Wijziging in de Sowjet- leiding op til? Britse arts John Adams vrijgesproken Onvergetelijke dagen voor Brits Vorstenpaar in Parijs Belastingen in Engeland worden verlaagd Opruimingswerkzaamheden hebben 15 milj. dollar gekost Generaal Wheeler brengt hulde aan bergingsmensen Eerste Kamer aanvaardde Y-motie PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Soekarno maakte kabinet bekend Februari was zeer goede bouwmaand Zweedse televisie besteedt aandacht aan bezoek Kon. Paar Het glas bier wordt vijf cent duurder Na proces van 17 dagen Openbare aanklager vroeg aanvankelijk de doodstraf Feest in de Franse hoofdstad Karla Verrassend in ieder opzicht i Amerikaanse diplomaat moet Hongarije verlaten Burns bespreekt belangrijke kwesties Communistische partij in Saarland verboden RboltBtantoor: I<- Vorititraat SO. Goes Telefoon 2438. By geen gehoor: 8987 (red.) en 2970 (adm.). Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- atraat 35. Tel. 2009 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dykstraat 2628. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goe3. Abonnementsprijs 0.56 per -week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeenwsch Dagblad C WARENHUIS LEVERT GIRAFFE (Zie pag. 3) 13e Jaargang No. 3675 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: jacq. de SMIT Woensdag 10 april 1957 Op- en ondergang van Zon en Maani Donderdag: Zon op 5.53 u., onder 19.31 u. Maan op 15.59 u., onder 4.08 u. Hoogwater donderdag 11 april. Vlissingen: 11.30 u. 1.73 m. 23.50 u. 1.80 m. Terneuzen 11.57 u. 1.90 m., u. m. Wemeldinge: 0.28 u. 1.30 m., 13.06 u. 1.64 m. Zierikzee: 0.08 u. 1.11 m., 12.52 u. 1.43 m. Egypte verklaart Suezkanaal lam ker Canada wil V.N.-troepen terugtrekken De Canadese minister van bulten- dse zaken, Lester Pearson, heeft te :ennen gegeven, dat Canada zijn troe pen uit het internationale politieleger tal terugtrekken, als Israël of Egypte dit leger tracht te overheersen. Hij zei, dat Canada er niet mee kan instem men, dat een of andere staat zyn wil kan opleggen aan het politieleger of kan bepalen dat zyn taak geëindigd is. Werk in Londense haven hervat De ladingklerken in de Londense haven, die vrijdag in staking gingen Uit protest tegen het te werk stellen van niet-georganiseerde arbeiders in Tilbury, hebben gisterochtend 't werk hervat Hier ziet U president Soekarno, die het nieuwe kabinet bekend maakt. Achter hem enkele leden van zijn staf en journalisten. Record gebroken In februari van dit jaar zijn enige bouwrecords gebroken. In die maand kwamen, volgens gegevens van het Centraal Bureau voor Statistiek, 6.106 woningen gereed, een aantal dat in geen enkele februarimaand in Neder land ook maar in de verte werd be naderd. Het hoogste voor-oorlogse re sultaat ooit in een februarimaand be reikt was 4.025 in 1932, het tot nu toe hoogste na de oorlog 3.832 in 1952. In de koude februarimaand van vorig jaar kwamen slechts 1.719 woningen gereed. Het hoge cijfer van februari 1957 is voor een belangrijk deel te danken aan de gunstige weersomstandigheden, waarvan mede door het in maart 1956 gewijzigde goedkeurings- en subsidie beleid voor de woningbouw ten volle profijt kon worden getrokken. In Zeeland werden in januari 1957 165 woningen gebouwd en in februari 185 woningen. Volgens het blad „Expresse" zal de Zweedse televisie grote aandacht be steden aan het bezoek van H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins der Neder landen die zij eind mei aan Zweden zullen brengen. Zeven televisiecame ra's zullen de aankomst van het ko ninklijk paar met Hr. Ms. kruiser „De Zeven Provinciën" in Stockholm op 21 mei opnemen en ook de tocht naar het kasteel. Een van de camera's zal in een sloep zijn opgesteld om de aan komst van nabij te kunnen weergeven. Ongeveer veertig technici zullen aan het programma medewerken. DE BILT ZEGT: Vrij veel bewolking Over het algemeen veel bewolking met later mogelijk hier en daar wat regen. Matige tot vrij krachtige wind krimpend naar noordwest. Dezelfde middagtemperaturen als gisteren of iets lagere. Op 15 april a.s. zal de K.L.M. de eerste vlucht uitvoeren van de gere gelde luchtverbinding Amsterdam-Bel. grado. voor geopend DE EGYPTISCHE Kanaalmaatschappij heeft gisteren het Suez kanaal officieel geopend verklaard voor schepen van alle tonnages. Radio-Cairo, die dit meedeelde, vertelde, dat de opruimingswerkzaam heden 12 tot 15 miljoen dollar hebben gekost, d.w.z. ongeveer 25 mil joen minder dan aanvankelijk werd geraamd. Gisteren zijn twaalf schepen door het Kanaal gevaren, zes in noordelijke en zes in zuide lijke richting. De Belgische tanker „Elizabeth", die 19.400 ton meet, is 't grootste schip dat sedert eind vorig jaar door het Kanaal voer. Generaal Wheeler heeft thans for meel in Cairo verklaard, dat er zich in het Suez-kanaal geen enkel wrak meer bevindt. Hy bracht hulde aan de 450 man nen uit zeven landen, die met 31 schepen de bergingswerkzaamheden verricht hebben. Het was een prach tig voorbeeld van Internationale sa menwerking in een echte V.N.-geest zo zei hy. Met alleen de stemmen van de A.R.- fractie tegen heeft de Eerste Kamer gistermiddag de motie-Matser (kvp) over de IJ-tunnel aangenomen. In deze motie wordt de minister uit genodigd de voortgang van de bouw van de IJ-tunnel te willen bevorderen; redelüke ryksbijdrage in de kosten van deze bouw te willen vaststellen en krachtige voortgang te geven aan de voorbereiding van de bouw van een tweede autotunnel onder het Noord zeekanaal. Minister Algera verklaarde, dat hij de motie beschouwt als een verbeterde editie van die van de vorige motie. Het kabinet zal zich bij zijn beslissing over de motie intensief beraden. De heer Diepenhorst (A.R.) meende dat de motie blijft discrimineren ten opzichte van de spoortunnel. Daarom zal zijn fractie tegenstemmen. De begroting van verkeer en water staat werd daarna aangenomen. De Senaat behandelde verder de be groting van onderwijs, kunsten en wetenschappen. Engeland en Singapore zijn het eens geworden over een verslag, dat het geraamte bevat van een nieuwe grondwet voor de kroonkolonie. Het verslag bevat het resultaat van een nieuwe grondwet, krachtens welke Singapore binnenlands zelfbestuur zal krygen, maar de verdediging en diplo matieke betrekkingen in Britse han den blijft. Een Egyptisch blad verklaarde, dat de Egyptisch-Amerikaanse besprekin gen over het Suezkanaal vastgelopen zyn, doordat Egypte de Amerikaanse voorstellen voor internationale deel neming aan de exploitatie van het Ka naal heeft verworpen. Een glas tiier wordt per 29 april vijf cent duurder. Dit heeft het Centraal Brouwerijkantoor mee gedeeld. De minister van economi sche zaken heeft zich met een be perkte verhoging van de bierprij- zen kunnen verenigen. De brouwe rijen hebben sedert 1951 hun ver koopprijzen niet gewijzigd. Thans kon prijsverhoging niet langer uit gesteld worden. Franse soldaten gedood in Algerije Twaalf Franse militairen, onder wie drie officieren, vonden de dood by 'n aanval van Algerynse opstandelingen op een pas geland hefschroefvliegtuigi dat een afdeling scherpschutters op de grond had gezet. Het toestel exploi teerde, waarby de beide piloten om het leven kwamen. Het nam deel aan een actie waarby 17 opstandelingen werden gedood. h.m. Koningin Elizabeth ii be stijgt de trap in het paleis te Ver sailles op de tweede dag van het Britse koninklijke bezoek aan Parijs. Rechts, slechts gedeelteiyk zichtbaar, prins Philip. Dr. John Bodkin Adams is gisteren onschuldig bevonden aan moord op do 81-jarige weduwe Edith Morrel!. De jnry had 44 minuten nodig om tot deze uitspraak te komen. Het proces heeft zeventien dagen geduurd. Dr. Adams was ten laste gelegd, dat hy de rijke mevrouw Morrelt in no vember 1950 om het leven had gebracht door het toedienen van overmatigs doses verdovende middelen. Adams is huisarts in de kustplaats Eastbourne. De openbare aanklager, sir Regi nald Manningham-Buller zei, dat er nog een aanklacht tegen dr. Adams is, n.L dat hy vorig jaar te Eastbour- KONINGIN Elizabeth van Gr.- Britannië en haar gemaal, prins Philip, beleven in Parijs onver getelijke dagen. Het enthousias me van de Parijzenaars kent geen grenzen. Overal wordt het vor stenpaar hartelijk toegejuicht en iedereen wil 'n vriendelijke glim lach van de Engelse koningin op vangen. De politie heeft zelfs nu en dan moeite de menigte in toom te houden. Gistermorgen is het bezoek voort gezet met een ontvangst op het stad huis. Een achtjarig jongetje en een zesjarig meisje op dezelfde dagen ge boren als prins Charles en prinses Anne, boden de Koningin bloemen aan. Namens de stad Parijs ontving zy een geschenk. Voor prins Charles nam de Koningin een miniatuurtrein tje van de Parijse metro in ontvangst Ingezonden mededeling (adv.) MODEL Sola begrijpt de wensen van déze tijd en streeft er steeds naar. die wensen tot werkelijkheid te maken. Met ons nieuwe model „Karla" zijn wij daarin alleszins geslaagd. Zie de ranke lijn, het eenvoudige en juist déérdoor zo beschaafde décor van dit door en door vlekvrije Sola Massief één en al uw wens. Het is een bezit en een dagelijkse vreugde voor heel uw leven. Sola - voor ieders smaak, ieders beurs. Er zijn nog 16 andere modellen waaruit U kiezen kunt. SOLAFABRIEK M. J. GERRITSEN N.V. - ZEIST Maar prinses Anne werd ook niet vergeten: zij kreeg 12 popppen. Toen de Koningin het treintje in ontvangst had genomen, zei zü lachend: „Het is voor prins Charles wel een beetje in gewikkeld, maar zijn vader zal zich er zeker mee vermaken." In haar officiële toespraak ver klaarde zij, dat Frankrijk en Enge land naast elkaar moeten staan bij de verdediging van de vrijheid. De koninklijke stoet vertrok daar na van het stadhuis naar Versailles. Daar werd het Britse paar een groot se ontvangst bereid. In de Spiegelzaal werd een lunch gegeven. Aan de lunch zaten 300 gasten aan. Toen de Koningin arriveerde stond op de binnenplaats een ere-wacht van Nrd- Afrikaanse spahi's op Arabische paarden opgesteld. Na een voorstelling ih het opera gebouw nam president Coty afscheid van het vorstelijke paar, dat zich naar het grote Trianon begaf voor een ontvangst van diplomaten van gemenebestlanden In Frankrijk en leden van de Britse kolonie. Des avonds was er door de samen gedromde menigte geen verkeer meer mogelijk langs de oevers van de Seine, toen het vorstenpaar een boot tocht over de rivier maakte. De bruggen waren verlicht en de klok ken van de Notre Dame luidden. langs de oevers waren openlucht tonelen Ingericht en op de eilanden Mao Tse Toeng naar Polen De Chinese president, Mao Tse Toeng, zal binnenkort een bezoek aan Polen brengen. Dit is door premier Cyran- kiewicz van Polen, die thans in China is, in een toespraak medegedeeld. Volgens radio-Peking noemde Cy- rankiewicz de Chinese president de man, wiens vriendschap wij het meest op prijs stellen. van de Seine brachten in het wit ge klede massakoren Franse liederen ten gehore. Tevens werd 'n groots vuur werk ontstoken. Gedurende de ge hele vaart juichten de Parijzenaars de koninklijke stoet enthousiast toe. Volgens 'n schatting van de politie heeft een miljoen Parijzenaars de vaart gadegeslagen. ne de 51-jarige weduwe Gertruda Hullett zou hebben vermoord. Sir Reginald voegde hier echter aan toe, dat hij de arts hiervoor niet zou ver volgen, omdat het „alle omstandig heden en het openbaar belang in aanmerking genomen, niet nodig is, dat dr. Adams de beproeving van nog een aanklacht wegens moord on dergaat." Langste proces Hiermede was er een einde geko men aan het langste proces wegens moord in de geschiedenis van Groot- Brittannië. In die tijd hebben de steno grafen van de rechtbank bijna een half miljoen woorden opgenomen van de diverse verklaringen. Voordat de jury zich terugtrok om zich op haar uitspraak te beraden, had de rechter geconstateerd, dat er vele onzekerheden waren. Ook was hij van oordeel, dat de reden, waarom dr. Adams mevrouw Morrell zou hebben vermoord het verkrijgen van haar auto en een cassette zilver wel een zeer armzalige was. Hongarije heeft een Amerikaanse diplomaat, kapitein Gleason, gelast 't land binen 48 uur te verlaten. Hij wordt beschuldigd van „openiyke spio nage", aldus een mededeling van de Amerikaanse legatie in Boedapest. Volgens een woordvoerder van de Amerikaanse legatie zijn de besehul digingen tegen Gleason „grotendeels onjuist". Kapitein Gleason en de militaire at taché kolonel James Todd zijn vorige week door Russische en Hongaarse mi litairen aangehouden. Uit gewooniyk betrouwbare bron te Boedapest ver luidde, dat zij beschuldigd werden van het fotograferen van een kazerne met Russische troepen. Italië telde eind januari een be volking van ruim 48 miljoen zielen. Spanning in hei Lagerhuis De Britse minister van financiën, Thorneycroft, heeft gisteren in het Britse Lagerhuis de jaarlijkse begro ting ingediend. Er heerste in het La gerhuis een ongewone spanning in verband met het feit, dat de conser vatieve regering by de jongste tussen- tijdse verkiezingen tegenslagen heeft geboekt, voorts in verband met de vele stakingen in Engeland en door de eco- Generaal Burns, de bevelhebber van het politieleger der V. N. en de Egyp tische autoriteiten van Gaza zijn giste ren besprekingen begonnen over „zeer belangrijke kwesties", aldus meldt Cairo. Een van deze kwesties heeft be trekking op samenwerking tussen „Pa lestijnse politie-eenheden" en het po litieleger bij de verdediging van de Egyptisch-Israëlische grens. Egypte heeft een klacht ingediend bij de gemengde wapenstilstandscom missie aangaande voortdurende Israë lische grensoverschrijdingen in het ge bied van Gaza. Diplomatieke Londense kringen: Naar in bepaalde diplomatieke Londense kringen verluidt zyn er in de leiding van de Sowjet-Unie ingrijpende wijzigingen op til. Na zyn aanstaande reis naar China zou president Worosjilof, die 76 jaar is, ontslag nemen. In diens plaats zou maarschalk Boelganin worden benoemd. De werkelijke macht zou dan verdeeld zyn tussen Chroesjtsjef en Malenkof. nomische moeilijkheden, die zyn ge volgd na de Brits-Franse interventie in Egypte. De minister deelde mede, dat het begrotingsoverschot in het nieuwe belastingjaar naar schatting 560 mil joen pond zal bedragen, indien de belastingen niet worden veranderd. Hij voegde hier echter aan toe, dat de belastingen dit jaar met 100 mil joen pond zullen worden verlaagd. De omzetbelasting op bepaalde huis houdelijke artikelen zal worden ver laagd van 30 tot 15 procent. Voor het bedrijfsleven zijn belas tingverlichtingen aangekondigd. Deze bestaan hierin, dat de winsten van Engelse ondernemingen, die in 't bui tenland worden behaald, niet zullen worden belast, behalve voor wat be treft de winsten van scheepvaarton dernemingen en de winsten uit finan ciële operaties. De voorstellen zullen moeten voor zien in geraamde uitgaven van ruim 4,5 miljoen pond sterling, waarvan 1,42 miljoen voor defensie. De communistische partij in het Saargebied is op last van het West- duitse federale hof voor grondwetsza ken verboden. Het verbod is onmid dellijk van kracht geworden. De politie is reeds met de sluiting van partij lokalen begonnen. Er is beslag gelegd op propagandamateriaal en de bezit tingen van het communistische blad „Neue Zeit". Het vermogen van de communistische partij wordt geblok keerd. Een woordvoerder van de Saarland- se regering verklaarde, dat er geen arrestaties zullen worden verricht. „Er zal geen heksenjacht worden georga niseerd". De Hoge Raad heeft een beroep in cassatie van een arts uit Maastricht die wegens overtreding van het zon dagsrijverbod tot een boete werd ver oordeeld, verworpen.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1