Toekomst van Nieuw-Guinea in Nederland besproken Grote jubileum verkoop Pasen 1907 Pasen 1957 W. F. STEUTEL Zn hESCAFÉkaw Het einde van de opbouw is in zicht gekomenperiode Kerkelijke eenheid in Gha tlU Voor alle rassen geopend Status VLISSINGEN Herencostuums f 85.- tot 165.- Sportcolberts f 45.- tot 75.- Pantalons f 26.- tot 49.75 Gabardinejassen f 98.- tot 122.50 Poplinjas kort model 45.- tot 92.50 Poplinjas lang model f 45.- tot 67.50 In mode artikelen slaagt u zeker S f S t f f f s f f f f f f s f f f f s s f f f f f f Hongaarse theologen in Engeland Studentenpredikanten zijn niet gewenst Zaaiweek in Schotland Vierdaagse kerkdienst Zo vader, zo zoon Grijp Uw laatste kans op de Maak deze limerick afl vjv r - »-v Ponderdag 18 april 1957 •1- l"n.7V I f t 11 l>j\ r?C> Vr-T ZEEUWSGH DAGBLAD Pagina 7 Bij zijn terugkeer in Nieuw- Quinea na een verblijf van ruim vijf weken in Nederland heeft gouverneur Van Baal in een on derhoud voor radio-omroep Nw- Guinea ontkend, dat hij tegenover journalisten in Nederland zou heb ben gezegd, dat de periode van op bouw in Nieuw-Guinea achter de rug is. „Ik heb gezegd, dat het ein de van de opbouwperiode voor Nieuw-Guinea in zicht is. Dat is nog een heel andere zaak dan „voorbij" zo zei de de heer Van Saai. „Als die opbouw voorbij zou zijn, dan zouden we redelijk laat zijn geweest met eens na te denken over „wat nu" en „hoe nu". Maar het is zo, dat het einde daarvan in zicht komt en dat wij ons terecht nebben af te vragen: wat gaan wij nu doen met de faciliteiten, die wij in het leven hebben geroepen, met de krachten ook, die wij hebben losgemaakt in dit land en dat was de zaak, die in de allereerste plaats Ïle aandacht behoefde in Neder- and en waarover gesproken moest worden. Ik kan u verzekeren: daar is over gesproken, en dat is op verschillende wijzen benaderd. Dr. Van Baal zeide voorts: „het is Schter niet zo, dat gezegd kan wor- en: nu gaan we dit of dat doen. In tegendeel, er is eigenlijk iets meer gebeurd, die zaak is in beraad. En op effectieve wijze in beraad. Wjj hopen half mei hier de nieuwe mi nister van zaken overzee, de heer te kunnen verwelkomen, die ongeveer een maand zal blijven, mis schien nog wel iets langer; met hem ik Nieuw-Guinea rond te reizen, eerste plaats om hem een indruk te geven van het land. In de tweede plaats echter ook om hem in staat te stellen als verantwoordelijk bewinds man de nieuwe politiek voor Nieuw- Guinea te kunnen formuleren en op langere termijn aan te geven wat de bedoelingen zijn van de regering en op welke wijze zij voort zullen gaan met ons werk hier in Nieuw-Guinea en voort zullen arbeiden ook vow: en met de bevolking. Ik kan dus op dit ogenblik geen concrete dingen aanwijzen. Dit zou al heel wonderlijk zijn, waar we op dit ogenblik midden in het overleg zitten. Over de stemming in Nederland ten aanzien van Nederlands Nieuw- Guinea zeide dr. Van Braai: „Het valt mij altijd weer op, dat er van zoveel kanten belangstelling voor Nieuw-Guinea is. Zoals het mij aan de andere 1 ant ook altijd weer op valt, hoe vaak men zich laat op winden over Nieuw-Guinea. Laat opwinden over de oproep van de synode destijds, zich laat opwinden ook over wat er in de Verenigde Naties is gezegd t.a.v. de status van Nieuw-Guinea heb kunnen consta teren alsook in Nederland. En ik Ingezonden mededeling (adv.) moet zeggen: ik begrijp dat niet. Omdat er geen redelijke grond voor is. Wanneer men de kwestoe Nieuw- Guinea beziet in Internationaal ver band en tegelijk ook In iationaal ver band, en men stelt zich de vraag: hoe moet hier nu verandering in komen? dan heb ik daarop nog nooit een redelyk antwoord gehoord. Dit zyn allemaal vage en wilde gedachten, waarvan men zich nu eens moet ont houden. Wanneer men de feiten ziet, zoals het nu ook weer gegaan is in de Verenigde Naties, dan is het alleen maar duidelijk, dat deze situatie van Nieuw-Guinea steeds duideiyfcer en vaster komt te liggen. Zoals het ook duideiyk is dat de politiek van Neder land ten aanzien van Nieuw-Guinea steeds duideiyker, steeds vaster zich beweegt in de lijn die de iyn is van het handvest der Verenigde Naties". Diaconessenarbeid De Stichting Diaconessenarbeid Vlis- singen, afdeling van het Oranje Groe ne Kruis, belegt op dinsdag 23 april a.s. des avonds om 8 uur in het Herv. Ver. Gebouw haar 9e Algemene Ver gadering. Aftredende bestuursleden doch her kiesbaar zijn Mw. M. Wolters-Hazeu, de heren G. Huser en A. J. Leenhouts. Er moet voorzien worden in é'n vaka- ture en de Chr. Besturenbond stelde hiervoor kandidaat de heer A. H. Ie Feber. YERSEKE Oester-sorteermachine. Een machine fabrikant uit Bretagne heeft gisteren in de oesterloods van de fa. De Meulen- meester Co. te Yerseke aan een groot aantal Zeeuwse oesterkwekers een elec- trische sorteermachine getoond. Deze ma chine die door twee man bedient moet worden, spaart veel werk uit, terwijl de oesters op gewicht worden gesorteerd. Ondanks de grote belangstelling van de zijde der oesterkwekers, was er geen grote tevredenheid over het door de machine geleverde werk. Althans er zijn geen or ders gegeven vor levering. De orzaak ligt in het feit, dat men in Bretagne een andere soort oesters kent dan In de Zeeuwse wateren. KOUDEKERKE N.C.V.B. Onder leiding van mevr. Hoek stra, vergaderde vorige week de plaatse lijke afdeling van de N.C.V.B. Spreker van deze avond was Ds. Veldman van Colijnsplaat, die een causerie hield over het onderwerp „Omgang tussen jongens en meisjes". Na een geanimeerde bespre king werd medegedeeld, dat op de eerst volgende vergadering in mei a.s. voor dé afdeling hoopt te spreken mevr. Heuft- As van Wijk uit Dordrecht over het on derwerp „Vrouwen achter de tralies". Als jubileumgeschenk bieden wij U geheel gratis aan bij besteding van een bedrag groot f 95,' EEN OVERHEMD EEN STROPDAS EEN PAAR SOKKEN 2 HEREN ZAKDOEKEN bij besteding van een bedrag groot f 95,' Voor uw jongens grote sortering in Plusfourpakjes, Sportcolberts en Pantalons II voor de kinderen 1 een aardige verrassing KLEDINGMAGAZIJN li OfO wjo c*£o Geref. Kerken Examen. Aan de T.H. te Kampen zijn geslaagd voor het kandidaats examen de heren P. Melse te Vrou wenpolder en J. W. de Roo te Ruiner- wold. KLOKSXRAAT 2, GOES, TEL. 2931 f f f ST. LAURENS Geslaagd. Voor het examen gemeente administratie I (schriftelijk gedeelte), slaagde de heer K. Hoogerheide te Mid delburg, ambtenaar ter secretarie van Sint Laurens. HOEDEKENSKERKE Collecte. De collecte voor herstel en op bouw in de Herv. kerk heeft te Hoede- kenskerke opgebracht ƒ59,17. De Kinder- zorgbusjes brachten ƒ21,58 op. De collec te voor de streekjeugdraad 24,60. Ingezonden mededeling (adv.) „Alle protestanten in de jonge staat Ghana (de vroegere Goudkust van Afrika), moeten zich verenigen tot de éne kerk-van Ghana". Aldus luidt een voorstel van de anglikaanse dr. Laing. Deze geestelijke keert zich met beslistheid tegen de bestaande confessionele versplintering. Hij acht voor de toekomst een verenigde kerk van Ghana onontbeerlijk. Maar die éne kerk zou dan de vrijheid moeten hebben haar eigen liturgische vorm te kiezen, een eigen bestuursinrichting, kerkbouw en kerkelijke kunst. Op dit ogenblik vindt men in Ghana anglikanen, presbyterianen, me thodisten, baptisten en aanhangers van de pinksterbeweging. Voor de eerste keer sedert de ge beurtenissen in oktober hebben Hongaarse predikanten een reis naar het buitenland mogen maken. Het waren baptisten, nl. Ds. M. Ba- ranyay, leider van het seminarie der baptisten te Boedapest en Ds. J. Nagz, voorziter van de jeugdorgani satie der baptisten. Zy brachten een bezoek aan Londen en Oxford. De baptisten vormen in Hongarije maar een kleine groep. Meer dan zeventig studentenpre dikanten van de Duitse evangelische kerk in Oost- en West-Duitsland hebben deelgenomen aan een confe rentie te Berlijn, gehouden in het studentenhuis der r.k. kerk. Deze ongewone vergaderplaats was ver kregen, nadat men tevergeefs had getracht de conferentie te houden in Wittenberg. De Sowjet-autoritei- ten gaven geen toestemming aan Westduitse studentenpredikanten om in de oostelijke zone te reizen. Komende zomer zulen de protes- antse kerken in Schotland gezamen lijk een huis-aan-huis evangelisa tiecampagne in de industriestad Aberdeen houden. Er zijn reeds drieduizend medewerkers geno teerd. Sir Thomas Taylor, rector- magnificus van de universiteit van Aberdeen is voorzitter van het voorbereidend comité. „Deze kathedraal is zowel op zon dag als op doordeweekse dagen voor leden van elk ras geopend". Een bordje met dit opschrift prijkt sinds enkele dagen op de anglikaanse St. Georgskathedraal te Kaapstad. De kerk staat in de onmiddelijke nabij heid van het Zuidafrikaanse parle mentsgebouw, waarin de nieuwe wet op de rassenscheiding binnen kort in laatste lezing wordt vastge steld. Het ontwerp-wet bevat de kerkelijke clausule, die de inheem se bevolking verbiedt om gemeen schappelijk met blanken aan kerk diensten deel te nemen. Namens 23 kerken, verenigd in de Raad van Christelijke Kerken en Zendingsgenootschappen in Zuid- Afrika, heeft de anglikaanse kerk aan de regering meegedeeld, dat zij zich verplicht voelen ongehoor zaamheid te betrachten tegens deze clausule. Aan de vooravond van het begin der Vlerdaagse-wandeltochten rond Nijmegen, zal de gereformeerde kerk van Nijmegen een kerkdienst houden met evangelisatiekarakter. In „Ons Kerkblad" van de classis Arnhem lezen wij, dat men voor het leiden van deze dienst de hoofd- vlootpredikant, Ds. J. H. Sillevis Smitt, heeft uitgenodigd. Bekend is, dat prof. dr. Kart Barth de kinderdoop verwerpt. Thans heeft zijn zoon, dr. Markus Barth, die hoogleraar is aan de theologische faculteit der univer siteit van Chicago, zich eveneens als een tegenstander van de kinder doop ontpopt. Markus Barth zei in een te Chi cago gehouden predikantenverga dering, dat hij verontrust was over het feit, dat de kerken steeds meer nadruk op de sacramenten gaan leggen. Ook in de toenemende zorg voor liturgie en in het hoogkerke lijk streven zag hij een gevaar. Hiermee annex is welhaast het ma gische element, dat men in de sa cramenten legt. Barth aanvaardt dit niet. SLUISKIL Zwendelarij. Voor de zoveelste maal is iemand bij de neus genomen door een handelaar in „Perzische" tapijten. Zo op het eerste gezicht prachtig, maar bij na dere beschouwing prullen. Maandag werd door de minderwaardige praktijken van de 40-jarige woonwagenbewoner R., de kapitein van een kustvaarder het slacht offer. R. is door de Rijkspolitie aange houden. RETRANCHEMENT Een goede verbetering. De al jaren in zeer slechte staat verkerende weg tussen Retranchement en Cadzandhaven, is thans volledig bijgewerkt en van een as- faltlaag voorzien. De weg, die veel inter nationaal verkeer verwerkt, is thans weer opengesteld. Bloemententoonstelling. Reeds jaren achtereen organiseert de schooljeugd van Retranchement een bloemententoonstel ling. Ook dit jaar ligt dit weer in de be doeling. Maandag werden op school op nieuw plantjes uitgereikt. Er komt nog een aanvulling. De oudercommissie fi nanciert een en ander, in de hoop, dat de tentoonstelling in september niet alleen voldoening, doch ook weer enige geld middelen zal schenken. Stichting Zeeuwsch Dagblad Goes. Medewerkers: J. A. van Benne- kom, Middelburg; Ds. VV. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Cats- man, Aardenburg; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuw- dorp; J. Huyssen, Terneuzen; Ds. j. Karelse, Goes. Ds. M. v. d. Klis, Zierikzee; Ds. J. Kwast, Vlissingen; Ds. C. J. P. Lam, Poortvliet; J. Laport, Goes; J, Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlis singen, K. C. v. Spronsen, Goes; Dr. C. Stam, Goes; A. H. S. Ste- merding, Souburg; B. Zuidema, Goes. Nescafé geeft U de laatste kans op zo'n sierlijke, handige Nescafé kan l* De prijswinnaars op de derde limerick advertentie hebben inmiddels ook reeds bericht ontvangen. Zorg dat U nü bij de gelukkigen bent Ziehier Uw laatste kans! Doe als volgt: Een schuchtere bakker uit Laren, kon geen moed tot zoenen vergaren. „Zij" schonk Nescafé, toen viel het best mee 'Natcafé it htt gtdtponttrdt mtrk oploibart koffit, waarvoor dt kan la ontworpen. Schrijf op de achterkant van het volledige etiket van een bus Nescafé (formaat doet er niet toe!) Uw naam en adres in blok- letters plus de laatste regel van de limerick en zend dit aan: Nescafé, Postbus 8043» Amsterdam. In linkerbovenhoek ver melden: PRIJSVRAAG. Laatste datum van inzending 25 april 1957. Alléén prijs winnaars krijgen bericht vóór 15 mei a.s. 8ttf a.v.p. de naam van Uw wlnkalfar op. Junior but f L43 - Normaal 2.55 FamiKa but f 9.20 CoffelnevriJ - Normaal f 2.90 Famllit but f 10.45

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 7