14e EEUWSE SCHOONHEID WORDT IN ERE HERSTELD Angstaanjagend Zes originele boogpoortjes in 's-Gravenpolder ontdekt 's-Gravenpolder was bezit van Jaboba van Beieren Woningbouw gunstig Van afremmen geen sprake Zaterdag 6 april 1957 ZEF.T IWSCH DAGBLAD Pagina 3 Hervormde kerk te 's*Gravenpolder in de steigers Waarschijnlijk was de kerk er al in 1358 Tumult in Westduitse Tot 1960 in een houten noodkerk Ds. J. H. Kluiver groef in het verleden Roomse oorsprong Pastoors Materiaal Systeembouw waó DOOR DE WERELD Juwelendiefstallen in Amsterdam Twee Britse schepen in aan varing in Theemsmonding Stijging bouwkosten Zorgelijk, niet catastrofaal Kameel schreeuwde als een bezetene RUSLAND HEEFT nu ook aan Ne derland een waarschuwing gege ven. In geval van een aanval wie zou het anders verwachten zal Rus land terugslaan: voor een A-bom een A-bom, voor een H-bom een H-bom, en de laatste zal, als ze bijv. op Soes- terberg geworpen wordt (volgens Rus sische opvattingen een Amerikaanse basis) Amsterdam, Amersfoort, Utrecht, Den Haag, met het tussenlig gende gebied, in één slag vernietigen. Het klinkt hoe waar blijkt de Bijbel ook hier weer als „oog en oog en tand om tand". Intussen stelt het ons weer voor ogen, hoe wij tegenwoordig leven in de sfeer van angstaanjaging en hoe alles erop gericht schijnt te zijn, ons te brengen in de ban van de angst. DE VRAAG, waar we voor staan, is: moeten we ons door die angstaan- jaging laten opjagen. We zouden natuurlijk kunnen zeg gen: vrees is een slechte raadgeefster. Maar daarmee zijn we als Christen niet klaar. Als we die gedachte laten heersen, komen we feitelijk in de roes van het „laten we eten en drinken en vrolijk zijn, want morgen sterven wij". We zullen er ons voor moeten hoeden, in die roes te komen. Daarin mag een Christen niet leven. Hij kan daar n.l. niet in leven. Maar wat meer is: deze roes behoeft een Christen niet te bevangen. Hij heeft immers het Woord, waaruit hij moet en waarnaar hij poogt te leven? Dat woord wijst hem de weg niet al leen, maar kan hem ook de gang van het wereldleven doen doorschouwen. Dat Woord heeft hem alles voorzegd. Ziet hij op de dingen, die in de we reld gebeuren en hij heeft de plicht, dat te doen, zoals zijn Christelijk dag blad de plicht heeft, hem dat te doen zien dan zal hij altijd weer beves tigd zien, hoe alle dingen gebeuren, zoals dat Woord heeft gezegd en dan zal hij steeds sterker onder de indruk komen van het feit, dat één Godde lijke hand dit alles leidt. Hij weet, dat dit de hand is van zijn Vader, Die in de hemelen is en van wie hij in alle Omstandigheden kan vertrouwen, dat Die het \.èl maken zal, ook al begrijpt hij het soms niet. WIE NU de gang van de wereldge schiedenis overziet, kan weten, dat deze dingen alzo moesten geschie den. De wereld groeit naar al groter ver banden. Hoe ver zijn we reeds af van de tijd, dat ook in ons land elk gezin feitelijk een eenheid was, als het ware een gemeenschap, die alleen op een boerderij op een terp leefde wij zwijgen nu even van stamverband e.d. en daar zijn gehele leven zelf ver zorgde? Hoe ver zijn we af van de tijd, dat elke stad en elk dorp een afge sloten eenheid was, die soms zelfs in een zekere tegenstelling leefde met ge- nabuurde dorpen of steden, waartegen ze nu zijn aangebouwd? Hoe ver zijn we al af van de tijd, dat elk onzer provinciën een eigen grootheid was, totdat ze in de zeven geünieerde pro vinciën werden bijeengebracht, die toch nog grote zelfstandigheid behiel den? Sinds 150 jaar is Nederland nu een eenheidsstaat, maar we zien de groei al meer gaan in de richting van inte gratie van geheel West-Europa, dat dan weer zal groeien naar groter een heid. AL DIE OVERGANGEN zijn met grote moeilijkheden gepaard ge gaan. Meermalen heeft men gedacht, dat het eind der dagen met zo'n over gang was aangebroken. Onwillekeurig denken we dat ook wel in deze dagen. Wie in de wereld van vandaag rond kijkt, ziet al meer, dat in feite slechts twee machten tegenover elkaar staan. Wie dan hoort van A-bommen en H-bommen en van de verwoestende werking, welke zij kunnen hebben, heeft de neiging, om het boek der Openbaringen op te slaan en met zijn vinger aan te wijzen, wat de overeen stemming is, om dan te zeggen: nog slechts korte tijd. WIJ ZOUDEN daarvoor willen waarschuwen. Want hoe logisch deze aanwijzing voor ons menselijk verstand zou lij ken wij moeten er mee rekenen, dat de Bijbel een heel andere rekenkunde heeft dan wij. In die Bijbelse reken kunde is één dag als duizend jaar en duizend jaar als één dag. En Petrus, die ons deze rekenkunde voorhoudt (want ook in zijn dagen hielden de mensen zich daarmee al bezig) schrijft vlak daarop: maar de dag des Heren zal komen als een dief in de nacht. Waarom wij dan nu over deze din gen schrijven? Om er op te wijzen, dat wij ons niet door angstaanjaging moeten laten van gen. Slechts twee dingen weet de Chris ten: al deze dingen moeten geschieden en onze God heeft al deze dingen in Zijn hand. W IE DAT WEET, kan ook in deze tijd rustig en zonder angst leven. Hij zal ook de dingen doen, die hij doen moet, zonder in een paniekstem ming te vervallen. D.w.z. hij zal ook de maatregelen nemen, die de tegen stander er van af kunnen houden, zijn vernietigend werk te doen. Als dan Rusland zijn dreiging tegen Nederland richt in verband met het feit, dat minister Staf -in Anferika was, om daar te spreken over de noodzaak van aanwezigheid van kernwapens in Nederland, opdat hier geen onver hoedse aanval kan komen, dan zal hij er oog voor kunnen hebben, dat wij rustig die maatregelen moeten nemen, want dat Rusland juist daarom zijn dreigingen blaast, omdat het ziet, dat het hierdoor een kans ontgaat. En die dreiging beïnvloedt zijn le ven daarom niet, noch kan ze zijn hart van vrees vervullen. Want hij weet: wij hebben mense lijk te doen, wat nodig is, maar alles geschiedt op Gods wijze en op Gods tijd. IN 's-GRAVENPOLDER her leeft het verleden. Dezer dagen zijn de eerste steigers geplaatst, waarmee de restauratie van de 14e eeuwse Hervormde kerk is begonnen. Reeds direct kwamen enkele Interessante details aan het licht, waarover in nevenstaand artikel o.m. wordt verteld. In het andere artikel geven wij flitsen uit de rijke historie van de 's-Gravenpolderse kerk, die uitvoerig werd nageplozen door de plaatselijke Hervormde predi kant. Ds. Kluiver was zo bereid willig onze redacteur volledig in zage te geven van de resultaten van zijn navorsingen. eruit en de zoldering zal bestaan uit een hoog, houten tongewelf. Teneinde ook de kruisvorm in het interieur te herwinnen, worden de beide zijbeuken er weer bijgetrokken. De zuidbeuk wordt bestemd voor de zitplaatsen (waarschijnlijk banken), evenals het schip. De preekstoel, die helemaal te gen de oostgevel stond, komt naar vo ren, ter hoogte van de zijbeuken. Ach ter de „houten broek" zal de aannemer een deels houten, deels glazen wand optrekken. De hierachter vrijkomende ruimte moet dan dienen als vereni gingslokaal. Hierin komen aan elke zijde drie boogramen (thans is er HET WAREN DE NIET MEER zo scherpe, maar wel zeer des- siechts één). kundige ogen van restaurateur D. M. GEUZE uit Middelburg, die De noordbeuk wordt slechts van het de verrassende ontdekking deden. De leden van de Hervormde schip gescheiden door een lichte wand, gemeente te 's-Gravenpolder^ die zich vol enthousiasme beijverd had- noordvleugll bestemd den het eeuwenoude kerkgebouw te ontruimen, hadden aan de achter voor consistorie. De ingang van de kerk wordt weer zoals vroeger de deur onder de toren. Er zal een nieuwe toegangsweg Ds. J. H. KLUIVER, de Ned. Hervormde predikant van 's Gra venpolder, is trots op zijn eeuwen oude kerk, die thans weer zoveel mogelijk in de oorspronkelijke staat zal worden teruggebracht. Vele uren van zijn weinig vrije tijd heeft hij in de historische ar chieven ter plaatse en te Middel burg doorgebracht, teneinde nade re gegevens over de 's Graven- polderse kerkgeschiedenis te kun nen opdiepen. „Een bepaald stichtingsjaar van de kerk is niet bekend", zegt Ds. Kluiver, die direct bereid was ons het een en ander van zijn „op gravingen" uit het verleden mee te delen. „Evenmin weten we, aan wie de kerk gewijd is. Misschien dat er met de restauratie nog een en ander aan het licht komt. Aan genomen zal wel mogen worden, dat de kerk er in 1358 in ieder ge val was". Ds. Kluiver wist ons te vertellen, dat er een onderzoek wordt ingesteld naar de oorspronkelijke vorm van de kerk. Vermoed wordt, dat de originele kerk verschillende malen is uitgebreid. Zo zal het veelhoekige koor vervangen zijn door een rechthoekig koor met waarschijnlijk zeven ramen. (Deze worden bij de restauratie weer aange bracht, aldus vernamen wij van de ar chitect, Red.) Aan de zuidzijde is een kapel aan gebouwd, evenals aan de noordkant. Bij de behandeling van een door de Vrije Liberalen ingediend wetsont werp voor amnestie voor politieke misdadigers is het donderdagavond in de Westduitse bondsdag tot tumult ge komen. De vrije liberalen zijn in de oppositie. Het tumult brak uit, toen de sociaal democraat Wehner in felle bewoordin gen de minister van binnenlandse za ken, Schroeder aanviel. Wehner vroeg zich af, waar de christen-democraten zijn gebleven, die zich vorig nog voor amnestie hadden uitgesproken. Tijdens Wehners toespraak verlieten de christen-democraten luidkeels pro testerend, de zaal. Toen minister Schroeder het spreekgestoelte betrad, kwahien de christen-democraten de zaal weer binnen. Minister Schroeders antwoord op Wehners aanval, leidde andermaal tot tumult in de bondsdag. De Christen- Democraten betuigden hun bijval, terwijl de sociaal-democraten van him afkeuring blijk gaven. Minutenlang kon de voorzitter van de bondsdag zich niet verstaanbaar maken. De zitting werd tenslotte ot vrijdag verdaagd. Onmiddellijk na het tumult gaf de christen-democratische fractie haar bestuur opdracht te overwegen of Wehner nog langer voorzitter van de commissie van bondsdag voor vragen betreffende geheel Duitsland kan blij ven. 0 Het ligt in de bedoeling, dat in de naaste toekomst ook door Spanje wordt deelgenomen aan de internationale jaar beurs te Utrecht. vermolmde panelen tevoorschijn gekomen poortjes geen bijzondere aandacht geschonken. Maar toen de firma Geuze Zonen de vorige week het 14e eeuwse kerkje betrad, om met het eigenlijke restaura- ^en^aangeTegd? waarna de kerk_ tiewerk te beginnen, bleef het belang van de vondst niet onopgemerkt. gangers in de toekomst onder de toren „Hé, zie je dat?» merkte de heer Geuze Sr. op en stootte zijn zoon aan, j£t °e"d^r LktoTiïtorthfwoJ- „dat moeten oorspronkelijk bogen van poortjes zijn". En de heer Van Doorn, den de toiletten ondergebracht, opzichter van het architectenbureau Rothuizen 't Hooft kwam tot dezelfde Drie iaar werk conclusie: zes poortjes, drie in de noord- en drie in de zuidgevei, ter grootte De restauratie wordt in twee fasen van 155 x 130 cm. waren hlootgekomen. Er bestond geen twijfel aan, deze uitgevoerd. De vorige week is men be- moesten reeds bij de bouw omstreeks 1350 zijn aangebracht. Het spreekt van- gonnen, nadat van Monumentenzorg zelf, dat deze ontdekte poortjes niet opnieuw achter panelen worden ver- goedkeuring was ontvangen, met de borgen. Integendeel, de architect is voornemen deze originele vondsten in oTk de^t'oren krijgt een het nieuwe interieur uit te buiten. goede beurt. „Zeker anderhalf jaar hebben we hiervoor nodig", vertelde ljjke staat. Daarom wordt het interieur ons de heer Geuze Sr., „en dan nog ook zo drastisch veranderd. wei anderhalf jaar voor de tweede „De kerk dateert uit het begin van fase» Dat tweede gedeelte bestaat uit de 15e eeuw", aldus vernamen wij van de restauratie van de onderbouw, het het architectenbureau Rothuizen metselwerk enz. Hiervoor is de toe- 't Hooft. „Toen werd nl. de toren met stemming nog niet binnen, maar er is Trouwens dat is de opzet van de heJ, sc*"p van de kerk gebouwd De reeds drukke bespreking met Monu- mheïr^estauratie in de 's Graven- «Jbeuken zijn van wat latere datum. mentenzorg, en men neemt rustig aan, Dolderse kerk hèt gebouw zoveel mo- n00rdbeuk moet een J»*91 dat ook dit tot de verwachte resultaten poiaerse Kern. net geoouw zoveei mu- later Zljn verrezen) waarna in het be- zai leiden gelijk terugbrengen m de oorspr - gjn van de eeuw de zuidbeuk er voor het werk heeft de aannemer de nog bij kwam". originele Zeeuwse mopstenen laten Sindsdien heeft *s Gravenpolder dus komen. Ze zijn schaars tegenwoordig, zijn kruiskerk. Van buiten gezien al- maar de bouwfirma heeft er nog een thans, want binnen was de kerk tot flinke voorraad van op de kop weten dusver een pijpenla. Beide vleugels te tikken. Zij heeft meer met dit bijl waren er als het ware afgehakt, door- tje gehakt. Daarvan getuigen o.a. de dat men de toegangen tot het schip door hen zo fraai gerestaureerde Gast- had dichtgemetseld. Verre van fraai, huiskerk te Middelburg en de dezer maar vroeger dacht men daar anders dagen gereed komende kerk te Bigge- over. Zo is het interieur verschillende kerke. malen veranderd. Er kwamen houten Gedurende de drie jaar, dat de res- panelen, ramen werden dichtgemet- tauratie duurt, zal de gemeente in een seld, muren ondergingen een bewer- noodgebouwtje ter kerke gaan. Daar- king en er kwam zelfs een laag pla- VOOr komt een houten noodkerkje uit Oostburg. Die tijd wil men zich wel Hoe het wordt behelpen. Maar toch wacht men met eindelijk het Van de koorbanken is alleen nog een lambrizering gedeeltelijk aanwezig. De lona- preekstoel dateert uit 1642, terwijl een groot paneel van vier bij vijf meter, met de Tien Geboden, het Onze Vader spanning, tot in 1960 Al die modegrillen gaan verdwijnen, ogenblik zal zijn aangebroken, dat de en de 12 artikelen des Geloofs en aan Terug naar de oorsprong, luidt thans Hervormde gemeente van 's Graven de achterzijde een opwekking zich ove*- het devies. En daarom worden de di- polder weer in haar eigen, in zijn oor- de armen te ontfermen, uit 1643 stamt, verse panelen niet opnieuw tegen de spronkelijke staat teruggebrachte 15e „Veel van de inventaris is in de loop muren aangebracht, het plafond gaat eeuwse bedehuis ter kerke kan gaan. der jaren verloren," aldus Ds. Klui ver, „zoals de gotische kerkkronen, (met riddertjes), de 17e eeuwse kan sel, luchters, lessenaars en kaarsekan delaars". Zoals bekend, is de kerk uiter aard van oorsprong een rooms-ka- tholieke geweest. In het tweede kwart van de 14e eeuw is er sprake van een parochie. Op de latere parochielijsten vanaf 1395 wordt de gemeente ge noemd na de kerk van 's-Heer Hen drikskinderen. Op een verkeerde plaats dus ingevoegd, want in de oud ste lijst^is de geografische volgorde nauwkeuriger in acht genomen. Eerst de parochies van de Breede Watering, beoosten Yerseke, daarna die van be westen Yerseke. Ds. Kluiver heeft kunnen nagaan dat 's-Gravenpolder tot 1430 een grafelijke bezitting van Jacoba van Beieren is geweest, die er in dat jaar haar hofmeester Willem de Bye mee begiftigde. Deze gaf de bezitting in 1437 over aan Frank van Borssele. graaf van Oostervant en Wolfert van Maalstede Lodewijksz, ieder voor de helft. Hertog Philips bekrachtigde dit. Door koop kwam toen de bezit ting aan Hendrik van Borssele. Daarna kwamen er verschillende eigenaars. Een lijst van pastoors van '»-Gra- venpolder is nog onbekend Do laat ste was Gregorius de Duynen, die de parochie diende tot 1566 In 1583 ging de gemeente over tot de -eformatie. De eerste predikant was G Faber of W. Smidt. Van 16141665 was de gemeente ge combineerd met 's-H. Abtskerke. „Kijk, die poort jes zijn te voor schijn gekomen"; wijst de heer M. van Doorn, op zichter van het architectenbureau Bothulzen 't Hooft naar de ontdekkingen, die de fa. Geuze Zn bij de restauratie van de Herv. kerk te 's-Gravenpolder hebben gedaan. Links: de aanne mer, de heer D. M. Geuze. (Eigen foto). JACOBA VAN BEIEREN, tot wier grafelijk bezit 's-Gravenpolder tot 1430 behoorde, keert bij feestelijk heden nogal eens uit de oude his- boogschutterswedstrijden in Zee- torie terug. Hier ziet men haar bij land, tijdens feestelijkheden van enkele jaren geleden. (Eigen foto) Het ligt niet in de bedoeling van de regering om de woningbouw op eniger lei wijze af te remmen en er is alles zins redelijke kans, dat de woningwet- bouw van de moeilijke omstandigheden van het ogenblik geen hinder van be tekenis zal ondervinden. By een lan ger voortduren van de schaarste op de kapitaalmarkt is het echter niet on- waarschjjniyk, dat de particuliere bouw in moeilijkheden geraakt. De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid is van mening, 'dat de 12 procent huurverhoging, die de eigenaar ingevolge de aanhangige wets voorstellen zal ontvangen, voldoende ts voor een normale exploitatie. De vrees voor een grote adminisratieve romp slomp is volgens de minister ongegrond. Dit deelt de minister mede in zijn me morie van ntawoord aan de Eerste Ka mer over zijn begroting voor 1957. De minister verwacht, dat door de bij de Staten-generaal ingediende huur- voorstellen een nieuw begin voor een oplossing van het huurprobleem moge lijk wordt. Naar de mening van minister Witte ls van een vermindering der arbeids prestaties in de woningbouw tot nu toe niet gebleken. De produktle van het bouwbedrijf ls hoger dan ooit tevoren en het aantal bouwvakarbeiders hoger dan in vorige jaren. Over het algemeen is de materlaal- President Eisenhower heeft de Japanse premier Kisji, uitgenodigd 'n bezoek aan Washington te brengen voor een bespreking van kwesties van wederzijds belang. voorziening voor de woningbouw onbevredigend te achten. niet De normalisatie en standaardisatie schrijden uiterst moeizaam voort. De minister aoht de perspectieven voor de naaste toekomst zowel voor de systeembouw als voor de bouw met ge bruikmaking van gepre-fabriceerde ele menten gunstig. 0 De nieuwe Perzische premier, Ma» noetsjehr Eghbal, heeft gisteren zijn kabinet aan de sjah voorgesteld. 0 Ds. H. Wiersema, gereformeerd pre dikant te Oude Biltdijk (Fr.), vertrekt op 8 april met de „Zuiderkruis" als gees telijk verzorger van emigranten naar Ca nada op 29 juni scheept hij zich te New York in voor de terugreis naar het vader land. 0 Met ingang van 15 mei zullen voort aan alle militairen van de koninklijk» landmacht, voor wat de dienstplichtigen betreft, gedurende de laatste vier maan den van hun eerste militaire oefening sy stematisch verkeersvoorliehting ontvan gen, gebaseerd op de „schriftelijke ver- keerscursus voor alle weggebruikers" van het verbond van veilig verkeer. Met de uitvoering van de voorlichting zijn 150 gegradueerden van de koninklijke marechaussee belast. 0 De ambassade van J ordanië in Beiroet heeft de berichten tegenge sproken volgens welke de Jordaans» regering haar ontslag zou hebben in gediend. 0 De commissie voor buitenlands» zaken van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft met 15 tegen 2 stemmen goedgekeurd, dat aan Enge land zal worden toegestaan de aflos sing van 7 termijnen van de lening van 4,4 miljard dollar. 0 Volgens dinsdag in Algiers ont vangen berichten hebben de Frans» veiligheidstroepen maandag bij opera ties in verschillende delen van Alge rije 90 opstandelingen gedood en 20 gevangen genomen. 0 Het Noorse motorschip „KC Ro- genaes", dat gistermorgen voor de monding van de Nieuwe Waterweg een aanvaring heeft gehad met het Italiaanse m.s. „Silva Plana", gaat op eigen kracht naar Amsterdam voor re paratie. 0 Een detectivebureau te New York heeft een beloning van een miljoen Franse franken (ongeveer tienduizend gulden) uitgeloofd voor het terugbe zorgen van de logboeken betreffend» de vlucht van Charles Lindbergh over de Atlantische oceaan in 1927. Deze stukken zijn zoekgeraakt, toen Lind- berg op 21 mei van dat jaar op het Parijse vliegveld Le Bourget was ge land. Een 38-jarige goudsmid en een 44- jarige opkoper, belden nit Amsterdam» zijn als verdacht van resp. verduiste ring en heling, door de recherche te Amsterdam aangehouden en voor da officier van justitie geleld. De goud smid deed eind vorig jaar aangifte, dat hij een gouden armband, bezet met bril janten ter waarde van f 9000, die hjj in reparatie had, miste. Of hjj had de arm band verloren, 6f ze was hem ontrold^ meende hij. Bij het onderzoek, dat de politie instelde, bleek, dat van verlies of zakkenrollery geen sprake kon zijn. Toen later ook nog restanten goud en briljanten, van de armband afkom stig, te koop werden aangeboden, werd tot arrestatie van de goudsmid en van de opkoper overgegaan. Voorts zijn er bfl de politie aangiften van juwelendiefstallen binnengekomen, waarvan de daders nog niet bekend zjjn. In de nacht van 3 op 4 april wer den uit een slagerij een gouden dames polshorloge, bezet met diamanten, een gouden schakelarmband, een gouden si garettenkoker en twee gouden dames- ringen gestolen. In een diamantslijperij, kantoorhoudende in de diamantbeurs, zijn op 2 april 25 geslepen diamanten, ter waarde van f 1250 ontvreemd. Tijdens een dichte mist zijn gister ochtend een 2947 ton metend Brits ko* lenschip en een Britse kustvaarder van 939 ton in de monding van de Theems met elkaar in aanvaring gekomen. De kustvaarder zonk. Een sloep met twaalf overlevenden wist bij Broad- stairs de kust van Kent te bereiken. Drie opvarenden werden vermist. Minister Witte vindt de stijging van de bouwkosten niet catastrofaal, maar er ls wel reden voor zorg, met name in het westen des lands. De ontwikkeling van het prijspeil sedert 1953 vertoont in het noorden, oosten, midden en zui den des lands geen ernstige afwijkin gen van de ontwikkeling van het alge mene prijspeil. Juist op het moment, dat de circustrein passeerde, stortte op de weg van Palermo naar Messina een tunnel in. Er ontstond een paniek. Hulpgeroep weerklonk in het donkerolifanten trompetterden, leeuwen en tijgers brulden. Het was een chaosGe lukkig bleek er maar één gewonde te zijn: de dompteur Gert Simoneit. Des te groter was echter de materiële schade: vier wagens, waaronder die met de belangrijkste onderdelen van de nieuwe tent, bleken zwaar bescha digd. Tijdens het opnieuw inladen van de circustrein barstte een hevig on weer los: een kanonnade van donder slagen, oogverblindend weerlicht en een kletterend geweld van hagelste nen. Als men aan voortekenen geloofde, kon het niet erger. De olifanten dreig den zich los te rokken en in een pa nisch geweld alles te verpletteren, de roofdieren sprongen tegen de wanden van hun wagens omhoog, een kameel schreeuwde als een bezetene. Ieder was op zijn post, sjouwde en zwoegde door, geen droge draad meer aan het lijf. Belééf die spanning van lief en leed achter de schermen van het circus. Lees de boeiende en afwisselende ge schiedenis van het circus van vóór onze jaartelling tot heden. De circuskenners J. v. Doveren en Fred Thomas schreven 't voor u: het standaardwerk „De bonte droom van het Circus". Met leuke pentekeningen en prachtige kleurenplaten. Voor slechts f 2.50 kunt u dit boekwerk ko pen bij uw roomboterleverancier of rechtstreeks bestellen bij het Kantoor „Roomboteralbum", Postbus 47, Den Haag. Vermeld vooral duidelijk uw naam en volledig adres. U krijgt het album dan per omgaande toegezonden, onder rembours. Er is ruimte voor nog meer kleurenplaten en treffende fotorepro- dukties, die u gratis krijgt voor rijks- botermerken. Op elk pakje roomboter treft u zo'n merk aan. Neem een pakje extra voor de zon dag!

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3