MINIATUUR WALCHEREN weer open VEEL LENTEGROEN LN ZEELAND Natuur heeft feestkleed aan Boerderij te Lewedorp afgebrand Ballet-discussie in de raad van Arnemuiden Prinses Beatrix komt per helicopter naar Zierikzee ZEEUWSCH DAGBLAD 1 'oor president-directeur Nedl Heide Mi] Toeristen stonden reeds aan de poort Meer subsidie voor Groene Kruis te Grijpskerke Zeeuwse mode op Miniatuur Walcheren Berging „Achilles" niet zo vlot Schoolsportdag in - Middelburg C. van Hemert wethouder ft opening van het Rode Kruis -ziekenhuis Middelburg won E.H.B.O.'wedstrijd Autobotsingen te Krabbendijke Maar de eeuwigheid gaat door Hein Cujé doet zaterdag niet mee Saterdag 20 april 1957 Pagina 2 DE WONDERE wereld van het Walcheren-in-het-klein heeft voor het vierde jaar zijn poorten voor het publiek geopend. Er is bij die opening, donderdagmiddag door de president-directeur van de Ned. Heide Mij., Ir. H. J. A. Hendrikx, de hoop en verwachting uitgespro ken, dat Miniatuur Walcheren ook in 1957 weer vele toeristen naar het herstelde eiland zal trekken. En de miniatuur zal dit zeker doen! Ge durende de drie vorige seizoenen is er een intensieve propaganda voor ht kleine eiland gevoerd in binnen- en buitenland. Deze propaganda w«*rkt nog steeds door. Het toeristenareaal in België en Noord-Frank rijk is aangeboord, maar nog lang niet uitgeput. Vele Engelsen en toeristen van andere nationaliteiten weten de weg naar het Middelburgse Molenwater te vinden. Donderdagmiddag, nog voor de officiële opening, staken zij hun teleurstelling, dat-het-nog-een- uurtje-zou duren, niet onder stoelen of banken. Reeds toen stonden de belangstellenden uit binnen- en bui tenland al weer te wachten! Daarom: de miniatuur zal ook in 1957 weer een belangrijke stimulans zijn voor de verhoging van het toe ristenbezoek aan Walcheren. Na een kort inleidend woord door de voorzitter van het stichtingsbestuur van „Nieuw Walcheren", de heer J. L. Verhagen, stak de Heide mij.-presi- dent zijn speech af. De heer Hendrikx vond dit een passende gelegenheid om uitdrukking te geven aan de bewon dering voor het doorzettingsvermogen en de werkkracht van de eilandbewo- £ers. Hij memoreerde de offers, die et eiland moest brengen en het her stel, dat in 1945 werd aangepast. LOF AAN LANDBOUW Aanlandbouwherstel en herverkave ling mocht de Ned. Heide Mij. mee werken en de heer Hendrikx vond 't pas geven, de landbouw van Walche ren hier met ere te noemen. Hij her innerde er aan, dat het nu al reeds meer dan tien jaar geleden is, dat de agrarische bevolking van Walcheren £en voor die tijd revolutionaire rege- ,g aanvaardde. „De Ned. Heide Mij. is dankbaar dat zij hier diensten heeft mogen bewijzen", aldus de heer Hen drikx. Het vreemdelingenverkeer naar Walcheren spitste zich toe, zo ver volgde de president-directeur, omdat de strijd voor het behoud van het eiland aller belangstelling had. De aanleg van de miniatuur noemde de heer Hendrikx „een gelukkige con ceptie", omdat men hier in klein be stek al het wezenlijk schone van Wal cheren krijgt voorgeschoteld „de miniatuur geniet wereldvermaard heid". Walcheren zal, na de realisering van drie-eilandenplan en deltaplan, als recreatiegebied in belangrijkheid toe nemen. WATERSPORT „Wat het Alpengebied voor de bergsport is, kan Walcheren voor de watersport worden", zo stelde de heer Hendrikx, voor hij. Miniatuur Walcheren voor geopend verklaarde. In zijn dankwoord memoreerde de heer Verhagen het initiatief-van voor-vier jaar van het bestuurslid van de stichting „Nieuw Walcheren", de heer G. A. Wagensveld, het brein van deze „gelukkige conceptie". Dank bracht de heer Verhagen ook aan de Ned. Heide Mij., die welwillend een J. Hcimcrikx, directeur mossel kantoor, overleden In de ouderdom van 66 jaar is vrij plotseling te Bergen op Zoom overle den de heer J. C. Heimerikx, in leven directeur van het kantoor voor mossel zaken van het produktschap voor vis en visprodukten. De heer Heimerikx kwam in 1937 naar Bergen op Zoom vanuit Den Haag waar hij 'jaren lang directeur was van het aan- en verkoopkantoor van gar nalen als opvolger van de heer V. d. Voort. De heer Heimerikx wordt a.s. dins dag begraven. Een felle uitslaande brand heeft donderdagavond in zeer korte tijd de kapitale landbouwschuur van de land bouwer M. de Baar te Lewedorp vol ledig in de as gelegd. De aangerichte schade beloopt in de duizenden want een belangrijke hoeveelheid landbouw werktuigen waaronder een dragline en een tractor alsmede een grote hoeveelheid pakstro gingen verloren. Twee kalveren, die in de schuur ston den, konden evenmin gered worden, doch de varkensstal bleef behouden. Verzekering dekt de schade. Omstreeks half elf werden de om wonenden van het station te Lewedorp opgeschrikt door een luide explosie. Toen men naar buiten was gesneld zag men dat de schuur van de land bouwer De Baar in lichterlaaie stond. Hoewel de hoeve uit 1600 dateert ver keerde het gebouw in uitstekende staat doch door de aanwezigheid van een rietendak en de droge planken, die van jaar op jaar geteerd worden, greep het vuur razendsnel om zich heen. Brandweerposten uit Nieuwdorp en 's-Heer Arendskerke waren in een zeer korte tijd ter plaatse doch het was on mogelijk de als een fakkel brandende landbouwschuur en bijgebouwen te redden. Men concentreerde zich op het behoud van de nabijgelegen woning, die ernstig werd bedreigd en slaagde erin deze voor het vuur te vrijwaren. De verdere nachtelijke uren besteedde de brandweer aan nabluswerkzaamhe- den. Over de oorzaak van de brand tast men nog volkomen in het duister. negental auaria beschikbaar stelde, die met een schitterend diorama een nieu we en waardige attractie voor de be zoekers vormen. AQUARIA De genodigden bezichtigden vervol gens deze schitterende aquaria, die zijn opgesteld in het gebouw, waar vorig jaar de „Sprookjestuin" was onderge bracht. In de zaal is het schemer, maar de vissen zwemmen in verlichte reuze aquaria, die met elkaar zo'n dertien duizend liter water bevatten. Het wa terleven van voor Walcheren's kust is er te bewonderen, evenals de rijke visstand in onze rivieren, in boven loop, middenloop en benedenloop. Het diorama brengt eén bloeiend agrarisch gebied in beeld. Een andere nieuwe attractie van de miniatuur is de tentoonstelling van poppen in Zeeuwse klederdracht en specifiek Zeeuwse gebruiksvoor werpen. Hieronder zijn ook de pop pen van het Koninklijk Huis. Deze poppen werden met grote liefde voor foklore (en juiste weergave van de originele dracht!) „gekleed"! Zo treft men in de lange vitrine aan het eind van de miniatuur kleder drachten uit alle delen van ons ge west. Donderdagmiddag was daarbij nog een speciale show van oude kleder drachten, die gepresenteerd werd door de heer J. de Bree, die zlf eveneens een typisch kostuum droeg, stammend uit de vorige eeuw. Door deze show kregen de genodig den een inzicht in de ontwikkelings gang van de klederdrachten sinds de zeventiende eeuw tot het heden. Aan een koffiemaaltijd, welke aan de opening vooraf ging werd de heer Hendrikx als geschenk voor zijn echt genote een bloedkoralen ketting aan geboden. Raad besprak financiële zorgen IN DE RAAD van Grijpskerke is met bezorgdheid gesproken over het begro tingstekort voor 1957, dat zelfs na verho ging van de uitkering uit het gemeente fonds ƒ4,70 per inwoner meer nog altijd 600Ó,blijft. Men betwijfelde het, of de aankoop van een nevelbrandspuit door zal kunnen gaan. Naarstig hebben de heren raadsleden gezocht naar en ge discussieerd over een oplossing, maar men is er niet uitgekomen. De kosten van het Wegschap Walcheren men besprak het verslag over 1956 werden hoog gevonden en het voorstel tot toetreding tot de gewijzigde gemeen schappelijke regeling Zeeuwse Muziek school werd aangehouden, omdat men eerst zekerheid wil hebben omtrent de financiële consequenties. De raad nam voorts het besluit, dat een plan van uitbreiding zal worden voorbe reid voor0 het terrein en omgeving van de timmerfabriek „De Toekomst". Dit houdt verband met de voorgenomen uit breiding van de fabriek. De eigenaar stuitte hierbij op bezwaren, in verband met het Streekplan Walcheren. Dit voor stel moet voor de eigenaar van de tim merfabriek de mogelijkheid gaan ope nen, zijn plannen te verwezenlijken. De vereniging „Het Groene Kruis" kreeg de gevraagde subsidieverhoging! Jaarlijks werd een subsidie van ƒ325, verleend; thans zal de gemeente ƒ2,50 per lid bijdragen, met ingang van 1 jan 1956. De subsidie is hierdoor gekomen op (er zijn 243 leden) ƒ607,50. Er werd gesuggereerd, dat de ver. „Het Groene Kruis" door contributieverhoging kan voorkomen, dat een volgend jaar weer om subsidieverhoging bij de ge meente moet worden aangeklopt. Het valt nl. zeer te betwijfelen, of de gemeente hiertoe in staat zal zijn. Bij de rondvraag drong de heer J. Vlie ger (A.R.) aan op plaatsing van verkeers borden in de zijstraten van de Schuitvlot- straat. De heer Vlieger stelde voor van deze kruisingen voorrangskruisingen te maken. De berging van de „Achilles", de Duitse coaster die in de nacht van 16 maart bij Westkapelle ten onder ging, verloopt niet zo snel als de Duitse bergers Harmstorff Sohne verwacht hadden. In de afgelopen week is men er wel in geslaagd totaal vier stroppen onder de gekapseisde Achilles te brengen, doch dit werk nam meer tijd in be slag dan aanvankelijk werd verwacht. Men veronderstelde, de kleilaag, waar op de Achilles rust, gedeeltelijk we§ te kunnen spuiten voor het vrijma ken van het schip, doch dit bleek on mogelijk. Uit Duitsland moest een grotere knijper komen om de klei te verwijderen. Bovendien werkt het weer een vlotte berging niet in de hand zodat herhaaldelijk de Duitse bergingsschepen een toevlucht moeten zoeken in de Vlissingse Buitenhaven. De Duitse bergers zijn desondanks nog steeds optimistisch. Zodra het weer wat beter wordt zal men beginnen met het rechtzetten der Achilles. Wan neer dit lukt wordt noodherstel aan gebracht. De Middelburgse RHBS en MSvM hielden de jaarlijkse sportdag. Er werd enthousiast gestreden en de dag slaagde in alle opzichten. De jongens en meisjes van de eerste klassen speelden micro-korfbal. Klas I B werd winnaar. Van de ouderen wonnen de meisjes van de 2de klasse en de jon gens van de 5de klasse. De volleybal wedstrijden eindigden na veel span ning en vaak fanatieke strijd in een overwinning.-voor het eerste team van IIA bij de jongens en voor de B- ploeg van IV A bij de meisjes. Tot besluit waren er nog estafettes. Van de eerste klassers won IA bij de meisjes en IB bij de jongens. Van de hogere klassen wonnen bij de meisjes de 2de klasse en bij de jon gens de 3de klasse. NADAT in de raad van Arnemuiden door de heer J. L. Joosse enkele woor den ter nagedachtenis van de verschei den wethouder, de heer B. J. ia Soe waren uitgesproken is men overgegaan tot de benoeming van een nieuwe wet houder. De heer C. van Hemert (CH) kreeg de stemmenmeerderheid. In handen van burgemeester W. H. van der Heide legde vervolgens het nieu we raadslid, de heer C. Dekker (AR) de eed af. De voorzitter sprak de hoop uit, dat de heer Dekker ge gemeente gedurende een reeks van jaren als raadslid zal mogen dienen. Vlot ging het vervolgens door de agenda. Alleen het punt toetreding tot de gewijzigde gemeenschappelijke re geling van de Zeeuwse muziekschool bracht nog al wat verdeelde tongen in beweging. Niet alle raadsleden konden er zich mee verenigen, dat hierin ook ballet is opgenomen. Ook de nieuwe wet houder, de heer Van Hemert, trok de noodzakelijkheid van ballet in twij- twijfel. De heer Joosse (SG) was blij, dat dit onderwerp door dè heer Van He mert werd aangesneden. „Vroeger trachtte men dat zelf te bekostigen" zei de heer Joosse, „maar dat schijnt tegenwoordig niet meer te kunnen. Alles is anders als vroeger". De burgemeester stelde toen voor, in dien de raadsleden niet met ballet ak koord konden gaan, toch toe te treden, maar dan onder de voorwaarde, dat aan balletlessen in het muziekschool program geen medewerking zal wor den verleend. De heer J. Allaart (arb.) vroeg zich af, of dit „toetreden onder voorwaar de' 'wel mogelijk is. Persoonlijk had de heer Allaart geen bezwaren tegen bal let. Het p.v.d.a.-raadslid zag, waar het beoefenen van kunst betreft, geen we Thans is definitief bekend gemaakt, dat H.K.H. prinses Beatrix 11 mei per helikopter van de marine-luchtvaart dienst naar Zierikzee zal komen om daar het Zweedse Rode Kruis-zieken- huis officieel te openen. Voorts is bekend gemaakt, dat bij de officiële opening aanwezig zullen zijn de minister van Sociale zaken en volksgezondheid, de heer J. G. Suur- hoff, de directeur-generaal van de volksgezondheid, Prof. Dr. P. Munten dam, de secretaris-generaal van het ministerie van sociale zaken en volks gezondheid, Mr. J. H. Klatte, de hoofd- insepcteur van de volksgezondheid, Dr. C. Banning en het voltallige hoofd bestuur van het Nederlandse Roode Kruis, vertegenwoordigers van het Zweedse rode kruis, de commissaris van de koningin in de provincie Zee land, de Zweedse consul-generaal in Amsterdam, de heer W. E. W. Ekman, vertegenwoordigers van de Zweedse kolonie in Nederland en vele andere autoriteiten. Op vrijdag 10 mei, zullen officiële ontvangsten worden gehouden in de Zweedse ambassade in Den Haag en in het kasteel „Oud-Wassenaar" te- Was senaar. Zaterdagmiddag zal in het ge meentehuis te Zierikzee om 13.00 uur lunch worden aangeboden in de geres taureerde Schutterszaal van het ge meentehuis. Hieraan zullen onder meer aanzitten de burgemeester van Amsterdam, de heer Van Hall en diens echtgenote. De officiële overdracht van het zie kenhuis geschiedt om drie uur door de voorzitter van het internationale Rode Kruis, de heer Emil Sandström die het zal overdragen aan de voor zitter van he Nederlandsche Roode Kruis, die op zijn beurt het zieken huis zal overdragen aan de voorzit ter van het dagelijks bestuur, burge meester Mr. F. Th. Dijckmeester van Zierikzee. Laatste mosselen verzonden De laatste mosselen, ongeveer 200 zakken, zijn vandaag verzonden. Het was de laatste zending in het seizoen 1956—'57. In dit seizoen zijn meer dan 600.000 ton mosselen verzonden. Het zal nog niet dikwijls zijn voorgekomen dat er met de Paas dagen in Zeeland zoveel jong groen en zoveel bloesem te zien was als dit jaar. Alle factoren, die hieraan konden meewerken zijn aanwezig. De paasdagen val len laat in het jaar. De natuur is zeer vroeg. Daarom hebben nu vele fruitbomen reeds gebloeid en maken de appelbomen zich reeds gereed om het rose feest kleed van de lente aan te trek ken. Verwacht mag worden, dat, als het op Tweede Paasdag mooi weer is, het heel druk zal zijn op de Zeeuwse wegen. Zonder twijfel zullen er heel wat bui tenlanders komen maar ook landgeno ten uit andere provincies. Vele Zeeu wen zullen op Tweede Paasdag er op uit trekken. Misschien naar 'de bollen velden. Hopelijk ook naar die mooie plekjes in de eigen provincie. Ontel bare Zeeuwen echter zullen als het op Tweede Paasdag mooi weer is, hun fiets pakken en een tocht maken langs die velé mooie plekjes welke er op het ogenblik zijn. De jeugd zal dit in elk geval doen. Vele ouders zullen het even eens doen. Bloesemfietstocht Waar is het op het ogenblik in onze provincie nu bijzonder mooi en goed om te vertoeven? Deze vraag hadden wfj ons ook gesteld en we zijn gaan rijden. We hebben daarbij genoten. We heb ben bijzonder fraaie vergezichten ge zien, rijdend over onze Zeeuwse dijken. We hebben door mooie weggetjes gere den en we hebben prachtige bloeiende boomgaarden gezien. Van onze mooiste tocht willen wij U in dit artikel vertel len, waarbij wij voorop stellen, dat Zee land op het ogenblik overal mooi is. Voor onze bloesemfietstocht zijn we vertrokken vanuit Goes en over de 's Gra- venpoldersestraat naar 's-Gravenpolder gereden. Prachtig was het onderweg. Onder Kloetinge de spierwitte kersen bomen. Verderop de zacht rose bloe sems van de appelen. In 's Gravenpolder reden we door het dorp tot bij de Ned. Herv. kerk, die in de steigers staat. Hier gingen we linksaf tot daar waar de weg zich ombuigt naar Hoedekenskerke. Op dat punt, juist buiten 's Gravenpolder, zijn wij linksaf gegaan, de dijk op. Toen reden we langs de Koornpolder. Aan de ene kant niets dan bloeiende boom gaarden, aan de andere kant het bouw land waarop de eerste vruchten boven komen. Zo kwamen we aan de Westgr- schelde. Als U soms reeds moe bent is het daar goed toeven. Bent U uitgerust, dan gaan we verder, naar de richting Biezelinge. U kunt dan vanaf de Wes- terschelde de dijk volgen of U kunt aan het begin naar beneden gaan en rijden door de Eversdijkse hoek. Volgt U de dijk dan hebt U tot aan de Rijksweg aan Uw linkerkant prachtige vergezich ten over bloeiende boomgaarden en aan de andere kant kijkt U het vlakke land van de Willem Annapolder in, waar in de verte te genieten valt van het feeste lijk geel van bloeiend koolzaad. Kapelle Op de rijksweg gaan we eerst in de richting Vlakebrug tot daar waar in de Smokkelhoek de uitvalsweg van Ka pelle zich aandient. Die schitterende brede uitvalsweg rijden we op en we volgen die tot over de spoorlijn in Ka pelle. Als U gauw moe bent dan kunt U via het dorp Kapelle weer naar Goes gaan maar houdt U van een langere fietstocht dan raden wij U aan om als U in Kapelle over de spoorlijn bent ge komen, linksaf te slaan, de Vroonland- seweg in. U rijdt dan langs het sport park en volgt de weg tot U komt aan de Postweg. Steekt U hier dan eens over naar het Spaarte. Uw tocht gaat dan dwars door bloeiende kersenboomgaar den. Vanzelf komt U weer uit op de Postweg en we gaan verder in de rich ting Yerseke. Halverwege de Postweg gaan we linksaf. Er Is daar een vier sprong. Linksaf rijden we, de Klappen in. Volg dat slingerende landweggetje eens. Het is er zo mooi. Ongemerkt bent U tenslotte aangekomen op de Wemel- dingsezandweg. Rijd U maar gerust door naar Wemeldinge en zoek daar de dijk op van de Oosterschelde. U zult er geen spijt van hebben als U daar ook weer een poosje rust. Zowel aan de zeekant als aan de landkant is het goed toeven. Zo rijdt U over de dijk langs de Oos terschelde voorbij het daar zo prachtig en knus gelegen Kattendijke, naar Goes en dan hebt U een prachtige tocht ge maakt. Een tocht door een van de mooiste streken van onze provincie. U hebt dan ruim 35 km gefietst maar U zult er geen spijt van hebben. Zoals we hebben gezegd zijn er meer mooie plekjes in onze provincie. Ook rondom Krabbendijke is het mooi. De kant van 's Heer Arendskerke uit valt ook te genieten. De tocht" welke wij maakten leek ons echter wel bijzonder mooi en met een gerust hart durven wij U aanraden om hierheen uw schre den te richten in de komende dagen. In het Scheldekwartier te Vlissingen vonden donderdagavond de EHBO ploegen uit Vlissingen, Middelburg, Vrouwenpolder, Oostkapelle en Sint Laurens de strijd aan om uit te maken wie van hen de afdeling Walcheten zal vertegenwoordigen op de binnenkort te Kortgene te houden Provinciale EH BO kampioenschappen. Als overwinnaars uit deze strijd tra den de ploegen uit Middelburg en Vlis singen naar voren. De opgave luidde: bij een gevecht tussen 2 mannen wordt er één gewond door messteken en de ander valt met zijn hoofd tegen een paal. Een niet alledaagse opgave, waar- yan de uitwerking nauwlettend werd gecontroleerd door een jury, bestaande uit Dr. P. J. Bom, Oostkapelle en Dr. J. Vader, Vlissingen. Wedstrijdleiding was in handen van Dr. D. N. van Gel deren. De EHBO ploeg uit Middelburg be haalden voor deze opgave het maxi male aantal punten (310). De ploeg uit Vlissingen behaalde 290 punten. Vrou wenpolder 285, St. Laurens 163 en Oostkapelle 145. De teamleiders werden afzonderlijk geklassificeerd. De leider van Middel burg behaalde 100 punten (maximum aantal), die van Vlissingen 100, van Vrouwenpolder 100, van St. Laurens 40 en van Oostkapelle 30. Middelburg behaalde uit alle wed strijden een totaal aantal punten van 1318, door Vlissingen gevogd met 1229. Vrouwenpolder behaalde 1119 punten, Oostkapelle 1114 en St. Laurens 1046. De winnaar van de Zeeuwse EHBO kampioenscappen zal Zeeland verte genwoordigen op de Nationale EHBO wedstrijd welke in Utrecht zal worden gehouden. zenlij k verschil tussen musiceren en „balleteren". „Als ik ballet wil beoefe nen, dan doe ik dat", zei de heer Al laart, „alhoewel ik het niet ga doen...." Met de stem van de heer Joosse te gen werd het toetredings-voorstel aan genomen. De heer Dekker stemde blanco. Uit de raad werd de heer G. Siere- veld benoemd als lid van de nieuwe commissie, die wordt gevormd ten aanzien van de recreatie in het drie- eilandenplan. De heer Allaart zal in deze commissie optreden als zijn plaatsvervanger'. De heer Joosse, die bij de eerste stemming voor het plaatsvervangend lid gelijk met de heer Allaart finishte, voelde er bit ter weinig voor om deze functie (eventueel na herstemming) te aan- we recreatiemogelijkheden een nog vaarden. Hij voorzag door deze nieu- groter ontheiliging van God's Dag. De burgemeester zag juist hierin een reden, om als raad ook nog wat in de recreatie-melk te brokkelen te hebben door medezeggenschap in deze vorm van gemeentelijke autonomie. Het lot moest uiteindelijk beslissen, wie er in de adviescommissie woonruimtewet zitting zal nemen. Het ging tussen de heren G. Siereveld en W. Marteijn, een „duel", dat door stemming niet beslist kon wordenHet lot wees de heer Marteijn aan. De heren C. Lammers, W. Janse en J. A. Dekker werden gekozen in de commissie tot wering van schoolver zuim. Naar aanleiding van een vraag van de heer G. Siereveld deelde de burge meester in de rondvraag mee, dat er over de stand van de scholenbouw spoedig een bespreking zal volgen met de directeur van de centrale dienst voor bouw en woningtoezicht op Wal cheren. Eergisteravond zijn op de Rijksweg te Krabbendijke bij de hofstede van de heer Smallegange drie auto's tegen el kaar gebotst. De weg wordt daar mo menteel gerepareerd, waardoor op een stuk slechts éénrichtingsverkeer moge lijk is. De bestuurder J. de V. uit Goes was gestopt om een andere auto te la ten passeren. Achter De V. stopte ook een wagen, bestuurd door A. de K. uit Souburg en daarachter reed weer een auto, waarvan de chauffeur J. V. uit Middelburg het stoppen te laat be merkte en tegen zijn voorganger op reed. Die schoof weer tegen de eerste auto. De materiale schade was niet groot en persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. Gistermorgen sloeg op de Rijksweg de bestuurder, mej. A. L. met haar personenwagen over de kop. Zij moest plotseling remmen voor een auto die links afsloeg. De wagen slipte en sloeg over de kop. Beide wagens liepen beschadigingen op, maar ook hier geen persoonlijke ongelukken. Na de opvoering van „Judas", dat wij, samen met vele Herv. gemeente leden, donderdagavond in de Prins van Oranje zagen, hebben wij ons afge vraagd, waarom de schrijver als titel van deze inmponerende strijd het nietszeggende „Judas" heeft geplaatst. Ons inziens beelden de laatste woorden van de duivel, de hoofdpersoon in dit stuk, „Maar de eeuwigheid gaat door", meer het doel en de inhoud van dit machtspel uit. Ds. J. W. Coenraad nam dan ook deze laatste regel als uit gangspunt van zijn avondsluiting. En terecht: de typische innerlijke strijd van Judas Iskariot, die zijn eigen „ik" niet kon vergeten, was voor de aan wezigen een reden zichzelf te herken nen. Aan de ene kant de troost des he mels en aan de andere de bedriegelijke stem van de duivel op het toneel door passende decors stipt uitgebeeld. De schijnbare zegevier van satan wordt tenietgedaan door het eindelijk tri umph van Jezus. De reden, waarom hij dan ook deze voor hem fatale woorden uitspreekt. En wat een indruk moet het niet op de talrijke aanwezigen gemaakt heb ben, dat de geschiedenis niet een vraag maar met een uitroepteken eindigt. Het Paasfeest, dat wij thans gaan vieren, wordt daarom „feest van de Blijdschap". Het zou ongepast zijn het spel to neeltechnisch te bezien of om spelers stuk voor stuk de revue te laten pas seren. Een ding rest ons noch op te merken: de commissie voor bijzonder kerkewerk heeft met de opvoering van „Judas", (alweer) een groots succes gehad. Hein Cujé zal in verband met fa milie-omstandigheden niet deelnemen aan de overgangsloop, welke het Middelburgse EMM zaterdagmiddag op Modderoord organiseert. De strijd bij de senioren zal hierdoor zeker aan spanning winnen, al zijn ook nu weer EMM-ers de grootste kanshebbers. Hans Bostelaar en Piet Zwartepoorte zijn beiden goed voor de overwinning, al zullén zij het tegen Jo Picavet van Hulst niet gemakkelijk krijgen. Ook bij de A-junioren is volop strijd te verwachten. De favorieten zijn hier Rini Mondeel en de beide 'Hulst- lopers Walter Biesbroeck en Piet Pi cavet. Kas Mulder zal wegens een blessure bij de B-junioren niet aan de start verschijnen. Jan Leenhouts van 't Zwin is nu de grote favoriet.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 2