extra-parlementair Vorming zakenkabinet in zicht Mohammedaansepartijen zullen vermoedelijk niet meewerken Verbinding Wester schelde Gent weer ter sprake Suezkanaalkwestie weer in de Veiligheidsraad? HUURVERHOGING VAN 25 PCT. NOODZAKELIJK r ■Hl v PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND SOEKARNO TREEDT OP ALS FORMA TEUR 1en Twee Mohammedanen N.A.V.O. bestaat acht jaar Waterwegvraagstuk in Belgische Senaat Dit zou weg kunnen banen voor georganiseerde boycot van kanaal Makarios dinsdag in Athene Minister Suurhoff in Eerste Kamer Inenting tegen kinderverlamming in het voorjaar GEN SPEIDEL INFONTAINEBLEAU i-Efu* II Ook geleide projectielen voor Nederland Gevaar voor luchthaven Rotterdam Opluchting op Cyprus Noodmaatregelen zijn verzacht Eerste Kamer Aan versterking van dijken wordt gewerkt Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90. Goes Telefoon 2438. Bij geen gehoor: 3987 (red.) en 2970 (adm.). Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- straat 35. Tel. 2009 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Djjkstraat 2628. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 12e Jaargang No. 3671 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: JACQ. DE SMIT Vrijdag 5 april 1957 OPA KIP IN MOKUM (zie pag. 2) Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 6.04 u., onder 19.22 u. Maan op 9.42 u., onder 1.06 u. Hoogwater zaterdag 6 april. Vlissingen: 5.33 u. 1.86 m., 17.52 u. 1.60 m. Terneuzen 5.59 u. 2.02 m., 18.22 u. 1.77 m. Wemeldlnge: 7.10 u. 1.56 m.. 19.32 u. 1.43 m. Zierikzee: 6.52 u. 1.34 m., 19.11 u. 1.22 m. President Soekarno van Indonesië zal een extra-parlemen tair zakenkabinet gaan vormen. Op deze wijze wil hij trachten de huidige crisis het hoofd te bieden. Toen Soekarno deze mededeling deed op een bijeenkomst van de voornaamste partijleiders uit het gehele land, was vice-premier, Dr. Hatta niet aanwezig. De president zei er niet bij, of hij zelf als leider van een der gelijk kabinet zou optreden. SOEKARNO In zijn betoog kondigde Soekar no aan, dat bij het samenstellen van de nieuwe regeringsvorm twee handelingen verricht moeten worden. Hijzelf zal in de eerste plaats optreden als formateur om de juiste personen uit te nodigen voor het bezetten van de juiste plaatsen. Voorts zal hij in kwaliteiten van president en opperbevelhebber van de strijdkrachten onder de staat van oorlog en beleg, deze mensen benoemen in het nieuwe kabinet. De president deed deze mededelin gen twee dagen nadat de voorzitter van de P.N.I., Soewirjo zijn opdracht tot kabinetsformatie had teruggeven, op een vergadering waar 70 van de hoogste leiders aanwezig waren. On der hen bevonden zich ook vier leden van de communistische partij in Indo nesië. Vermoedelijk zullen de Mohamme daanse partijen bij hun vroegere be sluit blijven en niet deelnemen aan een regering waar ook de communisten zijn vertegenwoordigd. Ondanks deze afwijzing zal president Soekarno waar schijnlijk zijn plan voor de vorming van een zakenkabinet toch uitvoeren. Een dergelijk kabinet zal, doordat de staat van beleg van kracht is, geen verantwoording aan het parlement schuldig zijn. 0 Van Franse zijde is gemeld, dat Franse troepen in de afgelopen 24 uur 108 opstandelingen in Algerije hebben gedood. Vijftig opstandelingen sneu velden bij een treffen in de bergen van Zuid-Algerije. President Eisenhower heeft donder dag ter gelegenheid van het achtjarig bestaan van de N.A.V.O. verklaard, dat de Atlantische gemeenschap steeds meer een eenheid en aan kracht zal blijven winnen. Door samenwerking hebben de N.A. V.O.-landen een sterk verdedigings- schild gemaakt, dat van grote beteke nis is voor de handhaving van de vre de in Europa, aldus Eisenhower. „De samenwerking van deze landen is nu ook uitgebreid tot niet-militaire acti viteit", aldus de Amerikaanse presi dent, die als zijn oordeel uitsprak, dat deze ontwikkeling zich zal voortzet ten. 0 Frankrijk en Marokko hebben overeenstemming bereikt over de sa menstelling van een commissie, die een onderzoek moet instellen naar de ju ridische aspecten van de onderschep ping van vijf Algerijnse opstandelin genleiders in oktober. Terwijl de vraagstukken van de be trekkingen tussen België en Neder land in verband met de waterwegen werden besproken, heeft minister Spaak in de Belgische senaat verklaard het te betreuren, dat, in dit geval de „geheime diplomatie" niet gebruikt kan worden. De polemieken, die hier over zijn gerezen en de ophef die van deze zaak wordt gemaakt, vergemak kelijken geenszins de taak van de mi nister. Deze stelt vervolgens de Senaat in kennis van een nota betreffende deze kwesties. Hierin wordt er aan herin nerd, dat sedert 1954 vijf of zes mi nisteries, de gemeentebesturen van Luik en Antwerpen en de Centrale Raad voor het Bedrijfsleven opdracht hebben gekregen het vraagstuk te be- De „New York Times" meldt dat Frankrijk en Australië het Suezkanaal- vraagstuk aan de Veiligheidsraad willen voorleggen. De twee landen zouden van mening zijn dat er anders geen vooruitzichten bestaan, dat Egypte instemt met de zes beginselen voor de exploitatie van het Suezkanaal, welke de raad in oktober jl. heeft aanvaard. Het blad voegt hieraan toe dat de Verenigde Staten gekant zijn tegen een nieuwe bespreking in de Veiligheidsraad, terwijl Groot-Brittannië koel tegen over dit denkbeeld staat. De dood van de Canadese ambassadeur in Cairo De Canadese minister van buiten landse zaken, Lester Pearson heeft donderdag in Ottawa verklaard dat de Canadese ambassadeur in Cairo, Her- bert Norman, om het leven is geko men tengevolge van een zeuwinstor ting, die veroorzaakt is door overwerk, overspanning en „een gevoel dat er opnieuw op hem geloerd werd". De overleden ambassadeur is in Ja pan geboren. Hij was een deskundige op het gebied van vraagstukken be treffende het Verre-Oosten. De landen, die een nieuw Veilig heidsraaddebat over dit probleem voorstaan, menen dat dit in elk geval de toestand zou verhelderen en dat het de weg zou kunnen banen voor een ge organiseerde boycot van het Suezka naal, indien Egypte zou weigeren een oplossing op basis van de zes punten waarmede het indertijd heeft inge ztemd te aanvaarden. De secretaris-generaal van de V.N. Hammarskjoeld, heeft donderdag ver klaard, dat de nieuwe Egyptische voorstelen voor het Suezkanaal niet ingaan tegen zijn brief van 24 oktober aan de Egyptische minister van bui tenlandse zaken, Fawzi. In deze brief vatte Hammarskjoeld zijn conclusie samen van zijn te New York gehouden besprekingen met Groot-Brittannië, Frankrijk en Egypte. Hammarskjoeld werd gevraagd of 'n politiemacht als die in het Midden- Oosten een permanent orgaan van de Verenigde Naties zal worden. Hij zei, dat de ervaring met de huidige politie macht de oprichting van een perma nente strijdmacht gemakkelijker zal maken. De macht in Egypte beschouwt Hammarskjoeld als „een experimenteel prototype". DE BILT ZEGT: Zonnig Droog en zonnig weer, met zwakke tot matige wind tussen noord en oost. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren, maar in de noordelijke pro vincies iets kouder. In Athene is bekendgemaakt, dat het tankschip „Olympic Thunder", dat tot de vloot van de Griekse reder Onassis behoort, opdracht heeft gekregen aartsbisschop Makarios van de Sey chellen naar Madagascar te brengen. Vandaar zal de aartsbisschop naar Athene reizen, waar hij dinsdagavond wordt verwacht. Steeds meer populair bij de Ame rikanen zjjn badplaatsen aan zee of vakantie-oorden aan meren of in de bergen geworden, maar dan speciaal die plaatsen, die in de buurt van de grote steden liggen of gemakkelijk per trein of auto te bereiken zijn. Uit het overzicht van „American Express" blijkt dat Scheveningen en Noordwijk tot de meest gezochte badplaatsen be horen. studeren. Na een onderzoek door de verschillende instanties en door een kernkabinet werd aan de Nederlandse regering een eerste nota gezonden. Andere nota's volgden. Over de verbinding tussen het Ju liana- en het Albertkanaal zal een ak koord bereikt worden. Ten aanzien van de verbinding Gent -Westerscheldc weigeren de Neder landers niet onderhandelingen te voe ren. In verband met de Maas-Rijnver binding heeft het Deltaplan een nieuw element naar voren gebracht. De re gering stelde voor te wachten op de verdere ontwikkeling van dit plan en op het resultaat van de ermede ge paard gaande technische studies. De minister heeft de Nederlandse regering verzocht hem op de hoogte te houden van de werken die in Noord- Brabant uitgevoerd zullen worden. De Nederlandse regering stemde hiermede in. Minister Spaak wees erop dat de Belgische regering niet heeft afge zien van de aanleg van het Moer dijkkanaal en dat zij er op wacht volledig te zijn ingelicht over de om vang van de door de Nederlanders beoogde werken, alvorens haar hou ding te bepalen. (Van onze parlementaire redacteur) „Een huurverhoging van 25 pCt Is absoluut noodzakelijk, uit het oogpunt van woningpolitiek. Bovendien is op dit percentage een compromis bereikt tijdens de kabinetsformatie. Het is niet verstandig daarop terug te komen", zo betoogde gistermiddag minister Suur hoff in de Eerste Kamer, bij de verde diging van zijn begroting van sociale zaken. Een huurverhoging van 12 </i pCt, zonder blokkering, wees hij af. De bewindsman zei, dat dit zijn per soonlijke mening was. De kwestie is nog niet opnieuw in het kabinet aan de orde geweest, maar deze persoon, lijke mening zal men toch op zijn minst wel kunnen beschouwen als de opvatting van de socialistische minis ters. Hij gaf toe dat de regering een volledige looncompensatie voor de huurverhoging wil geven, maar dat wil niet zeggen, dat nu het meest schrij nende geval (de man met het laagste inkomen en de hoogste huur) volledig gecompenseerd kan worden. Zo is dat nimmer bedoeld. Nu het overleg over deze kwestie nog in de Stichting van de Arbeid gaande is, vond minister Suurhoff het minder juist verder op deze zaak in te gaan. Loonpolitiek „Ik vraag me af wat er van de ge differentieerde loonvorming terecht zou zijn gekomen als niet het college van rijksbemiddelaars, maar de S.E.R. als „coördinator" had moeten optre den", aldus minister Suurhoff. Hij was V' IIhb Ml II,' het eens met de heer Middelhuis (K. V.P.), dat op het ogenblik het even wicht tussen lonen en prijzen belang rijker is dan de vorm van de loon politiek. „Als men aan deze politiek wil vasthouden dan moet er een beter systeem worden gekozen, dat waar borgen biedt tegen ongelukken in een tijd van hoogconjunctuur. In ieder ge val zullen we met experimenten ver schrikkelijk voorzichtig moeten zijn. Binnen afzienbare tijd is een voor-ont werp te verwachten over de institutio nele zijde van de nieuwe loonpolitiek. Daarover moet overleg gepleegd wor den met de minister voor de P.B.O., terwijl ook de S.E.R. zal worden inge schakeld." Polio Momenteel overweegt minister Suur hoff zeer ernstig of dit najaar kan wor den begonnen met de inenting tegen kinderverlamming. Zeer resoluut raad de hij het ondernemen van plaatse lijke acties af. De problemen, die hier aan verbonden zijn, zijn zo moeilijk, dat de minister op het" ogenblik op een groot aantal vragen nog geen ant woord durft te geven. Bij de aanvang van de polio-epidemie waren er 90 bedden beschikbaar voor revalidatie van de patiëntjes. Dit aantal is nu op gevoerd tot 250 bedden. Het tandartsenconflict werd door de bewindsman niet al te tragisch opge nomen. Hij somde een groot aantal landen in West-Europa op, waarin ook moeilijkheden zijn tussen de uitvoe ringsorganisaties en hun medewerkers. Ais men zich maar bij arbitrage zou willen neerleggen werd alles veel ge makkelijker, maar dat willen juist de medewerkers niet. Minister Suurhoff betreurde het dat de tandartsen zijn bemiddelingsvoorstel hebben afgewe zen. Prins Philip van Engeland heeft tijdens zijn bezoek aan het hoofd kantoor van „De Motor Industry Research Association" te Nunea ton tweemaal een rit gemaakt in de nieuwe 3'/2 liter Jaquar. De Prins maakte het rondje met een snelheid van ongeveer 160 km per uur. Woensdag is de Duitse luitenant- generaal Hans Speidel te Fon- tainebleau, Frankrijk, geïnstal leerd als N.A.V.O.-commandant. 0 Meer dan duizend ladingklerken in de Londense haven hebben donder dagavond besloten met ingang van vrij dag het werk neer te leggen uit soli dariteit met de ladingsklerken in Til bury, die staken uit protest tegen het te werk stellen van niet-georganiseerd personeel. 0 Drs. E. H. van der Beugel, die de Nederlandse delegatie naar de lucht vaartbesprekingen in Washington heeft geleid, is donderdag met de „Nieuw Amsterdam" uit New York naar Ne derland vertrokken. 0 Gistermorgen reed op een over pad tussen Wildervank en Holscher, een goederentrein de 85-jarige E. Bur ger aan, die hierbij werd gedood. Nederlands-Duitse besprekin gen beginnen vandaag De Nederlands-Duitse onderhande lingen over de tussen beide landen zwevende vraagstukken zullen van daag in Bonn beginnen. Het ligt in de bedoeling dat het eerst de kwesties van Eems en Dollart zullen worden bespro ken worden. Oud-minister Mr. J. W. Beijen, die voor Nederland de onder handelingen leidt, zal bij de eerste be sprekingen worden terzijde gestaan door twee deskundigen van het depar tement van verkeer en waterstaat, Ir. C. in 't Veld en Mr. G. Hubeé. Voorts nemen aan de besprekingen deel Dr. H. J. Levelt, hoofd van de Directie Europa van het ministerie van buiten landse zaken, Mr. J. I. M. Welsing, hoofd van de afdeling Midden-Europa van dat Ministerie. De Nederlandse minister van oorlog en marine, ir. C. Staf, heeft donderdag voor zijn vertrek uit New York met de Nieuw Amsterdam, een gesprek gehad met verslaggevers. Op de vraag of geleide projectielen het doel waren van zijn bezoek aan de V.S. antwoord de de minister: „Ik ben ervan over tuigd dat de N.A.V.O.-landen ze zul len krijgen en ze zullen naar Neder land gezonden worden in verband van de N.A.V.O.-verdediging. Ik heb in Washington gesproken over projectie len als de „Honest John", maar niet over de ingewikkelder dingen, die wel licht later zullen komen". Minister Staf voegde eraan toe, grote verwach tingen te koesteren, dat Nederland ze zelfs vroeger dan verwacht zal krij gen. Desgevraagd zei de minister nog, dat Nederlandse troepen waarschijnlijk met Amerikaanse troepen in Duits land opgeleid zullen worden in het gebruik van de projectielen. Neder landse deskundigen zouden misschien ook naar de V.S. gaan. „Air Charter Ltd", een luchtvaart maatschappij, die de luchthaven „Rot terdam" aandoet en twee maal daags de dienst naar Southend (on Thames) onderhoudt en het voornemen heeft dit vier maal per dag te gaan doen, heeft van „l.A.T.A." vernomen, dat haar voorlopig vastgestelde tarieven aanzienlijk de hoogte in zouden gaan. Zou dit inderdaad zo zijn, dan zou ditvoor deze Engelse maatschappij aan leiding kunnen zijn haar diensten op Rotterdam naar elders te verleggen, daar luchtvervoer op de Maasstad door deze verhoogde tarieven onmogelijk zou worden. Rotterdam-Air N.V., heeft op haar beurt de aandacht van het gemeentebestuur hierop gevestigd. De noodmaatregelen op Cyprus, zijn donderdag verzacht. Zo is de dood straf voor alle schendingen van de noodmaatregelen afgeschaft, behalve voor het afschieten of dragen van een vuurwapen en het werken van bom men met de opzet te doden of te ver wonden. Voorts is bekendgemaakt dat de bisschop van Kitium en de secreta ris van de Etnarchische raad niet lan ger huisarrest hebben. Ook de noodbe- palingen voor de pers zijn ingetrokken. De positie van de gedetineerden zal worden herzien om uit te maken wie op vrije voeten kan worden gesteld zonder dat de openbare rust en veilig heid gevaar lopen verstoord te worden. Vliegtuigen van de R.A.F., uitgerust met luidsprekerinstallaties, vlogen donderdag boven de bergen van Cy prus om aan de EOKA-leden bekend te maken, dat aartsbisschop Makarios vrijgelaten is en dat de gouverneur vrijgeleide heeft aangeboden voor ver zetslieden, die Cyprus willen verlaten. Tot op heden heeft nog geen enkele verzetsman zich gemeld. De minister van verkeer en water staat, de heer Algera, had zich kenne lijk een beetje geërgerd aan het feit dat de Eerste Kamer heeft aangedron gen op „tunnelbouw", zonder over de financiering te spreken. „Met de drie gevraagde tunnels zijn minstens 400 miljoen gemoeid", zo zeide hij. Per jaar zal 80 miljoen op de begroting van verkeer en waterstaat worden uit getrokken. De minister was overigens bereid nog overleg te plegen met ver tegenwoordigers van het provinciaal bestuur van Noord-Holland, van het Amsterdamse gemeentebestuur en van de Zaanstreek. Hij hoopte dat deze be spreking licht zal verschaffen. Daarna zal de bewindsman in ieder geval be slissen. Havens De uitdieping van onze grote zee havens, zodat de grootste schepen kun nen binnenlopen, is volgens minister Algera een zeer moeilijk hydraulisch vraagstuk. Er wordt door de rijkswa terstaat hard aan plannen gewerkt. Er zal alles gedaan worden om zo spoe dig mogelijk te beslissen, maar men moet oppassen voor een overijlde be slissing. De bewindsman wilde niet bijvoorbaat zeggen dat onze havens ge schikt gemaakt moeten worden voor de.schepen met de grootste diepgang. Hier speelt ook een vraagstuk van ren tabiliteit. Wel zei hij, dat de rijkswa terstaat naar het hoogst bereikbare zal streven. „Het Euromarkt-verdrag behoeft 'n goede ontwikkeling van het vervoer niet in de weg te staan. Het gaat er maar om op welke wijze dit verdrag zal worden uitgevoerd. De wil om de doelstelling van dit verdrag te ver wezenlijken zal bepalend zijn voor het resultaat", zo verklaarde minister Al gera. Dijken Er wordt naar vermogen gewerkt aan de versterking van de zwakke plekken in de dijken. Niet alle zwakke pekken kunnen gelijktijdig worden verbeterd. Voor de verbetering van de gehele situatie is echter de uitvoering van het Deltaplan noodzakelijk. De minister zag echter geen reden voor ongerustheid.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1