Gevarieerd Paas-programma van de N.C.R.V. l\ Zaterdag 13 juli Zeeuwsch Dagblad WANDELTOCHT WEET U HET NOG? Ruim 800.000 kampeerders Rookstakers bij Philips Dames sportjack ZESDE KEER DUIZEND VERBLIJDEND Met tent of caravan op pad Europese conventie voor regeling geschillen 10,15 EN 25 2.7.4.2.8.9 Zelfbestuur voor Franse gebieden in Afrika Ruslan Abdulgani beschuldigd Nederland Winkelruit brak door... een zoen Zaterdag 13 april 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 6 Meer dan 800 deelnemers en duizenden toeschouwers herin neren zich nog als de dag van gisteren, dat verleden jaar voor de vijfde maal in successie de Zeeuwsch Dagblad-mars werd gelopen. Het lustrum, dat we in 1950 gevierd hebben, was géén eind punt. Het was een teken om op nieuw te beginnen. En nu nog beter, nog grootser. Nu nog meer deelnemers. Op zaterdag 13 juli zal er weer een machtig leger van de Markt in het hartpe van Goes van start gaan. Waren we een jaar geleden nog on der de duizend, deze keer komen we beslist boven de duizend deelne mers. Militairen en burgers, zowel groe pen als individuelen hebben reeds hun medewerking en deelneming toegezegd. Juist omdat deze wandeltocht als een UNICUM in de Zuidwesthoek van Nederland kan worden be- scnouwd, komen er vele aanmeldin gen binnen. Ook dit jaar is de technische lei ding weer in handen van de N.W.B.-afgevaardigde, de heer A. C. Veenis. Vanzelfsprekend zijn er weer prijzen aan de tocht verbonden. El ke deelnemer, die de gehele mars tot een goed einde brengt .ontvangt een medalje. En natuurlijk zijn er weer extra prijzen ter beschikking gesteld voor diegenen, die de beste indrukken achterlaten bij de jury. HET AANTAL VAN 80.000 kam peerders van 1946 is thans vertien voudigd, dank zij de intensieve propa ganda, die voor het kamperen is ge voerd. Prof. dr. P. Muntendam heeft dit gisteren medegedeeld ter gelegenheid van de opening van de tentoonstelling „Goed kamp" te Den Haag. Prof. Muntendam zei het kamperen te zien als maatregel van preventieve aard en bevorderen voor de gezond heid. In de sociale functie van het kamp ligt een factor van curatieve aard. In toenemende mate zien bijv. medisch-opvoedkundige bureaus het kamperen als een mogelijkheid om het kind in zijn sociale aanpassing te steu nen. Prof. Muntendam wees verder op het belang van technische hygiëne naast de sociale hygiëne als noodzaak voor het kamperen. Een hygiënische levenswijze van de kampeerder, de hygiëne van het kam peerterrein en de hygiëne van de kam peeruitrusting mogen niet verwaar loosd worden. Anders ontstaat een di recte bedreiging van de gezondheid. De ministers van buitenlandse zaken van de vijftien landen van de Raad van Europa zullen op 29 april in het huis van Europa te Straatsburg de Europese concentie voor vreedzame regeling van geschillen ondertekenen. De landen die zich bij de conventie aansluiten verplichten zich alle juridi sche geschillen voor te leggen aan het Internationaal Gerechtshof in Den Haag. Laten we u niet vergten te ver tellen over welke afstanden er ge lopen wordt. De 40-kilometer-mars Is er deze keer niet bij, zodat we dus afstanden heben van 10, 18 en 85 kilometer. Wilt u meedoen? Wilt u weer meehelpen de 13de juli tot een onvergetelijke dag te maken? 'Aarzel niet, geef u onmiddellijk schriftelijk op hij het Zeeuwsch Dagblad, Lange Vorststraat 90 in Goes. Het inschrijfgeld be draagt voor deelnemers tot en met 15 jaar 0,75 en voor 16 jaar en ouder fl,25. Degenen, die lid zijn, van de N.W.B. ge nieten 0,50 reductie. Het bedrag kunt u storten op girorekening-nummer 2 7 4 2 8 9 ten name van het Zeeuwsch Dagblad te Goes onder vermel ding van Z.D.-wandeltocht. Nieuw Amsterdam" Nederland in Gistermorgen is het s.s. „Nieuw Am sterdam" van de Holland-Amerika Lijn uit New York in ons land aangeko men. Honderd-een-en-vijftig jongelieden, over het gehele land verspreid, heb ben volgens de „Philipskoerier" posi tief gereageerd op de uitdaging van dit bedrijfsorgaan om mannenmoed te tonen door gedurende een maand to taal niet te roken". De redactie van het orgaan rekent op de eerlijkheid en sportiviteit van de deelnemers: degenen hunner, die tussen 15 april en 15 mei a.s. door de knieën gaan, er tabak van krijg< i, of hoe dan ook de rookstaking staken, moeten zich onmiddellijk melden. Op de morgen van Eerste Paasdag met een interkerkelijke zangdienst, die, zoals gebruike lijk is, wordt uitgezonden uit Rijswijk. In de Hervormde Kerk aldaar, spreken Ds. G. N. Lam mens uit Rotterdam en Ds. H. S. J. Kalf te Bennebroek. Het motto van deze samenkomst is: „Wees gegroet, gij eersteling der dagen". Meisjes zingen werken van Bach Tegen het middaguur van Eerste Paasdag een kwartier nadat de kerkdienst is geëindigd zal een meisjeskoor onder leiding van Mees van Huis een Bach-programma uit voeren. Aan dit programma werkt mee 'n strijkkwartet en de organist Stoffel van Viegen. „De Jeugdhaven" in Rotterdam In de ochtenduren van Tweede Paasdag zullen op de trappen van het Beursgebouw in Rotterdam 200 kinderen aantreden van de Stich ting „Clubhuizen De Jeugdhaven". Zij zingen daar met begeleiding van de Afdeling Fanfare van de Geref. Muziekvereniging Rotterdam-Cen trum paasliederen. Om kwart over twaalf zal men deze opnamen'kun nen beluisteren. De titel van dit MATEN 3840—42. Materiaal: 800 gram Scheepje! Zer- «natt kl. 1424. 8 naalden no. 3% zonder knop. Deelbare trekslultlng van 55 cm. 4 konpen. 21 steken zfln 10 cm breed op naal den no. 3%. Deze beschrijving ls voor maat 40. Voor maat 42 zet men voor elk voor pand 54 St., voor de rug 96 st. op. Voor maat 38 zet men voor elk voor pand 50 st, voor de rug 88 st. op. Patroon. Voor een proeflapje opzet ten 24 steken. Hierop 5 ribbels: (d.l. 10 naalden heen en terug recht) breien. 11de naald: kantsteek, X 1 st. recht, draad naar voren, 1 st. aver, afhalen, van X af herhalen. 12de naald: kantsteek, X de steek met de lus samenhrelen, draad naar voren, 1 st. aver, afhalen, van X af herhalen. 13de naald: tot en met de 26ste naald: als 12de naald. 27ste naald: kantsteek, X de steek en de lus samenhrelen, draad achter het werk laten, de volgende steek even eens recht breien, van X af herhalen. Deze 27ste naaid Is de 1ste naald van de volgende rlbbelstreep van 5 ribbels. Deze wordt weer gevolgd door een streep van 16 naalden ln de patent steek. Hierna afkanten en dit lapje als proef gebruiken. Breit men zó los dat het lapje breder ls dan 12 cm, dan naaide no. 3 gebrui ken, breit men vaster, dan naalden no. 4 nemen, de ribbels mogen vooral niet te stijf worden. Rug. Opzetten 96 steken en hierop 5 ribbels breien, daarna 16 naalden ln de patentsteek. Doorbreien tot er 5 rib bels en 5 patentstrepen zijn. Nu voor de armsgaten ln de 1ste naald van de 6de rlbbelstreep 3 steken afkanten, naald recht ultbreien. Aan het begin van de volgende naald eveneens 3 ste ken afkanten en naald recht ultbreien. Draad afbreken en dit deel laten rus ten. Rechtervoorpand. Opzetten 50 steken en 5 ribbels breien. 11de naald: 8.steken recht als rand langs de sluiting, 12 steken patentsteek, 80 steken recht voor de zak, 3 steken meerderen. 12de naald: 33 steken recht, 12 !t. pa tentsteek, 8 st. recht. 13de steek: 8 steken recht, 12 st. pa tentsteek, 33 st. recht, 8 steken meer deren. 14de naald: 36 steken reoht, 12 !t. patentsteek, 8 st. recht. 15de naald: en verder alle oneven naalden steeds 3 steken meerderen tot er ln het geheel 24 st. zijn bijgemaakt, de patentsteek is hiermee af. Op alle 74 steken 6 ribbels breien, met in de 3de ribbel 3 steken vanaf van achter een knoopsgat van 3 steken ma ken. In tegenstelling tot de steken die werden bijgemaakt, worden nu 8 x 8 steken af gekant, terwijl de 12 patent steken weer gemaakt worden als er 5 ribbels boven de eerste patentstreep af zijn. Na deze 16 naalden brede streep nog 9 naalden recht (dus 4>4 ribbel) breien. De 31 ribbels van 30 steken zjjn bestemd voor de zak. In de 28ste naald voor het knoopsgat precies ln het mid den 3 steken afkanten en deze in de volgende naald weer bijmaken. De 30 steken van de zak afkanten en het voorpand even op zijde leggen. Nu opnieuw 30 steken opzetten en hierop een streep van 5 ribbels, een patentsteek, 5 ribbels, een patentstreek en nog 9 naalden recht breien. Nu de 30 steken van dit lapje recht, daarna de 20 steken van het voorpand. Op deze 50 steken gewoon ln patroon verder breien, dus 8 steken van de slultrand recht, verder 42 st. patentsteek. Zijn er evenveel strepen gebreid als bij de rug, dan 1 naald recht, terug 4 steken afkanten, 46 st. recht. Draad afbreken en dit deel laten rus ten. Linkervoorpand. Geheel in spiegel beeld breien van het rechter, dus tot er voor het armsgat ook 4 steken zjjn afgekant. Dit deel eveneens laten rus> ten. Rechtermouw. Opzetten 40 steken en hierop 5 ribbels breien. Nu met de pa tentsteek beginnen. In elke 8ste naald aan het begin en einde 1 steek meer deren tot er 82 steken zijn, er zijn dan 7 rlbbelstrepen en 7 patentstrepen. Nu 4 steken afkanten en de naald verder recht ultbreien. Volgende naald 3 ste ken afkanten, naald recht ultbreien. De draad afbreken en eerst de 2de mouw breien, doch nu na de 7 rlbbelstrepen en de 7 patentstrepen eerst 3 st. afr kanten, daarna ln de volgende naald st. afkanten, naald ultbreien en draad afbreken. Nu alle delen als volgt samenvoegen: eerst de steken van het rechtervoor pand op de naald nemen en geheel recht breien, dan op de volgende naald alle steken (75) van de rechtermouw, op de 3de naald alle steken van de rug, op de 4de naald alle steken van de linkermouw, op de 5de naald de ste ken van het linkervoorpand. Terug alle steken recht breien n.l. 46 st. van het 1ste voorpand, 75 st. van de linkermouw, 90 st. van de rug, 75 st. van de rechtermouw, 46 st. van het 2de voorpand. De 5 ribbels afbreien, daarna de patentrand. Hierbij de 1ste en laatste 8 steken recht blijven brei en. (Sluitranden). lste naald van de patentrand: 8 st. recht, naald ultbreien tot op 2 st. na. deze samenhrelen, begin van de vol gende naald een overhaling (d.l. 1 st. afhalen, 1 st. breien, de afgehaalde steek over de gebreide halen) naald ultbreien tot op 2 st. na, deze samen- breien tot op 2 st. na, deze samen- breien, begin 3de naald een overhaling, ultbreien tot op 2 st. na, deze samen- breien, begin 4de naald een overhaling, naald ultbreien tot op 2 st. na, deze samen breien, begin 5de naald een over haling, ultbreien tot op 8 st. na, deze recht. Deze mlnderingentoer 3 maal over- breien. Nog 6 maal een minderingen- toer met 3 maal overbreien maken. Daarna alleen bij de hoekmlnderingen aan de achtermauwnaad en de rug nog ml overbreien. De minderingen aan de voorpanden en de voormouwnaad gaan verder met 1 maal overbreien. Ztfn er geteld vanaf de opzet 7 ribbel- en 7 patentstrepen, dan ook de minde ringen van de rug en de achtermouw 1 maal overbreien. Zijn er 8 ribbel- en 8 patentstrepen, dan de beide 8 steken van de sluit randen op veiligheidsspelden zetten. De draad afbreken en bij de 9de st. begin nen met recht te breien tot aan de laatste 8 st. recht. Terug beginnen met een overhaling. verder volgens patroon breien. De hoek mlnderingen door laten gaan met maal overbreien. Steeds beginnen met een overhaling, aan het begin van een nieuwe toer. Is op deze wijze 1 ribbel- streep en 1 patentstreep gebreid, dan de draad afbreken. Nu weer beginnen met de lste van de 8 steken van de vellgheidsspeld. Al deze recht breien, dan uit de zijlussen van de overhalingen 28 steken breien, vervolgens de rugsteken (zijn er meer dan 25, dan over de naald verdeeld de ze af minderen tot 25) weer 28 steken uit de overhalingen breien en tot slot de 8 steken van de veilgheidsspeld. Al deze steken 1 maal overbreien. 3de toer van de hals: 16 st. recht, 2 st. samenbreien (voorkant), 1 over haling, 14 st. recht, 2 st. samenbreien (schouder), 1 overhaling, 21 st. recht, 2 st. samenbreien (rug), 1 overhaling, 14 st. recht, 2 st. samenbreien (schou der), 1 overhaling, 16 st. recht (voor kant) Terug recht. In alle heengaande naal den op dezelfde plaatsen minderen tot er 5 ribbels af zijn. Zonder naad de halskraag verder afbreien, er worden geen minderingen meer gemaakt, 8 st. recht, 49 st. patentsteek, 8 st. recht. Zo 32 naalden breien, dan nog 5 rib bels, daarna de steken los afkanten. Afwerken. Mouw- en zijnaden dicht naaien. De zaklapjes tegennaalen. Knoopsgaten met wol omfestoneren, knopen aanzetten. Langs de zijkanten der klepjes en langs de voorkanten halve vasten ha ken. Trekslultlng Innaaien, 106 lossen haken en hierop 1 toer vasten. Deze reep aan de binnenkant over de ka- toenrand van de rits naaien, echter niet helemaal tot onderaan, ter voor koming van moeilijkheden bij het ope- Verzoekschrif t van Anna Kethly Anna Kethly die in de regerlng- Nagy Hongaars minister van buiten landse zaken is geweest heeft het congres van de Amerikaanse vakbond van arbeiders in de automobielindus trie, dat in Atlantic City wordt gehou den, een verzoekschrift voor de onaf hankelijkheid van Hongarije voorge legd. Dit verzoekschrift, dat bij de Ver. Naties zal worden ingediend, ls reeds ondertekend door de Amerikaan se senatoren Clarck en Knowland, door mevr. Roosevelt en Spaak, programma is „Dat ons loflied vro lijk rjjze". Afrikaanse Paasgedichten In het middagprogramma van Tweede Paasdag zal men een half uur kunnen uisteren naar een voor dracht van Lorenz Schultz, getiteld „Afrikaanse Gedigte en Gedagtes om die Paasfees". Nederland trekt er op uit Drie kwartier van de Paasmiddag zjjn gereserveerd voor een schakel- programma, waarin de NCRV-ver- slaggevers in rechtstreekse uitzen dingen hun indrukken zullen geven van de sfeer in verschillende recre atie-oorden, zoals de Hoge Veluwe, Diergaarde Blijdorp en de Keuken hof, waar, bij goed weer, ongetwij feld duizenden dagjesmensen hun vertier zullen zoeken. Vanuit de centrale post in de Studio zal steeds kontact worden gezocht met een andere verslaggever. „Mensen op onze weg" In het avondprogramma wordt een klankbeeld uitgezonden onder de titel „Mensen op onze weg". Hierin zal aandacht worden ge schonken aan een groep in onze sa menleving, die we nogal eens drei gen te vergeten: de woonwagenbe woners en de logementsgasten. Evangelie in het Hongaars Het Paasprogramma wordt beslo ten met een evangelisatie-uitzen ding in de Hongaarse taal door Ds. Zaborsky in De Bilt. Op woensdag, 24 april zullen in het middagprogramma van de NC RV opnamen worden gedraaid van het Interscholair Jeugdtoernooi Haarlem 1957. Men zal o.m. kunnen luisteren naar het Meisjeskoor van de H.B.S.-A en van de Meisjes- H.B.S., het koor van de Haarlemse Huishoudschool en naar leerlingen van het Kennemer Lyceum, het Coornhert Lyceum en het Triniteits Lyceum. Het eerste klankbeeld in de serie „Werk in uitvoering" zal de tunnel bouw bij Velsen als onderwerp hebben. Het wordt uitgezonden in het avondprogramma van de NCRV op woensdag 24 april. Groei De heer H. Ploeg Jr., lid van het dageiyks bestuur van de A.N.W.B., wees er op, dat de jaarhjkse groei van het toerisme in West-Europa ongeveer 15 pet. is. Dit betekent jaarlijks alleen al 100.000 nieuwe Nederlandse toeris ten. Vooral de ontwikkeling van het ge motoriseerde vervoer heeft deze vlucht mogelijk gemaakt. De begeerde mobi liteit, het meenemen van eigen onder dak in de vorm van tent of caravan, de financiële voordelen daarvan zon der te groot offer aan comfort, stimu leren dit toerisme. Het kampeertoeris- me stijgt jaarlijks meer (20 percent), dan het algemene toerisme. In Parijs zyn donderdag een aantal regeringsbesluiten gepubliceerd, waar door 12 gebieden in West- en Equato- riaal-Afrika in Madagascar, die tot nogtoe onder Frans beheer hebben ge staan grotendeels zelfbestuur krijgen. Frankrijk zal echter toezicht blijven uitoefenen op het buitenlandse beleid, de defensie en de handel van deze ge bieden. Het betreft hier gebieden, die in to taal 16 maal zo groot zijn als Frank rijk en waarin meer dan 25 miljoen mensen wonen. De afgetreden Indonesische minister van buitenlandse zaken, Roeslan Ab dulgani, heeft beweerd, dat kapitein Westerling het plan zou hebben ge had om tydens de bezoeken van presi dent Soekarno aan enkele West-Euro- pese landen in mei vorig jaar, de vei ligheid te verstoren. Tevens uitte Roeslan Abdulganin de beschuldiging, dat het besluit van In donesië tot opzegging van de R.T.C.- overeenkomsten, werd gevolgd door een systematische campagne van Ne derland niet alleen om aan de goede naam van Indonesië in de Europese landen afbreuk te doen, doch ook aan die van de minister van buitenlandse zaken persoonlek. Volgens hem waren aan het bezoek van de president aan de West-Europese landen onmiddel- lijk na de opzegging van de R.T.C.- overeenkomsten, groot risico en ge vaar verbonden. Dit maakte de taak van de minister van buitenlandse zaken, die voor alle» wat de reis van de president betrof verantwoordelijk was, des te moeilij ker. Gisteravond 11 uur veranderde op het Nassauplein te Amsterdam 2 vierkante meter winkelruit in glasscherven tengevolge van een zoen, n.l. de zoen waarmee een 21-jarige jongeman afscheid nam van zijn meisje. Een Zo-jarige voorbijganger zag die kus. In de mening dat het tot ziens gezoende meisje zijn vrouw was, wilde hij de „booswicht" te lijf gaan. Deze week schielijk uit door de ruit. K.N.A.C.: „Niet op wegen aanleg beperken" De Koninklijke Nederlandse Auto mobielclub houdt op donderdag 2 mei een middagbijeenkomst in het Kur- haus te Scheveningen, waarop de kwestie „bestedingsbeperking en we genaanleg" besproken zal worden. De K.N.A.C. meent dat het voortdurend bezuinigen op wegenaanleg onmogeiyk langer geduld kan worden. Aartsbisschop Makarios van Cyprus is donderdag, op weg van zijn verban ningsoord op de Seychelleneilanden naar Athene, in Nairobi, de hoofdstad van Kenia, aangekomen. Men ver wacht, dat hij volgende week in de Griekse hoofdstad zal aankomen. De foto laat zien hoe Makarios te Tene- riffe in het vliegtuig stapte, dat hem naar Nairobi zou brengen.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 6