rkj Gemiddelde we toekomst korter aar in de De spanning in het Midden-Oosten Aanzienlijke stijging van arbeidsaanbod in Nederland Ambtenaar (dicht bij het vuur) warmde zich best Drie nota's van de Sowjet-Unie Reed zieke automobilist Haagse wielrijder dood? Rapport van O.E.E.S Internationale werkkampen Crisis bij Engelse communisten zenuwpijn ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 EUROPA IN Fabrieken naar platteland Arbeidskracht W erkgelegcnheid Verplaatsing Oud-minister Albarda overleden Oplichting voor bedrag van 29 mille PARADE IN DAMASKUS Duizend gulden boete geëist KLUNDERT 600 JAAR STAD "AK§il£gt¥J!S" helpen direct Een partij, die door haar leiders wordt bedrogen" Woensdag 24 april 1957 Als tweede deel van het achtste rapport van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking (O.E.E.S.) is verschenen „Euro pa in 1960". Daarin worden geen produktiedoelen gesteld, doch de kansen aangegeven, die er voor Europa bestaan, en gewaarschuwd voor de spanningen, die zich kunnen voordoen, wanneer de economie van Europa in de komende paar jaren groeit. De verwachte groei is slechts een raming van wat er waarschijnlijk zal gebeuren onder rede lijk gunstige vredesomstandigheden. Aangenomen werd enerzijds dat de ontwikkeling niet onderbroken zal worden door belangrijke poli tieke verstoringen in Europa of overzee, en anderzijds dat het hoge niveau der werkgelegenheid zal blijven bestaan en dat geen belang rijke recessie de economische groei onderbreekt of inflationistische druk leidt tot buitensporige toeneming van de invoer of een verlies van de concurrentiekracht op de wereldmarkt. Verder werd aangeno men, dat de vermindering van de handelsbelemmeringen zal aanhou den. Tijdens de voorbereiding van deze studie ontstond de Suez-crisis. De tijde lijke sluiting van het Suezkanaal zal enige invloed hebben op de Europese economische ontwikkeling. Voor zover mogelijk is daarmede rekening gehou den met name ten aanzien van de mergie. In het algemeen zal de eco nomische groei er waarschijnlijk niet meer door worden beïnvloed dan door andere verstoringen van korte duur, waarmede altijd rekening moet worden gehouden. Het rapport heeft betrekking op de periode van 5 jaar van 19561960. Wanneer de volledige werkgelegen heid in de meeste landen gehandhaafd blijft en de verwachte toeneming van de produktiviteit plaats vindt, zal naar schatting het bruto nationale prö- dukt van de bij de O.E.E.S. aangeslo ten landen gezamenlijk in de periode van 1956 t.m. 1960 toenemen met on geveer 38 miljard dollar (17 procent) tegen ongeveer 46 miljard dollar (26.5 procent) tussen 1950 en 1955. Al» gevolg van diverse invloeden (na tuurlijke toeneming der bevolking, mi gratie en „activiteitspercentage" d.i. het percentage, dat de „arbeidskracht" uitmaakt van de tot werken geschik te bevolking in de leeftijd van 15 tot in de aangesloten landen tussen 1955 en met 64 jaar) zal de „arbeidskracht" en 1960 toenemen met ongeveer 4 mil joen (3.4 procent) tegen bijna 8 mil joen (6.2 procent) tussen 1950 en 1955. voor Nederland zijn de percentages voor de „arbeidskracht" in dezelfde volgorde resp. 5.9 pet. en 6.6 pet. Voor alle aangesloten landen samen is de verwachte netto-toeneming van de werkgelegenheid meer dan 5 mil joen (4.1 procent) en dus meer dan de toeneming van de „arbeidskracht". Zij is echter aanzienlijk kleiner dan de toeneming der werkgelegenheid van bijna 9.5 miljoen (7.3 procent) in de periode van 19511955. Te Damascus is een militaire parade gehouden, welke werd afgenomen door de Syrische president Shoekry Koe- watli en de minister van defensie Kha- ïed El Azem. Op de foto ziet men de president (wuivend) en de minister in een open auto terwijl zij een Tsjechi sche T-34 tank passeren, waarop de- Arabische leus is geschreven: „De Heroïsche martelaar Adnan el Moel- ky" (hij werd vermoord). De naar verhouding grootste toene mingen van het totale „arbeidsaanbod" worden verwacht in Nederland, Duits land en de vier Zuideuropese landen. In vele aangesloten landen zal het „ar beidsaanbod" vrijwel constant blijven. Het schijnt vrij zeker, dat het gemid delde werkjaar in de toekomst korter zal worden door vermindering van het aantal werkuren en langere vakanties. In België zijn reeds maatregelen geno men tot vermindering van het aantal werkuren en in Zweden worden zij voorbereid. i. Ingezonden mededeling (adv.) De vermindering van de normale werkweek zal waarschijnlijk een te genwicht vinden in meer overwerk, zo dat het moeilfjk is de waarschijnlijke netto-invloed vast te stellen. Aan maatregelen, die de verplaat sing van de arbeidskrachten van boer derijen naar andere sectoren van de economie aanmoedigen, moet een voor aanstaande plaats in de economische politiek worden ingeruimd. De verplaatsing kan worden verge makkelijkt door te bevorderen, dat nieuwe fabrieken gevestigd worden in gebieden waar een overschot aan landbouwbevolking bestaat. Nieuwe pogingen moeten gedaan gedaan worden om de vestiging van industrieën in plattelandsgebieden te bevorderen. Op de leeftijd van 79 jaar is in het ziekenhuis Bronovo te 's-Gravenhage overleden ir. J. W. Albarda, oud-minis ter van waterstaat, oud-lid van de Raad van State, oud-lid der Tweede Kamer, en oud-voorzitter van de so ciaaldemocratische Tweede Kamer fractie. De begrafenis heeft gistermor gen in alle stilte plaats gehad op de begraafplaats Nieuw Eyk en Duynen te 's-Gravenhage. In 1913 werd ir. Albarda voor de Sociaal-Democratische Arbeiders Par tij gekozen tot lid van de Tweede Ka mer. Voor dezelfde partij had hij van van 1915 tot 1927 zitting in de Haagse gemeenteraad. Van 1917 tot 1923 was hij wethouder van onderwijs in die ge meente. In 1925 werd de heer Albarda voor zitter van de Sociaal-Democratische fractie der Tweede Kamer als opvolger van mr. P. J. Troelstra. Met ingang van 1 augustus 1939 werd hij benoemd tot minister van waterstaat in het tweede kabinet De Geer. Met dr. J. van den Tempel was hij de eerste socialist, die zijn intrede deed in een Nederlandse regering. In mei 1940 nam hij als mi nister van Waterstaat zitting in het ka binet Gerbrandy te Londen, in 1942 tevens als (tijdelijk) minister van Fi nanciën, in welke functie hij in 1945 werd opgevolgd door Ir. Ph. Tromp, toen hjj benoemd werd tot lid van de Raad van State. In dit college had hij zitting tot 5 juni 1952, toen hij aftrad bij het bereiken van de 75-jarige leef tijd. De 36-jarige L. P. K. uit Den Haag, ambtenaar aan een der departementen, is door de recherche aangehouden als verdacht van oplichting. Hij is in ver zekerde bewaring gesteld. K. was onder meer belast met de uitbetaling van declaraties. Hij heeft in de afgelopen 8 maanden kans gezien een vijftal betalingsop drachten, tot een totaal bedrag van f29.000, nit te schrijven en zelf te in casseren. Een vijftal andere betalings opdrachten waren al „in roulatie". Al vorens ook deze te ontvangen werd hij evenwel aangehouden. K. zag kans oude betalingsopdrach ten voor de tweede maal te gebruiken. Hij stuurde eerst brieven naar een willekeurig adres, waar hij dan ver telde, dat ze voor hem bestemd waren, het verzoek doende om een belang rijke brief die hp eveneens wachtte, voor hem te bewaren. Daarbij zag hij kans legitimaties van het ministerie voor elke declarant te produceren. De belangrijke brief met de betalingsop- keurige adres halen en op het post kantoor inde hij de cheque. Op een adres in Ryswijk, dat ook door hem was gebruikt, vertrouwde jnen de zaak niet. Men dacht er zelfs met de „Zwarte Ruiter" te doen te hebben. Men waarschuwde de politie. Toen K. de belangrijke brief kwam halen, werd hij door de politie vast gehouden. Na onderzoek kwam de op lichting aan het licht. Engeland, Frankrijk, de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten moe ten het gebruik van geweld, als middel om de nog hangende proble men in het Midden-Oosten op te lossen, veroordelen, daar dit een grove schending van de beginselen van het handvest der Verenigde Naties zou betekenen. Dit wordt gezegd in de nota's, die Vrijdag j.l. door de Sowjet- minister van buitenlandse zaken, Andrej Gromyko, aan de diploma tieke vertegenwoordigers der drie westelijke grote mogendheden zijn overhandigd. De nota's vormen een antwoord op de westelijke commentaren van 11 maart op het 'program-Sjepilof' voor het Midden-Oosten. Dit program be helsde beginselen voor het behoud van de vrede en veiligheid in het Midden- Oosten, waaronder niet-inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van de landen in dat gebied. Het Westen wees het Sowjet-plan indertijd van de hand. De Sowj et-regering verklaart, aldus het persbureau Tass, dat een derg lijke veroordeling van geweld moet worden uitgesproken als eerste stap op de weg naar de normalisering van de toestand in het Midden-Oosten. 0 De Britse gouverneur van Cyprus, veldmaarschalk sir John Harding, heeft het over de Cyprioot Christos Kyriakou gevelde doodvonnis veranderd in tien jaar gevangenisstraf. De Haagse officier van justitie eiste gisteren wegens dood door schuld tegen dracht ging hij tenslotte op dat wille- een 63-jarlge automobilist 1000 boete 50 dagen hechtenis en de ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor de tijd van vijf jaar. Op 2 oktober 1956 reed hjj een wielrijder in Den Haag dood. Uit getuigenverklaringen en in het bijzonder uit een verklaring van de huisarts van de automobilist, leidde de officier af, dat de gezondheidstoestand van Z. zodanig is, dat hij een anto niet veilig kan be sturen. Lage bloeddruk en een andere ziekte bezorgen hem lichte en een en kele keer zware duizelingen. Omdat Z. in deze toestand toch auto reed achtte mr. Kemper grove schuld bewezen. Rechts rijdende heeft Z. de goed rij dende fietser gegrepen. Een onverklaar baar ongeluk onder normale omstandig heden. Bij de aanrijding sprong de voorruit van de aut-i in stukken. De bestuurder, die zelf verklaarde geen fletser te héb ben gezien, is door die klap uit zijn doen geraakt en' reed nog tachtig meter door, alvorens te stoppen. Het stadje Klundert in het kleige bied van de Noordwesthoek van Bra bant herdenkt dit jaar, dat het 600 jaar stadsrechten heeft. Die rechten kreeg Klundert, in 1357 dus, van Bea trijs, vrouwe van Strjjen en van Aleid, vrouwe van Putte enz. De oorsprong van het stadje, waar nu 5300 mensen wonen, ligt in de dertiende eeuw. Van 1583 tot 1793 zijn er stadswallen ge weest, waarvan nog fragmenten aan wezig zijn. Het 600-jarig bestaan van Klundert wordt van 2 tot en met 7 september feestelijk herdacht. In de afzonderlijke nota's wordt Amerika ervan beschuldigd, het zoe ken van een aanvaardbare basis voor de oplossing der problemen uit de weg te gaan, indien het de Sowjet-beginje- len verwerpt, zonder er concrete voor stellen tegenover te stellen. In de nota aan Engeland wordt ver klaard, dat het jongste akkoord tussen de V.S. en Engeland aangaande de uit gebreidere deelneming der V.S. aan het Pact van Bagdad er een nieuw be wijs van is, dat de militaire groeperin gen en buitenlandse bases, die in het Midden-Oosten worden gevormd, niets te maken hebben met het behoud van de vrede in dat gebied. Tot Frankrijk zegt de Sowjet-rege- ring, dat Israël, in strijd met dc_ be sluiten van de V.N., openlijk dreigt, „de agressie tegen Egypte te hervat ten, indien zijn eisen niet worden in gewilligd". „Tezelfdertijd maakt Is raël er geen geheim van, dat het op de steun van bepaalde kringen dei- Westelijke mogendheden rekent. Even min kan men westelijke persberichten over het hoofd zien, dat officiële woordvoerders van de Franse regering Israël economische en militaire hulp hebben beloofd ingeval van een actie tegen Egypte. De concentratie van luchtstrijdkrchten op Cyprus houdt duidelijk verband met deze plannen. Bepaalde Westelijke mogendheden volgen 'n politiek van grove economi sche druk op Egypte. Zij beperken de handel met dit land, bevriezen de Egyptische tegoeden en verbieden hun schepen, door het Suezkanaal te varen. Deze politiek draagt niet bij tot nor malisering van de toestand in het Mid den-Oosten, aldus de Sowjet-regering. Drie papierpakhuizen te Amsterdam brandden nagenoeg tot de grond toe af. Ook omliggende gebouwen en wonin gen liepen schade op. De foto geeft een beeld van de brandende vuurzee. Ook deze zomer zullen uit alle delen van de wereld de vrijwilligers van de I.V.H. (Interr ,tionale Vrijwillige Hulp dienst) naar de werkkampen van die or ganisatie komen om er te helpen hij het lenigen van nood op sociaal gebied of op plaatsen waar ontwrichting is ont staan door natuurrampen of oorlogs schade. Nederlandse belangstellenden voor deze kampen kunnen zich melden btf het secretariaat van de 2e Helmers- straat 15 Hl, Amsterdam-w. De I.H.V. is de Nederlandse tak van de Service Civil International (S.C.Ï.). In Nederland zelf wordt dit jaar een jeugdkamp gehouden (leeftijd 1620 j.) voor het recreatiegebied de Brielse Maag. Voor ouderen (boven 18 jaar) is nog een kamp in voorbereiding. Deelname is kosteloos, voeding en on derdak wordén „verdiend", reiskosten zijn voor eigen rekening. In het buitenland wordt o.a. hulp ver leend bij de woningbouw, bij het op knappen van huizen voor ouden van da gen en bij wegaanleg. In Nederland heeft de organisatie zich in het verleden ver dienstelijk gemaakt door herstelwerk In het watersnoodgebied, werkzaamheden voor jeugdherbergen, het aanleggen van speelterreinen en het begaanbaar maken van een recreatiegebied in de duinen. Ingezonden mededeling (adv.) spit of spierpijn 0 Een passagier van een Frans vliegtuig is zaterdagavond, toen het toestel op zes duizend meter hoogte boven het Turks- Perzische grensgebied vloog, op een merkwaardige wijze om het leven geko men. De man, die in de drukcabine van het toestel zat, werd het vliegtuig uit gezogen doordat een ruit brak. 0 Koningin Elizabeth II van Engeland heeft zondag temidden van haar familie op het kasteel Windsor haar 31cte ver jaardag gevierd. Officieel zal haar ver jaardag worden gevierd op dertien juni. Het jaarlijkse congres van de Engelse communisten is een trage die geworden voor de partij, die onder de 50 miljoen Britten nog slechts 27 duizend volgelingen telt. Prof. Hyman Levy, die zijn le ven aan het Britse communisme heeft gewijd, brak met de partij in een vernietigende toespraak. „Ik ben pas naar de Sovjet-Unie geweest", zei hij. „Daar heb ik dingen gezien, die mij in het diepst van mijn ziel hebben geschokt. Ik wens geen lid te zijn van een par tij, die door haar leiders wordt be drogen." Hij beschreef zijn waarnemingen in Rusland als volgt; „Een staalharde bureaucratie; een terreur; een vorm van gangsterdom. Dit is niet allemaal ont staan uit een aspect van Stalins karak ter. zoals ons hier is verteld. Deze din gen zijn jarenlang gegroeid. Zij waren een deel van de geschiedenis van het socialisme. Voor de rest van mijn leven heb ik mijn buik vol van hetgeen ik in de Sowjet-Unie heb gezien". Deze rede gaf maandag, de laatste dag van bet congre», aanleiding tot menings verschillen tussen de diverse sprekers. De Londense journalist Andrew Roth- stein sprak over „Intellectuelen zonder ruggegraat". Er klonk enerzijds applaus en ander zijds kreten van afkeuring. Een sociale voorman, die onlangs was ontslagen, om dat hij een grote staking had georgani seerd in een Britse autofabriek, sprong op en riep: „Jij bent de vijand, leugen achtig oud zwijn". Nadat de gemoederen weer wat tot rust waren gekomen, ging het congres over tot de behandeling van een rapport over „Democratische verhoudingen bin nen de partij". Christopher Hill, een lector in de En gelse geschiedenis aan de universiteit van Oxford, oefende kritiek op de nei ging tot autoritair optreden van het be stuur, wantrouwen jegens de partijleden en vrees voor een vrije discussie in de partij. De belangrijkste rede noemde hij die van prof. Levy, die „een frisse wind" had laten waaien in het „zelfvoldane wereldje van de partij". Ook hij had er bezwaar tegen, dat het bestuur het ver lies van zevenduizend partijleden als ge volg van het gebeuren in Hongarije zo bagatelliseert. Op een door eeu partijafdelir.g Inge diende resolutie, waarin op de Sowjet- Unie een beroep werd gedaan „moreel leiderschap te tonen door de kernproe ven op te schorten", werd verworpen.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3