Navo-troepen krijgen geleide projectielen Hammarskjoeld mag naar Hongarije, maar hij gaat niet Buitengewesten steunen nieuwe Indonesische regering niet Volgende week Engelse schepen door Suezkanaal Waarschuwing van geleerden: geen atoomwapens voor W.-duits leger Generaal Norstad: „Onzinnige bedreigingen van Rusland Dit jaar eerste niet-Amerikaanse batterijen klaar PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Belofte van de Verenigde Staien Uitstel eerste oefening a.s. onderwijzers Tijd is voorbij In dit nummer Arrestaties in Hongarije Nieuw Amerikaans ontwapeningsvoorstel Eden wordt vandaag geopereerd Saoedi-Arabië weert Israëlische schepen Nieuwe kabinetS' formateur in Jordanië Communisten gearresteerd in Argentinië Mozaeïken in de Bollenstreek Canadees vermoord in Saigon Minister Staf terug uit V.S. Vrijmaking Suezkanaal kostte 10 milj. dollar Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90. Goe» Telefoon 2438. Bij geen gehoor: 3987 (red.) en 2970 (adm.) Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- straat 35. Tel. 2009 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 2628. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, 7.per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Zeeuwsch Dagblad 13c Jaargang No. 3678 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq. de Smit Zaterdag 13 april 1957 TOEKOMST VAN BRESKENS (Zie pag. 2) Op- en ondergang van Zon en Maan» Zaterdag: Zon op 5.49 u., onder 19.34 u. Maan op 20.03 u., onder 5.27 u. Hoogwater zondag 14 april. Vlissingen: 1.23 u. 2.23 m., 13.51 u. 2.43 m. Terneuzen: 1.55 u. 2.37 m., 14.20 u. 2.59 m. Wemeldinge: 3.17 u. 1.78 m., 15.44 u. 1.98 m. Zierikzee: 3.01 u. 1.52 Zondag: Zon op 5.46 u.. onder 19.33 Massa-proces in Aleppo In Aleppo wordt op het ogenblik 'n proces gevoerd tegen 29 mensen, die beschuldigd zijn van spionage en het plegen van bomaanslagen op openbare gebouwen in de stad. De openbare aanklager heeft donder dag tegen 21 beklaagden de doodstraf feëist en tegen de anderen levenslange wangarbeid. Spoorwegstaking in Frankrijk De Franse treinmachinisten zullen 17 en 18 april staken om looneisen kracht bü te zetten. Op de andere spoorwegarbeiders is een beroep gedaan eveneens in sta king te gaan. De minister voor defensie heeft aan zijn ambtgenoot van onderwijs, kunsten en wetenschappen medege deeld, dat maatregelen zijn getrof fen om allen, die dit jaar het eind examen derde leerkring van de on derwijzersopleiding zullen afleggen, niet vóór oktober 1957 in werkelijke dienst te doen komen voor het ver vullen van de eerste oefening. Aan hen, die een herexamen dienen te ondergaan, zal voor zoveel nodig verlenging van uitstel worden toe gekend. DE VERENIGDE STATEN zullen nog dit jaar de NAVO-strijd- krachten met geleide projectielen van de typen Honest John, Matodor (voor gronddoelen) en Nike (voor luchtdoelen) uitrusten, aldus een mededeling van de NAVO-raad te Parijs. Dit geschiedt als een onder deel van het Amerikaanse wederzijdse hulpprogramma voor NAVO- landen en is louter bedoeld om een aanvaller af te schrikken of af te slaan. Hoge ambtenaren van het Ameri kaanse ministerie van defensie ver klaarden, dat de Canadese strijdkrach ten in Europa niet met deze geleide projectielen, die de V. S. aan de NAVO verstrekken, zullen worden uitgerust, omdat 'n daarvoor noodzakelijke twee zijdige overeenkomst niet bestaat. Volgens andere zegslieden zouden atoomladingen voor deze raketten in de nabijheid van de lanceerplaatsen worden opgeslagen. Het Deense ministerie van buiten landse zaken heeft bevestigd, dat aan Denemarken raketten van het type „Honest John" en „Nike" zijn aange boden op grond van het Amerikaanse militaire hulpprogramma. De wapens zullen niet van atoomladingen worden voorzien. De Hongaarse regering heeft zich bereid verklaard de secretaris-generaal der Ver. Naties, Dag Hammarskjoeld, toe te staan Boedapest te bezoeken. Be algemene vergadering had de Hongaarse regering in november J.I. Als vandaag de Zeeuwen het „Zeeuwsch Dagblad" onder ogen krijgen, dan zullen zij ongetwijfeld zeggen: „Het Zeeuwsch Dagblad", dat is de krant voor Zeeland". De in houd is er ook naar. Van alles is er in te vinden. Het „Zeeuwsch Dagblad" is van alle markten thuis. Wij zullen trachten U enigszins wegwijs te maken in de keur van artikelen, die wij U vandaag presenteren. Binnen- en buitenland: Dat hebben wij allemaal netjes voor u bewerkt, waarvan u de resul taten kunt vinden op pag. 1, 8 en 5. Bovendien vindt u op pag. 3 „De Kerk vandaag" en op pag. 5 het veel gelezen en mooie feuilleton: Misdaad bü de Hut- tenberg? Als u het nog niet mocht weten, onze lezers smul len ervan. Provincie: Onze verslagge vers kruisen dag in, dag uit de provincie door. En staan altijd voor u klaar. De pags. 2, 7 en 11 leveren het bewijs. Voor de vrouw: Zy komt ook aan haar trekken. Zij moet im mers de stofzuiger een ogenblik kunnen laten rusten als het Zeeuwsch Dagblad op de deur mat ploft. Haar pagina is num mer 10. Als zij nog een sport- jack wil breien dan kan zij te recht op pag. 6. Sport: Voor de sportliefheb bers valt er ook veel te genie ten in het Zeeuwsch Dagblad. Weet u het al? Op zaterdag 13 juli wordt onze grote wandel tocht gehouden. Leest u pag. 6 maar eens. De dammers vinden hun hoekje op pag. 13. Voor de jeugd: Die is ook niet vergeten. Ons nieuwe ru- Iriek „Het jonge geluid" gaat er in als koek. De pennevruchten van de jongelui kunnen wij vin den op pag. 11. Maar wij zijn er nog niet: de muziekliefhebbers vinden hun praatje op pag. 13. Alfred van Sprang zit nog steeds aan de Hongaarse grens. Zie eerste pa gina van het weekend. Wie zich interesseert voor de Zeeuwse Palmpasen en het verkeer kan terecht op pag. 13. Het is haast te veel om op te noemen. Daarom: lees het Zeeuwsch Dagblad. Vergeet vooral niet om de ko mende week het Zeeuwsch Dag blad te lezen. Dan komen wy met iets heel aparts. Zoals be kend wordt dan de geëlektrifi ceerde spoorlijn in gebruik ge nomen. Meer zeggen wy niet. een desbetreffend verzoek gedaan, dat door de regerlng-Kadar was afgewe zen. Zij had in de plaats daarvan voorgesteld Hammarskjoeld naar Rome te doen reizen, waar hij dan met Hon gaarse autoriteiten zou kunnen be raadslagen. Vernomen wordt, dat Hammars kjoeld niet voornemens is de uitnodi ging van de Hongaarse regering te aanvaarden. Hij is van mening, dat de tijd voorbij is, waarop een bezoek van hem nut kan afwerpen. Een speciale commissie der algeme ne vergadering is bezig een rapport over de toestand in Hongarije op te stellen, dat zij opmaakt aan de hand van gegevens, verkregen van Hongaar se uitgewekenen en van anderen, die door commissieleden in de Verenigde Staten en in Europese landen werden ondervraagd. Men verwacht, dat dit rapport voor het einde van deze maand gereed zal zijn. Het officiële Hongaarse blad „Nep- szabadsag" heeft verklaard, dat on langs te Ormosbanya een groep con tra-revolutionairen is gearresteerd, die plannen maakten voor een nieuwe op stand. De leider van de groep was in het bezit van een radio-zender, wapens en andere technische uitrusting. Harold Stassen, de Amerikaanse af gevaardigde op de ontwapeningsbe sprekingen te Londen, heeft gisteren het volgende, uit vijf punten bestaan de voorstel, gedaan: 1. Stopzetting van de vervaardiging van splijtbare stoffen voor het ma ken van kernwapens. 2. Instelling van een doeltreffend in ternationaal toezicht, om naleving van een desbetreffende overeen komst te verzekeren. 3. In het vervolg mag slechts splijt baar materiaal voor vredelievende doeleinden worden vervaardigd. 4. Splijtbare stoffen, die thans zijn op geslagen voor de vervaardiging van atoomwapens, moeten worden over gebracht naar plaatsen, waar zij slechts voor niet-militaire doelein den zullen worden gebruikt. 5. Tegengegaan moet worden dat de kernwapens worden vervaardigd in landen, waar geen kernsplitsings industrie bestaat. Sir Anthony Eden zal vandaag te Boston in de V.S. worden geopereerd. Een in 1953 bij een operatie in het gal- kanaal geplaatste buis zal dan om een verstopping op te heffen, worden ver wijderd. DE BILT ZEGT: Wisselend bewolkt met hier en daar enkele buien. Zwakke tot matige noord westelijke wind. Dezelfde temperatu ren als gisteren of iet* hogere. Volgens deskundigen kan het 18 maanden duren, voordat er groepen voor de bediening van de nieuwe batterijen zijn opgeleid. Verwacht wordt, dat er voor het einde van dit jaar al enige niet- Amerikaanse batterijen voor geleide projectielen in Europa voor gebruik gereed zullen zijn. Een woordvoerder van het Zweedse ministerie v. buitenlandse zaken heeft verklaard, dat Zweden nog geen be sluit heeft genomen over een eventuele uitrusting van zijn strijdkrachten met tactische atoomwapens. Blijkens een mededeling van de di rectie van Philips is het bedrijf in Ne derland niet betrokken bij enig pro ject voor het bouwen van geleide pro jectielen in Engeland. Israël weigert gebied te ontruimen De Israëlische troepen hebben het verzoek geweigerd van het internatio nale politieleger, om het Egyptische gebied in de sector Taba et Ras el Nakh ten Zuiden van de Israëlische haven Eilath te ontruimen. Saoedi-Arabië heeft de Verenigde Naties officieel laten weten, dat het Israëlische schepen uit de Golf van Akaba zal weren, aldus is van welinge lichte kringen vernomen. De mededeling was vervat in een nota aan secretaris-generaal Hammars kjoeld van de V.N. In de nota, die ook tot de andere leden van de V.N. is gericht, ver klaart de vertegenwoordiger van Sa oedi-Arabië bij de V.N., dat de Golf van Akaba niet beschouwd kan wor den als een „open" waterweg. Elke poging om haar een internationaal ka rakter te geven zou inbreuk maken op de soevereiniteit van Saoedi-Ara bië en zijn territoriale veiligheid be dreigen. De Israëlische vertegenwoordiger bij de V.N., Eban, heeft gezegd, dat Israël, evenals andere landen, ge bruik maakt en zal blijven maken van het recht van vrije vaart in de Golf van Akaba. Volgens radio-Cairo is Abdel Halim Nimr, minister van defensie en bin nenlandse zaken in het aftredende ka- binet-Naboelsi, belast met de vorming van een nieuwe Jordaanse regering. Radio-Moskou heeft verklaard, dat het conflict tussen koning Hoes sein en zijn premier, Naboelsi, een „normale gebeurtenis is in een land, dat zijn onafhankelijkheid heeft verkregen". De radio onthoudt zich van kritiek op de positie van de Jordaanse koning, maar laat zich goedkeurend uit over Naboelsi en de politiek van zijn re gering. Vierjarig jongetje dodelijk aangereden Gisteren is te Boxtel het 4-jarig jongetje Corrie Wagenaars, toen hy voor de ouderlijke woning plotseling de weg overstak, gegrepen door een personenauto. De autobestuurder trachtte het kind vergeefs te ontwijken. Het werd ge dood. Russische gelukwens voor Makarios De patriarch van Moskou en geheel Rusland, Alexis, heeft aartsbisschop Makarios telegrafisch geluk gewenst met de opheffing van zijn verbanning. „Wij hopen, dat God de dag nader bij zal brengen, waarop gij de bodem van het reeds zo lang lijdende Cyprus zult betreden," aldus Alexis in zijn te legram. Officieel is bekendgemaakt, dat 370 leden van de communistische partij in Argentinië zijn gearresteerd. Boven dien* zijn 56 bureaus van de partij ge sloten. De Argentijnse federale politie zegt in een verklaring, dat de communis ten in het gehele land de veiligheid van de staat pogen te ondermijnen. Uit protest zijn 2900 spoorwegarbei ders in staking gegaan. De De Ruyterherdenking in spireerde de makers van dit wel zeer fraaie bloemenmozaïek in Sassenheim, dat onze fotograaf „nam" op zijn tocht door de bol lenstreek. Verklaring van Bantengraad Tijdens een bijeenkomst van alle militaire goeverneurs van geheel Oost- Indonesië is besloten een delegatie naar Djakarta te zenden voor het be spreken van technische aangelegen heden met de ministers van het nood- kabinet. Een soortgelijk besluit is ge nomen door de Bantengraad in mid- den-Sumatra. Nogmaals is er op gewezen, dat Oost Indonesië deel blijft uitmaken van de Ingezonden mededeling (adv.) ONBEPERKTE GARANTIE DE VERING. HA ZET FA BRIEKEN TE ZEVENBERGEN De Canadese vertegenwoordiger in de internationale commissie voor tie- zicht op de wapenstilstand in Saigon, Cannon, Is vermoord. Cannon is gister morgen dood in zyn bed aangetroffen. Men had hem op verscheidene plaat sen met een scherp wapen in de borst getroffen. Het motief van de moord is nog niet bekend. De Zuidvietnamese president heeft een onmiddellijk onderzoek in samen werking met de Canadese autoriteiten gelast. Zuid-Vietnam heeft nooit de bepa lingen van de wapenstilstandsovereen komst voor Indo-China erkend. Dit niet-communistische deel van Vietnam heeft de overeenkomst niet getekend. De commissie heeft niet de volledi ge medewerking van de zuidvietna mese regering gekregen, zo verklaren Canadese functionarissen. Gistermorgen arriveerde met de „Nieuw Amsterdam" uit Ame rika minister ir. C. Staf en dr*. Van den Beugel. T«ur bearoatinü waa ox da n*a- sident-directeur van de KLM, ir I. A. Aler aanwezig. V.l.n.r. ir. Aler, minister Staf 0H Vu "P'-i-rr—1 Indonesische republiek. Het streven is er slechts op gericht de opbouw te ver snellen en een einde te maken aan de bureaucratie. De revolutionaire Bantengraad heeft verklaard, dat het nieuwe, door pre sident Soekarno gevormde kabinet NIET de steun zal krijgen van de buitengewesten en niet ten volle door het volk wordt vertrouwd. Het negeren van de eisen van de buiten gewesten en de strijdkrachten, dat ook Hatta in de nieuwe regering zou worden opgenomen, heeft vooral de godsdienstige groeperingen teleurge steld. Het militaire gezag heeft besloten een compagnie uit west-Iriaanse jon geren te vormen, teneinde de pogingen om West-Irian (Ned. Nieuw-Guinea) tot het gebied van de Indonesische re publiek terug te brengen te versnellen. Volgens Inlichtingen uit goede bron zou de Engelse regering de volgende week haar verzoek aan de reders, om het Suezkanaal te vermijden, intrek ken. Dit besluit zou gepaard gaan met twee belangrijke maatregelen: 1. Deblokkering van bepaalde Egyp tische rekeningen, om het aan de re ders mogelijk te maken de doorvaart- rechten aan Egypte in transferabel» ponden te betalen en 2) opheffing van de benzinerantsoenering. In welingelichte kringen geeft men te kennen, dat uit deze veranderd» houding, wanneer zij officieel beves tigd wordt, niet alleen de geprikkeld heid zou blijken van de Engelse reders in verband met de concurrentie van Italianen, Grieken, Indiërs en ande ren, die reeds een voorsprong op hen hebben verkregen, doordat zij vanaf de heropening van het Suezkanaal daar geen gebruik van maken, maar ook de vorderingen van de onderhan delingen tussen Washington en Cairo over het toekomstige statuut van het kanaal. Adenauer„Nieis ie maken mei natuurkunde" Vijftien vooraanstaande westduitse atoomgeleerden hebben gewaarschuwd tegen uitrusting van het westduitse leger met atoomwapens. Zij verklaren, dat een klein land als de bondsrepubliek zichzelf het beste beschermen kan en de vrede het beste kan dienen door vrijwillig afstand Je doen van alle soorten atoomwapens. Zij zeggen, dat zij geen van allen be reid zijn mee te werken aan de ont wikkeling of bevordering van atoom wapens. Wel achten zij de bevordering van het vreedzame gebruik van atoom energie van groot belang. De geleerden wijzen er op, dat een tactische atoombom of granaat een zelfde kracht heeft als de eerste atoom bom, die op Hirosjima viel. ADENAUER Bondskanselier Adenauer verklaarde enige uren later voor zijn partij, dat de verklaring van de geleerden geheel met de opvattingen van de bondsre publiek overeenstemde, als het de be doeling was een lans te breken voor een algemeen verbod van atoomwa pens. Indien het de bedoeling was te zeggen, dat een klein land van derge lijke wapens moet afzien, had de ver klaring niets te maken met natuur kunde. Adenauer had de indruk, dat de geleerden niet op de hoogte zijn van de resultaten van de proeven in de V. S. REACTIE De perschef van de sociaal-demo cratische partij Heine noemde da reactie van Adenauer „verbazing wekkend" en „een belediging voor de vooraanstaande vertegenwoordi gers vein de Duitse intellectuele we reld". Zy vormt wel de grofste ka pitteling van leidende mannen van de Duitse wetenschap door een poli ticus". Intussen hebben de autoriteiten toe stemming verleend om bij Karlsruh» het eerste westduitse kernonderzoek centrum te bouwen. Ook de oostduitse natuurkundigen hebben een oproep gericht om de proe ven met de kernwapens te beëindi gen. hebben gisteren meege- de kosten van de vrijma- het Suezkanaal ongeveer dollar bedragen, weinig de helft van de laagste De V.N. deeld, dat king van 10.800.000 meer dan schatting. De bedragen, die verscheidene staten als voorschotten beschikbaar hebben gesteld, zijn voldoende om de kosten volledig te dekken. Nederland leende een half mil joen dollar (1.925.000 gulden). De opperbevelhebber van de NAVO- strijdkrachten in Europa, generaal Norstad, heeft op een persconferentie in zijn hoofdkwartier de Russische waarschuwingen aan het adres van enige NAVO-Ianden naar aanleiding van de mogelijkheid van de vestiging van atoombases in deze staten, onzin nige bedreigingen genoemd. Hij zei, dat het voor hem een gro te geruststelling was, dat de betrok ken landen deze dreigementen met kracht hadden afgewezen. Ook was hy van mening, dat dergelijke acties A- p.... .t. j. t au. tot een versterking van de NAVO- landen. De generaal verklaarde desgevraagd, dat de NAVO-strijdkrachten die „nieu we" wapens nodig hebben. Norstad was niet van oordeel, dat de besnoeiing van de Britse defensie een „kettingreactie" in andere NAVO- landen zal veroorzaken. Volgens hem zal het niet mogelijk zijn, als gevolg van het overgaan op nieuwe wapens, het aantal militairen drastisch te be perken. Dit zou zelfs in 1965 nog gel-

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1