Volgende stapSuezkanaalkwestie in Veiligheidsraad? President Nasser wenst nieuwe Arabische topconferentie DOODSTRAF GEËIST TEGEN ENGELSE DOKTER ADAMS Russische grootmoeders deuken verre van socialistisch Soekarno maakte samenstelling bekend Ir* Djuanda wordt premier PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Het program Straaljager neeiv gestortpiloot gedood Frans vliegtuig neergestort 35 doden Ernstige treinbotsing in ZcL-Afrika infiltratie en stroop tochten' vanuit Gaza-strook Enkele ministers Hef eersfe schip na de blokkade Kanaal nu geheel bevaarbaar W*~Duitsland bestelt Amerikaanse tanks De Br Use qasien in Pari is Geen atoomwapens voor W.-DuitsJatid Man wilde vogels vergassen, maar verloor zelf het léven „Allah schonk Arabië een centrale post" Moord is bewezen Nieuwe Russische kernproeven Bewapeningsuitgaven met een kwart verminderen Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90. Goes Telefoon 2438. Bij geen gehoor: 3987 (red.) en 2970 (adm.). Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009 en 3162; Vlissingen: J4ieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 2628. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 13c Jaargang No. 3674 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: JACQ. DE SMIT Dinsdag 9 april 1957 RESTAURATIE IN AAGTEKERKE (Zie pag. 5) 1 Op- en ondergang van Zon en Maant Woensdag: Zon op 5.55 u., onder 19.29 u. Maan op 14.38 u., onder 3.42 u. Hoogwater woensdag 10 april. Vlissingen: 10.18 u. 1.47 m. 22.53 u. 1.52 m. Terneuzen: 10.45 u. 1.65 m., 23.23 u. 1.69 m. Wemeldinge: 11.43 u. 1.45 m., u. m. Zierikzee: 11.29 u. 1.28. m., u. m. Indonesië heeft weer een De voornaamste punten van het pro gramma van het nieuwe kabinet zijn: De vorming van een nationale raad in overeenstemming met de pre sidentiële conceptie. Het normaliseren van de huidige toestand. [9 De opbouw. :9 De terugkeer van West-Irian tot het Indonesisch grondgebied. [0 Het uitvoeren van de opzegging der R.T.C.-overeenkomsten. Gistermiddag omstreeks tien voor half zes is, ongeveer acht kilometer ten oosten van Grave, een „Thunder- streak"-straaljager van de Nederland se koninklijke luchtmacht veronge lukt. De bestuurder van het een-per soonstoestel is om het leven gekomen. De straaljager is midden in het bouwland terechtgekomen. Het vliegtuig werd bestuurd door de 20-jarige ongehuwde sergeant-vlieger W. G. M. uit Medemblik. Het toestel was afkomstig van de vliegbasis Volkel van de Koninklijke Luchtmacht. Een Frans vliegtuig is gisteren te Biskra in Algerië neergestort. Er zijn 85 personen, onderwie drie vrouwen en twee kinderen, om het leven ge komen. Het toestel, een Dakota, stortte neer, toen het uit Biskra vertrok. Alle in zittenden vonden de dood. Twee passagierstreinen zijn maan dag in Kaapstad met elkaar in botsing gekomen. Ten minste 20 mensen zijn om het leven gekomen en velen wer den gewond. Het is een van de ern stigste treinongelukken In de Zuid- Afrikaanse geschiedenis. Argentijnse stakers hervatten werk Na president Aramburu's maatregel om de vijftigduizend man gemeente- personeel van Buenos Aires dat thans reeds drie dagen in staking is, onder de militaire tuchtwetten te plaatsen, heeft het stakingscomité de stakers op geroepen het werk te hervatten. Vol gens een officiële bekendmaking had het merendeel van de employes maan dagmiddag het werk hervat en ver wacht men dat dinsdag de toestand weer normaal is. Negentien gevallen van In een brief aan de voorzitter van de Veiligheidsraad heeft Israël negentien eevallen opgesomd van „infiltratie en strooptochten" vanuit de strook van Gaza. Abba Eban, de Israëlische vaste ver tegenwoordiger bij de V. N., zegt in het schrijven, dat dergelijke inciden ten „de onmiskenbare voorboden zijn van ernstige uitbarstingen van geweld pleging en terreur in het gehele ge bied". In de mededeling wordt niet ver zocht om bepaalde maatregelen. Ge vraagd wordt slechts de brief te laten circuleren onder de andere leden van de Verenigde Naties. Generaal Burns heeft bij Israël aan gedrongen, langs de grens met Gaza versperringen aan te leggen. Israël aanvaardde dit. DE BILT ZEGT: Veel bewolking Veel bewolking met hier en daar wat motregen. Dezelfde temperaturen of iets lagere dan gisteren. Overwegend matige wind uit noorde lijke richtingen. 9 De Parijzenaars kunnen niet kla gen, dat zij niets te lezen hebben. Naast de verschijning van reeds negen ochtend- en vijf avondbladen, zal er morgen een nieuw avondblad het licht zien. De uitgevers hopen een oplage van 50 tot 60.000 exemplaren te berei ken. Sedert de oorlog zijn meer dan 20 dagbladen opgericht en weer opge heven. kabinet INDONESIË heeft weer een ka binet. President Soekarno heeft de samenstelling van zijn „extra-par lementair nood-zakenkabinet" be kendgemaakt, dat onder leiding zal staan van ir. Djuanda als minister -president. Ir. Djuanda was minister van staat voor planning in het kabinet-Sastroa- midj o. Het 17 de Indonesische kabinet bestaat uit 23 leden. Ondermeer maakt er deel van uit Maengkom (partij loos).. Zoals bekend trad hij op als voorzitter van het landgerecht in de zaak tegen wijlen de heer Jungschlae- ger. De naam van oud-viee-president Hatta komt niet voor op de lijst van ministers. Volgens berichten heeft de president hem mogelijk bestemd voor de functie van voorzitter van een op te richten nationaal plan bureau. Politieke waarnemers zeiden, dat noch de samenstelling van het nieu we bestuur noch het kabinetsprogram veel verschilde van het ontwerp, dat de vorige kabinetsformateur Suwirjo opstelde. Soekarno heeft drie nieuwe portefeuilles ingesteld. Dc toestand Inmiddels gonst het op Sumatra nog van de geruchten. De militairen, die zich in de afgelopen week aan het ge zag van It.-kolonel Barlian op Zuid- Sumatra hadden onttrokken en hun hoofdkwartier hadden gevestigd op 'n vliegveld bij Palembang, zijn gisteren naar hun basis teruggekeerd, onder het consigne het kamp niet te verlaten. De terugkeer van de militairen naar hun standplaats zou de spanning in 't gebied verminderen. De situatie in Zuid-Sumatra kan weer normaal wor den door het terugtrekken van de spe ciale strijdkrachten. De woordvoerder van het leger in Djakarta heeft geweigerd commentaar te leveren op het besluit van de mi litaire commandant in Zuid-Sumatra om de voorlopige leden van de drie Sumatraanse bataljons op te roepen voor actieve dienst in dit gebied. De ministers, die de belangrijkste portefeuilles hebben, zijn: Ir. Djuanda, (partijloos), wordt premier; vice-pre mier Hardi (PNI); buitenlandse za ken: dr. Subandrio (partijloos); de fensie Ir. Djuanda (ad interim): bin nenlandse zaken: Sunasi Hardjadinata, gouverneur van west-Java (PNI); ju stitie: Maengkom (partijloos). Opnieuw contingent Noorse troepen naar M.-Oosten De Noorse nationale vergadering heeft gisteren eenstemmig besloten een nieuw contingent militairen ter be schikking te stellen van de internatio nale politiemacht in het midden-oos ten, ter vervanging van de troepen, die thans naar Noorwegen terugkeren. Regeringen plegen overleg Uit gewoonlijk betrouwbare bron verneemt Reuter, dat de Britse, Franse en Amerikaanse regering overleg plegen over de volgende stap: Mogelijk een beroep op de Veiligheidsraad. De Britse regering is van mening, dat de V.N.-resoluties over de vaart door het Suezkanaal volledig moe ten worden opgevolgd door Egypte en dat het Nauw van Tiran als een De minister van defensie, Strauss, heeft op een persconferentie verklaard dat West-Duitsland Amerikaanse tanks heeft besteld. Het contract is echter nog niet gesloten. Hij zei, dat West- Duitsland om practische redenen had besloten de M-48 te kopen. Het Britse koninklijke paar en hun gastheer, president Coty, in specteren de erewacht op het vliegveld Orly. (Voor verslag zie pagina 3). De Westduitse minister van lands verdediging Strauss, heeft te Bonn op een persconferentie verklaard niet te menen dat het, uit technisch oogpunt, mogelijk zou zijn West-Duitsland in de komende twintig maanden van atoomwapens te voorzien. De minister verklaarde voorts, dat de Sowjet-Unie de meerdere van de NAVO-landen is wat betreft de met gebruikelijke wapens uitgeruste strijd krachten. „Dit houdt in dat, indien wij zouden afzien van het gebruik van atoomwapens, Europa aan de Sowjet- Unie zou worden uitgeleverd", zei hij. In antwoord op een vraag ver klaarde de minister, dat, naar het scheen, buiten de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie en Groot-Brittannië, slechts Zweden bezig was met de ver vaardiging van atoomwapens. Een verdachte kandidaat gesteld voor tussentijdse verkiezingen. Dat gebeurt in Zuid-Afrika te Johannes burg. Ben Turok, een van de 156 ver dachten, die betrokken zijn bij het on derzoek naar hoogverraad in Johan nesburg, is namelijk kandidaat gesteld voor tussentijdse verkiezingen in de Kaapprovincie. internationale waterweg, open voor alle schepen, moet worden be schouwd. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft inmiddels bekend ge maakt, dat de Amerikaans-Egyptische onderhandelingen over het Suezkanaal nog niet zijn beslist. Als basis van de besprekingen dient het memorandum van president Nas ser. Washington blijft hopen, dat Nas ser zijn voorstellen zal wijzigen, voor dat het kanaal wordt geopend. Somber In Britse en Franse kringen ziet men de toestand somber in. Men voorziet een diplomatieke nederlaag voor het Westen, als minister Dulles er niet in slaagt president Nasser tot andere gedachten te brengen. Het wrak van het Egyptische fregat „Aboekir" is zondag niet, zoals aan vankelijk in de bedoeling lag, naar de Bittermeren versleept, waar het tot zinken gebracht zal worden. Er is geen reden voor het uitstel gegeven. Het Suezkanaal is nu geheel bevaar baar. Het bestuur van de Kon. Ned. Redersvereniging heeft met haar le den van de vereniging, die bij de vaart door het Suezkanaal zijn be trokken, besloten, dat overeenkom stig de mededeling der regering dient te worden gehandeld. Dus nog niet door het Suezkanaal varen. r.en Amerikaanse olietanker, waarvan de naam om veiligheids redenen geheim wordt gehouden, is als eerste schip na de blokkade door de Golf van Akaba in de Is raëlische haven Eilat aangekomen. Met de ruwe olie, die de tanker aan boord had, zal de nieuwe pijp leiding van Eilat naar Beersheba worden ingewijd. Op de foto ziet men het schip in de Golf bij Eilat. Op de voor grond houden Israëliërs, gewa pend met een zware mitrailleur, de wacht. Kind onder melkauto Het tweejarig jongetje van de fa milie v. d. H. uit Tiel is in een onbe waakt ogenblik de weg opgelopen en onder een melkauto geraakt. Het kind overleed ter plaatse. Een zakenman uit Turnhout in België vertelde een dezer dagen zijn vrouw, dat hij de spreeuwen, die zich in zijn garage hadden genesteld, wilde „vergassen". Hoe vrouwlief ook probeerde hem van dit voornemen af te brengen, de echtgenoot ging zijn eigen gang. Het liep echter zeer tragisch af. Da man werd korte tijd later gevonden, hangend over het stuur van zijn auto en met de voet op het gaspedaal. Het koolmonoxyde van de uitlaatgassen, die zijn garage vulden, had hem ge dood. Boodschap aan Koning Hoessein President Nasser van Egypte* heeft aan koning Hoessein van Jordanië een boodschap gezonden, waarin hij zich voorstander verklaart van een nieuwe Arabische topconferentie. In een boodschap, deelde hy mede, dat de Arabische landen op het ogen blik een kritieke periode doormaken, die voorzichtigheid vereist. Het imperialisme zal nooit toegeven aan Arabisch nationalisme dat zich De openbare aanklager, sir Reginald Mannigham-BuUer, heeft gisteren de doodstraf geëist tegen Adams. Zich tot de jury wendend, verklaarde hij, dat moord boven alle redelijke twijfel be wezen was. „Om deze reden, heren van de jury, stel ik U voor te erkennen, dat een juiste uitspraak van moord deze zaak moet afsluiten". Rechter Devlin vertelde, dat het een feit blijft en zo staat het ook in de wet dat niemand, ook een dokter niet, het recht heeft iemand opzette lijk van het leven te beroven. Hij wees er verder op, dat het on gebruikelijk is, dat de beklaagde niet werd verzocht eveneens te getuigen, waaraan hij toevoegde: deze zaak is echter in vele opzichten ongewoon en dit kan een rechtvaardiging zijn voor de ongewone toedracht. Sir Patrick maakte daarna gewag van het zeer merkwaardige gesprek, dat dr. Adams heeft gevoerd met de notaris, die het testament van mevr. Morrel in bewaring had. „Vele doktoren zullen ongetwa- Communistische opvoeding aanbevolen „Baboesjka", de Russische grootmoeder, moet een politieke heropvoeding krygen, aldus luidt het consigne, dat door het tydschrift „De Agitator" aan de propagandisten is gegeven. Het blad, dat een uitgave van het centrale comité van de Russische communistische partij is, schrijft, dat een aantal moeders en grootmoeders verre van socialistich denken. In talrijke gezinnen zijn zij echter de voornaamte opvoeders van de toekomstige generaties en het is moeilijk te zeggen, welke invloed groter is, die van de school of van „Baboesjka", aldus het blad, dat een communistische opvoeding van de groot moeders en huisvrouwen dan ook aanbeveelt. feld menen, dat er een onzuivere toestand ontstaat, wanneer een dok ter ernaar vraagt of hij vermeld is in het testament van de onder zyn invloed staande patiënte, of zich er ongerust over betoont, of dit wel 't geval is. Dit voorval wekt geen prettige indruk. Vele doktoren zouden onder derge lijke omstandigheden menen, dat de enige oplossing zou zijn het legaat niet te aanvaarden. Maar er bestaat een groot verschil tussen dit geval en een beschuldiging van moord", aldus de rechter. Devlin begon daarna te spreken over het verschil tussen de hoeveelheden voorgeschreven verdovende middelen en hetgeen mevr. Morell in feite toe gediend kreeg. „Het is duidelijk, dat zelfs wanneer er speciale injecties zijn gegeven, hiermede dit verschil niet is verklaard" zo zei hij. Vandaag zal de rechter zijn samen vatting van de zaak-Adams voor de jury voortzetten. Het Britse ministerie van defensie heeft bekendgemaakt, dat zaterdag zich een nieuwe kernontploffing in de Sowjet-Unie heeft voorgedaan. Bijzon derheden zyn niet gegeven. De Amerikaanse commissie voor kernenergie heeft de Britse bekend making bevestigd. De proef van za terdag is de achtste in een reeks kern proeven die in augustus 1956 is be gonnen, zo zegt de commissie. Het observatorium in Milaan heeft medegedeeld, dat de radio-activiteit in de lucht zondag twee en een half maal zo sterk is geweest als normaal, doch niet schadelijk voor mensen. opmaakt om alle overblijfselen van buitenlandse invloeden in het Arabi sche land, van de Perzische Golf tot de Atlantische Oceaan, te verdrijven, aldus Nasser. Kolonel Nasser betoogde, dat „Allah de arabische wereld een centrale positie in de wereld heeft gegeven om als schakel voor de vrede tussen de volken en vrije behouder van godsdiensten die zich via de Arabi sche landen verspreiden, te dienen", de Arabische landen mogen geen in vloedssfeer van oost of west worden. „Elke arabier heeft een plicht ten aanzien van Palestina", waar het be stuur in handen is „van onze gemeen- schapppelijke vijand", die plannen voor een nieuwe aanval bekend maakt. Tsjou en Lai naar Zuid-SIavië? Volgens officieel niet bevestigde be richten zou de Chinese premier Tsjou en Lai, in juni na een bezoek aan Tsjecho-Slowakije Zuid-SIavië bezoe ken. Voorstel van Stassen Van Westerse conferentiezijde wordt vernomen dat Harold Stassen, de Ame rikaanse vertegenwoordiger op de ont wapeningsbesprekingen, die thans te Londen worden gehouden, heeft voor gesteld dat de grote mogendheden hun bewapeningsuitgaven in de komende 2 jaar met een kwart zullen verminde ren. De Sowjetrussische vertegenwoordi ger Zorin had naar aanleiding hiervan verklaard, dat hij veel belangstelling had voor het Amerikaanse voorstel. Stassen had reeds voorgesteld de be- wapeningsuitgaven in het eerste jaar, dat door 'n ontwapeningsovereenkomst zou worden bestreken, met tien pro cent te verminderen. Hij had opgemerkt, dat de Verenig de Staten en de Sowjet-Unie het eens waren over een aanbeveling, dat de strijdkrachten van elk de twee en een half miljoen man niet te boven zou den mogen gaan en dat een maximum van 750.000 man zou moeten gelden voor de weermachten van Groot-Brit tannië en Frankrijk. 9 Er staat weer een vorstelijk hu welijk voor de deur. Prinses Marga rita van Baden, een 24-jarige nicht van de hertog van Edinburgh zal op 6 juni in het kasteel van Salem bij het Bodenmeer in het huwelijk treden met prins Tomislaf, de 29-jarige broer van ex-koning Peter van Zuid--Slavië. 9 De Deense politie zoekt naar een inbreker, die uit de gevangenis van West-Jutland verdwenen is. Men had ontdekt, dat hij tydens zijn straftijd zijn cel gebruikte als basis voor in braken in de omgeving, zyn buit ver borg hij op het gevangenisterrein.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1