Ned. regering adviseerd: Nog geen schepen door Suezkanaal C.H.U. VAART NIET IN KIELZOG VAN EEN ANDERE PARTIJ" Amerikaanse luchtmacht in staat Westers fort te houden Burgeroorlog op Zuid-Sumatra niet denkbeeldig Akkoord over politiemacht in Egypte Engelse stakers hervatten werk Onlusten in Pools stadje De heer H. W. Tilanus te Goes PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Wapen verzendingen naar West-Duitsland? Makarios van de Seychellen vertrokken Miaister Zijlstra legde kraos in Kaapstad Nu ook Griekenland gewaarschuwd Scherpe kritiek van Natsi op „de burger Soekarno" Amerikaanse geleide projectielen voor Engeland ft Zi) steunt de regeringspoli tiek Weer grensincidenten bij Israël Amerikaanse diplomaten in Hongarije aangehouden Perzen gearresteerd wegens moord op Amerikanen Hoofdkantoor: L. Vorststraat 00, Goei Telefoon 2438. By geen gehoor: 3987 (red.) en 2970 (adm.). Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- straat 35. TeL 2009 en 3162; Vlissingeni Nieuwstraat 68, TeL 320; Terneuzen: Dij kstraat 2028. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeenwsch Dagblad 13e Jaargang No. 3673 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq. de Smit Maandag 8 april 1957 niecwdorp is gr bijna! (zie pag. 2) Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 5.57 u., onder 19.27 u. Maan op 13.18 u., onder 3.11 u. Hoogwater dinsdag 9 april. Vlissingen: 8.52 u. 1.46 m., 21.29 u. 1.25 m. Terneuzen: 9.17 u. 1.64 m., 21.56 u. 1.43 m. Wemeldinge: 10.11 u. 1.37 m., 22.54 u. 1.3 m. Zierikzee: 9.54 u. 1.21 m., 22.33 u. 0.97 m. Toestand in M.-Oosten nog steeds gevaarlijk Scholieren op Cyprus „staken" In vele Cyprische steden zijn de leer lingen van middelbare scholen weg gebleven, teneinde op deze wijze te protesteren tegen de ter dood veroor deling van vijf jonge Cyprioten (twee der veroordeelden waren scholieren). Er zyn protestboodschappen naar gouverneur Harding gezonden. Er heeft zich tot nu toe geen enkel incident voorgedaan. Naar in Cairo is vernomen, heeft dr. Ralph Bunche, plaatsvervan gend secretaris-generaal van de Ver. Naties, met de Egyptische autoriteiten een akkoord bereikt over de status van de internationale politiemacht in Egypte. Deze overeenkomst zou de volgende punten omvatten: de vaststelling van een bestandslinie overeenkomstig 't Egyptisch -Israëlische bestandsakkoord van 1949 en de aanvullingen van 1952 en 1954. een gedetailleerde regeling met betrekking tot de taak van de VN-troepen langs deze demarcatielinie. M de overbrenging van het hoofdkwartier van het politieleger van Gaza naar Rafah. In de overeenkomst zou voorts de demllitarisering van de zone van El Audj a zijn vastgelegd. Evenwel, de toestand blijft in het Midden-Oosten, ondanks de overeenkomst, gevaarlijk. Althans secretaris-generaal Hammarskjoeld heeft verklaard, dat de situatie kritiek blijft. HAMMARSKJOELD Situatie kritiek.... Ook de Nederlandse regering ls van mening dat er rondom Suez nog vele gevaren dreigen. Want naar het ANP verneemt heeft de regering aan de Ne derlandse Redervereniging medege deeld, dat het haar voorlopig onge wenst lijkt dat Nederlandse schepen het Suezkanaal bevaren. De redervereniging heeft de mede deling der regering aan haar leden doorgegeven. Zoals bekend heeft Nederland in de Verenigde Naties het standpunt inge nomen dat de vaart door het Suez kanaal vrij dient te zijn voor schepen van alle nationaliteiten. Kanaal bijna vrij Een VN-woordvoerder heeft in Cairo verklaard, dat generaal Wheeler bin nen 48 uur bekend zal maken dat het Suezkanaal voor alle schepen openge steld kan worden. Dit is twee dagen vroeger dan men aanvankelijk gedacht had. De berging van het laatste obstakel voor de scheepvaart, 't fregat „Abou- kir" is nog vlot verlopen. Het werd naar de Bittermeren gesleept. Zaterdag is voorts nog een nieuw wrak in het kanaal ontdekt, een sleep boot van 50 ton, ter hoogte van kilo- meterpaal 87. Dit wrak ligt echter bui ten de vaargeul. Generaal Wheeler heeft zaterdag onmiddellijk een Ita liaans bergingsvaartuig opdracht gege ven het wrak zo spoedig mogelijk te lichten. Sowjet-ambassadeur terug in Tel Aviv De Sowjet-ambassadeur in Israël, Abramof, die vorig jaar november naar Moskou teruggeroepen werd uit pro test tegen de Israëlische inval in Egypte, is zaterdag in Tel Aviv te ruggekeerd. Militaire leiders N.A.V.O. bijeen Zevenhonderd stakende werfarbei- ders te Tilbury hebben zich bereid verklaard, maandag het werk te her vatten, op voorwaarde, dat er tegen hen geen represailles zullen worden genomen en dat de arbeidskrachten, voor wie er feitelijk geen werk is, toch in dienst worden gehouden. Deze 700 man waren in staking gebleven, toen hun collega's elders in het land donderdag j.l. weer aan het werk wa ren gegaan. Intussen hebben de partijen bij de onofficiële staking van vijftienhonderd ladingklerken, waardoor in de Lon- dense havens ongeveer 15.000 haven arbeiders niet kunnen werken, over eenstemming bereikt over een plan om het werk te hervatten. Dit plan zal maandag op een bijeenkomst van de stakers worden besproken. Aartsbisschop Makarios, de leider van de beweging op Cyprus die aan sluiting bij Griekenland voorstaat, heeft zaterdag de Seychellen verlaten, waarheen de Britten hem dertien maanden geleden als balling hadden gebracht. Hij wordt morgen in Tamatave op Madagascar verwacht. Vandaar zullen de aartsbisschop en zijn drie voorma lige medebannelingen per vliegtuig via Tananarive (Madagascar) en Nai robi (Kenia) naar Athene gaan, waar zij dinsdag over een week zullen aan komen. DE BILT ZEGT Zonnig Droog weer met enkele overdrijven de wolkenvelden maar ook vrij veel zonneschijn. Zwakke tot matige noord oostelijke wind. Koude ochtend, in de middag dezelfde temperaturen als gistermiddag. De militaire leiders van de NAVO zijn zaterdag te Washington onder voorzitterschap van de chef van de Nederlandse generale staf, luit.-gen. B. R. P. F. Hasselman, in vergadering bijeen gekomen. Generaal Hasselman zei in een ver klaring, dat men niet verwachtte, dat er zich „grote moeilijkheden" zouden voordoen. Hij voegde hieraan toe, dat de stukken ai bestudeerd waren en 't comité, waarin de veertien landen van de NAVO zijn vertegenwoordigd, in de acht jaar van zijn bestaan steeds eensgezind is geweest ten aanzien van „kwesties waar het werkelijk op aan kwam". De bijeenkomst van het comité, dat twee maal per jaar vergadert, wordt zoals gewoonlijk achter gesloten deu ren gehouden. Geleide projectielen Te Washington geloofde men echter, dat o.m. gesproken zou worden over plannen op lange termyn voor leve ring van Amerikaanse geleide projec tielen aan de NAVO-landen. Dit maakt men op uit de bekendma king. dat de militaire leiders zouden spreken over middelen, ter verzeke ring dat de militaire NAVO-landen op lange termyn in overeenstemming zijn met de politieke richtlijnen". De levering van moderne geleide projectielen, op den duur, aan de NAVO-landen acht men in Washing ton een logisch voortvloeisel uit de op Bermuda gesloten Brits-Ameri kaanse overeenkomst over de ge leide projectielen. Afschrikwekkend! Vernomen wordt verder dat het comité het er over eens zou zijn, dat de voorgenomen besnoeiing van de numerieke sterkte der Britse NAVO- Te Utrecht is treingeleider B. van D. op het z.g. overpad bij het Centraal Station door de locomotief van de posttrein aangereden terwij] hij per rijwiel dat overpad overstak. Van D. werd zeven meter door de trein mee gesleurd en bleef tussen trein en per ronband zwaar gewond liggen. Hij werd naar het stads- en academisch ziekenhuis overgebracht. Oud-premier Henri Queuille is za terdag gekozen tot voorzitter van de radicaal-socialistische party in Frank rijk. De Rotterdamse politie stelt een onderzoek in naar de identiteit van een door de rivierpolitie in de monding van de Rijnhaven aangetroffen stof felijk overschot van een naar schat ting 7-jarige jongen. Voor zover be kend wordt er in Rotterdam geen jon gen van deze leeftijd vermist strijdkrachten in grote mate gecom penseerd zal worden door Duitse di visies en dat de Amerikaanse strate gische luchtmacht de voornaamste af schrikkende macht van het Westen blijft die „het fort zal kunnen hou den" terwijl Engeland drastische ver anderingen in zijn defensie aanbrengt. Verder zouden, volgens onbevesti- gende berichten, de Ver. Staten het zenden van wapens, zowel geschikt voor gewone als voor atoommunitie, naar West-Duitsland en andere NAVO landen overwegen. Van ambtelijke zijde zou echter verklaard zijn, dat men niets afweet van een verzoek van de Westduitse generaal Heusinger tot het zenden van kernwapens. Wel zou West-Duitsland dergelijke wapens tenslotte krijgen overeenkomstig een besluit van de Amerikaanse regering. Eden in ziekenhuis opgenomen De Britse oud-premier Sir Anthony Eden heeft zich zondag laten opnemen in een ziekenhuis te Boston. Vandaag zal hy onderzocht worden door dr. Richard Catell, die hem in 1953 aan zjjn galblaas heeft geopereerd. De minister van economische zaken, prof. dr. Zylstra heeft zaterdag een krans gelegd bij het Van Riebeeck- monument te Kaapstad, by een plech tigheid ter herdenking van het feit, dat op zes april 1652 de eerste blan ken onder leiding van Jan van Rie beeck op Kaap de Goede Hoop voet aan wal zetten. De plechtigheid werd bijgewoond door meer dan vijfhonderd personen De burgemeester van Kaapstad, Pe ter Wolmarnas, verklaarde dat Zuid- Afrika zijn bestaan dankt aan de on afhankelijke aard van Van Riebeeck en zyn metgezellen, die de kaapkolo nie stichtten tegen de uitdrukkelijke bevelen in van de Oostindische com pagnie. In het Poolse stadje Stargard (in 't gebied van Stettin) zijn donderdag bij gevechten tussen de bevolking en de militie meer dan 40 mensen gewond. De militie was door de plaatselijke autoriteiten uitgezonden om een ge zin uit een der huizen in het stadje te zetten, doch het gezin verzette zich tegen de uitzetting en kreeg hulp van omwonenden en militairen, die de mi litie verdreven. Zelfs nadat de mannen van de mi litie versterking uit Stettin hadden ontvangen, slaagden zy er niet in het gezin op straat te zetten. Ondanks schoten in de lucht en traangasbom- men moesten zij wijken voor een ha gel van stenen, waarmee zy door de opgewonden bevolking bekogeld wer den. De bevolking wacht nu in spanning de volgende maatregelen van de mi litie af en heeft intussen een delegatie naar Warschau gezonden om bij de hoge autoriteiten daar voor het be dreigde gezin te pleiten. Een commentator van Radio-Mos kou heeft zondagavond gezegd, dat de waarschuwing van premier Boelganin aan Noorwegen en Denemarken tegen het gevaar van NAVO-basis voor kernwapens op hun gebied ook voor Griekenland geldt. Volgens de commentator zijn de Verenigde Staten van plan dergelijke bases op Griekse bodem te vestigen. Hy raadt Griekenland aan de weg van vreedzame samenleving met de Sow- jet-Unie en andere communistische landen te bewandelen. Beroep op regeringsleiders De waarnemende goeverneur van Zuid-Sumatra, Hoessein, heeft zondag een beroep gedaan op president Soekarno en de regeringslei ders om „voorzichtigheid" in acht te nemen bij het regelen van de verwarde situatie in Zuid-Sumatra, teneinde een „burgeroorlog" te voorkomen. De oproep is door radio-Palembang uitgezonden. De provinciale militaire commandant luitenant-kolonel Barlian, die het bestuur in Zuid-Sumatra drie weken geleden heeft overge nomen, zei zondag, dat „alles kan gebeuren" en dat de toekomst „niet te voorspellen" is. Radio Palembang maakte verder be kend, dat een comité van voorberei ding ter vorming van een Sumatraans „vrijwilligersbataljon" ls gevormd. Dit comité heeft „de zonen van Sumatra" en degenen die zich bulten het eiland bevinden, opgeroepen, zich aaneen te scharen en te strijden voor „de ont wikkeling van Sumatra in overeen stemming met het streven van de on afhankelijkheidsverklaring". Het comité verklaart, dat daor de ontwikkelingen van de laatste tijd, het land ineen zal storten. De „zonen van Sumatra" zouden de slechter wordende toestand op hun ei land moeten verhinderen, aldus het comité. Het „Sumatraanse vrijwilligers bataljon" zou een begin moeten maken met de ontwikkeling van het eiland die verwaarloosd ls en de rechten van het gebied moeten verdedigen, aldus werd In de uitzending gezegd. „De burger Soekarno!' President Soekarno, die zichzelf heeft belast met de vorming van een extra parlementair zakenkabinet", heeft zon dag Ferdinand Tobing, oud-minister van voorlichting, die thans in Sibolga (Noord-Sumatra) woont, naar zijn zo merverblijf te Bogor, bij Djakarta, ont boden. Dit is door radio-Djakarta be kendgemaakt. Hoewel de reden van het ontbieden niet is genoemd, meent men, dat het in verband staat met de pogingen van de president tot een kabinetsformatie. Mohammed Natsir, de voorzitter van de Masjumi heef de benoeming van „de burger Soekarno" tot kabinetsforma teur scherp gekritiseerd. Deze daad heeft hij in strijd met de Grondwet verklaard. In Amerikaanse regerings- en lucht vaartkringen gelooft men, dat Enge land over ongeveer anderhalf jaar de eerste geleide projectielen met een reikwijdte van 2.400 km van Amerika zal krijgen. In Amerikaanse kringen erkent men, dat als gevolg van de voorge nomen vermindering der Britse strijd krachten een spoedig levering van deze projectielen om de vuurkracht van de Britse strijdkrachten te ver groten, nodig is. De Amerikaanse luchtmacht heeft zaterdag met „General Electric" een contract van 83 miljoen dollar geslo ten voor de ontwikkeling van een sy steem voor het leiden van atlas-pro jectielen, die een reikwijdte van 8000 km moeten kunnen halen. In het Schuttershof te Goes heeft zaterdagmiddag de voorzitter van de Chr. Historische Unie, de heer H. W. Tilanus, een rede gehouden over de politieke gebeurtenissen van de laatste tijd. Dit gebeurde na afloop van de jaarvergadering der kamerkring Middelburg van de C. H. U. De heer Tilanus heeft in zijn rede, waarvoor bijzonder veel be langstelling bestond, vele zaken besproken, voornamelijk met be trekking tot de buitenlandse poli tieke situatie en de financieel-eco- nomische positie van ons land. De heer Tilanus is ook uitvoerig in gegaan op de rede, die mr. Oud vry- dag in Groningen heeft gehouden (zie de krant van zaterdag). Spr. noemde deze rede, waarin deze pleit voor een rechts kabinet, niets minder dan stoken. De heer Oud heeft dit voor de oorlog ook gedaan. Toen tegen een rechts ka binet. De heer Tilanus vroeg zich af of de rede van de heer Oud wel TILANUS .niet in kielzog..,. in het belang van het land is. Hij kon deze rede niet serieus nemen. Volgens spr. is het niet in het be lang van het land als er een kabinet zou komen dat bestaat uit KVP, AR en CHU. Daarom heeft de CHU hieraan ook niet meegewerkt. In dit verband zeidt de heer Tilanus later op een vraag waarom hij heeft gestemd tegen de motie-Biewenga be treffende het niet blokkeren van landbouwgelden, dat hy de verant woordelijkheid voor het vallen van 't huidige kabinet, niet op zich durft te nemen. Als het kabinet zou vallen, wat moet er dan gebeuren? zo vroeg hij de vergadering. Niemand die dat weet. Nadrukkelijk wees de heer Tila nus er echter op dat men niet moet denken dat de CHU hierdoor in het kielzog van de een of andere partij zou varen. Integendeel, zij steunt de politiek van de regering. Dat is geen socialistische politiek. Dat is de politiek van de P.v.d.A., de KVP, de AR en de CHU ministers samen. HUISBEZOEK Met grote nadruk heeft de heer Ti lanus de aanwezigen verteld hoe groot de waarde is van huisbezoek. Hy vroeg hieraan alle mogelijke zorg te schen ken en daarmede vroeg te beginnen, want 1958 wordt een belangrijk jaar. Er zyn dan immers gemeenteraads en provinciale statenverkiezingen. In de periode 1946-1956 kwamen er in Zee land 19.000 nieuwe kiezers bij. Het aantal CH-stemmen bleef echter in die tien jaar gelijk namelijk 23.400 in 1956 tegen 23.500 in 1946. De heer v. d. Peyl noemde hij een waardig opvolger van mr. W. F. E. baron v. d. Feltz in de Tweede Kamer en ook ir. M. A. Geuze staat in de Eerste Kamer voor Zeeland op de bres. Natsir beschuldigt het Indonesischs staatshoofd ervan een kabinetsforma tie te willen forceren, daarbij be staande wetten en het politieke fat soen" negerend. Doden bij overval 29 militairen en twee burgers zyn gedood bij een overval door rebel len, vanuit een hinderlaag, op een konvooi van de Indonesische strijd krachten. De overval, die reeds woensdag j.l. zou zijn gepleegd, ge schiedde ongeveer 64 km afstand van Makassar. Een Syrische militaire woordvoer der heeft tegenover verslaggevers verklaard dat op vier en vijf april ten oosten van het Hoele-meer verschei dene malen schoten zijn gewisseld tus sen leden van Israëlische en Syrische grenswachten. Volgens de woordvoerder zijn er on der de Syrische militairen geen slacht offers gevallen. Hij voegde hieraan toe dat Syrië 'n klacht bij de Palestijnse bestandscom missie der Ver. Naties heeft ingediend. Zes uur lang in auto verhoord Uit betrouwbare bron is zondag ver nomen, dat de Verenigde Staten heb ben geprotesteerd naar aanleiding van de aanhouding van twee Amerikaanse diplomaten in Hongarije. Zij zouden in hun auto zes uur lang door Russische officieren en Hongaren verhoord zyn. De betrokkenen, beide militaire atta- ché's, werden ervan beschuldigd een door Russische troepen bezette kazer ne gefotografeerd te hebben. Het incident gebeurde woensdag te Pepseny, 88 km ten zuidwesten van Budapest by het Balaton-meer. De Amerikanen sloten de portieren van hun auto en beantwoordden vra gen vanuit him auto. Volgens berichten zouden Pakistaanse grenswachten in het zuiden van Be- loetsjistan dat gedeeltelijk tot Zd.- Perzië en gedeeltelijk tot Pakistan be hoort een groep Perzische bandieten hebben gearresteerd, die deel heelt gehad aan de moord op drie Ameri kanen waaronder een vrouw en twee hen vergezellende Perzische soldaten. Onder de arrestanten zou zich de broer van de bendeleider Dadsja be vinden. Verscheidene bandieten zou den gewond zijn. De arrestanten waren op weg naar Gwadar, een kleine kustplaats in het aan de Perzische golf gelegen Maskate van waaruit zij per schip naar Arabië wilden uitwijken. Een woordvoerder van het Perzische ministerie van buitenlandse zaken heeft zaterdag de berichten tegenge sproken volgens welke de moord op de Amerikaanse staatsburgers in het Zuidoosten van het land heeft geleid tot de val van de regering van Hoes sein Ala. Ook is er geen sprake van, dat door deze moord spanning tussen Perzië en de Verenigde Staten is ont staan, aldus deze regeringswoord voerder. Acht personen zijn zondag in Manchester begonnen met een voet reis naar Straatsburg. Zij willen pro testeren tegen het Russische optreden in Hongarije; de Brits-Franse aanval tegen Egypte en elke onderdrukking in de wereld. Onderweg zal geld in gezameld worden voor Hongarije en Egypte. Zaterdagavond is te Lemiers in Limburg bij het begin van de weg naar Holset de 22-jarige mej. L. uit Rotterdam, die sedert de bezettingstijd als pleegkind bij een familie in Le miers verbleef, bij het oversteken van de weg door een auto aangereden. Zij werd zeer ernstig verwond en over- (Vervolg op pag. 2) leed enige ogenblikken later.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1