C .H.-bestuurders leggen voortaan 70 jaar alle functies neer met Op 3 juli de premiere van „Bestevaer Michiel" Radio'Zendtijd voor politieke partijen te verwachten Repetities sinds enkele weken in volle gang Zeeuwse gemeenten vormden eigen recreatie^commissie Spionagekomplot in Praag ontdekt Min. Samkalden tot Eerste Kamer: IN ONS LAND LAAT MEN NOG STEEDS VLUCHTELINGEN TOE Loonadvies voor de landbouw: HALVE CENT MEER PER UUR „Zwarte Ruiter" niet verschenen Egypte akkoord met arbitrage PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND 13e Jaargang No. 3686 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq. de Smit Donderdag 25 april 1957 TILANUS BLIJFT - OP VERZOEK - NOG EE VOORZITTER Geen goed woord voor de huurblokkering ZENDTIJD: VERJONGING DE BILT ZEGT: Droog Jordaanse regering zou zijn afgetreden Vonnis bevestigd: 15 jaar Bij de St. Jacobstoren in Vlissingen ECHTSCHEIDING BLOEDPROEF VOETBALPOOL „ZWARTE RUITER" Rond Zandbeek en Veerse Gat Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90. Goes Telefoon 2438. Bij geen gehoor: 3987 ired.) en 2970 (adm.). Giro 274289. iantoren: Middelburg: Korte Noord- atraat 35. Tel. 2009 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 328; Terneuzenl Dijkstraat 2628. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Zeeuwsch Dagblad PELGRIMSREIS NAAR JERUZALEM (pag. 3) Op- en ondergang van Zon en Maanl Vrijdag: Zon op 5.21 u., onder 19.56 u. Maan op 3.42 u., onder 16.22 u. Hoogwater vrijdag 26 april. Vlissingen: 12.12 u. 1.80 m., u. m. Terneuzen: 0.09 u. 1.62 m., 12.38 u. 1.96 m. Wemeldinge: 1.08 u. 1.15 m., 13.36 u. 1.49 m. Zierikzee: 0.49 u. 0.98 m., 13.23 u. 1.30 m. (Van één onzer redacteuren) Omtrent de huurblokkering zijn afspraken gemaakt tijdens de kabi netsformatie. Wij achten ons daaraan gebonden. Enkele leden van de C.H. Tweede Kamerfractie hebben zich echter van deze afspraak „vrij gehouden". Ook die leden, die na de formatie tot de Tweed Kamer zijn toegelaten zijn vrij, zo zeide gistermiddag de heer H. W. Tilanus, op de algemene jaarvergadering van de C.H.U., die in Amsterdam werd gehouden. De afgevaardigden hadden voor de huurblokkering geen goed woord over. „Wij leven bedrukt-onder wetten gebukt", zo zeide een der spre kers. De heer Tilanus was er van overtuigd dat een meerderheid van de algemene vergadering de huurblokkering bij een stemming onge twijfeld zou afwijzen. Maar zover wilde de herkozen voorzitter voor de laatste maal niet gaan. het voorstel Heemstede om bestuur ders te verplichten op 70-jarige leef tijd hun functies in de plaatselijke, regionale en landelijke organen neer te leggen. Dit voorstel is geamendeerd aangenomen, waarbij de periodieke, aftreding in acht wordt genomen, zo dat de 70-jarigen de gelegenheid krij gen hun zittingstermijn uit te dienen. Met overweldigende meerderheid werd dit voorstel aangenomen. De heer Tilanus noemde het huur- yraagstuk zeer gecompliceerd. Het hangt nauw samen met de woning bouw. Aan dit vraagstuk zit ook „een pijnlijke politieke kant". De socialis ten zijn er niet in geslaagd een huur belasting te verkrijgen. Naar de me ning van de heer Tilanus is er nu geen sprake van aantasting van het eigen dom. Een huurverhoging van 25 pCt, zonder blokkering, kan bedenkelijke economische gevolgen hebben. De heer Tilanus herhaalde het liefst een huurverhoging van 12% pCt te wensen, zonder blokkering. De C.H.- fractie heeft in het voorlopig verslag haar bezwaren tegen de huurvoorstel- len ingebracht. De voorzitter van de C.H. wenste, alvorens een definitief Oordeel uit te spreken, de memorie van antwoord van minister Witte af te Wachten. Verschillende kiesvereniging had den het vraagstuk van de politiek in de ether aan de orde gesteld. Zij be geerden zendtijd voor de C.H.U. De neer Tilanus zei dat over deze kwestie overleg is gevoerd met de radioraad «n met de N.C.R.V. Het wachten is nu op een wettelijke regeling, die door staatssecretaris Höppener in het voor- Uitzicht is gesteld. Het Tweede Kamerlid, de heer Kikkert, deelde mede, dat de C.H.U. niet op deze wettelijke regeling be hoeft te wachten. Er is niet alleen overleg geweest met de N.C.R.V. Ook de verschillende omroepvereni gingen hebben zich gezamenlijk met dit probleem bezig gehouden. Er moet nog een kleine moeilijkheid uit de weg worden geruimd en dan krijgen de politieke partijen zend tijd met vrijwillige medewerking van de omroepverenigingen, aldus de heer Kikkert. Met élan heeft men op deze alge mene vergadering gediscussieerd over De Tsjechoslowaakte autoriteiten hebben woensdag bekend gemaakt, dat zij te Praag een spionage-organisatie hebben ontdekt, die rechtstreeks door de NAVO werd geleid. Een lid van de groep, de Tsjechische arts Dr. Josef Maier, bezindt zich in arrest op be schuldiging van het verstrekken van economische en politieke inlichtingen aan een „hoge officier van de NAVO" te Praag, die daarheen was gekomen als Westelijk diplomaat. Volgens de Tsjechoslowaakse- be kendmaking heeft men bemerkt, dat „vijandelijke agenten, geleid door spio- nagecentra van de NAVO te Stuttgart, Parijs en andere Westeuropese steden, waar NAVO-eer.heden zijn gelegerd, in Tsjecho-Slowakije werkzaam zijn.". De laatste tijd zijn te Praag her haaldelijk arrestaties van westelijke agenten .voornamelijk Amerikanen, bekend gemaakt, maar dis is de eerste maal, dat de NAVO als leidende orga nisatie van deze spionage wordt ge noemd. KEES RIJVERS, de voetballer, die lange tijd een der uitblinkers van het Nederlandse elftal is geweest, komt naar Nederland terug. Hij gaat zijn Franse club verlaten en heeft een con tract gesloten met de Rotterdamse ver- «niging Feijenoord. Droog weer met zonnige perioden. Matige ,af en toe vrij krachtige wind tussen noord en noordoost. Over het algemeen weinig verandering in tem peratuur. Volgens semi-officiële berichten in Amman is de regering-Chalidi afge treden na negen dagen aan het bewind te zijn geweest. Donderdag zou de staat van beleg in het land afgekondigd worden. Dinsdag werd dit aftreden ook reeds gemeld, maar toen werden deze offi- cieel tegengesproken. De heer Tilanus heeft zich bereid verklaard op verzoek van het hoofdbestuur nog een jaar voorzit ter van de C.H.-partij te zijn. Volgend jaar viert de partij ml. haar 50-jarig bestaan. De heer C. J. van Mastrigt werd eveneens herkozen. Tot vice- voorzitter werd benoemd mr. J. W. van Gelder te Nieuwer-Amstel, daar prof. dr. W. C. de Zwaan zich niet herkiesbaar stelde. De contributie-afdracht aan het hoofdbestuur wordt verhoogd van 75 ct tot een gulden aldus is met algemene stemmen besloten. Woensdagochtend ls te Rotterdam Hr. Ms. kustmijnenveger „Woerden" opge leverd, overgedragen en In dienst ge steld in aanwezigheid van de minister van marine, ir. C. Staf, en de waar nemend ambassadeur en Charge d'Af faires van de Ver. Staten, A. G. Ron- hovde. Op de foto links ziet men (van onder naar boven): ir. Staf, de com mandant van de nieuwe kustmijnen veger, de vlagofficier materieel van de Koninklijke Nederlandse Marine, de heer Rondhovde en de Amerikaanse kapitein ter zee Weibster tijdens de inspectie van het nieuwe schip. Op de foto rechts: nadat de kust mijnenveger in dienst was gesteld bood de burgemeester van Woerden, een geschenk aan dat door de com mandant in ontvangst werd genomen. (Van onze parlementsredactie) HONDERD VAN DE RUIM 3000 Hongaarse vluchtelingen, die in ons land zijn toegelaten, zijn op eigen initiatief weer naar Hongarije teruggekeerd. Et zijn echter bij het departement van justitie door de niet-teruggekeerde Hon garen niet minder dan 1800 verzoeken om toelating van familie e.d. ingediend. Van die 1800 verzoeken zijn reeds 800 afgehandeld en 400 ingewilligd. Met de behandeing van de nog reste rende verzoeken w-vrdt spoed betracht. Dit deelde de minister var justitie, prof. dr. I. Samkalden, gistermiddag in de Eerste Kamer mee bij de be handeling van zijn begroting. De be windsman ontkende met klem, dat ons land niet soepel genoeg zou zijn bij de toelating van vreemdelingen. Ook niet-Hongaarse vluchtelingen worden nog steeds toegelaten. Meestal gaat het daarbij om enkele gezinnen. Tien dagen geleden had de be kende Franse schrijfster, Francoise Sagam (22) met een van haar snelle sportwagens een zo ernstig ongeluk, dat voor haar leven werd gevreesd. Maar nu is ze dan toch weer zover hersteld, dat zij, on danks een grote pleister op haar hoofd en een blauw oog, een beetje kan glimlachen tegen het leven vanuit haar bed. Over een week zal zij, de gebroken pols uiter aard nog in het gips, het zieken huis kunnen verlaten. (Van één onzer redacteuren) Het Landbouwschap heeft in rijn vergadering van woensdag een loonad- De „Zwarte Ruiter", de 32-jarige H. Gruyters uit Mierlo-Hout, die vanmor gen voor het gerechtshof te 's-Herto- genbosch terecht moest staan in hoger beroep van het vonnis van de recht bank, die hem tot vijftien jaar gevan genisstraf en terbeschikkingstelling van de regering veroordeeld had, is ondanks alle geruchten na zijn ont snapping uit de penetentiaire inrich ting te Scheveningen, niet ter zitting verschenen. Het gerechtshof heeft de zaak bij verstek behandeld. De procu reur-generaal, mr. de Vries, heeft na een uitvoerig requisitoir bevestiging van het rechtbankvonnis tegen hem geëist. „Bestevaer Michiel" is de titel van het openluchtspel dat Louis Lockefeer uit Hulst schreef in opdracht van het gemeentebestuur van Vlissingen en dat het leven van de grootste vlootvoogd in beeld brengt. Het is een degelijk en historisch verantwoord stuk geworden, waarvan op woensdag 3 juli op de Oude Markt bij de St. Jacobstoren de pre mière wordt gegeven. Sinds enkele weken zijn de repetitie's voor dit openluchtspel in volle gang. Een openluchtspel in de ware zin des woords want de bebouwing der Oude Markt, met name de St. Jacobskerk en St. Jacobstoren, vervullen een be langrijke rol in dit openluchtspel. Zó belangrijk, dat beide gebouwen niet uit het spel te missen zijn. Het is echter ook een spel dat zware eisen stelt aan de spelers en aan de bezetting der rollen. Meer dan vijftig spelers zijn nodig voor het vervullen der rollen, terwijl daarnaast minstens 150 figuranten be nodigd zijn. Voor de bezetting der rollen kon men putten uit de leden der Vlissingse Amateur Toneelgezelschappen doch voor de vervulling van figu ranten-rollen kan nog best wat méér belangstelling gebruikt worden. Het openluchtspel wordt geregiseerd door de toneeladviseur voor Zeeland, Jan Lemaire Jr. die zijn enthousiasme voor dit grootse spel niet onder stoe len of banken steekt. De verdeling der rollen werd uiterst zorgvuldig toege past en met verschillende aspecten werd rekening gehouden. Zo zal de hoofdrol, die van Michiel Adriaanszoon de Ruyter, vervuld worden door een bekend Vlissings ingezetene, notaris J. L. Verhagen. (vervolg op pag. 7) DE INBREKER „de vlo", die op 22 maart uit de strafgevangenis te Haar lem ontvluchtte, is gistermorgen door de politie gearresteerd in zijn woning te Amsterdam. Een ontsnappingspo ging over het dak mislukte. DE 10-JARIGE Robert Strom in Amerika, die reeds 192.000 dollar heeft gewonnen in een vraag- en antwoord spel voor de TV, heeft op aanraden van zijn vader besloten niet langer aan de wedstrijd deel te nemen. vies vastgesteld voor het contractjaar, dat 1 mei a.s. begint .Aan de hand van dit advies kunnen thans in de provin cies de onderhandelingen over de Ionen in de akkerbouw en het weidebedrijf beginnen. Tot een eigenlijke loonsver hoging wordt niet geadviseerd. Ter compensatie van de verhoging van de premie voor het bedijrfspensioenfonds zullen de uurlonen echter met een hal ve cent verhoogd dienen te worden. Er kon nog geen loonadvies op basis van werkclassificatie worden uitgebracht, daar de voorbereidingen niet gereed zijn. Wel hoopt men nog in de loop van het thans aanvangende contract jaar de werkclassifcatie voor de land arbeid te kunnen invoeren. Radio-Cairo heeft de inhoud bekend gemaakt van het memorandum van de Egyptische regering, dat woensdag aan de secretaris-g'neraai Hammerskjoeld is overhandigd. De regering te Cairo gaat akkoord met de arbitrage van het internatio nale gerechtshof te Den Haag ingeval zich geschillen voordoen omtrent het statuut van het Suezkanaal. Voorts verplichten zij zich de tol gelden in de komende twaalf maan den niet met meer dan 1 pCt te ver hogen zonder toestemming van de ge bruikers van het kanaal. Ook ver bindt de Egyptische regering zich „een nauwe samenwerking tussen de ka naalgebruikers en het orgaan voor de exploitatie aan te moedigen". Boven dien verbindt zij zich tegenover de V.N., de geest en de letter van de conventie van Constantinopel van 1888 te eerbiedigen. In de langdurige rede, waarmee hij inging op hetgeen de Senaat vorige week in eerste instantie naar voren heeft gebracht, heeft de bewindsman een groot aantal problemen grondig behandeld. Een herziening van het echtscheidingsrecht, waarop van ver schillende kanten was aangedrongen, wenste de minister niet te koppelen aan het nieuwe Burgerlijke Wetboek. Een gesprek tussen theologen en ju risten over een herziening (i.e. ver ruiming van de echtscheidingsgron den) achtte hij evenwel nuttig. Aan een dergelijk gesprek zal de regering echter niet rechtstreeks deelnemen. Naar het oordeel van de minister is de tijd voor de instelling van een staatscommissie ter bestudering van het echtscheidingsprobleem (waarom de anti-revolutionaire prof. Diepen horst had gevraagd) nog niet gekomen. Dezer dagen zal de minister de Kon. Maatschappij ter Bevordering van de Geneeskunst uitnodigen voor een on derhoud over het nemen van bloed proeven op automobilisten, waarvan men op goede gronden kan aannemen, dat ze „in kennelijke staat" verkeren. Indertijd heeft de Maatschappij op ethische gronden de bloedproef afge wezen. De minister hoopte echter, dat de artsen in het licht van het debat in de Eerste Kamer tot andere ge dachten zullen komen. De bewindsman kon meedelen, dat op zijn. departement hard gewerkt wordt aan de voorbereiding van een verplichte W.A.-verzekering voor be zitters van motorvoertuigen. In België is zo'n wet al van kracht. In Neder land wordt ze uitgebreider, omdat ook rekening gehouden moet worden met gewetensbezwaren, die hier te lando tegen verzekering bestaan. Het toe zicht op de uitvoering zal worden op gedragen aan de Verzekeringskamer. Afwijzend stond minister Samkal den tegenover de aandrang, die vorige week door prof. De Grooth (V.V.D.) op hem was uitgeoefend met betrek king tot de voetbalpool. Prof. De Grooth had de minister namelijk be zworen niet te wachten totdat de Hoge Raad een uitspraak zal hebben ge daan over de vraag of de K.N.V.B.- pool al of niet in strijd is met de Loterij-wet, maai thans reeds politio neel in te grijpen. Dit zou naar het oordeel van de minister geen juist be leid zijn. Er is hier immers geen spra ke van een misdrijf, maar van een overtreding. Grote voorzichtigheid zij hier geboden. Toepassing van preven tieve politiedwang is wel een bevoegd heid van de overheid, maar geen plicht. Oneens was de minister het met de bewering, dat met de tijdens de kabi netsformatie gemaakte afspraken over de voetbalpool de regels van de recht staat zouden zijn aangetast. Dergelijke afspraken zijn juist democratisch en bovendien lang niet in de politieke historie van ons land. Men heeft het zitting-nemen van de twee A.R.-mi- nisters hoger geschat dan een wette lijke regeling van de voetbalpool. De minister heeft nog een kleine aanvulling gegeven op hetgeen hij vo rige week gezegd had over de ont vluchting van de „zwarte ruiter" uit de Centrale Penitentiaire Inrichting te Scheveningen. Hij moest erkennen, dat het verzenden van het politie- telexbericht tot opsporing van de de linquent "ontoelaatbare vertraging" heeft ondergaan, voornamelijk als ge volg van zondagsdienst. De minister zal bevorderen, dat dergelijke telex berichten ook op zon- en feestdagen op de kortst mogelijke termijn worden doorgezonden. Met voldoening had de minister ver nomen, dat de Kamer van mening was, dat het aantal ontvluchtingen uit straf inrichtingen geen aanleiding mag zijn om de modernisering van het gevan geniswezen stop te zetten. In de jaren 1955 en 1956 bedroeg het totale aan tal ontsnappingen 57. Het percentage ontvluchtingen was in 1955 0,6 pCt en in 1956 0,8 pCt. De minister meende, dat het bewakingssysteem onder de huidige omstandigheden verantwoord kan worden geacht. Op advies van Ged. Staten van Zeeland en onder voorzitterschap van Mr. Dr. A. J. J. Mes is gisteren een vergadering gehouden met de raden van ge meenten die aan het Veerse Gat en de Zandkreek zijn gelegen: Arnemuiden, Kattendijke, Kortgene, Veere, Vrouwenpolder, Wissekerke en Wolphaartsdijk. Gesproken werd over de recreatie in het Veerse Gat en de Zandkreek na de uitvoering van het Drie-eilandenplan. Men besloot een commissie te vormen, waarin iedere gemeente met twee leden vertegenwoordigd zal zijn. Deze com missie, die een adviserende taak zal hebben, zal haar gedachten niet alleen over de recreatiekwestie laten gaan maar de ontwikkelingsmogelijkheden van het bij het Drie-eilandenplan betrokken gebied in hun geheel onderzoeken.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1