In Hongarije viert de wraak hoogtij Prikkeldraad en uitkijktorens crocusjes en bosanemonen Kies de Gekruisigde LEDEN VAN HET BRITSE LAGERHUIS OVERSTELPT MET BRIEVEN Het is levensgevaarlijk thans te vluchten Ontwikkeling Ontspanning Gezelligheid Niemandsland tussen vrede en terreur Vreedzaam Alfred van Sprang aan de grens Verboden terrein Herinneringen Wraak Bloemen voor die man Politieke democratie in Engeland Twee miljoen brieven per jaar Bijna ziek Zwitserse kerken op wereldtentoonstelling KOSTERS EN DOMINEES Oasen der stilte 't Zeeuwscli Weekend (Van onze speciale verslaggever). OP DE BOVENVERDIEPING van de plaatselijke muziekschool in dit nabij de Oostenrijks-Hongaarse grens gelegen stadje bevindt zich een Opvangcentrum voor Hongaarse Vluchtelingen. Er zijn kamers met rijen bedden. Er is een keuken. Er is ook een magazijn vol met levensmiddelen, kleren en schoenen. Maar er zijn geen vluch telingen. „Het wordt steeds moeilijker om over de grens te komenzegt de Hongaarse professor, die de leiding over het kamp heeft. Hijzelf heeft Hongarije in de eerste dagen van de exodus verlaten. Toen was het betrekkelijk eenvoudig. Als hij het nu zou moeten doen zou hij waarschijnlijk terugdeinzen voor het risico. Het is op het ogenblik ronduit levensgevaarlijk om een poging te wagen de grens over te komen. In de eerste plaats vanwege de buitengewoon zware bewaking. En verder omdat het volle maan is. De laatste vier dagen is er in heel Burgenland dan ook maar één vluchteling aangekomen. En dat was nog een vrouw, die in het grensgebied woonachtig is. In de dagen, dat de vluchtelingen bij honderden tegelijk kwamen, patrouil leerde een auto van het centrum dag en nacht langs de grens om hen zo snel mogelijk in veiligheid te bren gen. Dat loont nu de moeite niet meer. Als er thans een sporadische vluchteling Oostenrijks gebied bereikt heeft, krijgt men een telefoontje van de gendarme of de douane en dan gaat men hem halen. Maar vier da gen wacht men al tevergeefs. De zon schijnt. Het is op deze mooie voorjaarsdag dan ook een genot om door het golvende Oostenrijkse landschap te rijden. De pas-geploegde akkers zien eruit als aangeharkte tuinpaden. Het gras is fris-groen en er bloeien duizenden witte en gele crocusjes, primula's en bosanemonen tussen. Tegen een ach tergrond van donkere dennen en sparren ligt hier en daar een ansicht kaartachtig dorp, waarboven een slanke kerktoren uitsteekt. Mannen en vrouwen staan gebukt over de pas-opengereten aarde. Een met grillige wilken gegarneerd beekje kabbelt speels tussen de akkers en de huizen door. Een krakende ossen wagen hobbelt moeizaam over de stille weg. In de verte verheffen de bergen zich tegen de horizon. LIEBING staat er op een bord langs de weg. Het is een dorpje als vele an-- dere ln Burgenland. Het enige wat het van de overige onderscheidt is het feit, dat het praktisch tegen Hon garije aangebouwd is. De akkers lo pen tot aan de grens door. Enkele van de huizen staan niet meer dan tien meter er vandaan. En van de verkeersweg kan men zo Hongarije inkijken. De beruchte uitkijktorens en wachtposten zijn met het blote oog- duidelijk waar te nemen. Het IJzeren Gordijn is hier weer neergelaten. Weliswaar zijn er nog geen mijnen in gegraven, maar het prikkeldraad is veer op vele plaatsen -erug. Voor de rest is de toestand weer precies zo als vóór het Oostenrijkse vredesver drag. Er lopen weer dag en nacht militaire patrouilles met honden rond. Er zitten weer scherpschutters in de gecamoufleerde stellingen te loeren op prooi. Er klinken nu en dan weer schoten waarbij de slachtoffers soms op Oostenrijks grondgebied vallen Er zijn weer draden gespannen die bij de minste aanraking lichtkogels afschie ten. Er is weer een strook grond van vier, vijf meter breedte, waarin elke voetafdruk een poging tot illegale grensoverschrijding verlaadt. Wee de soldaat in wiens gebied zo iets ge constateerd wordt. Hij gaat meteen naar een strafkamp. Aan de andere kant staat er een premie (driehonderd forinten of nog geen tien gulden naar de vrije koers) op het arresteren of neerschieten van een vluchteling. En de militair, die dertig ontvluchtingspogingen heeft weten te verijdelen mag meteen met groot verlof. Er moeten op die manier heel wat Hon garen de militaire dienst verlaten hebben. Ook Russische militairen ne men aan de grensbewaking deel. Zij opereren echter meer landinwaarts en komen over het algemeen niet vlak aan de grens. Zondag j.l. is in veel kerken in Nederland gebeden voor het Hon gaarse volk, waarover de donkere nacht van terreur én meedogenloze knechting isgedaald. Hoe is op het ogenblik de situatie in Hongarije? van Sprang is enkele dagen geleden naar het Oostenrijks-Hongaarse grensgebied vertrokken. Hij deed veel indrukken op, zoals blijkt uit het hierbij afgedrukte artikel. Een strook van vijftien kilometer breed te langs de grens is verboden terrein voor Hongaren, die geen speciale ver gunning hebben om zich daarin op te houden. Die vergunning krijgen alleen mensen die er wonen of er noodzake lijke bezigheden hebben. In een strook van vijfhonderd meter vlak langs de grens wordt zonder waarschuwing op iedere burger geschoten. Het blijkt De weg naar de vrijheid is smal en verlaten. De Oostenrijkse vlag geeft de grens aan. De Oosteivrijks-Hongaarse grens bij Liebing. Bovenop de heuvel een wachttoren, daaronder de lichte omgeploegde strook. dus wel hoe moeilijk het is om in de buurt van de grens te komen. Toch weten dagelijks nog een stuk of acht Hongaren levend Oostenrijks ge bied te bereiken. De wanhoop drijft hen er meestal toe het risico te ne men. Ook heeft er nog steeds omkoperij van de grenswacht plaats al is dat veel minder dan enige maanden geleden. Er zijn zelfs gevallen bekend van Russische soldaten, die Hongaren uit Boedapest als quasi-gevangenen naar de grens gebracht hebben om hen daar uit te leveren aan een westerse hulporganisatie in ruil voor wat le vensmiddelen, een doos sigarenaan stekers of een leren motorjas. Als ik op de hoge berm van de weg ga zitten om een paar aantekeningen te maken, komt er een man naast me staan. Hij ontpopt zich als een Hon gaar uit de grensstreek, die ln no vember gevlucht is. Vader, moeder, huis daarzegt hij in gebrekkig Duits, terwijl hij in de richting van Hongarije wijst. Het is een afstand van niet meer dan en kele kilometers. Als zijn ouders op het dak van hun woning zouden klimmen zou hij ze kunnen zien. Maar een wereld scheidt hen. Een wereld van haat en terreur. Een wereld van prikkeldraad, politiehonden en scherp schutters. .Vader al zeer oudzegt hij som ber en het is licht te raden wat hij denkt. Misschien zal hij hem nooit meer zien. Het is echter ook moge lijk dat op een goede dag het heim wee of het verlangen naar de bloed verwanten te sterk worden en dat hij weer over de grens Hongarije tracht binnen te glippen. Er zijn regelmatig dergelijke gevallen. Ook boeren gaan terug omdat ze moei lijker dan anderen van hun land kun nen scheiden. En zigeuners, die naar de poesta hunkeren. Maar het zijn alleen zigeuners die niet viool kun nen spelen. De anderen werken Inmid dels ergens in Europa als zigeuner primas. Ik staar voor me uit. Over de weg en het beekje met de wilgen erlangs en de akkers waarin mannen en vrouwen aan het werk zijn. Over de rood-witte Oostenrijkse vlaggen, die vriend en vijand de schel ding tussen belde landen duidelijk to nen. En over de licht-gekleurde strook vers-omgeploegde aarde waar in geen voetstappen mogen staan, Mijn blikken boren zich in Hongarije en mijn gedachten gaan mee. Ze dwa len terug naar die laatste dagen van oktober en de eerste van november. Wat is er geworden van hen, die zich toen zo vol overgave en moed Inzet ten voor de bevrijding van hun land? Ze staan ineens weer helder voor mijn geest. Die twee vrijheidsstrijders, die me over de Hongaarse grens gesmokkeld heb ben. Die bleke Ingenieur, die wegens spionage tot levenslang veroordeeld was en twee dagen tevoren uit een van de notaire politieke gevangenis sen bevrijd was. Dat meisje, dat Ne derlands sprak omdat ze in Neder land geboren was in de periode dat haar vader daar ln een fabriek werk zaam was. Die fanatieke medewerkers van de Vrijheidszender In Györ in de zwaar bewaakte villa, die haastig tot studio was ingericht. Waar zijn ze nu? De jonge arbeider, die minachtend spuug de op het communistische embleem in zijn persoonsbewijs toen hij het me in zijn armoedige kamer liet zien. De soldaat met het rood-wit-groen van de revolutie op zijn muts, die op de weg naar Boedapest zijn hoofd in de auto stak en bijna smekend vroeg: „Gaan de Russen nu werkelijk weg wordt het nu eindelijk goed?" En de deftige oude heer, die me zo maar op straat aansprak om zijn vreugde over de revolutie te uiten en me tenslotte een kaartje in de hand duwde waar- - op in keurig Duits geschreven was: Stuurt u zo mogelijk 10 stuks Freesia Refracta Alba uit Hillegom naar het volgende,adres Ik durf er bijna niet aan te denken wat er van hen geworden is als zij niet tijdig de grens overgekomen zijn. De wraak viert hoogtij in Hongarije en de AVH heeft meer macht dan ooit te voren. Misschien zjjn zij gedepor teerd naar Rusland. Misschien zuchten "zij ergens in een kerker. In het gun stigste geval leven zj) in voortdurende angst voor de klop op de denr en het Pilatus oordeelde het geraden de schare haar zin te geven en hij liet hun daarom Barabbas los en gaf Jezus, na Hem gege seld te hebben, over om gekruisigd te worden. Mare. 1515. In deze dagen wordt ons de lijdende Verlosser in preken, meditaties en toespraken als het ware voor de ogen geschilderd. De Here heeft sommige mensen de gave gegeven dit zo te doen, dat de hoorder of lezer geheel onder de indruk komt van 't gebeuren rondom het kruis. Anderen, minder begaafd, gebruiken toch hun ene talent om het kruis van Christus centraal te plaatsen in de prediking. In dit opzicht is Nederland ongetwijfeld bevoorrecht. Daarom is het riodig, dat in de lijdensweken in de gemeente van Jezus Christus veel gebéden en ge geven wordt voor het wereldwijde werk der zending. Het is m.i. on juist te menen, dat alleen Pinksterfeest zendingsfeest is. Maar dan is allereerst nodig, dat we de rechte keuze gedaan heb benvoor of tegen Jezus Het gaat ons daarbij niet allereerst om Pila tus, die het geraden oordeelde om de schare haelr zin te geven. Komt het telkens niet in het leven voor, dat ook wij voor deze keu ze worden gesteld, de keuze tussen het leven en de dood? Wat heb ben wij gekozen? De prediking in de lijdensweken plaatst ons voor de beslissende keuze. Het gaat niet om een mooie schildering van de lijdensweg van de Man van smarten, het gaat om de persoonlijke keuze: leven of dood, zegen of vloek. Zijn wij het eigendom van Jezus Christus, ge kocht met Zijn kostbaar bloed? Neem de toevlucht tot Hem, die door Pilatus werd overgegeven om gekruisigd te worden. Kies dan het leven, kies voor de Gekrui sigde! Het zal u niet berouwen! barse bevel om mee te komen voor een verhoor. Er zijn duizenden zoals zij, die zich in die korte roes van vrijheid in het open baar gecomprimiteerd hebben. En de armen van het communisme zijn lang en sterk. Het Burgenland zont zich in het vroege voorjaar. De aarde ruikt pittig. Het wit en het geel van de wilde bloemen doen het gras nog groener schijnen dan het is. Bijna onzichtbaar gaat Oosten rijk over in Hongarije. Er is de zelfde vruchtbare aarde. Er groeit hetzelfde gras met cro- cussen en anemonen en primu la's erin. Dezelfde dennen en elzen wiegen er in de wind. Het hele landschap ademt er dezelf de rustige sfeer. En ook daar ginds wonen mensen, die niets meer vragen dan in vrede en vrijheid te kunnen leven. Maar die rood-witte vlaggen en dat prikkeldraad en die met scherp schutters bemande wachttorens op de hellingen van de heuvels scheiden de vrede van de ter reur en de vrijheid van de knechting. (Van onze Londense correspondent). HET IS IN ENGELAND een regel van elementair fatsoen nooit een brief onbeant woord te laten. En de Britten zijn verwoede briefschrijvers. Ze schrijven niet alleen naar familie, vrienden en relaties, maar zij hebben ook de gewoonte brieven te gebruiken om officiële diensten, politieke figuren, ja via de kranten zelfs de hele wereld te laten weten hoe zij over een of andere kwestie precies denken. HERBERT MORRISON ...bijna ziek van de brieven Er bestaat bij mijn weten geen en kele krant, geen weekblad en geen tijdschrift, dat niet in elk nummer een hele reeks „letters to the editor" pu bliceert, oftewel „brieven aan de uit- ver". Het gaat daarbij niet altijd om het rechtzetten van een fout die de lezer in een krant meende te ontdek ken, dikwijls is de enige bedoeling van zo'n brief, gewoon te vertellen wat de schrijver denkt. „Ik kan niet trouwen" schrijft een jongeman aan krant X, „want ik verdien niet genoeg". Hij vraagt niet om hulp, hij wijdt niet verder uit over zijn moeilijkheden. Hij is alleen maar blij dat hij eens kan zeggen wat hij voelt, en de krant pu bliceert het. De dienst „public relations" van elk ministerie heeft een uitgebreide staf personeel aan het werk. Deze mensen hebben hun handen vol met het be antwoorden van brieven waarin om alle mogelijke inlichtingen wordt ge vraagd. Ook zijn er veel protesten bij: als de locale telefoontarieven van 3 op pence worden gebracht, krijgt de telefooncentrale honderden brieven van Londenaars, die precies willen weten waarom die verhoging nodig was en wat er met het geld gebeurt. Aangezien in Engeland een volks vertegenwoordiger in de eerste plaats zijn kiesdistrict en niet de hele natie vertegenwoordigt, vinden de Britten het volkomen normaal, dat deze man van de plaats die hij dank zij hun stemmen in het politieke leven ver worven heeft, gebruik maakt om zijn kiezers bij de geringste moeilijkheden te helpen. Het gebruik, om een lid van het Lagerhuis, dat in een bepaalde plaats werd gekozen, als scheidsrech ter te laten fungeren bij huiselijke ge schillen, bestond in de vorige eeuw, maar nu wordt de gewoonte om deze man met correspondentie te overstel pen steeds gebruikelijker. Een correspondent van het Londen se „Evening News" heeft thans, na een zorgvuldige enquête onder ongeveer 640 Lagerhuisleden, berekend, dat deze in 1956 samen anderhalf tot twee mil joen persoonlijke brieven hebben ont vangen. De zakenbrieven en politieke documenten zowel als de reclamefol ders zijn daar niet bij geteld. Dit be tekent, dat één van elke tien stemge rechtigde Britten van de post gebruik heeft gemaakt om de door hem geko zen vertegenwoordiger met een ver zoek lastig te vallen. Nu zijn er wel enkele volksvertegen woordigers die er een secretaresse op na houden om de antwoorden te ty pen. Maar zij vormen toch een min derheid. Deze minderheid heeft een eigen kantoortje in het parlementsge bouw, waar zij tussen de zittingen door hun antwoorden dicteren. Ande ren hebben geen eigen kantoor in Westminster, maar laten hun secreta- Op het Londense Piccadilly maken de Haarlemse bloemenmeisjes, die naar Londen vertrokken om daar de aandacht op de Nederlandse bloemen pracht te vestigen, duizenden voorbij gangers blij met Nederlandse voor jaarsbloemen. Deze foto laat zien hoe twee van deze meisjes een ernstig za kenman, die even tijd nam om zijn schoenen te laten poetsen, onder han den namen. De meisjes reiken hun fleurige geschenken ook uit in diverse bekende Londense gebouwen. De federatie van protestantse kerken in Zwitserland, de rooms- katholieke en de oudkatholieke kerk ii dat land hebben besloten mee te doen aan de Zwitserse afdeling op de wereldten toonstelling in Brussel 1958. Voorts heef* de federatie haar leden opgeroepen om een bijdrage te geven voor de oprichting van een protestants paviljoen op de wereldtentoonstelling. Dit paviljoen, dat ontworpen is door een Zwitsers architect, zal r.a de ten toonstelling ergens anders in Brussel opnieuw in elkaar worden gezet, om dan te dienen als centrum voor oecu menisch werk in België. Reeds enkele maanden geleden gaf de oecumenische jeugdraad in Neder land zijn bijdrage voor dit doel, maar ook andere protestantse kerken, over heel de wereld, schenken hiervoor gif ten. resse naar het parlement komen; op een bank in een der wandelgangen kan men hen met een stapel brieven op hun knieën aantreffen terwijl zij de antwoorden aan hun secretaresse dicteren. De meerderheid der volksvertegen woordigers heeft echter noch een kantoor noch een secretaresse in Londen. En die politici worden bijna ziek van de correspondentie, zo schrijft de journalist van het „Eve ning News". Sommige gekozenen des volks verklaarden, dat zij, naast hun politieke activiteit, niets anders kunnen doen dan brieven typen en dat zij daaraan vele nachtelijke uren moeten besteden. De kiezer vindt dat ondertussen maar normaal. Hij is ervan overtuigd, dat hij een man naar het parlement stuurde om zich te laten helpen. En geen enkele zieke politicus zal hem verhinderen zijn brieven te schrijven... Nu de koster der gereformeerdevindt dat het wel rustiger aan^ kan kerk van Onnen bij Gronin-1 4 gen na 23-jarige dienst zijn functie heeft neergelegd, wijst de plaatselijke predikant, ds. M. van der Sijs erop, dat er veel overeen komst tussen kosters en dominees bestaat. Ze doen het namelijk geen van beiden ooit helemaal goed! „De dominee moet van de één horen, dat hij langer moet preken en van de ander dat het best wat korter kan; de koster moet horen dat hij het licht in de kerk wel wat langer kan laten branden en van een ander dat het wel korter kan. De dominee hoort van de één dat er wel eens wat enthousiaster gepreekt kan worden en de ander de koster hoort van links dat hij de kachel veel te hard heeft laten bran den en van rechts dat het nu töch bar koud was in de kerk. De één wil een makkelijke preek, de ander een moeilijke, de één wil de ramen open en de gordijnen dicht, de ander wil de gordijnen open en de ramen dicht..." Het plan bestaat in W si-Duitsland twintig uitgestrekte natuurreservaten in te richten. Zij zullen „Oasen der stilte" zijn in de Alpen, het Beierse Woud, het Zwarte Woudde Spessart en de Harz.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 9