PELGRIMSREIS Hekseketel 25 Adverteren doet verkopen S Hof vanGethsemane nog zo goed als ongerept Arrestaties in Hongarije 5 ln het Dal van Josafat Maak spoed met huisvesting van vluchtelingen P.b.o. vlot niet in industrie Zie dat vrouwtje van mij eens veel sparen Russen maken correspondentie van Boelganin bekend ^J^ris L Propaganda ras Pagina S j, i EN kan de Hof van Gethsemane tegenwoordig per auto be- Link van Bruggen Beroep op alle landen jaar Deze week (25 april - 2 mei) met toch 10% korting in Sparzegelst Slasaus 25°/0j per fles.van 94 voor 88 ct Appelstroop,van 55 voor 50 ct Sperziebonen, per biikvan 130 voor 118 ct Tomatensap, per flesvan 42 voor 38 ct Bleakwater, per flesvan 27 voor 24 ct Zomerdrups, per 200 gramvoor 42 Ct Frou frou, 'n heerlijk koekje, 250 grvoor 60 ct Boerenmetworst, 100 gramvan 58 voor 52 Ct Kabeljouw, diepgevroren, per pakvoor 110 a KOPEN Bij DE SPAR IS SPAREN Bij DE KOOP B,1,UlkLUNCHVfORSTO«e,) Kantoorbediende Initiatiefnemer vrijgezellencongres gaat trouwen DOOR DE WERELD Donderdag 25 april 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD i 1*1 rei^en- Maar wie enig stijlgevoel heeft, doet dit niet, omdat gerieflijkheid en gejaagdheid wel de laatste dingen zijn, die S bij de berg van Jezus' gebedsstrijd passen. Neen, men verlaat de oude stad Jeruzalem te voet door de smalle Stefanuspoort, langs i de plaats, waar de eerste christenmartelaar wegens geloofsijver gestenigd werd, geen monumenten zijn te zijner nagedachtenis opgericht. De poort, die zijn naam draagt, is het enige, dat aan 1 hem herinnert, iets wat bijna vreemd aandoet in een land waar men de vreemdeling overal „de juiste plekken" kan wijzen. De weg, die de pelgrim naar de hof van Gethsemané inslaat, slin gert zich door het dal van Josafat, de plaats, waar op de dag des oor deels alle volkeren voor God zullen moeten verschijnen. „Want zie, in d,s dagen en te dien tijde", kan men in Joël 3 vers 2 lezen, „wan neer Ik een keer zal brengen in het lot van Juda en Jeruzalem, zal ik alle uollceren verzamelen en af voeren naar het dal van Josafat, en Ik zal aldaar met hen in het ge richt tredenEn in vers 12 wordt gezegd: ,Laat de volken op staan en oprukken naar het dal van Josafat, want daar zal ik zit ten om alle volken van rondom te richten. De naam Josafat slaat niet op een persoon, maar moet zinnebeel dig worden opgevat. „De Here spreekt recht", betekent in de bij bel dat men geen plaatsbepaling van dit dal des oordeels zal vinden. Doch zolang er christenen op de wereld zijn, heeft men het hier ge zocht". Ontelbare mensen liggen op de hellingen begraven. Zover bet oog reiken kan, rijen zich witte en gele grafstenen aaneen, die het groene gras een gespikkeld aanzien geven. Het ziet er allemaal nogal verwaar loosd uit, maar als men de diepere betekenis van dit kerkhof tot zich Iaat doordringen, let men er nauwe lijks op. Als een grimmig beeld bomt dan naar voren, dat men de doden, die men hier sinds de tijd van Chris tus heeft neergevleid getuige van de wederkomst des Heren heeft willen doen zijn, alsof alleen de plaats van doorslaggevende betekenis is. Merkwaardig is, dat het dal van Josafat in de Mohammedaanse religie een soortgelijke rol speelt. Volgens de Koran zal het daar zijn, dat God de zielen van alle mensen over een van de ene naar de andere helling ge spannen koord zal laten wandelen, waarbij alleen degenen, die door en gelen onderstut worden, er niet af zullen kunnen vallen. De Kidron, de beek, die Davld overschreed, toen hij voor Absolon moest vluchten en die Jezus met zijn discipelen doortrok, toen hij zich naar het hof van Gethsemane begaf, kron kelt in een dorre bedding door het laagste deel van de vallei. Het stroompje, dat negen maanden van het jaar droog ligt, ziet er onaanzien lijk uit. „De donkere", is de betekenis van zijn naam en het vermoeden be staat, dat er vroeger dichte ceder- bossen omheen hebben gestaan. DOOR Als men de Hof van Gethsemane in deze mondaine en moderne eeuw be treedt. kan men zich, met de Bijbel in de hand, nog steeds het dramati sche en vooral ontroerende verhaal inleven, dat zich hier op Witte Don derdag heeft afgespeeld. „Overdag leerde Hij in de tempel", staat er in Lucas 21, „doch de nachten bracht Hij buiten door op de berg, Olijfberg ge naamd". Men hoeft zich er mijns inziens geen zorgen over te maken, waar nu precies de plaats van Jezus" gebeds strijd gelegen heeft. Men kan, als men er tenminste in wordt toegelaten, nog 't beste in de bloementuin van de Franciscaanse „Kerk der Foltering" gaan zitten onder een van de acht oeroude olijfbomen, die volgens de overlevering nog uit de tijd van de Heiland stammen. Men kan dan de wind door de grijsgroene bladeren horen ruisen en de rust opbrengen, die voor overdenking noodzakelijk is. Rechts beneden ziet men dan de grot, waar Jezus zjjn discipelen achterliet, op Petrus. Johannes en Jacobus na. „En Hij begon zeer ontsteld en be angst te worden", staat er in Marcus 14, „en Hij zeide tot hen: Mijn ziel is zeer bedroefd tot stervens toe, blijft hier en waakt". Achter zich, op een afstand van misschien twintig meter, kijkt men op naar de plaats, waar Jezus zich alleen naar toe begaf en waar Hij aan zjjn vader om uitstel van de drink beker vroeg. Hier was het, dat zijn zweetdroppels tot bloeddroppels wer den. Hier was het ook, waar HU met een ontstellend gevoel van verlaten heid naar terugkeerde, toen HU zijn wachters tot driemaal toe slapende aantrof. „Waart gij niet bij machte een uur te waken?", vroeg HU be droefd aan Petrus. „Waakt en bidt, dat gU niet in verzoeking komt; de geest is wel gewillig, maar het vlees is zwak. Als men al deze woorden diep tot zich laat doordringen, krijgen ze op deze plaats een overweldigende be tekenis. Waar ter wereld kan men zich het lijden van de Heiland beter voorstellen dan in de Hof van Geth semane, die sinds tweeduizend jaar zo goed als ongerept is gebleven? Jezus zocht toen de grot weer op, waar de rest van zijn discipelen ver toefde. „Staat op, laten we gaan", zei hl) tegen zijn begeleiders. „Zie, die mij overlevert, is nabij". Vrijwel onmiddellijk daarna kwam Judas de grot binnen. HU gaf zUn Heiland de verraderskus, waarna „een schare met zwaarden en stokken, gezonden vanwege de overpriesters en de schriftgeleerden en de ouden" de man van smarten overviel. Na een overpeinzing in de Hof van Gethsemane moet men vooral niet vergeten de „kerk van alle naties", zoals de „church of agony" ook wel eens wordt genoemd, te bezichtigen. Zestien landen hebben aan de bouw van dit bedehuis bijgedragen. In de fagede bevindt zich een schit terend mozaïek, dat Christus voor stelt, die zUn eigen lijden en dat van de wereld in handen van zijn vader legt. Erboven hangt een kruis, waarop de woorden uit Psalm 42 gebeiteld zUn: „Gelijk een hinde, die naar wa terbeken smacht, zo smacht mijn ziel naar u, o God". Men kan dan de Olijfberg verder beklimmen en op de plaats, waar de Here weende („Dominicus flevit" heet de Dominicaanse kapel, die er naast is gebouwd! van een onver getelijk vergezicht op Jeruzalem ge nieten. „Zij zullen van u geen steen op de andere laten", heeft Jezus vol gens Lucas 19 geklaagd. En nog geen veertig jaar later is deze profetie waarheid geworden. Want in het jaar 70 hebben de Romeinen Sion totaal verwoest. Ook daar kan men zich 't beste even op de grond neerzetten. In rust en stilte lean men dan over het uitverkoren volk mijmeren, over Jeruzalem, dat in theologisch op zicht het centrum van de wereld is, doch dat thans als een verscheurde stad aan de overkant ligt. Op de zelfde plaats kan men een goed overzicht van de Hof van Gethse mané krijgen, waarvan Pascal in zijn mystère de Jésus zegt: „De mens ging verloren en werd gered in een tuin." Er WAS EEN TIJD, dat men de Bal kan (Zuid-Oost-Europa) aanduidde met onderscheiden minder vriende lijke benamingen waarvan er één was: de hekseketel van Europa. Men bedoelde er dit mee; de toe stand is daar zeer onzeker. Op de meest onverwachte ogenblikken kan d ,ar wat gebeuren. Dan gebruikte men ook een andere aanduiding: het kruitvat, en voegde er aan toe: als de vonk in het kruitvat komt, staat de hele ooel in brand. In 1914 heeft daar dan ook het schot geklonken, dat de eerste wereldoorlog ïluidde. Tegenwoordig behoeft men dat niet meer van de Balkan te zeggen. De toe stand is er vrij stabiel, al is het nu zo, dat een gedeelte van de staten daar onder des Russische overheersing staat, een ander deel toch, terwijl het zich van de Russische overmacht heeft vrijgemaakt, de communistische leer aanhangt, zodat het voor het volk op hetzelfde neerkomt, en slechts een be trekkelijk klein deel (Turkije en Grie kenland) gerekend kan worden, tot de vrije wereld te behoren. Maar hoe dit zü een hekseketel ln de oude zin van het woord is de Balkan niet meer. Maar een kruitvat, een hekseketel ls er nog wel. Die functie wordt thans vervuld door het Midden-Oosten, waar de meest wonderlijke verhoudingen heersen, zowel in de boezem van elk der volken en staten als tussen de sta ten onderling. De krant gewaagt daar feitelijk elke dag van. Dan is er iets met Egypte, dan met Jordanië, dan met Israël, dan met Koeweit, dan met Iran, Irak, of Syrië, of één der andere kleine ol grotere staten daar. Het is buitengewoon moeilijk, om de ontwikkeling er precies te volgen. Eveneens, om zijn sympathie of anti pathie op de juiste wijze te plaatsen. Want waren het verschillen tussen de volkeren als zodanig, dan zou men daarover misschien nog inlichtingen kunnen inwinnen, maar de grote mo gendheden staan ook hier in tegen stelling met elkaar. Zij proberen op allerlei wijze, de volken daar voor zich te winnen. Pro-Westers en pro-Rus sisch zijn er de tegenstellingen. Achter alles, wat er gebeurt, moet men speu ren naar de invloeden óf van de ene it van de andere zijde. Zeker is slechts, dat de volken daar zich in een stadium van ontwikkeling bevinden, waarin ze nog alle kanten heen kunnen groeien. Maar daardooi is het er juist een hekseketel. En daardoor ook schuilt daar het grote gevaar voor de huidige wereldontwikkeling. De Hoge Commissaris voor de vluch telingen van de Verenigde Naties, dr. Lindt, heeft gisteren bij alle regerin gen aangedrongen op beëindiging van de lange wachttijd, waarvan de vluch telingen blijvend psychologisch nadeel ondervinden. Dr Lindt deed dit be roep op de regeringen in een memo randum aan de, commissie voor sociale en humanitaire kwesties van de te Nice gehouden bijeenkomst van de In terparlementaire Unie. Het is niet alleen de plicht van alle landen de nog niet geplaatste Honga- Minister Struycken deelt in zijn Me morie van Antwoord over de p.b.o. aan de Eerste Kamer mede dat het met de ontwikkeling van de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie op het gebied van groothandel en industrie nog niet bijzonder wil vlotten. Er is echter wel sprake van overleg, waar uit, naar de mening van de minister, resultaten kunnen voortkomen. De ontwikkeling dient, aldus de mi nister, met voorzichtigheid te worden bevorderd. De Nederlandse brouwerijen pro duceren per jaar 2.570.000 hl. bier, n.l. 1.850.000 hl. voor het binnenland en 720.000 hl. voor export. De burgemeester van Rotterdam heeft de Heuvellaan te Rotterdam om gedoopt in Baden Powell-laan. De Balkan was nog maar het kruit vat van Europa. Het Midden-Oosten is thans het kruitvat van de wereld. Daarom moe ten we hoezeer de juiste, onder scheiding erg moeilijk is de ont wikkeling met grote aandacht blijven volgen. Wat in die hekseketel ge brouwen wordt, weten we nog niet. Maar stellig is de temperatuur er zeer hoog. En daardoor ook fungeert deze hekseketel als kruitvat. God behoede ons ervoor, dat de vonk erin slaat ren te helpen, maar ook om de „ver geten" vluchtelingen, van wie een aantal meer dan tien jaar in kampen wacht, te hulp te komen, aldus Lindt. Dank zij de 10% korting van De Spar. Allemaal guldens en tientjes voor gezellige dingen. «6 ct NU 3 p* MARGARINe van 123 voor 98 ct en toch 10% korting N.V. Elektro-Technisch Installatie Bureau L. J. VAN 'TWESTENDE Markt 73 - Middelburg vraagt voor haar administratie een vrouwelijke bij voorkeur in bezit van diploma typen Sollicitaties zowel mondeling als schriftelijk aan boven staand adres. DE RUSSEN BEIJVEREN zich met het publiceren van brieven, die door staatslieden in het recente verleden zijn verzonden over de Suezkanaal- kwestie. In Westerse kringen gelooft men dat propaganda de opzet van bet openbaar maken der Correspondentie is. In brieven van Boelganin aan Eden beeft de Rus de acties van Frankrijk en Engeland in Egypte veroordeeld. Hetzelfde deed hij in brieven aan de Fransman Mollet. Voorts is de tekst gepubliceerd van Boelganins brief aan de Britse premier MacMillan. Hierin drong Boelganin aan op het zoeken naar een vreedzame op lossing in het Midden-Oosten en het zich niet bemoeien met interne aange legenheden van de landen daar. Aangaande de ontwapening zegt Boel ganin, dat de grote mogendheden him goede wil kunnen tonen door in te stemmen met een onmiddellijk verbod van proeven met atoom- en waterstof wapens voor een bepaalde tijd. Dit zou afgezonderd kunnen worden van het algemene vraagstuk der ontwapening en apart geregeld kunnen worden. De regering van de Sowjet-Unie is volgens Boelganin bereid de discussie te hervattenx oveF de voorstellen, die door de Britse oud-premier Eden in dertijd zijn gedaan t.a.v. de instelling van gedemilitariseerde zones in Europa en de afbakening van gebieden met beperkte bewapening. Premier Boelganin zegt verder het van belang te achten, dat de huidige spanning in de Brits-Russische betrek kingen plaats maakt voor „goede vriendschappelijke betrekkingen". 0 De zendeling-arts dr. Albert Schweitzer dringt er bij de publieke opinie overal ter wereld op aan te eisen, dat de proeven met kernwapens worden beëindigd. De zendeling-arts, winnaar van de nobelprjjs voor de vre de, noemt radio-activiteit een cata strofe voor het mensenras. Ingezonden mededeling (adv.) Een fijne smaak en wat fantasie. geven U een goede kans in de grote, landelijke reclameprijsvraag, waar van U morgen in deze krant de voorwaarden zult lezen! Het bezorgt U een leuke verrassing en U kunt er een aantrekkelijke pnjs mee winnen. Tot morgen dus! Op 30 mei a.s., wereldvrijge- zellendag, zal in het landelijke Schinveld in Limburg het bur gerlijk huwelijk worden gesloten tussen me j. Mia Benders uit Schenveld en de heer Ger Greijn, gemeente-secretaris te Greven- bicht. De heer Greijn is bekend als de initiatiefnemer en organi sator van het wereldvrijgezellen- con gres. De heer Greijn deelde ons me de, dat zijn huwelijk voor hem geen hinderpaal zal zijn om door te gaan met het organiseren van het wereldvrijgezellencongres. Tezamen met zijn vrouw zal hij als organisator zijn beste krach ten daaraan blijven wijden. 0 De export van bloemisterijproduk- ten is de eerste drie maanden van het jaar gestegen van 14.400.000 gulden in 1956 naar 15.500.000 in 1957. Aldus de voorzitter van d° vereniging „De Ne derlandse Bloemisterij", dr. A. J. Ver- hage, bij de opening van de algemene vergadering van de vereniging, die gisteren te Amsterdam is gehouden. 0 In een toespraak tot journalisten heeft Soekurno verklaard dat de bui tenlandse politiek van Indonesië drie punten heeft: strijd tegen het kolonia lisme, terugkeer van Ned. Nieuw-Gui- nea naar Indonesië en het handhaven van een strikt neutrale houding in de ideologische wereldstrijd. Radio-Boedapest heeft gisteren ge melde dat er te Komaron vijftien per sonen ln hecht enis zijn genomen, die ervan worden verdacht stakinge.1 te hebben willen organiseren en daarna het communistische regime met ge weld omver te hebben willen gooien. De leider van de groep, de onder wijzer Mazalin, zou in de opstand ln oktober van vorig jaar een leidende rol hebben gespeeld. 0 De vroegere Hongaarse opstandeling Istvan Micsinai is door een volksrecht bank te Boedapest ter dood veroordeeld en onmiddellijk terechtgesteld wegen» deelneming aan de moord op een commu nist, aldus heeft radio Boedapest gemeld. Enkele weken geleden was Micsinai voor hetzelfde feit tot vijftien jaaT gevange nisstraf veroordeeld, maar dit vonnis werd vernietigd. 0 Dinsdagavond hebben de militair» autoriteiten in Djakarta de bureau» van het onafhankelijke dagbld „Indo nesia Raya" gesloten en het blad een verschijningsverbod van drie dagen opgelegd. Een soortgelijke maatregel was tijdens het afgelopen weekeinde getroffen tegen het socialistische dag blad „Pedoman" en de linkse „Bintang Timur". 0 De Verenigde Naties hebben gis teren een Syrische klacht tegen de bouw van een brug door Israël in de gedemilitariseerde zone tussen beide landen ongegrond verklaard. De brug, aldus het rapport, is niet gebouwd op landerijen die Arabisch eigendom zijn, en doet geen afbreuk aan de belangen van Arabische burgers in de gedemili tariseerde zone. 0 De Australische eerste minister, Menzies bezoekt momenteel Neder lands Nieuw-Guinea.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3