Ons land overweldigd door invasie van buitenlanders VOORAL UIT DUITSLAND Gisteravond reeds puilden grote steden geheel uit PAASMORGEN Rit van „Zwarte Ruiter" nu gereconstrueerd Terugbetaling aan Zeeuwse melkslijters en veehouders PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND De Heer is waarlijk opgestaan GOEDE VRIJDAG DRUKKER DAN OOIT Goede vangst van douane Oostburg Ook in Zeeland f 0, 415 per 100 liter consumptiemelk Opvolger voor verdreven Noewar ISRAËLNODIGTLEDEN VN-POLITIEMA CHT UIT BIJ HET PAASFEEST Premier Djuanda naar Sumatra VERDEDIGER ZOEKT ALIBI (op dag van moord te Ravenstein) MET STOPWATCH IN DE HAND Naar de top van de Mont Blanc Eerste Amer. schip volgende week door Suezkanaal Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90. Goes Telefoon 2438. Bij geen gehoor: 3987 (red.) en 2970 (adm.). Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Temeuzen: Dij kstraat 2628. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Zeeuwsch Dagblad 13e Jaargang No. 3683 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq. de Smit Zaterdag 20 april 1957 Op- en ondergang van Zon en Maant Zondag: Zon op 5.31 u., onder 19.48 u. Maan op 1.45 u., onder 11.00 u. Hoogwater zondag 21 april. Vlissingen: 6.34 u. 1.66 m., 18.56 u. 1.37 m. Terneuzen: 7.03 u. 1.84 m., 19.28 u. 1.55 m. Wemeldinge: 8.11 u. 1.47 m, 20.36 u. 1.21 m. Zierikzee: 7.53 u. 1.29 m., 20.15 u. 1.00 m. Ingezonden mededeling 'adv.) HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN Een 'vliegende brigade' van de Ne derlandse douane heeft vandaag in uOostburg 800 kilo boter, die door smokkelaars op klaarlichte dag bij de winkelier De B. in een auto werd ge laten, in beslag genomen. In het be lang van het onderzoek zijn geen na men van de smokkelaars bekend ge maakt. Zij zouden afkomstig zijn uit België, en deel uitmaken van een smokkelcomplot, waar de douane reeds enige tijd naar speurde. Prinses Beatrix is van vakantie in Kopenhagen thuisgekomen, prinses Margriet is met vakantie naar Parijs vertrokken. Op deze Goede Vrijdag is het aan de Nederlandse grensposten drukker ge weest dan ooit op overeenkomstige dagen vroeger. Vanmorgen omstreeks acht uur, begon zich aan de Duitse zijde van de grens bij Elten-Emmerik een on afzienbare file motorrijwielen, auto's en autobussen te vormen, die vanmiddag te half drie een lengte van tien kilometer had bereikt en door de beide con troleposten onafgebroken werd voortgestuwd. De douane-autoriteiten hebben medegedeeld, dat een dergelijke hoeveelheid motorvoertuigen op één dag nog nimmer de grens heeft gepasseerd. Volgens een schatting zijn vandaag alleen bij EIten al 25.000 personen over de grens gekomen, hetgeen mogelijk werd, doordat de controle zeer soepel te werk ging. Men heeft de indruk dat Elten de drukste grenspost was. Doch de drukte was ook groot in Denekamp, Wern- hout, dat de naam heeft de drukste grenspost van Europa te zijn en tenslotte Nieuweschans. Ook aan de Limburgse posten was de drukte bijzonder groot. Men nam het bij de passencontrole niet te nauw en Duitsers en Fransen, die niet in het bezit waren van een paspoort, werden vandaag als bijzonde re maatregel toegelaten op vertoon van hun identiteitskaarten. De grootste stroom van buitenlanders heeft zich waarschijnlijk begeven naar de drie grote steden in het Westen van het land. Vrijdagavond om negen uur wa ren Amsterdam en Rotterdam propvol. VOL, VOL, VOL Bij de door de V.V.V.'s opgerichte Uit berekeningen is gebleken, dat de gemiddelde netto-opbrengst van alle melk gedurende het melkprijsjaar 1955 /56 beneden de voor dat jaar geldende algemene garantieprijs voor melk heeft gelegen. De overheid past het verschil bij uit het Landbouw-egalisatiefonds. Hiermede is een bedrag van circa 21 miljoen gulden gemoeid. De uitbetaling van de in het kader van de garantie voor de bepaalde gebieden van ons land geldende melkprijs toeslagen, waarmee begin april 1957 een aanvang is gemaakt, vergt ongeveer 53 miljoen gulden, zodat de voor het melkprijs jaar 1955/56 in het vooruitzicht ge stelde garantie in totaal ongeveer 74 miljoen gulden zal vergen. Voor Zeeland Krachtens een in de Nederlandse staatscourant van vandaag gepubli ceerde beschikking van de minister van landbouw, visserij en voedselvoor ziening zal ter doorbetaling aan de veehouders van wie de melk is betrok ken, aan de zuivelfabrieken en stan- daardisatiebedrijven een bedrag van 0.112 per procent vet per 100 kg melk of room worden uitgekeerd. Analoog hieraan ontvangen boerenkaasprodu centen een vergoeding van 3.70 per 100 kg gedurende het melkprijsjaar 1955/56 bereide kaas. Aan melkslijters en zelfslijtende melkveehouders in Zeeland en op Generaal-majoor Ali Hiyari is be noemd tot staf-chef van het Jordaanse leger. Generaal Hiyari is plaatsver vangend stafchef geweest sinds gene raal Noewar tijdens de crisis in de af gelopen weekwisseling het land ver liet. De benoeming van generaal Hiyari is woensdagavond bekendgemaakt in vaardigd na een langdurig onderhoud een koninklijk decreet dat is uitge- van koning Hoessein met dr. Khalidi, de Jordaanse premier. Naar verluidt zou door zekere leger officieren druk uitgeoefend zijn op het Jordaanse kabinet om generaal Noe war als stafchef te handhaven ofschoon koning Hoessein zijn vervanging voor stond. Goeree-Overflakkee wordt een ver goeding ter doorbetaling uitgekeerd van 0.415 per 100 liter op recht matige wijze gedurende het melk prijsjaar 1955/56 aan consumenten afgeleverde volle melk. informatiediensten probeerde men binnenkomende vreemdelingen zoveel mogelijk in de naaste omgeving te plaatsen. In Den Haag was men bezig de laatste pensionbedden uit te geven en verder ook vele logieszoekenden naar de omgeving te dirigeren. De ho tels aan de 'billenkust' zowel als de hotels in Delft ij Gouda, waren vol. Ook in Utrecht, de stad zowel als de provincie, schijnt men odg vrijdag avond reeds vrijwel de laatste bedden uitgegeven te hebben. Ditzelfde kan gezegd worden van Arnhem en van Breda. ONGERUSTHEID Amsterdam, Rotterdam en 's-Gra- venhage hebben behoudens hun 16.000 bedden in hotels en pensions, tevens nog een gezamenlijke reserve van 4600 particuliere adressen, die in sommige gevallen reeds moest worden benut. Opmerkelijk is het feit dat de stroom uit Duitsers en voorts uit Fransen, Amerikaanse militairen uit Frank rijk en Duitsland en tenslotte uit vele Belgen. Ook uit Engeland zijn veel toeristen naar Nederland geko men, voornamelijk met als doel de bloembollenvelden. Aan de grenspost Nieuweschans pas seerden zeer veel Scandinaviërs, een veel groter aantal dan in vorige jaren. Tegelijk met de eerste toeristen zijn vrijdag op de kaasmarkt te Alkmaar ook weer de in West- Fries kostuum gestoken dames verschenen, die aan het toch al schilderachtige tafereel nog een extra-charmante noot toevoegen. De foto toont de dames, ten ge rieve van de fotograferende toe risten in actie bij het laden van kaas. In het komende seizoen zul len zij elke vrijdag op de wereld beroemde markt te vinden zijn. Dit houdt vermoedelijk vanband met de late Pasen van dit jaar. Enigszins ongerust ziet men in de elf kantoren van de logiesinformatiedienst de stroom toeristen, die zeker ook van daag naar Nederland zal komen, tege moet. In Zeeland was de stroom weliswaar iets minder groot, maar toch arriveer den reeds vele duizenden Belgen, Duitsers en Fransen in ons gewest. Op Miniatuur Walcheren was het nog al stil, maar langs de kust en de bloeien de bongerds was het vrij druk. De Zeeuwse V.V.V. verwacht vandaag echter de grootste stroom. Hij was het graf al uitgegaan Vóór ik Zijn dood bezoeken kon. Een zwarte leegte in de zon Gaapt de spelonk mij aan. O, wat ik hoopte in mijn verdriet Hij kwam mijn ongeduld nog vóór. Maar, Dien ik door de dood verloor Vind ik ook levend niet. (Uit: „De donkere bloei", Uitg Holland, Amsterdam). De olijven met de lichte wind Verzilv'ren in de zonneschijn, Waar 't hart niets dan zijn oude pijn Langs alle paden vindt. Maar om de donk're nauwe bocht Wappert een oogwenk Zijn gewaad Mij blindt de glans van Zijn gelaat. Hij had m ij lang gezocht. Willem de Merode. Deze foto geeft een gezicht op een van de twee imposante viaducten in het nieuwe, zeven kilometer lange, stuk snelweg *ussen Stuttgart en Ulm in Zuid-Duitsland. Het nieuwe wegge deelte heeft een verval van 250 meter, et werd in twee jaar aangelegd voor ongeveer 30 miljoen gulden. Het nieu we traject is bestemd voor het verkeer in zuidelijke richting, de reeds be staande iveg zal het verkeer naar het noorden moeten verwerken. De weg zal begin mei officieel in gebruik wor den genomen. De Israëlische regering heeft de le den van de politiemacht van de Ver enigde Naties in Gaza en Sjarm el Sjeik uitgenodigd voor een bezoek aan Israël bij gelegenheid van het Paas feest. De uitnodiging is gericht aan generaal Burns, de bevelhebber van het politieleger. De Indonesische premier, dr. Raden Djuanda, zal een reis door Sumatra maken, om te trachten de breuk tus sen de centrale regering en de opstan dige sumatraanse provincies te helen, aldus is vrijdag in politieke kringen te Djakarta verklaard. Men zei, dat de premier de volgende week naar Su matra zal vertrekken. Hij zal worden vergezeld door dr. Tobing, de minister voor inter-Indonesische zaken. Prinses Beatrix is voornemens op 14 mei des namiddags 5 uur de ten toonstelling Nederlands Beeldhouw kunst 1957 in het museum Boymans te Roterdam officieel te openen. Met een stopwatch in de hand heeft de advocaat van de „Zwarte Ruiter", mr. Scheefhals uit Den Bosch, vanmiddag de bewuste autorit Mierlo-Hout naar Ravenstein gereconstrueerd, die zijn cliënt gemaakt heeft in de avond van de 15e november 1954, toen de moord op de postkantoorhouder van Ravenstein gepleegd werd. Een rallyrijder uit Den Bosch reed de afstand van 50 kilometer in 44 mi nuten. De Bossche advocaat hoopt met deze tijd aan te tonen, dat de „Zwarte Rui ter" onmogelijk tussen tien voor zes en half zeven de afstand tussen Mierlo- Hout en Neerlangel heeft kunnen rij den. Twee tijdstippen die volgens po litie en justitie echter ruimer liggen, namelijk van kwart voor zes tot tien over half zeven. Dit laatste tijdstip is het moment van de brand in Neerlangel, die de „Zweèt- te Ruiter" als afleidingsmanoeuvre voor zijn overval op het postkantoor zou hebben gesticht. De kans, dat een nieuw gerechtelijk vooronderzoek wordt geforceerd om de juiste tijden van het vertrek van de „Zwarte Rui ter" in Mierlo en de brand in Neer langel vast te stellen is klein, omdat de rit die mr. Scheefhals vandaag door het Oostbrabantse land maakte, al eer der door de Justitie is gemaakt. LAATSTE KANS De raadsman wil kennelijk de laat ste kans aangrijpen, om voor zijn cliënt een alibi te vinden, temeer om dat de voortvluchtige verdachte ook tegenover hem pertinent zijn onschuld in de zaak-Ravestein steeds heeft vol gehouden. Misschien zal de publikatie van deze poging, om alsnog een alibi voor hem te vinden, voor de vluchte ling een reden zijn om zich te .melden. Volgens een Justitie-autoriteit heeft deze reconstructie door mr. Scheefhals van de eventuele autorit van de Zwarte Ruiter van Mierlo naar Ravestein en Neerlangel weinig bete kenis. Een buurvrouw uit Mierlo-Hout heeft destijds verklaard dat zij de wa gen van de Zwarte Ruiter (een Opel) Salarisverhoging voor „kleine burgemeesters"? Minister Struijcken deelt in zijn me morie van antwoord aan de Eerste Ka mer over zijn begroting mee, dat er aanleiding bestaat de bezoldiging van de burgemeesters in de kleine gemeen ten nog eens onder de loep te nemen. Voorts zegt de minister niet afwij zend te staan tegenover de suggestie in zake het afzonderlijk regelen, buiten het bezoldigingsbesluit om, van de sa larissen voor de ministers en staats secretarissen. Naar de wenselijkheid van een dergelijke regeling, die wel licht ook een afzonderlijke regeling van de vakantie-uitkering zou kunnen inhouden, wordt thans een onderzoek ingesteld. Verscheidene tientallen leden van de Ned. Chr. Reis-Vereniging zullen in het komende seizoen de top van de Mont Blanc op 4810 meter bezoeken. Aanvankelijk was slechts één reis voor 15 personen naar deze hoogste berg van Europa geprojecteerd, doch nu gebleken is dat in de kringen van de N.C.R.V. voor deze reis een grote belangstelling bestaat, is niet alleen de voorgenomen reis tot 25 personen uit gebreid maar zijn bovendien nog twee van deze reizen aan het reisplan 1957 toegevoegd. Deze zullen van 17 juli tot 1 augustus en van 19 augustus tot 3 september worden gehouden. rond kwart voor zes (misschien later: tegen zes uur), nog in Mierlo-Hout heeft gezien. De getuige heeft echter niet op de klok gekeken. Het kan zelfs nog iets vroeger dan kwart voor zes zijn geweest, heeft ze wel beweerd. Tussen het tijdstip van de brand In Neerlangel en de waarneming in Mier lo-Hout kunnen dus zeker drie kwar tier liggen: een tijd dit voor een goed chauffeur voldoende is om de afstand te rijden. Dat is vandaag bewezen. De „Zwarte Ruiter" is een goed chauffeur, die berucht is em zijn „scheuren". De kans dat mr. Scheefhals een alibi voor hem zal krijgen dat ontlastend werkt, is dus klein. Te meer omdat de bewus te ooggetuige in Mierlo-Hout wel de Opel van de Zwarte Ruiter heeft zien rijden, maar niet met zekerheid kon verklaren of hij aan het stuur zat. 100.000 kroppen sla te Venlo doorgedraaid Aan de Venlose veiling zijn vandaag 4.000 kisten sla, inhoudende 100.00© kroppen, doorgedraaid, omdat zij de minimum-prijs van 5 cent per krop niet konden halen. Allerlei ongunstige factoren werkten dit in de hand, zoals de stopzetting van de uitvoer naar België, de verhoogde invoerrechten voor de Duitse markt en het feit dat wegens Goede Vrijdag ver scheidene handelaren niet aanwezig waren. Het Franse kabinet is het vrijdag avond eens geworden over maatrege len ter besnoeiing van de regerings uitgaven met 250 miljard fr. Tot de bezuinigingen is besloten wegens de economische moeilijkheden van het land. Men verwacht, dat de volgende week, voor het eerst na de openstelling van het Suezkanaal, Amerikaanse schepen door het kanaal zullen varen, aldus is vrijdag van gezaghebbende zijde in Washington meegedeeld. Een woordvoerder van de „Ameri can President Lines" deelde in New York mee dat het schip van de maat schappij 'President Jackson' het eer ste, onder Amerikaanse vlag varende schip zal zijn dat sinds de Brits-Fran se actie tegen Egypte door het Suez kanaal zal varen. Het schip, dat van Karatji op weg is naar de Rode Zee, zal donderdag pas gereed zijn het Suezkanaal binnen te varen, aldus de woordvoerder. Hij verklaarde voorts, dat de scheep vaartmaatschappij alle subbesties van de Amerikaanse regering in acht zal nemen en dus een protest zal indienen bij de Egyptische kanaalautoriteit over de betaling van de tolgelden en op be paalde punten voorbehoud zal maken. DE BILT ZEGT Later toenemende bewolking Veranderlijke bewolking met later kans op een bui. Wind krimpend naar zuidwest of zuid en aanwakkerend tot matig of krachtig. Ongeveer dezelfde temperaturen als vrijdag.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1