BRESKENS BOUWT AAN ZIJN nieuwe toekomst Een jaar en drie maanden geeist tegen huwelijkszwendelaar Rudolf van Reest zestig jaar BAAYENS Door openlegging van strand en aantrekking industrieën Ambonees verkocht gehuurde en geleende bromfietsen P.Z.E.M. voor een aanzienlijk bedrag opgelicht DE VEERHAVEN WORDT. VERPLAATST - WAT NU? ZEEUWSCH WEEKEND DIRECTE SCHADE F 300.000 's JAARS Rapport uitgebracht door ETT-Zeeland Chauffeur reed na ernstige aanrijding door De speciaalzaak voor uw Bril Inwoner van St. Laurens werd tot de laatste cent uitgezogen Thans trage ontwikkeling van bloesem Oma Veelc in Axel 103 jaar Opoe Oosten te Koudekerke a»s. dinsdag 104 jaar Zaterdag 13 april 1937 INGRIJPENDE VERANDERINGEN in het economische leven van Breskens zal de verplaatsing van de veerhaven met zich brengen. Al dus het zojuist uitgebrachte rapport van het Economisch Technolo gisch Instituut voor Zeeland, in opdracht van de gemeente Breskens. Samengevat komt het rapport tot de volgende conclusies: MEER DAN LOCALE TAAK. Breskens vervult op het gebied van xijn haven een verkeersfunctie, de industrie-ontwikkeling, de visserij en het toerisme een duidelijk meer dan locale taak. Dat heeft de ont wikkeling tot nu toe aangetoond. Maatregelen, die tot heroriëntering moeten leiden, bieden gezien in dit perspectief een goede kans van slagen. DIRECTE SCHADE. De directe jaarlijkse inkomensschade voor het bedrijfsleven te Breskens, voortvloeiende uit het verplaatsen van de veerdiensten op en van Vlissingen, kan worden gesteld op 300.000, it 350.000,per jaar. COMPENSATIES. De volgende mogelijkheden zijn er ter compen satie voor Breskens als geheel: 0 openlegging van het strand, aanleg van een nienw zwembad en een wandeling naar de strekdam; 0 aantrekking en uitbreiding van industrieën en verbetering van de havenaccomodatie. Op deze a ken sullen speciale financiële regelingen moeten worden getroffen om de gemeente hiertoe In staat te stellen. Wat da meer dan locale taak van Breskens betreft, constateert het E.TJ., dat de industrie aldaar sinds 1950 een grote vlucht heeft genomen, terwijl ook de handel sterk toenam. Visserij Behalve de vissersvloot van Bres kens, die momenteel ruim 30 schepen telt, heeft een aantal schepen uit Oost Zeeuwsch-Vlaanderen Breskens als panvoerhaven gekozen. Deze vloot be oefent de kustvisserij op de Wester- schelde en de Noordzee, waarbij over het algemeen niet verder dan 30 mijl Uit de kust wordt gevist. Voorname lijk worden garnalen gevist, verder gardijn. Dagelijks worden garnalen per fiuto naar Frankrijk en België ver voerd, terwijl de sardijn In Nederland Wordt verwerkt, doch ook wel naar puitsland en België wordt geëxpor teerd. Naast deze vloot maken ruim 70 schepen gedurende een gedeelte van het jaar van de haven gebruik. Deze schepen komen voornamelijk uit Urk, IJmuiden, Scheveningen, Texel en Den Helder. Breskens ligt n.l. zeer gunstig ten opzichte van de vis gronden. In het afgelopen seizoen ging op de vismijn te Breskens voor ruim f 1 miljoen aan exportgarnalen door en een bedrag van ruim f2.5 miljoen aan haring. Behalve de vissersvloot maakten vo rig jaar ruim 1500 vrachtschepen van de haven gebruik. Sinds kort bestaat ln de haven van Breskens gelegenheid om landbouwprodukten (aardappelen) rechtstreeks per schip vanuit Breskens naar het buitenland uit te voeren, zon der dat de schepen eerst naar Vlis singen of Terneuzen moeten varen om te worden uitgeklaard. Ook is de haven van. belang voor de leilsport. Meer dan 500 zeiljachten deden vorig jaar hier aan. Gevolgen De grootste directe schade van de havenverplaatsing ondervinden de Ho recabedrijven (60 pet. inkomensscha de per jaar), de levensmiddelenbedrij- ven (35 pet.), souvenirzaken etc. )25 pet.) en garagebedrijven (25 pet.). In totaal wordt de directe schade per jaar geschat op f 300.000,tot f 350.000, Daar de Horeca-bedrijven de zwaar ste klappen krijgen, is het E.T.I. van tnening, dat bij het zoeken naar com- pensatiemogelijkheden hiermee spe ciaal rekening moet worden gehouden. Plannen In de eerste plaats denkt men aan de openlegging van het strand ten westen van Breskens, tussen het dorp en de toekomstige veer haven, alsmede van het strand ten westen van deze haven. Daar de badplaatsen aan de Belgische kust reeds overvol zijn ,zal Breskens in de toekomst wellicht kunnen voor dien in de behoefte aan een bad plaats, geheel gericht op het popu laire toerisme. Daartoe moet het strand dein worden ingericht, met een bewaakte zwemgelegenheid, Strandstoelen, consumptietenten, speelgelegenheden voor de kinde ren, e.d. Om het dorp zelf aantrekkelijker te maken zal voor de aanleg van be plantingen en het inrichten van een bugalowpark moeten worden ge zorgd. Het Stedebouwkundig Bureau Schat en Schut te Middelburg ont werpt reeds plannen. Men denkt ook aan zomerhuisjes te midden van be planting. Voor de zomerhuisjes is een bedrag van bijna een kwart mil joen nodig, terwijl de jaarlijkse las ten ongeveer f18.000 zullen bedra gen. Het zwembad zal naar een ander deel van de gemeente moeten worden overgebracht. Wellicht zal het in de omgeving van het toekomstige recrea tiegebied kunnen worden aangelegd. Als het mogelijk blijkt een wandel pad op de bestaande, strekdam, die een paar honderd meter de Schelde inloopt, aan te leggen, zou aan het eind van deze strekdam een café-res taurant met terras kunnen worden aangelegd. Indusrie-vestiging Nieuwe industrieën zullen ook moe ten worden aangetrokken. Gedacht wordt in de eerste plaats aan neven- bedrijven van de visserij, zoals een koelhuis annex ijsfabriek, eventueel te combineren met een visconservenbe- drijf of fileerinrichting. Het parkeerterrein, dat door de ha venverlegging vrijkomt, zou voor in dustrievestiging bij uitstek geschikt zijn, evenals een gedeelte van het ha venbekken ten oosten van de huidige fuik. Het is duidelijk, dat deze voor zieningen belangrijke investeringen zullen vergen, aldus het E.T.I., en daarom kan hiertoe slechts worden overgegaan, wanneer er zich serieuze gegadigden voordoen, welke niet met evenveel kans op succes elders in de gemeente Breskens kunnen worden ondergebracht. Verbetering haven De jachthaven van Breskens zou voor verbetering in aanmerking ko men. In eerste instantie door het ver lengen van de bestaande steiger. Mocht dit in Waterstaatskringen op bezwaren stuiten, dan is er nog de mogelijkheid de ligplaatsen voor jachten te verplaatsen naar het deel van de haven ten oosten van de te genwoordige fuik. ND DE VEERHAVEN van Bres kens in 1958 zal worden verlegd naar een plaats ten westen van het dorp zoals bekend is dit nodig l.v.m. de toekomst wordt aan Breskens' economie een zware slag toegebracht. Minister Zijlstra heeft te kennen- gegeven, dat hij voor het treffen van compensatiemaatregelen wacht op voorstellen nlt Breskens. Daartoe heeft deze gemeente, ge steund door Prov. Staten, het Econ. Techn. Instituut te Middel burg opgedragen hierover te rap porteren. De hoofdzaken van dit rapport, dat aan verschillende departemen ten wordt toegezonden, geven wjj in nevenstaand artikel weer. Tenslotte is er dan ook gelegenheid nodig, om de schepen des winters op te bergen. Dit zal de attractie van de jachthaven van Breskens sterk ver hogen. De uitvoering van genoemde plan nen zal belangrijke Investeringen nood zakelijk maken. Het staat wel vast. dat hierbij de steun van de overheid niet zal kunnen worden ontbeerd. Financiële regelingen Er zijn verschillende mogelijkheden voor de financiële regeling. Voorzover een werk door of onder de directe lei ding van de gemeente wordt uitge voerd, zou een extra uitkering uit het gemeentefonds moeten plaats vinden. Bij het aantrekken van nieuwe in dustrieën zouden faciliteiten bij het verstrekken van geldleningen aan in dustriëlen kunnen worden verleend. Ook zouden bijdragen a fonds perdu kunnen worden gegeven in de bouw van een industriehal door een bedrijf dat zich te Breskens wil gaan vestigen. Tenslotte zouden bepaalde projecten, zoals de aanleg van een nieuw indus trieterrein in DACW-verband kunnen worden uitgevoerd. Bij al deze mogelijkheden dient voorop te worden gesteld, dat de pro jecten in de toekomst rendabel zullen moeten zijn. Ook indien bovengenoemde plan nen ter compensatie zodanig tot uit voering zouden worden gebracht, dat de directe inkomensschade voor Breskens grotendeels zou kunnen worden vermeden, dan zullen niet temin verschuivingen in het econo mische leven van Breskens optre den, waardoor in individuele geval len schade zal worden geleden. Door het opvangen van d,e directe inko mensschade voor Breskens als ge heel, zal echter het gevaar voor een ineenschrompeling van het econo mische leven kunnen worden afge wend, aldus het ETI. Rechtbank Middelburg Vertegenwoordiger wilde zelfstandig worden Ingezonden Mededeling (Adv Voor de arrondissementsrechtbank te Middelburg heeft gistermorgen te rechtgestaan de Schledamse vertegen woordiger J. A. B. thans gedeti neerd in het Huis van eBwaring te Middelburg die de Prov. Zeeuwse Eiektriciteits Maatschappij voor een bedrag van f 8800,- heeft opgelicht. Tegen B. is een gevangenisstraf van één jaar geëist, waarvan acht maan den onvoorwaardelijk en vier maan den voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en ondertoezichtsteUing, B. spiegeldt de chef-inkoper van de P.Z.E.M. voor, dat hij Engels schakel materiaal tegen scherp concurrerende prijzen kon leveren. De prijs van de grote Rotterdamse firma, waar hij voor werkte, bedroeg f 1400,zijn „eigen" prijs bedroeg f 1150,B' wenste zelfstandig te worden ën hoop te door fraaie voorspiegelingen geld los te krijgen, wat hem ook inderdaad gelukte. Hij diste verhalen op over ge sprekken, die hij met zijn Engelse re latie zou hebben gevoerd; achteraf bleek hiervan geen steek waar te zijn. Hij kon alleen maar hopen, na de ont vangst van het P.Z.E.M.-geld ook in derdaad de leverantie te kunnen doen. Maar toen de eerste betaling van 't elektriciteitsbedrijf onder dezelfde valse voorwendsels poogde hij ook een soortgelijk bedrijf te Dordrecht wat lichter te maken binnen kwam, wist hij al, dat hij niet kon leveren. Deze eerste betaling bestond uit f 4800 later kreeg B. nog f 4000,los, toen van de P.Z.E.M.-zijde werd aangedron gen op levering. Dat verdachte een „weerbare prooi" heeft gezocht, kon de officier van jus titie, mr. G. J. B. van der Dussen, on mogelijk als een excuus zien. Als verdediger van de Schiedammer trad mr. P. C. Adriaanse op; pleiter wees er op, dat B. zijn vroegere zelf standigheid wilde terugwinnen. Hij be pleitte clementie. De rechtbank president was mr. P. van Empel zal op 26 april a.s. uitspraak doen. VOOR ZIJN wonderlijke opvattin gen omtrent het eigendomsrecht van bromfietsen heeft vrijdagmorgen voor de arrondissementsrechtbank te Mid delburg die in de raadszaal van 't stadhuis zetelde terecht moeten staan de ambonees S. G. uit het kamp Schattenberg, tijdelijk ondergebracht in het Huis van Bewaring van de Zeeuwse hoofdstad. Op 20 juni had hij te Vlissingen zijn vreemdsoortige operaties geopend: hij huurde er een bromfiets, reed er mee naar Rucphen en verkocht het ploffer- tje daar. Van hier ging de reis naar Amsterdam, waar een zekere S., die zo goed was hem een bromfiets te le nen, het volgende slachtoffer was. De plof ging in Gasselte vlot van de hand. In Weert diste G. vervolgens zijn schoonvader een schoon verhaal op, waarmee hij een eenvoudig rijwiel wist los te krijgen. Hiervoor vond hij in Gastel een koper. G. schuwt eenvoudig de meest pri maire opvattingen over mijn en dijn: reeds eerder had hij te Aardenburg en Amsterdam zich van kleding voor zien en nimmer betaald. Negen maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf met aftrek en terbe- schmikkingsteliing van de regering, heeft de officier van justitie, mr. J. L. Andreae, geëist. De rechtbank doet op 26 april uitspraak. Doorgereden! Door met zijn zware, zeswielige vrachtauto op het linkerweggedeelte te gaan rijden had de chauffeur J. K. uit Oostburg op 6 maart onder Aar denburg een ernstige aanrijding ver oorzaakt met een personenauto. Een dame, inzittende van de personenauto, werd hierbij levensgevaarlijk ver wond. K., die vier glazen bier zoals hij toegaf had gedronken, reed na de aanrijding door. Hoewel hij de auto trachtte te ver bergen, kwam de politie hem op het spoor: een onderzoek wees uit, dat de verf, die op de vrachtauto werd aan getroffen, de verf van de personen auto was. De officier wees er in zijn requisi toir op, dat de bloedproef, drie uur na de aanrijding genomen, 1,05 aanwees. Het percentage moet daarom ten tijde van het ongeval 1,50 zijn geweest. Vier glazen bier noemde de officier daarom „wel het minimum". Later heeft verdachte zich de toestand van 0 Op 1 maart van dit jaar telde ons land 10.973.371 inwoners. Dat betekent een toeneming sedert 1 februari met 8.350 zielen. 0 De oliebronnen van Bobosca in Zuid-Hongarije worden op het ogen blik door een reeks ontploffingen, die men nog niet onder controle heeft ge kregen, vernield. het slachtoffer bijzonder aangetrokken. Tegen K. is acht maanden geëist, waarvan vier voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en onvoor waardelijke ontzegging van de rijbe voegdheid voor de tijd van één jaar. De verdediger, mr. W. K. H. Diele- man, bestreed dat drankmisbruik de oorzaak van het ongeval is geweest. Hij vroeg het voorwaardelijke gedeelte van de straf zo hoog mogelijk te stel len. Ook in deze zaak zal de recht bank op 26 april a.s. vonnis vellen. De Domburgse slager J. Hugense behaalde op de vaktentoonstelling voor slagers te Amster dam de ere-prijs voor zijn draaiende wereld- bol-in-rundvet, een re- Uëfglobe, waarboven een kunstig geboetseerde vredesduif prijkt met gespreide vleugels. In de bek houdt de duif de vlag van de Verenigde Naties. Twee maanden werkte de heer Hugense aan deze globe. ^4. Geprofiteerd van goedgelovigheid DE VERBAZINGWEKKENDE goedgelovigheid van een inwoner uit St. Lau rens (nabij Middelburg) is op ergerlijke wijze uitgebuit door de Vlissinger W. J B., zelf constructieschilder, doch wiens echtgenote agente is van een huwe lijksbemiddelingsbureau uit Amsterdam. Toen de man uit St. Laurens zich tot het agentschap wendde, trad B. op als bemiddelaar, met het gevolg, dat de trouwlustige thans ƒ2800,— lichter is gemaakt en nog steeds alleen door het leven gaat Trouwens de spaarduitjes van de man uit St. Laurens zijn geheel (circa 4.000,in de rook van zijn avances vervlogen, want er waren nog enkele andere uitgaven, zoals meubeltjes Vrijdagmorgen .tijdens de zitting van de arrondissementsrechtbank te Middelburg, is dit allemaal aan het licht gekomen. Het begon al bij het verstrekken van het formulier, dat iedere gegadigde dient in te vullen. De kosten van zulk een formulier bedragen normaal reeds vijftig gul den, maar B. vroeg liefst ƒ125, droeg de gebruikelijke ƒ50,aan zijn vrouw af en stak de dest in eigen zak. B. spiegelde de kandidaat voor, dat hem een weduwe ln Sas van Gent wachtte, zonder kinderen en met een eigen huisje. Meubeltjes Daarom moesten er meubeltjes wor den aangeschaft. B. en de man uit St. Laurens gingen die samen kopen. B. hanteerde de laatste zijn portefeuil le, waarin zich 600,bevond. De meubelen kwamen op 360,de rest 240,liet B weer in eigen zak ver dwijnen. Enkele dagen, later klopte B. weer bij zijn slachtoffer aan: thans wilde hij duizend gulden „lenen". Ook ditmaal gaf de man het geld weer ge willig. Hij werd ondertussen op de hoogte gesteld van het niet doorgaan van de verbintenis van de Sasse we duwe. Maar dat deerde niet, er kwam wel weer een ander De man bleef zijn geld aan B. toe vertrouwen. Hij wilde tot elke prijs trouwen. Ondertussen had hij nog geen vrouwelijke kandidaat gezien. Toen hij nagenoeg niets meer overhad, vorder de B. ook de laatste f 140,die de man bezat Of het nu nog niet genoeg was, wer den daarna ook de nieuwe meubels ingevorderd, die B. verkocht voor f 4°,-. TT Verstomd De officier van justitite, Mr. G. J. B. van der Dussen, stond verstomd over de lichtgelovigheid van het slachtof fer. „Daarvan heeft verdachte op er gerlijke wijze misbruik gemaakt, door hem tot de laatste cent uit te zuigen". De officier kwam tot een eis van één jaar en drie maanden gevangenisstraf met aftrek. B.'s verdediger, Mr. M. Vlaming, be lichtte het verleden van zijn cliënt. Hij vroeg de straf gedeeltelijk voorwaar delijk op te leggen. De rechtbank zal op 26 april a.s. uitspraak doen. Deze week is de ontwikkeling van de knoppen der vruchtbomen zeer traag verlopen. Het aanhoudende kou de weer met steeds weer de schrale voorjaarswind is er de oorzaak van dat er eigenlijk geen sprake is van 'n flinke vooruitgang op dit ogenblik. De peren, kersen en de laatste prui men staan volop te bloeien maar de appels welke in het begin van de week hun roze knoppen reeds lieten zien voor zover het de vroegstbioeiende rassen betreft, staan nog precies een der. Toch is er op het ogenblik overal in de Zeeuwse fruitcentra reeds te ge nieten van veel bloesem. Het is echter jammer dat het zo koud is want voor al een fietstocht langs de bloeiende boomgaarden kan nu zo heel mooi zijn. De weersomstandigheden echter noodden niet tot iets dergelijks. Zo dra het echter iets milder wordt in de natuur zal het zeker overal nog heel mooi zijn. Verwacht mag worden, dat tijdens de komende paasdagen vele boomgaarden nog op hun mooist zul len zijn. De fruitkwekers hopen ondertussen ook steeds op zachter weer, want nu zijn er elke nacht de nachtvorstkansen. Gelukkig is tot op heden in onze pro vincie nog geen nachtvorstschade ge meld. In andere delen van het land zijn echter op sommige plaatsen de bloesems reeds bevroren. Ondertussen is op verschillende plaatsen, het fraaie geel van het kool zaad ook reeds waar te nemen op het land. Koolzaad moet bloeien van Pa sen tot Pinksteren, volgens een oud boerengezegde. Dit jaar zal het in elk geval met Pasen bloeien. Er hing gisteren iets van een feest- glans over de gebouwen, waarin da drukkerij-uitgeverij Oosterbaan A La Cointre N.V. gevestigd is en waarin ook ons blad is gehuisvest. Eén der ge waardeerde medewerkers in dit gebouw, de chef van de uitgeverij, officieel de heer K. C. van Spronsen, beter bekend onder zijn literaire schuilnaam Rudolf van Reest, vierde zijn 60e verjaardag. Feitelijk verwondert ieder zich daar over, want „hij ziet er niet naar uit". Maar het feit was er toch. Van jongs af heeft hij ln het „vak" van de literatuur gezeten. Daarom brak hij. Rotterdammer van geboorte en als jongen werkzaam op een exportkan toor, er al op 22-jarige leeftijd uit en werd ln 1919 redacteur van de „Maas- en Scheldebode", een op Flakkee ver schijnend Christelijk blad. Tot 1933 ls hij daaraan werkzaam geweest. Hfl sloeg echter zijn armen breder uit naar het terrein van de literatuur. Het begon feitelijk met de bekroning van een verhaal dat hij had ingezonden voor een in 1923 gehouden „novellen- wedstrijd" voor „De Slegel". Sindsdien bleef een gedeelte van zijn tijd gewijd aan de romankunst. Zijn boeken, waar in hij het Flakkeese (geestelijk) leven beschrijft, gaven hem een goede naam als Chirstelijk auteur. In 1933 werd hij benoemd tot chef van de redactie van de uitgeverij Bosch Keuning te Baarn en vandaar ging hij in 1939 over in dezelfde functie bij de fa. Oosterbaan en Le Cointre. Voor hij hier in dienst trad, maakte hij een reis naar Amerika, welke hij in 1946/47 nog eens herhaalde, waaraan toen zijn boek „Van kust tot kust" zijn ontstaan dankte. In totaal heeft hij thans 22 boeken gepubliceerd, waaronder ook zijn be kende biografieën van Bilderlijk (Een onbegriepelijk mens) en van Colijn. Van zjjn letterkundige studie: „Van dichterschap en profetie" (ultg. Oos terbaan Le Cointre) ls thans het derde deel verschenen. Als God hem het leven geeft, mogen we stellig nog meer goede boeken van Rudolf van Reest verwachten. Opgewekt zat Oma Veele te Axel vrijdag temidden van haar familie en vrienden naar de vele bloemstukken ta kijken, die ter ere van haar 103e ver jaardag waren bezorgd. De bejaarde Zeeuwsch-Vlaamse is nog goed bij da pinken, leest dagelijks met veel. ge noegen haar krantje en is dol op da radio. „Vooral hoorspelen", zegt ze, „daar kan ik maar niet genoeg van krijgen". Het is een gezellige dag geworden, met 's avonds een gezellig muziekje. A.S. DINSDAG hoopt mevr. de wed. J. van Oosten-de Fouchier verblij vend op „Der Boede" te Koudekerke haar 104e verjaardag te vieren. In een huis aan de Middelburgse Segeer- straat werd de krasse oude dame op 16 april 1853 geboren. Vanaf haar 101a jaar is zü opgenomen in het verpleeg huis „Der Boede", omdat zij speciale zorgen nodig heeft. Voordien woonda zij bij haar zoon en schoondochter in, aan de Nieuwe Poortstraat te Middel burg. Geizen haar hoge leeftijd maakt „Opoe Van Oosten", zoals zij op „Der Boede" is geheten, het lichamelijk niet slecht. Zij leeft echter met haar ge dachten in de oude tijd, toen zij nog in de bloei van haar leven was. Lichamelijk moet zij echter een gro te weerstand bezitten, want reeds twee jaar geleden, bij de viering van haar 102e verjaardag, kon men in deze ko lommen lezen, dat Opoe Van Oosten weinig meer at. Zij woog toen nog slechts acht en dertig kilo! Zij heeft zes zusters gehad. Ziek is zij vrijwel .niet of nooit geweest. Eens brak zjj beide polsen, maar daarbij is het ge bleven. Hoofdassistent Tuinbouw- voorlichtingsdienst De assistent A van de rijkstuinbouw- voorlichtingsdienst, de heer P. Huissen te Krabbendijke is benoemd tot Hoofd assistent van de rijkstuinbouwvoorlich- tingsdienst en zal worden belast met de voorlichting in het gehele ambtsge bied. De heer Huissen was tot dusver werkzaam in het gebied Oost Zuid- Beveland en Tholen. Als opvolger voor dit gebied is benoemd de heer H. Moe- liker te Tholen. Deze krijgt de rang van assistent.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 2