SPOEL OM die melkfles 1 Een blousehanger, een rokkenklem en de levenswijze raad van 'n vriendin Kinderblouse in open patroon Franse mode in Londen Nederlanders geven per jaar meer dan één mïljara aan confectie uit Het Kerstfeest in Seroei KEUKEN Zaterdag 6 april 1957 ZEEUWSCH WEEKEND Pagina Huishoudelijke problemen liggen me na aan het hart Vette melk goed voor elk? Kleurrijke en artistieke Textieljaarbeurs Lange broeken Een Bril van 's een Maak een pyama Goedkope eieren 300 vel fijn en zacht toiletpapier op één rol Vanmorgen bracht de post me een letterlijke zin zeer ge wichtige enveloppe. Wat doe je dan als-natuur-nieuwsgierige vrouw? Even de stofzuiger afzetten en gauw eens kijken. Ge weet, dat ik onlangs voor u de Tomado-fabriek bezocht. Men houdt de kennismaking aan, want men zond mij bericht over de nieuwste snufjes der fabriek, en.een invitatie voor de Jaarbeurs, waar, dat spreekt, Tornado laat zien, wat er alzo uit haar beide fabrieken voort komt. Voor vandaag zet ik echter resoluut de hele Jaarbeurs buiten de deur. Ik ga eens aan mijn reputatie denken. Stel je voor. Ge hebt me steeds gevolgd van vergadering naar mode-shows en naar Etten-Leur, en nu gaat ge zo langzamerhand denkendat huishouden Vandaar, dat ik nu diep in de huishoudelijke hoek zit weggedoken. met Tornado en de goede huishoudelijke raad van een beste vriendin. Net had ik even de aantrekkelijke broekenklemmen, want dat is toch geen plaatjes van de nieuwe produkten der fabriek bekeken, of ik wierp een spij tige blik op mijn kalender. Het duurt nog lang eer het St. Nicolaas is en de verjaardag is nog verder uit de buurt. Met een verlanglijstje begin ik voor lopig niets. JammerToch in ge dachten houden. Misschien denkt ge er net zo over als ik, als ik u vertel, hoe enkele nieu we apparaten ons weer komen helpen tn keuken en kasten. Wat Tornado ons in het verleden bracht weet ge, want ik schreef er al over en bovendien hebt ge dat ook al gezien in de winkel, waar ge inkopen van dien aard gewoon zijt te doen. Maar nu bracht de folder ook een plaatje van een echt praktische blouse hanger. Er zijn er in verschillende soorten. Voor 1, voor 4 en voor 6 blou ses. Je blouses hangen, geheel vrij, onder elkaar. Dat spaart even ruimte In je kast! Vooral grote gezinnen kunnen die gebruiken, want, al vindt men veel uit, kasten die rekbaar zijn als elastiek zijn er nog niet bij. Ik was op slag enthousiast, en dacht aan het verlang lijstje, dat ik iemand, dicht in mijn buurt, onder de neus zal houden, helaas pas over een hele tijd. Denk Eens in, vier blouses in de ruimte van slechts één. Er is ook een eier-rekje bij. Nu, met de tegenwoordige eierprijzen, durf ik er wel over schrijven, maar anders zou ik kans hebben, dat een moeder uit een groot gezin me zou vragen of ze dat rekje, in frisse kleur, maar als sieraad aan de wand zou hangen, wel licht kon het dienst doen voor plan ten. Maar nü kan zo'n rekje dienst doen voor het doel, waarvoor het ver vaardigd werd, dank zij de lage eier prijzen. Toen vanmiddag een goede vrien din binnenstapte, liet ik vooral die rokkenhanger zien en slaakte de ver zuchting, dat men ook eens een goede rokkenhanger ging vervaardigen. De vriendin keek me eens aan, alsof ze zeggen wilde: „Ben jij nou huisvrouw en weet je niet hoe je dat doen moet?" Trompt begon ze me te vertellen, hoe goed en afdoende zij de zaak oploste. -Voor mijn hangkast gaf ze een demon stratie, nadat ze me eerst in de kamer had afgevraagd of mijnheer en mees ter ook een broekenklem bezat. U weet wel, zo'n ding waarin je de pijp-uit- einden in vastklemt, zodat je het hele geval ondersteboven aan een haak kunt ophangen, waardoor alle kreuken en plooien weer ge-effend worden. Toen ik de klem, in functie, liet zien, werd op slag de pantalon verwijderd, op een doodgewone klerenhanger ge deponeerd en de rok van mijn mantel pakje werd handigjes in de klem ge daan. Het boveneinde, met tailleband dus, in drieën verdeeld, maar dan zo, dat de achterkant, waarin de plooi zit, binnenin kwam te zitten, en zo kwam dit in de klem, die met een enkele handbeweging de zaak muur vast hield. Ik werd om een eindje touw gestuurd. Het touwtje werd bo ven door het oog van de klem gehaald, daarna fluks tot een lus geknoopt, die over de haak van een gewone kleer hanger werd gedaan Daar bengelde dus de rok. De vriendin zette haar werk voort, door het jasje keurig net jes over dezelfde hanger te doen en zo was het pakje klaar om „gehangen" worden. „Nou trekt de plooi er niet meer uit, wat ik je zeg", beëindigde ze haar demonstratie. Weer in de ka mer zei ze triomfantelijk, zo heb ik nou alle rokjes, ook van deux pieces opgehangen en ze blijven best in vorm. Ik informeerde eens of haar echtge noot dan had kunnen zwemmen in artikel waarvan je dozijnen voorradig hebt. „O", zei ze luchtigjes, „ik heb hem met Sinterklaas er eens een paar bij gegeven Ik heb bewonderend naar de vrien din gekeken. Je kunt toch van elkaar altijd nog wel wat leren. Kunt u ook doen, als u zo uw pakjes weghangt. De rokjes blijven goed, garandeerd de vriendin en ge wint ruimte in de kast, vooral als er eens zo'n blouse hanger bijkomt binnenkort, want ik hoop, dat ge fortuinlijker bent dan ik en een verjaardag dichter in het zicht is. Sinterklaas duurt voor ons allen even lang. Zo, nu hebt ge toch gezien, dat huis houdelijke problemen me ook na aan het hart liggen. Maja. Vette melk is goed voor elk. Vette melk zou goed zijn om grote boter- voorraden, zoals wij gehad hebben, te vermijden. En daarom moet het vet gehalte omhoog. Zo heet het. Of de huisvrouw echter graag zes cent per liter meer zou betalen voor vettere melk is echter een vraag. Er zou op dit ogenblik moeilijk een regering zijn te vinden, die met vreugde over een vet- en prijsverhoging zou denken. Maar dat is niet alles. Is vette melk werkelijk goed voor elk? Elke buiten landse toerist, die in Nederland een paar weken heeft rondgekeken, zegt dat we te vet eten. Elk levensverzeke- ringsmaatschappi' kijkt met enige zorg naar de omvang van haar klanten en stelt gewichten vast, die de kandidaten voor verzekeringen niet mogen over schrijden. Vettere melk zou de risico's voor honderdduizenden vergroten. Voor de gemiddelde Nederlander is melk goed mits zij vrij mager is. (Vrij Nederland) Ingezonden mededeling (adv.) LEEFTIJD 2—3 JAAR Materiaal: 100 gr. Scheepjes Nobel- wol wit, naalden no. en 4 knoopjes. Patroon: lste-4de naald: tricotsteek (d.i. heen recht, terug averecht). 5de en 6de naald: ribbels (d.i. heen en terug recht). 7de naald: X 1 st. averecht, overha ling (d.i. 1 st. afhalen, 1 st. breien, de afgehaalde steek over de gebreide steek heenhalen), 1 st. recht, omslaan, 1 st. recht, omslaan, 1 steek recht, overha ling, van X af herhalen. 8-10-12-14-16- 18-20ste naald: de steken breien zoals deze zijn, de omslagen echter steeds averecht breien. 9de naald: X 1 st. averecht, overhaling, 1 st. recht, omslaan, 1 st. recht, om slaan, 1 st. recht, 2 st. recht samen, van X af herhalen. 11de naald: X 1 st. averecht, omslaan, In het Savoy-hotel in Londen in een modeshow van Franse creaties gehou den ten bate van instellingen, welke zich bezighouden met het onderzoek naar de kinderverlamming. Deze foto-combinatie toont twee toiletjes die er te bewonderen vielen: links: een combinatie van grijs-wit ge streepte chiffon, waarvan de mantel geplisseerd is. Rechts: een japon uit de collectie van Lanvin Castillo, gemaakt van Engelse zijde. De rok doet denken aan de wijde Turkse pantalon, een bijzonderheid is ook de afwerking van de-hals. Op initiatief van de Duitse en Ne derlandse evangelosatie onder schip pers zal op 24 en 25 april te Rotter dam een internationale conferentie van de evangelisatie onder de binnen vaart worden gehouden. Dr. L. J. Ca- zemier te Schiedam zal deze confe rentie leiden. Alle langs de Rijn ge legen landen nemen er aan deel. Enige onderwerpen, die ter sprake komen, zijn', zondagsrust, arbeidsvoorwaarden voor schippers, jeugdzorg en onder wijs aan de schippers jeugd. NET ZOALS ANDERE JAREN neemt de textielindustrie weer een belangrijke plaats in op de Utrechtse Jaarbeurs. De Stichting Nederlandse Textieljaarbeurs heeft een nieuwe voorzitter ge kregen, de heer J. C. Bottenheim uit Veenendaal, en deze heeft zich direct met veel enthousiasme op de inrichting van de Beatrix- en Irenehal geworpen. En met succes: er is met ruimte gewoekerd, maar het geheel maakt door de kleurencombinaties en de indeling een ruime indruk. De meeste stands zijn een lust voor het oog. De ouderwetse modepoppen hebben voor goed plaats moeten maken voor grap pige dametjes van raffia, stro of geperst papier, die in de meest wonderlijke stan den een keur van fleurige, modieuse en chique japonnen, jumpers, blouses en rokken tonen. De lappen tricot, katoen, Ingezonden Mededeling (adv.) GOES, OPRIL GROTE MARKT MIDDELBURG, NIEUWE BURG 0 Hier volgt weer een deel uit de brief over het Kerstfeest in Seroei. Voor de Kerstdagen had de postdirec teur in Seroei, die katholiek is, de helft van zijn privé-elektrlcitelt aan de kerk afgestaan en kwam nu zelf even kij ken, of de improvisorisch aangelegde leiding geen kwaad kon. „Leuk hé", zei hij, „al die grappige kindertjes daar bij elkaar. Ik hoop echt, dat ze een prettig en goed feest hebben". Hjj graaide met zijn hand door een zwart kroezebolletje, groette vriendelijk en ging weg. Van alle kanten stroomde het nu op de kerk toe: kleine magere vrouwtjes, met hun jongste spruit bungelend in de slendang op hun rug, de rest van het kroost werd door de mannen gediri geerd, die, al kauwend op hun rode slrih-pruim en af en toe wat knalrood sap de weg opspietsend, met trots ke ken naar de over 't algemeen netjes uitziende kinderen. Zelf moest ik nog eten en ging dus haastig huiswaarts. Soep uit een pak je, aardappelen en kip uit blik en groenten en fruit van de passar vorm den ons kerstmaal. In de keuken ston den enorme schalen vol oliebollen, die straks aan de kinderen zouden worden uitgedeeld. We hoorden onze beide pleegdochters in hun eigen kannibalen- taaltje opsnijden over de hoeveelheden materiaal, die voor al die ronde, vette eetballen waren gebruikt en lepelden verstrooid onze aardappelen naar bin nen. Buiten rinkelden fietsbellen en vrolijke stemmen klonken op. Als dat zo door ging, zou er in de kerk geen plaats genoeg zijn voor al die toestro mende mensen. En als de kerk al open was, zouden al die grote mensen gaan zitten, en als de kindertjes kwamen, clubje voor clubje, ieder met hun goe roe, zou er voor hen geen plaats meer zijn!! „Ik hoef geen ananas meer", zei ik tenslotte geplaagd, dankte en ging vast vooruit. (Wordt vervolgd). linnen en de ontelbare kunststoffen zijn er eveneens op artistieke wijze gedra peerd. De tapijtenfabrikanten zijn rijke lijk vertegenwoordigd met kleden in al lerlei kleuren en veel moderne dessins. De tentoongestelde lingerie wordt ook ieder jaar mooier. Nieuw op deze beurs zijn de jupons en onderjurken, gebor duurd met goud- en zilverdraad dat ook na vele malen wassen niet dof wordt of schilfert. In zoiets móet je je wel een „dure" vrouw voelen! In enkele stands zijn complete baby- en kleutergarderobes te vinden. Heeft wel eens van de Grace Kelly-kleur gehoord? Nee? Wij ook niet tot we een schattig geel-met-wit baby- overgooiertje ontdekten. De fabrikant vertelde ons, dat de prinses van Monaco voor alle babykleertjes de kleur geel koos. Aangezien ze niet wist of de koninklijke spruit een jongen of een meisje zou zijn, durfde ze n.l. geen blauw of rose te ne men! KUNSTSTOFFEN Het terrein van de synthetische vezels wordt steeds groter. Naast nymcrylon, nylon en perion bestaan er nu o.a. ook al stoffen, die nymcron, suèdelon (imitatie- sèude) en vekalon heten, meestal zijn dit mengweefsels. We zagen een rok van 45 pet wol en 55 pet terlenka, die in een aquarium was gelegd en desondanks in uitstekende conditie bleef. Corduroy, tinneroy, vederoy en whale- wave-weefsels zijn ook in rijke over vloed op de beurs aanwezig, evenals flu weel. Door het toepassen van plastics is men er in geslaagd, poolvaste en piet- vrije stoffen te fabriceren. Ja, toen Thomas Ainsworth 125 jaar ge leden begon met het mechanisch weven, zal hij wel niet vermoed hebben, dat de textielindustrie nog eens zó'n vlucht zou nemen! En Nederland doet op dit gebied voor niet veel landen onder. De heer Bottenheim vertelde ons, dat bijv. de produktie van tapijt- en meu belstoffen tn 1956 ruim 30 pet hoger lag dan in het jaar daarvoor. Ook t.a.v. de confectle-industrie was de voorzitter van de Textielbeurs optimistisch. De Nederlandse vrouw gaat volgens hem goed gekleed en de mode bemoeit zich ook al wat meer met heren- en kinder kleding. De confectie-industrie in Ne derland heeft momenteel een jaaromzet van meer dan een miljard gulden. De invloed van de „welvaart" blijkt o.a. uit de produktie van het vrij luxe artikel peignoirs. In 1953 werden er in ons land 70.000 gemaakt. In 1956 waren het er vijfmaal zoveel. Dat een jongen tegenwoordig niet meer voor „vol" wordt aangezien als hij geen lange broek draagt, is goed merkbaar in de produktie van jongenspakjes: deze daalde van 480.000 tot 280.000 stuks, maar het aantal gepro duceerde jongenspantalons steeg met 450.000 tot 1.610.000! De export van Nederlandse confectie- goederen heeft een waarde van ongeveer 70 miljoen, de import (vooral uit Duits land en België) neemt sterk toe en had in 1956 al een waarde van 116 miljoen gulden. „In het algemeen kan worden gezegd, dat de aankopen van textielgoederen door de Nederlandse gezinnen de laatste jaren sterk zijn toegenomen. Aangenomen mag worden, dat in 1956 voor rond 90 miljoen gulden aan textiel èxtra is ingekocht" aldus de heer Bottenheim. Handwerktentoonstelling in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen Op initiatief van freule Collot d'Es- cury te Kloosterzande in samenwer king met vele dames uit de gehele streek van Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen zal een handwerktentoonstelling ge houden worden met daaraan verbonden een verkoop van allerlei eenvoudige en nuttige zelfgemaakte artikelen en een verloting. Daar verschillende andere ac tiviteiten de plannen in Terneuzen en Axel hebben doorkruist, zal in beide genoemde plaatsen geen tentoonstelling worden gehouden. Nu zal de expositie in twee andere gemeenten worden ge houden, te weten Kloosterzande op 27, 29 en 30 april en Sas van Gent op 25 mei. De opbrengst Is bestemd voor Hongarije, overhaling, 3 st. recht, 2 st. recht sa men, omslaan, van X af herhalen. 13e naald: X 2 st. recht, omslaan, overhaling, 1 st. recht, 2 st. recht sa men, omslaan, 1 st. recht, van X af herhalen. 15e naald: X 3 st. recht, omslaan, dubb. mindering (d.i. 1 st. afhalen, 2 st. samenbreien, de afgehaalde st. over de samengebreide steken halen), om slaan ,2 st. recht, van X af herhalen. 17e naald: X 1 st. averecht, 2 st. recht samen, 1 st. recht, omslaan, 1 st. recht, omslaan, 1 st. recht, overhaling. 19de en 21ste naald: als 17de naald. 22ste naald: recht. 23ste naald: vanaf de 1ste naald her halen, doch het patroontje verplaatsen, zodat nu de linkersteek over de opstaan de rechte steek komt te staan. Rug. Opzetten 74 steken en 5 cm en 1 st. recht, 1 st. averecht breien. Daarna in patroon verder gaan. Aan weerskanten 5 maal elke 2+ cm 1 st. meerderen. Is de totale hoogte 18 cm, aan weers zijden voor de mouwtjes 12 st. bij op zetten. Doorbreien tot de mouwhoogte 10 cm Is, na het 5de patroontje geheel trclotsteek breien, dan de schouders in 5 maal 8 steken afkanten, daarna de overblijvende steken ineens. Voorpand. Geheel breien als de rug tot de lengte 27 cm is. Nu voor de hals uitsnijding de middelste 10 steken af kanten en per kant afbreien. Aan de halskant nog 1 x 4, 1 x 2, 3 x 1 st. af kanten. De schouder afkanten als het mouwtje 10 cm hoog is en afbreien als b(J de rug. Afwerken. Zijnaden dichtnaaien. Van de schouders aan de halskant 6 cm open laten. Langs de halsuitsnijding van het voorpand 42 steken opnemen en 7 cm 1 st. recht, 1 st. averecht breien, daarna nog 3 naalden ribbels, aan de verkeerde kant averecht afkan ten. Langs de rughals 32 steken op nemen en eenzelfde boord breien. Het boordje naar buiten omslaan en hech ten. De voorschouder met 1 toer vasten met lusje voor de knoopjes omhaken, de achterschouder met 1 toer vasten. Langs de mouwtjes 60 steken opnemen en een boord breien als langs de hals. Eveneens naar buiten omslaan. Vele malen werd ons verzocht om het patroon van een Damespyjama. Wij voldoen hieraan met dit patroon, dat een allerleukst en vlot model is, en geschikt voor de minder koude nach ten. Het jasje is rulmvallend en wordt door een lange band omstrikt. De broek heeft niet te wijde pijpen en wordt in gehaald in de taille op een elastiek. Als men een bewerkte stof gebruikt, dan is het aardig om het jasje rondom af te biezen met een effen bijpassende tint. Patronen in de maten 42, 44, 46; maat 48 op bestelling. Benodigde stof plm. 4.50 m a 90 cm breed. WIJZE VAN BESTELLEN. Plak aan de adreszijde van een brief kaart, naast en buiten het frankeer zegel, het verschuldigde bedrag f 0.95) aan geldige postzegels en adresseer de ze aan de redactie van het Zeeuwsch Dagblad, Lange Vorststraat 90, Goes. Aan de andere zijde vermeldt u uw naam, adres, maat en nummer (no. 239) van het gewenste model. Plak nooit voor meer dan f 0.95 aan postzegels extra op een briefkaart, want wat meer geplakt wordt is waardeloos. Be stellingen onder rembours worden niet aangenomen en de patronen worden niet geruild. De redactie heeft geen patronen Jn voorraad, het persoonlijk komen afhalen aan ons kantoor heeft dus geen zin. ®v.0/c> Ingezonden mededeling (adv.) We leven nu eenmaal in een tijd dat veie voedingsmiddelen duurder worden. Gelukkig behoeven we dit niet overal van te zeggen en zeker niet van eieren, want deze zijn de laatste tijd aanzien lijk In prijs gedaald en wel zodanig, dat we eigenlijk in jaren niet zulke goedkope eieren hebben gehad. Het is dus nu een goede tijd om regelmatig eieren te eten. Hoewel het gebruik van eieren de laaste jaren in ons land sterk is ge stegen. wordt het ei door velen nog te- UIT DE veel als een luxe beschouwd. In vele andere landen worden dan ook aan zienlijk meer eieren gebruikt dan b(j ons. Dat komt ook, omdat vele Neder landse huisvrouwen niet weten, dat ze eieren op talloze manieren in de maal tijden kunnen verwerken. Eieren niet alleen bij het ontbijt, maar ook bij de koffiemaaltijd en warme maaltijd, bij voorjaarsgroenten en winterkost, ja eigenlijk overal bij. Eieren zijn gezond, smakelijk, goed koop en gemakkelijk om in huis te hebben. Verwerk ze nog meer dan tot op heden bij Uw dagelijkse maaltijden. RECEPTEN VOOR 4 PERSONEN. Gespikkelde omelet. 4 eieren, 4 lepels melk of bouillon, zout, peper, een uitje, een paar le pels zeer fijn gesneden selderijgroen en peterselie of kervel, boter of margarine. De eieren los maar niet schuimig kloppen met een weinig geschrapte ul en het selderij- en peterselie- of kervel- groen, zout, perper en per ei een lepel melk of bouillon. In de koekepan de boter of marga rine smelten, de eimassa toevoegen en op een vrij warm vuur de omelet bak ken. Telkens het gaargeworden deel Ipsscheppen van de bodem en vloeibaar ei over het vrijgekomen deel van de panbodem laten lopen. Deze bewerking zolang herhalen tot de gehele eimassa bijna gestold is en aan de onderzijde lichtbruin geworden is. De omelet in tweeën of in drieën dichtslaan en op een verwarmde schotel opdoen. Dat een zoet eiergerecht zeer sma kelijk kan zijn, zult U merken wanneer U maakt een Schuimige Biiiaasappelvla. 4 kleine of 3 grote eieren, 2 dl si naasappelsap en plm. dl citroen sap, ongeveer 100 g witte bastaard suiker 6 eetlepels). De eierdooiers met de suiker luchtig roeren, het vruchtensap toevoegen en deze massa onder goed roeren op een zacht vuur laten binden (de vla mag vooral niet koken). De eiwitten stijf slaan, de eiervla voorzichtig er door scheppen en de massa nog even op een zacht vuur gaar laten worden onder voortdurend omleggen. De vla koud la ten worden en geven met b.v. waaier wafeltjes. Men kan de vla naar verkiezing doen in wijde glazen of glazen schaal tjes. Ingezonden mededeling (adv.) prijs slechis Niet laten 'koeken'/ nee: Metéén onder de kraan ermee I vraag bij uw boodschappen ook een ROL pop LA

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 11