df kiest de -igc RANG J> In Russische politiek leeft Stalin-methode nog na ZWITSAL Neptunes op vlaggetjesdag in Scheveningen Misdaad bij de Huttenberg? Euromarkt: een dure pijp Een ongezond leven? Rede van Zuid-Slavische president Tito Zuid'Slavië zal politiek niet wijzigen Vochtige huizen Nieuwe regeling kraamgeld uitkering Japan protesteert tegen kernproeven Russen: „smerig verzinsel" Versiering „De groene draeck" KINDERSHAMPOO „Prikt" niet in de ogen! Terug uit de West Minister Helders: economische toestand gunstig Geen wijziging in Jordaanse politiek Op bezoek in Afrika Personeel van Philips krijgt extraatje Dinsdag 23 april 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Ingezonden mededeling (adv.) EEN PRODUCT VAN DE K i N G FA B Rl E K E N President Tito van Zuid-Slavië heeft in een rede, gehouden voor het voltallige bestuur van de socialistische alliantie, welke nauw met de communistische partij verbonden is, de redenen opgenoemd waarom Zuid-Slavië geweigerd heeft tot het „socialistische kamp" toe te tre den. „Wij konden niet in dit kamp blijven, omdat Zuid-Slavië anders de rol, die het in de wereld speelt, had moeten opgeven. Deze rol stelt ons in staat een onafhankelijke houding aan te nemen en onze opvat tingen over alle vraagstukken op het gebied van de binnenlandse en buitenlandse politiek naar voren te brengen. En juist dit heeft onze Russische kameraden zo erg verbitterd", aldus Tito. Hij merkte op dat, hoewel de Sowjet- Unie haar betrekkingen met de socia listische landen tot op zekere hoogte gewijzigd heelt, de Stalinistische ten denties nog steeds geworteld zijn in de Russische politiek tegenover Zuid-Sla vië en andere landen. De houding van bepaalde Russische leiders toont aan, dat zij zich niet kunnen ontworstelen aan hun oude opvattingen. „Men moet het conflict niet dramatiseren", aldus Tito. GEEN WIJZIGING „Het zal niet lang duren, want de ka meraden in de Sowjet-Unie zullen be grijpen dat het zuid-Slavië van vandaag geen reden heeft zijn politiek te wijzigen. Veranderingen brengen in deze politiek zou schadelijk zijn zowel voor Zuid-Slavië als voor de ontwikkeling van de socialis tische gedachte in de wereld". Volgens Tito zullen de Russen later begrijpen, dat de houding, die Zuid- Slavië heeft aangenomen, niet alleen geen bedreiging vormt voor de Sow- jet-Unie, maar integendeel, zelfs haar en allen die de vrede willen, tot voor deel zal strekken. KRITIEK Tito leverde heftige kritiek op de cam pagne, die Albanië tegen Zuid-Slavië voert inzake de Albanese minderheden in Zuid-Slavië. Hij noemde deze campagne „verontrustend". Tito zei dat het moeilijk is te geloven dat deze kwestie uitsluitend het werk is van de Albanese leiders. Volgens hem gaat het hier om een door haat geïnspi reerde talctiek, die ten doel heeft Zuid- Slavië te verzwakken en zijn prestige te verminderen. Tito zei, dat de jongste rede van Chroesjtsjef, uitgesproken op de Albanese Naar aanleiding van de berichten om trent vochtbezwaren bij een aantal na oorlogse woningen wordt van de zijde van het ministerie van volkshuisves ting en bouwnijverheid meegedeeld, dat inderdaad bij een aantal woningen bezwaren zijn opgetreden. Voorzienin gen zijn inmiddels reeds getroffen of worden voorbereid. Bedoelde bezwaren komen voor bij een klein deel van de woningen, welke in de eerste periode van de montage- bouw, namelijk tot 1950, zijn tot stand gekomen. Zij zijn een gevolg van het feit, dat geen duidelijk inzicht be stond of deze woningen voldoende wa terdicht of isolerend waren. Aanvaard dient të worden, dat in een beginsta dium bij proefbouw tekortkomingen worden geconstateerd. Deze tekortko mingen, noch het aantal woningen waarbij zij zijn gecontroleerd geven enige reden tot ongerustheid. Ten aan zien van de eigenschappen wordt bij de toepassing van nieuwe materialen en constructies voortdurend nauw overleg gepleegd met instanties, die op dit gebied werkzaam zijn. ,Er is een wetsontwerp ingediend, waarbij de kraamgelduitkering zal worden geregeld aan werknemers, die niet ingevolge het ziekenfondsenbe- sluit zijn verzekerd. Hiermee wordt beoogd een aanvulling te geven op het wetsontwerp, waarbij de uitkeringen van kraamgeld niet meer ingevolge de ziektewet, maar ingevolge het zie- kenfondsenbsluit zullen worden ge daan. Een groot aantal werknemers (een deel van het overheidspersoneel en personeel bij het bijzonder onder wijs) valt namelijk niet onder het zie- kenfondsenbesluit, hoewel zij een in komen hebben, dat beneden de zoge naamde weistandsgrens ligt. Het hospitaal-kerkschip „De Hoop" is eergisteren van de Lofoten vertrokken. Het is in de tijd, dat het daar gestationeerd is geweest, zeer po pulair geworden. De dokter heeft 816 patiënten op consult gehad en onge veer vierhonderd kiezen getrokken. ambassade in Moskou, aanvankelijk deed hopen dat er een verandering in de be trekkingen tussen Rusland en Zuid-Sla vië op komst is. Maar kort na deze réde beschuldigde de Rus Soeslof ons van re visionisme en van pogingen om te komen tot een nationaal communisme, dat echter niet bestaat. „Wat moeten wij nu geloven? De ene dag zegt men dit en de volgende dag pre cies het tegenovergestelde", aldus Tito. Volgens de maarschalk moet Zuid-Sla vië de Russen duidelijk maken dat het zo niet kan door gaan. Tito verklaarde voorts dat Zuid-Slavië goede betrekkingen met het Westen wil onderhouden zonder echter het kapita listische systeem te willen overnemen. In alle grote steden van Japan zijn bijeenkomsten gehouden om te protes teren tegen de kernproeven. In Tokio hebben 5000 betogers, die gehoor had den gegeven aan een oproep van de vakhonden, de studentenvereniging en het genootschap voor visserij, gedefi leerd voor de ambassade van Groot- Brittannië. Vertegenwoordigers van de betogers overhandigden op de ambas sade een protest tegen de voorgeno men Britse kernproeven op het Christ- mas-eiland. Matsoesjita, de speciale vertegen woordigers van de Japanse premier, heeft te New York verklaard, dat zijn missie die ten doel had de aan staande Britse proefontploffingen in het gebied van het Christmas-eiland te verhinderen, op een volkomen mislukking is uitgelopen. Hij zei echter te geloven in Groot- Brittannië en de Verenigde Staten duidelijk te hebben kunnen maken hoe groot de Japanse afkeer van kernont ploffingen is. 9 De Amerikaanse minister van de fensie, Wilson, heeft verklaard niet te menen, dat de vermindering van de Britse srijdkrachten in Europa een wij ziging van het Amerikaanse militaire program zal vereisen. Australische piloten weer aan het werk De piloten van de Australische lucht vaartmaatschappij „Qantas", die 9 da gen gestaakt hebben om kracht bij te zetten aan hun eis tot loonsverhoging, hebben zaterdag het werk hervat. Tussen de directie van de maat schappij en vertegenwoordigers van de piloten is overeenstemming bereikt. Men schat dat de staking de „Qan tas" 400.000 Australische ponden ge kost heeft. Het Russische blad „Izwestia" schrijft over de ontdekking van het zogenaam de spiongeval in Zweden verkoop van Zweedse atoomgeheimen aan de Sowjet-Unie dat later door de Zweedse regering als een paskwil is gebrandmerkt: hoewel dit smerige verzinsel onmiddellijk aan de kaak is gesteld, hebben de westelijke nieuws bureaus het de hele wreld rondgeba zuind. Men moet hierin wel de hand zien van die kleine, maar invloedrijke kringen, die de gunstige ontwikkeling van de Zweeds-Russische betrekkingen willen dwarsbomen. De verontwaardi ging van het Zweedse volk over de anti-Russishe publikatie in het Zweed se blad „Morgenbladet" wijst er ech ter op, dat de pogingen van genoemde kringen verijdeld zijn door de wens van het grootste deel van het Zweedse volk de vriendschap met Rusland te verstevigen. Volgens het rechtse Chinese blad „Hongkong Times" zou communistisch China kernwapens van de Sowjet-Unie gekregen hebben. JOHN H1DDENS om dagelijks vervolgverhaal 17) In zijn hoekje bij de haard zit Evert te genieten van de pret. Eigenlijk moest hij in bed liggen, net als Jan tien, maar wie kan er nu slapen bij zo'n spektakel? Bovendien heeft hij ook bij de bouw geholpen en hoort hij dus hij het jongvolk! Op een volgende avond komen ook de oudere dorpsgenoten op visite, de boeren met hun vrouwen, Uitgezon derd Wiecher Retter. O, het is gezellig in het nieuwe huis en er omheen. In Grasmaand en de goede meitijd klinkt het gejubel van de wilde vogels achter de Huttenberg heel dichtbij. Evert ligt er in zijn bed vaak naar te luisteren. De wilde kersen bloeien overvloedig aan de voet van de berg. En overal staat brem. Die vormt in de bloeitijd een front van rookloos vuur. Soms zitten Evert en zijn zusje, moe van hun spel, op de top van de heu vel, tussen de bloemen van de droge grond. Vlinders wiegelen voorbij, da len mee met de glooiing van de berg, fladderen over hun huis. Op het wil de weiland grazen de witte geiten. Pinke Vaan staat in de luwe buiten lucht te werken en daarachter liggen de andere huizen van het dorp in een halve boog, de vorm van een boerhoorn. Alsof ze het huis van Al- bertien beschutten willen. Aan de andere zijde van het dorp, tegenover de Huttenberg, ligt de Mo lenberg. En zo is het dorp zelf weer beschut door de twee heuvels. Het ligt daar in een lange delling en als de appelbomen bloeien tussen de verstrengelde, groen bemoste daken, lijkt het een rose tuin. v „Zou 't wel ergens op de wereld zo mooi wezen als hier?" vraagt Jantien een keer. ,,'k Weet niet", zegt Evert nogal be dachtzaam. Tenslotte heeft hij nog maar bitter weinig van de wereld ge zien. Hij is zelfs nog nooit in Assen geweest. „Vast niet", praat Jantien verder en het klinkt heel verzekerd. „Dat kan ja niet?" Even is het dan stil. Een koekoek roept in het eikenhak hout, dat zich uitstrekt naast hun huis en dat eindigt bij de heide. Daar achter is de wazige blauwe horizon te zien, met torens van geheimzinnige dorpen. „Maar", zegt Jantien dan ineens, met sterkere overtuiging nog, in de hemel is 't nog veel mooier, Evert." Stilte. Hij staart naar beneden, naar de figuur van Pinke Vaan. „Geloof ie 't niet?" vraagt Jantien. „Moeder heeft 't ons toch zegd?" Hij knikt. Hij schaamt zich een beetje voor zijn ontroering en daar om houdt hij steeds zijn hoofd star afgewend. Natuurlijk, moeder heeft Ingezonden mededeling (adv.) Er iadrai hard gewerkt aan de vol tooiing van de bouw van de „Groene Draeck", de Lemsteraak van Prinses Beatrix. Op het moment is men bezig met de teakhouden versieringen, die door de Prinses zelj ontworpen rijn, en die het interieur zullen verfraaien. We zien hier de draken met de zon en verschillende voorwerpen en dieren die op de zee betrekking hebben. er immers van gelezen, kort geleden nog, na het eten. En nu Jantien het aldoor over de hemel heeft, en hij Pinke Vaan bezig ziet bij het kleine huisje, dat toch eigenlijk veel minder is dan het vroegere, waar zij met va der hebben gewoondnu kan hij er niets aan doen, dat hij bijna tra nen in zijn ogen krijgt Toen moeder die middag voorlas van de hemel, had hij ook bijna moe ten schreien, omdat hij aan vader dacht, die daar nu was, in dat land. Maar hij had wel gezorgd, dat moe der en Jantien niets aan hem merk ten. Hun tweede vader was er niet bij, die was de boer op met bezems, en hij was blij geweest om diens af wezigheid, want hij had het gevoel, dat die er op dat ogenblik helemaal niet bij hoorde. Het was alsof er door die Bijbelwoorden in eens een won derlijke, sterke verbinding met de hemel ontstond. „Kiek", zegt Jantien en ze wijst naar beneden, „daar is vader aan het werk. Ik zie z'n pet ook. Ie ook?" Het knikt onwillig. Hij kan niet be grijpen hoe het mogelijk is dat zijn zusje nu weer zo goedmoedig over die man daar beneden praten kan. Op dit ogenblik voelt hij niet de minste warmte voor deze Pinke Vaan! Het zijn maar van die vlagen, het verandert wel weer. Hij is wel eens wat bokkig tegen de man, maar hij draait meestal nogal gauw weer bij, ook terwille van zijn moeder, die hij er maar verdriet mee doet. Trouwens Pinke Vaan is wel een aardige man. Van lieverlede raken ze meer aan elkaar gewend. Ze heb ben samen eieren gezocht en in-dat werk blijkt Pinke een knaap te zijn! De minister van zaken overzee, Mr. G. Ph. Helders, kwam vrijdagmorgen op Schiphol terug na zijn reis naar Suriname en de Nederlandse Antillen. Het K.L.M.- toestel zou om twee uur in de nacht van donderdag op vrijdag arriveren, maar door motorstoring te Caracas was aanzien lijke vertraging ontstaan. Minister Helders vertelde aan verslag gevers dat de ontvangst in Suriname en de Antillen buitengewoon hartelijk is ge weest. Bij elkaar heeft hij wel 2000 functiona rissen gesproken. Overal waar hij kwam, ook bij de Indianen en de Bosnegers, rep te men nog over het bezoek, dat de Ko ningin en de Prins aan de West hebben gebracht. „Geweldig is de belangstelling die men voor Nederland heeft". Uitvoerig is gesproken over de econo mische steun, welke Nederland kan ver lenen bij de verdere opbouw van beide gebieden. Het spreekt vanzelf, dat het tienjarenplan in het middelpunt van de besprekingen stond. De minister is er van overtuigd, dat de economische toe komst van Suriname beslist als gunstig kan worden betiteld. Het Brokopondoplan voorziet in een dringende behoefte aan het opwekken van energie, niet alleen voor de bauxiet, maar ook voor andere industrieën. Op de Antillen verwacht men veel van het toerisme. De luchtvaartovereenkomst tussen de Verenigde Staten en Nederland heeft een goede indruk in de West ge maakt. De lijnen met Miami en New York zullen zonder twijfel in de toekomst gro te mogelijkheden bieden, in het bijzonder ten aanzien van het bevorderen van het toerisme. De minister van zaken overzee weet nog niet zeker, of hrj op 15 mei naar Ne derlands Nieuw-Guinea zal kunnen ver trekken. Hij wil de komst van de heer Yrausquin voorzitter van de Staten der Antillen en de delegaties van de eiland- 0 Koning Hoessein van Jordanië heeft in een vraaggesprek met het Franse blad „Aurore" verklaard, dat de recente rege ringswisseling in Jordanië geen wijziging van de jolitiek tot gevolg zal hebben. „Mijn besluit was in overeenstemming met de belangen van de Arabieren in. Jor danië en elders", zo verklaarde de koning volgens het Franse blad. „Wij zullen zelf onze beslissingen ne men. Wij hebben niemands advies nodig", aldus koning Hoessein. Op de vraag wat hij dacht te doen tegen communistische infiltratie ant woordde hij nóg, dat het nationalisme en geloof van de Arabieren de beste wapens tegen overheersing van het communisme in Jordanië zijn. Meisje stak plotseling drukke verkeersweg over De elfjarige Hanneke de Haan uit Zuidoost Beemster is gistermorgen, toen zij plotseling de drukke Purmer- enderweg overstak, aangereden door een personenauto. De bestuurder kon het kind niet meer ontwijken. Het slachtoffertje overleed ter plaatse. Een groep Belgisehe, Franse, Ita liaanse, Nederlandse en Westduitse parlementsleden, die een studiereis van twee weken naar Frans West- Afrika, Togoland en Algerië heeft ge maakt, is vrijdag te Parijs aangeko men. De groep stond onder leiding van Jhr. Mr. M. van der Goes van Naters, voorzitter van het Europese informa tiecentrum, dat de reis heeft georga niseerd. De parlementsleden hebben 15.000 kilometer afgelegd en de ste den Dakar, Conakry, Abidjan, Lome, Nimey, Tamanrassert, Edjele, Gardaia, Wrgla en Tlgiers bezocht. Jhr. van der Goes van Naters gaf als zijn persoonlijk oordeel te kennen, dat Afrika investeringen nodig heeft, in het bijzonder voor de ontwikkeling van de landbouw. Door Afrika te hel pen, helpen wij Europa, aldus de heer besturen afwachten en tezamen met zijn ambtgenoot van financiën, eerst de fi nanciële vraagstukken afhandelen, alvo rens naar het verre oosten te reizen. Gezien de grote belangstelling, welke men op de Antillen voor de toekomst van Prinses Beatrix heeft, zal de minister het denkbeeld, dat zij daar een bezoek zal brengen, zoveel mogelijk stennen. De raad van bestuur van Philips gloeilampenfabrieken N.V. heeft be sloten rekening houdend met de gang van zaken in de onderneming aan de leden van het personeel een extrabeloning te doen. Het personeel, vallende onder de C.A.O.-handarbeiders zal op 31 mei anderhalf maal een weekloon uitbe taald krijgen en de beambten 3 pro cent van het jaarinkomen. Teneinde de bezitsvorming onder 't personeel te bevorderen, zal de gele genheid worden geboden het netto bedrag van deze extrabetaling geheel of gedeeltelijk aan te wenden voor het verwerven van personeelsobligaties. Naar het bureau voor de tabaksverwer- kende industrie ons mededeelt, is men in kringen van de Nederlandse sigaren-, si garetten- en kerftabakindustrie weinig gesticht over de voorbereidingen, welke werden getroffen tot instelling van een gemeenschappelijke Europese markt. Met name de vaststelling van het buiten tarief voor ruwe tabak op 30 heeft gro te ongerustheid gewekt (gerekend was op 3 De gezamenlijke organisaties hebben hiertegen met kracht geprotes teerd. Wanneer geen andere voorzieningen worden getroffen, is het gevolg van deze aanzienlijke verhoging van het invoer recht een prijsstijging van de sigaren, si garetten en kerftabak, waarbij met name de sigaren het ernstigst zullen worden getroffen. De industrie vreest verder, dat de thans gevoerde politiek zal leiden tot verlaging van de kwaliteit van het pro- dukt. Voor de Nederlandse tabaksver- werkende industrie, die zich steeds heeft gespecialiseerd in kwaliteitsprodukten, betekent dit, naar zij mededeelt, dat aan de industrie in de partnerlanden via kunstmatige bescherming van de eigen tabaksteelt een voorsprong wordt gegeven. Ook in de totstandkoming van de z.g. vrijhandelszone voorziet de industrie grote moeilijkheden. Concurrerende pro- dukten uit landen van de vrijhandelszo ne zullen extra voordelig op de Euro- markt kunnen worden aangeboden. Tenslotte stelt de tabaksverw erkende industrie zich op het standpunt, dat het niet juist is, haar offers op te leggen, die discriminerend kunnen werken, wanneer niet vaststaat, dat de Italiaanse en Franse tabaksmonopolies worden opgeheven. Deze Nederlandse bezwaren worden ge deeld door de tabaksindustrie in België. Ingezonden mededeling 'adv.) Velen leiden een ongezond, onnatuurlijk leven. Gevolgen: slappe werking der orga nen, onzuiver bloed, verstopping. Daar- dooi onstaan moeheid, hoofdpijn, puistjes, aambeien enz. HERBESAN kruidenthee geeft het lichaam zijn natuurlijke werking terug 1 Verkrijgbaar bij apotheker of drogist f. 1.80 per groot pak. voldoende voor mean dril. 9 Bij twee schietpartijen in Parijs zijn twee Noord-Afrikanen gedood en drie ge wond. Van der Goes van Naters. Indien dit vasteland aan zijn lot wordt overge laten, zal het in de verdrukking ko men tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie en onze landen zullen geen enkel voordeel van deze stand van zaken hebben. Neptunus zal dit jaar medewerken aan de f eestelij-kheden ter gelegenheid van de op 18 mei te houden vlaggetjes dag te Scheveningen. De zeegod zal, in geezlschap van enige najaden, des middags om ongeveer twee uur, door leerlingen van de zeevaartschool, ter hoogte van he t Kurhaus aan strand worden gezet. Neptunus en de najaden zullen vervolgens plaats nemen op een wagens en (gevolgd door groepen boetsters en afhouders, door wagens met visserij attributen enz.) in optocht door Scheveningen trekken. Bij de binnenhaven, waar de loggers, zoals altjjd met vlaggetjesdag, gepavoi- seerd klaar liggen voor de vangst van de Hollandse nieuwe, zal Neptunus zich onderhouden met de voor de Scheveningse vlaggetjesdag van dit jaar centrale figuur: Willem Beukels- zoon van Biervliet, de uitvinder van het haringkaken. Om ongeveer half vijf zuïen geno digden van het comité vlaggetjesdag zich aan boord begeven van de vaar tuigen, die deelnemen aan de voor de kust te houden vlootschouw. Het zal, naar het zich laat aanzien, op vlagegtjesdag in Scheveningen nog drukker worden dan anders, omdat ook de deelnemers aan een op die dag voor de NCRV ten bate van de „Goed- zo-actie", in samenwerking met een autobedrijf uit s-Gravenhage, naar de Houtrusthallen in Den Haag te houden autorally, zich des biddags te voet naar de Boulevard zullen begeven om de vloot-schouw bij te wonen.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3