nieuwe Ontsnappingen zijn geen gevolg van gevangenisstelsel voor strengere bewaking Tal van maatregelen genomen V. V.D, NU STOPPEN MET KN. V FRANSOOSJES KWAMEN IN ONS LAND Teruggekeerde Makarios in Athene bejubeld Aardappelen in Hongarije ten onrechte afgekeurd PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND 13e Jaargang No. 3682 Hoofdredacteur: R. hagoort Directeur: jacq. de Smit Donderdag 18 april 1957 DE ..ZWAR TE R UITER IN DE EERSTE KAMER PERSONEEL ONSCHULDIG Alle gevangenen gecontroleerd PROBLEEM MET TRANEN IN DE OGEN Feesttrein rolde Zeeland binnen Prof/ de Groot tot de Kamer: „Service voor de misdadiger" ONGELUKKIG Op Goede Vrijdag GEEN krant Ned. regering is verontwaardigd Experts Gekeurd Motto: „Gezellig en zindelijk" In verf Adres OP HET ERGSTE VOORBEREID... DE BILT ZEGT Vrij zacht Mattcotti afgetreden GELDZUCHT ECHTSCHEIDING Nieuwe salarissen voor onderwijzers Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90. Goes Telefoon 2438. Bij geen gehoor: 3987 (red.) en 2970 (adm.). Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- straat 35. Tel. 2009 en 3162; Vlissingen: Hieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 2628. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Zeeuwsch Dagblad r FEEST LANGS DE ZEEUWSE LIJN (Zie pag. 2) Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 5.35 u., onder 19.44 u. Maan op 0.27 u., onder 8.58 u. Hoogwater vrijdag 19 april. Vlissingen: 5.00 u. 2.11 m., 17.26 u. 1.89 m. Terneuzen: 5.28 u. 2.27 m., 17.59 u. 2.05 m. Wemeldinge: 6.46 u. 1.60 m., 19.13 u. 1.46 m. Zierikzee: 6.31 u. 1.36 m., 18.55 u. 1.22 m. (Van onze parlementaire redacteur) ZOLANG HET GEHELE GEBOUWENCOMPLEX van de Scheve- ningse gevangenis gebruikt moet worden (waarin verschillende in richtingen zijn ondergebracht) zal er een efficiënte buitenbewaking voor het gehele complex worden ingesteld. Ook zijn er maatregelen genomen voor de interne beveiliging van de verschillende gestichten, waarbij het psychopatisch asyl zal worden afgezonderd. Gisteren is er een zeer volledig onderzoek in alle gestichten van de gevangenis ingesteld of er gevangenen zijn, die over voorwerpen beschikken welke beslist als contrabande beschouwd moeten worden. Deze mededelingen werden gistermiddag in de Eerste Kamer gedaan door de minister van Justitie, de heer Samkalden. Hoewel hij zijn antwoordrede eerst volgende week zal houden, vond de bewindsman het noodzakelijk nu reeds een verklaring af te leggen over de ont vluchtingspoging van „de Zwarte Ruiter". Zijn mededelingen kondigde de minister aan als „voorlopig", daar het onderzoek naar de algemene omstandigheden die hebben geleid tot deze ontvluchting, nog in volle gang is. De minister van justitie is direct naar de Scheveningse gevangenis gegaan om een antwoord te kunnen geven op de vraag of het gevangenispersoneel al of niet schuld draagt voor de ontvluchting. Het zou een ondragelijke last zijn voor het personeel, als dat antwoord lang zou uitblijven. Naar zijn mening treft het personeel geen blaam. Deze uitspraak meen ik met gerustheid te kunnen doen", zo zei de bewindsman. Hij was het met vrijwel de gehele Eerste Kamer eens, dat we cms door deze ontsnappingspoging niet uit het evenwicht moeten laten brengen. Deze ontvluchting is nog geen reden af te Stappen van de grondslagen van de nieuwe Beginselenwet. Maar de ont- minister samkalden .geen herhaling vluchting van deze zware misdadiger vraagt toch wel bezinning op de vraag of wel aan hem de meest noodzakelij ke aandacht is besteed. Nog voor de ontsnapping van zondag jl. heeft de minister opdracht gegeven een onder zoek in te stellen naar de beveiliging van de strafgestichten. „Wat nu ge beurd is, noopt tot het betrachten van spoed in dit onderzoek", aldus minis ter Samkalden. De ontsnapping noemde hij niet de vrucht van het nieuwe gevangenisstel sel, maar van de omstandigheid dat er in de Scheveningse gevangenis ver schillende inrichtingen zijn onderge bracht. Deze inrichtingen hebben ver schillende voorzieningen gemeen. Daardoor ontstaat er contact tussen verschillende groepen van gevange nen. En juist daardoor wordt een pro bleem voor de beveiliging geschapen. Uitvoerig heeft de bewindsman van justitie het verblijf van de „Zwarte Ruiter" in de verschillende gevange nissen geschetst. Van het Huis van Be waring in Den Bosch is hij overge bracht naar de psychatrische inrichting in Utrecht voor een „diepgaand psy chiatrisch onderzoek". Na zijn veroor deling in eerste instantie is de gees testoestand van de gevangene zeer ver slechterd. Zo had hij permanente be waking in zijn cel nodig. Daarna is hij overgebracht naar de rijksinrichting voor krankzinnigen in Hoensel. Met instemming van alle bevoegde autori teiten is „de Zwarte Ruiter" daarna overgebracht naar de centrale peniten tiaire inrichting te Scheveningen. Men vreesde een zeer sterke achteruitgang van zijn geestesvermogens als hij in een cel zou zitten. Aartsbisschop Makarios van Cyprus Js woensdag met een vliegtuig van de „Air France" uit Nairobi in Athene aangekomen. Hij was vergezeld van drie geestelijken, die vorig jaar met hem van Cyprus naar de Seychellen weren verbannen, en een grote groep journalisten die hem tot Nairobi tege moet waren gereisd. Athene bereidde de aartsbisschop die niet naar Cyprus mag terugkeren een groots welkom. Al het verkeer bo ven het vliegveld was in afwachting van zijn vliegtuig stopgezet. Er waren ministers op het vliegveld aanwezig om hem namens de regering te be groeten. Aan weerszijden van de 15 km. lan ge route van het vliegveld naar Athe ne hadden zich, ondanks het regen achtige weer, duizenden mensen opge steld om de aartsbisschop toe te juichen. Makarios kreeg bij aankomst als ge schenk van het Griekse volk een gou den bisschopsstaf aangeboden. Hij omhelsde met tranen in de ogen de primaat van Griekenland, aartsbis schop Dorotheos, en andere vertegen woordigers van de Griekse geestelijk heid. Mfkarios' dokter vroeg de autoritei ten de ontvangstplechtigheid kort te houden, opdat de aartsbisschop, die lijk zijn hotel zou kunnen bereiken om zich niet goed voelde, zo gauw moge- uit te rusten. In Istanbul zijn, met het oog op eventuele incidenten, alle verloven van de veiligheidspolitie ingetrokken. De politie bewaakt het Griekse con sulaat en het patriarchaat van de Grieks orthodoxe kerk in de stad. HET LIBERALE EERSTE KA MERLID, prof. De Grooth, heeft DE EEiCoaE trein is gistermorgen Zeeland binnenge rold. Een feesttrein, vol vrolijke mensen. Hier ziet men de pre sident-directeur der N.S., dr. ir. F. Q. den Hollander, die zojuist op het Vlissingse perron is uit gestapt. Hij biedt hier de helpen de hand aan mevrouw Polder dijk. Rechts: De Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. (Zie verder ons ver slag op pag. 2). De heren Van Bruggen (C. H.), Cammelbeeck (P.v.d.A.) en Van Meeuwen (K.V.P.) waren allen van mening, dat men deze ontvluchting niet in verband moet zien met de nieuwe Beginselenwet. De C.H.-woord- voerder prees evenals de andere afgevaardigden de voortvarendheid van minister Samkalden. Toch moet naar zijn mening zulke ontsnappingen onmogelijk worden gemaakt. Er moet bijna 100 procent zekerheid zijn, dat herhaling niet kan voorkomen. De heer Cammelbeeck noemde de verklaring van mr. J. C. Maris hoogst ongelukkig. Maar er is geen enkele grond om van systeem te veranderen. „Voldoet de bewaking echter wel?", zo vroeg deze socialistische afgevaardig de. Deze vraag stelde uiteraard ook de heer Van Meeuwen (K.V.P.). Was het juist deze misdadiger in een cel op te sluiten met drie medegevangenen? Maar ook de K.V.P.-fractie zag voor alsnog geen reden om van de moderne richting in het gevangeniswezen af te stappen. Zie ook pag. 3: De „Zwarte Ruiter" nog steeds spoorloos Zoals gewoonlijk zal het „Zeeuwsch Dagblad" op Goede Vrijdag, alet ver schijnen. Wij wensen onze ie»*-" een ge zegende dag van gedenket «n» het lijden van onze Heiland. Van officiële zijde wordt medege deeld: „Op grond van het resultaat van 'n daartoe ingesteld onpartijdig officieel onderzoek ontkent de Nederlandse re gering met verontwaardiging de mede deling van het Hongaarse ministerie van landbouw, waarin wordt gesteld, dat de door Nederland aan het Hon gaarse volk geschonken pootaardappe- len geïnfecteerd zouden zijn met de Nematode-worm. Nadat de Nederlandse regering had kennis genomen van de beslissing der Hongaarse regering om de aardappelen voor pootdoeleinden af te wijzen, heeft zij een deskundige van de planten- ziektekundige dienst opdracht gegeven, ter plaatse een onderzoek in te stellen. Tevens werd door de F.A.O. (wereld landbouw en voedsel organisatie) een landbouwexpert naar Hongarije gezon den om in overleg met de Nederlandse deskundigen en een officiële vertegen woordiger der Hongaarse regering ge zamenlijk monsters te trekken uit de door de Hongaarse autoriteiten besmet verklaarde partijen pootaardappelen. De getrokken monsters werden daarop onderzocht door een door de F. A. O. aangezochte Deense enthomoloog. Deze heeft daarin geen Nematode-worm aangetroffen. Eveneens werden mon sters onderzocht door de Oostenrijkse plantenziektekundige dienst, alsook door de plantenziektekundige dienst te Wageningen. Beide onderzoeken le verden hetzelfde negatieve resultaat op. Voordat de aardappelen naar Hon garije werden verzonden, zijn zij op de normale wijze gekeurd. Daarbij zijn uiteraard de hoge keuringsmaatstaven Onder leiding van de heer Ar- mand de Malherbe kwamen, ver spreid over drie K.L.M.-machines uit Parijs, 16 jongens en 16 meis jes in de leeftijd van 8 tot 14 jaar op Schiphol aan voor een verblijf van een week in Nederland. De 32 kinderen, van alle schooldis tricten van Frankrijk, werden vergezeld door niet minder dan 49 onderwijzers en onderwijze ressen en echtgenoten. De jongens en meisjes hadden meegedongen in een prijsvraag voor kleurentekeningen, uitge schreven door een Franse firma in verf. De tekeningen moesten origineel zijn en van een vrolijk aspect. De beloning bestond uit een reis naar Nederland, het toonbeeld van gezelligheid en zindelijkheid, zoals bij de prijs vraag stond. Gedurende hun verblijf in ons land zullen de kinderen in het Grand Hotel te Scheveningen logeren. Van daar uit maken de prijswinnaars uitstapjes, o.m. naar Hilversum voor het bezich tigen van moderne scholen en ar beiderswoningen, naar de Zui derzeewerken en de nieuwe pol ders, tevens voor het bezoek aan een boerderij, naar de Keuken hof (voor de fleurigheid), het Rijksmuseum en verder da nieu we woonwijken west en zuid van Amsterdam en om niet te verge ten, Volendam natuurlijk. Een kleine jongen van acht jaar ruilde op Schiphol onmiddel lijk een ansicht naar huis sturen. Toen hij op de kaart alleen de familienaam en het woord „Pa ris" had geschreven, keek hij de stewardess, die hem behulpzaam wilde zijn, wat verbaasd aan toen zij opmerkte, dat ook de straat naam moest worden vermeld, an ders kwam de kaart misschien niet terecht. Als het dan beslist moest, dan kon de stewardess dat wel van hem gedaan krijgen. Maar beslist nodig was het z.i. niet. geleefd bij de export van Nederlandse pootaardappelen naar alle delen van aangehouden, welke steeds worden na- de wereld. Op grond van het bovenstaande be staat er voor de Nederlandse regering dan ook de zekerheid dat de naar Hon garije gezonden pootaardappelen vol strekt ten onrechte zijn afgekeurd". Maru", zal op zijn reis van Syd ney, waar het op het ogenblik ligt, naar Japan, niet buiten de duizend mijl diepe gevarenzone blijven, welke Britse atoomge leerden hebben getrokken rond om het eiland Christmas, waar Engeland atoomproeven gaat houden. En daarom heeft de be manning beschermende kleding aangeschaft. Met Geiger-tellers zal men op de thuisreis dagelijks speuren naar radio-active neer slag. Deze foto laat zien hoe de kwar tiermeester hier bij wijze van proef voor het vertrek de kapi tein, Toshio Kotani, met een Geiger-teller onderzoekt, terwijl bemanningsleden staan te wach ten op hun beurt. Tamelijk zonnig en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot ma tige zuidwestelijke wind. Vrij zacht. Matteo Matteotti, desecretaris van de Italiaanse sociaal-democratische partij, is woensdagavond na een hef tige discussie over de fusie tussen de sociaal-democratische partij en de so cialisten van Pietro Nenni afgetreden. Met hem trad het dagelijks bestuur van de partij eveneens af. gisteren bij de behandeling van de begroting van justitie, er voor ge pleit de K.N.V.B. pool stop te zet ten. Er moet niet gewacht worden tot de Hoge Raad heeft beslist of deze pool in strijd is met de wet. Het justitiële beleid in deze zaak wordt nu niet meer bepaald door de kwestie zelf, maar door poli tieke afspraken, die tijdens de for matie zijn gemaakt, zo zeide hij. Als men nu toch de K.N.V.B. de gelegenheid geeft deze pool goed te organiseren en eerst dan pas proces-verbaal opmaakt dan is dat in strijd met de regels van de rechtsstaat. „Dit is service voor de misdadiger", aldus de liberale hoogleraar. Naar zijn mening kan men deze voetbalpool geen besloten club meer noemen. Een Haagse voetbalclub heeft zijn ledental zien stijgen van veertig tot drieduizend. Een bewijs, dat het lidmaatschap voor velen volkomen sa menhangt met de pool. De heer Van Bruggen (C.H.) vond dat prof. De Grooth een goede argu mentatie voor strafvervolging heeft geleverd. Hij ontwikkelde nogmaals de bekende tische bezwaren tegen het gokken. Naar zijn mening moet bezit gevormd worden door trouwe arbeid. Dat is een geestelijke training voor de mens. De geestelijke volksgezond heid wordt niet versterkt door het spe culeren op de geldzucht. De heer Van Bruggen was verheugd dat de Ned. Herv. kerk en de R.K. moraal-theologen tegen dit gokken be zwaren hebben gemaakt. De heer Witteman (K.V.P.) heeft als zijn persoonlijke mening verklaard, dat er in de wet een echtscheidings grond moet worden opgenomen die ruimer is dan alleen het plegen van overspel. Zo kunen bijv. liederlijk ge drag en tegennatuurlijke ontuchten redenen tot echtscheiding zijn. De heer Witteman geloofde niet, dat daardoor het aantal echtscheidingen zal toenemen. De heer De Vos van Steenwijk (V. V.D.) vond dat ongeneselijke krank zinnigheid ook een echtscheidings grond dient te zijn. De heer Cammel beeck (P.v.d.A.) wilde dit vraagstuk niet afhankelijk stellen van de tot standkoming van een nieuw burger lijk wetboek. Deze R.K. socialist meen de dat de rooms-katholiekekerk zich niet verzet tegen een verruiming van de echtscheidingsgrond. Hij vond het hypocritisch, dat nu alleen maar be wijs van overspel moet worden ge leverd. Gisteren is in de commissie voor ge organiseerd overleg een akkoord be reikt over de onderwijzerssalarissen. De hoofdlijnenn van het akkoord zijn: ALGEMEEN De onderwijzer zonder hoofdakte be reikte thans na 20 dienstjaren een maximum van f544.57. Dit wordt f633,75 na 26 dienstjaren. De onderwijzer met hoofdakte heeft thans een aanvangswedde van f 378,34. Dit wordt f 393.46. Het maximum sala ris bedraagt thans bij 20 dienstjaren f635.75. Dit wordt na 26 dienstjaren f 690.99. De nieuwe regeling heeft terugwer kende kracht tot 1 januari 1957. HOOFDENMARGE Boven het salaris van onderwijzer geniet een hoofd thans een marge van f 75.en f 105.resp. voor normale en grote scholen. Dit wordt resp. f 120 en f 150. U.L.O. De bezitter van de hoofdakte en 2 lagere bij akten of 1 middelbare akte ontvangt thans f808.65 en gaat ont vangen f 839.39. Voor het Ulo werd met ingang van 1 september 1955 reeds bjj wijze van noodregeling een salarisverhoging in gevoerd. Voor zover deze noodregeling voordeliger is (hetgeen alleen bij Ulo leerkrachten met minder dan 16 dienstjaren het geval kan zijn) wordt deze noodmaatregel voor hen gehand haafd. V.G.L.O. EN BX.O. Voortaan zullen ook de niet hoofd- aktebezitters een zogenaamde V.G.L.O. marge ontvangen. Bovendien zijn voor het V.G.L.O. en B.L.O. enige verho gingen ingevoerd. BONUS De bonus-vergoeding voor het beha len van een der akten frans, duits, en gels, wiskunde, handelskennis of lich. oef. (S) wordt van f250.— verhoogd tot f 600.In totaal wordt voor niet meer dan 2 akten een bonus toege kend. 9 Volgens de Egyptische pers heeft generaal Ali Aboe Noewar, de chef van de generale staf van het Jordaan se leger die zich in Damascus bevind, zijn ontslag ingediend.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1