AM. VLOOT ZET KOERS NAAR DE JORDAANSE KUST Op bevel van hoofdkwartier in Washington Aap-acteur vergiftigde zich en belandde in het ziekenhuis GEEN NIEUWE TAAK VOOR NA T RESER VE Toestand wordt met het uur kritieker Agrarische producten niet buiten vrijhandelszone PROTESTANTS-CHRIS TEL UK DAGBLAD VOOR ZEELAND Het kookt nog van onrust in de hoofdstad van o ie Minister Staf: ^Opheffen zonder meer'* Mannen kunnen desgewenst naar de BB, res. politie of KLD overgaan V olks weerbaarheid zeer belangrijk Minister Mansholt op LF.A.P.-congres Finse regering is afgetreden GAITSKELL IN DE MODDER Helicopter joeg opstandeling na P.C.O.V. fuseert met Ver. voor Chr, kleuterleidsters Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90. Goet Telefoon 2438. Bij geen gehoor: 3987 (red.) en 2970 (adm.). Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009 en 3162; Vlissingent Nieuwstraat 68, TeL 326; Terneuzen: Dijkstraat 2628. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Zeeuwsch Dagblad 13c Jaargang No. 3687 Hoofdredacteur: R. HAGOOR.T Directeur: JACQ. DE SMIT Vrijdag 26 april 1957 c „KINDERZORG" BOUWT OPVANGCENTRUM (pag. 2) Op- en ondergang van Zon en Maant Zaterdag: Zon op 5.19 u., onder 19.58 u. Maan op 4.03 u., onder 17.28 u. Hoogwater zaterdag 27 april. Vlissingen: 0.25 u. 1.62 m., 12.57 u. 1.92 m. Terneuzen: 0.54 u. 1.78 m., 13.20 u. 2.07 m. Wemeldinge: 1.58 u. 1.29 m., 14.26 u. 1.61 m. Zierikzee: 1.38 u. 1.09 m., 14.12 u. 1.40 m. DE AMERIKAANSE ZESDE VLOOT Is op weg naar de Jordaanse kust. Deze vloot, bestaande uit 50 schepen en een versterkt ba taljon mariniers, die de afgelopen tien dagen in Franse en Italiaanse havens lag, kreeg van het hoofdkwartier te Washington bevel naar het oostelijke bekken in de Middellandse Zee (bij Jordanië) terug te keren. Van de zijde van het hoofdkwartier gaf men toe, dat dit bevel rechtstreeks verband houdt met het erger worden van de politieke toestand in Jordanië en met de woensdag door president Eisenhower afgelegde verklaring over de waarborgen voor dé verdediging van de onaf hankelijkheid van Jordanië. Het vliegdekschip Forrestal, dat gro ter is dan de passagiersschepen Queen Elizabet en Queen Mary heeft begin februari de 45.000 ton metende Coral Sea vervangen. Van de Forrestal zou den elke minuut twaalf tweemotorige etraalbommenwerpers kunnen opstij gen. Het schip heeft twee startbanen. De toestellen kunnen 2240 km vliegen zonder opnieuw van brandstof te wor den voorzien. Het tweede vliegdekschip van de vloot is de „Lake Champiain" van 27.000 ton. Andere schepen van de vloot zijn o.m. het 45.000 ton metende slagschip „Wisconsin" en de zware kruisers „Salem" en „Des Moines" die elk 17.000 ton meten. Men cchat het aantal torpedobootjagers van de zesde vloot op 24. GEARRESTEERD De Jordaanse regering heeft don derdagmiddag bevel gegeven de grens tussen Jordanië en Syrië opnieuw te sluiten. Zoals eerder gemeld is de Syrische president Koewatli in Cairo aangeko- tnen voor het voeren van besprekin- t-'n met de Egyptische president Nas ser. Volgens de Israëlische radio heeft Koning Hoessein de voormalige pre mier Naboelsi tijdens een algemene zuivering laten arresteren. Een aantal legerofficieren zou in verzekerde be waring worden gehouden. Naboelsi trad meer dan twee weken geleden als premier af, op verzoek van koning Hoessein. Dat was in het be gin van de crisis. De nieuwe Jordaanse premier, Has- jem, deed in een officiële verklaring, die te Amman werd uitgegeven, een beroep op de bevolking rustig te blij ven en met de regering samen te wer ken bü het herstel van het normale le ven, aldus radio Beiroet. RIF AI Radio-Cairo meldde, dat de nieuwe „Zaandam Is thans Koningsgezin der dan vroeger", zo constateerde bur gemeester Thomassen gistermiddag na afloop van het Koninklijk bezoek. „Nu was het hier overal gejuich en vlag gen. Voor de oorlog zag je op Konin ginnedag in Zaandam bijna geen en kele vlag". Jordaanse minister van buitenlandse zaken, Rifai, de diplomatieke vertegen woordigers der Arabische staten te Amman heeft ontboden om hen op de hoogte te stellen van de jongste ont wikkelingen van de toestand in het land. Rifai is zelf verscheidene malen pre mier geweest. Voor het laatst in het begin van het vorige jaar na het aftre den van een regering, welke naar ver luidde voorstander was van aanslui ting van Jordanië bij het Pact van Bagdad. In Iraakse politieke kringen ver klaart men, dat Rifai bekend staat om zijn anti-communistische opvattingen en zijn verlangen om met het Westen samen te werken. Hij zou gunstig staan tegenover president Eisenhowers politiek ten aanzien van het Midden- Oosten. Koning Hoessein van Jordanië heeft donderdag de staat van beleg afgekon digd voor geheel Jordanië. Deze foto Iaat zien hoe soldaten met helmen op in een straat van Amman, de hoofdstad van Jor danië, een woedende menigte demonstranten in toom trachten te houden, welke in Amman pro testeerde tegen het plan van pre sident Eisenhower voor het Mid den-Oosten en tegen de nieuwe regering van dr. Hoessein Kha- lidi, welke naar de mening van het Jordaanse volk teveel pro- Westers is. Na een oproep tot algehele staking door de commu nistische- en andere oppositie partijen kregen enkele oproer kraaiers in Amman voor deze demonstratie vele duizenden op de been. Koning Hoessein heeft het „internationale communisme" verantwoordelijk gesteld voor de crisis in zijn land en gewaar schuwd alle maatregelen te zul len nemen, tot eventueel de staat van beleg toe, om het land te redden. (Van onze militaire medewerker) DE NATIONALE RESERVE krijgt geen nieuwe taak. Zij wordt zonder meer opgeheven. De bestemming van de huidige vrijwilligers der Nat. Reserve moet aan hen zelf worden overgelaten. Zij zullen bij de vrijwillige politie, de Bescherming Bevolking en zeker bij het Korps Luchtwachtdienst zeer goed werk kunnen doen. Dat is de mening van minister Staf, die hij heeft gegeven in antwoord op vragen van het Kamerlid Visch. Ondanks alle toewijding en ijver van de reservisten bleef het bezwaar be staan, aldus de minister, dat zij slechts zeer betrekkelijk voor hun oorlogstaak konden worden opgeleid. Onder de tegenwoordige omstandigheden zal een militair in het noodgeval een vijand tegenover zich krijgen, die zodanig is geoefend en uitgerust, dat het wel onmogelijk moet worden geacht, dat deze militair enigermate partij kan geven, Indien hij niet een volledige en daardoor langdurige opleiding heeft gehad. De minister deelt mede, dat de Nat. Reserve tot dusverre een plaats inge nomen heeft in de organisatie van de territoriale verdediging. Door het ont breken van een voldoend aantal dienstplichtigen die bij mobilisatie een plaats in de territoriale verdediging kunnen innemen, was de bijdrage van de Nat. Reserve in de eerste jaren van onze defensie-opbouw van groot be lang. OPLEIDING Thans is het mogelijk geworden al le eenheden, bestemd voor de territo riale verdediging, te doen vormen door dienstplichtigen die tevoren een volledige militaire opleiding hebben ontvangen. Het was in de afgelopen jaren niet mogelijk om de eenheden der Nat. Reserve op de geprogram meerde sterkte te brengen, zodat reeds gedeeltelijk in een aanvulling op an dere wijze moest worden voorzien. De hierboven genoemde argumen ten hebben wel in overwegende mate tot het besluit geleid de Nat. Reserve op te heffen. KWALITEIT De vraag, of in de afgelopen jaren bij de samenstelling en de opleiding van dit korps te veel is gelet op de kwantiteit en te weinig op de kwali teit wordt ontkennend beantwoord. De inspecteur der Nat. Reserve heeft bij herhaling een aantal reservisten, die -niet geregeld aan de oefeningen deelnamen, en hen, wier graad van ge oefendheid niet voldoende werd ge oordeeld, ontslagen. Vrij algemeen werd juist het omgekeerde gehoord en werd gemeend, dat te hoge eisen werden gesteld., met name voor wat betreft de fysieke gesteldheid. Ten einde misverstanden te vermijden, zij opgemerkt, dat de keuringseisen toch nog lager waren gesteld dan voor HET PROTESTANTS zieken huis te Drachten heeft dezer da- pen een zeer zonderlinge patiënt te behandelen gekregen, nl. een aap, die nadat hij binnenshuis de vrijheid had verkozen een dertig tal verdovende tabletten voor (Van één onzer verslaggeefsters) Vele prominente figuren uit land- bouwkringen waren gisteren aanwezig in hotel Wittebrug te Den Haag, waar de drie Nederlandse centrale land bouworganisaties een herdenkingsbij eenkomst hadden belegd ter gelegen heid van het tienjarig bestaan van de Int. Federatie van Agrarische Produ centen. Deze werd In 1947 in Sche- veningen opgericht. Ais sprekers tra den op Sir James Turner (voorzitter van de Britse boerenorganisatie) en de voorzitter van het Landbouwschap, de heer H. D. Louwes. De bijeenkomst, die geleid werd door mr. B. W. Bies heuvel, werd ook bezocht door de mi nister van Landbouw, dr. S. Mansholt. Het grootste probleem waarvoor de I.F.A.P. _taat noemde Sir James Tur ner de ongelijke verdeling van het voedsel over de verschillende landen: in sommige landen is er een teveel, terwijl elders vele duizenden de hon gerdood moeten sterven. Alléén kan de I.F.A.P. (waarbij landbouworgani saties uit 24 landen aangesloten zijn) dit vraagstuk nooit oplossen: de diver se regeringen zullen een internationa le organisatie in het leven moeten roepen, die het overbrengen van voed- seloverschotten naar de gebieden waar een tekort is regelt, zonder dat daar door de economische toestanden in een chaos veranderen. Groot helder venster Met betrekking tot de gemeenschap pelijke Europese markt verklaarde Sir James, dat Engeland alleen bereid is deel te nemen in een vrijhandelszone, die niet geldt voor land- en tuinbouw- produkten. Dit in verband met de be langen en verantwoordelijkheden van en voor de landen van het Britse Ge menebest. Minister Mansholt, die een korte redevoering hield, kwam nog op de ze laatste verklaring van Sir James Turner terug. „Ik begrijp, dat voor Engeland de Commonwealth zo be langrijk is, dat dit ook invloed heeft op zijn handelspolitiek. Maar dat voor Engeland een vrijhandelszone waarbij de landbouw niet betrokken wordt de enige mogelijheid is, kan ik nog niet geloven", aldus zijne excellentie. de DE BILT ZEGT: Wisselende bewolking Wisselende bewolking en op meeste plaatsen droog weer. Overwe gend matige noordoostelijke wind. De zelfde temparaturen als gisteren of iets hogere. astma-patiënten verorberde en er daarna heel erg aan toe was. Zo erg dat alleen het toedienen van een tegengif redding kon bren gen. De eigenaar van de aap, de heer Hein Kuipers te Surhuister- veen, zat er mee in, omdat het dier een, zij het bescheiden, rol zou hebben te vervullen in een door hem geschreven folkloris- tisch-historische revue over de Friese Wouden. Op de avond van de première was de aap nog niet zover hersteld, dat hij zijn gastrol reeds kon vervullen., maar er be staat goede hoop dat het beestje na de behandeling in het zieken huis bij de tweede opvoering die vanavond gegeven wordt, van de partij zal kunnen zijn. De Finse coalitieregering is donder dagmiddag afgetreden, ais een recht streeks gevolg van de verkiezing van Tanner tot voorzitter van de sociaal democratische partij. Sedert het vorig jaar zomer is deze partij gesplitst in een linker en rech tervleugel. De verkiezing van Tanner wordt be schouwd als een overwinning van de rechtervleugel. Bij de verkiezing van een voorzitter van de sociaal-democratische partij werd premier Fagerholm woensdag met een stem door Tanner verslagen. Vorige maand ontstond een kabinets crisis over de prijs van melk en boter. Deze crisis werd beëindigd door een vergelijk tussen de agrariërs en d« so ciaal-democraten. Hugh Gaitskell, de leider van de Britse Labour-partij, die op het ogenblik voor politieke besprekingen In Rome ver toeft, heeft voor een dagje de politiek de politiek gelaten, en is, gekleed in een overall ter bescherming tegen de modder, gaan graven in een etrusk- nisch graf in de Hekropolis van Cer- veteri, Jij Rome, waar hij tot zijn grote trots een met modder gevulde, maar volkomen gave vaas opgroef. dienstplichtigen het geval is, aldus mi nister Staf. De minister is wel van oordeel, dat de vrijwillige weerbaarheid van het Nederandse volk een uiterst belang rijke schakel vormt in de totale de fensie. NIET MOGELIJK Tenslotte had de heer Visch ge vraagd of de bewindsman bereid zou zijn, alvorens zijn besluit ten uitvoer te brengen, te doen nagaan of door nauwkeuriger selectie, zowel van het tot dit korps behorende kader als van de vrijwilligers, een kwalitatief beter voor zijn oorlogstaken berekend korps ware op te bouwen. Doch minister Staf antwoordde dat hij aan het in deze vraag vervatte ver zoek geen gevolg kan geven. De hier voorgestelde gedragslijn zou ertoe lei den, dat de Nat. Reserve numeriek sterk zou dalen onder de huidige, voor haar taken reeds onvoldoende sterkte. Aangezien deze taken territoriaal ge spreid zijn, zouden de eenheden te klein worden m nog militaire waarde te hebben. Bovendien zou deze selec tie niet tegemoet komen aan de hier voor gestelde bezwaren van een te korte opleiding voor de eisen van de moderne oorlog, aldus de minister. AANWIJZINGEN In gezaghebbende kringen te Was hington is het vertrek -'a»> de zesde vloot een voorzorgsmaatregel ge noemd, voor het geval de Jordaanse crisis niet meer te stuiten is en Ame rikanen snel geëvacueerd zouden moe ten worden. Waarnemers te Washington zien evenwel de verklaringen van woens dag van Eisenhower en Dulles en het bevel aan de zesde vloot als niet te miskennen aanwijzingen voor voorbe reidingen om de leer van Eisenhower zo nodig ten volle toe te passen. Een Franse oficier heeft in een heli kopter een Algerijnse opstandelingen leider over een afstand van Ï.200 m. achtergevolgd en daarna met een lan dingsgestel van zijn vliegtuig de rebel tegen de grond geslagen om hem le vend in handen te krijgen, aldus is donderdag te Parijs vernomen. Volgens deze berichten speelde deze achtervolging zich woensdag in de om geving van Orleansville af. Toen de man was getroffen, sprong een inzit tende uit het in de lucht hangende vliegtuig om de opstandelingenleider gevangen te nemen. Tijdens de vandaag in Utrecht ge houden huishoudelijke vergadering van de Prot. Chr. Onderwijzersver eniging, werd besloten te fuseren met de Ver. van Chr. Kleuterleidsters. De vergadering, die geleid werd door de heer J. W. van Hulst, sprak haar voldoening uit over het verkregen ak koord over de salarissen. Het jaarver slag vermeldde een ledental van 11.695 op 1 januari 1957, het financieel ver slag een totaal in inkomsten en uit gaven van 326.990,63. De prijzen in Frankrijk voor ben zine en stookolie zullen per 1 mei wor den verhoogd. In de tuinen van het Parijse Lu xembourg heeft men de resten ge vonden van een Romeins centraal ver warmingssysteem, dat uit de derde eeuw na Christus stamt. In verscheidene Franse steden zijn gisteren stakingen uitgebroken om kracht bij te zetten aan eisen tot loonsverhogingen in de vliegtuig- en staalindustrieën en in de gasbedrijven.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1