IK DOOK 50 JAAR GELEDEN MET DE EERSTE ONDERZEEBOOT T WAS EIGENLIJK EEN ZEEUWSE ZAAK met de Luctor et Emergo" Drie Fokker-generaties vliegen op de YLSY Hachelijke avonturen van negen moedige mannen EEN BESTE BOM DUITEN Ex-marine'tnan Izaak de Visser (75) uit Heinkenszand kan met recht zeggen: Het was een echte Zeeuwdie met de eerste onder2eeër naar de bodem ging Het vierde prinsenkind" ONBEZORGDE VAKANTIE VOOR 300 INVALIDE KINDEREN Duitse socialisten willen niet alleen regeren Gemeentebestuurders op Walcheren willen vuilnisbelten kwijt Middelburgse commandant Eind mei wordt gevierd Halve eeuw Onderzeedienst in Nederland l^adio brengt ons Maandag 15 april 1957 ZEF.Ï IWSCH DAGBLAD Pagina 3 (Van onze speciale verslaggever) SCHOORVOETEND BETRAD IZAAK DE VISSER een halve eeuw geleden het stalen dek van de „Luctor et Emergo", de eerste onder zeeër van de Nederlandse marine, die net van de Vlissingse helling was gelopen. En zo begonnen de avontuurlijke zeemansjaren van olieman De Visser uit Heinkenszand. Deze vitale 75-er, die weer naar zijn Zeeuwse geboortegrond is teruggekeerd en thans op een boerderijtje aan de Westdijk in Hein kenszand van zijn pensioen geniet, is een van twee nog in leven zijnde bemanningsleden die als eerste op de allereerste Nederlandse onder zeeër voeren en geholpen hebben de Onderzeedienst op te bouwen. „Als-iet moest duiken, liep de hele bemanning naar voren... en dan ging het," vertelde de oude pionier ons deze week, toen we tegenover hem en zijn vrouw aan tafel zaten. Dat waren me tijden! Izaak de Visser kan daar wel uren van vertellen. Hij behoorde tot de helden, die niet schroomden vijftig jaar geleden als eersten zich in een schip te laten opsluiten en daarmee onder water doken. Geen wonder, dat men maar zo weinig liefhebbers voor dit pionierswerk vond. Maar de 25-jarige olieman De Visser draaide zijn snorre- punten eens op en waagde de stap naar het avontuur. 't Werd overigens nog goed betaald ook. Want drie rijksdaalders per maand boven het gewone marinesalaris, plus vier gulden voor elk uur, dot je in dat ding onder water zat, betekende zo omstreeks het begin van deze eeuw een beste bom duiten. Izaak de Visser wist toen al wat varen was. Hij had al ruim acht jaar ervaring op marineschepen als de Urania, de Kortenaer, het wacht schip De Koning in Soerabaja, de Ceram (naar Nieuw-Guinea), de Marnix en de kanonneerboot De Gier. Kinderspel „Maar dat was allemaal nog maar kinderspel geweest, vergele ken bij het werk in de Onderzee dienst", vond de ex-olieman, en hij zette zijn bril af, om zijn ogen te wrijven. Het scheen alsof tege lijkertijd het verleden weer voor hem stond. „Met negen man maakten we de eerste bemanning van de „Luctor et Emergo" uit, onder commando van Luitenant ter Zee jhr Schorer uit Middelburg, die later nog luite nant-admiraal is geworden. Van dat stel pioniers zijn alleen olieman Den Brasem en ik nog in leve' -;eer I. de Visser, zoals h" thans v..a cjjn rust geniet. „Nou, en toen we de nodige in structies hadden gehad, zou onze vreemde, ijzeren sigaar voor het eerst gaan duiken. Dat was me wat. Dat ons het hart in de keel klopte, kunt u begrijpen. Voor de veiligheid hadden de marine-autoriteiten een geweldige drijvende kraan langszij laten komen, waarop meer dan hon derd marinemensen gereed stonden, om in te gri jpen, als het mis ging Eerste duik Er hielp geen lieve-moederen meer aan. De mannen hadden „A" gezegd en nu zou de „B" en desnoods het hele alfabet moeten volgen. Met een laatste blik op de zorgelijke gezich ten van de met trossen en haken ge reedstaande matrozen, liet het dap pere negental zich in het stalen monster opsluiten. Langzaam liepen de tanks vol water, de Luctor zakte steeds dieperen toen verdween hij geheel onder water. Vol spanning en onder doodse stilte wachtten de redders-in-spé op het teken om in te grijpen. Natuurlijk zou dit misgaan, dat stond vast Ook in de Luctor keek men el kaar vertwijfeld aan. *Fot ieders grote verbazing kwam de Luctor even later weer prins heerlijk boven hoera! de eer ste proefneming was gelukt! Meen niet, dat daarmee alles in kranen en kruiken was. O, neen. Nog menig angstig avontuurtje zou de koene bemanning beleven. Onder 't ijs door Zo zouden ze eens in het Mars diep bij Den Helder opduiken. Net toen ze boven zouden komen, hoor den ze een enorme klap en de wan den van de Luctor dreunden oor verdovend. Angstig keek men el kaar aan. Wat was er gebeurd? „We hadden niet op de ijsgang ge- iet", vertelde olieman De Visser ons smakelijk lachend, „en toen bonkten we met een reuzensmak tegen de onderkant van de ijslaag". De onderzeeër kwam wei weer boven, daar niet van, maar erger was, dat de periscoop door de bot sing in gruzelementen was gegaan. Maar de mannen van de Middel burgse commandant waren niet voor één gat te vangen. Zij gin gen rusten door, en zolang de pe riscoop in de reparatie was, deed men het maar zonder. En voort ging het duiken, opduiken, dui ken, opduiken Het gebeurde ook wel eens, dat de Luctor het vertikte om te dui ken. Geen nood. „Dan liepen we met z'n allen naar de neus van het schip, zetten vaart en hupla, daar dook-ie al voorover, de diepte inEen kind kon de was doen. Moesten ze weer naar boven, dan rende de hele zaak naar de achterzij, en dan ging het spelletje omgekeerd. Sterk verhaal Nog zo'n sterk, maar niet minder geloofwaardig verhaal. Zo hadden de mannen een reddingstoestel uit gevonden. Bij oefeningen werd de nieuwe vondst geprobeerd en het ging prima. „Dat ging zo", vertelde de 75-ja- rige Zeeuw ons, „we hadden een slang van zo'n dertig meter lang, die opgerold lag op het dek, in een kist. Van binnenuit konden We het'dek sel openen en floep.dan schoot die slang naar het wateroppervlak. Door die slang konden we dan met <-> V" .v 4 ,-f- - s :'V," r: 1 1 De iie onderzeeër in 1907. Olieman Izaak de Visser uit Heinkenszand is een van de acht. Hij zit voor de man met de boei. de buitenwereld praten, we konden frisse lucht krijgen en zelfs kon men er proviand doorgooien, als we eens in nood zouden komen te zitten. Tjonge, dat was me een vinding. We waren cr reuze trots op, en waan den ons heerlijk veilig..Ja, we wis ten niet beter". De Koningin De mooiste herinnering van pio nier De Visser is wel die mooie zo merdag ,toen Koningin Wilhelmina op bezoek kwam. Hare Majesteit wilde wel eens kennis nemen van deze „Onderzee-torpedoboot no. 1", zoals het schip inmiddels was omgedoopt. Speciaal voor dit schip kwam ze naar Den Helder, waar de beman ning stond aangetreden op het blin kend geschrobde en gepoetste dek. Vol interesse liet de Koningin zich rondleiden. „Ik wil wel eens zo'n duik meemaken", sprak Hare Maje steit tot de commandant, en aan die wens werd voldaan. Na een poosje gevaren te hebben, gingen de lui ken dicht, en.... daar dook de ijze ren sigaar met zijn vorstelijke in houd naar de zeebodem. „Dat waren onvergetelijke uren", knikte de heer De Visser ons toe, en hij ging er nog eens recht voor op zijn stoei zitten. Niet zijn hele leven bleef hij bij de Onderzeedienst. Later ging hij over naar het Loodswezen, kwam daarna aan de wal terecht, en ging in 1937 met pensioen. Na de oor logsjaren in Friesland te hebben doorgebracht, zocht hij zijn moeder land weer op in de Zak van Zuid- Beveland. Daar leidt deze oude pio nier, die nog zo vitaal en jeugdig is, dat men hem apper zes kruisjes zou geven, nu een rustig leventje. Avonturen zoals vroeger zijn er niet meer bij. Maar hij beleeft ze nog geregeld, als hij die oude foto's van vijftigjaar geleden nog eens bekijkt. En als hij dan zijn oude ogen even sluit, dan ziet hij de Nes tor weer voor zich liggen: die wonderlijke, ijzeren sigaar, de eerste babij, waaruit later het fiere, sterke geslacht van onze Onderzeedienst is gegroeid. „Tjonge, nog eens aan toe, dat waren me toch tijden...." De stichting „Het vierde Prinsenkind", die tien jaar geleden in het leven is ge roepen om kinderen van oorlogsslacht offers ontspanning te geven, is in moei lijkheden geraakt, sinds in oktober van het vorige jaar onregelmatigheden op het secretariaat van de stichting zijn ontdekt. Een onderzoek naar deze onregelma tigheden heeft geleid tot de arrestatie van de secretaris van de stichting, de heer F. H. te Dordrecht en een propa gandiste mevr. B. te Rotterdam. H. is inmiddels op vrije voeten gesteld en de politie heeft een uitvoerig onderzoek in gesteld naar vermeende malversaties. Het bestuur van de stichting betreurt de gang van zaken zeer, temeer daar hier door de kinderen van de oorlogsslacht offers de dupe dreigen te worden. Het propagandawerk, dat door de bei de verdachten werd verricht, heeft na- Als de Westduitse sociaal-democrati sche partij bij de komende bondsdagver kiezingen de absolute meerderheid be haalt, zal zij toch niet alleen regeren. Zij zal in dat geval proberen de grootst mo gelijke meerderheid voor haar regerings program te verkrijgen, zo heeft de leider der partij, Ollenhauer, vrijdag in Bonn verklaard. Of dit plan ook zou gelukken kon Ol lenhauer niet zeggen, dat zou natuurlijk van de andere partijen afhangen. In geen geval zullen de socialisten echter het, wat hij noemde, slechte voorbeeld volgen dat de christelijk-democraten in de af gelopen maanden hebben gegeven door hun absolute meerderheid in de bonds dag uit te buiten. melijk geen voortgang kunnen vinden en naar buiten hebben deze onregelmatig heden een bepaalde weerstand opgewekt bij tal van particulieren, die geregeld dit werk financieel steunden. Het plan om 300 invalide en 800 valide kinderen een prettige vakantie te be zorgen is door deze moeilijkheden on uitvoerbaar geworden omdat de gelden ontbreken. Wel zal aan 300 invalide kin deren een vakantie door de stichting worden aangeboden, waarvoor men re kent op een financiële steun van de pro vinciale comité's van plm. 20.000, De commissie ter bestudering van het vuilverwtfderingsvraagstuk op Walche ren, dest\jds ingesteld door de vereni ging van burgemeesters en secretaris sen» heeft in overleg met deze vereni ging een vergadering gehouden, waar- bjj alle gemeentebestuurders op Wal cheren waren uitgenodigd. Deze verga dering, welke werd gehouden in Schut tershof te Middelburg, en waar aanwe zig waren een vijftigtal burgemeesters, secretarissen, wethouders en raadsleden stond onder leiding van burgemeester J. L. Dregmans van Koudekerke en Biggekerke. Na opening werd het woord verleend aan de heer Slagboom, vertegenwoordi ger van de N.C. vJi. Bammens te Maars- sen, die een causerie hield over de mo derne vuil verwijdering. Het gesprokene werd gevolgd door een film van dezelf de strekking. 't WAS EIGENLIJK EEN ZEEUWSE zaak, die pionierstijd met de Luctor", aldus oud-olieman Izaak de Visser uit Heinkenszand, „niet omdat ik als Zeeuw tot de bemanning behoorde, maar omdat het eigenlijk een Zeeuwse schuit was." Dat zat zo. De eerste onderzeeër van onze Nederlandse marine werd in Zeeland geboren, en wel op de helling van „De Schelde" te Vlissingen (1906). En, om in stijl te blijven, kreeg deze Zeeuwse Marine-spruit een echt-Zeeuwse naam: „Luctor et Emergo", de wapenspreuk van onze provincie. van het gouden jubileum der Onder zeedienst, omstreeks eind mei te Rot terdam, present zullen zijn, spreekt wel vanzelf. Met gepaste trots kan De Visser dan nog eens zijn snorpunten draaien en wijzend naar de moderne onderzeeër tegen zijn oud maat Den Brasem zeggen:: „Ja, joh, en wij heb ben aan de wieg gestaan". En als hadden de marine-autoritei ten het erom gedaan, de eerste com mandant die werd aangesteld, was eveneenseen Zeeuw. De,toenma lige luitenant ter zee Jhr. Schorer was een rasechte Middelburger. In later jaren bracht hij het tot admiraal, waarna hij nog maar ruim een jaar geleden overleed. Slechts twee man van de oorspron kelijke bemanning zijn nog in leven: een zekere Den Brasem uit Holland (destijds olieman op de Luctor) en de 75-jarige Izaak de Visser uit Hein- 0 In Denemarken zullen 14 mei alge- keriszand. Dat zij beiden bij de viering mene verkiezingen worden gehouden. 0 Ongeveer twaalfhonderd studenten van de juridische faculteit te Seoel wei geren colleges te volgen, omdat een aan genomen zoon van president Syngman Rhee, tot de universiteit is toegelaten zonder het verplichte toelatingsexamen te hebben gedaan. Naar wij vernemen zullen op de op 10 10 juni te houden I.L.S.Y (Ypenburg) drie generaties fokkervliegtuigen te zien zijn. Het oudste fokkervliegtuig, de „Spin", door Fokker in 1911 gebouwd, zal op de grond te bezichtigen zijn. Door de hoge ouderdom van deze machine zal zij niet meer in staat zijn de lucht in te gaan. De Fokker F-7a, die in 1928 is gebouwd en in december 1955 van Denemarken uit naar Schiphol werd overgevlogen, zal in vlucht wor den gedemonstreerd. De rijksluchtvaardienst heeft voor deze gelegen heid toestemming gegeven, waardoor het mogelijk is om dit type, dat in de twintiger jaren grote bekendheid genoot in de internationale vlieg-wereld, op de I.L.S.Y. te tonen. Het nieuwste fokkervliegtuig, de F 27 (Friendship) zal eveneens wor den gedemonstreerd. Een van de invliegers van de Fokkerfabrieken zal met de Friendship de lucht in gaan. Hieruit blijkt dus, dat drie gene raties fokkermachines op het vliegfestijn op Ypenburg aanwezig zullen zijn. OVER ENKELE WEKEN, omstreeks eind mei wordt te Rotterdam het 50-jarig be staan van de Nederlandse On derzeedienst gevierd. Een halve eeuw terug immers, gleed de eerste onderzeeër in ons land van de helling. „Dat waren nog eens tijden", zegt de 75-jarige Izaak de Visser uit Heinkenszand. En als er één is, die dat kan weten, dan is hij het toch zeker wel. Hij maakte deel uit van de eerste bemanning van onze allereer ste Nederlandse onderzeeër, de „Luctor et Emergo". Hij maakte de eerste echte duik mee, hij was een van de ne gen dapperen, die heel ons land verstomd deden staan met hun gewaagde experi menten en die de eer genoten samen met Koningin Wilhel mina meer dan twee uur te mogen varen en duiken. Maar laat De Visser zelf vertellen. In dit artikel leest u van zijn roemruchte jaren vol avonturen, zoals wij die uit zijn eigen mond optekenden. dinsdag 16 april hilversum i (402 m.>. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Lichtbaken, caus. 10.00 V. d. kleu ters. 10.15 Gram. 10.30 Schoolradio. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Romantische muz. 12.20 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Instr. Octet. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws en kath. nws. 13.20 Metropole or. en sol. 14.00 Schoolradio. 14.20 Gram. 14.30 V. d. vrouwen v. h. platteland. 14.40 Kamer- ork., koor en sol. 15.00 Schoolradio. 15.30 Gram. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V. d. jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee: Dr. R. Kool Marktverkenning voor Tropische produkten. 18.00 Lichte muz. 18.20 Sport- praatje. 18.30 Amus.muz. 19.00 Nieuws. 19.10 Uit het Boek der Boeken. 19.20 Brabants ork. en solist. 19.45 Act. 20.00 Lijdensmeditatie. 21.00 Pianorecital. 21.30 Kamerkoor. 22.00 Concertgebouwork. en solist. 22.50 Gram. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. hilversum h (298 m.). AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. 9.10 V. d.'vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 v. d. kleuters. 11.00 Orkestconc. 11.30 Bas en piano. 11.50 Gram. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Piano en orgel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gr. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Pianoduo. 16.00 Gram. 16.30 V. d. jeugd. 17.30 Nieuwe gram. 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Fototips. 18.40 Westindisch ork. 18.55 Paris vous parle. 19.00 V. d. kind. 19.05 Viool en piano. 19.45 Toneelbeschouwing. 20.00 Nws. 20.05 La Fille de Madame Angot, operette. 21.15 De Antwoordman. 21.30 De trossen los! 22.30 Kamerkoor. 22.55 Ik geloof, dat. 23.00 Nws. 23.15 Koersen v. New York. 23.16 Journ. en New York calling. 23.35 23.55 Gram. televisieprogramma NTS: 20.30 Journ. en weeroverz. 20.45 22.35 Filmprogr. brussel (324 m.). 12.00 Ork.concert. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nieuw». 13.11 Gram. 15.00 Ork.conc. 15.50 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Operettemuz. 17.45 Boekbespr. 18.00 V. d. jeugd. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Vrije syndicale kron. 20.00 Interview. 20.30 Gram. 21.00 Ork. conc. 22.00 Nws. 22.11 Strijkkwart. 22.30 Gram. 21.00 Ork.conc. 22.00 Nws. 22.11 Strijkkwart. 22.30 Zang en piano. 22.55 23.00 Nws. Uit de drukke en geanimeerde be spreking welke daarop volgde bleek, dat voor deze zaak de belangstelling by de gemeentebesturen groeiende is. Ge streefd wordt naar een vuilverwy'dering met uniforme emmers, moderne auto's en verwerking van het huisvuil in de composteringsinrlchting te Vlissingen. De vragen waren hierop gericht en von den beantwoording bjj de voorzitter van de ingestelde commissie, wethouder Van Popering uit Vlissingen. samenwerking. De heer Koene, gemeente-secretaris van Middelburg, lid van de commissie als bestuurslid van de afdeling Zeeland van de vereniging van Nederlandse ge meenten, welke op in de overwegingen de hygiëne voorop te stellen en wanneer dit wordt gedaan, dan zal een gemeen schappelijke regeling tot stand komen. De voorzitter onderstreepte deze woorden en bepleitte met klem de thans bestaande gelegenheid te benutten, niet alleen door de aanschaffing van moder ne emmers en autotractie, maar even eens door samen te werken met Vlis singen, aangezien dit het einde bete kent van de verre van hygiënische vuil nisbelten. Tenslotte gaf hij de vraag ter overweging mee, of de huidige toe stand ter wille van den mensen, die met het ophalen belast zijn, wel mag wor den voortgezet. 0 In het centrum van Alexandrië (Egypte) is een gebouw van vier ver diepingen ingestort, waardoor zes per sonen werden gedood en een aantal ern stig werd gewond. Ingezonden mededeling (adv.) voor tte tanden en een frisse adem! parelwi \L 6

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3