Heinkenszand: een welvarende en springlevende gemeente Staalproductie met 36 pet. gestegen Duncan Sandys tegen de afschaffing atoombommen KWATTA SNELPON lijmt koppensneller Prof. Tenhaeff sprak voor de ZVU Terneuzen INDUSTRIE KRIJGT ER STEEDS MEER VOET AAN DE GROND Belangrijke plaats in „Zak van Zuid-Beveland Bollencultuur deed zijn intrede Engeland is niet te verdedigen tegen een kernwapenaanval Uitstellen Bijdrage tot psychologie der helderziende Ondanks ongunstig weer toch actief zwem jaar Int. Kanaalzone Schaaktoernooi Programma voor Nat. landbouwtentoonstelling 7 is weer Overgangsperiode loopt ten einde Oorzaak is niet alleen de werking van Euromarkt Moerasgas in Hoek van Holland Donderdag 18 april 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina Heinkenszand, een gemeente van ruim 2100 inwoners met als voor naamste inkomstenbron de landbouw. Echter ook één van de mooiste en vriendelijkste dorpen in de Zak van Zuid-Beveland, waar de in dustrie steeds meer voet aan de grond krijgt. Een gemeente, waar de Kon. Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen ruimte heeft gekregen om honderd woningen te bouwen, die zij zo broodnodig heeft voor de huisvesting van haar personeel. Woningen, die door grondgebrek niet in Vlissingen gebouwd kunnen worden, zodat men is aangewezen op de gemeenten in Walcheren en Zuid-Beveland. Nog dit najaar wordt begonnen met de bouw van dertig Schelde- woningen. Dat deze dertig zullen uitgroeien tot de gestelde honderd stuks is verre van uitgesloten. Honderd woningen met gemiddeld vier personen per woning. Voor Heinkenszand met zijn huidig areaal van 650 woningen van ingrijpende betekenis, want binnen afzienbare tijd zal dan de bevolking met ruim twintig procent toenemen. Heinkenszand heeft steeds een belang rijke plaats ingenomen in de „Zak van Zuid Beveland". Weliswaar geen uitge sproken centrumgemeente of verzorgings centrum. Vroeger en ook nu nog vinden velen uit de omringende dorpen werk in Heinkenszand, in de landbouwbedrijven en de industietjes, die van jaar tot jaar In belangrijkheid toenemen. De drie ker ken in Heinkenszand een Rooms Ka tholieke, een Gereformeerde en een Ned. Hervormde trekken eveneens de men sen uit de omliggende doTpen naar zich toe evenals de drie scholen, welke deze welvarende gemeente bezit. Springlevend In de vorige eeuw kenmerkte de be langrijkheid van Heinkenszand zich wel sterk door de aanwezigheid van een Kan tongerecht. Doch hoewel het Kantonge recht reeds lang verdwenen is, is er in Heinkenszand nog steeds een notaris evenals een tandarts, de enigste in de Zak van Zuid Beveland. Heinkenszand is inderdaad een wel varende gemeente en het is springle vend. In de laatste twee jaar werd in deze plaats voor ongeveer een half mil joen gebouwd, en de bouw gaat nog steeds door. Industrieën die zich in deze, in de zak van Zuid Beveland centraal gelegen gemeente vestigden, breiden zich steeds meer en meer uit, wat even eens met nieuwbouw gaat gepaard. Onlangs nam een uiterst modern inge richt garagebedrijf annex tractoren- gebruik. Tien man personeel telt dit ga ragebedrijf en het ziet er naar uit, dat dit aantal steeds zal toenemen. Een fabriek van landbouwwerktuigen biedt werkge legenheid aan ruim dertig man en ook in dit bedrijf zijn grote, zeer grote levens kansen. Tien man vinden emplooi in een timmerfabriek, die voornamelijk kozij nen, deuren etc. vervaardigt. Plaatselijke aannemersbedrijven hebben elk mins tens tien man in dienst en kortgeleden kwam er ook werkgelegenheid voor de meisjes, die tot dusver alleen op de land bouw waren aangewezen. Een handschoe nenfabriek vestigde in Heinkenszand een filiaal en dertig meisjes staan thans achter de breimachines. Ook dit bedrijfje heeft zeer goede kansen en het biedt niet al leen werk aan de dertig meisjes maar zorgt ook voor thuiswerk. Het dichtmaken der toppen wordt n.l. als thuiswerk aan besteed en deze bijverdienste verheugt zich in een zeer grote belangstelling, zelfs uit de omliggende dorpen en uit Goes. Doch men houdt het werk zoveel mo gelijk in eigen plaats. Wanneer er dejinitieve levenskansen liggen voor de handschoenenfabriek zal men overgaan tot een definitief en permanent gebouw, zodat dan de hui dige, tijdelijke huisvesting een leeg staand cafélokaal kan worde ver laten. Bloeiend verenigingsleven Wat voor de Industrie en de te vesti gen industrie van zeer groot belang Is, is wel, dat Heinkenszand zuiver en vol doende drinkwater In de bodem heeft. In tUden van nood kan Heinkenszand zelfs Zuid Beveland van drinkwater voorzien. Een exporteur van landbouwproducten deed zijn voordeel met deze aanwezigheid van zuiver water: in het najaar werkt hjj met dertig meisjes aan het verzendklaar maken van diverse landbouwprodukten in gewassen toestand naar het buitenland, o.a. aardappelen en wortelen. En zorgt hierdoor voor onze nationale deviezenpot. Heinkenszand is niet „Heen een ge meente, waar het goed werken is, het is er ook goed wonen en voor de nodige ont spanning zorgen de talloze verenigingen. Want het moet gezegd worden, dat het verenigingsleven hier bloeit als vrijwel nergens anders. Op een inwonertal van 2100 telt men in deze gemeente: twee handboogschutterijen, twee voetbalclubs, een tafeltennisvereniging, een bloeiende gymnastiekvereniging, een harmoniever eniging „Euterpe" ofwel „Euterdepeu" zoals men in Heinkenszand zegt hand balverenigingen en meerdere jeugdclubs. Mussengilde En dan niet te vergeten Het Mussen- gilde. Een gilde, dat waarschijnlijk uniek is in Zeeland en zich hoofdzakelijk toe legt op het doden van mussen, die voor de landbouw zeer schadelijk zijn. Dit Mus sengilde maakte dus van de nood der landbouwers een deugd. Ieder lid van het Mussengilde moet per jaar een maximum aantal halen. Blijft hij hieronder, dan be taalt hij een boete voor de pot, waaruit het jaarlijkse feest wordt bekostigd: de Kroning der Mussenkoning, wat diegene wordt, die de meeste mussen heeft ge schoten. En dat men in Heinkenszand niet mis is, wat dit mussenschieten betreft blijkt wel uit de gemiddelde aantallen mussen, die jaarlijks sneuvelen: ruim dertigduizend. Bollenland! De laatste joren kreeg Heinkenszand een nieuwe bron van inkomsten In feite niet nieuw want een twintigtal jaren geleden legde men zich hier eveneens op toe, doch toen werd het een groot fiasco. Thans zijn de voor waarden en omstandigheden anders geworden en een nieuwe cultuur deed zijn intrede: de bloembollen. Werden er enkele jaren geleden nog maar en kele roeden voor deze teelt bestemd, van jaar op jaar neemt de bloembol lenteelt toe. Ongetwijfeld zal deze cultuur ook zijn invloed hebben op het touristenbezoek en burgemeester Derkx houdt hiermee zelfs enigszins rekening getuige zijn slo gan: „Heinkenszand Uw bollenland" En het staat als een paal boven water, dat evengoed als de industrieën Heinkenszand ontdekten, óók de tourist de waarde van de rustieke gemeente weet te waarderen en onbewust zal zorgen voor een nieuwe bron van inkomsten. De Britse minister van defensie Duncan Sandys heeft in het Lager huis verklaard dat de afschaffing van kernwapens „rampzalig" zou zijn, omdat de Russen daardoor met hun conventionele strijdmiddelen over een overmacht zouden komen te beschikken. De minister opende het debat, dat twee dagen zal duren, over de nieuwe defensiepolitiek van de regering, die halvering van het aantal manschappen onder de wapenen, afschaffing van de dienstplicht tegen 1960 en concentratie op kernwapens meebrengt. De regering gaat er van uit, dat Engeland niet tegen een aanval met kernwapens te verdigen is en dat men niet een zo groot deel van de hulp bronnen vooral mankracht aan de defensie kan blijven besteden. De beschikbare middelen moeten niet op de voorbereiding van een oorlog maar op de voorkoming daarvan 'worden geconcentreerd. Sandys zei dat Engeland niet wan hoopt aan het bereiken van overeen stemming over een universele en veel omvattende ontwapening. Het was moeilijk aan te nemen, dat Rusland oorlog wil. Het wantrouwen tussen oost en west stond ontwapening echter in de weg en de enige bescherming van de vrije wereld was gelegen in het bezit van kernwapens. De Labouroppositie schijnt het er wel met de regering over eens te zijn, dat Engeland de waterstof bom zelf moet maken, zei Sandys. Het enige meningsverschil be stond blijkbaar in het al of niet beproeven van zo'n bom. Maar een wapen dat niet beproefd is, is als afschrikwekkend middel niet erg doeltreffend, aldus de minister. De voornamste woordvoerder van Labour voor defensiezaken, George Bornw, drong er bij de regering op aan de komende kernproeven in de Stille Oceaan uit te stellen. Waarom Gisteren heeft voor de Stichting Zeeuwse volksuniversiteit in hotel „Rotterdam" te Terneuzen Prof. Dr. W. H. C. Tenhaeff te Utrecht een lezing gehouden over het onderwerp: Bijdrage tot de psychologie der helderzienden. Onder parapsychlogie wordt verstaan die zijtak van de psychologie, welke als object van studie heeft de paranormale ver schijnselen. Tot de paranormale verschijnselen behoort de z.g. buiten zintuiglijke waarneming. Telepathie en z.g. helderziendheid in ruimte en tijd zijn elementen van het verzamelbegrip paragnosie. Aan de pa ranormale verschijnselen liggen vermogens van algemeen menselijke aard ten grondslag. Van nature zijn alle mensen telepathen en helder zienden. Dat wil echter niet zeggen dat deze vermogens zich bij deze mensen in ge lijke mate openbaren. Er zijn mensen, die hun leven lang weinig of niets van hun para-normale begaafdheid be merken. Anderen hebben van tijd tot tijd spontane paragnostische ervarin gen. Er is een relatief kleine categorie van mensen bij wie deze begaafdheid zich in zo sterke mate openbaart, dat zij als telepathen en helderzienden van zich doen spreken. De verschillen, die er in deze tussen de mensen onder ling bestaan zijn dus slechts van gra duele aard. Onderzoek Men kan nu de vraag stellen, aldus heeft prof. Tenhaeff zich stellig tijdens zijn lezing overdacht, of men van pa rapsychologische zijde reeds onderzoe kingen heeft ingesteld naar de psychi sche structuur van de helderziende. Dit nu blijkt inderdaad het geval te zijn, getuige de lezing van de hoog leraar. In het parapsychologisch insti- kunnen die proeven niet in 1958 wor den gehouden, als Groot-Brittannië door dit uitstel een voorbeeld aan de wereld geeft? Hij zei voorts dat de regering een groot aantal moeilijkheden omzeild heeft om dit jaar 79 miljoen pond op de defensie te kunnen besparen. Tengevolge hiervan heeft zij het Brit se volk „in hoge mate onvoorbereid gelaten op de gevaren die het kan lopen" en „in hoge mate te grondig voorbereid op het ene ding, waarmee het nooit iets te maken wil hebben". Volgens hem heeft Groot-Brittannië met zijn bondgenoten moeilijkheden gekregen over de voorstellen om zijn strijdkrachten in te krimpen omdat het deze inkrimping behandelt als een bezuinigingsmaatregel ln plaats van als een van te voren overwogen mi litaire operatie. De Amerikanen, Duitsers en Fran sen verminderen de getalsterkte van hun divisies tot ongeveer de helft van de Britse en toch moet Groot-Brit tannië het hoofd bieden aan de open bare kritiek alsof het een ln gebreke blijvende schulden? Is, aldus Brown. De technische commissie van de Kring Zeeland van de KNZB heeft verslag uitgebracht, waaruit blijkt, dat het seizoen 1956, ondanks de ongun stige weersomstandigheden toch vele activiteiten heeft gekend. Luctor uit Middelburg prolongeerde haar Zeeuwse titel, terwijl Bruinvis uit Sas van Gent ook nu weer tweede werd. Van de persoonlijke titels be haalden Bruinvis en Luctor er elk tien, twee gingen er naar SZV uit Souburg en twee naar Schelde uit Ter neuzen. Het polo-zevental van Bruinvis moest degradatiewedstrijden spelen, maar handhaafde zich toch in de lan delijke tweede klasse. In de Zeeuwse competitie ging de titel bij de dames naar SZV en bij de heren naar Zee hond uit Vlisingen. De herenzevental len van Luctor en SZV handhaafden zich, zij het met veel moeite, in de landelijke derde klasse. De Scheludebekerzwemwedstrijd kon om organisatorische redenen geen doorgang vinden. De Ronde van Sas en de havenwedstrijd te Breskens trok ken een groot aantal deelnemers. De Zeeuwse ploeg won de jaarlijkse ont moeting met Belgisch Vlaanderen in Yeperen met ruim verschil. Voor het internationale Kanaalzone schaaktoernooi kwamen de A- en B- ploegen van VSV uit Sluiskil en Lan dau uit Axel tegen elkaar uit. De A- ploegen speelden gelijk (33), terwijl bij de B-ploegen de Axearen een Vit 2% overwinning behaalden. De uit slagen waren: A-ploegen: G. Wullems (VSV)J. v. d. Hage (Landau) 10; HolsterC. de Putter 01; G. SchooffJ. Haak M1/iW. HardemanM. Mattelé 0 1; E. TacqC. van Beest 'Ade KrakerJ. Lensen 10. B-ploegen: J. J. Dubbeldam (VSV) D. Jansen (Landau) 'A'A; Diele- manA. Verstraeten 10; F. v. d. HooftJ. Peters 01; J. Dubbeldam C. van Wijck 01. De tweejaarlijkse nationale agrari sche show te Utrecht zal voor de eer ste maal worden gehouden van 24 tot en met 29 juni op het veemarkt- en jaarbeurs terrein aan de Croeselaan. Tijdens de expositie, die een overzicht zal geven van machines, werktuigen en gereedschappen voor de landbouwer, veehouder en tuinder, wordt een aan tal bijeenkomsten, keuringen en de monstraties gehouden. Op maandag 24 juni, de mechanisa- tiedag, worden constructieve voor drachten gehouden over de mechanisa tie in de landbouw. Op dinsdagoch tend 25 fcmi wordt de expositie offi cieel geopend, omdat de aanvoer van levende have pas maandag kan gebeu ren en het overige deel van die dag voor plaatsing en verzorging van ex positievee en -dieren gebruikt moet worden. 's Middags is er een défilé van de levende have, gevolgd door een con- cours-hippique. Wat de levende have betreft, zal deze dag in het teken staan van het rundvee, met keuringen van afstammelingen van K.I.-stieren. Woensdag 26 juni, de jongerendag, wordt een forum van de plattelands jongeren gehouden, 's Morgens wor den trekpaarden gekeurd en 's mid dags worden demonstraties gegeven, met attracties voor de jeugd. Donderdag 27 juni in de morgenuren worden lezingen gehouden voor plat telandsvrouwen. Voorts worden er keuringen gehouden van handels- en gebruiksvee, alsmede van dravers en shetlandponies. 's Middags worden rij- vaardigheidsproeven door dames af gelegd. Op de algemene landbouwdag van vrijdag 28 juni worden door deskun digen enkele actuele onderwerpen op landbouwkundig gebied gehandeld en zijn er keuringen van warmbloedpaar- den. In de middag worden met deze paarden demonstraties gegeven. Tot besluit van de expositie is er zaterdag 29 juni een groot concours hippique. Ingezonden mededeling (adv.) Ingezonden mededeling (adv.). Koop zo'i Kwatta pakje elke week! 100 gram Mosselseizoen geëindigd Met een aflevering van 500 tonnen in de maand april door kwekers van Bruinisse en aangevoerd uit de Wad den zee kwam dit jaar de sluiting van het mosselseizoen (13 april). Hekken sluiters waren Bru 25 (J. de Wual- Otte) en Bru 43 (A. Jumelet-Haeek). Met deze laatste aflevering werd 'n mosselseizoen afgesloten waarin voor nieuwjaar 1957 een voortdurend tekort aan mosselen voor de handel bestond. Er werd meer geëxporteerd dan 100 pet. van de gezamenlijke standaard- capaciteitcijfers, maar toch waren er in Zeeland verschillende kwekers die individueel de 100 pet. van hun stan- daafdcapaciteitscijfer niet konden ha- tuut der Rijks Universiteit te Utrecht, waarvan de causeur hoogleraar-direc teur is, worden de laatste jaren diep gaande onderzoekingen ingesteld ten einde iets naders te weten te komen met betrekking tot de persoonlijk heidsstructuur van de paranormaal be gaafde mens. Over de onderzoekingei dan deed prof. Tenhaeff, op algemeen begrijpelijke wijze, enkele mededelin gen. len en die daar beneden bleven. Voor Bruinisse is dat aantal 4 of 5. Het standaardcapaciteitscijfer is de hoeveelheid mosselen, die iedere kwe ker aan het Mosselkantoor mag afle veren, maar gedurende het gehele sei zoen althans zeker de eerste maanden, werd daarop niet gelet, wie over le verbare mosselen beschikte kon deze afleveren, want de vraag was groter dan het aanbod. Veel moeilijkheden werden onder vonden van de slechte groei op een ge deelte van de Waddenzee, terwijl an deren gehandicapt werden door een storm, die een groot gedeelte van de gereed staande mosselen verdreef.. Voor het nieuwe seizoen zijn de Ook jongere mannen roken steeds meer Senator. Waarom? Om de gelijkmatige, witte brand? Om het prachtige Sumatra-dekblad? Of om de heerlijk-zachte smaak misschien? Al deze eigenschappen zijn vanzelfsprekend bij zo'n „paasbeste" sigaar. Ook zónder speciaal aan de komende feestdagen te denken zeggen fijnproevers kortweg: In het algemeen is de industriële produktie in Europa gestegen in een tempo, dat nimmer tevoren is voor gekomen. Omstandigheden, die vol gens de hoge autoriteit kennelijk heb ben bijgedragen tot de stijging van de staalproduktie, zijn de regelmatiger kolenvoorziening, de uitbreiding en stabilisatie van de handel in ijzererts tussen de deelnemende landen, de verlaging van de vrachttarieven in het grensoverschrijdende verkeer en de mogelijkheid van een gemeenschap pelijke schrootinvoerpolitiek. Ter vergelijking diene, dat alleen in Engeland en de Verenigde Sta ten de staal-produktiestijging in de afgelopen vier jaar kleiner was dan in de gemeenschap (resp. 25.7 en 23.4 procent). In de Sowjet-Unie bedroeg de produktiestijging 40.8 procent, in Oost-Europa 42.0 pro cent, in Japan 51.4 procent en in de overige land^" tezamen 49.4 procent. In 1956 steeg de produktie van ruw staal tot 56.8 miljoen ton, ver geleken met 52.6 miljoen ton in 1955. De produktiestijging (7.9 pet.) was aanzienlijk kleiner dan in 1955. In Engeland bedroeg de produktie stijging 4.4 pet., terwijl zich in de Verenigde Staten, mede als gevolg van een vrij langdurige staking een produktiedaling van 1.7 pet voor deed. In de Sowjet-Unie bedroeg de produktiestijging 7.3 pet, in Oost- Europa 9.4 pet, in Japan 12.7 pet en in de rest van de wereld 11.9 pet. Het aandeel der gemeenschap in de wereldproduktie van ijzer en staal, dat van 1929 tot 1951 gestadig was gedaald, is in de periode van 1952 tot 1956 aanzienlijk toegenomen. Het aan deel ln de wereldstaalproduktie be droeg in 1956 20.1 pet tegen 17.9 pet in 1951 en 29.4 pet in 1929. De handel in ijzer- en staalproduk- ten en in steenkolen en steenkool briketten tussen de landen der ge meenschap, gaf in 1956 een achter uitgang te zien. De steenkolenproduktie In de ge meenschap steeg van 246.4 miljoen ton ln 1955 tot 249.1 miljoen ton in 1956. In vergelijking met de andere grote produktiegebieden, uitgezonderd Oost-Europa en Engeland, is deze pro duktiestijging zeer gering. In Enge land bedroeg de produktiestijging 0.2 pet en in Oost-Europa 1.4 pet. In de Verenigde Staten steeg de produktie met 8.8 pet, in de Sowjet-Unie met 10.5 pet en iif de rest van de wereld met 6.5 pet. De cokesproduktie in de gemeen schap vertoonde een stijging van 9 procent, n.l. van 68. F miljoen ton in 1955 tot 74.8 miljoen ton in 1956. De stijging van de produktiekosten der kolenmijnindustrie, die hoofdzake lijk is toe te schrijven aan de geste kansen voor de meeste kwekers weer gen loonkosten, maakte een verhoging aanmerkelijk gunstiger. van de kolen verkoopsprijzen in alle bekkens der gemeenschap onvermij delijk. De prijzen der uit derde lan den ingevoerde kolen ondergingen een aanzienlijke stijging als gevolg van de stijging der zeevrachttarieven. Deze stijgende ontwikke' ng is inmiddels sedert het begin van 1957 iets zwak ker geworden. Toen de heer G. A. Boekenstein te Hoek van Holland gisteren een gat aan het boren was voor een waterpomp, spoot plotseling, op een diepte van 25 meter, een grauwe massa uit de boor- huis. De heer Boekenstein stelde zich met de Nederlandse Aardolie Maat schappij te 's-Gravenhage in verbin ding. Deze stuurde enkele deskundi gen, die al spoedig tot de conclusie kwamen dat de modderige massa uit het boorgat werd gedreven door moe rasgas. Het oorspronkelijk vermoeden van de heer Boekestein een oliebron te hebben aangeboord bleek dus niet juist te zijn. Aardolie wordt in Neder land namelijk altijd op veel grotere diepten aangetroffen dan 25 meter. Een cementploeg van de Nederlandse aardolie maatschappij heeft het boor gat dichtgemetseld. Varkensstamboek voor Zeeland In hotel „Centraal" kwamen onder leiding van de heer W. A. Mol de le den van de varkensstamboek voor Zeeland bijeen. De stemming was niet op alle fronten gunstig, dat bleek wel uit het jaarverslag. Want hoewel de prijzen bevredigend te noemen zijn, is het totaal aantal varkens toch afgeno men, met liefst 13 pet. Als oorzaak noemde de secretaris het minder aan tal biggen ei mestvarkens. Het leden tal is eveneens verminderd en bedraagt nu 261. Ook is er een daling van het aantal ingeschreven biggen geconsta teerd. Toch zijn de verwachtingen on danks alles voor het komende jaar gunstig gestemd. Nu de vice-voorzitter, de heer M. J. Rottier uit Vlissingen, overleden is, moest een ander in de vakature geko zen worden. De vergadering benoem de de heer P. Dingemanse te Zoute- lande. Er was tijdens cffe vergadering een uitgebreide bestuursvertkiezing. Voor Oost Zeeuwsch-Vlaarideren komt in het bestuur de heer A. C. de Mey ta Zuiddorpe. Plaatsvervanger is voor hem de heer E. G. M. de Waal te Os- senisse. Voor Walcheren zijn als be stuurslid aangesteld de heren P. Din gemanse te Zoutelande en A. Janse te Koudekerke. Plaatsvervangers zijn hier: L. Koole, St. Laurens en C. Osté, Grijpskerke. Voor Noord-Beveland werd gekozen W. de Buck te Colijns- plaat en als plaatsvervanger A. J, Maarsman. Ingezonden mededeling (adv.) De snelste VELPON

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 9