Ons land had met Pasen ruim half miljoen buitenlandse gasten Zaterdag zet de „Mayflower 2" koers naar Amerika NEDERLAND BOOD UNIEKE GASTVRIJHEID En iedereen kon aan een goed bed worden geholpen Jordaanse samenzweerders aan de kaak gesteld Oorlog niet onvermijdelijk tussen Sovjet en Westen ^J^ris Li ?raó PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR VELE ONGEVALLEN Paastijd bracht ook ramp en rouw Meest Duitsers, Belgen en Fransen Generaal Hiyari neemt ontslag Dulles verklaart nadrukkelijk Buitenlandse politiek van Ver, Staten PRECIES ZOALS DE „PILGRIMFATHERS" DOOR DE WERELD Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90. Goea Telefoon 3438. Bfj geen gehoon 3987 (red.) en 2970 (adm.). Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- Straat 35. Tel. 2009 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 2628. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Zeeuwsch Dagblad 13c Jaargang No. 3683 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: JACQ. DE SMIT Zeelands christen jeugd bijeen (Zie pagina D april 1957 Op- en ondergang van Zon en Maant Zondag: Zon op 5.31 u., onder 19.49 u. Maan op 1.45 u., onder 11.00 u. Hoogwater zondag 21 april. Vlissingen: 6.34 u. 1.66 m., 18.56 u. 1.37 m. Terneuzen: 7.03 u. 1.84 m., 19.28 u. 1.55 m. Wemeldinge: 8.11 u. 1.47 m, 20.36 u. 1.21 m. Zierikzee: 7.53 u. 1.25 m., 20.15 u. 1.00 m. Bij al de Paasvreugde en blijde ontspanning, gebeuren er ook min der prettige dingen. Er veronge lukten mensen, auto's botsten, ge bouwen gingen in vlammen op en gezinnen werden dakloos. ZEVENDODEN In de omgeving van Zaandijk reed de 33-jarige motorrijder J. N. Spreeuw uit Santpoort in volle vaart tegen een boom. Op weg naar het ziekenhuis overleed de man. Bij het oversteken te Utrecht is zon dagmiddag een 81-jarige man door een motor aangereden en gedood. Op de hoofdverkeersweg te Rijen botsten een personenauto en een be stelwagen. Beide bestuurders kwamen hierbij om het leven. Op 2e Paasdag verongelukte de 41- iarige motorrijder G. Duinmeyer uit Bakkum op de weg bij Middenmeer. Hij was op weg naar een puzzelrit en kwam bij het inhalen ten val. De mo torrijder was direct dood. Wandelende kinderen vonden zon dagmiddag in een oefenbaan voor handgranaatwerpers bij Ede het ont zielde en verminkte lichaam van de 17-jarige Dirk Jongman. Vermoed wordt, dat hij een handgranaat heeft gevonden en het projectiel heeft la ten exploderen. Bij een binnenbrand in zijn woning te Maastricht is zondagmiddag een 67- jarige heer omgekomen. Waarschijn lijk ten gevolge van de sterke rook ontwikkeling. BRANDEN Binnen een half uur ontwikkelde een brand te Amsterdam in een com plex van pakhuizen met oud papier, tot op één na de grootste, die na de oor log in de hoofdstad heeft gewoed. Zij werd slechts overtroffen door de brand, die circa tien jaar geleden het Blaauwhoedenvem totaal verwoestte. Vier uur lang streed de brandweer met 20 stralen en 8 waterkanonnen te gen de uitermate gevaarlijke vuurzee. Vier aaneengesloten pakhuizen van de fa. Lierens Co. zijn ingestort. In de onderste kelders ging een voorraad van 40.000 flessen wijn (grotendeels Port, Cherry en Vermout) verloren, alsmede tienduizenden liters in fusten opgeslagen wijn. Vijf gezinnen werden door de brand tijdelijk dakloos. Terwijl men nog met de nablussing bezig was moest de Amsterdamse brandweer opnieuw uitrukken, toen brand was uitgebroken in een r.k. jongensinternaat in de Jordaan. Een groot gedeelte van het gebouw werd verwoest. Geen van de jongens liep enig letsel op. De jongens alarmeer den elkaar door de kerkklok te lui den. Op de 2e Paasdag brak te Tilburg eveneens brand uit in de houten opslagplaatsen van het expeditiebe drijf Wed. Verhoeven. Van de drie kinderen, die op dat moment in de loodsen waren, werd de 8-jarige Ro bert Hettema, door zijn vader uit de vlammenzee gered. Met vele brand wonden werd het knaapje naar het ziekenhuis vervoerd. "ïioor nog onbekende oorzaak ont- •tond zondagmiddag heidebrand nabij Veenendaal. Ongeveer acht hectare heide ging in vlammen op. Brandwe ren uit vier gemeenten bestreden het vuur. NEDERLAND KAN WEER ADEMHALEN. Ons landje, dat normaliter met zijn bijna elf miljoen zielen reeds overbevolkt is, is vandaag weer zo goed als van zijn eindeloze buiten landse gastenstroom bevrijd. Hoe groot het aantal buitenlanders is ge weest, dat sinds Goede Vrijdag ons land heeft bezocht, kan moeilijk worden gezegd. Men spreekt van ruim een half miljoen gasten, die overnachttenc buiten het dagbezoek. Zeker is in elk geval, dat de trek naar de lage landen nog nimmer zo groot is geweest. MAAR ELKE VREEMDELING heeft een bed kunnen vinden. Dank zij het onvermoeibare VVV-personeel, de mannen van de Kon. Mare chaussee en vele, vele duizenden gastvrije Nederlandse burgers. En dat al die honderdduizenden zo in ons land hebben kunnen genieten, even als wij Nederlanders zélf, daarvoor past een woord van hulde voor de vele landgenoten, voor wie het geen onbezorgde vakantiedagen zijn ge weest. Die talrijke politiemensen, koks en kelners, informatrices en garagebedienden, chauffeurs en conducteurs, dank zij wier onvol prezen service een mïljoenenleger van toeristen van natuur en vrij heid heeft kunnen genieten, brengen wij een eresaluut. Volgens tot dusver bekende gege vens hebben bezoekers nit de Duits sprekende landen deze Paasdagen de overhand gehad, echter op de voet ge volgd door de Franssprekende, de Bel gen, duizenden Scandinaviërs, Ameri kaanse militairen uit Duitsland en Frankrijk, Engelsen, Polen Spanjaar den, Pakistani, Vietnamezen, Indiërs en Afrikanen. Enorm probleem Een enorm probleem was, hoe deze talloze bezoekers, waarvan een groot deel geen logies had besproken, onder te brengen. De logies informatiedienst L.I.D., georganiseerd door de A.N.V.V., uitgevoerd door elf V.V.V.-kantoren, is hierin geslaagd. Aan ruim 40.000 buitenlanders, die geen logies geboekt hadden is door bijna 140 man van vrij dagavond af onderdak gevonden, zo veel mogelijk in hotels en beroepspen sions, daarnaast ook in enkele duizen den gevallen bij particulieren, die zich daartoe hadden aangemeld. Dank zij deze grote gastvrijheid heeft niemand in de open lucht of in zijn auto behoeven te overnach ten. De V.V.V.'s hebben eendrachtig samengewerkt om dit wonder tot stand te brengen. Telex- en telefoon lijnen waren doorlopend bezet om deze organisatie glad te laten lo pen. Op de allerdrukste uren heeft een logieszoekende hoogstens ander half uur behoeven te wachten. Met de ratel.... Het westen, de randstad Holland, heeft door zijn bloembollenschat na tuurlijk de grootste toeloop gehad. De in de drie grote steden aanwezige 16.000 hotel- en pensionbedden waren van te voren reeds grotendeels ge boekt. Nadat de beroepspensions ook vol waren, hebben de L.I.D.'s hun nood-adressen aangesproken. Daar naast werden door Den Haag b.v. gas ten doorgestuurd naar Katwijk en Noordwijk. Amsterdam zond alleen al badplaatsen boven het kanaal en naar Alkmaar, waar 1.700 personen onder dak werden gebracht Egmond her bergde 5.300 bezoekers, voor het zoe ken van 300 bedden werd daar de omroeper met zijn ratel ingeschakeld. Nergens In de wereld wordt eei» op deze wijze georganiseerd zorg aan het onderbrengen van toeristen besteed. Talloze vreemdelingen wa ren dan ook blij verrast bij deze enorme toeloop aan behoorlijk ver blijf geholpen te worden. Niet zon der de medewerking van het pu bliek, dat de deuren gastvrij open stelde, zou dit gelukt zijn. Aan de grenzen De grensposten hebben het ge durende deze dagen bijzonder hard te verduren gehad. Douane en ko ninklijke maréchaussee hebben zich beijverd het verkeer zo soe pel mogelijk te laten verlopen. De koninklijke marechaussee heeft alle binnenkomende vreem delingen een vouwblad van de AN VV uitgereikt met de raad zo spoe dig mogelijk via de logies-informa- tiedienst van de VVV's onderdak te zoeken. Dit systeem heeft uit stekend gewerkt. Vele aanbiedingen waren gratis. Veel omslag is aan de Nederlandse grens met het doorlaten niet gemaakt. Bij wijze van uitzondering is aan Fransen en Duitsers op deze dagen toegestaan op vertoon van identiteits kaarten binnen te komen. kreeg er bijna 35.000 en Miniatuur- Walcheren een kleine 10.000. De Paasvuren in Twente trokken een record aantal bezoekers. Het na tuurpark berg en bos bij Apeldoorn kreeg minstens 8.000 bezoekers. Hoe de drukte in Zeeland is geweest lees daarover pag. 2. Generaal-majoor Hiyari, die twee dagen, na het aan zijn voorganger, gene- raal-majoor Noewar, verleende ontslag, chef van de generale staf van het Jor daanse leger is geweest en zaterdag ontslag heeft genomen is naar de Syrisehs hoofdstad Damascus vertrokken, waar hij nog dezelfde dag een persconferen tie hield. Aan zijn daarop afgelegde verklaringen is het volgende ontleend. „Er bestaat in Jordanië een imperialistische samenzwering tegen het volk en het leger. Ik heb moeten voorgeven dat ik mij buitengewoon dringend met de chef van de generale staf van het Syrische leger in verbinding moest stellen, om mijn ontslag te kunnen Indienen en het land te kunnen verlaten. 48 uur na mijn benoeming bevind ik mij nu als ambteloos burger in uw midden. Men wilde, dat ik het gehoorzame in strument van de imperialistische samen- Trekpleisters De bollenstreek van Zuidholland is, samen met de kuststreek verreweg het drukst geweest. Bij de stromen auto's en toerbussen voegden zich de talloze (brom)fietsers, die op bollen- bezoek gingen of aan de stranden wil den vertoeven. De Keukenhof te Lisse heeft 172:500 bezoekers binnen de poorten gehad. UjTijdens de Paasdagen had Schiphol 2.000 buitenlanders naar de Noordzee- 27.000 gasten, Madurodam in Den Haag Een grote oppervlakte landbouw grond rondom de monding van de Italiaanse rivier de Po is overstroomd door water van de Adriatische Zee, dat, opgedreven door een felle storm, de dijken doorbrak. De bovenste foto toont de toestand in de buurt van het dorje Scandoravi, waar men bezig is de bewoners in veiligheid te brengen. De onderste foto laat zien hoe land bouwers in de buurt van Rovigo dijken van modder, vermengd met hooi en stro opwerpen om hun akkers tegen het water te beschermen. De „Mayflower H", de natuurgetrouwe kopie van het zeilschip, waarmee de „Pilgrim Fathers" destijds de tocht naar Amerika maakten, welke nu door het Engelse volk als „Goodwill-gift" aan het Amerikaanse zal worden ge schonken, zal vanavond van de En gelse havenstad Plymouth naar Ply mouth in de Amerikaanse staat Mas sachusetts vertrekken. De havendirectie van Plymouth in Engeland heeft bekendge maakt dat het zeilschip „May flower 2" zaterdagmiddag om 5 uur uit Plymouth in Engeland zal vertrekken naar Plymouth in de Ver. Staten (Massachussets). Het schip is een getrouwe ko pie van de „Mayflower", het zeil schip dat in 1620 met een aantal „Pilgrimfathers" naar Amerika voer. De Mayflower 1 deed er drie maanden over om een rots voor de kust van de Amerikaan se staat Massachussets te berei ken, die later Plymouth werd ge noemd. „SCHATKISTEN" Kapitein Alan Villiers van de 183 ton metende Mayflower 2" hoopt dezelfde afstand in de helft van de tijd met zijn schip te kun nen afleggen en tegen het einde van de volgende maand in de Ver. Staten aan te komen. De be manning van de Mayflower 2" bestaat uit 30 zeelieden. Aan boord van het schip bevinden zich verscheidene „schatkisten"t gevuld met het werk van Britse handwerklieden dat na aankomst tentoongesteld zal worden, en 100.000 brieven, die voorzien zul len worden van een speciaal „Mayflower -her denkingsstem- pel". GEEN CONCESSIES Er zijn geen concessies aan de gemakken van het moderne leven gedaan. Het schip heeft echter wel radio en een radarinstallatie aan boord. Het heeft ongeveer 100.000 pond gekost, waarvan het grootste deel afkomstig is van particulieren en kooplieden, die een bijdrage aan de Brits-Ameri kaanse vriendschap wilden leve ren. Het schip zal nl. door de Brit ten aan Amerika ten geschenke worden gegeven. 9 Drie inbrekers in Chicago zijn bij een vuurgevecht met de politie om het leven gekomen. De politie had er lucht van ge kregen, dat zij een inbraak wilden plegen en had zich verdekt opgesteld. Toen de inbrekers met het openbreken van de safe wilden beginnen, loste een agent een waarschuwingsschot. De inbrekers scho ten terug, maar werden met machinege weren neergemaaid. De Ver. Staten verwerpen het idee, dat een oorlog tussen de vrije wereld en de wereld van het internationale communis me onvermijdelijk is. Zü zijn vastbesloten te volharden in de strijd voor de vrede, beginselen van de Ver. Naties trouw te blijven, zich in te spannen om een oplos sing voor de controle op de ontwapening te vinden, de volkeren economisch en mi litair te helpen om hun collectieve veilig heid te verzekeren, te strijden voor de be naar soevereiniteit voor alle volkeren aan te moedigen, aldus de Ame rikaanse minister van buitenlandse za ken, Dulles, maandag op een diner, aan geboden door een Amerikaans persbureau. Hij somde voorts in negen punten de richtlijnen van de Amerikaanse buiten landse politiek op: 1. weerstand tegen elke wijziging, ver oorzaakt door overmacht. 2. de V.S. zijn het enige vrije land in staat moderne wapenen aan andere vrije landen te verstrekken om een oorlog te voorkomen. De Amerikaanse begroting op militaire hulp aan het buitenland te be snoeien zou onzinnig zijn. 3. De V.S. zijn van mening, dat controle op ontwapening onmisbaar is, maar zolang een internationaal inspectiesysteem nog geen werkelijkheid is dient de Ameri kaanse militaire macht niet beperkt te worden. 4. de militaire samenwerking van de V.S. met de andere vrije landen moet wor den aangevuld door economische hulp. 5. de V.S. menen dat alle volkeren hun onafhankelijkheid moeten hebben. 6. de V.S. moeten door hun voorbeeld helpen bij de innerlijke ineenstorting van het communisme door de weldaden van de vrijheid te tonen en de onderdrukte volkeren er aan te herinneren dat zij niet vergeten zijn. 7. de V.S. zijn trouw aan de Ver. Naties en willen geschillen vreedzaam, overeen komstig de rechtvaardigheid en het inter nationale recht regelen. 8. de V.S. willen dat deze beginselen in het Midden-Oosten worden toegepast. 9. de V.S. zetten hun strijd voor de vrede voort. zweerders zou zijn, doch ik was van me ning dat het in het belang van Jordanl! zou zijn, wanneer ik de Arabische staten en de gehele wereld op de hoogte bracht van het komplot. Dit bestond hieruit, dat men het Jor daanse leger er valselijk van beschuldig de een staatsgreep tegen de koning voor te bereiden en het instrument te zijn van partijpolitiek. Ik, die als brigade-com mandant nauwkeurig op de hoogte waf van hetgeen zich in het Jordaanse leger afspeelde, kan met de hand op het hart verklaren dat dit zich geheel buiten de politiek hield en dat het op geen enkele wijze tegen zijn vorst samenzwoer", aldul de voormalige Jordaanse stafchef, gene raal-majoor Hiyari. In Bagdad is men van mening, dat de vlucht van de generaals Noewar en Hay- ari de ernst weerspiegelt van de crisis in het Jordaanse leger. Enerzijds blijven de officieren van Bedoeienenafkomst en het korps Bedoeienen trouw aan de koning Hoessein, de opperbevelhebber van da strijdkrachten, ongeacht het politieke be leid. Aan de andere kant zijn de officie ren die niet van Bedoeienen-afkomst zijn gevoelig voor de politiek van Egypte en Syrië, waar de militairen een grote rol spelen. Zij achten zich niet gebonden aan de persoon van de koning maar uitslui tend aan de natie. Volgens waarnemers bevindt de „bewe ging van jonge officieren", waarvan Hay- ari en Noewar deel uitmaakten, zich op het ogenblik in een delicate positie, daar zij bloot staan aan de wraak van zeker* officieren. Waarnemers menen, dat het onder dezo omstandigheden moeilijk zal zijn conflic ten in het Jordaanse leger te vermijden. Arrestaties Te Amman is zondag van betrouwbare zijde vernomen, dat 22 officieren van het Jordaanse leger zijn gearresteerd. Dit ge schiedde, nadat een onderzoek was inge steld naar incidenten, die zich een week geleden te Zirka, 27 kilometer ten noor den van Amman, hebben voorgedaan. Voorts wordt te Amman van betrouw bare zijde vernomen dat Iraakse troepen nabij de Jordaanse grens worden samen getrokken. Er hebben echter geen grens overschrijdingen plaats gevonden. Jordanië heeft maandag bij de ge mengde bestandscommissie een klacht ingediend, omdat Israëlische strijd krachten zondag twee maal de grens zonden hebben overschreden en het vuur hebben geopend op Jordaanse troepen en herders. Waarnemers van de V.N. stellen een onderzoek in. Zeer belangrijke ontwikkelingen verwacht Het Egyptische persbureau voor het Midden-Oosten meldt uit Amman, dat „zeer belangrijke ontwikkelingen in de nationale strijd binnen 24 uur kunnen worden verwacht". Een correspondent van het bureau bericht, dat kolonel Abdoellah ei Naker, de eerste aankla ger van het Jordaanse leger, is ge arresteerd omdat hij geweigerd had een aanklacht in te dienen tegen of ficieren die beschuldigd worden van samenzwering in het kamp Zirga. In het bericht van het Egyptische persbureau wordt verder gezegd, dat het hoofd van de inlichtingendienst van het Jordaanse leger, die zich in Damascus bevindt, documenten heeft meegenomen" die het bewijs leveren van een samenzwering en betrekkin gen tussen paleiskringen in Amman en sommige buitenlandse militaire at- taché's aldaar." Het Egyptische persbureau meldt bovendien uit Damascus uit perskrin gen vernomen te hebben, dat Naoelsi als minister van buitenlandse zaken van Jordanië zal aftreden. 9 Twee deelnemers aan een rallye over een totale afstand van 5200 km in Oost- Afrika zijn verdronken doordat hun wa gen in de Ravarivier in Tanganyika slipte. Koningin Elisabeth van België heeft op Goede Vrijdag op paleis Soestdijk het noenmaal gebruikt, nadat zij de avond tevoren de uitvoering van de Mattheus passion te Naarden had bijgewoond. 3 Prins Bernhard en prinses Beatrix zijn vanmorgen per vliegtuig naar Rome vertrokken, waar zij enige dagen het in ternationale concours hippique zullen bij wonen. DE BILT ZEGT: Weinig verandering Droog en vrij zonnig weer, met een matige tot vrij krachtige oostelijke wind •n weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1