Goede Vrijdag Amerika heeft geen stempel gedrukt op ds. Lamain DUO Shag heel lekker De „Zwarte Ruiter" nog steeds spoorloos half zwaar Twee Westduitse nota's in Moskou overhandigd PRISMA dames-sport De Gereformeerde Gemeente in Grand Rapids Aangenomen Veelzijdig Bijzonderheden over technische uitvoeringen van Duits-Russische handelsbesprekingen Zwakke plaatsen KLOPJACHTEN IN HEEL BRABANT Donderdag 18 april 1957 ZEF.ÏJWSOH DAGBLAD Pagina S DE DAG VAN MORGEN is voor de Christenheid de herdenking van de sterfdag van Jezus Christus. De geschiedenis kent meer dagen, die herinneren aan de sterfdag van een mens, die naam gemaakt heeft in de geschiedenis, maar niet één van die dagen wordt een „goede" dag ge noemd. Dat geldt alleen voor de ene dag, waarop God alles voor ons heeft foed gemaakt door de overgave van ,ijn Zoon in de dood aan het kruis. Ja dat is de boodschap van Goede Vrij dag, die ons eeuwig juichen doet. Op Golgotha brengt Gpd de wereld tot Zich terug. De wereld, die aan het einde van al haar mogelijkheden stond. Maar God was nog niet aan het einde, toen Hij als een machtig priester Zijn eigen Zoon offerde op het altaar van deze wereld. Op Golgotha moest het eens en voor altijd duidelijk worden, hoe het er met ons, mensen, voor staat. Enerzijds is het kruis van Jezus Christus het sterk sprekend bewijs van onze grote opstand tegen Hem, in Wie God Zelf onder ons wilde wonen. Wij, mensen, kunnen het niet uit houden, dat God naast ons op deze aarde is. De mens vindt het nog wel eens gemakkelijk, te kunnen denken, dat er een God in de hemel is, maar hij vindt het lastig, wanneer die God in zijn directe omgeving woont. Dat kan de „zelfstandige" mens niet ver dragen. Wanneer de Gezondene des Vaders er op aandringt, dat de wil van de Vader niet alleen in de hemelen, maar ook op de aarde zal geschieden, dan zeggen de mensen: dat gaat te ver, dat strookt niet met onze plannen. En dan moet de Zoon van God maar ster ven. Dan kunnen de mensen onge stoord voortleven, wat in feite bete kent voortzondigen. De natuurlijke mens wil het liefst, dat God hem uit de buurt blijft, wil niet horen, dat hij verloren is, wil niet gestoord worden in zijn spel. En zo staat de mens als zondaar, als vij and tegenover God. Gedaan is het met de waardigheid van de mens. Anderzijds is het kruis van Chris tus het sterkst sprekend bewijs van Gods grote liefde voor de mens. Christus stierf voor ons, toen wij nog zondaars waren. Hij stierf als Zoon van God en Zoon des mensen. Hij stierf onze dood. Zó groot was Gods liefde tot ons. Want eerst als de oude mens ge kruisigd is, kan de nieuwe mens op staan en leven. De straf moest ge dragen worden, om tot de vrijspraak te kunnen komen. Jezus Christus nam de plaats van ons, de oproerlingen, in en zo droeg Hij voor ons de vloek aan het vloekhout. Hij werd totaal één met ons, opdat wij, die verre waren, hele maal één met. Hem zouden kunnen Worden. Zo bracht en brengt het kruis van Christus de genade tot een ieder, die voor Hem neerknielt en ootmoedig belijdt, dat Hij is zijn plaats geleden heeft, gestorven is en begraven werd. Zo spaart God ons. Zo spreekt God ons vrij, terwijl Hij Zijn Zoon niet spaarde en wel het oordeel liet dragen. Zo kwam de Goede Vrijdag met de grote bevrijding, waardoor alles voor ons wordt goed gemaakt. De boodschap van Goede Vrijdag is samen te vatten in het ene rijke woord „VERZOENING". De verzoening van de zondaar met de heilige God en van de zondige aarde met de reine hemel. Het geweldig gebeuren van Golgo tha geeft aan ons, die alle rechten ver loren hadden, het recht, om nu vrij moedig tot God te gaan. De Zoon van God is als de sterkste bondgenoot aan onze kant komen staan en heeft onze hopeloze situatie veranderd in een toestand van onbekende, nieuwe mo gelijkheden met grootse verwachtin gen van een heerlijke overwinning. Het kruis van Christus is onze red ding geworden. Nu hebben wij een ge nadige God. Alle roem is hierbij uit gesloten. Wij kunnen alleen maar roe men in het kruis van onze Verlosser, dat ons door de barmhartige God Zelf gegeven is. Het kruis is helemaal Gods daad. Vader en Zoon hebben op de kruis- heuvel volkomen samengewerkt tot ons eeuwig heil. Nu mogen wij gelo ven, d.w.z. de verzoening aannemen, want daartoe wordt ons het woord der verzoening van Christuswege gepre dikt. Dit is de weg tot de vernieuwing van eigen leven en tevens van elk le vensterrein, dat wij in dit geloof be treden. Dit is het blijvend goede van de Goede Vrijdag. Helaas gaat het ongeloof aan dit goede oppervlakkig voorbij. Het staat niet stil bij het bijzondere van deze dag. En de gelovigen? Hebben zij van daag tijd voor Hem, Die alles voor hen heeft volbracht? Er wordt gewerkt, geproduceerd, gekocht en verkocht als op andere da gen. Er is geen tijd voor een extra hulde aan de Verlosser. Geen tijd, om dat de heilige vreugde over de mach tige verlossing zo weinig gevonden wordt! Jeruzalems tempelvolk begreep het Hjden en sterven van Jezus niet. Geen wonder dat toen de rotsen scheurden. Die zijn blijkbaar minder hard dan mensenharten, die zich aller eerst moesten scheuren bij het zien van zoveel schuld en zoveel liefde. De geschiedenis kent geen zwarter bladzijde, de mensheid geen misdadi ger vlek, dan die van de kruisiging van Jezus Christus. Maar nooit ook straalde het licht van de overwinning der hemelse liefde heerlijker dan daar op Golgotha. De Goede Vrijdag wordt werkelijk een goede dag voor u, als u morgen God gelijk geeft en ootmoedig en dank baar Zijn evangeliewoord voor uzelf aanvaardt. Wie gelooft in de gekruisigde Chris tus, wordt door God zalig verklaard. Wie in deze Zijn Zoon niet gelooft, is nog verloren. Neem morgen tijd voor de herden king van de grootste bevrijding! Laat de boodschap van uw bevrij ding uw hart vervullen. Geloof in de Here Jezus Christus en gij zult zalig worden! Dan pas is deze Goede Vrijdag de goede dag voor u! Denk aan de woorden van Dr. Maar ten Luther: „Zonder de Goede Vrij dag en zonder de Paasdag kan de mens Ds. Lamain van de Gereformeerde Gemeente in Grand Rapids is niet veranderd, vertelt de N.H.C., Hij draagt nog steeds zijn zwarte pak en het witte overhemd met de stijve punten van het boord om hoog. Het grote huis, dat door de gemeente geheel werd ingericht, had in Rijssen kunnen staan, of in Rotterdam of ergens in Zeeland. Het was een oase van Hollandse gezelligheid temidden van Amerikaanse huizen, die niet ingericht zijn om in te wonen, slechts om erin te bi vakkeren. Reeds bijna negen jaar staat deze Nederlandse predikant in Amerika in een gemeente, die nog steeds dankbaar is voor zijn komst. De Gereformeerde Gemeente in deze bijna Hollandse stad is niet jong meer. In 1870 werd de eerste predikant be roepen. Ds. Klompenburg was toen reeds 70 jaar oud, maar gaf de laatste zes jaar van zijn leven aan de jonge groep. De man had geen gemakkelijk leven achter de rug. Zijn dochter was uit het huis weggelopen en jarenlang spoorloos. Toen het bericht kwam dat zij in Amerika was, ging 't vaderhart naar haar uit en de zeventigjarige on dernam de lange tocht naar de nieuwe wereld. Het bezoek werd emigratie. Ds. Kloppenburg verliet Grand Rapids niet meer. De ene predikant volgde de andere op en van de zes voorgangers van Ds. Lamain kwamen er vijf uit Nederland. Na 1921 leek het onmogelijk om weer een leraar te vinden. Het ene beroep werd uitgebracht na het andere, maar de predikantplaats bleef vacant, en ook de andere drie gemeenten in de classis Mid-west moesten met preeklezen te vreden zijn. Eindelijk, na de oorlog, kwam het bericht van Ds. Lamain, dat hij het be roep had aangenomen. Eigenlijk is dat niet juist, want Ds. Lamain verkeerde in de merkwaardige omstandigheid, dat hij twee beroepen tegelijkertijd aan nam. De gemeente was nl. gescheiden. Het was geen dogmatische strijd, geen persoonlijke problemen, die de schei ding veroorzaakten, slechts het feit dat de Hollanders geen Engels en de Ame rikanen geen Hollands verstonden en men het beter oordeelde, om een En gelse gemeente en een Hollandse ge meente te vormen. Beide gemeenten beriepen Ds. Lamain en hij werd pre dikant van allebei. Enkele jaren gele den zijn ze weer samengesmolten tot één, en de Nederlandse helft verdwijnt langzaam, maar zeker. Dat over enkele tientallen jaren ook de Gereformeerde Gemeente in Grand Rapids waarschijnlijk geen Hollandse diensten meer zal hebben, is niet de schuld van hun tegenwoordige predi kant. Toen hij in zijn nieuwe land aan kwam, kende hij zo goed als geen En gels en moest hij zich nog geheel op de taal werpen. Uren van studie volg den. Nog klinken door de Engelse zin nen sommige Hollandse woorden, maar ook het consersatie-Hollands is zo nu en dan doorspekt met een Engels woord ,een teken dat hij in het Engels denkt. De overgang was heel groot, vertelde mevrouw Lamain. Uit haar woorden bleek dat het verlangen naar Neder land nog steeds niet is gestorven Na tuurlijk kon ik niet nalaten, te vragen, of haar man voorgoed in de Verenigde Staten zal blijven, of dat hij in de toe komst misschien toch een van de vele beroepen naar Nederlandse kerken zal aannemen. Ds. Lamain zelf ontweek de vraag. Hij wist het niet. Het hing ge heel van Gods leiding af. In 1933 werd hfj voor het eerst naar Amerika be roepen en pas in 1946 meende hij m zicht in de wil van God te hebben, om het nieuwe beroep te aanvaarden. Diep in het hart van mevrouw Lamain ligt echter de hoop, dat God de weg toch nog weer eens zal openen. Ze mist de gezelligheid. De afstanden zijn zo groot dat het onmogelijk is om even bij ge meenteleden binnen te lopen voor een kopje koffie. En bovendien is haar dochter Corrie juist naar Nederland vertrokken om een Fries te trouwen. Als de dominee een plaats op het schip kan krijgen, zal hij zelf in Nederland het huwelijk inzegenen. Het is echter moeilijk, in de zomertijd passage te boeken. De gemeente in Grand Rapids hoopt haar predikant te houden en doet haar uiterste best. Ieder nieuw beroep, waarvoor de „dominee" bedankt, is een reden tot dankbaarheid, en diep in het hart van menig gemeentelid ligt de gedachte, dat als de kinderen maar in Amerika hun werk vinden en trouwen, dat de dominee zijn wortels te diep in de Amerikaanse bodem zal hebben, om naar Nederland terug te keren. Het werk van de predikant is veel zijdig. Vooral voor Canada is ds. La main het middel geweest om vier nieu we gemeenten te beginnen. Deze ge meenten bestaan voor het overgrote deel uit emigranten en hebben nu sinds kort een eigen leraar in ds. Zweris. De predikant van Grand Rapids kan zich nu meer wijden aan de gemeenten in Illinois en Michigan. Iedere zondag zijn er in Grand Rapids vijf diensten: drie in het Engels en twee in het Hol lands. Ds. Lamain zelf spreekt twee maal in het Engels en één keer in het Nederlands. De beide andere diensten zijn leesdiensten. Dan is er nog een Nederlandse dienst op donderdag en gaat ds. Lamain op andere dagen naar Kalamazoo of Zuid-Holland. Ik vroeg hem, hoeveel keer hij per jaar preekt, buiten zijn andere werk zaamheden. Ongeveer driehonderd of iets meer, was het antwoord. Dit is een behoorlijk aantal ,maar volgens de do minee veel minder dan in Nederland. Het is.echter onmogelijk, meer dien sten te hebben, omdat de afstanden zo geweldig groot zijn. Bovendien heeft hij ook de zorg over een tweede classis, de East, die in het geheel geen predi kant heeft. De gemeente is vrijwel vrij van Ame rikaanse invloed, maar toch zijn er dingen, waaraan Ds. Lamain moeilijk kan wennen. Daar is bijv. het huwe lijk. Een predikant in Amerika is te vens ambtenaar van de burgerlijke stand. Het gevolg is, dat een huwelijk lang niet altijd in een kerk, maar vaak Ingezonden mededeling (adv.) eenvoudig in een woonkamer wordt In gezegend. Er is vrijwel geen tijd voor een huwelijkspreek en dat is ook zo goed als geen gewoonte in Amerika. Ook bjj begrafenissen gaat het heel an ders toe. Het lichaam wordt niet op gebaard in het huis, maar in een spe ciale aula van de begrafenisvereniging. De diensten worden dan ook altijd bui tenshuis gehouden. Slechts één keer in Amerika hield Ds. Lamain de lijkrede in een huis. De Gereformeerde Gemeente staat niet officieel onder de synode van de Gereformeerde Gemeente in Neder land, ook al is diens naam officieel Ge reformeerde Gemeente in Nederland en Amerika, Amerika heeft een eigen synode, die evenwel correspondentie onderhoudt met Nederland zodat pre dikanten over en weer contact met el kaar hebben. Langzaam maar zeker groeit ook deze kerk uit tot een Ame rikaanse kerk. De oudere Nederlan ders sterven uit, de nieuwe kennen de oude taai niet meer en zo gaat ieder zijn eigen weg, ook al heeft men nu nog een Hollandse dominee. Ingezonden mededeling (adv.) Oogst van Mmtha-piperita.., bet geurende kruid dat Vaam' pepermunt zo ver kwikkend maakt. Altijd vers door de extra verpakking In tucWieht tsllofaan. De Duitse ambassadeur in Moskou, Dr. Haas, heeft gisteren de Sowj et-minister van buitenlandse zaken, Gromyko, een mondelinge nota van de Bondsregering doen toekomen, waarin de bijzonderheden van de technische uitvoering der voorgenomen Duits-Russische han delsbesprekingen, zoals Bonn wenst, uiteengezet is. Dinsdag heeft Haas premier Boelganin een persoonlijke brief van bondskanselier Adenauer overhandigd. Hierin houdt Adenauer zich bezig met de politieke kant van de Duits-Russische betrekkingen. In de woensdag overhandigde mon delinge nota zegt de Westduitse rege ring bereid te zijn met Rusland te on derhandelen over met de Duits-Sow- jetrussische betrekkingen samenhan gende vraagstukken. „De Westduitse regering wenst een overeenkomst te sluiten betreffende de Duits-Sowjetrussische handel en het naar hun land terugzenden van in Sowjet-Rusland verblijvende Duitse onderdanen", aldus de nota. In de nota is, blijkens een medede ling van het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken, ook medegedeeld dat West-Duitsland zal voorstellen te onderhandelen over een consulaire overeenkomst. Voorgesteld wordt de onderhandelingen te Moskou te voe ren. In een brief, die dinsdag j.l. te Mos kou aan de Sowjetrussische premier Boelganin ter hand werd gesteld, zegt de bondskanselier Adenauer dat verbetering in de Duits-Russische betrekkingen slechts mogelijk is, wanneer het vraagstuk van de te- Koning Saoed reist naar Jordanië Koning Saoed van Saoedi-Arabië zal op 6 mei voor een officieel bezoek in Jordanië aankomen, aldus meldt het persbureau van het Midden-Oosten, aangehaald door radio-Cairo. De koning zal vier dagen in Jorda nië blijven en vervolgens naar Bagdad gaan. Prinses Beatrix is gisteren in Ko penhagen aangekomen voor een be zoek van enige dagen als gaste van di Canadese ambassadeur Brooks-Hill Feaver. In haar gezelschap bevond zich de dochter van de ambassadeur, een goede vriendin van de Prinses en studiegenote in Leiden. geen enkele goede dag in het jaar heb ben". Dat is geloofstaal. Dat is het eeuwig evangelie kennen. Ga dan dit jaar met deze wetenschap van deze Goede Vrijdag naar de spoedig vol gende Paasdag! J. K. Ingezonden mededeling (adv.) Hotel Darthulzen In Leersum is gistermorgen voor de helft uitgebrand. Vermoedelijk door kortsluiting brak om kwart voor negen brand uit in een dienstbodenkamer op de bovenverdie ping. Waarschuwde Sovjet-Unie de Arabische landen? Naar radio-Cairo meldt hebben de dagbladen van Cairo bekendgemaakt, dat de Sow jet-Unie Egypte, Syrië en Jordanië heeft gewaarschuwd op hun hoede te zijn voor ,de oorlogszuchtige bedoelingen van Israël en zijn agres sieplannen". In zijn brief aan de eerste kamer heeft de minister van verkeer en waterstaat enige mededelingen gedaan over de in 1954, 1955 en 1956 uitgevoerde werken tot ver betering van de tot dusverre als zodanig aangemerkte zwakke plaatsen in de zeeweringen van de provincies Zuid-Holland en Zee land. Een overzicht van deze wer ken is ter griffie ter inzage voor de leden gedeponeerd. In 1953 is naast het herstelwerk nog geen sprake geweest van verbetering van zwakke plaatsen. Ten aanzien van de normen, waar naar de door het rijk te verlenen bij dragen in de verbetering van zwakke plaatsen zullen worden bepaald, is thans van alle betrokken provinciale besturen advies ontvangen. Deze ad viezen zijn in studie genomen, aldus de brief. In de provincie Noord-Brabant wor den de werken tot verbetering van zwakke plaatsen uitgevoerd door het rijk met bijdragen van de belangheb bende waterschappen. Een paar wer ken langs de Eendracht zijn thans in uitvoering, terwijl andere in voorbe reiding zijn. Tot en met 1956 zijn hier voor nog geen betalingen gedaan. Door de waterschappen Niervaart, Tuigehil en Oude Heyningen zijn enige kleine verbeteringswerken uitgevoerd tot een totaalbdrag van rond 120.000, waar voor door het rijk nog geen voorschot Is verleend. Ingezonden mededeling (adv.) Minister Staf naar Ned. Nieuw-Guinea De minister van defensie, ir. C. Staf, zal eind mei in Nederlands-Nieuw- Guinea aankomen om zich op de hoogte te stellen van de marine-instel lingen aldaar. rugkeer van nog ln Sowjet-Rusland verblijvende Duitse onderdanen op gelost is. Adenauers schrijven is een antwoord op de brief van Boelganin, waarin deze voorstellen doet betreffende de her eniging van Duitsland, handelsbespre kingen, het sluiten van consulaire overeenkomsten en samenwerking op wetenschappelijk en technisch gebied. In Boelganins brief werd niet gerept over het naar hun land terugzenden van nog in de Sowjet-Unie verblijven de Duitsers. Volgens de Westduitsë autoriteiten bevinden zich nog onge veer honderdduizend Duitsers in dt Sowjet-Unie. Het Kremlin heeft ver klaard, dat de terugzending van Duit- Sla export naar Zwitserland stopgezet Met ingang van zondag 21 april a.l. zal door Zwitserland de invoer van kropsla worden stopgezet. Tot nu toe mocht de export van sla naar dit land in beperkte mate gebeuren maar van uit ons land werd toch wekelijks nog een behoorlijk kwantum naar Zwit serland verznden. Na deze week zal dit dus niet meer mogelijk zijn. Ingezonden Mededeling (Adv.) Wéér dat lobroeiend, brandend maagzanr. Tfld voor 'n paar Bennies I Wéér een avond bedorven waarvan ze zich zoveel hadden voorgesteld. Bij de eerste hap eten viel 't ver keerd. Zuur branden voor en na. En niet te stillenTotdat een paar Rennies redding brachten. Onmiddel lijk! 'n Wonder die Rennies U gebruikt ze toch ook? In iedere apo theek en drogisterij verkoopt men U Rennies graag. Ingezonden mededeling (adv.) Vlot-sportief dameshorloge met centrale seconde wijzer f Chroom f 67*®® f 92.50 Doublé DOOR EEN STROOM van wilde geruchten uit alle hoeken van Brabant wordt het mysterie rond de nog steeds voortvluchtige Zwarte Ruiter met het uur vergroot. De politie wordt overstelpt met meldingen, dat de Zwarte Ruiter dan hier dan daar is gezien, maar telkens blijkt het loos alarm. Hans Gruijter» heeft zijn herwonnen vrijheid nog niet verloren. Overigens is het thans ln Mi f lohout erg rustig. In de nacht van dinsdag op woensdag was er in en rondom het dorp van de verkeersweg af geen enkele bijzondere politiebewa king te bemerken. Evenals maandagnacht brandde er ln de voorkamer van de Zwarte Ruiter de gehele nacht licht. Als er een auto ln de buurt stopte werden de gordijnen opzij geschoven. Sinds zijn ontsnapping is de Zwarte Ruiter alleen met zekerheid gesigna leerd in Mierlohout, waar hij zondag een bliksembezoek bracht aan zijn vrouw en tienjarig zoontje in Waalre, waar hij door twee meisjes is herkend en in de buurt van het dierenpark Animali te Eindhoven, waar hij zon dagavond is gezien door een Helmond- se zakenman. Alle latere berichten, zo als die welke uit Reusel, Valkens- waard, Bladel, Nijmegen en Tilburg zijn gekomen, bleken onjuist. DUBBELGANGER Dinsdagmorgen werd de districts recherche in Eindhoven onder meer gealarmeerd door het bericht, dat de Zwarte Ruiter bij Reusel over de grens was geslipt. Het is onjuist gebleken. Dit gerucht is ontstaan door het feit, dat kort tevoren bij de grenspost een auto is doorgelaten met twee vrouwen en een man er in. De papieren van de auto stonden op naam van J. Gruijters. De douanier, die zowel de Zwarte Rui ter als zijn vrouw kent, zag geen ver dachte figuren in de auto zitten en liet hen dus passeren. Ingezonden mededeling (adv.) De besliste verzekering van een ge hele familie in Maarheeze, die een café heeft, als zou de Zwarte Ruiter aldaar een groot deel van de zondag hebben doorgebracht, vaak verscho len achter een krant, bleek dinsdag middag eveneens op een vergissing te berusten. De bewuste klant kon achterhaald worden. Het is een eerzaam burger, die veel gelijkenis vertoont met de Zwarte Ruiter. De Zwarte Ruiter heeft zijn voorsprong op de politie weten te behouden. „NIET VERSTANDIG" Zfin vrouw zegt, dat zij het met zijn ontvluchting niet zo erg eens is. Dins dagavond verklaarde zij ons: „Hij moet zich maar gauw gaan aangeven; het is niet verstandig wat hij gedaan heeft. Ik heb mijn man sinds zondag niet meer gesproken". Zoals ze ons gedurende een kwartier' door het raampje van de voordeur te woord stond, wekte zij helemaal niet de indruk, dat ze bevreesd is dat haar man in handen van de politie zal val len. De rijkspolitie te Boxmeer en ook de burgerij is zondag en maandag in on rust geweest: men vermoedde dat de Zwarte Ruiter in Boxmeer verzeild was geraakt. Maar het was een uit het rijksopvoedingsgesticht te Amersfoort ontvluchte 19-jarige jongeman, die daar bij het huis van een vroegere mede-delinquent was gekomen.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3