FEESTTREIN DOOR ZEELAND "i enthousiasme op alle stations aan de in door Zuid-Bevelands- en Walcherens dreven Elektrificatie bereikte climax in de Ganzestad Spanning stijgt ten top in Zeeuwse landjuweel Conferentie van Geref. ouderlingen te Goes F. Q. den Hollander ere-burger van Goes HOUTVESTER De zagende pijnen Pagina i Elektrificatie gisteren een feit HULDE EN GESCHENKEN VOOR NED. SPOORWEGEN Burg. Bolkestein bood bronzen beeld aan manchester Waarde krijgt brandvijver Hartelijke huldiging van oud-plaatsgenoot Stationsweg genoemd Ir. Den Hollander VOOR DE VIERDE MAAL Culturele dag in Zierikzee In de nieuwe Oosterkerk Commissaris als wagenvoerder Donderdag 18 april 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Dat de Nederlandsche Spoorwegen Zeeland een grote dienst hebben bewezen met de elektrifi catie van de spoorlijn van Roosendaal naar .Vlissingen en dat "het Zeeuwse publiek deze dienst waardeert, is gisteren overduidelijk" gébleken. De extra trein met genodigden, die gisterochtend uit Utrecht vertrok en via Roosendaal hèt Zeeuwse Jand binnen reed, is een ware feésttrein geworden. Op alle stations in onze provincie is deze trein met {inthousiasme begroet, burgemeesters hielden harte- ijke toespraken tot de directie van de spoorwegen, Vertegenwoordigers van het bedrijfsleven bleven niet achter in het betuigen van hulde aan ons natio nale vervoersbedrijf en de dank en de waardering werd bovendien in iedere plaats tot uiting gebracht ln de aanbieding van geschenken aan de directie van de Ned. Spoorwegen. De heer Dr. Ir. F. Q. den Hollander, president van de N.S. nam al deze danlr en de vele huldebetuigingen met een gulle en blij de glimlach in ontvangst, want als geen der an dere N.S.-autoriteiten voelde de heer Den Hollander gisteren aan, dat de lof voor de spoorwegen welge meend en spontaan was. Daarvoor kent de heer Den Hollander, die in Goes is geboren en er zijn jeugd jaren doorbracht, Zeeland tè goed. Doch niet alleen voor de N.S., doch bovenal voor de heer Den Hollander persoonlijk is het gisteren een onvergetelijke dag geworden. Zeeland heeft ondubbelzinnig laten blijken, dat het „Frans den Hollander nog niet is vergeten en het gemeente bestuur van Goes zijn oud-ingezetene daarvan on dubbelzinnig overtuigd door aan een straat zijn naam te Verbinden en hem het ere-burgerschap van de Ganzestad aan te bieden. Om kwart voor negen gisterochtend arriveerde de trein uit Utrecht aan het station Roosendaal, waar reeds velen stonden te wachten. De bur gemeester van Roosendaal verwelkomde de N.S.-autoriteiten en sprak «ijn blijdschap uit over de totstandkoming van de elektrificatie. De voorzitter van de Kamer van Koophandel voor West-Brabant, de heer Mr. Van de Schriek sloot zich in een humoristische toespraak hierbij aan. Hier werd ook het eerste geschenk aangeboden aan de directie van de Ned. Spoorwegen. Ir. Den Hollander mocht Roosendaalse kandij de trots van deze Brabantse gemeente in ontvangst nemen. Bovendien deed de Roosendaalse burge meester de toezegging, dat aan vijf spoormensen, die zich verdienstelijk hebben gemaakt voor de elektrificatie een woning zal worden toegewezen ln de ge meente Roosendaal. In Bergen op Zoom was de ont vangst van de trein met genodigden eveneens zeer hartelijk. Ook hier hield de burgemeester een toespraak, die vergezeld ging van de aanbieding van een Bergen op Zoomse krab met zil veren inscriptie. Rilland-Bath Het was tegen half tien gisteroch tend ,toen de grens van de provincie Zeeland werd bereikt Hier stonden de Commissaris der Koningin, Jhr. Mr. A. F. C. de Casem- broot, de leden van Ged. Staten van Zeeland en de griffier der Staten reeds op de trein te wachten. Na een zeer hartelijke begroeting reed het steeds groter wordende gezelschap aan ieder station stapten genodigden in naar Riland-Bath, de eerste Zeeuwse gemeente. Velen stonden hier reeds op het per ron te wachten. Dames in Zeeuwse klederdracht zorgden voor een passend welkom van de gasten, scholieren zon gen uit volle borst het speciaal voor deze gelegenheid gemaakte welkomst lied en een toespraak van de burge meester vertolkte de dank van de be volking voor de elektrificatie. Krabbendijke In Krabbendijke waren het weer de scholieren het toekomstige reizigers- gerspubliek van de spoorwegen die met een feestelijk lied de trein verwel komden. Waarnemend burgemeester W. P. Gebraad zwaaide de directie van de N.S. en alle spoormensen lof toe en Krabendijke zou Krabbendijke niet zijn als het niet het beste van het beste uit zijn prachtige bongerds had aange boden. De veiling Krabendijke en Om streken offreerde een buitengewone mooie fruitmand. De gemeente schonk een bloemenmand. Kruiningen-Y erseke Aan het station Kruiningen-Yerseke stonden twee burgemeesters de feest- trein op te wachten. Burgemeester A. Schipper van Kruiningen, die dank bracht voor het vlotte herstel na de ramp en burgemeester A. C. Wilemsen van Yerseke, die de betekenis van de spoorlijn voor Nederlands belangrijk ste oestercentrum accentueerde. Krui- ningens gemeentebestuur bood een verkleind model aan van het ramp monument, Yerseke verraste Ir. Den Hollander met een prachtige opgezette kreef. Met gulle hand werden voorts aan de genodigden oesters uitgereikt. Scholieren zwaaiden met vlaggetjes en zongen uit volle borst. Het was of alle Zeeuwse plaatsen met elkaar wedijverden in het op ori ginele en hartelijke wijze ontvangen van de feesttrein. In Kapelle werd de N.S.-directie een houten treintje, vol gepakt met fruit aangeboden. De mu ziekvereniging „Ons Genoegen" blies vrolijke wijsjes, achthonderd kleurige Ingezonden mededeling 'adv.) 'n SCHUTTERSVELD PRODUCT 't derZè, ballonnen en vele postduiven gingen de lucht in en dames boden fruit aan. Tien minuten stopte de trein aan ieder station. De tijd vloog om. In Goes, Arnemuiden en Middelburg werd echter gistermorgen geen tien minuten gestopt. De feestelijkheden vonden hier gistermiddag plaats. Aan de stations stapten de genodigden in en tegen elf uur werd Vlissingen be reikt. Beeld in brons In de hal van het Vlissingse station heeft burgemeester mr. dr. N. Bolke stein, namens alle langs de spoorlijn gelegen Zeeuwse gemeenten aan de directie van de Ned. Spoorwegen een beeldje in brons aangeboden, vervaar digd door de beeldhouwer Ten Kloos ter uit Veere. In hartelijke bewoordingen zegde Ir. Den Hollander, die in de morgenuren reeds meer dan eens van zijn grote verrassing voor de hartelijke ontvangst Na een uitvoerige bespreking besloot de raad van Waarde gisteravond een brandvijver aan te leggen op het ter rein in het uitbreidingsplan achter de woningen van de heren Waterman en Weststrate. Tevens besloot men een perceel grond achter de woningen van de heren Waterman en Koole te ver kopen. Tenslotte ging de raad akkoord met het voorstel de lopende kasgeldle ning van f 50.000 met zes maanden te verlengen. had blijk gegeven dank voor dit ge schenk. Bewondering Met autobussen werden de gasten vervolgens naar hotel „Britannia" ver voerd, waar de burgemeester van Vlis singen, mr. B. Kolff de betekenis van de Zeeuwse lijn voor Vlissingen schets te en niet alleen voor Vlissingen, doch ook voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Ir. Den Hollander gaf in zijn ant woord blijk van zijn grote bewonde ring voor de enorme ontwikkeling van Vlissingen na de bevrijding. In Middelburg In de Middelburgse Burgerzaal vond een ontvangst plaats door het Pro vinciaal Bestuur van Zeeland en het Middelburgse gemeentebestuur. Ook hier werd in diverse toespraken uiting gegeven aan de blijdschap, die in Zee land heerst. De Commissaris der Ko ningin hield een geestige speech, waar in hij het verleden van de Zeeuwse lijn memoreerde. De Commissaris deel de mede, dat de directie der N.S. een schilderij zal worden aangeboden door het provinciaal bestuur. De Kamer van Koophandel voor de Zeeuwse Eilanden en de Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch- Vlaanderen gaven acte de presence en boden respectievelijk een schilder stuk van de Middelburgse schilder Piet Rijken en een wandbord van Delfts-blauw aan. Namens het Zeeuwse streekvervoer en de P.Z.E.M. werden nog hartelijke woorden gesproken, waarna het ge zelschap per trein weer in de richting Goes vertrok. Arnemuiden In Arnemuiden wachtte echter eerst nog een feestelijke ontvangst op het perron. Burgemeester W. H. van der Heide bood hier een model van een hoogaars (klein zeilvaartuig) aan en twee Amemuidse meisjes in kleder dracht overhandigden ir. Den Hollan der garnalen. HET FEEST VAN DE ELEK TRIFICATIE van de Zeeuwse lijn heeft gisteren zijn climax bereikt in Goes. Zeker, in alle plaatsen langs de lijn juichten schoolkinde ren, wuifden mannen en vrouwen naar de trein en ontbrak het niet aan hartelijke woorden, maar in Goes is de directie der N.S. toch wel een bijzonder grootse huldi ging bereid. En dat is ook wel te begrijpen. Goes, de geboortestad van ir. Den Hollander, heeft de dag van gisteren dankbaar aangegrepen om „Frans" eens heerlijk in het zonnetje te zetten, om hem overduidelijk te laten blijken, dat de Goesenaren de spoorwegen een warm hart toedragen, en er niet een tikkel tje, maar behoorlijk trots op zijn dat de president van het nationale ver voersbedrijf in zijn jeugd deel uit maakte van de Goese gemeenschap. Een duizendkoppige menigte vulde het prachtig vernieuwde stationsplein. Feestelijk wapperden de vlaggen; de zon overgoot met gouden stralen het blijde publiek, dat een prachtige mo zaïek van fruit, door de Goese veiling opgesteld naast het stationsgebouw be wonderde, evenals ir. Den Hollander en de vele gasten. „Frans den Hollanderlaan" De heer Den Hollander onthulde het nieuwe straatnaambord je van de Sta tionsweg, die de naam „Frans den Hol landerlaan" heeft gekregen. De harmonie „Euphonia" blies de voor deze gelegenheid door Eef Hey- blok gecomponeerde „Den Hollander mars", waarna men naar het Schut tershof wandelde, waar de tentoon stelling van tekeningen over de spoor wegen werd bezichtigd. De Goese scholieren zonden 1100 tekeningen in voor deze expositie, die aller bewonde ring had. Werkstukken over de spoor wegen, vervaardigd door Goese knut selaars completeerden deze expositie. In de Vlissingse stationshal heeft ir. Den Hollander het beeldje ont huld, dat geschonken is door de Zeeuwse gemeenten langs de lijn. Ingezonden mededeling (adv.) van rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen worden snel en af doende verdreven door Togal. Er is geen toeter middel tegen dan Togal. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0,95, f 2,40 en f 8,88. Collecte. De maandelijkse collecte te Sint-Annaland gehouden voor het zieken fonds heeft ƒ172,15 opgebracht. Over enkele weken om precies te zijn op 2 mei sluit het Zeeuws Landjuweel 1957, dat thans voor devierdemaaldoorde Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk onder de Zeeuwse amateurtoneelverenigingen werd uitgeschreven. Ook voor dit vierde Zeeuwse Landjuweel zal een felle strijd ontbranden tussen Hulst en Midelburg, zoals dit ook in de afgelopen jaren het geval was. De beid* toneelgroepen uit Hulst zijn reeds met het door hen gekozen toneelstuk voor het voetlicht geweest doch het Midelburgs Dilettantentoneel komt in de loop van volgende week op de planken. Op de Zeeuwse Culturele Dag, die dit jaar in Zierikzee wordt gehouden op -13 juli zal de prijswinnaar van het Zeeuwse Landjuweel 1957 het be kroonde toneelstuk opvoeren. In de komende weken zullen de laatste zes toneelverenigingen, van de twintig, die voor Het Zeeuws Landjuweel 1957 hebben ingeschreven, het door hen ge kozen toneelstuk voor het voetlicht bren gen. De toneelvereniging „Sempre Avan- ti" uit Sluiskil brengt „Duet voor Twee Handen" van Mary Hayly Bell, de ver eniging „Nicoleen" uit Kamperland brengt „Terugkeer" van Warren Chetham Stro- de, „A.G.V." uit Vlissingen komt met een opvoering van „een schip vaart uit" van Chris van den Heuvel, de toneelvereni ging Crescendo uit Terneuzen zal „Hu welijksreis zonder Man" van Leo Lenz op de planken brengen. „Toneelgroep Contact" uit Souburg voert „Hilde" van J. Ubink op, terwijl de toneelvereniging „St. Paulus" uit Middelburg een interes sant stuk zal brengen: „Het Eiland der Stilte" van de Vlaamse schrijver Michel Thijs. Dit toneelstuk beleeft hierdoor zijn première In Nederland. Het behandelt het probleem van het priesterschap en vergt ontstellend veel van de amateur toneelspelers. Door een geringe bezet ting van 4 i 5 man worden buitenge woon hoge eisen aan de spelers gesteld. De laatste van de zes toneelverenigin gen, die hun stuk nog ten tonele moeten brengen is Het Midelburgs Dilettanten Toneel, dat onder deze zes de meest be langrijkste plaats inneemt. Opgevoerd zal worden „Meisjesgymnasium" In dit stadium van Het Zeeuwse Land juweel 1957 Is er reeds iets naders over de gespeelde stukken te zeggen, hoewel de eindbeslissing, daar H.M.D.T. nog met zijn opvoering moet komen, nog niet bekend is. Over het algemeen is de jury van oordeel, dat het peil der uitvoeringen bevredigend is. De toneelgroep „Cort- gene greep té hoog met het stuk van Priestly „De gevaarlijke bocht",. Kort- gene zorgde voor een onvoldoende bezet ting der vrouwelijke rollen met alle ge volgen van dien. De Goese toneelvereni ging „Club van Vooruitgang" deed zijn naam weinig eer aan, want „Morgenrood" van A. Boere gaf men een verre van goede vertolking. Wanneer H.M.D.T. uit Middelburg op de planken is geweest, zal zeer waar schijnlijk ook de winnaar van het Zeeuwse Landjuweel 1957 bekend zijn, terwijl men dan tevens zal weten of „Onderling Kunstgenot" uit Goes zijn oude plaats in de kopgroep weer heeft weten te heroveren. Ingezonden mededeling (adv.) KAMPERLAND Coöp. Boerenleenbank. Onder voor zitterschap van de heer L. J. Hoveijn hield maandagavond de Coöp. Boe renleenbank „Wissenkerke", gevestigd te Kamperland, haar jaarvergadering in Renata. De heer J. C. Noordhoek, kassier van de bank deed rekening en ver antwoording over het 36e boekjaar, waaruit bleek, dat het winstsaldo op de Balans sloot met f 8.886,19, terwijl de rekening een cijfer aangaf van f 19.180.732,69 en de balanstotaal f4.871.744,87 bedroeg. Uit de mededeling van de voorzitter bleek dat het ledental gestegen Is tot 502. Herkozen werd tot bestuurslid do heer L. J. Hoveijn en tot lid van da raad van toezicht de heer G. E. da Jonge. Wij moeten onze kracht zoeken in het positieve (het doen) en niet in het negatieve (het afkeuren en kriti seren) dit was de strekking van het openingswoord, dat de heer J. J. Boon (Bergen op Zoom) sprak in de confe rentie van Gereformeerde Zeeuwse Ouderlingen, die gisteren in de Ooster kerk te Goes werd gehouden. In de ochtendvergadering hield de heer A. Sandee (Nieuwdorp) een zeer instructief referaat over het onder werp: Wat leest, wat hoort, wat ziet men in onze gezinnen. Puttend uit een rijke ervaring, ging deze spreker na, wat in de gezinnen gevonden wordt aan dag-, week-, geïllustreerde-, ker kelijke- en vrouwelijke bladen en aan romanlectuur. Radio en televisie had den mede ruime aandacht. Op ver scheiden punten plaatste hij zeer be- hartenswaardige waarschuwingen en aanwijzingen. Bij de uitvoerige bespreking, die op dit referaat volgde, was een ruime plaats gegeven aan een woord van de heer R. Hagoort, hoofdredacteur van het „Zeeuwsch Dagblad", die daarbij sprak over de taak en de mogelijkhe den van de Christelijke dagbladpers in onze provincie. In de middagvergadering sprak ds. Y. J. Tiemersma (Zierikzee) over de vraag „Hoe activeren wij de gemeen te". In het bijzonder besprak deze refe rent het pastoraat en het apostolaat, waarbij hij vooral de nadruk legde op het meeleven van de gezinnen in het werk der ambtsdragers, doordat zij allen staande in het ambt der gelovi- Het officiële diner, dat de N.S. in „De Korenbeurs" te Goes aan de au toriteiten, die de ingebruikneming der elektrificatie hadden bijgewoond, aan bood, was wel het hoogtepunt van de feestelijkheden. Dit had niet in de bedoeling gelegen. Maar het groeide naar het hoogtepunt toe door de'betrekkelijk weinige toe spraken, die er gewisseld werden. Het diner was op zichzelf goed ver zorgd. Collega's van de „grote pers" uit ons land stonden perplex, dat een zodanige service bij een dergelijk diner in een randprovincie van Nederland mogelijk was. Maar de ontroering werd gewekt door de weinige toespraken, die ge houden werden. D* eerste spreker was de burgemees ter van Goes, mr. W. C. ten Kate. Hij hield geen lange toespraak, maar deed voorlezing van het besluit, dat de ge meenteraad van Goes in geheime raadszitting genomen had, om niet al leen de Stationsweg, waaraan de direc teur der spoorwegen in z'n jeugd ge woond heeft, te noemen: Frans den Hollanderlaan, maar bovendien om de heer Den Hollander te benoemen tot ereburger van Goes en hem uit te rei ken de vergulde zilveren legpenning der gemeente. De heer Den Hollander was zicht baar ontroerd, toen de burgemeester hem de verzegelde oorkonde en de legpenning overhandigde. Hij ver klaarde, overweldigd te zijn door de ze eer, die hij zeker niet had kunnen verwachten. Zijn woorden schoten hem tekort, om zijn gevoelens uit te drukken, nu hem iets overkwam, wat hij nimmer had kunnen ver wachten. Uit het diepst van zijn hart dankte hij voor de eer, die zijn geboortestad hem bewees. Wat Goes hem heeft mee gegeven, was van grote betekenis in heel zijn leven. Als hij een kleine bij drage heeft gegeven voor de ontwik keling van deze stad, vervult hem dat met een gevoel van diepe deemoed. Hij legde er de nadruk op, dat hij niets tot stand zou hebben kunnen brengen zonder de medewerking van vele anderen. Sinds hij in 1911 Goes verliet, is er veel gebeurd. Maar zijn vele vrienden hier en z'n medewer kers en voorgangers hebben het hem mogelijk gemaakt, iets te doen. Op de Stationsweg (de nieuwe naam kon hij nog niet uitspreken) keek hij onwillekeurig naar het huis (schuin tegenover het nieuwe naambord) van waaruit hij de H.B.S. doorliep en naar Holland trok. Nog altijd voelt hij zich Goesenaar. Noblesse oblige adeldom verplicht hij zal in zijn verdere leven moeten tonen, dat hij deze onderscheiding waard is. De heer Den Hollander verzocht de burgemeester, aan de raad zijn grote dankbaarheid voor deze hoge onderscheiding te willen aanbieden. gen toezicht houden op elkander en het Evangelie uitdragen naar buiten. De prediking moet de leden der ge meente daartoe stimuleren. Het diakonaat mag evenmin beperkt blijven tot de ambtsdragers. De referent waarschuwde ertegen, dat de gemeenten gesloten conventen worden. Het opstandingsevangelie moet uitgedragen worden. De pers moet daaraan meewerken. Door pre diking en liturgie moeten de elemen ten van lofverheffing en offerdienst uitkomen en de leden der gemeente „laden", opdat zij getuigen zijn in de ze wereld. In de discussie kwamen allerlei op merkingen naar voren, waardoor het accent te sterker viel op de noodzaak zowel als de mogelijkheid om in de gemeente de nadruk te leggen op het getuigend karakter, dat het geloof in Jezus Christus, de gekruisigde, maar opgestane Heiland moet hebben. EEN GEDENKBORD Hadden reeds enkele oude Goes* vrienden hem gelukwensen aangebo den, de heer I. Luteyn bood de geluk wens namens de gehele Goese gemeen schap. Die gelukwens was vertolkt in de aanbieding van een bord Delfts blauw, waarop een afbeelding van de H.B.S. aan de Kade. Mevrouw Polderdijk, gekleed in Zuidbevelandse dracht, bood de heer Den Hollander als souvenir een pop in deze kleding aan. De Commissaris der Koningin, jhr, mr A. F. C. de Casembroot, bracht namens alle gasten aan de N.S. dank voor de gastvrijheid, welke zij aan de ze maaltijd bood. Met name was hij zeer erkentelijk voor het feit, dat hij die als hobby de spoorwegen heeft het elektrische treinstel van Middelburg heeft mogen rijden. Hij wenste de heer Den Hollander geluk met de onderscheiding, welke de gemeente Goes hem verleende. Als zijn ouders dit hadden mogen beleven, zouden ze zeker stil en dankbaar zijn. De heer Den Hollander sloot zich in zijn dankbwoord, dat hij mede sprak namens de plaatsvervangend president der spoorwegen, drs. D. J. Wansink, hierbij aan. Deze zonnige dag in zijn leven stemde hem tot iets, dat niet in woorden is uit te drukken. Hij bracht hulde aan de honderden medewerkers, die de elektrificatie hebben mogelijk gemaakt. Met name dankte hij ook de heer A. S. de Jonge, secretaris van de Kamer van Koop handel, die zo veel voor de voorberei ding van dit feest deed. Ondanks de feestelijke rit, die de elektrische trein over de Zeeuwse lijn maakte, was mee door de treffende blijken van. waardering, die de ge meente Goes aan zijn nieuwe erebur ger bood het slot van het feest tot een culminatiepunt geworden, dat bij vele autoriteiten nog lang in de her innering zal blijven voortleven.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 2