STAATSGREEP JORDAANSE CHEFSTAF MISLUKT Toestand momenteel zeer Generaal Noewar met aantal politieke leiders in arrest Fransen hebben leiding door zege op België Papegaaien diefstal uit Artis geheel opgelost Gearresteerde vlieger bij ontsnapping gedood Terdood veroordeelde Ilona zond een smokkelbrlef naar huis L Gevaarlijke „Zwarte Ruiter" uit gevangenis ontsnapt PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND B.l.o.-leerlinge (14) door 18'jarige debiel vermoord Zaterdag a.s. volgt Nederland-Frankrijk Trein greep tractor bij Roosendaal Vijftien jaar voor beroving en doodslag Tralies in alle stilte doorgeveild KLEUMIQ KLEURIG BLOEMENCORSO Gerrit nu ook weer terecht Verraad in Indonesische luchtmacht Prof. Bregstein maakte dodelijke val uit raam Oefening in het onderdrukken van verzet in Berlijn „De politie dwong mij tot een bekentenis, moeder" 'Zeeuwe' Hongaar werd misleid Eden moest weer geopereerd worden waó DOOR DE WERELD Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Telefoon 2438. Bij geen gehoor: 3987 (red.) en 2970 (adm.). Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 2628. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, 2.40 per maand, 7.per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Zeeuwsch Dagblad 13c Jaargang No. 3679 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: JACQ, DE SMIT Maandag 15 april 1957 IK DOOK MET ONDERZEEBOOT (Zie pag. 3) Op- en ondergang1 van Zon en Maast Dinsdag: Zon op 5.42 u., onder 19.39 u. Maan op 22.31 u., onder 6.33 u. Hoogwater dinsdag 16 april. Vlissingen: 2.46 u. 2.44 m., 15.13 u. 2.49 m. Terneuzen:: 3.17 u. 2.58 m., 15.45 li. 2.63 m. Wemeldinge: 4.44 u. 1.80 m, 17.11 u. 1.84 m. Zierikzee: 4.30 u. 1.52 m., 16.59 u. 1.57 m. V ning, maar deze ging hiermee niet ak- De 18-jarige H. M. uit Koolwijk Herpen heeft gisteravond voor de offi cier van justitie te 's-Hertogenbosch takend donderdag jl. de 14-jarige Mia Wolfs om het leven te hebben gebracht in de bossen van Herpen, dicht bij haar woning. M. is een buurjongen van het om gekomen meisje en woonde dicht bij de boerderij, waar zij melk moest ha len en op weg waarvan naar huis zij niet terugkeerde. H. is leerling ge weest van de b.l.o.-school, waar zijn slachtoffertje nog school ging. M. was gisteravond gearresteerd. Francoisc Sagan ernstig gewond door ongeluk De 21-jarige Franse schrijf ster Francoise Sagan, die beroemd is geworden door haar boek „Bonjour Tristesse", is zondagmiddag bij een auto-ongeluk op een hoofdverkeersweg ten zuiden van Parijs, ernstig gewond. Ook de drie andere inzittenden van de auto die zij bestuurde, zijn gewond, toen de wagen over de kop sloeg. Francoise Sagan heeft een zware her senschudding en een gebroken sleutel been opgelopen. Zij is naar een zie kenhuis in Parijs overgebracht, waar zij in een zuurstoftent is geplaatst. Zij is sedert het ongeluk nog niet weer bij kennis geweest. In JORDANIË is de rust nog bij lange na niet teruggekeerd. Het gonst er van de geruchten en de verwarring is groot. Vast staat in ieder geval wel, dat er nog steeds geen nieuwe regering is, hoewel Abdel Nimr met een nieuw kabinet (op papier) bij de Koning is geweest. DOOR HET KONINKLIJK PALEIS is zondag bekendgemaakt, dat „onver antwoordelijke elementen" getracht hebben in het leger door te dringen, hetgeen op een mislukking is uitgelopen. De bevolking heeft van deze poging tot een staatsgreep tegen Koning Hoes sein niets gemerkt. De verbroken telefoonverbindingen zijn hersteld, maar alle luchtverbindingen van en naar Amman zijn gestaakt. van Koning Hoessein opdracht had ge- 1z» fVfiOlflO tfvt kregen een nieuwe regering te vormen T 1L1UL LLJl en hy daarin niet slaagde, kreeg mi- - - nister Nimr deze taak op zijn schou- !f CinlttPfsrrU'tD dtl d> ders. Hij kwam zaterdagavond met een xvcl LHHL lulGl lllclliL lijst van adspirant-minister bij de Ko- Koning Hoessein zei zondag in een radiotoespraak tot het leger, dat Jor danië een nationale politiek heeft, ge baseerd op Arabische nationale soeve reiniteit, eenheid en vrijheid. Hij waarschuwde tegen onverant woordelijke, destructieve elementen en deed een beroep op de militairen om met ,de burgers samen te werken bij de verdediging van het land en de bescherming van de heilige plaatsen der Islam. Hoessein gaf het leger de verzekering, dat het door het volk ge steund wordt en hij beloofde, dat allen zullen samenwerken om de „gestolen rechten" te herwinnen. Vierde formateur De kabinetsformateurs wisselen el kaar snel af. Nadat de voorzitter van de Jordaanse senaat, Said el Moefti, jjDrielandentoernooibegonnen (Van onze sportredacteur) De houders van de „Coupe Fernand Canelle" zijn zaterdag In Brussel op het mooie veld van Union St.-Gillodse met 10 verslagen. Na een kwartier spelen smaakte linksbinnen Potensier het genoegen het enige doelpunt te maken. Het was een eentonige wedstrijd, waarbij de Franse verdediging zich ken merkte door het beste spel. De Belgische voorhoede was daartegen kennelijk niet opgewassen. Grotendeels was zjj hier zelf de oorzaak van, want er werd te veel „op eigen houtje" gespeeld. getrapt of weer was er werk aan de winkel voor de Franse achterhoede. Dat de rood-hemden in hun enthousi asme gauw wat te ver opdrongen bleek meermalen. Was er dan een aanval (uitval) van de Fransen, dan was de situatie onmiddellijk gevaarlijk. Tegen het einde kreeg linksbinnen Potensier een aardige kans, maar zijn kopbal kon door keeper Dandois wor den gestopt. Het einde kwam met de Belgen in de aanval. De stand in het toernooi luidt thans: Frankrijk 1 1 0 0 2 10 België 1 0 0 1 0 0—1 Nederland 0 0 0 0 0 00 Zaterdag as. moet dus het Neder lands Zaterdagelftal tegen vermoede lijk dezelfde ploeg in het veld komen. Het zal, ondanks het tegenvallende spel van de Fransen, niet meevallen voor de Nederlandse voorhoede de Franse defensie te passeren. Uitblin ker daarin was keeper Coutant, die 'n prima wedstrijd heeft gespeeld. Nedat net doelpunt was gevalleh, zetten de Belgen direct een hevig te genoffensief in. Verre uittrappen van doelman Dandois bracht de bal vele malen op de Franse helft, maar nog voordat de Belgische aanvallers in het strafschopgebied waren gearriveerd, was de aanval al weer onderbroken. Onmiddellijk werden de Franse vleu- felspelers de besten in de voorhoe- e aan het werk gezet. Maar ook voor het Belgische doel wilde het niet lukken. Zo werd het dus een wedstrijd van de verdedigingen. REPRIMANDE De rust kwam met nog steeds dezelfde stand. De Belgen hadden kennelijk in de kleedkamer een reprimande gekre gen, want nauwelijks was er weer af- Vier kinderen ongedeerd Zaterdagmorgen is op de overweg, die de binnenstad van Roosendaal in tweeën splitst, een tractor met aan hangwagen gegrepen door de diesel- trein naar Antwerpen. Op het ogenblik dat de trein, die even tevoren van het station Roosen daal was vertrokken, passeerde, was de overweg niet gesloten. De trein greep de tractor met aanhangwagen in de flank. Dank zij de geringe vaart van trein en tractor deden zich geen ernstige persoonlijke ongevallen voor en bleef de schade beperkt tot de trac tor De bestuurder werd ernstig aan het hoofd gewond. De vier kinderen, die hij vervoerde, kwamen met de schrik vrij. DE BILT ZEGT Rustig weer Veranderlijke bewolking, maar wind. Iets hogere middagtemperatu- de meeste plaatsen droog weer. Weinig ren. op ning, koord. Men meent te weten, dat de Koning geweigerd heeft de door Nimr gevorm de regering, waarin volgens persbe richten alle Jordaanse partijen (met uitzondering van de partij van natio nale vernieuwing, Al Baath) vertegen woordigd waren, goed te keuren. Koning Hoessein heeft daarop Said el Moefti voor de tweede maal ver zocht een nieuwe regering te vormen. Hij is reeds de vierde formateur. De vorige drie slaagden niet. Syrische troepen? Tijdens het weekeinde gingen hard nekkige geruchten door het Midden- Oosten, dat Syrische pantserwagens de Jordaanse noordgrens zouden hebben overschreden. De directeur van de Jordaanse persdienst heeft deze be richten echter tegengesproken. Zondagavond is gemeld, dat Koning Hoessein het ontslag en de arrestatie heeft gelast van de stafchef van het Jordaanse leger, generaal Ali Aboe Noewar. Waarschijnlijk heeft deze de leiding gehad bij de gepoogde staats greep. Volgens het persbureau is de toe stand in Jordanië ernstig. Uit Amman meldde dit persbureau, dat er een aan tal politieke leiders in hechtenis is ge nomen. Verder meldde het nit Damascus, dat zaterdag bij gevechten bij het kamp Zirka, 25 kilometer ten noorden van Amman, twee personen zijn ge dood en enkelen zijn gewond. De ge vechten speelden zich af tussen bedoe- iencn van het derde regiment, leden van de Mohammedaanse broederschap, en afdelingen artillerie, die achter ge neraal Noewar staan. De Bedoeienen hadden aangedrongen op ontslag van generaal Noewar, aldus het persbu reau. DE WEGENS VERSCHILLENDE berovingen en doodslag tot vijftien jaar gevangenisstraf veroordeelde „zwarte ruiter", de 31-j. koopman H. G. uit Mierlo is er gisternacht in geslaagd te ontsnappen nit de ge vangenis. Gistermorgen tussen zeven en acht uur merkte het bewakend per soneel, dat de man zijn cel in de pe- nententiaire inrichting in Den Haag had verlaten. Het bleek, dat hij de tralies van zijn cel bad doorgevijld zonder dat een van zijn drie celgeno ten iets had gemerkt. Ook de ontsnap ping zelf is voor de celgenoten van de „Zwarte Ruiter" ongemerkt verlopen. Vreemde ladder Bij het overklimmen van de ver schillende muren van de gevangenis heeft de vluchteling gebruik gemaakt van een soort ladder, die hij had ver vaardigd van touw en bezemstelen. Eenmaal buiten zijn gevangenis, is G. naar de Violenweg gelopen, waar hij een daar geparkeerd staande auto van een in Nederland werkzame Ameri kaan heeft geforceerd. Met de gestolen wagen is G. toen naar een plaatsje tussen Weert en Roermond gereden. De verlaten wagen is daar in de loop van de dag gevonden. Van Keipen is hij waarschijnlijk met een andere auto meegelift. Totnutoe ontbreekt elk spoor van de „Zwarte Ruiter", die gistermorgen wel in de buurt van zijn woonplaats is gesignaleerd. In beroep De Zwarte Ruiter is vorig jaar door de rechtbank te 's-Hertogen KOjnIJNG HOESSEIN Het jaarlijkse bloemencorso in de bollenstreek zal voor dit jaar waar schijnlijk in de annalen worden opge tekend als het „kleumcorso". Kleurig en kleumig was dit festijn, dat uit 34 wagens bestond. Hoewel de saamge- stroomde mensenmassa, menigmaal gestriemd door buien hagel, natte sneeuw en koude regen, als het ware smolt van medelijden met de figuran ten op de corsogevaarten, het kon haar niet afleiden van de smaak en fanta sierijkheid waardoor dit corso ook dit jaar weer gekenmerkt werd. Het corso droeg de fiere naam „Hol lands glorie", een naam die doet den ken aan fel en onversaagd optornen tegen de woede der elementen. En zo was het dan ook wel. En desondanks was het toch druk in Sassenheim, Lisse en Hillegom, zij het lang niet zö druk als andere jaren. De papegaaiendiefstal in Artis schijnt thans een blij einde te krijgen. Gerrit, de hyacint-ara, het troeteldier van op passer Jan van de Groep, is terecht, evenals de laatste ontbrekende edel- papegaai. Beide dieren zijn in Bern op gespoord. Weliswaar heeft Artis thans 1235 Zwitserse franc moeten betalen, waarvoor de Duitser Luck de dieren daar heeft verkocht. Na de ontdekking van de twee pa pegaaien door Luck aan een dieren handelaar in Berg waren geleverd, die ze op zijn beurt naar het schijnt te goeder trouw aan onbekenden had doorverkocht leek het, of het bij de vier reeds teruggekeerde dieren zou blijven. INTERPOL Mevrouw M. MeyerHolzapfel, de directrice van de Bernse dierentuin, die door Artis over de zaak was inge licht, trof bij de dierenhandelaren een der uit Artis ontvreemde edelpapegaai- en aan. Deze had tevoren verklaard deze, evenals de hyacint-ara, aan on bekenden te hebben verkocht. Bij een door Interpol verrichte huiszoeking kwam niet a'leen ,de edelpapegaai te voorschijn, maar bleek dat de hande laar wel degelijk wist aan wie hij voor 1800 franc de hyacint-ara had gele -erd. Ofschoon er onguiste inlich tingen aan de politie waren verstrekt, waarvoor le man nog wel nader aan de tand zal worden gevoeld was er geen directe aanleiding aan de goede trouw van de handelaar en van de ko per te twijfelen. Daarom bleef er voor Artis niets anders over dan de beide dieren terug te kopen. Eén loerie is nog zoek. Deze zou echter, volgens Luck, zijn gestorven. Het hoofdkwartier van de militaire luchtmacht in Djakarta heeft zondag avond bekend gemaakt, dat luitenant W. A. Staal, vlieger bij de Indonesi sche luchtmacht en ingedeeld bij de op Koepang Timor gestationeerde lucht machteenheden, bij een poging tot ontvluchting werd neergeschoten en later aan zijn verwondingen is over leden, toen hij per vliegtuig naar Su- rabaja werd overgebracht. 'Luitenant Staal werd door de com mandant van de luchtbasis op Koepang in arrest gesteld, toen op hem docu menten waren gevonden, welke wezen in de richting van „verraad, dat indien het was uitgevoerd, grote schade zou hebben berokkend aan het land in het algemeen en aan de luchtmacht in het bijzonder", aldus de bekendmaking van het hoofdkwartier. Toen een transporttoestel van de luchtmacht naar Koepang kwam, om Tijdens vakantieverblijf Prof. mr, M. H. Bregstein, hoogle raar in verschillende rechtsvakken aan de Gemeentelijke Universiteit te Am sterdam is zaterdagochtend bij het op staan uit het raam van zijn hotel te Palermo, waar hij met zijn vrouw lo geerde, gevallen. Hij was vrijwel di rect dood. Wakker geworden van het ochtendgloren aldus meldt de plaatselijke politie probeerde hij de luiken voor de ramen van zijn hotel kamer dicht te trekken. Daarbij ver loor hij zijn evenwicht en viel naar buiten. De hoogleraar was 56 jaar oud. Prof. Bregstein practiseerde na zijn promotie in 1927 enkele jaren als ad vocaat in Amsterdam, waarna hij be noemd werd tot rechter-plaatsvervan- ger. Later werd hij hoogleraar te Rot terdam en Amsterdam. Verscheidene publikaties van zijn hand zagen het licht. luitenant Staal naar Java over te brengen, trachtte hij te ontvluchten, waarop hij werd neergeschoten. Tij dens de vlucht naar Surabaja, waar heen hij voor verdere medische be handeling werd gebracht, overleed hij aan zijn verwondingen. In de bekendmaking wordt verder gezegd, dat het onderzoek naar de „poging tot verraad" van de luite nant in volle gang is. Bijzonderhe den werden evenwel niet vermeld. GEWAPENDE GEVECHTSGROE PEN van de fabrieken zijn zaterdag in Oost-Berlijn in actie gekomen tegen een opstand van verzetsstrijders. Zij werden bij deze oefeningen geholpen door de vereniging voor sport en techniek, een para-militaire organisa tie, en de politie. Een groep rukte op naar de kathedraal en een andere naar het hoofdbureau van politie, dat door de 'vijand' werd aangevallen. De fa- briekseenheden maakten gebruik van pantserwagens, vrachtauto's en moto ren. De Westelijke mogendheden hebben in de afgelopen jaren al herhaaldelijk bij de Sowjet-autoriteiten geprotes teerd tegen het bestaan van de gewa pende fabriekseenheden, dat zij een schending van de viermogendheden- overeenkomsten achten. De leden van de gevechtsgroepen dragen blauwe overalls met rode armbanden. HUN MOMENT Terwijl de Volkspolitie druk bezig was met 'straatgevechten' hebben twee nog onbekend gebleven inbre kers in Friedrichshagen het centrale wachtlokaal van de staatshandelson- derneming „HO" overvallen. Zij boeiden de drie nachtwakers en ver dwenen met de kas, die circa 3000 Oostduitse marken bevatte, en de sleutels van de HO-winkels in dit stadsdeel van Oost-Berlijn. Enige maanden voor het doodvonnis werd uitgesproken tegen de 25-jarige Hongaarse medische studente Dona Toth te Boedapest, is zij er in geslaagd een boodschap uit de gevangenis te la ten smokkelen, die bij haar moeder te recht is gekomen en die ook werd ge lezen door een vriendin van haar, die thans verblijft in een van de Neder landse woonoorden, waarin Hongaarse vluchtelingen zijn opgenomen. De boodschap luidde als volgt: „Elke dag word ik door A. V. O.-mannen (communistische politie in Hongarije) en Russen erg ruw behandeld. Men traeht mij op deze manier tot een be kentenis te dwingen met betrekking bosch tot vijftien jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest en ter beschikkingstelling van de rege ring veroordeeld, onder andere we gens doodslag. Hem waren een se rie berovingen en diefstallen te» laste gelegd, waarbij een aanslag op de houder van het postkantoor tn Ravestein, die toen om het leven is gekomen. Op 24 april zou G. terecht moeten staan voor het gerechtshof in 's-Her togenbosch, waar hij in beroep was ge gaan tegen het vonnis van de Bosschs rechtbank. In een opsporingsverzoek van de Haagse politie wordt hij een gevaarlijk man genoemd. Bondsdagen Ned. C.B.T.B. De nationale bondsdagen van do Nederlandse Chr. Boeren- en Tuin- dersbond zijn definitief vastgesteld van 2 tot en met 5 juli. Dinsdagavond 2 juli wordt de huishoudelijke verga dering gehouden. Er is dan een apart® vergadering voor de dames in Musis Sacrum in Arnhem, waar woensdag juli ook de bondsvergadering gehou den wordt. Donderdag 4 juli is er nog een excursie. OUD-PREMIER Sir Anthony Eden van Engeland heeft zaterdag opnieuw een operatie ondergaan. Zondag was de toestand van Sir Anthony bevredi gend, na een vrij rustige nacht. De ex- premier wordt met inspuitingen ge voed. De operatie, die ongeveer twee uur duurde, werd verricht door dr. Ri chard Cattell, die Eden in 1953 even eens opereerde en toen een buisje in zijn galkanaal aanbracht. De operati® vond plaats te Boston (Amerika), waar Eden enkele dagen tevoren was aangekomen, nadat hij zijn rustkuur in Nieuw-Zeeland had onderbroken. Bij de operatie bleek, dat het buisj® reeds door het lichaam zelf was ver wijderd, zonder dat Sir Anthony er iets van had gemerkt. De nieuwe in storting van de oud-premier blijkt van een afvoerkanaal bij de lever, veroorzaakt te zijn door 'n insnoering Deze stoornis is nu opgeheven. De door een maatschappij van aardolieprodukten, in samenwerking met enige toeristenbonden, georgani seerde zuinigheids wedstrijd voor auto's is in het algemeen klassement gewon nen door Nederland. Met een Renault Fregate behaalden resp. J. Kressel en H. J. Bouvy de eerste en tweede prijs. Er is een officiële uitnodiging ge zonden aan de Amerikaanse atletiek- federatie voor een landenwedstrijd te gen een Russische ploeg op 13, 14 en 15 juli a.s. te Moskou. In de invitatie wordt gevraagd 70 Amerikaanse atle ten te zenden, zodat alle Olympische atletieknummers, uitgezonderd de ma rathon en het snelwandelen, op het programma zouden moeten staan. 9 Bij de bondsverkiezingen in sep tember a.s. zullen de kiezers in West- Duitsland voor het eerst per post hun stem kunnen uitbrengen, indien zij al thans voor een desbetreffend certifi caat daarvoor in aanmerking kunnen komen. 9 De Italiaanse politie maakte zater- uit de geschiedenis op smokkelaars te dagavond bekend, de grootste razzia hebben gehouden. 135 mannen en vrouwen worden beschuldigd deel uit te maken van twee grote internationa le benden, die aanvankelijk elkaar be oorlogend, rondom de Adriatische en Tyrrheense zee voor ruim twintig mil joen gulden aan tabakswaren smok kelden. Een hof van beroep heeft zaterdag het vonnis bevestigd, waarbij ex-ko ning Faroek van Egypte bijna vijf mil joen frank moet betalen aan de Franse modekoning Dior voor kleren die Fa- roek in 1952 voor zijn toenmalige ge malin, koningin Narriman had besteld. tot de moord, die in het ziekenhuis zon zijn gepleegd op een A.V.O.-man. God weet, dat ik onschuldig ben. Ik vraag vrienden en bekenden voor mij te bid den. Ik heb weinig hoop hier levend uit te komen". Met nagel gekrast Deze woorden waren met de nagel in een stuk toiletpapier gekrast. Ilona Toth, aldus haar vriendin, die samen nus te Boedapest heeft gewerkt, was een zeer begaafde studente. Zij was anti-communistisch. Enige tijd na de Hongaarse revolutie werd zij samen met een werkster uit het ziekenhuis gearresteerd en overgebracht naar een gevangenis. De werkster werd later vrijgelaten en slaagde erin, de bood schap van Ilona Toth over te brengen aan haar moeder. Misleidende brieven Intussen schijnen Hongaarse over heidsinstanties pogingen in het werk te stellen om de vluchtelingen te be wegen naar hun vaderland terug te keren met gegevens omtrent familie leden. Een dezer dagen ontving een in een der Zeeuwse woonoorden ver blijvende Hongaar een brief van 'n overheidsinstantie met de medede ling, dat de toestand waarin zijn va der momenteel verkeerde, het wen selijk maakte, dat hij zo spoedig mo gelijk naar Hongarije kwam. Dezelf de dag ontving deze Hongaar een brief van zijn vader, met de mede deling dat hij goed gezond was en dat zijn zoon zich over hem geen zorgen behoefde te maken.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1