Israël wordt gewaarschuwd Egypte niet aan te vallen In dit nummer: Tandheelkundige hulp uit ziekenfonds Positie van het kabinet Drees is aanzienlijk verzwakt Motortankschip van 15.000 ton passeerde Suezkanaal Nieuw verdovende middelen schandaal in Italië PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND VERKLARING VAN DE REGERINGSVOORLICHTINGSDIENST H.M. „De Zeven Provinciën" in den Helder m,- sw Weinig vooruitzicht Duitsers en Fransen over Nederlandse grens zonder paspoort Treinongeluk in Italië Purfina Nederland Vooronderzoek afgelopen Minister Algera opende verkeersweg bij Venlo Als oplossing uitblijft Prof Oud op VVD-co ngres in Groningen Optreden van AR bij besteding sdebat was daar mede oorzaak van Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90. Goes Telefoon 2438. Bij geen gehoor: 3987 (red.) en 2970 (adm.). Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dij kstraat 2628. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 13c Jaargang No. 3672 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq. de Smit Zaterdag 6 april 1957 HERLEEFD VERLEDEN (zie pag. 3) Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 6.02 u., onder 1.55 u. Maan op 10.47 u., onder 1.55 u. Hoogwater zondag 7 april. Vlissingen: 6.24 u. 1.70 m., 18.49 u. 1.39 m. Terneuzen: 6.51 u. 1.87 m., 19.19 u. 1.57 m. Wemeldinge: 7.56 u. 1.50 m., 20.22 u. 1.32 m. Zierikzee: 7.38 u. 1.30 m., 20.01 u. 1.12 m. aüB Egypte heeft Israël er vrijdag voor gewaarschuwd Egypte niet te provoceren of te bedreigen met een aanval. In een door het hoofd van de regeringsvoorlichtingsdienst, kolonel Abdel Hatim Kader, uitgege ven verklaring wordt gezegd, dat Israël in oktober 1956, toen het Egypte aanviel, door Broot-Brittannië en Frankrijk werd beschermd. Mevrouw Meir, de Israëlische minister van buitenlandse zaken, heeft, aldus de Egyptische verklaring, gezegd, dat de Israëlische strijd krachten misschien'eens het schiereiland Sinai weer zullen bezetten. De internationale kamer voor de scheepvaart heeft vrijdag in Londen uitgemaakt dat er vóór er een politieke regeling voor de vaart door het Suez kanaal is getroffen, maar „weinig vooruitzicht" bestaat voor het openen van nuttige handelsbesprekingen over het toekomstige gebruik van het ka naal. In een door de kamer uitgegeven verklaring wordt de nadruk gelegd op de betekenis van doeltreffende waar borgen inzake het gebruik en van de plechtige beloften van de Egyptische kanaalautoriteit betreffende de in standhouding en ontwikkeling van het kanaal. In conferentiekringen werd met nadruk gezegd dat er geen sprake van Binnenkort is een regeling te ver wachten, waarbij het aan toeristen uit 4e Westduitse bondsrepubliek en uit Frankrijk zal zijn toegestaan zonder paspoort de Nederlandse grens te over schrijden. Zij zullen voor een bezoek aan ons land, indien het niet langer luurt dan drie maanden, slechts een persoonsbewijs moeten kunnen tonen. Tussen Bari en Brindisi In Zuid- Italië zijn vrijdagavond twee treinen met elkaar in botsing gekomen. Vol gens de eerste berichten zijn er 70 ge wonden. De toestand van veel gewon den zou ernstig zijn. Minister-president dr. W. Drees en zijn echtgenote hebben gisteren een bezoek gebracht aan Philips' gloei lampenfabrieken te Eindhoven. is, dat men zal aandringen op een boycot van het kanaal. In scheepvaartkringen in Londen overheerste de mening, dat de schepen van India, Griekenland en Italië mis schien als eersten van het kanaal ge bruik willen maken, als men heeft verklaard dat er zich geen wrakken meer in bevinden. De kamer overweegt de instelling van een lichaam, waarin behalve ver tegenwoordigers van scheepvaartbe- langen ook vertegenwoordigers van de oliemaatschappijen zitting kunnen hebben. Op de vergadering in Londen waren veregenwoordigd: Groot-Brittannië, de Ver. Staten, Frankrijk, West-Duits- land, Denemarken, Nederland, Noor wegen, Zweden, Italië, Griekenland, India, Canada, Australië, Nieuw-Zee- land, Belgie en Finland. Het 15.000 ton metende Nederlandse motortankschip „Purfina Nederland" is gisteren het Suezkanaal gepasseerd, als grootste schip en eerste geladen tankschip na de heropening van het kanaal. Het schip heeft een diepgang van 29 voet. Het binnenkomen van de Golf van Suez uit werd door het laat ste nog in het kanaal liggende wrak bemoeilijkt, maar dank zij de aanwij zingen van een loods verliep alles zon der ongelukken. De „Purfina Nederland" is de Mid dellandse Zee in gevaren op weg naar Antwerpen. Het schip heeft de door- vaartrechten in Belgische franken be taald, daar het door een Belgische maatschappij was gecharterd. Een vooronderzoek van negen maanden naar een verdovende middelen-schandaal in Italië is gis teren afgesloten. Een Romeinse rechter van onderzoek heeft een proces gelast tegen de 26-jarige prins Giuseppe Pignatelli en de 36-jarige Siciliaanse markies Ema- nuele de Seta. Een derde verdach te, hertog Augusto Torlonia zal bij verstek terecht staan, aangezien hij nog voortvluchtig is. Verleden jaar juni kwam de zaak aan het rollen toen de politie in Rome een aantaf villa's doorzocht. Tegelijk met de drie hoofdverdach ten zullen nog 21 personen terecht Uit Parijs vertrekt zaterdag een groep Europese parlementariërs drie Fransen, drie Duitsers, drie Italianen, drie Belgen en drie Nederlanders naar Frans Afrika om een studie te maken van het vraagstuk van de asso ciatie der Franse Afrikaanse gebieden bij de Europese gemeenschappelijke markt. De in tie bezetting uuoi ue Duusers weggehaalde scheepsklok die voor de oorlog bij de haven van Volendam hing, waar pas gehuwde paartjes er volgens oud gebruik onder door liepen, en welke door de bruidjes werd ge luid, is thans vervangen. De foto toont het eerste trouwlustige paartje tijdens het uitbrengen van een dronk onder de nieuwe klok, die door een vriendin wordt geluid. DE BILT ZEGT: Veranderlijke bewolking, plaatselijk mist. Hier en daar wat regen of mot regen en lagere middagtemperaturen. In het zuidoosten van het land echter overwegend droog weer en aanvanke lijk nog zonnig met iets lagere tem peraturen. Overwegend matige wind tussen noord- en noordoost. moeten staan. Onder hen bevinden zich vier dokters. De 25-jarige Hertog Ludovico Lante Delia Overe is wegens gebrek aan be wijs vrijgesproken, alsook de Itali aanse filmkomiek Carlo Croccolo, die in oktober was gearresteerd. Twee hoogleraren van de universi teit van Leipzig, prof. Hasse en prof. Hofmann, zijn veroordeeld tot resp. 5 en 2 jaar dwangarbeid wegens het verkondigen van standpunten die niet met die van de Oostduitse regering stroken. De beide professoren hielden er een zelfde misdadige opvatting op na als prof. Harich, een voormalige leidende Oostduitse communistische Intellec tueel, die de vorige maand wegens ver raad tot 10 jaar gevangenisstraf is veroordeeld. 0 De Nederlandse minister van bui tenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, is vrijdag uit Li verooi per schip naar New York vertrokken. Na een verblijf in ue Caraibische wateren en een bezoek aan Sint Maarten is vrijdagochtend Hr. Ms. kruiser „De Zeven Provin ciën" in Den Helder aangekomen. Met een daverend schot uit een ge weer, een bijna twee meter lange en 12 kg zwaar exemplaar uit het oude arsenaal van het Venlose Akkermans- gilde, heeft minister mr! J. Algera gistermiddag om 20 minuten over vijf de nieuwe verkeersbrug over de Maas bij Venlo officieel geopend. Het Ak- kermansgilde stond daarbij opgesteld rond de schietstellage, de met zilveren koningsplaten omhangen koning in het midden en geflankeerd door Valuas en Guntruud Het reuzenechtpaar, dat het gilde en de stad bij allerlei officiële gelegenheden vertegenwoordigt, als zijnde de legendarische stichters van Venlo. Het Zuidslavische communistische blad „Borba" heeft in een artikel re cente beschuldigingen van Russische en Hongaarse staatslieden verworpen, dat Zuid-Slavië wat de Hongaarse op stand betreft de zijde van de „imperia listen" heeft gekozen. Het blad veroordeelt de Russische (Van één onzer redacteuren) Mocht een oplossing van het conflict tussen de tandartsen en de zieken fondsen onmogelijk blijken ,dan zullen de fondsen ernstig overwegen om da tandheelkundige hulp door het ziekenfonds definitief te laten vervallen. De ziekenfondsen zullen zich in dat geval beperken tot de schooltandverzorging aan de jeugd. Dit werd vrijdag verklaard door de heer J. G. Leibrandt, die als spreekbuis optrad voor de zeven organisaties van ziekenfondsen, die er in ons land zijn. Hij deed dit op een vrijdag te Utrecht gehouden persconferentie, waar do gezamenlijke fondsen hun standpunt bekend maakten. Bij het wegvallen van de tandheel kundige hulp zouden de ziekenfonds premies natuurlijk verlaagd moeten worden. Voor wat de verplichte verze kering aangaat is dit en zaak van de minister van Sociale Zaken, voor de vrijwillig vrzekerden moeten de zie- kenfondsbesturen hierover beslissen. De situatie in het land is nog on overzichtelijk. Op de grote tandheel kundige centra wordt aan de fondspa tiënten nog op de normale wijze hulp verleend en er zijn ook enige tandart sen, die op de oude voorwaarden door werken. Een spoedige oplossing van 't politiek ten aanzien van Hongarije en stelt de Sowjet-Unie en bepaalde Hon- gaarse leiders verantwoordelijk voor'conflict is echter niet in zicht." Minis de gebeurtenissen die tot de opstand ter Suurhoff heeft aan de Maatschap van oktober geleid hebben. pij voor Tandheelkunde (de tandart- (Van onze parlementaire redacteur) „De positie van het kabinet Drees, is mede door het optreden van de A.R. Tweede Kamerfractie tijdens het be- stedingsdebat, aanmerkelijk verzwakt. Het is overduidelijk gebleken, dat er eigenlijk niemand in de Kamer is, die het rechte vertrouwen stelt in zijn be leid. De brede basis, waarop het rust, is maar een zeer wankele basis. Een kabinet zonder socialisten zou onder de tegenwoordige omstandigheden op een heel wat steviger grondslag staan. Zo'n kabinet zou stellig mogelijk zijn, indien er bij de katholieken wat meer durf was," zo zeide gisteravond de voorzitter van de V.V.D., prof. Oud, op de algemene vergadering van deze liberale partij te Groningen. De heer Oud wenste duidelijk uit te spreken dat hij niet bedoelde een kabinet, gevormd uit de rechterzijde en de V.V.D. „Ik begrijp best, dat de katholieken daarvoor terugschrikken. Zij hebben hun aanhang zozeer in de waan geracht dat liberaal synoniem is met conservatief, dat zij een derge lijke combinatie ,het kost wat het kost, moeten vermijden". Waarom vormt de rechterzijde niet alleen een kabinet? Prof. Oud zeide niet gebrand te zijn op een herstel van de rechtse coalitie, maar wel zou een rechts kabinet een financieel-econo- misch beleid voeren, dat de V.V.d. meer aanspreekt dan van een kabinet, waarin ook socialisten zitten. Als het gaat om de geestelijke vrijheid is een kabinet met socialisten geen haar be ter dan een coalitie-kabinet. Maar als de C.H. nu niet mee wil doen aan het rechtse kabinet? Ook op deze vraag had prof. Oud een antwoord. Dan moeten de antirevo lutionairen en de katholieken het maar zonder christelijk-historischen doen. Minderheidskabinetten zijn nu eenmaal in ons parlementair stelsel niet verboden. „Wat ons betreft kan dit kabinet niet slechts van een loya le, maar zelfs van een welwillende oppositie verzekerd zijn. Wij zullen het zeker niet naar het leven staan. En wie zou de vriendelijke heer Ti- lanus, die ons altijd verzekerd, dat de christelijk-historischen bovenal gouvernementeel zijn, van 'n zo boos opzet durven verdenken?" Het ont breekt aan de K.V.P. de moed om dit te doen. Niets zal echter de P.v. d.A. meer vrijmoedig maken dan de wetenschap, dat men in het katho lieke kamp bang voor haar is. De A.R. kennen die vrees niet. Zij moeten zich echter afvragen of de huidige regeringscombinatie nog langer gesteund dient te worden. „Louter wandversiering te zijn past de antirevolutionairen slecht en het wordt door de kiezers ook niet gewaar deerd. Niets is voor ons parlementair stelsel zo funest als in doffe berusting te verzuchten dat er nu eenmaal geen ander kabinet is te vormen. In zijn redevoering heeft prof. Oud ook gezegd dat hij een kabinet van de rechtse partijen met de liberalen zo enigszins mogelijk liever zou wil len vermijden. „Onze positie in een dergelijk kabinet zou toch een geheel andere zijn dan die in een kabinet van de meest brede basis. In zo'n brede- basis-kabinet zouden wij met de beide protestants-christelijke partijen een derde macht kunnen vormen." „De antirevolutionairen hebben tij dens het debat over de bestedingsbe perking, dapper stand gehouden", al dus de heer Oud. Zij hebben hun prin cipiële bezwaren tegen de blokkering onverzwakt gehandhaafd en mochten het genoegen smaken, dat met geheel de V.V.D. en de meeste C.H. ook nog een aantal K.V.P.-ers zich aan hun zijde plaatsten. „Voor de beide anti revolutionaire ministers, moet dit een weinig prettige ervaring zijn geweest. De A.R. en de C.H. hebben de „der de macht" afgewezen. Zij zijn in 1952 in een kabinet gaan zitten, waarvan de liberalen nadrukkelijk werden uit gesloten. Gezien de verkiezingsuitslag hebben deze partijen daar weinig ple zier van beleefd", aldus de heer Oud. Hij gaf echter de voorzitter van de A.R. Tweede Kamerfractie de eer, dat deze dit onomwonden heeft doen blij ken. De heer Bruins Slot heeft geleerd dat het met de socialisten kwaad ker sen eten is. Ingezonden mededeling 'adv.) ONBEPERKTE GARANTIE OP DE VERING. Illlllllllllllll HA ZET FABRIEKEN TE ZEVENBERGEN senorganisatie bericht, dat hij slechts tot arbitrage bereid is, indien de tand artsen voorlopig op de oude basis zou den doorwerken en indien zij eventu eel tot concessies bereid zouden zijn. Gebonden door een besluit van haar ledenvergadering heeft de Maat schappij deze voorwaarden afgewe zen, evenals een soortgelijk verzoek van de Ziekenfondsraad. De heer Leibbrandt verklaarde, dat de zie kenfondsen wel tot verder overleg bereid zijn. Zij wensen echter niet op voorstel van de tandartsen in te gaan om het geschil over de zgn. „stoeluren", waarover we reeds schreven, aan arbitrage te onderwer pen. De fondsen zijn van mening, dat da kosten voor de tandheelkundige hulp in een juiste verhouding dienen ta blijven tot de totale kosten der zieken fondsverstrekkingen. In 1955 gaven da ziekenfondsen aan tandheelkundige hulp in huisbehandeling 31.5 miljoen uit. Zij deden de tandartsen een voor stel, dat deze uitgaven tot f 34.5 mil joen zouden doen stijgen. Op basis van de verlangens de rtandartsen zou ech ter 37.5 miljoen moeten worden uit gegeven, terwijl de thans door da tandartsen eenzijdig vastgestelde tarie ven 40 miljoen zouden vragen in dien de fondsen de kwitanties van de leden honoreerden. (zie vervolg pag. 2.) 0 Minister Witte verwacht dat de gemeenten op korte termijn voor cir ca 600 miljoen gulden voor de wo ningbouw zullen kunn enlenen van de Bank van Nederlandse Gemeenten. W Met een enkele onderbreking zul len de organisten Piet van Egmond en Feike Asma deze zomer 's zater dagsavonds concert geven op het orgel van de Oude Kerk te Amsterdam. Ook op tweede paasdag en hemel vaartsdag zullen orgelbespelingen worden gehouden. IS DE TRAGEDIE van Hongarije niet bij ons allen diep in het geheu gen gegrift? Onze speciale verslag gever Alfred van Sprang was het land waar hij enige weken heeft vertoefd, nog niet vergeten. Op pa gina 9 geeft hij enige indrukken van zijn korte verblijf aan de Oos tenrijks-Hongaarse grens weer. Verder vindt U in dit nummer: 0 Berging van de „Achilles" pag. 2 0 Eerherstel voor de hervormde kerk in 's-Gravenpolder pag. 3 0 Eén atoombom op Soesterberg pag. 5 0 „Zwarte Anna", de laatste Mar- kentenster pag. 10 0 Een speciale pagina voor de dames pag. II 0 Romantiek in het leger pag. 13 0 En weet U dat advertentiepagi na's doorlezen minstens zo ge zellig is als winkelen in een grote stad?

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1