Moordaanslag op premier van Nigeria mislukt De arrestatie van Viktor Agartz rode vakbondsman de Zwitsaletten Vier miljoen kilometer staart komt op aarde af Ongelijke rechtsbedeling bij intrekken rijbewijzen Chefarine „4" ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Ypenburg geen basis voor straaljagers Komeet in aantocht Na 23 april zichtbaar Aanvaller met dolk werd gearresteerd Tj. Pel zegt het Noorden vaarwel Algemeen vormings leider van bet C,N.V. Minister Luns wil •verkeerde begrip' helpen oplossen Vragen aan minister over auto als stoorzender Franse spoorwegstaking gaat niet door Ere-comité voor „Het Atoom" Loterij komr ter sprake op Synode inruil-campagne 25% *«d«eiie Brief van ANWB aan minister: Einde van een carrière „Adenauers gevaarlijkste tegenstander Anti-communistische dwaas beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! Vijf miljoen op giro 777 NEHROE KABINETS FORMATEUR Int. conferentie van schipperspredikanten Bondsdagen Geref. jeugdorganisatie Jonkvrouwe stelt vragen omtrent ^Zwarte Ruiter' Woensdag 17 april 1957 Verwacht wordt dat de minister van oorlog binnenkort een beslissing zal nemen over het voortbestaan van het vliegveld Ypenburg in Rijswijk (Z.H.) als basis van straaljagers van de Kon. Luchtmacht. Hoewel de minister al enige jaren geleden het vliegveld had aangewezen als straaljagerbasis, is er tot dusverre nog geen uitvoering ge geven aan deze beschikking. Het was de bedoeling dat er enkele squadrons straaljagers (er was o.a. sprake van een squadron nachtjagers) en het transportsquadron op Ypenburg zou den komen. Het is nog niet bekend hoe de be slissing van de minister zal luiden, maar er wordt rekening gehouden met de mogelijkheid dat de squadrons straaljagers niet Ypenburg maar het vliegveld Deelen bij Arnhem tot basis zullen krijgen. Het nog met Dakota- vliegtuigen uitgeruste transportsqua dron, dat al jaren op het vliegveld Valkenburg is ondergebracht, zal ver moedelijk wel naar Ypenburg worden overgeplaatst en dan in het najaar van 1957 op Ypenburg komen. MET EEN SNELHEID van liefst 200.000 km per uur is de ko meet Arend Roland (of Rowland) in aantocht, achter zich aan sleept zij een staart met de formidabele lengte van maar eventjes ca. 4 mil joen km! Rond 20 april moet de komeet verschijnen, naar verwachting eerst heel zwak om allengs steeds sterker te gaan stralen. Hoe sterk het lichtschijnsel precies zal zijn In de Nigeriaanse hoofdstad La gos is dinsdag een mislukte moord aanslag gepleegd op de premier van Oost-Nigeria, Dr. Namdi Azi- kiwe, toen deze aldaar aankwam voor het voeren van besprekingen met de twee andere ministers-pre sidenten van Nigeriaanse gebie den. Een met een dolk zwaaiende man kwam plotseling van achter de haag van politiemannen, die bij het gebouw van het plaatselijk bestuur was opge steld, te voorschijn en rende, met zijn wapen zwaaiende, op de auto van Azikiwe af, waarbij hij een steen naar het voertuig wierp. Een lid van het gezelschap van de premier sprong uit de auto en poogde De politie wist de man te arrstren, die (Van een onzer redacteuren) De heer Tj. Pel, districtsbestuurder van het C.N.V. voor de provincies Groningen, Friesland en Drente zal zijn werk in het Noorden weldra in de steek moeten laten. In de vergadering van de Verbondsraad, die maandag te Utrecht gehouden werd, ls de heer Pel n.l. benoemd tot scholings- en vormingsleider van het C.N.V. Deze nieuwe functie is gecreëerd, om dat de werkzaamheden op het gebied van do scholing en vorming van de leden der vakbeweging sterk zijn toegenomen en hier nog tal van nieuwe activiteiten moe ten worden aangepakt. We denken in dit verband b.v. de organisatie van de streek- cursussen, de cursus „Nieuwe verant- woordelenkheid", de studieclubs en an dere werkzaamheden in verband met de scholing der leden en de opleiding van plaatselijk kader. In de vakature, die thans zal ontstaan in het Noorden, wordt op de kortst mogelijke termijn voorzien. De Verbondsraad nam in zijn bijeen komst ook afscheid van mr. W. R. van der Sluis, die het C.N.V. vier jaar heeft ge diend als juridisch adviseur van het be stuur en hoofd van de dienst, die de leden juridische adviezen verstrekt. Zoals be kend is mr. Van der Sluis op 1 april ƒ.1. als secretaris in dienst getreden bij de A.R.-partij. Hij blijft echter lid van een drietal commissies van het C.N.V., zodat de band niet geheel is doorgesneden. De Nederlandse minister van buiten landse zaken, mr. Luns, heeft zondag In New York verklaard, dat hij zal trachten een deel van het „verkeerde begrip" dat in Latijns-Amerika en In donesië bestaat over de gemeenschap pelijke Europese markt, op te heffen. Minister Luns arriveerde met het Britse passagiersschip „Britannic" in lew York, waar hij de vergadering van de economische en sociale raad der Ver. Naties, die dinsdag begint, zal bijwonen. Ik wil aan het algemene debat van de raad deelnemen, zo verklaarde mi nister Luns tegenover journalisten, omdat het de gelegenheid verschaft om verkeerd begrip op te heffen en de nieuwe koers die Europa gaat volgen stelsels en het afschaffen van de han delsbelemmeringen nader te ver klaren. Sommigen vrezen dat de Europese plannen een vermindering van de han delsmogelijkheden voor landen buiten de gemeenschappelijke markt zal be tekenen, doch dat is niet het geval, aldus de minister. TELEURGESTELD Voorts verklaarde minister Luns, dat men in Nederland teleurgesteld is over de politieke activiteit van de Ver. Na- Mes, in het bijzonder met betrekking rt het Midden-Oosten, waar de Ver. Naties volgens Nederland niet in staat zijn geweest ook maar een der basis problemen op te lossen en zich slechts bepaald hebben tot het herstel van 'n hoogst onbevredigende status quo ante. kreeg hierbij een snede over de hand. De politie wist de man te arresteren, die voor ondervraging werd wegge leid. De drie Nigeriaanse premiers zullen twee dagen te Lagos beraadslagen over vraagstukken, die zieh, naar verwach ting, zullen voordoen op de 23 mei a.s. te Londen aanvangende besprekingen over het opstellen van een grondwet voor Nigeria, dat thans deel uitmaakt van Brits-West-Afrika. He Tweede Kamerlid de heer Boek hoven heeft aan de minister van ver keer en waterstaat schriftelijk de vol gende vragen gesteld: 1. Is het de minister bekend, dat te levisiekijkers en F.M.-luisteraars steeds meer hinder ondervinden van als „stoorzenders" werkende auto's, mo toren en bromfietsen? 2. Is het de minister verder bekend, dat in een aantal landen reeds wette lijke regelingen zijn getroffen, die ont- storingsinstallaties op bedoelde motor voertuigen verplicht stellen? 3. Zo ja, is de minister bereid, ge zien de last, die radio- en televisie- toestelbeztters van deze „stoorzenders" ondervinden, die wettelijke maatrege len te bevorderen, die ertoe zullen lei den, dat ontstoringsmiddelen op motor voertuigen en storingverwekkende ap paraten worden voorgeschreven? kan geen mens voorspellen, daar dit afhankelijk is van de straling van de zon. Het zou echter moge lijk kunnen zijn dat de komeet Arend-Roland nog helderder zou worden dan de zo befaamde ko meet van Halley, welke verschij ning in 1910 aanleiding gaf tot wilde verhalen over mogelijke botsingen met de aarde of „ver gassingen". Dergelijke verhalen zijn precies wat ze lijken, n.l. sprookjes! In de nabijheid van het sterrenbeeld de Ram zal de komeet omhoog stijgen tot in het gebied van de circumpolaire sterrenbeelden. Daardoor zal de ko meet na 23 april de gehele nacht zicht baar moeten zijn. Tot in mei zal zij waarneembaar zijn, intussen steeds meer verdwijnend. De wetenschap acht de verschijning van de komeet Arend-Roland een ge beurtenis van de eerste orde daar er deze eeuw niet zo veel belangrijke ko meten op het toneel zijn verschenen. DE KOMEET AREND-ROLAND OP KOMST De Franse regering heeft dinsdag, aan de vooravond van een spoorweg staking van 48 uur, besloten de lonen van het spoorwegpersoneel (300 000) man en het personeel van de Parijse metro- en autobusdiensten te verho gen met anderhalf procent. De verho ging geldt met terugwerkende kracht tot 1 januari. In februari hadden de spoorwegarbeiders reeds een loons verhoging van één procent gekregen. De regering heeft dinsdag voorts de plaatselijke autoriteiten opgedragen nooddiensten met vrachtauto's en auto bussen te organiseren met het oog op de staking, die, naar men verwacht, veel moeilijkheden zal veroorzaken door de drukte die elk jaar aan Pasen voorafgaat. Vakverenigingen van het grondper soneel van de „Air France" hebben dinsdag besloten voor donderdag een staking van 24 uur uit te roepen. Zij eisen voor hun 8000 leden een salaris verhoging van 6000 frank per maand en toeslagen. Prins Bernhard, die onlangs de opbouw van de internationale tentoonstelling „Het Atoom" op Schiphol in ogenschouw heeft genomen, heeft zich bereid verklaard het voorzitterschap van het ere-comité op zich te nemen. Thans ls vastgesteld, dat „Het Atoom" zal worden geopend op Vrij dag 28 juni a.s. Als leden hebben o.a. in hetere-comité zitting genomen: de ambassadeurs van de V.S., Engeland, België, Noorwegen, Frankrijk en Zweden. De op komst zijnde komeet kan, naar berekening, met het blote oog worden waargenomen maar afgewacht dient te worden in hoeverre zij ons haar helderheid en lengte zal willen tonen. Het schijnsel dat een komeet te zien geeft, de bekende „staart" dus, zijn gassen die onder invloed van de zon een lichtschijnsel gaan geven. De ko meet zelf, die erg groot of erg klein kan zijn, bestaat vermoedelijk uit be vroren gassen en steen. De komeet Arend-Roland werd in 1956 ontdekt op de sterrenwacht in België (Ukkel) en de naam van de twee ontdekkers werd aan de nieuwe komeet verbonden. Thans loopt de baan van de komeet dicht langs de zon en de aarde (zie kaart), maar of wij hem regelmatig terug zullen zien is niet bekend daar wij de juiste baan niet weten. Wij zullen dus af moeten wachten, want op kometen kan men nooit aan. De kerkeraad van de Gereformeerde Kerk van Arnhem heeft besloten zich to:t de komende Generale Synode van Assen te wenden met het vrzoek zich uit te spreken over de vraag hoe in verband met de gevaren van de steeds toenemende gokzucht de houding van de kerk bhoort te zijn en of dit niet een dringende reden is tot een afwij zende houding ten aanzien van het gebruik van loterijen in verschillende vormen van liefdadigheid. Aan de daarvoor in aanmerking komende li chamen, zoals het centraal jeugdver band, zal worden verzocht zich te wil len onthouden van loterijen en der gelijke. Een delegatie van 12 parlementa riërs uit de landen der Europese Eco nomische Gemeenschap-in-wording heeft zich op een studiereis begeven naar Zwart-Afrika, om de economi sche mogelijkheden en de ontwikkeling van de politieke autonomie te bestu deren, voorwaarde voor het inbrengen van deze gebieden in de gemeenschap pelijke markt. Ingezonden mededeling (adv.) Sola heeft een grote voorjaars-verrassing voor U. U kunt nu in het bezit komen van schitterend. Sola-tafelgerei, voor een kwart minder dan de normale prijs. Van 17 april t.e.m. 4 mei kunt U uw oude tafelgerei, In elke gewenste hoeveelheid en van welk merk ook bij uw Solo-winkelier inleveren en het vervangen door prachtig, gloednieuw Sola-tafelgerel, met een korting van 25%. U mag inleveren wèt U wilt: messen, vorken, lepels, groot en klein. Zij mogen verroest, beschadigd of verbogen zijn. Zij mogen van zilver, verzilverd of van ijzer zijn, Alleen aluminium komt niet in aanmerking. Dit is de kans van uw leven om tafel gerei voor uw leven te verkrijgen, zó voordelig als nog nooit mogelijk was en nooit meer mogelijk zal zijn. Stel uw Sola-wensen niet meer uit Doe Uzelf niet tekort. Profiteer zoveel mogelijk van dit zeldzame Sola-aanbod' - U kunt kiezen uit Sola-Pleet (zwaar verzilverd) en Sola-Massief (door en door vlekvrij) in de hier afgebeelde modellen. SOLAFABRIEK M. J. GERRITSEN N.V. In een brief aan de minister van verkeer en waterstaat doet de ANWB het dringend verzoek een einde te maken aan ongelijke rechtsbedeling bij het intrekken van rijbewijzen als bijkomende straf op een verkeersmisdrijf. Indien namelijk een rijbewijs gedurende de periode van intrekking ver loopt, dan wordt op negen van de elf provinciale griffies gesteld, dat de be trokkenen opnieuw rij-examen moet doen. Men beroept zich daarbij op art. 114 '/an het wegenverkeersreglement, waarin voor het aanvragen van een rijbewijs wordt gesteld, dat het bezit van een rijbewijs, waarvan de geldigheid niet lan ger dan drie jaar is verlopen, de aanvrager vrijstelt van het examen op de eisen van bekwaamheid. Mits deze geldigheid niet anders, dan door het ver strijken van de geldigheidsduur is verlopen. Op deze laatste bepaling, dit mits gronden de provinciale griffies, be halve in Noord-Holland en Friesland, de opvatting, dat het verlopen van een rijbewijs tijdens een intrekkingsperio de de houder verplicht een nieuwe proef op rijvaardigheid af te leggen. Dit, terwijl degenen, wier rijbewijs niet verloopt tijdens een intrekkings- periode, ook geen nieuw rij-examen behoeven af te leggen. (Van onze Westduitse correspondent) Twee jaar geleden, op 16 februari 1955, noemde een dagblad in Frankfort aan de Main de thans gearresteerde Dr. Viktor Agartz „Adenauers gevaarlijkste tegenstander". De vroegere leider van het instituut voor economische wetenschappen van het Duitse vakverbond, was in deze positie (die hij in december 1955 door eigen schuld verloor) inderdaad niet alleen een gevaarlijk tegenstander van Adenauer, maar ook van het politieke en economische systeem van de bondsrepubliek. Het bondsbestuur van het Duitse vakverbond besloot indertijd dr. Agartz te ontslaan, omdat hij betrok ken was bij de poging zijn tegenstan der in het instituut, dr. Gleitze, uit te schakelen met behulp van vervalste brieven. Dr. Gleitze werd er in deze brieven van beschuldigd, conspiratieve betrekkingen met de Sowjet-zane te onderhouden. Een beschuldiging, die thans door het Openbaar Ministerie tegen dr. Agartz zelj is uitgesproken en tot zijn arrestatie heeft geleid. Een van Agartz' koeriers werd toevallig bij het overschrijden van de grens gear resteerd. Men vond een bedrag van 21.000 mark op hem en een nota waaruit bleek, dat dr. Agartz tot dusver meer dan 100.000 mark van het communistische „vrije vakverbond" van de Sowjet-zone heeft gekregen. Het O.M. gelooft, dat deze gelden voor de verboden Westduitse communistische partij zijn gebruikt. Dr. Agartz verklaart, dat het abonne mentsgelden zijn voor de door hem uit gegeven economische persdienst. Maar le gale abonnementsgelden behoeft men niet door geheime koeriers over de grens te, laten halen en dan door de gefingeerde afzenders aan zichzelf te laten zenden. Vast staat, dat in ieder geval de mede werkers van dr. Agartz, Pirker en Horn, in de tijd dat hij nog leider was van het wetenschappelijk instituut van het vak verbond, met zijn medeweten betrekkin gen onderhielden met het OostduitSe com munistische regime. Na hun ontslag wer den Pirker en Horn vaste medewerkers van „Die andere Zeitung" in Hamburg. Het blad wordt er op zijn minst van verdacht communistische doeleinden te bevorderen. Pirker en Horn publiceer den er een serie artikelen in tegen de Westduitse vakbeweging. In een hoofd artikel verklaarde Pirker, dat „anti- communisme" de „fundamentele dwaas heid onzer dagen" is. Zij bepleitten een uitermate nauw contact van het West duitse vakverbond met de communis tische vakcentrale. Dr. Agartz zelf leidde na zijn ontslag een economische persdienst, die volgens de aanklacht van het O.M. door de com munistische vakbeweging werd betaald en in de bondsrepubliek voor commu nistische propaganda zorgde. Het hoogtepunt van zijn invloed in het Westduitse vakverbond bereikte Agartz kennelijk, toen hy in 1955 op het tweede bondscongres in opdracht van het bestuur een serie radicale eisen bepleitte: expan sieve loonpolitiek zonder rekening te hou den met de produktiviteit, hogere lonen en salarissen, kortere werktijd, gewaar borgde medezeggenschap, afwijzing van iedere herbewapening en nationalisatie der grondstoffenindustrieën. Toen dr. Agartz deze eisen stelde, was het velen duidelijk, dat dit radicale pro gram beoogde de economische en staat kundige ordening in West-Duitsland in beweging te brengen. Men wilde de „bur gerlijke", democratie en de sociale markt economie vernielen, niet door een open lijke^ politieke omwenteling, maar door vakbewegingsactie. De radicale eisen die Agartz in naam van het vakverbond verkondigde, zouden ongetwijfeld ook nog andere gevolgen hebben gehad, wanneer niet de bezonnen mannen in het bondsbestuur op tijd had den ingezien, dat daardoor de politieke neutraliteit van het vakverbond in ge vaar zou worden gebracht, hetgeen onge twijfeld tot een scheuring zou hebben geleid, die geheel in de lijn van commu nisten zou hebben gelegen. Dr. Agartz moet zich thans tegen eeD ernstige beschuldiging verdedigen. Hoe het proces ook zal aflopen, het zal waar schijnlijk wel het einde van zijn open bare loopbaan betekenen. Ingezonden mededeling (adv.) Bij pijn, griep of „landerig" gevoef zorgt ten enkel tablet dat U weer met pleiter Uw werk kunt doen Bij het intrekken van een rijbewijs als bijkomende straf spreekt de rech ter geen oordeel uit over de rijbe voegdheid van een delinquent. Vóór 1952 verloor men bij intrekking zijn rijbevoegdheid. De staten-generaal aanvaarden toen een wijziging in de wegenverkeerswet, waarin teruggave van het rijbewijs na een intrekkings periode verplicht werd gesteld en dat dit rijbewijs alleen de geldigheid voor de duur van de ontzegging zou verlie zen. Het toevallige feit, dat een rijbewijs geldigheid tijdens intrekking verliest, acht de A.N.W.B. dan ook geen reden om een nieuw rij-examen verplicht te stellen. Men bepleit bij de minister van verkeer en waterstaat dan ook te bevorderen, dat de provinciale grif fies voortaan in de onderhavige kwes tie zullen handelen overeenkomstig de wet. Ip^pT^nricr Mededeling (Adv Bestrijd UW PIJNEN met: Girorekenir g 777 van het Neder landse Rode Kruis ten behoeve van de Hongaren heeft op 16 april de 5 mil joen overschreden. De stand is nu f 5.004.813.53. In de afgelopen week zond de intendance van het Rode Kruis naar de vluchtelingenkampen in Oos tenrijk 19 wagons uien met een totale inhoud van 11214 ton, alsmede 80 com plete gereedschapskisten voor timmer lieden. De laatste zending was een ge schenk van het Nederlands Jeugd Ro de Kruis. Premier Nehroe van India heeft dinsdag het ontslag van zijn kabinet aan president Prasad aangeboden. Kortgeleden zijn in India algemene verkiezingen gehouden. Prasad heeft Nehroe terstond- belast met de vor ming van een nieuwe regering. Ver wacht wordt dat deze weinig zal ver schillen van de oude. Op 24 en 25 april wordt ln de „Scoti Church", Schiedamschevest 119 te Rotterdam een internationale confe rentie gehouden, die uitgaat van de raad voor de varende gemeente der Ned. Herv. kerk, de Chr. Geref. ker ken en de Geref. Kerken. De conferentie zal zich bezighouden met de geestelijke verzorging van d» binnenschippers. De deelnemers zijn allen als schipperspredikant, maat schappelijk werkster enz. nauw bd dit werk betrokken. Zij komen uit België, Duitsland, Frankrijk, Neder land en Zwitserland. De leiding van de conferentie berust bij dr. L. J. Cazemier, voorzitter van de raad voor de varende gemeente. De bond voor Gereformeerde jeugd organisatie houdt op 20 en 27 april de bondsdagen in „Musis Sacrum" te Arnhem. Op vrijdag 26 april wordt de huishoudelijke vergadering gehouden en op zaterdag 27 april de bondsver gadering. Tijdens de huishoudelijke vergade ring zullen drie nieuwe bestuursleden worden gekozen. Voor de vakature van dr. J. L. P. Brants te Emmen, die herkiesbaar is, is tevens kandidaat ge steld de heer J. A. van Ruler te Zeist. Voor de vakature F. Diepersloot zijn kandidaat gesteld mej. M. van Doorn, 's-Gravenhage en mej. W. Windhorst te Hazerswoude. Voor de vakature Jac. Hoogendam: de heren C. de Niet te 's-Gravenhage en dr. R. Reinsma te 's-Gravenhage. Zaterdagochtend zal de bondsvoor zitter ds. J. C. J. Kuiper een openings rede houden, getiteld „Wij zijn geen automaten". Daarna zal ds. B. Rietveld uit 's-Gravenhage een referaat houden over „Geloof en geluk". Des middags spreekt mevr. M. J. van der Veen-Scheneveld uit Arum over „Brave Hendrik en razende Roeltje". HET TWEEDE-KAMERLID Jonk vrouwe Wttewaall van Stoewegeu heeft aan de minister van Justitie de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het waar, dat de officier van Justitie te 's-Gravenhage naar aanlei ding van de ontsnapping van de z.g. „Zwarte .tuiter" een verklaring heeft afgelegd, luidende: „de directie van de Scheveningse inrichting treft geen blaam, de ontsnapping moet worden gezien in direct verband met het hui dige stelsel"? 2. Zo ja, kan de minister dan mede delen, wat bedoeld is met „het huidige stelsel"? 3. Was de z.g. „Zwarte Ruiter" in de centrale penitentiaire inrichting, welke bestemd is voor de verpleging van geestelijk gestoorden, opgenomen op advies van psychiatrische zijde? 4. Acht de minister het verantwoord, dat iemartd, die in eerste aanleg tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld en daarna ter beschikking van de rege ring gesteldis, hangende hethoger be roep wordt opgenoriien in ëen inrich ting voor geestelijk gestoorden, welke uiteraard minder beveiligd" is dan een strafgevangenis?

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3