Nieuwe school voor technisch onderwijs in Vlissingen kaas Opa Kip voor het eerst in Amsterdam Brood-distributie vormt voor bakkers groot probleem Eindles Chr. Landbouwschool te Middelburg Pag. 2 Binnenkort wordt begonnen met bouw van Jongetje (7) stak schuur in brand... Drie Zeeuwen op erelijst ploegwedstrijd Driekleur op liet hoofdstedelijk stadhuis "Je zou moeten blijven zoals je was op je vijftigste jaar" mmm HET WINNENDE DOEI PUNT VAN DUITSLAND Zeeuwse Chr. Bakkerspatroons bijeen Mogelijkheid van zakelijke samenwerking" wordt onderzocht Steeds meer bloesem Tafeltennis in Goes Aan 25 geslaagden kon diploma worden uitgereikt Vrijdag 5 april 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Ingebruikneming waarschijnlijk medio december '57 Het nijverheidsonderwijs te Vlissingen zal nog dit jaar een zeer be langrijke verbetering ondergaan. Per 1 september wordt een aanvang gemaakt met de lessen aan de pas opgerichte Gemeentelijke Lagere Technische School. In afwachting van de bouw van een houten lagere technische school worden de lessen gehouden in het voormalig Wees huis, doch verwacht mag worden, dat medio december 1957 dit nieuwe schoolgebouw in gebruik kan worden genomen. Vóór 1945 bestond er slechts een avondschool voor nijverheidsonderwijs en In 1947 werd aanvulling verkregen met een dagschool voor dit onderwijs. Deze scholen verzorgen uitsluitend 't algemeen vormend en het theoretisch technisch onderwijs voor leerplichtige jongens, terwijl deze hun praktisch on derricht ontvingen aan de leerschool der N.V. Kon. Mij. De Schelde. Van zelfsprekend was het onderwijs geheel afgestemd op dit bedrijf. Dalende belangstelling In het bijzonder door deze afstem ming van het nijverheidsonderwijs daalde de belangstelling van de jon gens voor deze school, terwijl, mede als gevolg van de verdergaande industria lisatie, de vraag naar geschoold perso neel toenam. Om aan de bezwaren tegemoet te komen, werden nauw overleg met 't Ministerie van O. K. W. besloten de dagschool om te zetten in een Gemeenelijke Technische School. In gaande 1 september 1957 zullen de lessen aan deze school beginnen. Leerplichtige en ook oudere jongens kunnen nu in Vlissingen een techni sche opleiding volgen en een gedegen en brede basis-opleiding in de vakin richtingen: Algemene Metaalbewer king en Algemene Houtbewerking. tJitbreiding van deze vakinrichting b.v. met bouwvak-onderwijs etc. is moge lijk. Bovendien wordt uiterste zorg besteed aan de algemene vorming en de geestelijke en lichamelijke ontwik keling. Verdere ontwikkeling De duur der basis-opleiding is 2 jaar. Hierna staan voor de leerlingen vele verdere mogelijkheden open, waaron der voorkomen: een voortgezette vakopleiding gedu rende 2 jaar bij één der bedrijven welke opleidingen volgens het Leer lingenstelsel verzorgen. De jongeren krijgen dan gedurende 9 lestijden per week aanvullend algemeen vor mend technisch onderwijs aan de L.T.S. Aan deze vorm van opleiding wordt b.v. deelgenomen door De Vi- trite te Middelburg, de fa. Bijkers te Vlissingen en de Kon. Mij De Schel de. aanvaarding van een werkkring in het bedrijf, mogelijk aangevuld met a vondnij verheidsonder wij s. het volgen van een kopklasse b.v. voor automonteur, landbouwwerk tuigen etc. en werkte mee aan ontrui ming voor uitbreidingsplan Het 7-jarig jongetje J. dat donder dagmorgen brand stichte In een schuur met aangrenzende woning aan de Pre sident Rooseveltlaan te Vlissingen, heeft onbewust meegeholpen aan de ontruiming van dit pand dat plaats moet maken voor het uitbreidingsplan der gemeente. De bewoners van dit pand waren reeds lang aangezegd de woning te verlaten doch daar er geen andere wo ning beschikbaar was, bleef men wo nen. Het pand stond volkomen vrij en de jeugd stookte herhaaldelijk op de rondom braakliggende grond vuurtje, wat weinig kwaad kon aanrichten. Donderdagmorgen echter stak het zevenjarig jongetje het hooi, dat in de schuur lag opgeslagen in brand en al spoedig laaiden de vlammen hoog bo ven de wankele schuur. In allerijl ont ruimden de bewoners het huis en de brandweer slaagde erin de brand te beperken tot de schuur, hoewel niet voorkomen kon worden, dat de woning „-ware waterschade opliep. De schuur brandde grotendeels uit. De bewoners kregen tijdelijk onder dak bij familie, de meubels werden el- dws opgeslagen. Het pand is thans vol komen onbewoonbaar zodat het bin nen afzienbare tijd gesloopt zal wor den,, waardoor de woningbouw voort gang kan vinden. Nieuwe poging om Achilles vlot te krijgen De assuradeurs van de Duitse coas ter „Achilles" ondernemen een laatste poging om het schip dat in de nacht van 15 op 16 maart bij Westkapelle kapzijsde en sindsdien op het strand ligt, te bergen. De Nederlandse bergingsbedrijven toonden geen interesse meer in het schip en hebben de berging opgegeven. Daarom zochten de assuradeurs con tact met het Duitse bergingsbedrijf Harmstorf uit Hamburg. Twee ber gingsschepen zijn inmiddels naar Vlis singen. gevaren en zijn aldaar in de loop van de nacht gearriveerdHet z"n de bergingsvaartuigen Taucher Ottar Harmstorf I en III. Als agent voor de Duiie bergingsmaatschappij treedt op het Cargadoor's bedrijf Scal- dia te Vlissingen. het bezoeken van een school voor Uitgebreid Technisch Onderwijs voor energieke leerlingen studie aan de Hogere Technische School. Houten school Het bouwen van een permanent ste nen Lagere Technische School moest door de investeringsbeperkingen ach terwege gelaten worden. Men zal ech ter binnen één maand beginnen met de bouw van een houten schoolgebouw. Dat zal verrijzen op het terrein tussen de Koudekerkscheweg en de Vredehof laan. Het complex krijgt een totale op pervlakte van 1.4 hectare en zal om vatten: het hoofdgebouw, waarin kamers voor directeur en onderwijzers, 2 handvaar digheidslokalen, 1 lasserij, 1 smederij annex plaatwerkerij, 3 metaalbewer kingslokalen, 2 houtbewerkingslokalen 1 machinale houtbewerkingslokaal, 1 bouwloods, 8 theorie-lokalen, 3 teken zalen, 1 gymnastieklokaal, 1 keuken en 1 overblijflokaal. In dit overblijflokaal, dat een achthoekige vorm krijgt, kun nen de leerlingen die niet naar huis gaan, hun lunch nuttigen. Architecten: Rothuijsen en 't Hooft te Middelburg. Gebruik zal worden gemaakt van prefabricated onderdelen (sectiebouw) op dezelfde wijze als dit plaats vond bij het houten M.T.S. gebouw aan de Hobeinstraat. De L.T.S. te Vlissingen werd geba seerd op een prognose van 500 leerlin gen, welke gebaseerd zijn op het aan tal leerlingen, dat thans lager tech nisch onderwijs te Middelburg volgt en de leerlingen die de lessen aan de nij- verheidsschool te Vlissingen bezoeken. Wanneer deze L.T.S. in Vlissingen met haar onderwijs zal beginnen wordt de bedrijfsschool der KMS als het ware opgeheven. De bedrijfs school zal echter nog wel voortgezet onderwijs verstrekken aan hen, die van de L.T.S. in het bedrijf worden opgenomen. In aansluiting op ons bericht van gisteren, waarin wij schreven, dat de Zeeuw A. van Dijke uit 's-H. Arends- kerke bij de nationale ploegwedstrijd in Drente als tweede eindigde en der halve met de winnaar aan de wereld kampioenschappen in de Ver. Staten mag deelnemen, geven wij hierbij de volledige uitslag: 1. Wim de Lint uit Zevenbergsche- hoek 482 punten; 2. A. van Dijke, 's-H. Arendskerke, (van de L.J.G.), 479 p.; 3. K. Eelman uit Texel, 478 p.; 4. J. Breure uit Dinteloord, 485 p.; 5. C. de Jager uit Wolfaartsdijk (L.J.G.), 457 p.; 6. J. Mulder, Coevorden, 456 p.; 8. E. Buyck uit Waterlandkerkje (N.K. L.B.), 453 p.; 9. H. Meerman, Midden- meer, 450 p.; 10. W. van Dorp, Roozen- burg, 446 p.; 11. J. Terwischa, Emmel- oord, 446 p.; 12. S. van het Zet, Mark nesse, 433 p. Zeker 1500 bezoekers sloegen de wedstrijden te Orvelte (Dr.) gade, waar dit puikje van Neerlands ploe gers ruim drie uur lang hun voren trokken. „Je zou moeten blijven zoals je was op je vijftigste jaar". Deze wens uitte gis termiddag de 106-jarige opa Kip uit Dreischor, de oudste mannelijke inwoner van Nederland, die ter gelegenheid van z'n verjaardag onlangs de wens te ken nen had gegeven een bezoek aan de hoofdstad te mogen brengen, waar hij in heel zijn lange leven nog nimmer een voet had gezet. Dank zij een gunstig doktersattest en de ijver van de redactie van een weekblad kon deze wens als 'n laat verjaardagscadeuatje in vervulling gaan. De medicus had meer bezwaar tegen de lange tocht van de .slechts" 67 jaar oude dochter van de heer Kip mevrouw M. van de Velde-Kip, die echter haar vader ook nu niet in de steek wilda laten Het winnende Duitse doelpunt is gemaakt. V.l.n.r. Krauss, Schroe- der, Siedl, Van der Hart, Noter- mans, Wiersma, Rahn, De Munck, Klaassens, A. Schmidt en Kuys. EEN GROOT probleem is voor de bakkerspatroons de distribuering van het brood. Daarom wordt er thans door een commissie onderzocht, in hoeverre de bakkerspatroons op dit gebied „zakelijk" kunnen gaan samenwerken. Deze „zakelijke samenwerking", zoals dit wordt genoemd zal, zo hoopt men, enige verlichting van het distribueringsprobleem met zich brengen. Hoe deze samen werking tussen de bakkerspatroons zal gaan verlopen over dit onderwerp werden tijdens de gistermiddag in het Geref. Jeugdgebouw te Middelburg ge houden vergadering van het Gewst Zeeland van de Chr. Bakkerspatroons door de voorzitter, de heer A. van de Broeke uit St. Laurens enkele summiere me dedelingen gedaan is door de commissie nog niet geheel uitgewerkt. Concrete plannen komen pas op ta fel, als de commissie er zelf van over tuigd zal zijn .beslagen" ten ijs te ko men. Eerst dan zullen de plannen aan het publiek worden voorgelegd. Het is niet te verwachten, dat de bakkers patroons tot een algehele sanering van hun wijken zullen overgaan, zoals dat destijds te Middelburg door de melk handelaren Is gedaan. Doch dat er drie bakkers bij één gezin aan de deur ko men, is wel wat al te kras! Voorzitter Van de Broeke was er daarom van overtuigd, dat hier nieuwe wegen In geslagen zullen moeten worden. Broodprijs! Een zaak Van importantie is in bak kerskringen uiteraard nog steeds het overleg rond de broodprijs. Deze kwes tie werd in deze vergadering onder de loep genomen door de landelijke Bondsvoorzitter, de heer Koning. „De bakker en zijn bedrijf staat weer in het middelpunt van de belangstelling van het departement" zo zei de heer Koning. Destijds werd de bakkerij - stichting op het departementale matje geroepen: de broodprijzen zouden over de gehele linie omlaag moeten. Men ging toen uit van de daling van meel- en bloemprijzen. Men nam als basis echter de decemberprijzen, terwijl van de zijde van de bakkerijstichting de augustus 1957-prijzen als juiste basis werden gezien. Als het gaat om billijk heid en recht, dan zal men hiervan ook uit gaan, zo vond de heer Koning, die op dit punt enkele optimistische geluiden kon laten horen. Ook is het niet juist, aldus de Bondsvoorzitter, dat de kosten van A.O.W. en sociale lasten (de 6 niet doorberekend mogen worden. De overheid stelde zich op het standpunt, dat de toekenning van de 6 op vrijwillige basis kon geschie den; niet-toekennen betekende ech ter verlies van personeel. Concentratie Is er reden tot zorg over de toekomst van het klein- en middenbedrijf? zo stelde de heer Koning. Aangaande de concentratie van bedrijven wilde hij zich niet uitlaten over het pro of con tra. In sommige gevallen is concentratie op zijn plaats; anderzijds moet worden gewaarschuwd, er niet te gauw toe over te gaan. De zelfstandigheid wordt erdoor verloren. Het zal nodig zijn, de bedrijven ver der te mechaniseren en te rationalise ren. De distributie is nog steeds het zwaartepunt in het bedrijf, zo consta teerde spreker. Belangrijk is het daar om, het effect van klantenruil onder de loep te nemen. In deze vergadering werd de heer A. van de Broeke met grote meerderheid van stemmen herkozen als voorzitter. De tweede voorzitter, de heer W. P. de Wolf bracht hem dank voor de werk zaamheden gedurende zijn eerste „voorzittersjaar". In het bestuur was de gedachte gerezen de pionier en oud- voorziter, de heer C. Douw, voor zijn vele verdiensten tot ere-lid te benoe men. Dit werd door de vergadering met applaus goedgekeurd. Jonge kerk In het Slot Ostende hield de Ned. Herv. Jonge Kerk een filmavond. Ver toond werden twee films: n.l. „De schoenmaker en de hoedenmaker", een tekenfilm over de Europese eenwor ding en „De wereld wacht", over het werk der Unesco in de minder ont wikkelde gebieden. De vergadering stond onder leiding van de heer J. Schippers, die in zijn openingswoord opmerkte, dat de Paaszang op de eer ste Paasdag verzorgd zal worden door de oecumenische groep. Steeds groter wordt de bloesempracht in de Zeeuwse boomgaarden. Overal staan de pruimebomen rijk beladen met de witte bloesempracht en na de vroegstbloeiende pe ren komen er nu ook steeds meer peren bij. Verder gaan ook de kersenboomgaarden hun feestkleed aantrekken. Verwacht mag worden dat het de komende dagen bij aanhoudend warm weer heel mooi zal worden in de fruit- centra van Zd.-Beveland. Peren, kersen en pruimen zullen hiervoor zorgen. Alles bloeit even rijk en feestelijk. Bij dit mooie weer wordt een tocht langs de boomgaarden in de omgeving van Goes, Kapelle en Wemeldinge zeker alleszins de moeite waard. EERSTE KREEFTEN V ANGST Eergisteren zijn de eerste kreeften van het seizoen gevangen. Ze werden aangebracht vanaf de Thoolse wal. De prijs is goed. Over het algemeen is de vangst matig. Voor de tweede helft van de Goese tafeltenniscompetitie zijn de volgende wedstrijden gespeeld: Klasse A: Goes Dames 1Goes 1 3 —7; Veiling 1Quick 64; Rapide 54 1—Astra 7—3; Goes 1—Quick 7—3; Veiling IGoes Dames 1 82; Quick Rapide 54 1 37. Klasse B: Rapide 54 2Goes 3 19; PZEM 2—Rapide 54 2 6—4; Goes 3— Waterleiding 37; N.S.Goes 2 37; Goes 3PZEM 1 46; Rapide 2 Goes 2 1—9; PZEM 1—PZEM 2 4—6. Klasse C: Veiling 2—Veiling 3 10 0; PTT—Goes IV 6—4. Ingezonden mededeling (adv.) OBtiCGp i~0 fcijii van brandend maagmwr. Neera Bennies! Alsof de maag uit Uw lichaam brandt, zo'n pijn veroorzaakt overtollig maag zuur. De remedie is eenvoudig en af doende: Rennies. Die helpen dadelijk. Gewoon, zonder water of wat ook, op de tong laten smelten, 't Kar. niet mis sen, de brand is gedoofd! Eet onbe vreesd waar U trek in hebt, maar.... steeds Rennies bij de hand! En daarom wapperde van het Am sterdamse stadhuis gisteren de drie kleur en snorden de televisie- en film camera's, toen de heer Kip vergezeld van zijn dochter en de burgemeester van Dreischor, de heer H. A. Vermeu len en diens echtgenote, de glanzende auto verliet en voetje voor voetje met zijn onafscheidelijk stokje in de hand de grote trouwzaal van het stadhuis betrad, ondersteund door zijn dochter en burgemeester Vermeulen. Meer water dan wijn Toen hij een plaatsje had gevonden heette wethouder A. Steinmetz de „ge achte heer Kip" hartelijk welkom in de hoofdstad. Hij memoreerde de geest kracht en de goede gezondheid van de bejaarde, die dagelijks nog trouw de radioberichten beluistert. Opa kreeg een grote kist sigaren, want hij rookt nog elke dag een sigaartje. Drinken doet hij echter weinig. „Ik heb in mijn leven meer water dan wijn gedron ken" vertaalde burgemeester Vermeu len opa's woorden die in Zeeuws dia lect werden uitgesproken. Maar een kopje thee ging er nog wel in. Niet zien maar horen De heer Vermeulen dankte het stads bestuur voor de ontvangst en tevens voor de hulp die de hoofdstad het eiland Schouwen heeft geschonken na de watersnood in februari van 1953. Deze woorden hoorde ook opa Kip, die tijdens deze ramp van het dak van zijn woning was gered. „Omdat ik de oudste van de watersnood was, mocht ik bij de koningin komen" vertelde hij trots. „Als ik veertig jaar was geweest zou ik meer aan het tochtje naar Amster dam hebben gehad" deelde opa mee. Het bleek dat hij nooit verder was ge weest dan Rotterdam. Helaas kan de heer Kip slecht zien, al draagt hij geen bril. Daarom heeft men hem de hoofdstad niet laten zien, maar laten horen, nl. de bekende ge luiden van pierement en carillon, van het verkeersfluitje en het razende ver keer. Hem werd verteld wat dit alles te beduiden heeft. En de afgelopen nacht heeft hij in een mooi hotelka mer geslapen. Voor het eerst in zijn honderd en zes jarig leven! Aan de Chr. Landbouwschool te Middelburg vond gistermorgen de uitreiking plaats van de diploma's aan de leerlingen. Dit geschiedde door de rjjkslandbouwconsulent, de heer J. Versteegh. Daar na sprak de heer D. Kodde, voorzitter van de commissie van toezicht der school, de leerlingen toe, waarin hij er op wees dat het behaalde diploma een fundament is om op voort te bouwen. Aan de twee beste leerlingen werden respectievelijk een hoek en een boeken- bon aangeboden. Verder voerden nog het woord de heren ir. H. J. Ikkink, directeur van de landbouw coöperatieve melkinrich ting en burgemeester Dregmans na mens de gemeentebesturen van Wal cheren. De heer L. Lorier sprak na mens de ouders der leerlingen en bracht dank voor het vele werk, dat de leerkrachten hebben gedaan voor de nu geslaagde leerlingen. Burgemeester D. Kodde van Zoute- lande, die 17 jaar voorzitter is geweest van de commissie van toezicht nam op deze morgen afscheid wegens het neer leggen van deze functie. In het kort memoreerde de heer Kod de hoe de zaken stonden bij de op richting van de school en hoe de school er nu voor staat. Wij kunnen spreken van grote bloei, zo zei spreker. De scheidende voorzitter werd dank gebracht door de nieuwe voorzitter, de heer W. de Buck van Meliskerke, voor het werk dat hij voor de school heeft gedaan, en bood hem een boekenbon aan. Het hoofd der school, de heer J. K. Voogd, deed enkele mededelingen be treffende de plannen die er bestaan voor uitbreiding der school. Wanneer deze plannen in vervulling gaan zal het onderwijs zich meer richten op het praktische. Tot op heden is het teveel theoretisch. De volgende heren ontvingen een diploma: J. de Buck, Biggekerke; P. Pieterse, Sint Laurens; J. J. Riemens, Veere; G. Caljé, Biggekerke; M. Kwekke- boom, Sint Laurens; G. C. Leendertse, Kamperland; H. A. Leendertse, Kam perland; H. Dommisse, Westkapelle; C. Jasperse, Grijpskerke; J. Koppejan, Zoutelande; L. Vos, Zoutelande; W. Poppe, Meliskerke; A. Wielemaker, Koudekerke; C. Willemse, Middelburg; A. Adriaanse, Middelburg; P. de Vis ser, Aagtekerke; R. Boogaard, Melis kerke; J. Cevaal, Ritthem; C. de Kam, Kamperland; J. Kodde, Biggekerke; K. de Witte, Zoutelande; A. Provoost, Me liskerke; G. van Soelen, Souburg; C. M. Jacobse, Koudekerke; L. J. Jobse, Grijpskerke. Ingezonden mededeling (adv Schoonmaak-slag: Wat een dag KAAS croquet! Humeur gered.' Voor huisvrouwen, die in deze schoonmaak-tijd handen te kort komen is er één grote troost. In een paar minuten staat een heerlijke warme maaltijd klaar: kaas-croquetten of kaas-omeletten! Gezond, voedzaam èn voordelig! vv*'°5> Doe^tnéér met Tijd vergeten: waar blijft het eten! Publifcati» van Het Nederland* Zahelbureiti 14

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 2