De Zeeuwse lijn HERVORMING EN KATHOLICITEIT- Mijnindustrieraad zet de besprekingen voort Plastic ondekt, dat sterker is dan staal Machinestikster tegen haar zin in het atelier „Kasteel Staverden" gaat weet varen voor Rode Kruis Waarom toch vraagt president rechtbank Slaap Uw pijn weg! WITTE KRUIS Raket naar de maan Handelsakkoord Benelux-Oostenrijk Met chronische patiënten en invaliden In juni Zeeland aan de beurt Bijzondere premieregeling zal worden bevorderd Catacombenkerk voor dubbel gebruik Zending, ja of nee Overgangen naar het jodendom Plut2er en co. presenteert: Zeeuwsch Dagblad puzzle Het dertiende probleem: „Zeeland-puzzle" STRAUSS WIL ATOOMWAPENS Nog meer nieuwe producten Zaterdag 13 april 1957 ZEEUWSCH WEEKEND Pagina 3 \70LGENDE WEEK IS HET een be- langrijke week voor Zeeland, om dat dan de spoorlijn, die dwars door de provincie loopt, wordt geëlectrifi- ceerd. Hoewel gezegd zou kunnen worden, dat het slechts een technische omscha keling betreft, moet toch gesteld wor den, dat het een belangrijk gebeuren is, waarvan dan ook terecht op woens dag a.s. enige festiviteiten verbonden tullen zijn. Het betekent toch, dat Zeeland vol ledig deelt in de technische ontwikke ling op spoorweggebied, waarvoor ons land een goede naam heeft tot ver over de grenzen. Is dit feit op zichzelf al van beteke nis, het gevolg ervan is, dat Zeeland weer als het ware dichter bij het cen trum van ons land komt te liggen. Dat is van waarde, omdat het de ontwik keling van onze provincie in econo misch en cultureel opzicht nog kan stimuleren. Op zichzelf is het verschijnsel van de spoorwegen een zeer belangrijk middel geweest bij het „open leggen" van de wereld. Zij hebben een eind gemaakt aan het vervoer te voet, te paard, per trekschuit en per diligence. Zij hebben dorpen en steden dichter bij elkaar gebracht, provinciën, landen, werelddelen met elkaar verbonden. Ook de stoomvaart heeft dit gedaan, maar de spoorweg kon beginnen, waar de stoomboot ophield. Zij kon tot diep in de continenten gaan en daardoor ook de overzeese handel van en het personenverkeer tussen ver van de kusten afgelegen gebieden mogelijk maken. Zeker, nog moderner transportmid delen, die dus sneller gaan, hebben de taak nu voor een deel van scheep vaart en trein overgenomen, maar die twee hebben hun plaats behouden en zullen die zeker vooreerst nog vele jaren behouden. Fiets en auto en auto bus zijn in hun capaciteit beperkt. Daardoor zal de trein in het nationale en internationale verkeer (nog) niet gemist kunnen worden. Het is welhaast niet mogelijk, zich precies in te denken, welke wijzi ging de spoortreinen in het leven ge bracht hebben. Wij zien als één van de belangrijkste feiten, dat zij het onder ling verkeer zo veel vergemakkelijkt hebben, dat zij, om in het eigen land te blijven, de integratie van Nederland sterk hebben bevorderd. Onder inte gratie verstaan we dan het worden- tot-één-geheel. Al kan men in ons land nog spreken van Zeeuwen en Friezen om nu maar twee uitersten te noemen Zeeland en Friesland liggen nu niet meer zo ver van elkaar, dat er niet een regelmatige uitwisse ling van mensen tussen die twee uiter ste provinciën van ons land plaats heeft. Datzelfde geldt voor de tussen liggende gebieden. Zoals er overal in ons land Friezen wonen, zo wonen er overal Zeeuwen. Wel komen zij vaak nog in een „eigen vereniging" in de grote centra bijeen, maar dat -houdt geen verband met het feit, dat ze zich in dat andere deel van Nederland niet thuis voelen. Zij voelen zich Nederlander, meer dan dat zij zich Zeeuw of Fries voelen. Aan de groei daarvan heeft de spoorweg be langrijk meegewerkt. Wij zullen ons thans niet bezig hou den met de vraag, of ditzelfde nu ook voortgaat met de groei naar een Europese integratie. Dat is een hoofd stuk apart. Maar waar we wel op willen wijzen is, dat die integratie dan pas goed is, als elk der met elkaar verbonden delen het beste behoudt wat het heeft en daardoor dit beste inbrengt in het grote geheel. Zeeland heeft zijn eigen karakter. De Zeeuwse bevolking eveneens. Wij zullen dat hier niet nader gaan uitwerken. Dat kan beter op een an dere plaats dan hier geschieden. Maar wel mogen we aangeven, dat de Zeeuwse bevolking veel van de so lide gesteldheid van de bodem, waarop ze leeft, vertoont. En dat het daarbij ook sterk leeft uit de sfeer van de strijd tegen het gevaar, dat zijn bodem voortdurend bedreigt. Dit laatste houdt dan in, dat het Zeeuwse volk de diepe waarheid van het „bid en werk" altijd heeft beleefd. Naast het werk staat het gebed. Dat wil zeggen: het grote Godsvertrouwen èn de trouw in de dienst van God. DIT element nu, moet Zeeland be houden. Dit element moet het, voor zover nodig en mogelijk, inbrengen in het geheel van het Nederlandse volk. Wij gaan de volgende week weer een feest vieren, van de Zeeuwse lijn. Die lijn zette een integratie in van Zeeland ln het Nederlandse geheel. Zeeland heeft in het proces van die integratie zijn goede naam behouden. Maar op allerlei gebied is daarvoor een strijd gestreden moeten worden. De elektrificatie van de Zeeuwse lijn brengt een versnelling van het vervoer mee. Dat betekent ook, dat de strijd om deze belangrijke factoren sterker gestreden moeten worden. En dat heeft weer betekenis voor de verdere toe komst, als we voor nog groter integra ties staan. Het Zeeuwse land is geen afgesloten gebied meer. Het staat open voor in vloeden van buiten. En het heeft zelf zijn invloeden naar buiten toe. Aan alle Zeeuwen de taak. de eigen, Sterke karaktertrekken voor verzwak king te behoeden en het beste daarvan uit te dragen, overal, waar de Zeeuwse invloed komt. Marshall, die vorig jaar de dele gatie van Singapore leidde bij de be sprekingen over zelfbestuur, die niet tot overeenstemming hebben geleid, zei, dat alles wat hij vorig jaar be* reikt had, „als een kaartenhuis is in eengezakt". Volgens hem verlengt de overeenkomst het koloniale bewind. President Aramburu van Argen tinië heeft een decreet uitgevaardigd waarin de bevolking wordt opgeroe pen op 28 juli te gaan stemmen. De werknemers in de confectie- industrie krijgen op Koninginnedag vrij, met behoud van loon, zo is door de vakraad meegedeeld. In Karlsruhe is het echtpaar Wit- tisch wegens spionage voor de Sowjet- Unie en Oost-Duitsland tot vijf en een half jaar dwangarbeid veroordeeld. Tot op heden hebben 18.854 Hon gaarse vluchtelingen asiel gezocht in Zuid-Slavië. Een Amsterdams meisje, dat zonder vergunning van het Arbeidsbureau de dienst had opgezegd bij een confectie fabriek in de hoofdstad moest giste ren voor de Amsterdamse rechtbank verschijnen. Het bedrijf had zeer te lijden van de vele wisselingen onder het perso neel en daar machinestiksters bijzon der moeilijk te vinden zijn, had men het meisje gezegd, dat zij niet zonder vergunning van het gewestelijk ar- Ingezonden mededeling (adv.) Hoofd- en kiespijn, zenuw- en reumatische pijnen verdwijnen nachts dank zij Witte Kruis- poeders en U staat verkwikt op! Ook in tablet' en cachet-vorm Een Amerikaanse aerobeeraket heeft gisteren boven het proefterrein White Sands in de Amerikaanse staat Nieuw Mexico een hoogte van 200 km be reikt. De Aerobes was voorzien van soort gelijke instrumenten als aangebracht zullen worden in de kunstmaan, die de Ver. Staten dit jaar zullen lance ren. De raket maakte naar de mening van deskundigen een geslaagde ver kenningsvlucht om het pad te effenen voor de „operatie-Vanguard". (Het af schieten van de aardsatelliet). Het zal een maand duren voor alle door de raket naar de aarde geseinde gegevens volledig zijn uitgewerkt. Er heerste bij sommigen enige te leurstelling over het feit, dat de raket niet hoger had gevlogen; een soortge lijke raket heeft verleden jaar een hoogte van 264 km bereikt. Afghanistan is onlangs door over stromingen geteisterd. Honderden mensen zijn om het le ven gekomen en drie duizend dakloos geworden. De materiële schade wordt op meer dan een miljoen dollar ge schat. beidsbureau ontslag mocht nemen. Dat was niettemin geschied en daarom had de bedrijfsleiding haar in kort geding laten dagvaarden. Intussen echter had de machinestik ster het werk bij het bedrijf hervat, zij het dan, dat zij zich, volgens de raads man, een duidelijke vorm van lang- zaam-aan-actie permitteerde. In de dagvaarding werd geëist dat haar een dwangsom zal worden opgelegd van f25.voor iedere dag, dat ze niet op het werk zou verschijnen. Het meisje verweerde zich door te zeggen, dat de arbeid in het atelier op haar zenuwen werkte. „Als het meisje zich bij u nu niet thuis voelt, dan is het toch een onge wenste situatie haar daar tegen haar wil vast te houden?" zei de president tijdens de bespreking. Hij zal over een week uitspraak doen. D op 21 maart j.l. te 's-Gravenhage aangevangen onderhandelingen tussen een Oostenrijkse en een Benelux-dele- gatie zijn gisteren afgesloten met het paraferen van ec" gemeenschappelijk handelsakkoord dat, na goedkeuring door de desbetreffende regeringen, met terugwerkende kracht van 1 april '57 af, voor een jaar zal gelden. Dit akkoord vormt de eerste ge meenschappelijke overeenkomst inzake het goederenverkeer tussen de Bene- luxlanden n Oostenrijk. Het brengt een niet onbeduidende verruiming van de onderlinge goederenruil mede. Voorbereiding voor Gemenebestconferentie In gezaghebbende kringen in Lon den is vernomen, dat de landen van het Britse gemenebest op het ogen blik overleg plegen over een confe rentie van premiers van Gemenebest- landen in Londen, op 26 juni. D plannen zijn nog niet definitief. De laatste gemenebestconferentie is vorig jaar juni in Londen gehouden. Met ingang van heden is tot nader order de invoer van perziken en prui men uit Italië in ons land toegestaan. Voorts zullen met ingang van 15 april a.s. aardbeien uit Italië in ons land mogen worden ingevoerd en met in gang van 1 mei is de invoer van ker sen uit dit land toegestaan. De „Kasteel Staverden" gaat op 15 april weer varen voor het Ne- derlandsche Roode Kruis. De eer- De Mijninduestrieraad heeft de be sprekingen over de voorstellen tot verbetering van de arbeidsvoorwaar den voortgezet. De raad betreurde de gebeurtenissen in de Limburgse mijnindustrie. Over de oorzaken, die tot deze gebeurtenissen aanleiding hebben gegeven bestaat geen een stemmigheid. In een verklaring van de werk geversleden van de raad wordt ge zegd, dat het beleid van de directies er op gericht was om de positie van de ondergrondse mijnwerkers te ver sterken. Zij stonden niet afwijzend tegenover een verbetering van de bovengrondse lonen, maar meenden alleen dan daaraan te kunnen mee- Op zaterdag 13 juli a.s. zal het 20 jaar zijn geleden dat de organist Jan Zwart overeeld. In tal van plaatsen, o.a. In Goes en tal Middelburg, zullen herden kingsconcerten worden gegeven. Fotot Jan Zwart achter het orgel van de Oude Kerk te Amsterdam. werken, wanneer uit een terzake in gesteld onderzoek zou blijken, dat de inkomsten van de bovengrondse ar beiders achterblijven bij die van ar beiders in overeenkomstige beroepen. Terwijl de noodzaak van het instel len van een zodanig onderzoek on verminderd aanwezig blijft, erken nen de directies, dat de gebeurtenis sen van de laatste dagen wel hebben aangetoond, dat de verbondenheid van het ondergrondse en bovengrondse mijnbedrijf problemen met zich mee brengt. De directies verklaren zich bereid om de voorstellen van de organisaties te bezien. Medewerking zal worden verleend aan enige voorgestelde ver beteringen in de secondaire sfeer van de lonen en arbeidsvoorwaarden voor het personeel. Ook zal een bijzondere premieregeling worden bevorderd. Oesterverzendingen tot 31 maart 1957 De oésterverzendingen tot 31 maart 1957 bedroegen: naar België 17.537.017, Holland 1.449.506, Duitsland 890.886, Frankrijk 794.300, Engeland 494.000 en Zwitserland 431.551. België neemt met 83 van onze ex port een belangrijke plaats in. Holland neemt nog geen 12 Het is jammer, dat Frankrijk geen drie maanden eerder op de markt is gekomen en geen oesters krijgen kan van 6568 kg. ste tocht wordt gemaakt mei chronische zieken en invaliden uit de provincie Utrecht, 's Maandags vertrekken deze passagiers en za terdag 20 april, legt het schip daar weer aan na een reis via Amster dam, Deventer, Arnhem, Dor drecht en Wijk bij Duurstede. In het week-einde vaart de „Kasteel Staverden" dan naar IJmuiden. On derweg wordt het schip weer in ge reedheid gebracht om op 22 april de patiënten- uit Noord-Holland aan boord te nemen. Zo gaat het door tot 12 oktober met een onderbreking tus sen 6 juli en 26 augustus; want in die tijd is de „Kasteel Staverden" niet be schikbaar voor het Nederlandsche Roo de Kruis. In totaal worden 19 bootreizen ge organiseerd, waarvan de laatste ge maakt zal worden met t.b.c.-patiënten. Verleden jaar zijn ook 19 reizen ge maakt en toen hebben ruim 1300 chro nische patiënten en zwaar invaliden op de „Kasteel Staverden" een korte vakantie genoten onder de goede zor gen van doktoren en verpleegsters, helpsters en helpers van het Roda Kruis Korps, die daarvoor gaarne een deel van hun vakantie opofferden. Ook dit jaar zijn deze Rode Kruis me dewerkers weer paraat. Als regel geldt dat slechts die pa tiënten mee kunnen varen, wier toe stand zulks uit medisch oogpunt ge wenst en toelaatbaar maakt. Dus geen zieken, die drie a zes maanden moeten kuren, maar mensen die reeds langere tijd te bed liggen en die weinig vertier in hun leven hebben. Geen invaliden, die zich in een wagentje kunnen ver plaatsen of doen verplaatsen, maar personen die door hun handicap aan him kamer gebonden zijn. Het zal ook dit jaar geen moeite kosten om alle plaatsen op alle reizen te bezetten. Het Hoofdbestuur van het Neder landsche Roode Kruis koestert de ge- gegronde verwachting, dat in 1959 met een eigen invalidenschip gevaren kan worden. De daarvoor benodigde gelden VA miljoen gulden zullen bin nenkort geheel ter beschikking zijn. Dan kan met de bouw van het eigen Rode Kruisschip worden begonnen. De plannen daarvoor liggen reeds geruime tijd gereed. zDit jaar is een programma van 19 reizen opgesteld. Van 17 tot en met 22 juni zal een tocht gemaakt worden met Zeeuwse patiënten. Binnenkort zal het eerste deel verschijnen van een Neder lands getijdenboek, dat is een gebedenboek overeenkom stig de tijden van de dag, zoals deze vanouds in de kerk hebben gegolden. Dit getijdenboek is echter geen rooms-katholieke maar een protestantse uitgave, en wel van de gemeenschap „Hervorming en Catholiciteit". Men kan „Hervorming en Catholi citeit" beschouwen als voortzetting van het Hilversums Convent. Deze gemeenschap, die zich bezinnen wilde op de volle rijkdom van geloof en leven, die in de kerk der eeuwen wordt gevonden, kwam in een crisis te verkeren toen de voorzitter, ds. J. Loos van Hilversum, en enkele an dere leden overgingen tot de rooms- katholieke kerk. De kring .Hervor ming en Catholiciteit" ontstond toen. Men bedoelt geen teruggang naar de r.k. kerk, maar wijst juist de roomse begrenzing van de catholiciteit af. Wel wil men terug naade vroegker- Wel wil men terug naar de vroegker- naam al zegt niet zonder dat men zich het verrijkende werk der refor matie heeft eigen gemaakt. In „Uitzicht", tijdschrift van het Gereformeerd Studieverband voor Oecumenische Vragen", geeft ds. J. M. Gerritsen, hervormd predikant te Wichmond een uiteenzetting van het werk, dat Hervorming en Catholici teit doet. De gemeenschap is sterk oecumenisch gericht. Er wordt van alle leden dan ook verwacht, dat zij dagelijks zullen bidden voor de een heid van Christus' kerk. Deze een heid ziet men niet als een interker kelijke samenpreking en samenwer king, maar als een eenheid in het sacrament des heiligen avondmaals. Want dit sacrament staat voor de, le- TE VASTERAS, een Zweedse in dustriestad, zal een onderaardse kerk worden gebouwd, die in een atoom oorlog als schuilkelder kan dienen. De kerk komt vijftien meter onder de grond te liggen, evenals de zalen voor het kerkewerk en het kerkelijk bureau. Met roltrappen en liften is deze kerk te bereiken. Een boven grondse klokketoren zal de plaats van deze catacombenkerk aanwijzen. Op deze manier worden twee belan gen gediend: de behoefte aan kerke lijke lokaliteiten in Vasteras en de noodzakelijke inrichting van schuil kelders op centraal gelegen punten ln de sWd. den van de gemeenschap volkomen in het middelpunt. „Vandaar, dat wij onophoudelijk, mèt de kerk der eeuwen, ook met Calvijn en de gere formeerde belijdenis, getuigen van het werkelijk ontvangen van Chris tus' Lichaam en Bloed in dit sacra ment", zegt ds. Gerritsen. De eerste en voornaamste taak, die men zich gesteld ziet, is de volharding in het gebed. „Wij menen daartoe het mid del te hebben in het dagelijks ge tijdengebed, het bidden van de psal men, zoals de kerk dat sinds de dagen van de apostelen heeft gekend. Het objectieve, bovenpersoonlijk karakter van deze gebedsvorm, de vereiste zelftucht en zelfverloochening, de harmonische schoonheid in opbouw en melodieën, verlenen aan het ge tijdengebed ongetwijfeld een on schatbare waarde", verklaart ds. Gerritsen. De uitgave van het getijdenboek is nu duidelijk. Ook door middel van conferenties tracht men een bijdrage te leveren voor de verwezenlijking van het doel. Er worden dan lezingen gehouden, maar de gebeden zijn toch hoofdzaak: 's morgens 7 uur (zondags half 7) morgengebed, waarna pas om half 9 het ontbijt volgt, 12 uur mid daggebed, 5 uur avondgebed, kwart voor 10 nachtgebed. ONDER DEZE TITEL komt in „Philadelphia", maandblad in vrij zinnig-protestantse geest, een artikel voor van ds. J. van Rossum, hervormd predikant te Emmen. Ds. Van Rossum wijst erop, dat de offervaardigheid voor de zending in vrijzinnige kringen niet groot te noe men is. Men geeft er in het algemeen wei iets meer voor, wanneer de pre dikant de zendingscollecte aanbe veelt, doch een zekere gereserveerd heid blijft zowel bij de predikant als gemeenteleden bestaan. Is de zending wei nodig? „Moet je, als vrijzinnig mens, je nu over de zending werkelijk verheugen? Want het is toch zo, dat voor de vrijzinnig-christelijke gelovi ge het christendom niet de enig ware godsdienst is". Voor ds. Van Rossum is het chris tendom waar, zoals hij erkent; maar hij laat erop volgen, dat voor een mohammedaan de islam waar is. Elke godsdienst is waar voor hen, die deze godsdienst aanhangen. Vrijzinnigen zeggen niet, dat zij over de ware godsdienst beschikken. En dit" maakt de zending tot een twijfelachtige zaak. Toch antwoordt ds. Van Rossum op de vraag of zending nodig is volmon dig met ja. Want niet alle godsdien sten der aarde zijn gelijk. De vrij heid, in Jezus geopenbaard, behoort tot het wezen van het christendom. Dit is het grote geschenk wat men als christen ontvangt. Daarvan moet men getuigen. De christenen moeten aan alle volken getuigen wat zij ont vangen hebben. „Wanneer de christelijke zending bijvoorbeeld uitroeiing van andere godsdiensten zou beogen, zou mijn christelijk geloof zich daartegen ver zetten", zegt ds. Van Rossum. „Ik zeg ja (tegen de zending) omdat datgene, wat voor mij wéér is, waard is dat het verbreid wordt. Maar op een wij ze, die in het licht van de vrijheid en de liefde bestaan kan. En dan meen ik, dat alleen een christendom, dat niet in eigen absoluutheid gelooft, op de rechte wijze zending kan drijven" HOEWEL de Joden doorgaans zeg gen, dat zij niemand willen bekeren tot het geloof van Israël, blijken er in Amerika vooral onder de liberale (godsdienstig gezien) joden velen te zijn, die een missionaire activiteit ontplooien. Hun arbeid is niet zonder resultaat. Jaarlijks gaan ongeveer tweeduizend mensen, die niet, van joodse afkomst zijn, tot het jodendom over. Tachtig procent van dit aantal bestaat echter uit vrouwen; en van deze vrouwen gaat 95 over in ver band met hun huwelijk met een jood se man. Niettemin blijven er dus 25 500 personen over, die zich uit overtuiging bij Israël aansluiten. Nog steeds stromen oplossingen binnen van puzzel no. 10. Ook van hen, die reeds eerder ingestuurd hebben en het woordenaantal nog willen vergroten. Dat blijft mogelijk tot maandagavond toe. Gebleken is, dat de Zeeuwse puzzel van de vorige keer zeer in de smaak is gevallen. Daarom zijn we vol goede moed begonnen aan het opstellen van een volgende provinciale tocht. We hebben zeven plaats namen genomen en daarnaast de namen van de eilanden, waarop ze gelegen zijn. Toen hebben wij de letters alphabetisch gezet. Aan u de taak als PROBLEEM No. 13 de oorspronkelijke namen teruf, te vinden. Hier is de opgave; 1. ABDDEEEGILNOSUVZ 2. AACEEEEHKLLLNOOPRSTW 3. ABDDEEEEEIKKLNNOORRSSVW 4. ADDEEEEIIKKLNNRRUUVW 5. AACDEEEHHMNOSSTUW 6. DEEEEHLMNÖOORSSTUV 7. AAAAADEEEEGLLMNNRSSUV WZZ De oplossingen moeten uiterlijk dinsdagavond 16 april in ons bezit zijn. DE PLUIZER-PIEKER-POT De stand in de befaamde pot is thans als volgt: het maximum aantal punten (95) hebben: te Aagtekerke: A. Ver- hage, Biezelinge: J. de Jager, Goes: J. van der Dool en mevr. C. Wilsing- Veldhuizen, Koudekerke: M. J. Be- suijen, Kruiningen: J. Minnaar en H. C. Maat, Sint Laurens: L. Koole, Nieuwdorp: W. Vreke, C. Melse en P. Deurloo, Oud-Vossemeer: Zr. J. de Nooyer, Yerseke: P. J. de Kam. OPLOSSING VORIGE PUZZEL. De oplossing no. 11 is als volgt: Horizontaal: 1. vork, 4. molm, 8. era, 10. boa, 11. r.k., 12. kok, 14. tl, 15. ha gel, 17. oker, 18. pose, 19. kever, 21. es, 23. tor, 24. st., 25. knap, 27. ooi. Verticaal: 1. vermogend, 2. ork, 3. ra, 5. ob, 6. lot, 7. maltentig, 9. rog, 12. karet, 13. keper, 15. hel, 16. lor, 20. vol, 22. sar, 24. sol, 26. pa, 27. oe. En thans roept een viermondig koor u toe Tot een volgende keer PLUIZER CO. In een gesprek voor het Amerikaan se tijdschrift Reporter heeft de West- duitse minister van defensi, Strauss, geen geheim gemaakt van zijn verlan gen het Duitse leger uit te rusten met geleide projectielen en tactische atoomwapens. Strauss had gezegd dat hoewel het Duitsland bij de Parijse akkoorden verboden is atoomwapens te vervaardigen, er geen. rechtsgeldig voorbehoud bestaat ten aanzien van onderzoek naar de vervaardiging van deze wapens of zelfs van ontwerpen op het tekenbord. Ook had hij de mogelijkheid ter sprake gebracht dat West-Duitsland in overeenstemming met zijn bondgeno ten in de Westeuropese Unie bepaal de onderdelen van een „Europese" atoombom zou kunnen vervaardigen ten gebruike van of ter beschikking gesteld door de W.E.U. volgens richt lijnen door haarzelf vast te stellen. Een Italiaans chemisch concern heeft bekend ge maakt, dat er een zeer licht plastic ls ontdekt, dat naar beweerd wordt sterker is dan gewoon staal. Het draagt de naam moplen" en ls de lichtste plastlcstof, die ooit werd geproduceerd. Zü ls be stemd tegen temperatu ren tot 160 graden Celsi us en zon, naar beweerd wordt, ook zeer goed weerstand bieden aan che mische en corrosie-invloe- den. Een dunne strook moplen van 3 om breedte en een balve mm dikte kan volgens het concern gemakkelijk een gewicht van meer dan 800 kg dra gen. De leider van het con cern deelde mede, dat uit proefnemingen gebleken ls, dat moplen gebruikt zal kunnen worden voor vrijwel alle soorten pro- dukten. Moplen wordt verkregen door polymerisatie van propylene, een gas dat uit petroleum ln vrijwel onbeperkte hoeveelheden beschikbaar komt In mei zal begonnen worden met de commerci ële produktie. Verder is nog bekend gemaakt, dat dit plastic slechts het eerste is van een nieuwe reeks synthe tische produkten, die men door een wetenschappelij ke ontdekking van prof. Natta en zijn assistenten tot ontwikkeling kan brengen. De ontdekking maakt het mogelijk mo leculen in een bepaalde ruimtelijke ordening te plaatsen, waardoor pro dukten verkregen kunnen worden met bepaalde che mische en natuurkundige eigenschappen.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3