Drie Hongaren ter dood veroordeeld Brits vorstenpaar met gejuich in Parijs verwelkomd TELEVISIE EN SACRAMENTEN Beschuldigd van moord op lid van geheime politie Officieel bezoek van vier dagen PRESIDENT COTY ONTVING ZIJN GASTEN OP HET VLIEGVELD Vier maal; akkoord DANK VOOR DE HULP NA DE STORMRAMP Vliegtuigongeluk in Brazilië VEERTIG DODEN Vakantie-oord uitgebrand Vragen over melkprijs in tweede kamer Veteranen legioen pleit voor Nat. Reserve Moskou maakt Griekenland niet bang F. iCïRX 'VANDAAG Kritiek op radiopreken Piet PluÏ2er presenteert: Zeeuwsch Dagblad puzzle Het elfde probleem: .Kruiswoordraadsel" Nieuw plan voor verbinding Rotterdam- Antwerpen Londense ladingklerken weer aan het werk Dinsdag 9 april 1957 ZEF.T IWSf.H DAGBLAD Pagina 3 Duizenden Parijzenaars brachten een hartelijke ovatie toen koningin Elizabeth en prins Philip van het vliegveld naar de ambtswoning van president Coty reden. Begeleid door 21 politie agenten op motoren reed de koninklijke stoet via het Quartier Latin naar het Elysee. In de eerste auto zaten de ko ningin en de Franse president en daarna volgde een wagen met de prins en de Franse minister van defensie, Maurice Bourges-Maunoury. Het was EEN GOED WOORD, dat de heer Tilanus, de voorzitter van de C.H.-Unie, zaterdag in Goes sprak. Het had een betekenisvolle inhoud op verscheidene punten. In de eerste plaats was het van grote waarde, dat hij de wonderlijke sug gesties, die mr. P. J. Oud, als voorzit ter van de WD, in Groningen had gedaan met betrekking tot de kabi netsformatie, afwees en ze brandmerk, te met de naam „stoken". Het is on getwijfeld te betreuren, dat een bui tengewoon bekwaam, historisch bijzon der onderlegd man als de heer Oud, zich in de laatste tijd gedraagt als een wereldvreemd en daardoor negativis- tisch politicus, die, zodra hij in het pu bliek optreedt, naar het schijnt geen logisch onderscheidingsvermogen t.a.v. principiële onderscheidingen toont, zo dat hij de indruk wekt van een dilet tant, die het politiek besef mist. In de tweede plaats is het goed, dat de heer Tilanus de aparte positie van de CHU nog eens onderstreepte, door er de nadruk op te leggen, dat zij niet vaart in het kielzog van de een of an dere partij. Wij hebben er altijd oog voor gehad, dat de verschillende Chris telijke politieke partijen, hoezeer wij in theorie een sterker samenbinding wenselijk zouden achten, uit histori sche zowel als principiële motieven zijn ontstaan en daarom elk een eigen karakter dragen. Wij gevoelen alles voor samenwerking, maar die mag nooit het karakter dragen, dat de ene partij de andere opslokt en dat nu by voorbaat de andere maar alvast ver laagd wordt tot sleepschip van de ene. Juist in die verscheidenheid, die ook bij samenwerking gehandhaafd kan worden, ligt de mogelijkheid, mits we elkaar maar als broeders blijven tege moet treden, dat de rijkdom van de Christelijke gedachten over de politiek voor ons volk geopenbaard worden. In de derde plaats vinden wij de verklaring, dat de CHU voorstandster is van Christelijk onderwijs, maar dat er omstandigheden zijn, waarin de Sractijk van de schoolkeuze voor een idividueel lid tot een andere beslis- ing kan leiden, van betekenis. Wij :ennen bijv. een geval, waarin een bijzondere onderwijsinirichting zozeer naar de zijde van de doorbraak was geïnfecteerd, dat er bij ouders aarze- r~ was, om hun kinderen daarheen te stu.en en er waren, die dan maar lie ver een openbare inrichting kozen, te gen het gevaar waarvan zij hun kinde ren beter wapenen konden. In de vierde plaats hechten wij gro te waarde aan de verklaring van de heer Tilanus over de kerk en de poli tiek, dit in verband met het herder lijk schrijven der Ned. Herv. Synode. Het is o.i. zo, dat er een scheiding is en moet blijven tussen de kerkelijke organen en de praktische politiek. De laatste is het terrein van de leden der kerk, die daar de consequenties trekken door de toepassing van Wet en Evangelie, zoals de kerk die pre dikt. Dat uit de rede van de heer Tilanus een opwekking voortvloeide, om weer voor de politieke partij op pad te gaan om huisbezoek te doen, om er als broeders met elkaar over te spreken, wat ons Christen-zijn in de politiek voor gevolgen moet hebben met be trekking tot onze activiteit, is een conclusie, welke wij volgaarne onder schrijven. De beste Christen is de beste burger, is wel eens gezegd. Dit blijke ook uit een meeleven met wat op politiek gebied geschiedt, een mee leven, dat zich ook in het lidmaat schap van één der Christelijke poli tieke partijen moet demonstreren. Een gebrandschilderd glas in lood raam, dat de wapens van de gemeen ten Goedereede, Ouddorp en Stellen dam bevat, is gistermiddag onthuld in het nieuwe stadhuis te 's-Gravenhage. „Dit traditionele geschenk is een ge tuigenis van de diepe dank voor de hulp die 's-Gravenhage heeft gegeven aan de door haar geadopteerde ge meenten na de stormramp in februari 1953. De burgemeester van 's-Gravenhage, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, zei in zijn antwoord, dat hij nu als bedankt wordende partij ook wilde bedanken. Hij releveerde het werk van zijn voor ganger, Mr. Schokking, die destijds de ziel is geweest van de Haagse hulp aan het rampgebied. De belangstelling voor de reizen van de Ned. Chr. Reisvereniging is enorm groot. In twee weken tyds ga ven zich vierduizend leden op voor de gezelschapsreizen. Talloze reizen zijn reeds volgeboekt en reeds worden extra reizen ingelast. In Algiers zijn drie mohammedaan se Algerijnen, wegens moord ter dood veroordeeld, terechtgesteld. Maandagochtend is het Britse vor- senpaar per vliegtuig uit Londen ver trokken voor een officieel bezoek van vier dagen aan Parijs. Bij het vertrek waren premier MacMillan, de minis ters van binnenlandse en buitenlandse zaken, Butler en Lloyd en leden van de koninklijke familie op het vliegveld aanwezig. Direct na aankomst in de woning van president Coty verschenen konin gin Elizabeth en prins Philip alsook de president zelf op een balkon, hartelijk toegejuicht door een menigte, die zich voor het paleis had verzameld. Hierna begon het officiële bezoek met een lunch is een der salons van het paleis, waaraan 36 gasten aanzaten. Gistermiddag heeft koningin Eliza beth een krans gelegd op het graf van de onbekende soldaat. Maandagavond waren de Britse gasten bij een gala voorstelling in de Opera. Er heerste tijdens de plechtigheid een doodse stilte. Ingezonden mededeling (adv.) Bij Bheumatisehe Fijn veroorzaakt door onzniver bloed brengt Krw^n r-' Dat komt door de bloedzuiverende kracht van Kruschen. De zes mine rale zouten waaruit 't is samengesteld, hebben zo'n aansporende werking op de bloedzuiverende organen, dat het bloed van stonde af aan sneller gaat stromen. Onzuiverheden daarin kun nen zich niet meer vastzetten in de gewrichten en zo veroorzaken die ook niet de pijnen meer, die U nu dag en nacht kwellen. Voordat de Koningin naar het Ely see terugkeerde bood een meisje haar namens de bevolking van Parijs bloe men aan. De Champs Elysees, die feestelijk versierd was, zag zwart van de men sen, die het vorstenpaar en president Coty toejuichten. De lentewarmte veroorzaakte vlak voor de lunch een paniek onder de banketbakkers van het Elysee, toen een grote taart dreigde ineen te zakken. Men kon hem echter nog juist voor de aankomst van de ko ningin „restaureren". In het zuiden van Brazilië Is een toe stel van de „Varig Airline" neergestort. Vijfendertig passagiers en vijf beman ningsleden zijn om het leven gekomen. Zondagmorgen, tegen 12 uur werd brand ontdekt in het vakantie- en con ferentie-oord „Het Meenthuis" op de grens van Huizen en Blarieum. Ofschoon de onmiddellijk gewaarschuwde brand weren van Blarieum en Huizen onver wijld toesnelden, kon men het gebouw niet behouden. Een uur later was het totaal uitgebrand. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. Tachtig kinderen en hun leiders, die in het Meenthuis logeerden, konden hun bagage redden. Zij zijn in een nabij ge legen kampeercentrum ondergebracht en zullen in de loop van de dag naar huis terugkeren. Het tweede kamerlid de heer Peschar heeft aan de minister van economische zaken schriftelijk de volgende vraag ge steld: Wil de minister uiteenzetten welke overwegingen hem ertoe hebben ge bracht de melkprijs in het westen van het land per 1 april jl. niet met een cent te verlagen en tevens, zodra hem dit mo gelijk is, gemotiveerd, mededelen welke prijsverhoging verwacht mag worden per 1 juli s.s.? Het overleg over de onderwijzerssalarissen De bijzondere commissie voor georga niseerd overleg voor het onderwij zend personeel bij het lager onderwijs heeft op vrijdagavond de besprekingen over de onderwijzerssalarissen voortgezet. Zij heeft haar standpunt ten aanzien van de regeringsvoorstellen bepaald en dit In 'n rapport ter kennis van de regering ge bracht. Het hoofdbestuur van het „Veteranen Legioen Nederland" heeft een telegram gezonden aan de minister van defensie waarin het hoofdbestuur zegt met grote zorg te hebben kennis genomen van de plannen tot opheffing van de nationale reserve. Het bestuur doet een beroep op de minister deze plannen op te schorten, dan wel „tot behoud van het hoogstaand moreel van duizenden vrijwilligers ter verdediging van de nationale zaak, de nationale reserve een passende nieuwe taak toe te bedelen in de territoriale ver dediging". De Griekse minister van buitenland se zaken, Averof, heeft maandag geen commentaar willen leveren op een uit zending van radio-Moskou van zon dagavond, waarin gezegd werd dat de waarschuwing van Boelganin aan Noorwegen en Denemarken tegen het gevaar van NAVO-bases voor kernwa pens op hun gebied ook voor Grieken land geldt. Averof wilde eerst de volledige tekst van de verklaring zien. Hij gelooft niet, dat dergelijke waarschuwingen de vriendschappelijke betrekkingen met de Sow jet-Unie, die Griekenland na streeft, bevorderen. Rusland dient te weten, dat het Griekse volk zich niet door zulke waarschuwingen angst laat aanjagen. De minister deelde voorts mede, dat de Sowjet-ambassadeur in Athene de vorige week tijdens een onderhoud met hem had gesproken over het „ri sico" van de opslag van atoomwapens. De ambassadeur had hem echter geen officiële schriftelijke waarschuwing overhandigd en Griekenland ook niet aangeraden zich uit de NAVO terug te trekken. Zaterdagmiddag heeft mr. dr. J. Eras, president van het bestuur van bestuur van het St. Elisabethszieken- huis te Tilburg een afdeling arbeids- en bezigheidstherapie voor de behan deling van kinderverlamming in dit ziekenhuis geopend. Als hoofd van deze afdeling is de revalidatie-arts dr. H. te Riele aangesteld. NADAT op 24 maart de eerste keer een gere formeerde kerkdienst voor de televisie was gehouden en wel vanuit Hilversum, is er in de gereformeerde pers en in de dagbladen over geschreven. In „Belijden en Beleven" komt Ds. G. N. Lammens van Rotterdam-Kralingen die in deze dienst de preek hield zelf aan het woord. Hij geeft een aantal bijzonderheden, die hem persoonlijk hebben getroffen en stelt dan de vraag (die meermalen wordt gehoord) of een gereformeerde kerkdienst zich eigenlijk wel leent voor de televisie. Een hoogmis in de r.k. kerk biedt immers veel meer visuële mogelijk heden. Ds. Lammens vertelt dat de gereformeerde kerkdienst zeer zeker bruikbaar is voor de pro jectie. Toch blijkt uit zijn woorden duidelijk, dat niet elke dienst geschikt is. Men moet met zorg een kerk kiezen, met een verantwoord li turgisch centrum, dat wil zeggen een kerk waarin de kansel niet zucht onder een enorme verzameling orgelpijpen, zoals in talloze gere formeerde kerken het geval is. Ds. Lammens blijkt zelf een warm voorstander te zijn van een gebouw als de Westerkerk te Hilversum met avondmaalstafel centraal en kansel terzijde. De dienst werd dan ook geleid van achter de tafel, alleen de preek werd vanaf de kansel gehouden. Op de vraag of de bediening der sa cramenten zich leent voor de televisie uitzendingen antwoord ds. Lammens volmondig met ja. Sacramenten zijn zichtbare symbolen der genade en geen geheime riten. „Ieder mag het woord horen en de tekenen der eeuwige dankbaarheid zien. Mijns inziens is er geen theologisch bezwaar tegen een televisie-uitzending van een doopsbe- diening of van de viering van het hei lig avondmaal. Maar het laatste zal dan altijd geschieden in een volledige dienst, wat wil zeggen een dienst waarin gepredikt wordt en daarna de sacramenten worden uitgereikt. Een avondmaalsdienst zonder prediking is als televiesiedienst onaanvaardbaar: zonder het woord blijven de tekenen immers stom". Op grond van een en ander en ook door de ontvangen reacties van bui tenstaanders is ds. Lammens van me ning, dat de gereformeerde kerken verder moeten gaan met de televisie. En terwijl een radiokerkdienst vooral ingesteld dient te zijn op zieken en bejaarden, behoort een t.v.-dienst zich speciaal te richten op degenen, die nooit in de kerk komen. Inzonderheid geldt dit vandaag, nu men nog niet kan kiezen tussen verschillende stati ons en vele t.v.-kijkers élles volgen wat op het scherm komt. De eerste zendingszondag OP 30 APRIL zullen de gereformeer de gemeenten voor het eerst een lan delijke zendingsdag houden. De liefde voor de zending in deze gemeenten krijgt weliswaar een steeds betere plaats, maar men is ervan overtuigd, dat van de zendingsdag een stimule rende werking kan uitgaan. Op deze eerste zendingsdag zullen vijf predi kanten het woord voeren en voorts de heer M. Nijsse te Middelburg, die al jaren in het zendingsblad Daniël schryft. De gereformeerde gemeenten hebben geen zendingsterrein en ook geen zendelingen, maar zij hopen wel te zijner tijd iemand te mogen uit zenden. Honderdduizend voor de put HET WEEKBLAD van het r.k. bis dom Roermond „Credo" bevat een ar tikeltje over offervaardigheid, waarin o.a. wordt verteld, dat in een der Lim burgse steden de laatste week voor carnaval van één spaarbank ruim hon derdduizend gulden waren terugge haald, natuurlijk om carnaval te vie ren. De schrijver, een priester, voegt er vergoeilijkend aan toe: „Ik heb dat zelfs niet afgekeurd omdat het mis schien prachtig besteed is voor gezellig verkeer en vermaak". Maar hij ver bindt er niettemin de vraag aan of de mensen niet teveel „op de geldkist zit ten" ten bate van zichzelf often bate van hun erfgenamen, terwijl zij maar niet inzien hoeveel geld er nodig is voor de nood der medemensen. Honderdduizend voor de bibliotheek IN HET CHRISTELIJK-gerefor- meerde orgaan „De Wekker" doet prof. G. Wisse een goed woord voor.de actie, welke zopas is begonnen ten bate van de Theologische School te Apeldoorn. Ronduit verklaart de oud hoogleraar: ,,'t Is een schamele toe stand daar. En dat voor een Hoge School ter opleiding van predikanten. We komen om te beginnen wel duizend van de voornaamste allereerst nood zakelijke werken tekort. Ik bedoel met die werken: de werken van onze re formatoren; dan die van onze „oud- vaders", zowel uit Engeland, Schot land als Nederland". Daarnaast mist men de voornaamste theologische werken, die de laatste tien jaar uitkwamen. Juist nu de the ologische studie met een jaar verlengd is, heeft men behoefte aan dergelijke bronnen. Om op streek te komen heeft de bibliotheek SO 100.000 gulden no dig. HET I.K.O.R. heeft de gewoonte de dominee, die de ene week de radio- kerkdienst heeft geleid, de volgende zondag gelegenheid te geven om binnen gekomen correspondentie te beantwoorden. Met enige felheid keert ds. M. Groenenherg zich in „Hervormd Amsterdam" zich tegen deze gewoonte. Hij meent, dat het weergeven van kritiek op preken nergens goed voor is. De buitenwereld krijgt een ellendige indruk van de kerk omdat de kritiek uit de brieven meestal niet mals is. Daarom hoopt ds. Groe nenherg dat het IKOR met deze rubriek zal stoppen. Het is gevaarlijk werk om in te gaan voor de microfoon althans op brieven. Men weet immers niets van de schrijvers af. Het kunnen wei geestelijk gestoorde personen zijn, want die lopen er bij honderden rond en zij hebben vaak een schrijfwoede. Op deze manier komen brieven voor de microfoon, die er helemaal niet horen. Vaak zoeken deze mensen de aandacht te trekken en het geeft hun voldoening, wanneer de dommee via de radio op hun brieven ingaat. „Iedere dominee wordt wel eens uitgescholden aldus ds. Groenenberg of hij voor de radio spreekt of niet. Maar geef de buitenkerkelijke niet de indruk, dat dit nu de doorsnee manier is, waarop kerkelijke mensen elkaar te woord staan. Dat geeft geen eerlijk beeld maar een volslagen scheef beeld, omdat de „gewone" mensen meestal geen brieven schrijven. Laten we minstens onze prullemand meer gebruiken en minder de microfoon om al deze beledi gingen en scheldpartijen in te deponeren". Hoogstens kan men brieven beantwoorden, waarin een punt wordt aange roerd dat van algemeen belang is. Maar zulke brieven komen weinig binnen. Ook is een werkelijk pastoraal antwoord niet mogelijk als men de schrijver of schrijfster van een brief niet kent. Dan maakt men fouten. „Een dokter behandelt een patient toch ook niet op grond van diens brieven?" Onze jubileumpuzzel (de tien de) heeft mij figuurlijk gespro ken de haren ten berge laten rijzen. Uit het woord zomer avondschemering, zo dacht ik, kunnen misschien een 100 woorden gevormd worden. Maar de enkele inzendingen, die al binnen zijn, laten zien, dat ik volkomen er naast ben geweest. Over de duizend woorden kun nen gemaakt worden. Waarom dan ook besloten is om een ieder, die 600 woorden heeft gevonden, 60 punten toe te kennen. Dus iedere 10 woorden is één punt, met een maximum van 60 punten. Ik hoop, dat U dit kunt begrijpen, de spanning is er anders teveel uit. Overi gens is Uw Pietje bij het na zien van de grote lijsten nog het „bokkie". OPLOSSING VORIGE PUZZEL De oplossing van puzzel no. 9 is als volgt: 1. Madagaskar (Zij die op mijn fout hebben gewezen en inge vuld hebben „Dar es Salam is de hoofdstad van Tanganyika", worden eveneens beloond met een punt), 2. San Marino en Vaticaanstad (een vergeten, hele punt kwijt), 3. Flo rida, 4. Canberra, 5. Parijs, 6. België (dit heeft iedereen ingevuld. Is goedgekeurd, maar ik verkeerde in de veronderstelling, dat het eigen lijk aan de Belgische kroon (dus al leen aan de koning) toebehoorde. Wie verschaft mij raad?), 7. Portu gal, 8. De Japanners, 9. Peru, 10. Antarctica (al het andere is abso luut fout). (Correspondentie over deze rubriek is niet mogelijk). PUZZEL NO. 11 De volgende, 11e, puzzel is een gewoon kruiswoordraadsel. Er zijn 5 punten te behalen. Heeft U een woord niet, 4 pupnten, enz. HORIZONTAAL: 1. Eetgereed- schap, 4. turfstrooisel, 8. tijdperk, 10. reptiel, 11 godsdienst, 12. eten- bereider, 14. verlichting, 15. neer slag, 17. kleur, 18. stand van een model, 19. lichaamsorgaan, 21. ver laagde toon, 23. insekt, 24. heilige, 25. drinkschaal, 27. schaap, 28. snel- loop, 29. deel van een wiel. VERTIKAAL: 1. Kapitaal bezit tende, 2. zwaardvis, 3. rondhout, 5. rivier in Rusland, 6. bestemming, 7. kleingeestig, al te nauwgezet, 9. vis soort, 12. schildpad, 13. balk, 15. vagevuur. 16. vod, 20. gevuld, 22. plaaggeest, 24. vreemde munt, 26 gezinslid, 27. tweeklank. DE PLUIZER PIEKER POT De stand in de befaamde pot is thans: het maximaal aantal punten (90) hebben: te Aagtekerke: A. Verhage, Biezelinge: J. de Jager, Goes: J. van der Dool, mevr. C. Wil- sing-Veldhuizen, Adri Verburg, Koudekerke: M. J. Besuijen, Krni- ningen: H. C. Maat, Sint Laurens: L. Koole, Nieuwdorp: W. Vreke, C. Melse en P. Deurloo, Oud-Vosse- meer: Zr. J de Nooijer, Yerseke: P. J de Kam. DE PUZZEL POST Geeft ons voor vandaag een drie tal brieven met reclames over de puntenlijst. Als eerste dan die van de heer J. van Baaien te Heinkens- zand. V heeft thans co punten (na zand. U heeft thans 74 punten (na 5 (over de emmer-misérewerd fout opgelost. Hierop komen wij niet meer terug, meneer Van Baa ien. Dat zou immers unfair zijn te genover de anderen, die een zelfde oplossing als die van U hebben gegeven. Een tweede brief komt vanuit Borssele, van de heer L. Nieuwen- huijse. Inderdaad is hier een ver gissing mijnerzijds begaan. U had 71 punten. De derde is 'van mej. S. Walra ven uit Middelburg. Tot mijn spijt moet ik U melden, dat ik de oplos singen van de problemen 7 en 8 niet heb ontvangen. Ik hoop dat ik deze puzzle voor U goed heb uit gezocht. Nu nog enkele mededelingen: Wilt U de oplossingen van puzzel no. 10 inzenden voor woensdagmiddag 10 april. De oplossingen van de nieuwe puzzel moeten vrijdagmiddag 19 april In mijn bezit zijn. Donderdag zult U mij weer er gens in Uw „Zeeuwsch Dagblad" vinden. Voorlopig stop ik er thans mee, Uw b (m) okkende PIET PLUIZER. Naar wij vernemen is een plan in studie, waarbij het tracee van de nieuwe verbinding Rotterdam-Antwer- pen onderdeel van het Deltaplan dwars door het Haringvliet tussen Nu- mansdorp en Ooltgensplaat komt te lopen. Hiermee zou dan het oorspron kelijke plan, bruggen van Goeree Overflakke via het eiland Tiengeme- ten naar de Hoekse Waard, komen te vervallen. By de nu in studie zijnde westelijker gelegen verbinding door het Haringvliet zou gebruik worden gemaakt van de strekdam bij Oolt gensplaat. Deze strekdam zou worden verlengd en in aansluiting daarop zou dan een brug de verbinding met de Hoekse Waard vormen. In noordelijke richting loopt dit weggedeelte dan via een brug over de Oude Maas en Oud- Beyerland door naar Rotterdam. Naar het zuiden komt van Flakkee een aan sluiting op het vasteland van west- Brabant met vandaar verbinding naar de richting Bergen op Zoom-Antwer- pen. De stakende Britse ladingklerken hebben maandagmorgen op een mas sabijeenkomst met overweldigende meerderheid besloten dinsdag het werk te hervatten. De Westafrikaanse maatschappij in Tilbury waar de staking is begon nen heeft onmiddellijk erin toege stemd zeven georganiseerde klerken in dienst te nemen. De klerken hadden het werk neergelegd, omdat sommige maatschappijen ongeorganiseerde men sen in dienst nam. Er zal thans een onderzoek naar de klachten worden ingesteld. In de haven van Rotterdam is gis teren het 6000ste schip van dit jaar binnengelopen. Het was het 497 brt. ton metende Nederflandse kustvaar tuig „Repeto" van de heer E. Mooy te Haren (Gron.), dat met een lading ko len van Port Talbot kwam en ligplaats koos in de Waalhaven. Vorig jaar arri veerde het 6000ste schip Het Neder landse kustvaartuig „Nieuwland" twaalf dagen later. In het grote proces tegen elf „tegenrevolutionairen" te Boedapest zyn maandag drie doodvonnissen geveld. De betrokkenen de 25-jarige studente in de medicijnen Iiona Toth, de 28-jarige Milos Gyoengyoesi, die tijdens de opstand uit de gevangenis was bevrijd, en de26-jarïgevoormalige luitenant Ferenc Goenczi hadden bekend, dat zjj in het ziekenhuis, waar Iiona Toth werkte, een man, van wie zij geloofden dat hij lid van de geheime politie was, met messteken hadden gedood. De 27-jarige schrijver Jozsef Gali en de journalist Guyla Obersovsky, die in de kelder van hetzelfde ziekenhuis een clandestien blad hadden gedrukt, kregen resp. één en drie jaar gevangenisstraf. De rechtbank, die werd geleid door de vrou welijke rechter dr. Mathild Toth, had de aanklacht tegen hen van medeplichtig heid aan moord ingetrokken. Obersovsky, die ook een boete van vijfhonderd forinl (ongeveer 165 gulden) kreeg, mag gedu rende drie jaar na het uitzitten van zijn straf niet ais journalist werken. Gali, die lijdt aan een hart- en een oogkwaal, kreeg een boete van tweeduizend forint (onge veer 650 gulden). De overige zes beklaagden werden op beschuldiging van opruiing, wapenbezit e.d. veroordeeld tot gevangenisstraffen variërend van zes maanden tot drie jaar. Het was het eerste grote proces, dat naar aanleiding van de opstand in het openbaar is gevoerd. Het duurde zes we ken. De drie terdoodveroordeelden verbleek ten, toen zij het vonnis hoorden, maar zij toonden verder geen tekenen van emotie. Zeven leden van de „mobiele bri gade", de gemilitairiseerde Indonesi sche politie, zijn gedood en zes ernstig gewond bij een overval door een goed gewapende bende op het plaatsje Trid- jaja in West-Java. Kardinaal Pedro Segura, de aarts bisschop van Scvilla, is zondagnacht inu een verpleeginrichting by Madrid overleden.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3