Engelse Labour keurt defensie beleid van regering af Geharnaste spoken in kasteel bij Neurenberg Polen en communistisch China steunen Hongaarse regering Tandartsen: Het gaat niet in de eerste plaats om geld Deportaties in Bulgarije Britse kernproeven voor Internationaal Gerechtshof? Parijzenaars wensten Brits vorstenpaar een goede reis en tot ziens PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND EERSTE DOUGLAS DC-7C OP SCHIPHOL Prinses Beatrix naar de Antillen? Wachtlijst voor telefoonaansluitingen groeit Overstroming in de Po-vlakte? Motie ingediend Muiterij op Brits schip Pijnlijke vergissing van Duiise archeologen Meubelzaak afgebrand in Den Haag Arbitrage wordt ernstig overwogen Banden zijn verstevigd Benzine in Engeland van de bon Chauffeur zag kinderwagen vaart in rijden Wervelstorm nam oplegger op Makarios volgende week in Athene Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90. Goe« telefoon 2438. Bij geen gehoor: 898T (red.) en 2970 (adm.). Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- gtraat 35. Tel. 2009 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 2628. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 13e Jaargang No. 3677 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: JACQ. DE SMIT Vrijdag 12 april 1957 SOLDATEN ARRESTEERDEN COMMANDANT (Zie pag. 3) Op- en ondergang van Zon en Maant Zaterdag: Zon op 5.49 u., onder 19.34 u. Maan op 18.43 u., onder 4.59 u. Hoogwater zaterdag 13 april. Vlissingen: 0.40 u. 2.02 m., 13.13 u. 2.30 m. Terneuzen: 1.11 u. 2.17 m., 13-42 u. 2.45 m. Wemeldinge: 2.29 u. 1.66 m.( 15.00 u. 1.95 m. Zierikzee: 2.11 u. 1.42 m., 14.50 u. 1.70 m. De Japanse rechtsgeleerde Mit- suhita hoopt een onderhoud te hebben met de president van het Internationale Gerechtshof in Den Haag naar aanleiding van de ko mende Britse proeven met H- bommen bij de Christmas-eilanden Hij verklaarde niets te kunnen mee delen over de juridische basis, waarop eventueel deze proeven, waartegen Ja pan zich verzet aan het Hof kunnen Worden voorgelegd, daar hier nog geen «tudie van is gemaakt. Over de Britse argumenten, dat nog bewezen zou moeten worden dat de proefnemingen gevaarlijk zijn, zeide hij: „Wat wij wensen is geen bewijs, dat de proeven gevaarlijk zijn, maar dat zij veilig zijn." Mitsuhita betoogde, dat hij niet alleen heeft getracht Engeland te bewegen de voorgenomen proeven op te schorten, maar meer in het bijzonder een einde te maken aan alle proeven met kernwapens of deze althans te beperken of uit te stellen. Op een vraag of ook de Sowjet-Unie zal worden benaderd, antwoordde hij: „De Japanse rege- r'Tg overweegt dit nog." Tweehonderd mensen in India verdronken Ongeveer tweehonderd mensen, voor namelijk vrouwen en kinderen, zijn verdronken doordat twee boten met Êelgrims op de rivier de Godavari in idia omsloegen, aldus is officieel meegedeeld. Piloten in Australië staken Piloten van de Australische lucht vaartmaatschappij „Gantas" zijn giste ren in staking gegaan om kracht bij te zetten aan him eis tot salarisverhoging. Hierdoor dreigt het luchtverkeer van deze maatschappij tegen het week einde volkomen stil te liggen. De minister voor zaken overzee, mr. G. Ph. Helders, heeft een persconfe rentie gehouden op Aruba. Hij zei, dat de samenwerking met de Antilliaanse gevolmachtigde minister in Nederland uitslekena is en noemde het Antillen- huis een belangrijke voorlichtingspost. Naar hij meedeelde zal hij zoveel mo- felyk een bezoek van kroonprinses eatrix aan de Antilleln bevorderen. Minister Algera Het is mogelijk dat de wachtlijst voor telefoonaansluitingen, die sinds 1954 groeiende is, in omvang zal toe nemen. De behoefte aan aansluitingen is door tal van factoren sterker geste gen dan de technische en financiële mogelijkheden van de P.T.T. toelieten, aldus de minister voor verkeer en wa terstaat, mr. J. Algera, in een brief aan de Amsterdamse Kamer van Koop handel. Het ligt echter geenszins in de be doeling de verbetering van de appara tuur in sterke mate aan banden te leg gen. De rivier Po wast, dit als gevolg van drie dagen van onafgebroken re genval, hetgeen gepaard gaat met he vige stormen, waarbij de wind een snelheid van meer dan honderd kilo meter per uur bereikt. Speciaal de inwoners van het delta gebied gevoelen zich bedreigd. De wa terstand in alle Venetiaanse kanalen is aanzienlijk hoger dan normaal. Overigens heerst thans in geheel Italië, Sicilië en Sardinië slecht weer. De Labour-'oppositie in het Britse parlement heeft een motie van afkeu ring t.a.v. het defensiebeleid van de regering bekendgemaakt waarover in het lagerhuisdebat van de volgen week over de defensie gestemd zal worden. In deze motie weigert de labour- fractie de regeringspolitiek te onder schrijven. Volgens de motie bevat de politiek geen definitieve beslissingen en verlaat zij zich te veel op het laats te afschrikwekkende middel der kern wapens. In de motie wordt opnieuw op de regering aangedrongen doeltreffende voorstellen tot het verbieden van proe ven met waterstofbommen door mid- Mikojan naar Oostenrijk De eerste vice-voorzitter van de raad van ministers der Sowjet-Unie, Mikojan, zal eind april de gast zijn van de Oostenrijkse regering. Het doel van zijn bezoek is het onderhouden van persoonlijk contact met de Oosten rijkse staatslieden en politici en kennis te maken met het leven in Oostenrijk. Tunesische posten langs grenzen met Algerië en Libië Langs de grenzen met Algerië en Libië zullen Tunesische militaire pos ten worden ingericht. Dit heeft de premier van Tunesië, Bouguiba, in een radiotoespraak meegedeeld. Aan boord van het onder Britse vlag varende schip „Maria Vittorio", dat sinds 2 april in de haven van Suez ligt omdat de tolgelden voor de vaart door het Suezkanaal niet betaald kun nen worden, is volgens het nieuws bureau voor het Midden Oosten, mui terij uitgebroken. De bemanning wilde hierdoor kracht bij zetten aan haar eis tot onmiddellijke repatriëring. Bij de gevechten aan boord van het schip is een officier, die de kapitein beschermen wilde, gewond. De Egyptische politie, die op ver zoek van de kapitein te hulp was ge komen, wist de muiterij te bedwingen. DE BILT ZEGT: Koude luchtstroming Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Overwegend matige noordelijke wind. Koud weer. In de maand februari zijn in W. Duitsland 735 mensen bij verkeers-on- gelukken om het leven gekomen. Dat is 72,1 pet. meer dan in februari 1956. De huisbewaarder van een kasteel bij Neurenberg werd de zer dagen 's nachts opgeschrikt door spookachtige geluiden. Na dat hij politiev er sterking had ge kregen ging hij op onderzoek tfit. In de grote zaal van het slot zag hij in het maanlicht vier gehar naste ridders, die elkaar met hellebaarden en lansen te lijf gingen. Bij 't zien van de politie gingen de ridders op de vlucht, maar drie van hen konden wor den aangehouden. De ridders bleken vier jongelui te zijn, die na een feest hadden besloten voor de grap bij het kas teel in te breken. Hiervoor moes ten zij over de twintig meter hoge versterkingen klimmen. Een maal binnengekomen hadden zij zich in de oude wapenrustingen gestoken voor een toernooi. De „ridders",, van wie er niemand werd gewond, zullen zich voor de rechter moeten verantwoorden. del van internationale overeenstem ming te doen waarbij inmiddels de voorgenomen proeven op Christmas Island moeten worden uitgesteld. De Britse liberale partij heeft tege lijkertijd verklaard van mening te zijn, dat voortgezette produktie van Britse waterstofbommen en andere wapens in geen enkel opzicht de veiligheid van het Britse volk bevordert. Ook Nasser moet bijdrage leveren voor vrede Aneurin Bevan, de woordvoerder van de Britse Labourpartij op het ge bied van de buitenlandse politiek heeft op een persconferentie te New Dahli verklaard, dat India president Nasser van Egypte erop moet wijzen, dat ook hij zijn bijdrage moet leveren tot de vrede en dat de vrede niet alleen af hankelijk is van de andere partij. EEN ZWAARD, dat in begin van dit jaar bij graafwerk in de omgeving van Keulen te voor schijn was gekomen, heeft tot 'n pijnlijke vergissing van de ar cheologen van het plaatselijke museum geleid. Zij dachten nl. dat het een Germaans zwaard was uit de vijftiende eeuw voor Christus. Als zodanig werd het tentoongesteld en er verschenen foto's in de pers. Een onderwijzer te Keulen, die deze foto's zag, meende zich te herinneren, dat de nazi's oude Germaanse wapens hadden laten namaken om de trots van de Duitse schooljeugd over hun voor ouders uit het Teutoburgerwoud aan te wakkeren. Bij een nader onderzoek bleek, dat het zwaard inderdaad nooit door een Ger- maansé strijder kon zijn gebruikt, maar waarschijnlijk door een vreesachtig pedagoog in 1945 be graven was. Donderdagochtend is op Schiphol de eerste van de 10 door de KLM bestelde Douglas D C-7 C, uit de serie „Seven Seas", die de naam „Oostzee" draagt, geland. Uiter aard bestond er veel belangstel ling voor de nieuwe aanwinst van de KLM, zoals de foto laat zien. Scandinavische aflossings troepen naar Gaza Ongeveer 1300 Deense, Finse, Noorse en Zweedse militairen zullen naar Ga za worden gevlogen ter aflossing van het Scandinavisch bataljon van 1300 man, dat zes maanden bij het interna tionale politieleger heeft gediend. De operatie zal 2 juni zijn geëindigd. Gemeenschappelijke verklaring In een communique, dat na afloop van de besprekingen tussen de rege ring van communistisch China en een Poolse delegatie in Peking zijn gehou den, wordt o.m. gezegd, dat „zowel communistisch China als Polen zich, in het raam van de nationale karak tertrekken en bijzondere omstandig heden van elk volk, verbinden om elke afwijzing op het gebied van de Marxistische leerstelling, bestrijden". Voorts zeggen beide landen hun volledige steun toe aan de Hongaar se regering. Zij kanten zich tegen de verwerping van het voorstel tot verbod van atoomwapens door de westelijke mogendheden, aldus de verklaring. Ook beschuldigen beide landen de „imperialistische" mogendheden ervan Gistermiddag is brand uitgebroken op de derde verdieping van een meu belzaak op de hoek van het Spui en de Kalvermarkt te 's-Gravenhage. De derde etage bestond voor een deel uit verkoopruimte en was tevens opslag plaats voor 400 kussens en matrassen. Als gevolg van de hevige rookont wikkeling moest de brandweer van zuurstofmaskers gebruik maken. Om te redden, wat er te redden viel, wierp zij de kussens en matrassen uit de ra men op de binnenplaats. Ongeveer een uur later had de brandweer het vuur onder de knie. Bij de brand gingen 300 kussens ver loren. Koningin Juliana zal woensdag 8 mei de opening verrichten van het herbouwde zeehospitium te Kijkduin bij Den Haag. Memorandum uitgegeven Naar aanleiding van de tussen de ziekenfondsorganisaties en de Nederl. Maatschappij tot bevordering der tandheelkunde gerezen moeilijkheden, heeft de maatschappij een memoran dum uitgegeven, waarin zij stelt, dat deze moeilijkheden niet in de eerste plaats een honoreringskwestie betreft, maar een verantwoorde uitoefening van de tandheelkunde. Er wordt verklaard, dat de tot dus ver geldende honorering tot haastwerk De handel met communistisch China De opmerkingen van president Eisen hower op zijn persconferentie ten aan zien van de handel met China ver wacht men in bevoegde kringen te Londen dat er nog vóór (juli aanstaan de een akkoord tot stand zal komen over herziening van de lijst van voor de handel met communistisch China verboden artikelen. Van Britse zijde staat men er op, dat China, wat de handel met dit land be treft, gelijkgesteld wordt met de ande re communistische landen. Vierdaags bezoek is afgelopen Het feest te Parijs is ten einde. Het Britse koninklijke paar is giste ren per vliegtuig naar Rijssel ver trokken. Langs de route, die de ko ningin en de prins naar het vlieg veld volgden stonden duizenden mensen. Uit de menigte klonken uit roepen als „goede reis" en „tot ziens" op. Kanonnen losten 101 sa luutschoten. In Rijssel werd het vorstenpaar door duizenden begroet. Veel winke liers van Rijssel hadden in hun eta lage foto's geplaatst van het Britse koninklijke gezin. Voor de ontvangst op het stadhuis van Rijssel waren 800 volwassenen en 600 kinderen uitgenodigd. De kin deren zwaaiden met Engelse vlagge tjes. Prins Philip legde een krans van witte rozen op het oorlogsgedenk teken. Bij haar vertrek zond koningin Elizabeth een telegram aan president Coty, waarin zij o.m. zegt: „Ik ben er trots op te kunnen denken, dat ons bezoek een demonstratie is ge weest van de krachten der banden, die onze volken reeds zo geruime tijd in oorlogs- en vredestijd hebben verbonden en waaraan wij zoveel waarde hechten". President Coty verklaarde in een antwoordtelegram er zeker van te zijn dat de reis in de ogen van een ieder de kracht van het Brits—Franse bondgenootschap en de warme ge voelens, die onze volken elkander toedragen, heeft onderstreept. In opgewekte stemming kwam het koningspaar gisteravond in Londen aan. Op grond van het feit, dat het Engel se kabinet gisteren de oliesituatie heeft besproken, hoopt men in politieke kringen te Londen, dat de benzine rantsoenering zal worden opgeheven. Algemeen verwacht men binnen enke le dagen een regeringsverklaring over de benzinerantsoenering. Sommige parlementsleden en vervoersonderne- mers achten het waarschijnlijk, dat de rantsoenering woensdag a.s. op welke dag het huidige rantsoen afloopt, vol ledig zal worden afgeschaft. Volgens deze kringen zijn de benzinevoorra den hiervoor voldoende. De grote oliemaatschappijen in Engeland hebben gisteren een ver laging van de benzineprijs met een penny per gallon bekendgemaakt. leidt, waardoor de kwaliteit van de tandheelkundige behandeling van zie kenfondsverzekerden in gevaar komt. Op langere termijn bezien is hierbij tevens het aanzien van het beroep van tandarts in geding. De maatschappij heeft begrip voor de huidige economische toestand. Reeds in februari is 'n tijdelijke korting op de door haar voorgestelde tarifiëring aan geboden. De ziekenfondsorganisaties wezen dit van de hand. Ook stelde de maatschappij voor het overgebleven punt van verschil: de normatieve werk tijd per jaar, aan arbitrage te onder werpen. Ook dit werd afgewezen. Het hoofdbestuur van de maat schappij wil de mogelijkheid mzake arbitrage als oplossing van het ge schil tussen de ziekenfondsen ernstig overwegen, zo is gisteravond nog meegedeeld. dat zij van de NAVO gebruik maken om bases voor atoomwapens en gelei de projectielen in Europa in te rich ten, waardoor de vrede in Europa en de wereld ernstig wordt bedreigd. Zij steunen de Rusische ontwapenings voorstellen. Beide landen zijn van mening, dat de vrije vaart door het Suezkanaal op geen enkele wijze de onwankel bare soevereine rechten van Egypt» over het kanaal mag aantasten. Zi) spreken zich uit over hereniging van Duitsland. Volgens betrouwbare inlichtingen, dis woensdag te Wenen zijn ontvangen, zijn in de afgelopen twee maanden ruim 10.000 personen uit Sofia en andere grote Bulgaarse steden naar landelijke streken verdreven. Vele Bulgaren geloven dat sommige lege huizen, die na de uitwij zing van de vorige bewoners opnieuw gestoffeerd en verbeterd zijn, bestemd zijn voor technici en andere „gasten" uit Rusland en andere communistische lan den. Men wijt de deportaties aan een nieuwe strenge politiek van Moskou. De heer C. Oostbaan, vertegenwoor diger uit Vlaardingen, zag, toen hij met zijn auto in het Friese dorp Ter- wispel stilstond in de achteruitkijk spiegel, hoe een kinderwagen met een meisje erin in de diepe dorpsvaart reed. De heer Oostbaan sprong on middellijk uit de wagen in de vaart en wist het kind op het droge te bren gen. De beide broertjes van het kind hadden de kinderwagen losgelaten. in het zondagse pak van de vader van de vierjarige drenkelinge heeft d« heer Oostbaan later zijn reis kunnen vervolgen. Zuid-koreaanse maatregel tegen Britse schepen De Zuid-koreaanse marine zal elk Brits schip dat goederen naar Noord- Korea vervoert, aanhouden en Zuid- Korea zal bij de Britse regering en da V. N. protesteren tegen de opheffing van het embargo op de Britse export naar Noord-Korea. De minister van verkeer van Hes sen wil op gedeelten van de autoweg Keulen-Frankfort de middenberm met rozenstruiken doen beplantenom verblinding tegen te gaan en krachti ger remmen voor van het pad afwij kende auto's mogelijk te maken. Tijdens een wervelstorm, die een dezer dagen heeft gewoed in Cheraw in de Amerikaanse staat Zuid Carolina, werd een oplegger opgenomen en dwars over een andere oplegger en een deel van het kantoorgebouw gesmeten. Zoals de foto laat zien was de muur van 't gebouw niet bestand tegen de last en knikte in tweeën. Aartsbisschop Makarios is gisteren op weg van zijn verbanningsoord op de Seychellen naar Athene te Nairobi, de hoofdstad van Kenia, aangekomen. Men verwacht, dat de leider van de beweging op Cyprus voor aansluiting bij Griekenland volgende week woens dag in de Griekse hoofdstad zal aan komen. De aartsbisschop verklaarde o.m., dat hij geheel en al gekant is tegen verdeling van Cyprus. Het probleem gaat alleen Engeland en het volk van Cyprus en niemand anders aan, zo zei hij nog. Hij zei voorts, dat de geringe verzachting van de nood maatregelen niet voldoende is om bij te dragen tot herstel van de vrede. Als men voortgaat met het voltrekken van doodvonnissen op Cyprus zal de weg naar pacificatie van het eiland versperd worden, zo zei hij.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1