BURGERLIJKE STAND Misdaad bij de Huttenberg? Het derde rijk en de Joden Waar zijn o nze schepen? Maandag 8 april 1937 ZEEUWSCH WEEKEND Plagina 5 «2)e IQadio brengt ons Verzamelavond van vroegere belijders Oplaag kerkbode vernietigd GOES Taal der feiten Overzicht Middelburgse Nutsspaarbank Atoom uit Eindhoven kampioen INWONING. Vele «yn de zuchten van hen die Inwo ning zoeken. Wanneer begint het le ven eigenlijk? Wy krygen daar nog al brieven over. Nu weer nadat een ambtenaar zei: als er maar meer ruimte voor Inwoning beschikbaar werd gesteld, schrijft een „hoofdbe woner", maar de Inwonings-narigheld houdt velen, die wel zouden willen, er van terug om een paar kamers be- sohikbaar te stellen. Toch geloven wy, dat deze maatstaf fout ls. Wy kennen heel ,héél veel gevallen waar Inwo ning zeer prettig gaat. En wy ken nen nog meer lnwonlngzoekenden, waarvan wij weten, dat die hen kry gen, zeer prettige mensen krygen. Maar helaas, waar wantrouwen is, valt dit moeilijk weg te werken en één geval van narigheid wekt by tientallen weerstand. Om die reden beperken wy ln de rubriek dan ook de behandeling van tnwoningsmoei- ïykheden. Wy doen dat liever per brief. Want anders werken wy er on bedoeld aan mee om de tegenstand tegen Inwoning groter te maken. Men vergeet namelijk, dat tegenover de twee of drie gevallen waar het mis ls, ontelbaar meer gevallen staan waar alles goed en prettig gaat. ONDER ONSJE. Toen mijn vader nog leefde, heeft mijn broer met hem een afspraak ge maakt, dat het huis op hem zou over gaan, vrijwel voor niets, na overlij den van vader. Dit staat op papier. Moet ik dit maar nemen? Wij zou den dat papier toch minstens moeten zien. Maar ook buiten dat: indien door deze transactie of afspraak uw wettig erfdeel werd aangetast, volgt hier uit, dat u hiertegen wèl maat regelen kunt nemen. Maar dan moet u toch werkelijk ook een notaris of advocaat raadplegen. ONGEVALLENWET-UITKEREN G Een lezer legt een probleem voor, dat wij hier even behandelen, juist om dat we op dit soort zaken geen ad vies kunnen geven. Hij moet van „de ongevallenwet" weer gaan wer ken, maar het kost hem naar zijn mening teveel pijn. Of dat nu juist is? Dit raakt een medisch probleem, waarover wij persé geen oordeel kunnen hebben. Meent hij, dat hij het werk weer moet be-ëindigen en wordt hem een uitkering geweigerd, dan zal hij dienen na te gaan, of be roep mogelijk is (dit is namelijk niet paogelijk bij een tijdelijke uitkering). Het best is deze zaak voor te leggen aan een vakorganisatie. LEEG HTJIS. Een lezer erft een zwaar belast huis en hjj kan dat financieel niet dragen, dus gaat hij tot verkoop over. Het huis staat leeg, want de erflater woonde er in. Een leeg huis brengt heel wat meer op, dan een bewoond huis. Nu gaat de burgemeester van het dorp, waar dit huis staat, tot directe vordering over. Kan hij daar nu iets tegen doen, want verkoop wordt zó vrijwel onmogelijk en lezer krijgt flinke schade. Dit ls zeker DINSDAG 9 APRIL 1957 HILVERSUM I (402 m.) KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en Ht. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Oram. 8.50 V. d. huisvr. 9.35 Waterst. 0.40 Lichtbaken, caus. 10.00 V. d. kind. 10.15 Gram. 10.30 Schoolradio. 10.55 Oram. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Angelus. 12.03 Gram 1230 Land- èn tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. 13.20 Lichte muz. 13.50 Gram. 14.00 Schoolradio. 14.20 Gram. 14.30 V. d. plattelands vrouwen. 14.40 Promenade-ork. en sol. 15.30 Lichte muz. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V. d. jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Rijks delen Overzee: Ir. W. Spoon: Nieuw- Guinea's economische ontwikkeling en het Kon. Instituut voor de Tropen. 18.00 Lichte muz. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Metropole ork. en solist. 19.00 Nws. 19.10 Uit het Boek der boeken. 19.20 Harprecital. 19.45 Act. 20.00 Lijdens meditatie. 21.00 Pianorecital. 21.30 Een Hollands binnenhuis, caus. 21.45 La Finta semplice, opera buffa. 23.00 Nws. 23.1524.00 Nieuwe gram. HILVERSUM II (298 m.) AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 V. d, vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. Ï1.00 Lichte muz. 11.30 Pianorecital. 122.00 Amus. muz. 12.30 Land- en tuin- b.meded. 12.33 Orkestconc. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole- ork. 13.55 Beursber 14.00 Gram 14.40 Schoolradio. 15 00 V. d. vrouw. 15.30 Viool en piano 16.05 Blaaskwintet. 16.30 V. d. jeugd. 17.20 De dierenwe- Ïeld en wij, caus. 17.30 Lichte muz. 8.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Dans- muz. 18.55 Paris vous parle. 19 00 V. d. kind. 19.05 Koorconc. 19.45 Film- praatje. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.15 De Antwoordman. 22.30 Tenor en Siano. 22.55 Ik geloof, dat.... 23.00 'ws 23.15 Koersen v. New York. 23.16 Journ. en New York calling. 23.35 23.55 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: 14.4515.45 Brits Kon. bezoek aan Parijs. 20.30 Journ. en weeroverz. 20.4522.30 Filmprogr. BRUSSEL (324 m.): 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.11 Gram. 15.30 Internat, stu- dentenzangwedstr. 15.50 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Orgelspel. 16.30 Vlaam- |e muz. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.45 oekbespr. 18.00 Jeugd en muz. 18.30 d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Caus. 20.00 V. d. vrouw. 21.00 Gram. 22.00 Nws. 22.11 Kamermuz. 22.50 Gram.22.5523.00 Nws. mogelijk. Lezer moet dan een advo caat in de arm nemen, die 'n proce dure voert op grond van „onrecht matige daad Indien de belangen van de eigenaar namelijk zo met de voeten worden getreden, kan dit als onrechtmatige daad worden be schouwd. U ziet dus: er zit wel een kansje op succes inals u maar durftl DB SCHADE. Wat is nu de norm voor schroeischade, want die betaalt mijn verzekerings maatschappij niet uit. Het gevolg is, dat een regenjas, die ongemerkt (ter wijl ik die aan had) even tegen de kachel heeft gehangen, niet werd vergoed. Wij zijn het in dit geval niet met de beslissing van de be treffende inspecteur eens. Deze jas was niet bij de kachel te drogen ge hangen (dan zou inderdaad vergoe ding kunnen worden geweigerd), maar hier is werkelijk sprake van een evenement. Neemt u nog eens contact op rechtstreeks met het hoofdkantoor van die maatschappij, want deze instelling staat als zeer coulant bekend. POUS. Een lezer heeft een pensioen bij een overheidsinstelling t.z.t. Verder be taalt hij natuurlijk ook AOW en heeft daarnaast nog een flinke polis. Nu vertelde men hem, dat er een ze kere korting op zijn „overheids-pen- sioen" wordt toegepast. Dat is juist. Maar dat ook rekening zou worden gehouden met de uitkering van zijn levensverzekerings-polis is niet juist. Men alles, wat men zélf aan bezit of inkomen heeft wordt, geen reke ning gehouden. NALATENSCHAP. Uw gewezen schoonzoon maakt geen aanspraak op een deel van de erfe nis van u of uw echtgenote. Nu zijn vrouw is overleden, is de huwelijks gemeenschap verbroken en is er geen band meer tussen u en hem. Wel zouden de eventuele kinderen in plaats van hun moeder erven, maar er zijn geen kinderen. ONMOGELIJK. Opgaaf: De bomen van mijn buurman staan tegen de scheiding. Dus in de kamers alles donker. Hoe kunnen we hier iets tegen doen zonder ruzie? Dat laatste lijkt ons een onmoge lijke opgaaf, nu die buurman vrij willig niets wil veranderen. Want procederen is nu de enige mogelijk- held en dat zal die buurman niet direct vriendelijk stemmen, nu hij zo erg aan de bomen is gehecht. U mag alles wat overhangt, ook zelf snoeien. En ook dan die buurman maar boos kijkenl SEDERT DE IN 1949 gebouwde Ma- ranathakerk der hervormde gemeen te in Den Haag in gebruik werd ge nomen, hebben daar 160 personen be lijdenis van hun geloof afgelegd. De predikant der Maranathakerk, dr. W. Aalders, zegt in zijn gemeentebericht, dat hij met een groot gedeelte van hen nog contact heeft, mondeling of schrif telijk, want er zijn er vertrokken naar alle werelddelen. Maar toch zijn er heel veel van wie hij niets weet. Wo nen zij nog in de stad? Komen zjj nog in de kerk? Welk werk hebben zij te genwoordig? Zijn ze misschien ge trouwd? „En dan wilde ik, dat ik méér tijd, méér kracht, méér dagen en avon den had, om ze allen nog eens langs te gaan en te informeren Omdat dit niet mogelijk is, heeft dr. Aalders thans een „verzamelavond" belegd, waarop hij zoveel mogelijk „oude belijders" uit de 160, die eens in de Maranathakerk hun jawoord ga ven, hoopt te ontmoeten. Ingezonden Mededeling (adv.) 3 NADAT DE MECKLENBURGISCHE Kirchenzeitung van 17 maart verbo den was omdat zij berichtgeving over de synode der evangelische kerk in Duitsland had, is ook het nummer van vorige week inbeslaggenomen door de Oostduitse autoriteiten. De enige re den, waarom dit gebeurde zat in de mededeling der redactie: „Daar de be sluiten van de synode te Spandau in tussen al uitvoerig in de dagbladpers vermeld en besproken zijn, is het niet actueel meer het op de synode ver handelde, met uitsluiting van het ge wraakte punt (bedoeld is de kwestie van de geestelijke verzorging in het Westduitse leger) hier alsnog te be handelen". Aangezien de Oostduitse heren had den verordend, dat geen enkel be richt over de geestelijke verzorging van het leger in de kerkelijke pers mocht verschijnen, was dit bericht met de daarin voorkomende aandui ding al voldoende om de hele oplaag van het Mecklenburgse kerkblad te vernietigen. Geboren: Hendrik M., z.v. J. Guiljam en J. v. d. Slikke te Borssele; Jacoba M., d.v. J. W. Moeleker en D. v. d.Berge te 's Gravenpolder; Alexander C., z.v. H. Rol en A. E. Tazelaar; Erick C. A., z.v. M. Oudeman en J. N. Corstanje; Cornelia H. S., d.v. G. Rejack en S. Kraak; Ignati us, z.v. D. Spruit en M. Y. Postma; Johan A., z.v. P. J. Lipiyn en E. C. Jap-Tjong; Peter, z.v. L. Jobse en W. P. Broeksma; Geertruid C., d.v. B. Gelok en J. Nijsse; Hubrecht J., z.v. M. Koens en A. Grim- minck te 's Heer-Arendskerke; Elizabeth M., d.v. H. G. Maas en A. K. Weststrate te EUewoutsdijk; Joost, z.v. J. Brouwer en M. Nieuwenhuijzen te Kapelle; Boude- wijn, z.v. P. S. Marinussen en L. Koole; Magdalena M., d.v. J. v. d. Visse en S. Sturm; Abraham B.„ z.v. B. Wattel en T. Hoekwater; José R., z.v. G. A. Luijk en W. A. de la Houssaije, te Kloetinge; Dina M., d.v. M. Th. van Doorn en J. van Hek- ke; Hendrik, z.v. B. Wagenaar en A. Oo- men te Kruiningen; Ronald H., z.v. L. W. H. Taribuka en N. Tabita te Kruiningen; Maatje J., d.v. J. J. Cappon en M. M. Willeboer. HET IS MOEILIJK een woord te vinden, dat zelfs maar bij be nadering uitdrukking kan geven aan de gevoelens, die zich van de lezer van het boek „Het derde rijk en de Joden" meester maken. Met ontzetting en huivering staart men in een afgrond van een als systeem geproclameerd en tot in de uiterste konsekwenties doorge voerde sadisme. En men pijnigt zich met de gedachte van het waarom", vraagt zich af welke toch de diepste motieven konden zijn, die aan deze grootste massa moord aller tijden ten grondslag hebben gelegen. Het was ons niet mogelijk dit boek achter elkaar uit te lezen. Het benauwt de lezer, het grijpt hem in het hart. ZES MILJOEN JODEN, mensen als wij, zyn in de laatste wereldoorlog op gru welijke wijze door de nazi's ter dood gebracht, in gasovens, door kogels of hoe door degenen, die de schuldigen (voor zover zij nog in leven waren) na de oor log voor de rechters daagden of door de rechters zelf, maar is het resultaat van berekeningen door leiders van deze mas samoordenaars zelf opgesteld. Al is er dan in het na-oorlogse Duitsland verschil van mening over een miljoen meer of minderHet klinkt luguber, maar een dergeiyk meningsverschil ls óók type rend voor het huidige Duitsland, waar verschilende kopstukken die ook nu weer (of nog) de lakens uitdelen, zich ernstig gecompromitteerd voelden door de ver schijning van „Das dritte Reich und die Juden", waarvan het Nederlandse werk een bloemlezing is, aangevuld met docu menten over de Jodenvervolgingen in Nederland. TWEE DUITSE HISTORICI, Léon Po- liakow en Jozef Wulf, hebben de grote moed gehad dit boek te schrijven. Zij hebben niet hun oordeel gegeven, maar slechts de feiten laten sDreken. Feiten, zoals zy die vonden ln honderden groten deels geheime documenten uit de archie ven der Geheime Staatspolizei van het derde rijk. zy hebben in hun boek tal van verklaringen opgenomen van figuren, die het als de mooiste opdracht van de führer beschouwden de Joden te vernie tigen. Op brute wyze of meer „verfijnd" in de vorm van „wetenschappelijke" proe ven. Want men mag niet vergeten, dat niet alleen de SS-ers met hun laarzen moordenaars waren, maar ook de lieden, die een wetenschappelijke vorming had den en zich Herr Professor mochten noe menEn zo doet de wel bijzonder op merkelijke omstandigheid zich voor, dat in feite de nazi's zelf dit boek hebben ge schreven. HET HEEFT GEEN ZIN in het bestek van dit artikel een nadere omschrijving te geven van de inhoud van het boek. Wij zullen het allen zelf moeten lezen,niet om de haat aan te wakkeren tegen de be drijvers van zoveel misdaden, maar om ons te realiseren waartoe de mens (ook u en ik!) komen kan, als hij de Bijbelse normen van gerechtigheid en naastenlief de, van waarachtige humaniteit en eer bied voor het leven van de ander laat vallen en die vervangt door een stelsel, een wereldbeschouwing, die rechtstreeks wordt gedicteerd door de duivel, die im mers dé grote mensenmoordenaar van den beginne is. Dit ls wel de diepste achter grond, die ons verder brengt dan het zoeken naar „historische verklaringen" van hetgeen ls gebeurd en dat uiteinde- ïyk zyn gruweiyke climax vond in de concentratiekampen. By het lezen ervan moet men meermalen denken aan het feit, dat er op de wereld nog altyd martel kampen bestaan en dat wij er daad werkelijk niets aan kunnen doen HET DERDE RIJK EN DE JODEN is een uitgave van Seheltema en Holkema N.V. te Amsterdam en werd samenge steld door H. Wielek, wiens echtgenote de documenten (waarvan een groot aantal ln facsimile ls opgenomen) vertaalde. Bij de uitgave speelde het winstmotief geen boek, dat ƒ7,90 kost, dan zal dit worden bestemd voor het kinderdorp Kfar Juli ana in Israël. T. JOHN. HIDDENS ons dagelijks vervolgverhaal 7) II. Als Jan Kamps van Albertien ge waar wordt, dat haar zwager de boer derij en al het land gehouden heeft en dat ze helemaal platzak er van daan gegaan is, kijkt hij haar ver wonderd aan. Wat vertelt ze hem daar? Albertien wil zich er niet- verder over uitlaten, zij schaamt zich voor de schulden die haar man gemaakt heeft. Laat dat maar tussen haar en Wiecher blijven. Maar Jan Kamps wil er toch wel eens wat meer van horen. Niet dat hij zo nieuwsgierig is, maar hy vraagt zich af of het allemaal wel waar ls. Stel je voor dat Albertien bedrogen werd! Hij probeert gewaar te worden hoe de vork in de steel zit en tenslotte vertelt Albertien het hem maar. Er waren schulden. Nogal veel. Schulden? Jan Kamps kijkt verbaasd. Onge lovig kijkt hij. Schulden? En wist ze dat wel? Nee zij werd altijd buiten de zaken gelaten. Och ja, dat is Jan ook wel bekend. Maar is dit wel zuivere koffie? vraagt hij. Natuurlijk wel. Albertien twijfelt niet aan de eerlijk heid van haar zwager. Kijk eens, als p hij oneerlijk wou zijn, had hij haar die broche niet nagebracht! Zo. Maar Jan is nog niet erg overtuigd. Hij weet hoe Wiecher bekend staat. Maar wie kan hier iets bewijzen? De man die een antwoord zou moeten ge ven, ligt in het graf. Toch kan Jan over deze dingen moeilijk zwijgen. Hij laat wel eens het een en ander los, en dat snelt dan al spoedig het hele dorp door. Albertien is met haar kinderen zon der een cent aan de dijk gezet! Dat is verschrikkelijk! Wat heeft ze gezegd? Heeft haar zwager haar nog goed be handeld ook? Met dat geld? Zo, zo! Als het maar waar ls! Bovendien had hij dan wel wat meer medelijden mogen tonen! Iedereen is verontwaardigd. De op geschoten jongens van het dorp scho len samen achter de hooischuur van Otto Koster. Het is een donkere avond in mei. De sterren flikkeren alsof het vriest. De oude kersebomen laten hun bloesem neer als sneeuw. De wind ruist zacht. De jongens smeden mompelend hun plan onder de vallende blaadjes. Het huis van Wiecher ligt daar duis ter temidden van het wilde erfgewas, onder de vier eiken, de hoogste van het dorp. Daarnet was er nog licht in huis, een klein schijnsel achter de diepe spelonk die de baanderhoek vormt. Het deed je denken aan de ro versholen uit verhalen die in de win termaanden door de ouden bij het haardvuur zijn verteld. Het besluit is gevallen en twee da gen laten voeren ze het uit. Wiecher is die dag te paard naar een jarige oude tante, een verjaardag die hij nooit overslaat natuurlijk met het oog op een mogelijke erfenis! Hij blijft dan altijd een nacht uit, en die nacht zul len ze weten te benutten! Hij wordt daarginds waarschijnlijk getrakteerd maar hier in ieder geval! Eensgezind trekken ze op naar zijn erf, voorzien van knuppels en zwaar der hout. De baander is gesloten, natuurlijk. Ze kunnen hem rammeien, maar ze kunnen ook wel door het dak! Wie staat er even bok? Eén, twee. Woest rukken ze het stro van de lage achterwand, naast de baander hoek. Steeds meer handen slaan toe het stro valt bij de muren neer en vormt een ritselende wal. Duister gaapt de opening in het dak een gat dat snel in omvang groeit. Overal bewegen de schimmen. Soms klinkt er een waarschuwing: Denk er om de ene helft! De helft van Albertienl De andere mag hij houden!" Ze grinneken. Als katten glijden ze over de nok. Ineens een schreeuw, iemand tuimelt naar beneden, glijdt met een vaart langs het dak en stort in de hoop stro aan de voet van de muur. Dat is zijn geluk. Heeft hij zich bezeerd? Nee, hij is er best afgekomen. Afgevallen, bedoelt hij zeker! Weer gegrinnik. Gelukkig, dat ze dat stro er hadden neergespreid! Of ze ook nuttig werk doen, hè? Vrolijk zetten ze hun sloperswerk voort. Een paar willen het woonhuis in, om eens te kijken of die ketting daar misschien ligt, dan hoeft Wiecher daar zelf niet meer naar te zoeken. Ondertrouwd: P. Jonkhof, 22 j. en W. v. d. Jagt, 2 3j.; J. Louwerse, 27 j. en A. Flipse, 20 j.; W. Koppejan, 26 j. en M. M den Herder, 33 j.; D. J. Dirks, 29 j. en A. M. W. Overbeeke, 22 j.; G. Eikelenboom, 32 j. en C. P. Slabbekoorn, 24 j.; K. F. Kooien, 23 j. en H. C. Eiff, 21 j. Gehuwd: C. v. d. Guchte, 23 j. en J. P. v. d. Weele, 19 j.; H. Capello, 25 j. en H. P. Schrier, 19 j.; M. M. Does, 49 j. en A. W. Schryver, 37 j.; H. C. den Butter, 28 j. en J. H. Bruins, 27 j.; C. Caljouw, 28 j. en L. W. M. Becude, 21 j.; A. v ,d. Velde, 20 j. en J. Foudraine, 25 j.; J. Martijn, 32 j. en M. J. Schipper, 29 j.; Jkh. G. C. Six, 28 j. en E. J. P. de Groof, 26 j.; P. Jonkhof, 22 j. en W. v. d. Jagt, 23 j. Overleden: C. Blok, 73 j., wedn. v. M. Boot te Yerseke; F. M. Geense, 45 j„wed. v. A. Goeree te Kruiningen; T. P. de Kor te, 80 j., e.v. C, J. Steutel; A. H. Schou- wenberg, 75 j., e.v. C. van Noorden; C. Bosman, 68 j., e.v. M. G. Hoogstrate te Yers<;ke;P. J. Goovers, 83 j., e.v. E. Bruel. BRU1NISSE Geboren: Arieta, d.v. J. Schults en J. A. Verspoor; Marinus C. en Christiaan M„ zoons van L. P. Okkerse en N. Gro- chal (Oostem-yk). Gehuwd: W. Haeck, 30 j en J. M. Bal, 22 j.; C. M. Padmos, 25 j. en C. Haeck, 25 j. Overleden: H. Stouten, 76 j. wedn. v. G. Goudzwaard; J. van der Sluis, 87 j., weduwn. v. J. van der Wekken; N, de Koning, 26 j. te Goes. OOMBURG Geboren; Frans, z.v. J. Provoost en M. J. Franchimont; Pieter, z.v. J. Minder- houd en L. F. de Visser; Jacob, z.v. N. Minderhoud en C. de Visser; Sabine H., d.v. F. G. Vaandrager en M. van 't Hoff. Ondertrouwd: P. J. Dingemanse, 29 J. en C. D. van Dullemen, 22 j.; J. N. van Hanja, 54 j. en A. A. M. Wiener, 38 j.; D. Passenier, 51 j. en J. M. de Vlieger, 52 j. HE1NKENSZAND Geboren: Maatje, d.v. J. Steketee en M. N. Duivewaarde. Overleden: C. Bos, 81 j. e.v. S. Breviel. KORTGENE Geboren: Neeltje, d.v. P. Hoogstrate en P. C. Sonke; Gesina S. C., d.v. A. Schip pers en A. P. Oranje; Laurina E., d.v. A de Bruine en N. van de Velde; Adriana N., d.v. F. Verwei en M. A. Wisse; Jo hanna A. C., d.v. D. J. Anemaet en L. de Buck; Pieter M., z.v. M. M. van Liere en M. van den Berge. Ondertrouwd; T. de Fouw, 22 j. en N. Lambrechtse, 21 j.; C. Voshol, 24 j. en E. M. de Boo, 22 j. Gehuwd: A. H. Zuydweg, 25 j. en S. P. de Fouw, 23 j. Overleden: A. P. de Looff, 81 j., wed. van A. Bouwense; J. A. Visser, 59 j., e.v. E. Groenleer. KRUININGEN Geboren: Annechien S., d.v. J. Oljan» enS. N. H. Kramer; Anthonie D., z.v. A. D. Feijtel en A. Hout; Cornells L., z,v. L. M. Nikerk en C. Zuijdweg; Johanna G., d.v. M. van Burg en L. J. Houtekamer. Ondertrouwd; J. Lokerse, 23 j. en F. M. van den Berge, 20 j.; D. Driesse, 26 j. en M. N. Harthoorn, 20 j.; C. F. Wieland, 22 j. en W. Potters, 18 j.; J. M. Adam, 13 j. en M. Sinke, 27 j.; P. J. Slabbekoorn, 23 j. en J. Verlare, 22 j. Gehuwd: M. Maas, 29 j. en A. Poleij, 24 j.; J. Koeman, 23 j. en M. J. Wonder- gem, 20 j. Overleden: J. M. de Leeuw, 61 j., e.v. C. S. van Ertvelde. NISSE Geboren'. Johanna P., d.v. A. Mol en M. Priem; Gerard J„ z.v. L. Nieuwen- huijse en M. Moerman. SINT LAURENS Geboren: Jan, z.v. D. Lorier en L. Francke. Overleden: E. Pouwer, 61 j., geh. gew. met L. Louwerse. VROUWENPOLDER Geboren: Albertha C,, d.v. J. van da Wal en A. C. Wolf; Pieternella W„ d.v. C. Corbijn en P. Verhage; Mam-ten L„ z.v. J. Wouters en S. de Regt; Joost, z.v. F. Sturm en M. van den Broeke. Ondertrouwd: P. Louwerse, 27 j. en M. J. J. Duvekot, 23 j. Overleden: S. Osté, 47 j., e.v. M. Meij- ers. WESTKAPELLE Geboren; Pieternella C. C„ d.v. W. Lia- vense en L. Kleinepier; Johanna P., d.v. H. Lievense en K. Verhulst; Aarnout, z.v. W. Huibregtse en T. Brasser; Willem A., z.v. A. van Sighem en S. de Lange; Kornelis, z.v. J. de Pagter en J. W. Min derhoud. Gehuwd: L. deVos, 52 j. en H. E., M. Brett, 45 j.; L. van Sighem, 27 j. en J. F. Labruijere, 22 j. Overleden: B. Slabber, 89 j„ wed. van P. Verhage; M. J. N. van der Hidde, 54 j., e.v. W. Rodenburg. YERSEKE Geboren: Esdra J„ z.v. J. Slabbekoorn en C. J. Minnaard. Ondertrouwd: C. M. Boot, 21 j. en A. Daane, 26 j.; D. J. Padmos, 30 j. en M. A. W. Verwijs, 22 j. Gehuwd: C. J. Zoetewey, 23 j. en J. A. H. Bom, 23 j. Ingezonden mededeling (adv.) Last van zenuwen! Mijnhardt's Zen uw tabletten helpen U et overheen. mmmmm Vrydagmiddag om 16 uur waren de volgende schepen Hansweert gepas seerd: Rijn Schelde 3, Rijn Schelde 8, Tos- cania, Stad Amsterdam 1, Tasmania, Persia, Stad Amsterdam 3, Mevo, Rijn Schelde 15, Rupel, Polonla, Libia, Al- pula, Wandria, Paula Jean, Pberalp, Gerdl, Limburg, Tanja, Olievos 1, Al batros, Nema, Salf 16, Salf 14, Palma, Elodle, Goad, Josephine, Norbert, Jo hanna, Alida 2, Geertje, Providentia, Express 124, San Antonio, Hannover, Icar, Sfax, Volnau, Neska 6, Rofra, Migna, Telegraaf 21, Belllnzona, Patria, Argo, Secunda, Eduard Jan, Express 236, Niedersachsen 7, Rhenus 13, Bella, Sybilla, Martha Antoinette, Jaco, To- land Geldner, Dirk Bartels, Werbel, Damco 117, Tavel, Pittsburg, Leja, Arnhem, Spera, Kiwu, Ingona, Rhenus 86, allen naar België; Wilmar, Liege, Sicllia, Aneja, Pax, Telegraaf 6, Cha- rente, Niger, Marilou, Rocca, Elisabeth, Esso Nederland 2, Flotov, Hermann Althof, Mistral, Wasingenstein, Damco 209, Esso Nederland 1, allen naar Rot terdam; Pro Patria, Peanfra, Vllst, Gandia, Agathe, Albatros, Oberalp, allen naar Amsterdam; Marinus Tarde, Concordia, Renan, Meursault, Verzy, Peko, Hillegersberg, allen naar Dor drecht; Mathllde, Rea, Rio, Sperzanza, Willem Adri, Joma, Leta, Mavico, Leentje Y, Dranaco 10, Sperwer, Irene, allen naar Kerkdrlel; Vera Cruz, Sant- mar, belden naar Harculo; Netty, Au- ny, belden naar Heerwaarden; Coöpe ratieve 2, Coöperatieve 2, beiden naar Het maand-overzicht van de Middel burgse Nutsspaarbank vermeldt bij het begin van maart een tegoed van f 14.234.069,67 (v.j. f 14.206.515,17)in gelegd werd f 455.568,52 en terugbetaald f622.820,79; tegoed op het eind van de maand f 14.066.817,40. Nieuwe rekenin gen 84 en rekeningen op het einde 13.806. Kantoor Middelburg: tegoed by begin f 11.919.752,80; ingelegd f371.975,05 en terugbetaald f531.417,44; tegoed bp het einde f 11.760.310,41. Nieuwe rekeningen gen 73, rekeningen op het einde 11.980. Ztidag Oostkapelle: Inleg f 10.401,10 en terugbetaald f890; nieuwe rekenin gen 3. Agentschap Kruiningen: tegoed bij begin f 6688,96, Inleg f 293,40 en terug betaald f1500. By het schoolsparen bedroeg het te goed bp het begin f 65.141,49; Ingelegd f3177,91 en terugbetaald f3177,91; te goed bij het einde f 66.588,39. In totaal (Wordt vervolgd) zyn 16 baby-boekjes afgegeven. Vlaardingen; Anna naar Hengelo; VI- talls naar Deventer; Lemavle 7 naar Utrecht; Johanna naar Amerongen, Purfina 29 naar 's-Bosch; Theodorua naar Arnhem; Corjo naar Vlissingen; Hoop op Welvaart naar Hellevoetsluls; Anita naar Stein; Adrianus, Harma, beiden naar Velsen; Johanna, Gounod, fielden naar Straatsburg; Tankmotor 3, Ryn Schelde 9, Ollevos 3, Maria, Co lumbia, Columbia 2, St. Rita, Jungfrau, Goede Hoop, Elba, Stad Heyst, Stad Kortrijk, Betty, Guinea, Cobag 9, Hil- debrandt, allen naar Duitsland; Ex press 60, Maingau 2, Maingau 5, Rhe nus 133, Nirolo, Marmorera, Express 39, Libel, Jaxo, Mavexmotor XI, Schau- enberg, allen naar Basel. In de landelijke overgangsklasse van de tafeltenniscompetitie werd Atoom uit Eindhoven kampioen, want Wifra II moest er in eigen huis met 37 aan geloven. Carbon III bleek net niet opgewassen tegen het Vlissingse Wil- no, dat door een benauwde 46 over wining twee kostbare punten verover de. Carbon III degradeert door deze nederlaag naar de tweede klasse. Will van Zoelen trok b(j Dordrecht aan het kortste eind (82) en dus moet de wedstrijd Wilno-Will van Zoe len, die vanmiddag in Vlissingen wordt gespeeld, beslissen, welke van beide teams degradatiewedstrijden moet spelen. Wilno heeft daarbij reeds aan een gelijkspel genoeg en speelt bovendien in eigen zaal. De promotie- en degradatiestrijd gaat tussen de kampioen van Zeeland (Sorry uit Vlissingen), Gouda (Vriendenschaar) en Den Haag (nog niet bekend). Eendracht kreeg in eigen huis een stevige 28 nederlaag te slikken van USV, terwijl BSM en Irene eerlijk deelden (55). De stand is: Atoom 19—34; Eendracht- 19—28; Wifra II 19 —27; USV 19—26; Irene 20—25; BSM 1924; Dordrecht 1918; Tilburg 19 12; Wilno 197; Will van Zoelen 19—6; Carbon III 19—3. Op de openbare gebouwen ln Zuid- Afrika zal in het vervolg niet meer de „Union Jack" gehesen worden. Vrijdag is in de Zuidafrikaanse staatscourant de wet afgekondigd de kort geleden door het parlement is aanvaard en die bepaalt, dat Zuid-Afrika nog maar 'n officiële vlag zal hebben, n.l. het Zuid afrikaanse oranje-wit-blauw.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 5