BLOEMENPARADIJS „DE KEUKENHOF" MET PASEN OP ZIJN MOOIST In de toekomst zal er steeds plaats blijven voor de wol Donderdag officieel geopend 13 april: Bloemencorso „Hollands Glorie" met 31 praalwagens Dak stortte m; één dode Jeugdig personeel en gunstige salarisregeling ulo nodig Jonge vrouw stak minnaar neer Partieel succes Om de blokkering Lijdt niet langer Censuur in Djakarta Belgische stem op Tilhurgse wolhandelarencongres NEDERLAND FILMT BI) SUEZKANAAL Engeland bezuinigt op defensie Britse economische toestand gunstiger Negen soldaten gedood in West-Java Treinbotsing bij Kassei vier personen gedood Bagagedrager van bromfiets schoot los Vrijdag 5 april 1957 ZEEUWSCH DAGBIAD Pagina I HET IS VERHEUGEND, dat er al thans enig resultaat is gekomen uit de luchtvaartbesprekingen in Was hington. Te betreuren blijft, dat er geen dienst komt, althans nog niet, op Los Angelos. Maar er is althans iets ge wonnen door de diensten op Houston en Miami en de Nederlandse Antilen. Dat daar tegenover staat, dat Ame rika meer vrijheid krijgt, om op Ne derland en de Nederlandse Antillen te gaan vliegen, is iets vanzelfsprekends. De hoofdzaak is, dat de lucht boven Amerika nu ook voor Nederland ge opend is. In dat opzicht mag van een partieel succes gesproken worden. Het is een goed resultaat van het optreden van Staatssecretaris Van der Beugel, bij het begin van zijn optre den als zodanig. Het is ook gelukkig voor onze ver houding tot Amerika. Er was in de laatste tijd, ook door het meermalen onbegrijpelijk optre den van de Verenigde Staten in inter nationale affaires in ons land, een te- fenzin tegen Amerika aan het groeien, 'ooral de houding van Amerika te genover bepaalde Nederlandse belan gen deed daar geen goed aan. Wat onze handel op Amerika be treft, kregen we toch ook meermalen de indruk, dat de oude Monroeleer Amerika voor de Amerikanen, toch niet helemaal dood is. Terwijl Ame rika aandringt op integratie in Euro pa, op een meer openstellen van de grenzen en daarbij zegt: kijk naar ons voorbeeld, wekt het meermalen de in druk, zijn eigen grenzen af te sluiten. Terwijl Amerika op bepaalde tijden genegen is, zijn dollarhulp ter be schikking te stellen, beperkt het de gelegenheid, om in zijn gebied dollars te verdienen, wat wij, Nederlan ders, nu eenmaal liever doen, dan ze te krijgen of te lenen. Bij dit laatste is de KLM een be langrijke schakel. Ook zij kan dollars binnen brengen. Zij doet dat reeds op allerlei wijze. Maar de luchtlijnen in de V.S. zelf, die een natuurlijke voort zetting zijn van de overzeese lijn, kan die verdienste vergroten. Temeer, omdat de KLM ook bij vele Ameri kanen een uitnemende naam heeft om haar betrouwbaarheid en servicee. Het was misschien daarom, dat de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij en zich scherper tegen een concessie aan haar keerden, dan zij het hebben gedaan tegen concessies aan andere buitenlandse maatschappijen. Het is verheugend, dat de ban, die op de KLM in Amerika leek te lig gen, nu verbroken wordt. We zijn er nog niet. We krijgen thans enkele verbindin gen aan de Oostkust van de V.S. Vol ledige voldoening aan Nederland zal er pas zijn, als ook de Westkust met de KLM bereikbaar wordt. Het blijkt meer en meer, dat de blokkering van opbrengsten van eigendommen voor de socialisten een principieel standpunt is. We hebben dat pas bij de verho- fing van de eigenaarslasten op land- ouwgebied meegemaakt; we herin neren het ons ook uit de tijd van de kabinetscrisis. Nu speelt het weer op het punt van de huren. Men weet, dat het de bedoeling was, de huren van woningen op 1 juli a.s. met 25 pet te verhogen. Die verhoging zou dan in de lonen gecompenseerd worden. Bij de kabinetscrisis was het com promis gevonden, dat niet die hele verhoging geblokkeerd zou worden, zoals de socialisten wensten, maar de helft. Wat blijkt nu? Om die huurverhoging te compen seren, zou een loonsverhoging met 3% pet. nodig zijn. Niet 2 pet., zoals vroe ger wel'gedacht is. Toch is het om economische redenen gewenst, dat de loonverhoging niet meer dan 2 pet. bedraagt. Het C.N.V. heeft nu gezegd: laat da.i de huurverhoging 12% pet. zijn, die dan niet geblokkeerd zou behoe ven te worden. Hoewel daarmee het rechtsherstel voor de huiseigenaren weer verscho ven wordt, zit er toch veel aantrekke lijks in deze suggestie. Maar onmiddellijk zegt men van so- olalistische kant: neen, dat mag niet. En „Het Vrije Volk" voert als hoofd argument aan: „Daarbij zou een blok kering van de helft vrijwel zeker uit gesloten zijn. De hele huurverhoging zou ter vrije beschikking van de eige naren komen". Ja, dat eigenaren de vrije beschik king hebben over de opbrengst hunner eigendommen, zelfs al wordt algemeen erkend, dat die opbrengst nog te laag Is, is in socialistische ogen een ver schrikkelijk ding. Eigendom is in so cialistische ogen nog altijd, naar Proudhans woord van meer dan 100 jaar geleden, diefstal. Ingezonden mededeling (adv.) door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen. Neemt Togal, dat verdrijft in al die gevallen snel en afdoende de pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Zuivert de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist f0,95, f2,40 en f8,88. De militaire gezaghebber van Dja karta heeft sinds kort censuur inge steld op de berichten, welke door de in Djakarta geaccrediteerde buiten landse correspondenten ter verzen ding worden aangeboden. De woordvoerder van het stads- commando van Djakarta verklaarde, dat deze maatregel werd genomen op grond van de staat van oorlog en be leg en bedoeld is om verspreiding van berichten, welke nadelig zijn voor land en volk van Indonesië, te voorkomen. „Wij passen censuur toe op alle be richten, die nadelig zijn voor ons land" slduj de woordvoerder. Glazenwasser omgekomen De glazenwasser T. G. uit Pflnacker ls gistermiddag tijdens werkzaamheden aan een pand aan de Westlaan te Delft van de ladder gegleden. Hij kwam met het hoofd op de straat terecht en over leed ter plaatse. De man laat een vrouw en negen kinderen achter. Fransen varen voorlopig niet door Suezkanaal De centrale commissie van Franse reders heeft meegedeeld, dat de Franse schepen tot nader order het Suezkanaal zullen mijden. De Franse regering heeft orders ln die zin gegeven. Carillon Films te Voorburg, de on derneming van de jonge filmers Ted de Wit en Gerard J. Raucamp, heeft nu, behalve een kleurenfilm over de Nederlandse zeesleepvaart, ook een documentaire kleurenfilm in produk- tie over het werk van de Nederlandse bergers in het Suezkanaal. Ted de Wit, die het scenario schreef en de super visie van de verfilming heeft, heeft eerst besprekingen gevoerd met da autoriteiten van de Egyptische Kanaal maatschappij en met die van de UNO, onder wie generaal Wheeler, waarna hij toestemming kreeg om de werk zaamheden te veerfilmen. Cameraman Eddie van der Enden, die nu reeds meer dan een maand bij het Suezka naal verblijft, heeft zojuist een aantal zeer geslaagde opnamen gemaakt van de berging van de laatste obstakels. Deze film is uiteraard niet bedoeld als „journaal". Zij zal een uniek do cument vormen over het gigantische werk, waarin Nederlanders zulk een groot aandeel hadden. DE KEUKENHOF TE LISSE heeft haar poorten geopend. In een omgeving vol kleur en geur heeft mr. J. Klaasesz, de commissaris der Koningin in Zuid-Holland vandaag officieel de opening ver richt. Nog geen van de vorige acht keren waren de bollen bij de opening al zo ver uit, aldus de voor zitter van de Keukenhof. Thans bloeien de nar cissen en hyacinten, waarbij de witte narcissen met hun gele, oranje en rode hartjes het geheel een wat kleuriger aanzicht geven. In de kassen ls het een en al tulpenweelde. De mozaieken zullen dit jaar op 18 april klaar zijn, zodat men ook met de Paasdagen van deze bloementapijten kan genieten. Juist omstreeks die tijd zullen de velden op hun allermooist zijn. Op zaterdag 13 april wordt het bloemencorso gehouden onder 't mot to „Hollands glorie". 31 grote praal wagens en 3 luxe wagens zullen in de hloemenstoet meerijden. Men zal er Odysseus kunnen zien, vastgebonden aan de mast van z'n schip, het vrouw tje van Stavoren, Apollo en Diana. „Een nacht in Venetië" zal door een der praalwagens worden uitgebeeld. „De vuurvogel" van Strawinsky door een andere en Robinson Crusoë zal met eiland en al ln de stoet meerij den. Vijftien muziekkorpsen zullen in de stoet meelopen. Het „publiekselement" zal in de jury die de wagens beoordelen zal, worden vertegenwoordigd door Johan Bode graven van de N.C.R.V. en de tele- visie-omroepster Karin Kraaykamp. Tulpen-rallye Overal in de streek zijn van 13 tot en met 20 april weer bloemenmozaie- Keukcnhof -agenda Zaterdag 13 april: bloemencorso „Hollands Glorie". 1320 april: overal bloemenmoza- ieken. 611 mei: Tulpenrallye 25 april: Groningse dag ken te zien. En dan is er natuurlijk ook de tulpenrallye van 6 tot 11 mei. Uitkijk-windmolen De nationale bloemententoonstelling „Keukenhof" is uitgebreid met een De Britse regering heeft meegedeeld, dat zij de defensieuitgaven voor 1951/ 58 met 128 miljoen pond zal vermin deren. Bij het maken van de plannen gaat men er van uit, dat er na 1960 geen dienstplichtigen meer zullen worden opgeroepen. Er moest worden bezuinigd wegens de kosten die de expeditie tegen Egyp te heeft meegebracht en wegens an- andere economische moeilijkheden. Van alle staatsuitgaven wordt onge veer een derde aan de verdediging besteed. De produktie van atoombommen gaat door en de luchtmacht heeft er al een aanzienlijk aantal van in voor raad. In het defensierapport wordt gezegd dat de vrije wereld op het ogenblik in hoofdzaak van de Amerikaanse kern wapens afhankelijk is. Engeland kon slechts een bescheiden bijdrage leve- Blijkens haar jaarlijkse economische overzicht heeft de Engelse regering een opmerkelijk goed vertrouwen in de toekomstmogelijkheden voor de Engelse uitvoer. Zij deelt mede, dat het apparaat voor een verdere export campagne aanzienlijk is verbeterd. De uitvoer is reeds toegenomen in het afgelopen jaar en daar de vooruit zichten voor de wereldhandel gunstig zijn, kunnen de externe omstandighe den voor een succesvol jaar reeds aan wezig worden geacht. Inmiddels heeft het betalingsbalans tekort van 79 miljoen pond st. van 1955 reeds plaatsgemaakt voor een overschot van 233 miljoen pond st. in 1956. De politiek der Engelse regering was er in 1956 op gericht de uitvoer te bevorderen, de invoer af te rem men, de prijzen te stabiliseren en meer het verbruik dan de investeringen te beperken. Deze politiek is geslaagd. De economische vooruitzichten van Engeland zullen ook in de toekomst worden beheerst door de betalings voorwaarden. „koude kas", waarin ook grote tulpen zullen bloeien, alleen wat later dan in de warme kassen. Voorts zal op de openingsdag een authentieke windmolen, in 1892 in de provincie Groningen gebouwd, door de Holland-Amerikalijn aan de Keuken hof worden aangeboden. Het publiek zal van de rondgang van de molen af een prachtig uitzicht hebben, zowel over de tuin als over de omliggende bollenvelden. Op donderdag 25 april wordt een Groningse dag op de Keukenhof ge houden. De heer Smolders, burgemeester van Voorhout, deelde o.m. mede, dat de waarde van de geëxporteerde bloem bollen over het jaar 1956 192 miljoen gulden bedroeg. In 1955 was dit 178 miljoen gulden. V erkeer smaatrcgelen Majoor van der Meulen, districts commandant van de rijkspolitie te Leiden, zeide, dat er geen speciale verkeersmaatregelen getroffen zijn. De centrale punten „Keukenhof" en „Lin- Omstreeks half twee gistermiddag is van een in aanbouw zijnde fabrieks hal van Smarius' brood- en beschuit fabrieken te Tilburg een gedeelte van het betonnen dak ingestort. De 27-jar. timmerman F. P. D. Janssens, wonen de te Tilburg, werd onder het-omlaag stortende beton bedolven en kwam om het leven. Experts stellen een nader onderzoek naar de oorzaak van dit ongeluk in. Na het eindexamen... studeren? Voor alle eindexamenkandidaten en hun ouders of verzorgers wordt op za terdag 13 april een landelijke lnlishtln- geudag gehouden. Op deze dag zullen de universiteiten en hogescholen te Amsterdam, Lelden, Groningen, Rotter dam, Wageningen, Nijmegen en Tilburg voorlichten over al het geen direct of indirect met studeren samenhangt, zo als de studieduur, het studentenleven, de studiekosten en regelingen in ver band met militaire dienstplicht. naeushof" hebben met hun parkeer plaatsen het verkeersprobleem in de bollenstreek sterk vereenvoudigd, om dat er nu niet meer zonder doel rond gereden wordt. Alleen op 13 april, de dag van het corso, zijn er speciale ver keersmaatregelen. Wanneer vandaag, nu de kunstvezels de markt trachten te veroveren, de wolhan delaren blijk geven van een zekere angst voor de toekomst, dan ls zulks uitsluitend te wijten aan een minderwaardigheidscomplex van de wolmensen zelf en aan het feit dat ze zich bewnst laten verdringen. Nooit is er meer wol geschoren dan juist in deze dagen en ook in de toekomst zal er steeds plaats blijven voor de wol. Daartoe kan ook de ln velerlei kringen gevraagde termijnmarkt bijdragen". Dit waren de slotwoorden van de heer M. E. Audenaert uit Antwerpen, die vandaag voor De Nederlandse en Belgiscbe wolhandelaren, die op uitnodiging van de vereniging van de wolhandel naar Tilburg waren gekomen, sprak over het wezen van de termijn- markt en inzonderheid van die van Antwerpen. Spreker verheelde niet, dat ln velerlei kringen nog steeds een zekere misken ning bestaat van de termijnmarkten Daar tegenover stelde hij, dat juist dank zij de termijnmarkten vele risico's kun nen worden verminderd of vermeden. In Antwerpen dient zelfs elke transactie tussen commissionairs en makelaars te Ingezonden mededeling 'adv.) Uitfluitend vork.ljgbo», bi) H.H. npnthofcura. droglltnn, (topper» «n de ipeeleefbrenehe, Het sociologisch instituut van het con vent der Christelijk Sociale Organisaties heeft in opdracht van de Bond van Chris telijke Mulo-scholen en de Vereniging voor Christelijk Mulo een rapport uitge bracht over de toekomstige ontwikkeling van het Ulo. Als maatregelen, die in het belang van deze tak van onderwijs moe ten worden genomen, noemt het rapport ondermeer bevordering van toevoer van jeugdig onderwijzend personeel door een gunstige salarisregeling. Voorts wil men de studie voor akten stimuleren door bij die studie faciliteiten te verlenen en door het toekennen van bonussen en beloningen voor de akten. Een rechtstreekse toevoer van bevoegd personeel naar het ulo wil men mogelijk maken door wijziging van. het bevoegd- hedenbesluit. Het rapport berekent, dat het aantal leerlingen der ulo-scholen sinds 1949 met 40 pet is gestegen en dat tot '62 'n stij ging tot 185 procent moet worden ver wacht. Het rapport becijfert, dat op deze gron den van 1 jan. 1957-1 jan. 1965 (dus in 8 jaar tijds) 5543 onderwijzers bij het ulo nodig zullen zijn. Deze onderwijzers zullen voor het grootste deel moeten komen uit het lager onderwijs (dat nu zelf reeds met een te kort te kampen heeft omdat van recht- streekse toevoer tot de ulo-school geen sprake kan zijn. 0 In oktober a.s. wordt ln de aula van de N.V. drukkerij „De Spaarnestad" te Etten (NB) een internationaal congres van diepdrukkers gehouden. Een veertig tal leiders van grote drukkerijen uit ver scheidene Europese landen zullen daar hun ideeën uitwisselen. Ingezonden Mededeling (Adv.) Omdat dt jonge Nederlandse vrouw spontaan de voorkeur geeft aan de gezellige Margriet' is Margriet" reeds jarenlang bet gróótste blad van Nederland! lopen over een zogenaamde liquidatieka*. welke alle overeenkomsten registreert en borg blijft voor de financiële afwikke lingen. Mede hierdoor kunnen aanzien lijke koersverschillen worden opgevan gen. Premiezaken Bovendien leent de termijnmarkt zich uitnemend voor arbitrage en premieza ken, welke laatste een eventueel verlies kunnen beperken tot de uremiebedragen. Voordien had mr. E. Sassen, oud minis ter van overzeese gebiedsdelen en lid van de gemeenschappelijke vergadering van de Europese kolen en staalgemeenschap, een lezing gehouden over de groei en vor ming van de Euromarkt. Ten dele onder schreef hij de pessimistische verwachtin gen, die door bepaalde Nederlandse on derhandelaren over de Euromarkt waren geuit. Zes maanden cel De rechtbank te Amsterdam heeft de 24-Jarlge Amsterdamse vrouw, die na een vrolijke eerste Kerstdag in de Haar lemmerstraat des nachts haar minnaar zeven messteken toediende, een gevan genisstraf opgelegd van 0 maanden met aftrek van voorarrest. Bovendien werd zij voorwaardelijk ter beschikking van de regering ge steld met een proeftijd van 3 jaar on der toezicht van de reelassering. Te gen deze vrouw uit Amsterdam had de officier van justitie veertien dagen ge leden bij de behandeling van de zaak een Jaar met aftrek geëist. Het slachtoffer, een 46-jarige Drent se koopman J. P. uit Hoogeveen, wad evenals zijn vriendin, die reeds 7 ver oordelingen achter de rug heeft en ver minderd toerekenbaar wordt geacht, op de bewuste avond dronken. Er ontstond op straat ruzie tussen man en vrouw, waarop de man zelf een zakmes uit zijn broek haalde en dit aan de vrouw gaf, zijn jasje open deed en uitriep: „Steek me dan maar kapot!" Dat had ze prompt gedaan. Van de zeven steken waren er twee levensgevaarlijk, maar dank zij snel operatief Ingrijpen in een ziekenhuis werd 's mans leven gered. Bij een overval door een goed be wapende bende van 250 man op een militaire post bij Tjitapen in West- Java zijn woensdag negen Indonesische militairen en een burger gedood. Viji militairen werden ernstig gewond. De bendeleden maakten zich meester van een aantal vuurwapens, staken 33 huizen in brand en ontvoerden vijf burgers toen zij zich na een vuurge vecht van 2 uur terugtrokken. ln de omgeving van Kassei (West- Duitsland) is in de afgelopen nacht een exprestrein achter op een andere exprestrein ingereden, die juist zijn vaart verminderde voor een onveilig signaal. Vier inzittenden van de laatste wagon van laatstgenoemde trein kwa men om het leven en veertien werden gewond. De trein, die werd aangereden, wal een Duitse sneltrein. De andere trein was een Amerikaanse militaire trein, waarmee naar verluidt een paar hon derd militairen op weg waren van Berlijn naar Frankfort. De 21-jarige A. Harmsen uit Bussum is gisteravond op tragische wijze om het leven gekomen. H., die enige dagen geleden uit de militaire dienst was ontslagen, zat op de bagagedrager van de bromfiets van zijn vriend. Op de Voormeulenweg schoot de bagagedrager los, waardoor de jongeman achterover op het weg dek viel. Met inwendige bloedingen werd hü naar de Majella stichting overgebracht, waar hij is overleden.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3