BELASTINGVERHOGINGEN zijn voorlopig van tijdelijk karakter 3 wetsontwerpen ingediend, i,v,m. bestedingsbeperking Direct na stembusuitslag al opleving in C.H.-kring Minder noodzakelijke goederen worden het eerst getroffen L DE TRANS-EUROPA-EXPRESS ras PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND C.H. -voorzitter Tilanus Hogere vennootschapsbelasting Wijziging omzetbelasting Wijziging personele belasting Voorbereidingen voor het Koninklijk bezoek DOOR DE WERELD Publiek op de koffie Zomerdienstregeling van N.S* brengt: Ook snelle lijn Zeeland-Oosten Hoofdkantoor: L. Vorststraat SO. Gosi Telefoon 2438. Bfj geen gehoor: 3987 (red.) en 2970 (adm.). Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- «traat 35. Tel. 2009 en 3162; Vlissingen: Kieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Djjkstraat 2628. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, 7.— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Zeeuwsch Dagblad 13e Jaargang No. 3685 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq. de Smit Woensdag 24 april 1957 r PTT HUURT KANTOOR VAN PERSONEELSLID (Zie pagina 2). Op- en ondergang van Zon en Maant Donderdag: Zon op 5.23 u., onder 19.54 u. Maan op 3.23 u., onder 15.17 u. Hoogwater donderdag 25 april. Vlissingen: 11.23 u. 1.63 m. 23.41 u. 1.43 m. Terneuzen: 11.49 u. 1.80 m., u. m. Wemeldinge: 0.04 u. 0.99 m., 21.41 u. 1.35 m. Zierikzee: 12.27 u. 1.18 m., u. m. Bij de Tweede Kamer zijn op jaarbasis een bedrag van zetbelasting met betrekking enerzijds en de gemeenten ging van tabaksartikelen als vandaag drie wetsontwer- 250 miljoen zijn gemoeid, tot het tussentarief en het en provinciën anderzijds, dekking te aanvaarden, pen ingediend betreffende weeldetarief (24 miljoen), C. Een wetsontwerp tot op- de fiscale voorzieningen, die De thans ingediende voor- een wijziging van de perso- Voorts heeft de regering schorting van de investe- de regering onlangs in destellen behelzen: A. een nelebelasting (7 miljoen) en zich bereid verklaard deringsaftrek (75 miljoen) is nota inzake de bestedings-verhoging van de vennoot- meeropbrengst van de ta-enige weken geleden reeds beperking heeft aangekon-schapsbelasting (100 milj.), D. van de financiële ver-baksaceijns (44 miljoen) als bij de Tweede Kamer aan- digd. Tezamen zal hiermede B. een wijziging van de om- houding tussen het rijk gevolg van een prijsverho- hangig gemaakt. (Van een onzer verslaggevers) VOORZITTER H. W. TILANUS heeft dinsdag tijdens de Algemene Vergadering van de Christelijk Historische Unie te Amsterdam nog eens krachtig zijn woorden onderstreept, die hij kortgeleden te Goes sprak als reactie op wat hij noemde „de crisis- en kabinetsplannen van de VVD-leider, Prof. Oud". Diens pleidooi voor een rechts kabinet zonder de C.H. en met de VVD als welwillende oppositie noemde de heer Tilanus ook nu weer „weinig serieus" en „stokerij". „Ik had de kritiek van de heer Oud wel eens willen horen, wanneer zulk een rechts coalitiekabinet inderdaad zou zijn opgetreden", aldus de C.H.- In het vorengaande is geen rekening gehouden met de handhaving van een melksubsldie van 4 cent per liter. De regering handhaaft haar standpunt, dat voor deze meerdere uitgaaf een compensatie moet worden gevonden. Het on derzoek naar de mogelijkheid of en zo ja in hoeverre het ten laste van 1957 komende bedrag van 30 miljoen alsnog door een verdere verlaging van uitgaven kan worden verkregen ,is nog niet beëindigd. Nu de huidige toestand een belangrijk aspect van conjuncturele aard bevat, dient, naar het oordeel van de regering voorlopig te worden volstaan met belastingverhogingen van tijdelijke aard. De tariefsverhoging van de vennootschapsbelasting is in het ingedien de wetsontwerp dan ook beperkt tot de jaren 1957 en 1958. De voor gestelde verzwaring van de omzetbelasting, waarvoor 1 augustus van dit jaar als datum van ingang wordt voorgesteld, zal tot 1 augustus 1959 gelden. De verzwaring van de vennootschapsbelasting, welke 100 miljoen per jaar ral moeten opbrengen, vereist een verhoging van het bestaande tarief (40-43%) tot 4447% voor de jaren 1957 en 1958. De voorstellen in het ontwerp van wet tot tijdelijke wijziging van de omzetbelasting behelzen de volgende maatregelen, welke voornamelijk het gebruik van die goederen treffen, die tot de minder noodzakelijke kunnen worden gerekend. Geraamde opbrengst Op jaarbasis: 1. verhoging van het tussentarief van 8 tot 10%, behalve voor gedistilleerde dranken 6.000.000, 2. verhoging van het weeldetarief van 15 tot 18%, behalve voor personenauto's en motorrijwielen ƒ3.000.000, 8 rangschikking van bier en radio- en televisie-ontvangtoestellen onder het tussentarief 12.000.000, 4. rangschikking van nieuwe banden voor personenauto's en motorrijwielen onder het 15-procentstarief 3.000.000,Totaal 24.000.000, Gedistilleerd, alsmede auto's en motorfietsen zijn buiten de voorgestelde verhogingen gehouden. Het tussentarief dat van 8 op 10% komt, zal gelden voor chocolade, suiker werken (boterhambelegging niet), dranken (met uitzondering van gedistil leerd, waarvoor de omzetbelasting op 8% gehandhaafd blijft), voor bier, als mede voor radio- en televisieontvangtoestellen. Voor auto's en motorfietsen zal het tarief van 15 blijven gelden. Voor de overige in de zgn. weelde artikelentabel opgenomen goederen zal in plaats van 15 een tarief van 18% gaan gelden. Is de regering enerzijds van mening, dat de voorgenomen ver hoging van het huurniveau voor woningen geen aanleiding mag zijn voor een uitbreiding van de werkingssfeer van de personele belasting, anderzijds acht zij het niet gerechtvaar digd, dat door een volledige aanpassing aan de verhoogde huren de personele belasting op het oude nominale peil bevroren zou blijven. In overeenstemming hiermede bevat het wetsontwerp het voorstel de minimumbedragen voor de belastbaarheid naar de grondslagen huurwaarde en meubilair, alsmede de grensbedragen voor de kinder aftrek met 25°/o (het percentage van de huurverhoging) te verhogen, Deze verruiming wordt ook voorgesteld met betrekking tot de aftrek bedragen voor de grondslag huurwaarde. Indien het wetsontwerp betreffende de personele belasting tot wet wordt verheven, zal, naar globale raming, de opbrengst van deze belasting met in begrip van de provinciale en gemeen telijke opcenten met ongeveer 7 mil joen per jaar toenemen. Het genoemde betrag van 7 miljoen komt derhalve t»n goede aan de gemeenten en de provinciën. Nu in het verleden aan deze licha men voor een verlaging van de perso nele belasting van rijkswege compen satie is verleend, acht de regering het redelijk deze compensatie thans met de bedoelde meeropbrengst te vermin deren. De compensatieuitkering, welke gegeven wordt wegens vroegere ta riefsverlaging, wordt zodanig aange past, dat uit de voorgestelde verhoging van de personele belasting geen ver groting van de middelen der lagere publiekrechtelijke lichamen voort vloeit. Een dubbele woning en een boe renschuur midden in de kom van het dorp Aduard (Gr.) zijn vanmiddag volkomen uitgebrand. Vrijwel niets kon worden gered. Het Westduitse verbond van vak verenigingen heeft een resolutie aan vaard, waarin het beroep der achttien Westduitse geleerden, om het West duitse leger niet met atoomwapens uit te rusten, wordt onderschreven. Vlieland gekapseisd Vanochtend omstreeks elf uur is in het vaarwater Zuider Stortemelk ten noorden van Vlieland de 130 ton me tende tjalk „Navigatie" van schipper Sap uit Groningen gekapseisd en ge zonken. Van de zeven opvarenden zagen drie kinderen nog kans meteen op een schelpenzuiger over te springen. Ook de anderen werden gered, o.w. een vrouw en een baby. Het gemeentebestuur van Delft heeft, om de belangstelling van de ingezetenen voor de gemeen telijke zaken te stimuleren, be sloten, bij wijze van proef, het publiek, dat op de tribune de raadsvergaleringen volgt, gratis koffie te serveren. Het voor en tegen is nauwgezet tegenover el kaar afgewogen. Een risico is, dat sommigen de tribune als een café met gratis consumptie zulen gaan beschouwen, doch dit risico wil men nemen. Voorts krijgen de belangstel lenden een verkorte raadsagenda (met zo nodig een korte toelich ting) en een plattegrond, waarop de namen van de voorzitter, de wethouders en de andere leden van de raad vermeld staan. Delft heeft hiermee niet de primeur. Er zijn meer gemeenten ook in Zeeland die het pu bliek „op de koffie" nodigen. Voor de gemeenten waar het (nog) niet zo is, is het een goede tip. Tijdens zijn officieel staatsiebezoek aan Zweden in de tweede helft van mei, zal het Nederlandse Ko ninklijke paar o.m. ook een tocht maken met de Noorse koningssloep Vasaorden" en het spreekt wel haast vanzelf, dat er daarom op het ogenblik met deze sloep al druk wordt geoefend. De foto geeft daarvan een beeld. Zwarte zwaan verdwenen Uit Ouwehands dierenpark in Rhe- nen is vandaag een zwarte zwaan weg gevlogen. Dit is een zeer zeldzaam voorkomende vogel. In ons land ko men er slechts enkele koppels van voor. Ook in de afgelopen winter is deze zwaan met haar echtgenoot en kele dagen weg geweest. Zij werden toen teruggevonden in Amerongen. DE BILT ZEGT: Meer bewolking DE BILT, 23 april Tijdelijk meer bewolking, maar op de meeste plaat sen droog weer. Matige, langs de Wad- denkust af en toe krachtige noord oostelijke wind. Dezelfde temperaturen of iets lagere dan gisteren. (Van één onzer redacteuren) De zomerdienstregeling Is elk jaar voor de Ned. Spoorwegen weer het aangewezen tijdstip voor het Invoeren van allerlei-verbeteringen en vernieu wingen in de dienstregeling. Aan deze regel herinnerde Ir. F. Q. den Hollan der ons, voor de president-directeur van N.S. de plannen voor dit voorjaar ontvouwde. Het belangrijkste is wel, dat een jarenlang door spr. gekoester de droom thans werkelijkheid zal wor den. De Trans Europa Express gaat rijden en daarmee wordt een tijdperk ingeluid van nauwere samenwerking tusen de Westeuropese spoorwegen. 160 km per uur Voor ons land geven de bordeaurood en beige gekleurde T.E.E.-treinen een zeer snelle en comfortabele verbinding tussen Amsterdam, Parijs, Zürich, De „Jenner"-tunnel in de Franse havenstad Le Havre is zonder twijfel het meest moderne en meest originele kunstwerk, dat langs de wegen van Europa te vinden is. De bogen van de ze sierlijk gevormde tunnel zijn voor zien van een soort ajour-patroon dat veel licht toelaat. In de tien maanden dat de tunnel nu al In gebruik is, re gistreerde het automatische tel-systeem gemiddeld per dag: 3.500 auto's, 12.500 fietsen en motorfietsen en 2.400 Wandelaars. Frankfort en tussenliggende steden. Zeven landen werken mee aan het in ternationale net van deze zeer snelle dieseltreinen (maximum-snelheid 160 km), die alleen een le klasse hebben met een tarief, dat gemiddeld 25 pCt boven het normale ligt. De afstand Amsterdam-Parijs wordt hierdoor b.v. van 7 tot 5% uur bekort. Het huidige net is slechts experi menteel, doch men hoopt hiermee een nieuw tijdperk van snelle en frequen te reizigerstreinen in West-Europa in te leiden. Plaatsbespreking, van een maand tot lYz uur voor het tijdstip van vertrek is in deze tremen nood zakelijk. Londen-Hamburg Een andere grote verbetering in de internationale verbindingen is de tot standkoming van een 2-uur dienst Am sterdam-Keulen. De 2-uur dienst Am- sterdam-Arnhem-Nijmegen wordt n.l. van Arnhem naar het Ruhrgebied doorgetrokken. Er komt ook een Lon- den-Hamburg-express, die via de dag boot van de Mij. Zeeland een zeer snelle verbinding heeft met de Scan dinavische landen. De elektrische tractie zal in het het internationale vervoer steeds be langrijker worden, zodra nieuwe lo comotieven zijn gebouwd, die voor diverse voltages en stroomsoorten geschikt zijn. In de winterdienst zal de dienst Amsterdam-Brussel al on derhouden worden met loco's, die zo wel geschikt zijn voor de 1500 volt gelijkstroom van het Nederlandse als voor de 3000 volt van het Belgische net. In eigen omgeving De belangrijkste verbeteringen voor onze provincie, die ontstaan door de elektrificatie van de lijn Roosendaal- Vlissingen zijn reeds eerder opgesomd. In de naaste toekomst zijn echter nog verdere verbeteringen te wachten. Zo zal op 2 juni de elektrificatie van het baanvak Roosendaal-Breda gereed zijn. De dieselelektrische uurdienst Nijme- gen-Vlissingen zal dan worden inge kort tot een dieseldienst Nijmegen- Tilburg. Met elektrische treinen zal dan aansluitend een uurdienst tussen Bergen op Zoom en Tilburg worden gereden. Begin augustus zal dan het haanvak Tilburg-Den Bosch geëlektrificeerd zijn en bij het begin van de winter- dienstregeling volgt het gedeelte Den Bosch-Nijmegen. In oktober wordt Nijmegen-Bergen op Zoom geheel elektrisch gereden vervalt het over stappen. Zee'and zal daarmee ook een snelle en geriefelijke verbinding met oosten var het land verkrijgen. voorzitter. Van zijn beide meest dier bare liberale wensen, n.l. een verrui ming van de Crematiewet, en afschaf fing van de Zondagswet wensen, die nu juist indruisen tegen princi piële opvattingen in christelijke kring, zou dan zeker niets terecht ko men". Van de hand Ook het verwijt van de K.V.P.-lei- der prof. Romme, dat de C.H.U. door niet mee te werken aan de samenstel ling van een kabinet op smalle basis (K.V.P., a.r. en c.H.), de zaak van de politieke samenwerking in een slop heeft gevoerd, wees de heer Tilanus van de hand. „De zware verantwoordelijkheid, dia de heer Romme mij verweet, zal ik voorlopig gelatesi dragen", zo zei hij. Met de CH-fractieleider in de Eersta Kamer, mr. Kolff, was hij het eens, dat de waarschijnlijkheid bestaat, dat de brede-basispolitiek niet altijd zal kunnen worden gehandhaafd. Maar hoe men ook overigens over een rechts kabinet kan oordelen (waar over in C.H.-kring althans zeer ver schillend wordt gedacht), de basis voor zo'n kabinet was naar het oordeel van de heer Tilanus in 1956 zeker te klein. Het zou volgens de heer Tilanus ook wel enigszins wonderlijk ge weest zijn en van begin af aan tot verzet en oppositie prikkelen, wan neer nu juist de groep, die bij de verkiezingen de meeste winst had behaald, in de oppositie zou worden, gedreven, met alle gevolgen van dien voor het staatkundig én voor het maatschappelijk leven. „Ik geloof niet dat het land daarmee 'gediend zou ter. zijn", aldus de C.H.U.-voorzit- Benoemingsbeleid De heer Tilanus hoopte, dat het door het kabinet te voeren beleid zodanig zal zijn, dat de christelijk-historische Eerste- en Tweede Kamerfracties in 's lands belang dit beleid zullen kun nen blijven steunen, en dat daarbij het benoemingsbeleid van het kabinet in C.H.U.-kring geen ontstemming zal verwekken, zoals dat in de afgelopen maanden wel het geval is geweest. „Ik behoef dit niet nader toe te lichten: een goed verstaander heeft maar een half woord nodig", aldus de heer Ti lanus, die kennelijk doelde op de be noeming van de Haagse burgemeester. De politiek van de Nederlandse re gering ten opzichte van Nieuw-Guinea kon de heer Tilanus volkomen onder schrijven. Bezuiniging en huren Sprekend over de bestedingsbeper king zei de C.H.U.-voorzitter te ver trouwen, dat het Nederlandse volk, ondanks de politieke spanningen, de noodzakelijkheid van het ingrijpen zal erkennen en er naar zal streven de moeilijkheden in gemeenschappelijk overleg te overwinnen. Dat heeft ons volk vlak na de oorlog weten te doen. Dat zal het, naar de heer Tilanus ver wachtte, thans ook willen doen. Een zeer moeilijk probleem achtte hij het huurvraagstuk. „Zou in Neder land het volksreferendum bestaan en zon men dan een volksreferendum houden over de vraag veór of tegen de blokkering dan geloof is, dat een overweldigende meerderheid zich „te gen" zou uitspreken en conform de wensen van het Christelijk Nationael Vakverbond en de Katholieke Arbei ders Beweging, liever een huurverho ging van 10 of 15 pCt zonder blokke ring zou begeren, ook in verband met de loonkwesties", zo meende de heer Tilanus. Hij wilde de memorie van antwoord over de huurwetten en de verdere openbare beraadslagingen af wachten. Landbouwbeleid Sprekend over het landbouwbeleid merkte hij op, dat dit beleid erop ge richt moet zijn, dat boer en arbeider op een goede geleid bedrijf in staat worden gesteld een redelijk deel van de welvaart te verkrijgen. „Wij hopen", aldus de heer Tilanus, „dat de ont wikkeling bij de landbouw, gezien ook de laatste vastgestelde garantieprijzen, bevredigend zal verlopen". De C.H.U.-voorzitter bond zijn hoor ders op het hart zich bijzonder in te spannen voor de Staten- en Raden verkiezingen van 1958. „Ik moet aan de bestuursleden in onze Unie wel vra gen, ieder voor eigen kring, nauwkeu rig na te gaan waar de zwakke plek ken schuilen en welke maatregelen moeten worden genomen. Ik meen te mogen constateren", aldus de heer Ti lanus, „dat onze geestverwanten toch ietwat geschrokken zijn van de per- centage-gewijze achteruitgang (die de C.H.U. een Kamerzetel heeft gekost), en dat dit reeds direct na de verkie zingen een opleving heef* teweeg ge bracht, die ik met blijdschap heb waargenomen".

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1