Verdachte moordzaak Nieuw en St. Joosland 7 juni voor CREGHEL Reconstructie van de justitie Nachtelijke rit met dode vrouw achter in de wagen Ned. zaterdagelftal verloor verdien dvan Frankrijk (2-0) KABOUTERS Zeeuwse voetballers bedwongen Engelse invasie Prachtige Paaszang te Goes B. en W. van Vlissingen stellen bouw van 320 woningen voor VAKANTIEHULPEN Dinsdag 23 april 1957 Taxichauffeur blijft ontkennen Piet van Hes won in Axel In het romantische Monaco Alle spelers onder de maat Vlissingers in elftal Zuid-Nederland V oetbaluitslagen JUNIOREN Swift verovert tweede plaats PROFESSOR Slechts twee Britse ploegen wonnen BEROEPINGSWERK Mattheüs-Passion te Middelburg ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 Vrijdag 7 juni zal de arrondisse mentsrechtbank te Middelburg het proces behandelen tegen de taxichauf feur L. H. te Nieuw- en St. Joosland, <lie ervan wordt verdacht de jonge, be middelde weduwe S. Kodde-Rooze om het leven te hebben gebracht en zich baar spaargelden van ruim zesduizend gulden te hebben toegeëigend. Verde diger is mr. P. C. Adriaanse te Mid delburg De jonge vrouw, die in mei van dit iaar zou hertrouwen, werd in de mor- [en van 8 januari dood in haar bed aangetroffen. Bij lijkschouwing bleek, dat zij in die nacht omstreeks twaalf Uur was overleden tengevolge van Wurging. Het onderzoek van de justi tie leidde tot aanhouding van diverse lersonen, onder wie de vrouw van rerdachte, doch uiteindelijk kreeg de ustitie steeds meer houvast en H. )leef opgesloten in het Huis van Be- Waring te Middelburg, eerst verdacht Van verduistering, later ook verdacht Van moord subs, doodslag. De taxichauffeur bleef hardnekkig Jedere vorm van schuld ontkennen, óndanks de door de justitie verzamel de feiten. Hoewel tot op heden de pro cesen-verbaal die ruim 200 bladzij den zullen beslaan nog niet zijn Xerschenen, evenmin als de dagvaar ing, zijn de verdediging toch reeds ♦nkele feiten bekend geworden, die H. ten laste worden gelegd. THEORIE Zo heeft de justitie bij de recon structie der moord een theorie ont wikkeld, die men definitief vast blijft houden, temeer, daar verschillende aanwijzingen duiden op de juistheid ervan. Doch ook deze „theorie" wordt door verdachte hardnekkig ontkend, hoewel zijn ontkenning enkele zwak ke plekken bevat. Volgens de justitie is H. de woning van verdachte binnengedrongen, kort nadat de verloofde der vrouw was vertrokken. Het zal toen omstreeks middernacht zijn geweest. In haar wo ning is de vrouw al dan niet opzette- Slijk geworgd. H. zou toen het plan ebben opgevat, het ontzielde lichaam de Westerschelde te werpen om zo alle sporen der misdaad uit te wis sen. Dit plan werd verijdeld doordat een zijner goede klanten nog van Vee- re naar Vlissingen gereden wenste te worden. In de taxi lag reeds het lijk van de vrouw, gehuld in de lederen motor jas van H. op de achterbank. De taxichauffeur haalde zijn cliënt in Vee re op en reed hem naar Vlissingen, on derweg af en toe grapjes makend over „de in slaap gevallen dame". In Vlis- Singen kon zijn cliënt nergens meer terecht en hij moest teruggebracht worden, waardoor het plan van de taxi chauffeur danig in de war werd ge bracht. Uiteindelijk zou hij dan, vol gens de ontwikkelde theorie der jus titie, het lichaam weer in de woning gebracht hebben en het in bed hebben gelegd. ZEG JIJ MAAR... Over deze nachtelijke taxirit met 't ontzielde lichaam heeft verdachte met zijn vrouw gesproken toen de moord bekend werd. „Louwtje zal het weer wel gedaan hebben" was zijn com- Wielersport In Axel werd een nieuwelingenkoers gehouden over 60 km. De bloemen wa ren voor P. van Hese, die 1.41.- voor zich liet afdrukken. De verdere uitslag was: 2. F. Schraauwen, Ossendrecht; 8. Van de Vijver, Axel; 4. J. van Espen Axel; 5. Jos Linders, Axel; 6. G. Hee ren, St. Willebrord; 7. G. Raas, 's-Hee- renhoek; 8. C. de Schipper, Kapelle; 9. G. de Visser, Hansweert; 10. P. Wie lus, Terneuzen. Nagekomen Advertentiën Heden verblijdde de Heere ons met de geboorte van ons dochtertje en zusje LENA G. A. A. ADELAAR. N. ADELAAR—VERHAGE AUKJE. Meliskerke, le Paasdag 1957. Heden overleed zacht en kalm, in de ouderdom van 82 jaar, on ze geliefde Broeder,» Behuwd- broeder en Oom PIETER SANDERSE Hzn., Uit aller naam: J. SANDERSE. Oostkapelle, 21 april 1957. WAT IS ER GAANDE? Hierover hoopt Ds. T. Cabaret te spreken D.V. a.s. woensdag 24 april des avonds 7.30 uur, in het verenigings gebouw „ONS DORPSLEVEN" te 's-Gravenpolder. Allen hartelijk wel kom.'!! mentaar „en zeg jij dan maar dat jij op die achterbank zat". Inderdaad leg de zijn vrouw de verklaring af, dat zij die nacht op de achterbank had geslapen, doch na herhaaldelijk ver hoor trok zij deze verklaring in. Het zelfde deed H. POLITIEHOND Een politiehond constateerde dat de lucht van de vermoorde vrouw aan de leren motorjas van H. als aan de ach terbank der taxi een Chevrolet aanwezig was, evenals aan de lakens en dekens in het bed der vermoorde vrouw. Deze goederen werden als be wijsstukken in beslag genomen. RECONSTRUCTIE Van de zijde der justitie weigert men het geven van inlichtingen in ver band met de opgestelde reconstructie, doch de raadsman van verdachte was, hoewel de processen-verbaal hem nog niet hadden bereikt, op de hoogte van deze veronderstellingen. Bij de rechts zitting zal moeten blijken of deze ge- dachtengang der justitie inderdaad juist is. Verdachte H. blijft pertinent ontkennen iets met het overlijden der vrouw te maken te hebben. In het verre Monaco heeft het Ne derlands zaterdag-elftal zeer teleurge steld door dubbel en dwars verdiend met 20 te verliezen van het Franse corporatieve elftal, dat daarmee voor de eerste maal beslag legde op de Cou pe Fernand Canelle, de inzet van het drielandentoernooi. De Nederlanders, die voor de eerste keer in het officiële oranjeshirt van het Nederlands elftal speelden, waren met uitzondering van de doelman stuk voor stuk zwakker dan de Fran sen, die zich op het harde veld met de levendige bal veel beter thuis voelden door hun betere lichaamsbeheersing, hun betere balbehandeling en hun be ter positiespel. Op vrijwel alle onder- Piet Barten en Jan de Nooyer, de spil en de middenvoor van de VC Vlissingen, zijn opgesteld in het Zuid nederlands amateurelftal, dat op za terdag 27 april te Gorkum speelt tegen West Nederland. Hun clubgenoten Henk de Nooyer en Piet Stroo zijn aangewezen als reserves. De wedstrijd geldt als selectie voor de samenstel ling van het Nederlands amateurelftal. 1STE KLASSE ZaamslagArnemuiden 13, Colijns- plaatse BoysNieuwdorp 11, VCK Krabbendijke 14, WemeldingeRillan- dia 61. 2DE KLASE A Kapelle 2Kloetinge 2 22, Seroos- kerke 2Krabbendijke 2 62. 2DE KLASSE B Arnemuiden 2Nieuwland 11—2, Mid delburg 4—VCK 2 uitg., Nieuwdorp 2 Oostkapelle 31, Zeeland Sport 6RCS 4 1—0. 2DE KLASSE C Wolfaarti-dijkGoes 4 41, Mevo Heinkenszand 90, Kloetinge—Kats 1 SVDYerseke, 3 Yerseke 3 niet opgeko men. Groep A I RCS A I— Serooskerke A I 140. Groep B I Middelburg B IArnemuiden B I 121, RCS B IBevelanders B I 90, Walche ren B IVlissingen B I 013, Zeeland Sport B IZeelandia B I 05. Groep B H Vlissingen B IIRCS B n 41. Groep B IV Wolfaartsdijk B IGoes B I 22, Robur B I—Kloetinge B I 30. Groep B VI Nieuwdorp B IPatrijzen B I 11, SVD B I—Luctor B I 24. Korfbal Voor de derde klasse A van de lan delijke korfbalcompetitite kwam alleen Swift op eigen veld uit tegen Succes. Het was een eenzijdige wedstrijd, waarin de Middelburgers vrijwel voortdurend een groot overwicht had den, dat nog voor de rust werd uitge drukt in een stevige 80 voorsprong. De doelpunten kwamen van Mop de Voogd, Piet Eiff (2x), Jan Maljers (2x) Henk Bruggeman, Adrie van Moolen- broek en Chris van Leerdam. Na de rust kwam Succes even fel opzetten en zag kans om in korte tijd de achterstand tot 82 te reduceren. Toen vond Swift het welletjes en nam het heft weer in handen. Anneke Steyn en Henk Bruggeman brachten de eind stand op 102. Door deze overwinning heeft Swift de tweede plaats veroverd met nog steeds even veel verliespunten als kop loper Merwede. De stand luidt als delen van het spel waren de Neder landers zwakker en het was maar ge lukkig dat de Fransen hun goed opge zette aanvallen slechts zelden goed af werkten. Nu bleef het bij twee doel punten waarvan het eerste na 28 mi nuten door midvoor Castet gescoord werd, nadat de Nederlandse verdedi ging ten onrechte aan buitenspel had gedacht en het tweede zeven minuten later het resultaat was van een vlie gend schot dat door linksbinnen Poten- sier van twintig meter afstand werd afgevuurd. SLECHTE WEDSTRIJD Ten aanschouwen van 1000 toe schouwers in het fraaie stadion van Monaco speelde het Nederlandse za terdagmiddag elftal een van zijn slechtste wedstrijden. Het leek wel of de spelers zich niet durfden ge ven uit angst voor de harde bodem. Het falen in het centrum van de ver dediging was voor rust opmerkelijk. Spil en rechtshalf bleven ver beneden hun gewone vorm. In de voorhoede was midvoor Van den Oever de enige die schoot, helaas echter steeds over of naast. Zelfs toen hij eenmaal alleen voor de doelman kwam te staan. De anderen kwamen zelfs niet aan schie ten toe. Keeper Woudsma was de eni ge uitblinker. Na hem kunnen we linkshalf Van Duyn noemen. Maar alle overigen waren van matig tot slecht. De goed combinerende Fransen won-, nen deze wedstrijd zonder eigenlijk een moment in gevaar te zijn geweest. De opstelling van de Nederlandse ploeg was als volgt: Doel: Woudsma (DES). Achter: Van de Vuurst (IJsselmeer- vogels) en Van Zwol (Oranje-Nassau). Midden: Nieuwstraten (Zwart-Wit '28), Van Laar (DOVO) en Van Duyn (Quick Boys). Voor: Kerkdijk (Enschede), Van Dalfzen (Spel. Genemuiden), Van den Oever (Quick Boys), Nieuwenhuysen (Quick Boys) en Bout (Huizen). Stichting „GROOT-SCHUYLENBURG" te APELDOORN (Chr. Inrichting uitgaande van de Vereniging tot Op voeding en Verpleging van Geesteszwakke Kinderen) In de maanden juni, juli en augustus bestaat er voor MEISJES VAN 17 JAAR EN OUDER gelegenheid om gedurende een periode van minstens één maand (4 we ken) op bovengenoemde Inrichting te werken als voor de verzorging van zwakzinnige kinderen. Boven het genot van vrije kost en inwoning ontvangt men een salaris van rond f 100,per maand 24,per week), waarop een bedrag voor loonbel. en soc. lasten in mindering wordt gebracht. Vergoeding reiskosten bij komst en vertrek. De Inrichting is gelegen op een bosrijk terrein even buiten Apeldoorn. Goede huisvesting en verzorging. Sollicitaties met opgave van referentieadressen te rich ten aan de Geneesheer-Directeur, Zutphensestraat 106, Apeldoorn. TE KOOP: Electro-motor z.g.a.n. W. J. DE SCHIPPER, Groeneweg 3, Koudekerke. Twee vette vaarzen en 4 weivaarzen. J. C. KOPPEJAN Sint Janskerke 11, Torenzicht, Zoutelande. TE KOOP GEVRAAGD: Grote en kleine partijen slachtkippen. Tel. 1409 of stuur briefkaart. H. C. DE KONING Wouwseweg 178, B. op Zoom. VERLOREN: Op 18 april in de Duinbeek- seweg „een paar fietstassen". 3. P. LOUWERSE, Duinbeek- seweg 1, Oostkapelle. DIVERSEN: a Voorkom teleurstelling. Koop bij de vakman. D. LIE- VENSE, Lange Vorststraat 87, Tel. 3280, Goes. Vulpenreparatie. Vakkundig en voordelig DEN BOER, L. Vorststraat 110, Goes en Nieuwediepstraat 36, Terneu zen. 42) „Kom Sniffel, naar de garage", riep Créghel, die als een razende Roland het huis uitholde. „Vlug, anders zijn we te laat voor de wedstrijd". Het liep de pro fessor niet mee, want toen hij in de radi- ateur van zijn wagen keek, zag hij dat er hoognodig water bijgevuld moest worden. Vliegensvlug holde hij weer naar de keu ken, haalde een emmer water en gooide die trappelend van ongeduld in de radia- teur. Met een sprong zat hfj in zijn wa gen. „Hou Je vast Sniffel, want het gaat er op los", riep Créghel opgewonden. De waar schuwing was niet overbodig, want met een ruk schoot de auto weg. Met vaste hand stuurde de professor de wagen tus sen de pilaren van het tuinhek door en vloog toen luid toeterend de weg op. Het is de laatste jaren een traditie geworden, dat op de zaterdag voor Pa sen een groot aantal Engelse voetbal clubs een bezoek aan Zeeland brengt. Dat was ook dit jaar weer het geval, doch de Zeeuwse voetbalclubs hadden weinig moeite om deze Engelse invasie af te slaan. Slechts twee Engelse ploe gen konden met een overwinning naar huis keren. Het waren Ruislip Town, dat Hontenisse een 13 nederlaag be zorgde en de Arlington Youth Club, die het tweede jeugdelftal van de VC Vlissingen, dat helemaal uit junioren was samengesteld, met niet minder dan —8 klopte. Voor het overige bleven de Zeeuwse clubs baas op eigen velden. Hansw. Boys won met 51 van Empire FC. Yerseke had met Arrowdence meer moeite. Het werd tenslotte een be nauwde 10 zege na veel spanning. Een jeugdploeg van Yerseke echter verpletterde Flomar FC met 91. Goes klopte Old Addeyns met 40 en Robus met 41 New Barnet. Oostburg had het tegen Coats FC min der gemakkelijk, doch won toch ook nog met 21, terwijl de jeugdploeg Het hoogtepunt van het Goese Paasfeest was ongetwijfeld wel de interkerkelijke Paaszangdienst op de Grote Markt, op de ochtend van de Eerste Paasdag, direct na de ochtendkerkdiensten. Reeds 's ochtends was er een vleug van Paasvreugde door Goes gegaan, toen het Leger des Heils op verschil lende punten van de stad Paasliederen ten gehore bracht. Men kon vreugde ook aflezen uit de stromen van kerk gangers, die om tegen tienen optrok ken naar de kerken, maar het was toch een bijzondere stemming, die er heer ste op het Marktplein, waar een dui zendkoppige menigte uit alle kerken bijeenkwam om de Paasblijdschap uit te zingen. Sinds 1949 is dat nu een goede ge woonte in Goes. En het Marktplein, gemarkeerd door de oude stadhuisto ren, leent er zich bijzonder voor. Als alle jaren had Ds. C. Metselaar, predikant der Ned. Herv. Kerk, de or ganisatie verzorgd. Maar alle kerken hadden door een mededeling aan hun leden er aan meegewerkt. De cantor der Herv. Gemeente, de heer A. Kousemaker, leidde de zang, nadat hij de bijeenkomst had geopend met de oude Christelijke Paasgroet die wij zaterdag ook op ons blad had den afgedrukt: „De Heer is waarlijk opgestaan". Het programma, geopend met „Daar juicht een toon" en gesloten met de blijde jubel uit psalm 72: Zijn naam moet eeuwig eer ontvangen, was weer uitmuntend gekozen. Men kon het de menigte aanzien, dat zij met grote blijdschap aan deze samenzang mee werkte, De Christelijke Muziekvereni ging „Hosanna" zorgde voor een Uit nemende begeleiding. Prachtig klon ken zang en muziek op tussen de wan delen van ons eeuwenoud plein. Ieder, die aan deze bijeenkomst deelnam, ging, na afloop, met een nog meer ver blijd hart huiswaarts. En velen, die niet naar de kerk geweest waren, had den gehoord, dat er blijdschap was in de Christenharten. Paasblijdschap, die hen, uit welke kerk zij ook kwamen, tezamen had doen zingen. Geref. U.L.O. te Goes In het artikel over de Ulo der Ge reformeerde Gemeente te Goes (in de krant van zaterdag 20 april j.L), waar in het belang van de bouw van een nieuwe school werd onderstreept, is een hinderlijk cijferfoutje geslopen. Het leerlingental is nl. niet 170, maar 70. Men deelde ons daarbij mede, dat er voor de nieuwe cursus 20 nieuwe leerlingen zijn ingeschreven, zodat van Oostburg en een jeugdploeg van Flomar FC geen van beide tot scoren kwamen (00). Breskens won met haar jeugd van een andere jeugdploeg van Flomar FC (3—2). Biervliet bleef met stevige cijfers baas over Burghess Pruducts. Tenslotte won het eerste jeugdelftal van de VC Vlissingen na veel spanning en na een 13 achter stand te hebben opgelopen, met 54 van de Addison Youth Clu. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Rinsumageest G. D. J. Dingemans, kand. te Delft. Aangenomen naar Brugge Belgi# (toez.) T. H. C. Beernink te Ouden hoorn. Benoemd tot directeur van Kinder- zorg, Noord-Holland J. O. Norel te Be verwijk, tot hulpprediker te Nijkerk N. de Zwart, kand. te Yerseke. Bedankt voor Den Bilt-Oost W. da Bruijn te Ermelo. Geref. Kerken Beroepen te Amsterdam (vac. P. Veenhuizen) Dr. A. G. Luijcks te Die ver. De raadsagenda van Vlissingen, wel ke vrijdag zal worden behandeld, be vat enkele zeer belangrijke punten, o.a. een voorstel van b. en w. om instem ming te betuigen met de bouw van 320 woningen ten noorden en zuiden der President Rooseveldiaan. Honderdzes tig woningen hiervan zullen worden gebouwd door de gemeente en de an dere helft door de Vereniging tot ver betering van de Volkshuisvesting. In hun toelichting merken b. en w. op, dat er nog steeds een grote be hoefte bestaat aan arbeiderswoningen. Daarom zou het college gaarne zien, dat kon worden overgegaan tot de bouw van de in het uitbreidingspan ontworpen flatgebouwen. De door de gemeente te bouwen woningen kunnen later aan één of meer woningbouw verenigingen in eigendom worden overgedragen. De noordelijke helft zal bestaan uit 5 blokken van 4 woningen, waarvan 2 blokken van 32, 2 blokken van 24 en 1 blok van 16 woningen. Vier groe pen, elk van 8 woningen in 2 woon lagen zullen aan de kop van eerstge noemde 4 blokken, aan de Hercules Segherslaan, worden opgetrokken. De zuidelijke helft zal bestaan uit 4 blok ken, bevattende elk 32 woningen in 4 woonlagen, terwijl aan de kop van elk dezer blokken, aan de Vincent van Goghlaan, 4 groepen van elk 8 wo ningen in 2 woonlagen zullen worden gebouwd. Om deze plannen van woningwet woningen verder te kunnen uitwer ken is het noodzakelijk dat de raad in beginsel zijn instemming betuigt en b. en w. machtigen voor de door de gemeente te bouwen woningen op dracht te verstrekken aan een archi tect. Over de financiering worden nog be sprekingen gevoerd. Men zal o.a. trach ten een lening te krijgen uit het ka pitaal dat de Bank van Nederlandse Gemeenten ter beschikking krijgt als gevolg van de overeenstemming tus- sen de Ned. Ver. tot bev. van 't levens- straks wordt gestart met 90 jongens verzekeringswezen, pensioenfondsen en meisjes. en het ministerie van financiën. Ingezonden mededeling (adv.) Het was verscheidene jaren geled- den, dat in Middelburg de Matthaus- passion werd uitgevoerd. Het deed daarom weldadig aan in de concert- en gehoorzaal deze weer te kunnen beluisteren. Natuurlijk bestaat de gelegenheid, de Matthauspassion ieder jaar via ver schillende radiozenders te volgen, maar het is duidelijk, dat het bijwonen van een uitvoering in vele >opzichten meer voldoening schenkt. En zeker bij een uitvoering, zoals dat hier het geval was. Want, deze uitvoering was één van de beste, zo niet de beste, die we de laatste ja ren van „Oefening en Uitspanning" hebben gehoord. Een uitvoering van de Matthauspassie is een moeilijke op gave. Niet alleen stelt deze muziek aan koor en orkest, vocale en instrumen tale solisten hoge technische eisen, maar ook heeft de dirigent de moei lijke taak dit werk volkomen in stijl uit te voeren. Wil men de Barokstijl zo dicht mogelijk benaderen, dan moe ten alle opsmuk en rhetoriek, of, zo men wil, alle opera-achtige tendenzen worden vermeden. Wij geloven, dat de dirigent, Jaap Hiilen, hierin volkomen geslaagd is. Het koor, of, eigenlijk: de koren, dis in dit werk zo'n grote rol spelen, maakten van het begin af al een uit stekende, gedisciplineerde indruk. Niet alleen de gave, homogene samenzang viel op, maar vooral de buitengewoon goed verzorgde uitspraak was bewon derenswaardig. Een groot deel van de ze zeer geslaagde uitvoering was dan ook aan het koor te danken. Ook de solisten kweten zich uitste kend van hun taak. Dora Lindeman, sopraan en Maartje Kliffen, alt, vol deden heel goed, wat ook gezegd kan worden van Reinhardt van Randwijk, tenor en Jan van der Ree, bas. De laatste was vooral in de aria's bijzon der goed. De evangelist, Jan Waayer, bleek een zeer correcte opvatting te hebben van zijn partij, die dan ook in alle opzichten verantwoord was. Ook An ton Eldering, die de Christuspartij zong, deed dit zang-technisch prima, maar was in opvatting ons een tikje te theatraal. Het instrumentaal koor, leden van de Middelburgse Ver. voor Instr. mu ziek en leden van het Rott. Phil. Or- kest, vormd.e èn bij de koren èn bij de aria's een sublieme begeleiding. Hetzelfde kan gezegd worden van Jaap Spigt, cembalo en Th. C. Fer- werda, orgel, die op ideale wijze het continuo verzorgden; terwijl de heer F Adriaanse bij de prachtige altaria: .Erbarme dich" een uitmuntende viool- so'o gaf. Resumerende geloven wij, dat „Tol Oefening en Uitspanning" op deze avond een vertolking van de beroemde Passiemuziek van Bach heeft gegeven, die in alle opzichten verantwoord was; die tot de beste behoorde, die het koor tot nu heeft gegeven; en die een zeer stijlvolle voorbereiding vormde voor de Goede Vrijdag.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 5