Volledige overeenstemming over onderwijzerssalarissen l.o. SCHEEPSKETEL SPRONG UITEEN Extra uitgave van f30 miljoen: Ramp in Rotterdam 3 doden, 15 gewonden VANDAAG RIJDT DE FEESTTREIN DOOR ZEELAND Gepakt wegens spionnage in Zweden PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND J MINISTER CALS DEELT AAN EERSTE KAMER MEE: Ind. persbureau ^Pia' gesloten door militairen Appel houdt op met voetballen Documenten echter nog niet verkocht WIE ZAL DA T BETALEN? Meer gradatie in leerarenkorps V.N.-adviseur werd vermoord ZO VER VLOOG DE KETEL WEG Ketelwand werd gecontroleerd Voor het eerst langs de koperen draad Programma voor genodigden TE.E, - TREINEN 'trans europ express Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90. Goes Telefoon 2438. Bij geen gehoor: 3987 (red.) en 2970 (adm.). Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- gtraat 35. Tel. 2009 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Temeuzen: Djjkstraat 26—28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Zeeuwse! Dagblad 13e Jaargang No. 3681 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq. de Smit Woensdag 17 april 1957 k ENORME STAART KOMT OP ONS AF (pagina 3) Op- en ondergang van Zon en Maant Donderdag: Zon op 5.38 u., onder 19.43 u. Maan op u., onder 8.03 u. Hoogwater donderdag 18 april. Vlissingen: 4.12 u. 2.27 m., 16.44 u. 2.17 m. Temeuzen: 4.41 u. 2.41 m., 17.15 u. 2.31 m. Wemeldinge: 6.03 u. 1.65 m., 18.33 u. 1.56 m. Zierikzee: 5.47 u. 1.40 m., 18.17 u. 1.32 u. MINISTER CALS .goed nieuws voor „meester".. De kantoren van het onafhankelijke Indonesische persbureau Pia (vroeger bekend als Aneta) zijn dinsdagavond op last van de militaire autoriteiten gesloten. De deuren werden om zes unr 's avonds door de militaire politie verzegeld. De sluiting zal zeven dagen van kracht zijn. De correspondenten van de buiten' ïandse persbureaus A.F.P., Reuter, U.P., A.P. en A.N.P., die hun kantoren in het Aneta-gebouw hebben, werd door de legerautoriteiten medegedeeld, dat zij hun arbeid in het gebouw kun nen voortzetten. BRAM APPEL, de middenvoor van het Nederlands elftal, heeft na rijp beraad besloten zich niet langer be schikbaar te stellen voor de nationale ploeg. Appel trekt zich binnenkort uit de actieve sport terug en beschouwt de onlangs gespeelde wedstrijd tegen Duitsland als een mooie afsluiting van zijn interlandcarrière. Dit is het portret van de 29- jarige Robert Damstedt, adjunct secretaris van de Zweedse com missi e van kern-energie, die met zijn oudere vriend Gösta Jacobs- son (35) te Stockholm gearresteerd is wegens spionage. Negen maanden geleden hebben zij tekeningen van onderzeeboten gestolen met het plan deze aan vreemde mo gendheden te verkopen. Zij zochten contact met een Sovjet-agent of ie mand van een satellietstaat, maar slaagden er niet in een liefhebber te vinden. De geruchten, dat het Zwedens atoomgeheimen betreft, zijn onjuist. De volgende week zal de zaak tegen de beide spionnen in openbare zitting voorkomen. (Van onze parlementsredactie) MINISTER CALS heeft gistermiddag tijdens de voortzetting van het onderwijsdebat bevestigd, dat in de bijzondere commissie voor georganiseerd overleg voor het onderwijzend personeel volledige over eenstemming is bereikt over de salarissen bij het lager onderwijs. Omdat de voorbereiding van het Koninklijk Besluit nog enkele maan den in beslag zal nemen, heeft de regering gemeend over de bereikte resultaten heden een publikatie het licht te doen zien, zulks mede ter bevordering van de rust in onderwijskringen, zo deelde de minister mee. Hij hoopte, dat de onderwijzers in deze daad van de regering, waarmee een extra-uitgave van 30 miljoen zal zijn gemoeid, een blijk van waardering zullen zien voor het werk, dat zij onder moeilijke omstandigheden moeten verrichten. De regering vraagt zich echter met het oog op de huidige noodzaak tot bestedingsbeperking af, waar het geld vandaan moet komen. Nog dit jaar zal een suppletoire begroting van meer dan 100 miljoen moeten worden inge diend. Het is duidelijk, dat men zich hiervoor offers zal moeten getroosten. De bereidheid zal moeten bestaan om over te gaan tot verhoging van de be lastingen. riére van academisch gevormde amb teneren, Daaruit bleek, dat deze ligt beneden het veloop van de leraars- salarissen. In dit verband hield de bewinds man een pleidooi voor meer grada tie in het lerarenkorps. Het mag naar zijn mening niet vanzelfspre kend zijn, dat ierere leraar met maximumsalaris bereikt. Dit is ook bij de ambtenaren niet het geval. Verheugend vond minister Cals het, dat de in de lerarenbladen geluiden worden gehoord, waaruit blijkt, dat men streeft naar een positieve op lossing. Spelling De moeilijkheden, die zich voordoen bij de toepassing van de nieuwe spel ling, zijn door de Kamer te ernstig voorgesteld, zo meende minister Cals, Men kan anderhalf jaar na de invoe ring van de spelling niet de eis stellen, dat iedereen zonder gebruik van de woordenlijst die spelling feilloos schrijft. Die eis heeft men vroeger ook niet gesteld. Ook in vroegere spellingen zaten in consequenties (ongelijkwaardige dub belvormen etc.). Al met al meende de minister, dat de woordenlijst een aan zienlijke vereenvoudiging heeft ge bracht. Maar een feit is, dat de overgrote meerderheid van de bevolking (en vooral de jeugd) meer fouten maakte (en maakt) met de spellirg De Vries en Te Winkel dan met de nieuwe spelling. De minister deelde nog mee, dat aan de commissie-Damsté is ge vraagd een onderzoek in te stellen om ter wille van meer vereenvoudiging te komen tot een verdergaande verne derlandsing van de bastaardwoor den. „De ieraren waren destijds op het verkeerde spoor toen z(j hun salaris vastkoppelden aan de rang, hoofdin genieur bij de rijkswaterstaat", zo zei- de minister Cals bij de verdediging van zijn salarisbeleid ten aanzien van de leraren. Het is zijns inziens volko men onjuist de leraren te vergelijken met één bepaalde ambtenaar. Wil men persé een vergelijking maken, dan zou daartoe hoogstens de groep weten schappelijke ambtenaren kunnen die nen. Over de vergelijking van de leraars salarissen met die van de wetenschap pelijke ambtenaren merkte de minis ter op, dat er op drie departementen een onderzoek is ingesteld naar de car- SALAH, een Egyptische functionaris van de adviesraad der Ver. Naties, is gisteren in het gebouw van de Egyp tische afvaardiging door een Somali dodelijk gestoken. Saleh overleed in 'n "'ekenhuis. De moordenaar, Abdoer- rachman is aangehouden. De dader zou hebben gezegd, dat hij Salah had gedood, omdat hij vier jaar geleden slecht behandeld is door Egyptische autoriteiten tijdens zijn verblijf in Egypte. Somaliland, dat in 1960 onafhanke lijk wordt staat onder het bestuur van Italië, krachtens het beheerschapsstel- sei van de Ver. Naties. De adviesraad heeft tot taak het Italiaanse bestuur bij te staan. In West-Duitsland is aan het licht gekomen, dat een 40-j. elektricien een martelkamer in zijn kelder had ge bouwd, met het voornemen deze te ge bruiken om slachtoffers geld af te per sen en daarna te vermoorden. DE BILT ZEGT Tamelijk zonnig Droog en tamelijk zonnig weer. Overwegend matige wind uit weste lijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. Noewar met verlof? Generaal Noewar is niet ontslagen als stafchef van het Jordaanse leger, maar is voor veertien dagen met ver lof. Dit heeft de Jordaanse minister van buitenlandse zaken, Naboelsi, in een vraaggesprek meegedeeld. 9 Mevr. Kareisen uit Borselen geloof de haar ogen niet, toen ze gisteren op straat hier en daar bankbiljetten zag liggen. In totaal voor f 1350.terwijl een andere wandelaar ong. f 2000. vond. Een marktkoopman bleek de verliezer. Over een beloning is niets gemeld. 9 Een 23-j. fabrieksarbeider te Utrecht heef vergeefs getracht een taxichauffeur te overmeesteren en te beroven. Het slachtoffer was te sterk en zo werd de avonturier door de chauffeur bij de politie afgeleverd. Op deze overzichtsfoto (boven) is duidelijk te zien, over welk een grote afstand de ontplofte ketel door de lucht vloog. Op de achter grond ls nl. de kraan van de „Gunnard" te zien, waar de ont ploffing plaats had. AAN BOORD VAN DE SLEEPBOOT „GUNNARD", die in de Waal haven te Rotterdam in reparatie lag, heeft zich dinsdagmorgen een ernstige ontploffing voorgedaan, waarbij een duizenden kilo's wegende zijwand van een ketel door het luchtruim werd geslingerd. Er worden drie mensen vermist, van wie men aanneemt, dat zij omgekomen zijn, te weten de 65-jarige kapitein van de „Gunnard", M. J. v. d. Est uit Rotterdam, de 22-jarige stoker O. Hagen uit Den Bosch en de 56-jarige Rotterdamse bankwerker C. Visser. Voorts zijn er in totaal vijftien gewonden, van wie er zes in een ziekenhuis moesten worden opge nomen. MET EEN ENORME SLAG boorde de ketelwand zich enkele honderden meters verder In de weg, waarbij een motorrijder werd geraakt en gewond. Tot honderden meters ver in de om trek sprongen de ruiten uit de spon ningen. Direct na de ontploffing begon de „Gunnard" te zinken. Thans ls al leen nog een eindje pijp en wat ver wrongen staal boven water. Door de De oud-Britse premier Sir An thony Eden had na zijn operatie van nacht weinig rust. Maar zijn toestand is toch bevredigend, aldus de artsen. Zo werd de motoriiets door het enorme stuk metaal getroffen (foto onder). Een wonder, dat de motorrijder slechts lichte verwon dingen opliep. OORZAAK Over de oorzaak van de ramp is nog weinig te zeggen, zolang het onder zoek niet is afgesloten. Het enige wat schied en nu moest alleen nog het in wendige beproefd worden. De druk van dergelijke ketels is gesteld op 15% atmosfeer. Daarop wordt de veiligheid afgesteld, hetgeen geschiedt onder toe zicht van het Stoomwezen. Men was bezig langzaam op te sto ken, tot het zover zou zijn. Reeds was de waimachinist, de 48-jarige Kluwen van boord gegaan om de deskundigen van het Stoomwezen te gaan waar- men met zekerheid weet is, dat de schuwen. Dit is het behoud van deze veiligheid van de ketel door 't Stoom- man geworden. Toen hij van boord wezen gecontroleerd moest worden. De stapte stond de manometer op 11 at- keuring van de ketel was reeds ge- mosfeer. VANDAAG ZAL, zoals bekend, de geëlektrificeerde spoorlijn Roosendaal-Vlissingen de Zeeuwse lijn officieel in ge bruik worden genomen. Zoals wij reeds hebben meegedeeld zal he denochtend een extra trein met N.S.-autoriteiten, onder wie de president der Ned. Spoorwegen, de heer dr. ir. F. Q. den Hollan der, uit Utrecht vertrekken. Deze trein zal om 8 uur 46 in Roosen daal arriveren en om 8 uur 58 het station Roosendaal weer verla ten. In Bergen op Zoom wordt de trein verwacht om 9 uur 08, waarna tien minuten later weer wordt vertrokken. Aan de Bra- Gisteren hebben tal van lezers persoonlijk aan onze bureaus en ook per telefoon inlichtingen gevraagd over de festiviteiten. Wij hebben echter tot onze spijt niet meer kunnen meedelen, dan wij hiernaast hebben vermeld. In de afgelopen dagen hebben wij veel moeite gedaan om nog meer gegevens betreffende het feest en dan voornamelijk wel voor zover de bevolking van de aan de spoorlijn gelegen plaatsen daaraan kan deelnemen te kunnen publiceren, doch wij zijn daarin niet geslaagd. Hierbij plaatsen wij het feestprogramma. Wij hebben het moeten over schrijven van een kaart, die wij enkele dagen geleden van de directie der Ned. Spoorwegen hebben ontvangen. bants-Zeeuwse grens stopt deze trein en na een kort oponthoud rijdt hij vijf minuten voor half half negen in de richting Rïlland- Bath. Hieronder geven wij de tijden van aankomst en vertrek van de extra trein aan de Zeeuwse stations: Rilland-Bath a. 9,36 v. 9,43 Krabbendijke a. 9,47 v. 9,57 Kruiningen-Yerseke a. 10.03 v. 10.15 Kapelle-Biezelinge Goes Arnemuiden Middelburg Vlissingen a. 10,21 v. 10,30 a. 10,35 v. 10,37 a. 10,48 v. 10,49 a. 10,53 v. 10,55 a. 11.01 Geschenken Na aankomst in Vlissingen zal in de hal van het station het geschenk van de langs de spoorlijn gelegen Zeeuwse gemeenten aan de N.V. Nederlandsche Spoorwegen worden aangeboden. Daarna hegeven de genodigden zich met autobussen naar restaurant „Britannia" voor een ontvangst door het gemeentebestuur van Vlissingen. Na deze ontvangst worden de geno digden met autobussen naar Middel burg vervoerd voor een ontvangst en lunch in de Burgerzaal van het stad huis, aangeboden door het Provinci aal Bestuur en het Gemeentebestuur van Middelburg. Naar Goes Daar vertrekt de trein weer naar Arnemuiden, waar hij om 16 uur 05 arriveert. Tien minuten later is het vertrek in de richting Goes. Aan komst Goes 15 uur 27. Na aankomst te Goes zal een korte plechtigheid volgen op de Stationsweg. Vervolgens brengt het gezel schap van genodigden een bezoek aan de tentoonstelling in het „Schuttershof". De directie van de Spoorwegen gaat vervolgens met de genodigden dineren in hotel „De Korenbeurs" te Goes. ontploffing kwam ook een nog een tandrad terecht in een woning, die op minstens 700 meter afstand van de plaats des onheils staat. GEZONKEN Door de kracht van de explosie if de boot geheel uit elkaar gereten en daarna gezonken. De ketel vloog met een ontzaglijke kracht op de rijweg. Het stuk dat daar terecht kwam wordt op 10 èi 15 ton geschat. Voorts zijn er stukken van verscheidene honderden kilo's verder weg geslingerd, zelfs zo, dat een stuk van ongeveer 75 kg op een kilometer afstand terecht kwam in de Wielewaal. De aan de andere kant van de paal liggende sleepboot „Annard" werd aan stuurboordzijde geheel ingedeukt. Op de „Hudson", die nog iets verder lag, kwam een wirwar van buizen terecht, waaronder ook een gedeelte van de brug vxan de „Gunnard". De namen van de zes ernstig ge wonden, allen uit Rotterdam, zijn: F. Bleü, een 63-jarige motorboot kapitein, de 53-jarige machinist M. Huisman, de 18-jarige werkman H. Ouwens, de 46- jarige bankwerker F. D. van Rooijen en de 50-jarige machinist A Dupree. Tenslotte de motorrijder, die zich op de weg bevond, de 31-jarige G. van Duyn. Wat de berging van het wrak be treft, zijn de bergingsmaatschappijen van oordeel, dat lichten van de sleep boot niet mogelijk ls. De „Gunnard" is zodanig uit elkaar geslagen, dat men slechts gedeelten tegelijk boven water zal kunnen krijgen, waarbij van snij branders gebruik zal moeten worden gemaakt. SLACHTOFFERS De ernstig verminkte resten van ka pitein v. d. Est zijn gevonden. Van da andere twee slachtoffers wordt ver ondersteld, dat hun stoffelijk over schot zich binnen in de sleepboot be vindt. Een duiker van de Kon. Marina heeft wel kans gezien onder water het dek af te zoeken, maar de ravage bin nen in de boot was zo geweldig, dat h(j het niet wagen kon tot het binnen schip door te dringen. Met ingang van de nieuwe zomer dienst zullen door Europa de nieu we TEE-treinen (Trans Europ Ex press) rijden om de West-Europesa hoofdsteden op snelle en comfor- tabQl~ ""'ivo fp VArHmrlem Onze kaart laat zien hoe Neder land een belangrijk middelpunt vormt in dit nieuwe verbindings- net. De Nederlandse Spoorwegen heb ben voor de uitvoering van deze dienst in overeenstemming met de Zwitserse Spoorwegen een aantal nieuwe treinstellen laten bouwen voor de uitvoering van deze dienst. De in de kaart aangegeven Zuid- Europese TEE-lijnen zullen niet allen op 2 juni in gebruik worden genomen doch enige tijd later.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1