Commandant door eigen troepen gearresteerd Sowjet-waarschuwing aan Afrika en Midden-Oosten KAAS Ambtenaren ontnemen ons onze verantwoordelijkheid ZEEUWSCH DAGBLAD Onlusten in Koepang Leiding overgenomen door Kadiwoh BRAND OP BRITS VAARTUIG Binnenlands zelfbestuur voor Singapore Geen belangstelling van Churchill Drogisten niet tegen ontwerp geneesmiddelen voorziening Gezondheid koning Haakon minder goed Na Westeuropese landen Wereldvrede eist opheffing van VS-basis Minister Struycken opende politiebureau Geen verruiming van loterijwet te verwachten Derde kernproef in de Sowjet-Unie binnen acht dagen Kerk gaat zorgen voor Nederlanders in West'Duitsland Olieleidingen in Israël Voorlopig geen vis uit Duitsland Saoedi-Ar abië protesteert bij deV.S. Chr. Kruideniersbond bijeen Vliegtuig ongeluk eist 30 slachtoffers Relletjes om een pastoorsbenoeming Plan tot verlegging van Russische rivieren Chr. melkhandelaren „onredelijk belast" Studieconferentie EVO te Utrecht doé^hiéér .met Vrijdag 12 april 1957 Pagina I Volgens uit Makassar ontvangen berichten, hebben de in Koepang (Oost-Indonesië) gelegerde troe pen hun commandant majoor A. Latief ontwapend en gearresteerd. Het commando in Koepang is tij delijk overgenomen door majoor Kadiwoh. Sutan Sjahrir, de voorzitter van de Indonesische socialistische partij, ver klaarde dat president Soekarno erin is geslaagd een kabinet samen te stel len, dat l.oopvol kan worden tegemoet gezien. De voormalige premier was van oordeel, dat de leden van het nieuwe kabinet goede burgers zijn. De nieuwe minister van justitie G. A. Maengkom heeft donderdag zijn ambt aanvaard. Maengkom was des tijds voorzitter van het Landgerecht van Djakarta, dat de zaak tegen wijlen de heer Jungschlaeger behandelde. Het nationalistische blad „Merdeka" heeft de opname van Maengkom in de nieuwe regering toegejuicht, omdat hij in de processen over buitenlandse sub versieve activiteit zijn sporen heeft verdiend. De raad van Ulama's (Islamietische godsdienstleraren) van geheel Sumatra heeft zich donderdag uitgesproken te gen het door president Soekarno ge vormde noodkabinet. De raad van Ulama's beschuldigde de president ervan de grondwet te hebben geschonden door zelf een ka binet te vormen, en de eisen van de buitengewesten en de legerleiding tot inschakelipg van ex-vice-president Dr. Hatta bij de pogingen tot vorming van een nieuwe regering te hebben gene geerd. Aan boord van het met sojabonen ge laden Britse schip Hoerange is, twee uur nadat het door het Panamakanaal was gevaren, brand uitgebroken. De „Hope- range" bevond zich toen in de Stille Oceaan. De 36 opvarenden sprongen over boord. Zij werden, na veertig minuten rond zwemmen, door een als opleidingsschip dienend Spaans zeilvaartuig aan boord genomen. Speciale brandblusboten van de Ame rikaanse marine en in het Panama kanaal dienst doende sleepboten hebben de brand later kunnen blussen. Groot-Brittannië heeft Singapore of ficieel binnenlands zelfbestuur toege legd, mits er geen „revolutionairen" in het eerste parlement van de nieuwe etaat worden gekozen. Singapore is op het ogenblik een Britse kroonkolonie. Masatoshi Matsushita, persoonlijk af gevaardigde van de Japanse minister president voor de kwestie van de kern proeven, heeft bij zijn bezoek aan Lon den ook een onderhoud met Sir Win- eton Churchill gehad. Hij verklaarde later, dat Sir Winston geen belangstel ling had getoond voor een bespreking van de kwestie der kernproeven en al leen maar had gezegd, het volkomen met het standpunt \_n de Britse rege ring in deze eens te zijn. „Mijn gast heer leek niet erg in de stemming om wereldproblemen te bespreken", aldus de Japanner. „Daarom ben ik maar van onderwerp veranderd en heb gepraat over boeken die Sir Winston heeft ge schreven. (Van een onzer verslaggeefsters). Na de protestvergadering die de dro gisten onlangs in Den Haag hebben ge houden, is de behandeling van het wets ontwerp op de geneesmiddelenvoorzie ning in de Tweede Kamer, uitgesteld. De ,'rogisten hebben dan ook gelegenheid gehad om contact op te nemen met de Kamercommissie die dit wetsontwerp bestudeert en haar een project te over handigen, waarin de status van de dro gisten is bepaald. De bedoeling is, dat dit project bjj wijze van amendement een plaat9 in de wet zal krijgen, waardoor het de drogisten mogelijk zou worden gemaakt, de verkoop van verschillende geneesmiddelen ook in de toekomst voort te zetten. Bij de bestuursverkiezing werden cl' heren A. C. van Drimmelen (secretaris te Deventer, W. de Vries (tweede voor zitter te Leeuwarden en L. Janse ti Middelburg herkozen. De heer F. Steren- berg te Schiedam werd gekozen als op volger van de heer B. v. d. Broek, die zich uit het bestuur heeft teruggetrok ken. De najaarsvergadering van de Chr Drogistenbond zal in september in Arn hem worden gehouden. In aansluiting hierop kunnen de leden dan een excursie mee maken naar Basel. Voor het eerst werd de vergadering bijgewoond door de heer G. van West- rienen, die onlangs als secretaris is be noemd door de Chr. Middenstandsbond en die ook het secretariaat van de Dro gistenbond voor zijn rekening heeft ge nomen. Tenslotte verklaarde de raad van Ulama's het kabinet te verwerpen, omdat er communistische sympathi santen zitting in hebben. De nieuwe minister voor de inter- Indonesische betrekkingen, dr. Fer dinand Tobing, heeft donderdag medegedeeld dat binnenkort een nieuwe bijeenkomst van territoriale commandanten zal worden gehou den, waarvoor ook de afgezette mili taire commandant van Noord-Suma- tra, kolonel Simbolon zal worden uitgenodigd. Simbolon verbleef sinds het mis lukken van zijn greep naar de macht in Midden-Sumatra en het district Tapanuli. Minister Tobing zelf is van Tapanuli afkomstig. De gezondheidstoestand van de 84- jarige koning Haakon van Noorwegen schijnt wat minder goed te zijn ge worden. De bloedsomloopstoornis, die vooral de benen betreft, is ernstiger geworden. De koning lijdt thans ook aan staar. Woensdagmiddag heeft H.KJL Prinses Margriet in Rotterdam het nationaal monu ment voor de koopvaardij ,J>e Boeg" onthuld. De foto geeft een overzicht van het monument en de Nieuwe Maas tijdens de onthulling van „De Boeg" Radio Moskou, dat in de afge lopen dagen waarschuwingen heeft gericht tot Westeuropese landen in verband met het be staan of inrichten van Amerikaan se militaire bases op hun gebied, heeft overeenkomstige vermanin gen gericht tot landen in Afrika en het Midden-Oosten. Het omroepstation verklaarde woens dag in zijn uitzending in het Arabisch, dat er doorslaggevende bewijzen zijn, dat de Verenigde Staten er thans naar streven ipilltaire bases in landen in het Nabije- en Midden-Oosten en in Afrika aan te leggen. Radio Moskou maakt in dit verband gewag van de Amerikaans- Saoedi-Ara- bisehe overeenkomst betreffende het gebruik van de Amerikaanse militaire luchtbases te Dharan. Het omroepsta tion spreekt over persberichten, volgens welke de Verenigde Staten en Marokko thans onderhandelen over het vestigen van Amerikaanse militaire bases in laatstgenoemd land en het maakt mel ding van andere berichten, dat Ameri ka poogt vergunning te verkrijgen voor de aanleg van militaire bases in Liba non, Israël en Afrika. Radio Moskou zegt vervolgens, dat, Indien In een derde wereldoorlog vanaf deze bases aanvallen op de Sowjet-Unie zonden worden ondernomen, wjj ze van zelfsprekend uit zelfverdediging zouden aanvallen. En de kracht der atoom- en water stofbommen van Rusland is zo groot, dat onvermijdelijk niet slechts de bases zelf zouden worden vernield, doch ook Ingezonden mededeling (adv.) graag verwenti grote gebieden daaromheen op vreselij ke wijze zouden worden getroffen. De wereldvrede eist opheffing van de Amerikaanse militaire bases in andere landen, waaronder zich ook Turkije, Libië, Marokko en Tunesië bevinden, al dus radio Moskpu. De minister van binnenlandse zaken, bezitsvorming en publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, Mr. A. A. M. Struijcken, heeft gisteren in Vlaardin- gen het nieuwe politiebureau aan de Delftseveer officieel in gebruik ge steld. De opening werd bijgewoond door tal van genodigden. De minister van justitie heeft in de Eerste Kamer ten aanzien van de voet balpools verklaard, dat indien de Hoge Raad zou beslissen, dat de K.N.V.B.- voetbaltoto niet geacht kan worden zich binnen een beeloten kring af te spelen en deze das een verboden ka rakter heeft kunnen van regerings wege geen voorstellen tot verruiming van de loterijwet worden verwacht. De vele Kamerleden, die de gang van zaken met betrekking tot de voetbal pools betreurden, hadden blijkens hun verdere opmerkingen wel bedenkingen tegen de verschillende verenigingspools, doch de K.N.V.B.-pool, die naar hun mening relatief de minste bezwaren op levert, zouden zij toegelaten willen zien. Wat de verenigingspools betreft, aan de activiteiten daarvan is, voorzover de minister bekend, inmiddels een einde gekomen, nadat optreden daartegen op nieuw was aangekondigd. Zouden die activiteiten niettemin alsnog worden voortgezet, dan zal voor zover men zich daarbij niet tot de leden van de eigen vereniging zou beperken ook Inderdaad met de door de wet toegela ten middelen worden ingegrepen. De zaak van de K.N.VB..-pooi zal, zodra het voorbereidend onderzoek vol tooid is, ter terechtzitting aanhangig worden gemaakt. Aan de dagvaarding dient uiteraard een nauwkeurig onder zoek naar de feitelijke gang van zaken vooraf te gaan, wil het openbaar mini sterie ter terechtzitting niet voor ver rassingen komen te staan. Volgens de Amerikaanse commissie kernenergie heeft de Sowjet-Unie woens dag de derde kernproef in acht dagen genomen. De ontploffing was iets groter dan die van de vorige proeven. Het Japanse blad „Asahi" verklaarde donderdag, dat het verzet tegen de Brit se atoomproeven op Christmas Island geen zin heeft zolang de Russen hun proefnemingen voortzetten. Het feit dat de Russen hun proeven in Siberië zonder voorafgaande waarschuwing nemen doet twijfel rijzen aan de oprechtheid van hun voorstellen om de kernproeven te staken, aldus het blad. Het meteorologisch instituut van de universiteit van Kyoto in West-Japan heeft donderdag melding gemaakt van abnormale atmosferische storingen, die vermoedelijk door de Russische kern proef van woensdag veroorzaakt zijn. Volgens deze waarneming zou de ont ploffing van woensdag minder sterk zijn geweest dan die van 6 april, doch een zuivere waarneming kon als gevolg van krachtige wind niet worden gedaan. De Nederlandse gemeente te Berlijn zal in het komende jaar een onderzoek instellen naar de mogelijkheid van gees telijke verzorging van de ongeveer hon derdduizend Nederlanders in de West- duitse bondsrepubliek. De vroegere vi caris van de Nederlandse gemeente te Berlijn, J. Langevoort, zal dit onder zoek leiden. De Westduitse kerken. hebben finan ciële medewerking gegeven aan dit plan, dat een oecumenisch karakter zal dragen. In de kerkdienst van 31 maart te Berlijn, waarin de predikante van de Nederlandse gemeente, mejuffrouw A.E. Ruys voorging, is de heer Lang- voort als zendeling van de gemeente voor dit werk afgevaardigd. De Israëlitische regering overweegt drie plannen voor de aanleg van een olieleiding van Elath naar de Middel landse Zee. Voor één plan heeft de Franse rege ring zich bereid verklaard de helft van de kosten 32 miljoen dollar te dragen. Het voorziet in de aanleg van een le'.öing van 40 cm van Elath naar A3jdot Jam met een aftakking van 40 cm naar Haifa. Ook in dit geval had den Frankrijk en andere partijen zich bereid verklaard tot financiering van het plan. Het derde plan is voor een leiding van 40 cm van Elath naar Beersjeba met een vertakking naar Asjdot Jam. Als uitvloeisel van zijn marktorde- nende bevoegdheid ls door het Produkt- schap voor Vis en de Invoer van vis uit Duitsland tijdelijk geremd. Dit geldt niet voor filets van kabeljouw en rood- baars voor de Nederlandse merkt en filets van sckelvis voor de weder-lnvoer. Dit besluit werd op 4 april genomen, nadat men er zich van had overtuigd, dat de Nederlandse vishandel en de of ficiële Duitse visserij-autoriteiten geen bezwaren tegen deze maatregel had den. De ambassadeur van Saoedl-Arabië in Washington, Abdallah Khayyal, heeft geprotesteerd tegen de vaart van het Amerikaanse tankschip „Kern Hills" door de Golf van Akaba naar de Israë lische haven Eilath. Volgens de ambas sadeur heeft de „Kern Hills" de Arabi sche territoriale wateren geschonden. „De Golf van Akaba is een gesloten zee" zo zei de ambassadeur. Ook zouden de Arabische staten de kwestie met de Perzische regering wil len opnemen, omdat de „Kern Hills" de olie voor Eilath in de Perzische haven Bandar Mashoer geladen had. Koning Saoed van Saoedi-Arabië heeft, volgens Egyptische persberichten, Israël gewaarschuwd, dat Israëlische schepen die trachten door de Golf van Akaba te varen, opgebracht zullen wor den. Deze berichten maken voorts mel ding van een Egyptisch protest bij de Ver. Staten tegen levering van olie aan Israël via de Golf van Akaba. 0 Voor meer dan 300 miljoen dollar per jaar blijft de Nederlandse export naar Amerika beneden de import uit dat land. (Van een onzer redacteuren). Het maatschappelijk leven wordt in deze tijd veel te veel door de overheid be heerst. En dat betekent dan in de praktijk, dat een aantal ambtenaren, dat de over heidsmaatregelen interpreteert en uitvoert, ons de wet voorschrijft. Dit is een groot gevaar, waartegen wjj ais chr. ondernemersorganisatie krachtig moeten opkomen. In het licht van deze stelling heeft de heer P. Renkema uit Appingedam, voor zitter van de Chr. Kruideniersbond, op de woensdag te Utrecht gehouden jaar vergadering van deze organisatie een aantal actuele middenstandsproblemen belicht. deze zelfstandigheid te aanvaarden en niet weg te schuilen in de beschutte baan. Want or nks alle moeilijkheden biedt ook in deze tijd het ondernemer schap de gelegenheid tot persoonlijke ontplooiing en verantwoordelijkheid. Onder leiding van deze militante en slagvaardige voorzitter werden de huis houdelijke zaken in een ongekend vlot tempo afgewerkt. De heer Renkema en de penningmeester, de heer J. van Es, werden herkozen. De middagvergadering was gewijd aan een gesprek over actuele vragen rond de eigendom, waarbij de heer J. J. Rippen uit Ede inleider was. Minister Zijlstra heeft tijdens de de batten rond het Soda-project gezegd, dat het gevaarlijk is om te veel taken aan de overheid op te dragen. Deze stelling zou de heer Renkema ook graag toege past zien op de uitwerking in de prak tijk van het prijsstabilisatie-beleid. De middenstand is het met het principe van dit beleid eens, doch stuit bij de uit werking daarvan op een bepaalde men taliteit bij bepaalde ambtenaren op 'iet departement van Economische Zaken, die de vraag doet rijzen: Waar gaan we heen? De verantwoordelijkheid voor het prijsbeleid wordt hier volkomen wegge nomen van de verantwoordelijke mensen in de maatschappij en gelegd in ambte lijke handen. Gelukkig zijn de fabrikan ten, de groothandel en de detailhandel in de levensmiddelenbranche nu in de gelegenheid gesteld om deze zaak spoe dig met de minister persoonlijk op te nemen. Hopelijk wordt ons dan de ver antwoordelijkheid weer teruggegeven, aldus spreker. De concurrentie in onze branche zorgt wel, dat de prijzen daar door niet omhoog gaan en ook in het verleden hebben wij steeds getoond, dat wij er op uit zijn om het publiek zo goed mogelijk te bedienen. Gezien zijn uitgangsstelling merkte de heer Renkema ook op, dat het onjuist is om op het punt van de vestiging zo veel bescherming van de overheid te vragen De Vestigingswet 1937 was destijds zeer nuttig. Men moet de situatie van nu echter niet afmeten naar de toestand van toen. Nu bestaat het gevaar, dat de over heid op ons verzoek gaat afremmen, wat als eis van de maatschappelijke ontwik keling naar voren komt: een uitbreiding van het assortiment. Een omkering van alle verhoudingen is hiervan te ver wachten, maar het openen van bepaalde mogelijkheden op het terrein van de parallellisatie is een eis van deze tijd Spr. besloot met een hartstochtelijk pleidooi voor het zelfstandig onderne merschap ook in deze tijd. Alle mld denstanders hebben de taak om de jongeren op te wekken het risico van Een Braziliaans verkeersvliegtuig is op het eiland Anchieta, in de Braziliaan se staat Sao Faulo, neergestort. Dertig mensen kwamen om het leven. Het toestel behoorde aan de „Real Aerovias". Het vloog tussen Rio en Sao Paulo. Als gevolg van een motorstoring verloor het vliegtuig hoogte en vloog tegen een bergtop te pletter. Er waren een bemanning van vijf koppen en 25 passagiers aan boord. Dit is het tweede grote vliegtuigonge luk in Brazilië in een week tijd. Op 7 april verongelukte in Zuid-Brazilië een vliegtuig met 40 inzittenden, die allen de dood vonden. In het Poolse stadje Police (bij Stet- tin) is het tot botsingen gekomen al* gevolg van de benoeming van een nieuwe r.k. geestelijke. In 1954 was pater Zaglinski benoemd tot opvolger van dr. Mleczko als pas toor nan Police, doch kort gelede» werd dr. Mlzczko door de bisschoppe lijke curie in zijn oude functie her steld. De aanhangers van pater Zaglinski protesteerden hiertegen, doch vergeefs, toen pater Zaglinski zondagavond da parochiekerk wilde binnengaan, ver sperden aanhangers van dr. Mleczko hem de weg en toen hij toch de kerk wilde binnengaan kreeg hij een pak slaag. Maandag verzamelde een menigte zich voor de pastorie, gewapend met bijlen en stokken. Er ontstond een rel letje, met het gevolg dat de inventaris van de pastorie kort en klein werd ge slagen. De militie nam de beide gees telijken in bescherming. Pater Zaglinski en dr. Mleczko heb ben nu het district verlaten om ver dere onlusten te voorkomen. De mili tie van Police heeft de autoriteiten van Stettin om versterking gevraagd. Russische ingenieurs hebben een plan ontworpen tot verlegging van de loop van verscheidene in noordelijke richting stromende rivieren in het Europese ge deelte der Sowjet-Unie. Het doel hiervan is enorme hoeveelheden elektriciteit t« kunnen opwekken en grote oppervlakten steppen- en woestijngebied te bevloeien. Voor dit doel zal volgens Tass tienmaal zoveel aarde moeten worden verplaatst als voor de aanleg van het Suezkanaal. Door de rivieren de Petsjora, de Dwina, de Mezen en de Onega stromen thans enorme hoeveelheden water zonder enig nuttig doel naar de noordelijke ijszee. Het plan houdt in, dat het waterpeil in sommige va" deze rivieren wordt ver hoogd voor het vormen van een enorme reservoir, waaruit de In zuidelijke rich ting stromende Kama en Wolga kunnen worden gevoed .Deze rivieren drijven reeds vele waterkrachtstations aan. (Van een onzer verslaggeefsters). „De methode waardoor de overheid evenwicht tussen lonen en prijzen tracht te bereiken, heeft voor de melkdetail- handel tot grote moeilijkheden geleid". Dit verklaarde de voorzitter van de Prot. Chr. Bond van Handelaren in Melk- en Znivelprodukten in Nederland, de heer A. van Buuren, op de hondsvergadering, die woensdag in Zeist werd gehouden. De doelstelling van de methode, nJ. verantwoordelijkheid van de prijsstel ling voor het bedrijfsleven, kon de voor zitter onderschrijven. De uitvoering er van echter lijkt volgens de heer Van Buuren door de bepaling dat er over noodzakelijk geachte prijsverhogingen steeds overleg zal moeten plaats vinden waar bij interne kostenverhogende fac toren slechts zelden van invloed zullen zijn op een volledige prijsbeheersing door de overheid. Dat de melkhandelaren ook him aan deel zullen moeten leveren In de beste dingsbeperking, noemde spr. onbillijk, omdat zij niet gedeeld hebben in de ge stegen welvaart. De melkhandelaren hebben integendeel al een belangrijk of fer moeten brengen toen zij de lonen van hun werknemers (bezorgers) verhoog den. Volgens de heer Van Buuren kan het dan ook niet redelijk worden ge noemd, dat hun bedrijfstak opnieuw wordt belast. Het enige lichtpuntje in de situatie zag spr. in een verklaring van minister Zijlstra, waaruit geconcludeerd mag worden, dat de mogelijkheid loons verhogingen door te berekenen nog al tijd bestaat, mits de noodzakelijkheid hiervan aan de hand van -'erantwoord cijfermateriaal kan worden aangetoond. Aan het slot van zijn rede wees de voorzitter het streven naar paraUelisatie af, omdat de Nederlandse consument volgens hem door een gespecialiseerde melk- en zuivelhandel de melk het goed koopst en op de meest hygiënische ma nier krijgt thuisbezorgd. Het jaaroverzicht en de financiële verslagen werd goedgekeurd. Bij de ver kiezingen werden de heren A. Bakker, C. de Boer en J. J. Nleboer herkozen. Teneinde het bedrijfsleven nader te confronteren met de aan intern transport en opslag verbonden kosten en de mo gelijkheid tot kostenverlaging door toe passing van de juiste transportmethoden en transportplanning te bezien, houdt de interne transportcommissie van de alge mene verladers- en eigen vervoerders organisatie (E.V.O.) een studieconferen tie op dinsdag 16 april in „Esplanade" te Utrecht. 0 De chef-staf van de Indonesische landmacht heeft nieuwe bepalingen be kend gemaakt, die van kracht zullen zijn bij de strijd van het leger tegen uit roeiing van de corruptie. 0 De Hongaarse autoriteiten hebben nabij Szekesfehervar een internerings kamp voor „verdachte elementen" van twaalf tot achttien jaar ingericht, waar thans 250 jongeren zijn opgeslo ten, die aan de opstand van oktober van het vorige jaar hebben deelgeno men. 0 De vice-voorzitter van de Poolse boerenpartij heeft er bij de Poolse com munisten op aangedrongen hun aanma tigende en neerbuigende houding te la ten varen. Ingezonden mededeling (adv.) KAAS is voedzaam en gezond Publ. Ned. Zulvelbureau - Den Haag I

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3