen, bij wie verdachte met kant aan de deur was geweest, waren eveneens positief in hun verklaringen. De officier be- -schreef hoe verdachte illegaal de grens overschreed, later clandestien terug keerde en hier te lande onder valse naam leefde. Bijzonder verdacht alle maal, aldus de officier, die vervolgens twee jaar gevangenisstraf eiste en te vens beëindiging van de indertijd door de rechtbank geschorste voorlopige De Egyptische president kolonel Ga- mal Abdel Nasser, heeft in zijn ambts woning te Cairo generaal Wheeler ont vangen, de leider van de V.N.-ber- gingsvloot, belast met het vrijmaken van het Suez-kanaal. De foto geeft een beeld van de begroeting: tweede van links Nasser, die generaal Wheeler de hand drukt, achter Wheeler, geheel rechts, staat Jack Connors, zijn assis tent, en achter Nasser Mahmoed Yoe- nis, de directeur van de genationali seerde Suez-Kanaal-Maatschappij. Protest tegen kindercarnaval' IN DE KRING van de Duitse Evan gelische kerk, vooral in de gebieden waar de R.K. ke,rk dominerende be tekenis heelt, is verzet gerezen tegen het z.g. „kindercarnaval", dat nogal in gang schijnt te vinden. Heeft het car naval niettegenstaande de waarschu wingen der R.K. geestelijkheid reeds het karakter van een laag-bij-de- grondse pretmakerij gekregen, het kindercarnaval met daaraan verbon den gemaskerd bai werkt helemaal af stompend. De „bonafide" Duitse car- navalsbond heeft het kindercarnaval afgewezen, maar de vermaaksindustdie propageert het juist zoveel mogelijk. In de evangelische -kerk is men er van overtuigd, dat het tijdschrift voor volksgezondheid en kinderbescherming „Ruf ins Volk" gelijk heeft, wanneer het wettelijke maatregelen tegen deze blijken van zedenverval vraagt. hechtenis. De raadsman, mr. R. Huges uit As sen, noemde de ^verhalen van zijn cliënt zo ongeloofwaardig en fantas tisch dat iedereen wel argwaan moest krijgen. G. en zijn huishoudster namen bewust het risico. De rechtbank ging niet akkoord met de vordering van de officier ten aan zien van het beëindigen van de schor sing van de voorlopige hechtenis en dus bleef verdachte op vrije voeten. Sprekend over incidenten in het legef zei Hoessein, dat sommige Jordaanse po» litieke partijen, die met partijen in ara» dere landen samenwerken, gepoogd had den zich in het leger In te dringen. D« officieren en manschappen hadden deze plannen echter gedwarsboomd. Koning Hoessein verzekerde, dat hij en zijn aan hangers sterker dan ooit tevoren zijn, zo wel door het leger als het volk. Alle politieke partijen in Jordanië zija door de nieuwe' regering ontbonden ver klaard. Koning Saoed van Saoedi-Arabië heeft Syrië doen weten dat hij geen Syrische actie tegen koning Hoessein van Jordanié of een Syrische inmenging in de huidige crisis in Jordanië zal dulden. Er is tot dusver geen beweging van de Syrische eenheden te Zerka en Mafrak aan de weg tussen Damascus en Amman waargeno men. Zerka en Mafrak liggen in Jordanië. GRENS WEER OPEN De Jordaans-Syrische grens, die woens dag door de Jordaniers was gesloten, ie gisteren weer opengesteld. De Ver. Staten hebben de voorzit ter van de Veiligheidsraad, de Brit Sir Pierson Dixon, verzocht de raad zo spoedig mogelijk bijeen te roepen voor een bespreking van de Suez kwestie. Volgens het Franse instituut voor de statistiek is het aantal geboorten in Frankrijk gestegen van 802.300 in 1959 tot 804.000 in 1956. Ook het aantal sterfgevallen is gestegen, namelijk van 522.700 in 1955 tot 542.000 in 1956. De 81-jarige communistische pre sident van Oost-Duitsland, Wilhelm Pieck, is ziek en heeft stofwisselings- moelijkheden. In het jaarboek van de Britse adel schrijft John Hankinson dat prins Rai nier van Monaco verwant is aan ko ningin Elizabeth van Groot-BrittanniS en aan Sir Winston Churchill. De prins, de koningin en Churchill hebben ge meenschappelijke voorouders. Een Duits constructiebureau in Stuttgart heeft een klein, draagbaar geleid projectiel gemaakt. Volgens het bureau heeft men zich op de bouw van een dergelijk projectiel toegelegd, om dat men krachtens de Parijse verdra gen in West-Duitsland geen geleide raketten van grote afmetingen mag maken. Een Belgische douane-brigade uit Zondereigen heeft een wagen, geladen met 750 kilo boter in beslag genomen. Voorts hebben douane-ambtenaren een hoeveelheid van 800 kg boter in een schuur van een landbouwer te Baarla Hertog gevonden. Deze beweerde van de aanwezigheid van de boter niets ta weten. De regering der Sowjet-Unie heeft gisteren de kleinhandelsprijzen van verscheidene artikelen met 10 èi 32 verlaagd. De prijsverlagingen gelden o.a. voor wekkers, stofzuigers, gram mofoons, bepaalde vertinde goederen, gouden dameshorloges en parfums. President Eisenhower en minister Dulles hebben de1 regeringscrisis in Jordanië besproken en verklaard dat zij de onafhankelijkheid en onschend baarheid van 't land als essentieel be schouwen. DE REGERING VAN JOEGO-SLA- VIË heeft besloten een televisiestation te bouwen. Dit zal gebeuren in Bel grado en wel op de funderingen van de onvoltooid gebleven St. Savakathe- draal. Met de bouw van deze grootste kerk in de Balkan, was men bij het uitbreken van dè tweede wereldoorlog juist gevorderd tot een hoogte van zeg meter boven de grond. Het commu nistisch bewind heeft het bouwwerk na de oorlog terstond genaast om er een garage van te maken. De Servisch orthodoxe patriarch heeft wel om te ruggave gevraagd, maar daaraan werd geen gehoor gegeven. En nu zullen da fundamenten der kathedraal het tele visiestation moeten dragen. NU ER IN DE Gereformeerde Ker ken enige gezangen bijgekomen zijn, klinkt telkens in de kerkelijke pers da vrees door, dat de Psalmen op de ach tergrond zullen raken. Deze behoren de eerste plaats te behouden. In de Friesche Kerkbode schrijft ds. M. P. van Dijk uit Gaast: ,Hoe meer we ervan zingen en leren zingen (van de Psalmen)e des te beter. Welke ker ken gaan voor of na de dienst eens de onbekende Psalmen leren? N >oit mo gen de gezangen inplaats var de Psal men komen". Zijn wens is al in vervulling gegaan, ofschoon niet inu de Gereformeerde kerken. Te Middelharnis nam de orga nist der Hervormde kerk (waar uit- sluitd Psalmen worden gezongen) het initiatief voor demeentezangavonden, waar de minder bekende Psalmen wor den ingestudeerd.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3