Tweede zakencentrum noodzakelijk in groeiend Vlissingen? Oogstwerkzaamheden kunnen in Zeeland normaal verloop hebben Engels orkest naar Zeeland Diploma-uitreiking lagere landbouwschool, Kruiningen Protestantse economische samenwerking LANDBOUWSCHAP STELDE ONDERZOEK LN Geen nijpend tekort aan personeel verwacht Onbekende man wordt eerste clown Vijftig jaar Onderzeebootdienst Bestuur Z.L.M. sprak over aardappelprijs Zomeravondvoetballers tegen Dynamo's FC Middenstanders bespraken sanering Instelling adviesraad bepleit Verhaal je belijdenis Kapel in flatgebouw Ln }t harnas gestorven Wedstrijd Bruse Boys 2 Mevo 2 wordtovergespeeld Rijkspolitie voor voetbaltoernooi Zaterdag 20 april 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 7 Door het Landbouwschap is in Zeeland een onderzoek ingesteld betreffende de arbeidsvoorzieningen. Van de ongeveer 4000 formulieren, die werden verzonden aan houders van bedrijven boven 10 ha. werden ongeveer 1100 exemplaren terug ontvangen. Uit de formulieren bleek dat er in heel Zeeland behoefte is aan 103 vaste arbei ders, 245 seizoenarbeiders van april/mei tot november/december, 394 arbeiders arbeiders voor oogstwerkzaamheden. Hoewel vermoedelijk wel een aantal arbeiders van buiten de provincie zal moe ten worden aangetrokken, zullen voor de meeste gebieden bij een normaal verloop van de werkzaamheden nog niet direct moeilijkheden ontstaan. Het onderzoek heeft aangetoond, dat onder de werkgevers genoeg belangstel- Naar wij vernemen zal het Engelse Blaasorkest Fodens Motor Works Band, onder leiding van Henry Mortimer, ook dit jaar weer een bezoek aan Neder land brengen. Voor de provincie Zeeland konden twee concerten van deze beroemde Brass-band worden besproken, n.l. op 10 mei te Middelburg en op 18 mei te Oostburg. Voor Middelburg, waar het concert zal plaatsvinden in de Concert- en Ge hoorzaal, zijn nu reeds alle plaatsen uitverkocht en niet minder dan 300 mensen moesten worden teleurgesteld. Voor Oostburg, dat de Zeeuws Vlaamse primeur van dit orkest geniet Chet is zelfs de eerste maal dat een Engels ensemble van een zo hoog ge halte in Zeeuwsch-Vlaanderen zal concerteren) wordt evenzeer een grote toeloop van alle liefhebbers van blaas muziek verwacht. Het ligt in de bedoeling van de or ganisatoren van dit concert, de Zeeuw- te Volksuniversiteit in samenwerking met de muziekvereniging „Harmonie" te Oostburg, om, wanneer de belang stelling inderdaad zo groot is als wordt berwacht, te trachten jaarlijks een soortgelijk evenement in Zeeuwsch- Vlaanderen te organiseren. Het concert, dat mede dank zij een belangrijk provinciaal subsidie kan plaatsvinden, zal worden gegeven in het Gebouw van de Rooms-Katholieke Kring te Oostburg. Het aanvangsuur is 7.30 n.m. precies. Uitbetaling melkprijs naar kwaliteit Naar aanleiding van een schrijven van de Brabantse Zuivelbond, waarbij aan de Orde is gesteld het oprichten van een re- fionaal orgaan voor West-Brabant en ieeland voor het organiseren van de uit betaling van de melk naar kwaliteit heelt de Zeeuwse Landbouwmaatschappij be sloten voor een te benoemen bestuurslid «ontact op te nemen met de Noord-Bra bantse Maatschappij van Landbouw. ling bestaat voor het aanstellen van een vaste arbeider. Van werknemerszijde blijkt er echter steeds minder animo voor een vast dienstverband te bestaan, terwijl ook voor de groep van seizoenarbeiders, die dus het grootste gedeelte van het jaar bij één boer zijn, weinig belangstelling bestaat. Vervoer naar Z.L.M.- tentoonstelling te Zierikzee Voor het vervoer van en naar Schou- wen-Duiveland ter gelegenheid van de Z.L.M.-tentoonstelling op 4, 5 en 6 juli te Zierikzee zijn reeds diverse besprekingen gevoerd en resultaten geboekt. Vanaf Katseveer naar Zierikzee zal een extra boot worden ingelegd. Voor be zoekers van Walcheren zal op 5 juli een extra boot varen van Veere naar Zierik zee. Behalve de personenauto's, die op eigen gelegenheid overkomen, zal er tus sen 7 uur en half negen op 5 juli gele genheid zijn voor een 15-tal bussen om bij voorrang overgezet te worden van Anna Jacobapolder naar Zijpe. Voor de genen, die hun vervoermiddel aan het veer te Anna Jocobapolder moeten laten staan zal met behulp van een pendeldienst voor vervoer naar Zierikzee worden ge zorgd. Sparen op Walcheren Bij de gezamenlijke boerenleenbanken op Walcheren is in de maand maart 1957 terugbetaald 1.024.915,03, totaal ingelegd ƒ793.047,60. Meer terugbetaald dan inge legd ƒ231.867,43. Wildschadecommissie Voor de provinciale wildschadecom missie voor Zeeland heeft het bestuur van de Zeeuwse Landbouwmaatschappij als lid en als plaatsvervangend lid resp. voorgedragen de heren P. Jè. J. Dekker en G. M. F. Blom. BORSSELE Ongeluk. De heer W. raakte met zijn hand in de vleesmachine. Hij liep gapende wonden op. Gebleken is dat arbeiders, die zich als grondwerker of als transportarbeider hebben opgegeven voor de landbouw niet meer beschikbaar zijn, zelfs niet wanneer zij werkloos zijn en men in de landbouw behoefte heeft aan arbeidskrachten. Binnenscheepvaartverladers hielden vergadering Onder voorzitterschap van Ir. R. H. van Krevelen uit Sas van Gent hield de Stichting Verladersbelangen Binnen scheepvaart Zeeland dinsdagmiddag in hotel „De Burg" te Middelburg haar jaar lijkse algemene vergadering. In de vacature ontstaan wegens het overlijden van de heer G. P. A. v. d. Berg uit Sluiskil werd in het bestuur ge kozen de heer A. C. M. Gijsel van de Companie Neerlandaise de l'Zzote n.v. te Sluiskil. In de plaats van de heer C. M. Kok uit liVssingen, die zich niet herkiesbaar stel de,'werd in het bestuur gekozen de heer Z. v. d. Berge van de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen. De secretaris, A. Drost, concludeerde in zijn jaarverslag, dat de moeilijkheden bij de vervoersvoorziening in het binnen landse verkeer het afgelopen jaar minder groot zijn geweest dan in het begin van 1956 algemeen werd verwacht. De erva ringen opgedaan in 1955 met daarnaast een nog steeds toenemend aanbod van lading voor de internationale vaart leidde tot sombere verwachtingen voor 1956. Voor uitbreiding van de vloot door nieuwbouw bestaat vooral bij de parti culiere schippers nagenoeg geen animo. De hoge bouwkosten en de onzekerheid betreffende de exploitatiemogelijkheden in de verre toekomst spelen hierbij een belangrijke rol. Voor 1957 wordt wederom een vergro ting van het lading-aanbod voor de in ternationale vaart verwacht, terwijl steeds meer Nederlandse schepen gaan deelne men aan het binnenlandse vervoer in de aangrenzende landen. Verwacht wordt dat het aanbod van laadruimte in de vorm van kleine sche pen ten behoeve van het meer regionale verkeer naar alle waarschijnlijkheid wel toereikend zal zijn. Zowel met de Overheid als met de schippersorganisaties vindt voortdurend overleg plaats over verschillende proble men de binnenscheepvaart betreffende. Ingezonden mededeling (adv.) Hoe komen die schertsfiguren in wij de slobberjassen, afgetrapte broeken en schoenen als schuimspanen, toch aan hun naam? In 1864 was, bij Circus Renz te Ber lijn, een leerling-kunstrijder in dienst: Tom Belling. Een échte kwajongen, die altijd uit was op kattekwaad, en bovendien door een stevig glaasje nog wel eens een keer in een al te vrolijke bui. Dat was ook het geval toen hij in de garderobe van het per soneel een kostuum had bemachtigd, dat hem lachwekkend wijd zat. Zo toegetakeld, werd hij opgemerkt door directeur Renz, die hem een ge duchte reprimande wilde geven. In zijn verbouwereerdheid vluchtte Bel ling in de verkeerde richting, en ont dekte plotseling tot zijn schrik, dat hij midden in de arena stond, onder de ogen der duizenden rondom. Zijn wanhopige, verontschuldigende geba ren werkten direct op de lachlust van het publiek, dat niet beter wist of het hoorde zo. Tussen het applaus en het gejuich door, riep iemand spottend: „Hé, August"! Hiermee begon de carrière van Belling als clown, gevolgd door een reeks van kostelijke collega's en opvolgers. U kunt van al hun belevenissen genie ten in het spannende boek „De bonte droom van het Circus" geschreven door de circuskenners bij uitstek J. v. Doveren en Fred Thomas, geïllu streerd met talloze leuke pentekenin gen. Voor slechts f 2,50 kunt u dit boek werk kopen bij uw roomboterleveran- cier of per brief (kaart) bestellen bij het Kantoor „Roomboteralbum", Post bus 47, Den Haag. U krijgt het album dan per omgaande toegezonden onder rembours. volledig adres. De bijbehorende plaa Vermeld vooral duidelijk uw naam en volledig adres. De bijbehorende plaatjes ontvangt u gratis voor rijks- botermerken. U vindt zo'n merk op elk pakje roomboter. Neem een pakje extra voor de zondag! J Binnenkort bestaat de onderzeeboot- dienst van de Koninklijke Marine 50 jaar. Ter gelegenheid van dit jubileum heeft onze fotograaf een bezoek aan ae dienst in Rotterdam gebracht, waar hij deze opnames maakte: de toren van de eerste onderzeese torpedoboot. dit op 21 december 1906 in dienst werd gesteld met op de achtergrond het monument voor de gevallenen van de dienst tijdens de tweede wereldoor log. In de inzet: Hr. Ms. onderzeeboten „Zwaardvis" (links) en „Walrus", ge zien vanuit een betonnen bunker op het terrein van de dienst. Ingezonden mededeling (adv.) Boerderijen in „De Weihoek" krijgen waterleiding In de bestuursvergadering van de Zeeuwse Landbouwmaatschappij is mede gedeeld dat, in verband met het gevaar van zout drinkwater voor het vee een groot aantal putten in „De Weihoek" op Tholen dicht is gemaakt. Een aantal blijft echter behouden. De te bouwen boerderij en zullen op de waterleiding worden aan gesloten en terzake van het aansluiten der weilanden blijft men diligent. Ir. J. Versteeg, de rijksconsulent voor landbouwonderwijs, heeft donderdag middag aan tien leerlingen van de la gere landbouwschool te Kruiningen na een vierjarige cursus de eind-diploma's uitgereikt. Alle leerlingen slaagden. Zij kregen het echter niet cadeau. Het hoofd der school, de heer J. C. de Ridder heeft hen nog danig on der handen genomen. Evenals Ir. Versteeg. Maar de leerlingen sloegen zich er met succes doorheen; Na de uitreiking volgden de felicitaties. De secretaris, van de Z.L.M. Mr. J. F. G. Schlingemann deelde mede, dat de landbouwschool te Kruiningen gezet zal worden voor een ruimere behui zing in de vorm van een nieuw ge bouw. Drie geslaagden hielden nog een kor te inleiding: t.w. C. M. Goud, Waarde, over: „de landbouw in onze samenle ving"; A. Voelaar, Rilland ,over: „ka limeststoffen' 'en J. L. van Dijke, Kloe- tinge, over: „Mechanisatie". Tenslotte spraken felicitaties uit Ir. J. Versteeg, Mr. J. F. G. Schlingemann, die aan de beste leerling A. Vogelaar, een boek overhandigde; de heer Suv, namens de kring Oost-Zuid-Beveland van de Z.L.M., die aan de tweede bes te leerling eveneens een boek aanbood; burgemeester Lokker van Waarde, C. Goud-Koster namens de ouders en C. Goud namens de leerlingen, die de on derwijzers boekenbonnen ter hand stelde en dé heer I. J. Smallegange, namens de commissie van toezicht en de leerkrachten. GESLAAGDEN Geslaagd zijn: J. L. van Dijke, Kloe- tinge; J. J. Goud en M. van Koeverin- ge, Waarde; J. Louwersen, Yerseke; J. Sinke, Kruiningen; J. van Velzen, Yer seke; A. Vogelaar, Rilland; J. E. Wis- kerke en L. Wondergem, Kruiningen en C. M. Goud, Waarde. Het is nog zeer moeilijk een indruk te krijgen van de positie van de consumptie- aardappelenmarkt. Het lijkt echter wel verstandig voor telers, die nog over een kwantum minder houdbare aardappelen beschikken, te overwegen deze aan het A.V.A. aan te bieden. Onderhandelingen over de aardappelregeling voor 1957 zijn aan de gang. Het dagelijks bestuur van de Zeeuwse Landbouwmaatschappij, die over het bo venstaande van gedachten heeft gewisseld heft vernomen, dat bij het Landbouw schap de gedachten uitgaan naar een ga rantieprijs, gebaseerd op 75 procent van de kostprijs van gesorteerde aardappelen. De gemiddelde kostprijs voor gesorteerde aardappelen ligt op ongeveer 10,75 per 100 kg, voor ongesorteerde aardappelen op plm. ƒ8,25 per 100 kg. Voor fabrieks aardappelen zal vermoedelijk een garan tieprijs, gebaseerd op 100 procent van de kostprijs gelden, waarbij de te verwer ken hoeveelheid ongelimiteerd zal zijn. Zaterdagmiddag speelt een geselec teerd elftal van het zomeravondvoet bal in het rayon Middelburg op de Nadorst tegen het Engelse Dynamos FC Ealling. De toegang is vrij, doch tijdens de wedstrijd zal worden gecol lecteerd voor Sport Steunt Zonneveld. HANSWEERT Geslaagd. De grenscommiezen G. de Bruin, J. Wiendels en A. Bakker zijn ge slaagd voor assistentsexamen. VOOR DE VLISSINGSE MIDDEN STANDSCENTRALE heeft de wethou der van Openbare Werken, de heer M. A. van Poperingen een causerie gehou den over de sanering der oude stad en de mogelijkheden die hierdoor ontstaan voor de middenstand. Nadat wethouder van Popering een kort overzicht had gegeven van de her stelwerkzaamheden na de tweede we reldoorlog en het herstel van de inunda tie-schade wees hij op de belangrijkheid van de sanering der oude stad en het „op trekken" van deze buurt. Bij de bouw van een nieuw stadhuis aan de Nieuwe Markt wordt daar een nieuw stadscentrum geschapen, dat ech ter niet in staat zal kunnen zijn het win kelcentrum in de oude stad te vervangen of teniet te doen. In het oude stadscen trum bevinden zich totaal 358 midden standszaken, tegen 120 middenstandsbe- drijven in de nieuwe stad. Een sanering van de oude stad is prak tisch onmogelijk, wanneer middenstand en het rijk geen medewerking verlenen. Rijksbijdrage is uiterst noodzakelijk, daar gebleken is uit cijfers van andere gemeenten, waar tot sanering werd over gegaan, dat per opgeruimde woning hier aan een bedrag ten koste moest worden gelegd, dat varieert van honderd gulden tot 3300 gulden. Aan een stedebouwkun dig bureau werd reeds een opdracht ge geven voor de sanering van een gedeelte der oude stad waarbij het bureau van zelfsprekend de algehele sanering zal be zien zodat de wethouder nog niets po sitiefs over de plannen kon mededelen. Adviesraad In verband met deze plannen achtte de wethouder het noodzakelijk dat er een adviesraad tot stand komt, waarin o.a. de middenstand zitting heeft, evenals een vertegenwoordiger van het gemeentebe stuur en zo nodig ook van de consumen ten. Bij sanering der oude stad zal het echter ook noodzakelijk en gewenst zijn, dat er een „natuurlijke" verbinding tussen oude en nieuwe stadscentrum wordt geschapen en hij dacht daarbij aan het oude plan van demping der Spuiboezem en het leg gen van een verbindingsweg hierover. Uitbreiding De directeur van gemeentewerken, de heer J. Moll legde de middenstanders het probleem voor. Vlissingen breidt meer en meer uit en zal binnenafzienbare tijd een inwonertal van 40.000 bereiken (thans In verschillende gebieden van Nederland heeft een rooms- katholieke economische pene tratie plaats, o.a. in West-Fries land, Zeeuwsch-Vlaanderen, sommige streken van Groningen en Friesland en in het oosten des lands. Deze penetratie komt zowel voor in de agrarische sec tor als in de middenstand. Dit constaterende heeft „De Pro testant", maandblad van de Evan gelische Maatschappij, de vraag opgeworpen of er niet een protes tantse economische samenwerking tot stand behoort te komen. Ds. H. B. Meyboom, predikant-directeur van het Convent, maakt daarover enige opmerkingen. Hij zet uiteen, dat er nauw verband bestaat tus sen economie en geestelijk leven. Kleinere gemeenten dreigen kapot te gaan door het wegtrekken der bevolking, door gebrek aan gega digden voor protestantse midden standszaken en door verandering van instellingen en werkwijze op agrarische bedrijven. Wat totnogtoe gebeurt om deze dreiging te keren, is van weinig betekenis en geschiedt zonder veel strategie. Naar de opvattng van ds. Meyboom kan er pas iets gedaan worden wanneer men eerst durft zien, dat er nauw verband is tussen geld en geest, en dat met name in de kleinere gemeenten de protes tanten daadwerkelijk gaan onder kennen, dat het blijven bestaan in hun midden van agrarische en middenstandsbedrijven een levens voorwaarde is. „In dit daadwerke lijk onderkennen hebben kerke- raads- en kerkvoogdijleden, be wuste gemeenteleden, zelfs ook dominees, voor te gaan. Men moet op de ketting springen. Wanneer dit goed voorbereid en zakelijk ge beurt, is dit een geoorloofde zaak. Maar dan zal men ook weten, dat het bezit van diaconieën en kerk voogdijen mede hierdoor gebruikt kan worden. En ook wel het bezit van de protestantse gemeenschap. Wanneer gaan we eens ons geld ze beleggen, dat de gemeenschap, die er het meest direct bij betrokken is, er ook baat bij heeft?" Ds. H. Cramer, vroeger Her vormd predikant in Nederland maar nu werkzaam te Oberdreis in het Rijnland, heeft in het week blad De Hervormde Kerk een ar tikel geschreven over de „Kon- firmatie" in de Duitse gemeen ten. Hij vertelt daarin ook, dat zij, die gezamenlijk belijdenis deden, na veertig jaar nogmaals bijeen komen in de kerk, waar ze hun ja-woord aan Christus hebben ge geven. Aangezien de belijdenis plaats vindt bij het verlaten van de lagere school, heeft men na veertig jaar dus pas te doen met mensen van middelbare leeftijd. Er heeft dan een vernieuwing van de eens gedane belijdenis plaats. Natuurlijk zou dit ook eerder kunnen gebeuren. Zo heeft ds. C. J. K. Baas, eindredacteur van Hervormd Eindhoven, een drietal jongelui bezocht, die vorig jaar belijdenis deden. Hij koos hun na men willekeurig uit de lijst van 1956. De ondervraagden wisten niet dat ds. Baas komen zou. Maar alle drie hebben zij in het onverwachte gesprek volmondig verklaard, dat zij geen spijt heb ben van de stap, die ze verleden jaar hebben gedaan. Te Göteborg in Zweden is een flat in aanbouw, dat elf verdiepin gen heeft, bevattende 287 wonin gen voor ongeveer 1000 mensen. In dit flatgebouw zal ook een kapel worden gebouwd, plaats biedend aan 200 personen. Ds. Paul Sikora, de enige Duits sprekende predikant in het Pool se gebied van Pommeren, is over leden, 67 jaar oud. Ds. Sikora bracht zeven jaar in gevangen schap door, werd in 1952 vrijge laten, maar gaf zich nadien ten volle aan de arbeid in de nog vrij talrijke, wijd en zijd verspreid liggende Duitse evangelische ge meenten in Pommeren. In 1956 leidde ds. Sikora 130 godsdienst oefeningen, meestal tevens met bediening van het Avondmaal, omdat hij de enige was, die de sacramenten mocht uitreiken. Gevluchte gemeenteleden, die de tijding van zijn dood in Berlijn meldden, verklaarden, dat de dood van ds. Sikora een groot verlies voor de Pommerse gemeenten be tekent. ca. 28.000). Waar moet dan volgens de plaatselijke middenstand het nieuwe za kencentrum komen? Zullen bij realise ring van het plan Paauwenburg deze be woners nog naar de oude stad met zijn winkelcentrum gaan? Wordt het oude centrum niet te klein om de gehele be volking van 40.000 zielen te voorzien? In een volgende bijeenkomst der mid denstand zal men aandacht besteden aan de gestelde en gerezen problemen, als mede aan de financiering van nieuwe vestigingen. Scheepvaart in kanaal van Zuid-Beveland IN DE MAAND MAART 1957 passeer den er in totaal door het kanaal van Zuid-Beveland 6.753 schepen welke een inhoud hadden van 3.208.055 ton. Daar van waren 4.605 schepen van 2.377.287 ton geladen en 2.147 schepen van 830.768 ton waren ledig. Bij deze schepen waren o.a. 4.045 geladen motorschepen van 1.718.415 ton en 1.791 motorschepen ledig van 581.629 ton en 530 geladen sleepsche- pen van 647.257 ton en 218 ledige van 234.652 ton. Verder passeerden er 674 sleepboten en 56 coasters van welke laatste er 27 geladen en 29 ledig waren. Tot de rijn vaart behoorden 236 geladen sleepsche- pen van 295.290 ton en 3 ledige van 3.863 ton en 713 geladen motorschepen van 413.167 ton en 55 ledige van 49.830 ton naar België en 114 geladen sleepschepen van 149.051 ton en 4 ledige van 6.305 ton en 506 geladen motorschepen van 326.563 ton en 84 ledige van 39.845 ton van Bel gië. In totaal passeerden er naar België 2.318 geladen motorschepen van 1.001.591 ton en 592 ledige van 134.325 ton en 338 gela den sleepschepen van 426.612 ton en 54 ledige van 43.191 ton en van België 1.727 geladen motorschepen van 716.824 ton en 1.199 ledige van 447.300 ton en 192 gela den sleepschepen van 220.645 ton en 164 ledige van 191.461 ton. In nationaliteiten waren de schepen verdeeld in 4.403 Nederlandse, 1.439 Bel gische, 325 Franse, 247 Zwitserse, 324 Duitse, 13 Luxemburgse en 1 Oostenrijkse. Duiveland is nog geen kampioen van de 2de klasse D. De wedstrijd Bruse Boys 2—Mevo 2 moet namelijk worden over gespeeld op het terrein van Mevo, omdat Bruse Boys 2 met ongerechtigde spelers is uitgekomen. De Mevo-reserves kunnen dus nog met Duiveland in puntenaantal gelijk komen, waarna een beslissingswed strijd zou moeten worden gespeeld. De Zeeuwse vereniging van belasting ambtenaren Inter Scaldis organiseerde te Vlissingen een voetbaltoernooi, waaraan werd deelgenomen door elftallen van de COAK, de Marine, de Gemeente Vlissin gen, de Rijkspolitie en de Douane. Er werd gespeeld in twee poules en de uit slagen waren: Poule A: COAK-Douane 51; Gemeente Vlissingen-COAK 00; Douane-Gemeente Vlissingen 11; poule B: Rijkspolitie-Inter Scaldis 20; Inter Scaldis-Marine 02; Marine-Rijkspolitie 0—0. In poule B moesten de Rijkspolitie en de Marine strafschoppen nemen om uit te maken, wie er in de finale kwam. Er waren niet minder dan vier series van drie nodig, voordat de Rijkspolitie fina list was. De finale tussen de COAK en de Rijkspolitie eindigde in een 11 gelijk spel, zodat ook hier strafschoppen moes ten worden genomen. Nu waren er drie series van drie nodig, waarna de Rijks politie met de eerste prijs naar huis kon. De derde prijs was voor de Marine, die de Douane een 50 nederlaag bezorgde.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 7