Reeds nu belangrijke waarnemingen met radiotelescoop Dwingeloo Opzienbarende (eerste) meting van de Andromeda-nevel Teruggekeerd Charmante verloofde brak de harten geldkistjes van zijn geliefden en Voor Ambachtsschool te Goes toestand geheel onhoudbaar Diplomering aan Avondschool voor nijverheid Vlissingen Pagina S Eerste resultaten van grootste radiotelescoop ter wereld INTERVIEW MET Prof. dr. H. C. van Hulst „ZIJN TRANEN ZATEN ERG LOS Officier: „Een jaar de cel in en daarna Noodkreet in jaarverslag: ter beschikking stellen" Ring GJM.V. en GJ.V.F Schouwen-Duiveland Belgische regering niet ongerust over Rijn-Schelde Aanvaring op weg naar Vlissingen Benoeming waterschap Donderdag 4 april 1957 ZEF.TIWSCH DAGBLAD (Van een speciale verslaggever) „ONDANKS HET FEIT, dat het jaar 1956 voor een groot gedeelte gewijd is geweest aan de perfectionering, het inlopen en het afregelen van de apparatuur van de nu een jaar bestaande radiotelescoop te Dwingeloo zoals bekend, de grootste ter wereld zijn er de af gelopen maanden zeer belangrijke waarnemingen gedaan". Deze woorden tekenden wij dezer dagen op uit de mond van prof. dr. H. C. van Hulst, hoogleraar in de astronomie aan de Rijksuniversi teit te Leiden, met wie wij een exclusief interview mochten hebben. De belangrijke observaties zijn te verdelen in drie groepen: 1. continuum-metingen bij 22 cm en 75 cm golflengte, 2. waterstoflijnmetingen bij 21 cm golflengte, 3. zonneivaarnemingen bij 75 cm golflengte. DE R.K. MIJNWERKERS- EN BE- AMBTENBONDEN zijn gelukkig, zoals wij gisteren al vroegen, snel te ruggekeerd op de dwaling van hun weg. Gisteren is de arbeid in de mijnen weer hervat. Het deed ons genoegen, uit „De Volkskrant", het dagblad, dat nauwe relaties onderhoudt met de K.A.B., te lezen, dat de Roomse vakcentrale niet gelukkig was met dit optreden van zijn organisatie in de mijnstreek. De hoofdredacteur van genoemd blad schreef: „Het heeft er zelfs de schijn van, dat er door de mijnwer kersleiders in het overleg met him centrale soms ook zoiets als een lang- zaam-aan-actie is gevoerd." Dat zat dus niet te best. Daarentegen konden we constateren, dat de dappere Prot.-Christelijke Mijn- werkersbond, die ondanks zijn klei ne getal geen kamp gaf, doch een duidelijke koers voer, alle bijstand van het C.N.V. kreeg. Toen wij deze week op een late avond met de voorzitter van deze bond telefoneerde, bleken er twee secreta rissen van het C.N.V. op zijn bureau te zijn, die in de hoofdbestuursverga dering van advies dienden. Het is goed, te weten, dat ook in deze zaak het C.N.V. krachtig mee werkte aan het herstel van goede re gelen in het overleg tussen werkgevers en werknemers en in het contact met de regering, dat in onze tijd voor het bedrijfsleven noodzakelijk is. De R.K. organisaties in het mijnbe drijf hadden deze goede regelen ern stig overtreden. Dat is het gevaar in een bedrijfstak, waarin één organisatie oppermachtig is. Men ziet dat ook in Engeland, waar „eenheidsorganisaties" een betreurens waardig spel met de nationale econo mie kunnen spelen. HIER ZIEN Wt de directeur van de sterenwacht te Utrecht, het astro nomisch observatorium van de Rijksuniversiteit, prof. M, G. J. Min- naert, bij het ondereinde van de zon nekijker met grote spektograaf, oor spronkelijk gebouwd door prof. W. H. Julius. Nadat de radiotelescoop in juli 1956 met een ontvanger van 22 centimeter golflengte was uitgerust, zo vervolgde de hoogleraar, heeft men een nauwkeurig onderzoek ingesteld hoe het met de in. tensiteit van de radiostraling aan de ge' hele hemel was gesteld. In het bijzonder werd daarbij aandacht geschonken aan het melkwegstelsel, waar vele gasnevels voorkomen, die extra sterk stralen. Op het ogenblik worden soortgelijke metingen bij een golflengte van 75 cen timeter verricht. Volledige conclusies uit deze waarnemingen kunnen thans nog niet getrokken worden. Een dissertatie over dit onderwerp is in voorbereiding. Andromeda-nevel gemeten Bij de waarneming van de wa terstof lijn bij 21 centimeter golf lengte is de meest opzienbarende meting die van de andromeda- nevel geweest. Tot nu toe was het niemand ge lukt de waterstofstraling van dit stelsel te meten. De andromeda- nevel Is een huurstelsel van de Melkweg, maar waarschijnlijk groter en driemaal zo zwaar. Met de radiotelescoop te Dwingeloo bleek het niet alleen mogelijk de straling van de andromeda-nevel aan te tonen, maar ook de verde ling over de nevel en over de frequenties te bepalen. Gebleken is dat de dichtheid van de zelfde grootte-orde is als in het Melkweg stelsel. Evenals de Melkweg, ro teert de andromeda-nevel om zijn as. Op 17 april is het een jaar geleden, dat H.M. Koningin Juliana de radio telescoop te Dwingeloo officieel in werking stelde. Teneinde iets te ver nemen over de tot nu toe in Dwin geloo gedane observaties, heeft een speciale ANP-verslaggever dezer dagen een onderhoud met prof. dr. H. C. van Hulst, hoogleraar in de astronomie aan de Rijksuniversiteit te Leiden, gehad. De indertijd in Kootwijk gedane me tingen van de waterstoflijn voor hét in kaart brengen van de spiraalarmen van het Melkwegstelsel, zullen niet direct in volledig detail herhaald worden, daar dit een tijdsduur van vijf tot tien jaar zou v *rgen. Daarnaast heeft men zich beziggehou den met de kwestie der absorptielijnen. Deze worden gevormd door verschillende bronnen van continue straling, welke de achtergrond vormen waartegen de water stofwolken in de Melkweg donker afste ken. Tevens zijn van deze wolken de snel heden en de temperaturen bepaald. Melkweg Een volgend onderzoek betrof de cen trale delen van het melkwegstelsel. Hier bij werd geconstateerd, dat de lange en zeer zwakke uitlopers van de lijnprofie- len bij het Melkwegcentrum veel meer structuur hadden, dan aanvankelijk werd vermoed. Zo vond men een spiraalarm, die van de aarde uit gezien, langs de kern van het Melkwegstelsel loopt. Deze spiraalarm was aan weerszijden helder, doch werd op het punt, waar hij voor de kern loopt, als plaatselijk donker waargenomen. Bo vendien bleek deze spiraalarm te expan deren met een systematische beweging naar buiten van het centrum af. Tenslotte werd een aanvang gemaakt met de studie van de dichtheidsverdeling en snelheid van het waterstofgas in sommige ster associaties, onder meer in de omgeving van de Orionnevel. Zonnewaarnemlngen De zonnewaarnemingen bij 75 centi meter golflengte worden gedaan door de sterrenwacht te Utrecht. In Dwingeloo is men daarmee begonnen in augustus van het vorige jaar, gebruik makend van een door de PTT in bruikleen gegeven ontvanger en een zeer snelle penneschrij- ver met bijbehorende versterker, gebouwd op de sterrenwacht te Utrecht. Verdere onderzoekingen Op een desbetreffende vraag, zei prof. Van de Hulst, dat men in Dwingeloo nog een heel program ma van waarnemingen heeft op gesteld, dat echter pas in de loop van jaren kan worden afgewerkt. Zo heeft de waarneming van de Andromeda-nevel meer dan 320 uren gekost, een tijdsduur, welke langer is dan die waarin men hier te lande jaarlijks vanwege de klimatologische omstandigheden - met een gewone telescoop kan werken. In Bonn Is een soortgelijke radiotelescoop als te Dwingeloo gebouwd, maar deze is nog niet in gebruik genomen. Het in bedrijf nemen van deze radiosterrenwacht zal waarschijnlijk een nauwe sa menwerking tussen Bonn en Dwingeloo ten gevolge hebben. De radiotelescoop te Manchester, die een middellijn van 75 meter krijgt en daarmee dan weer de grootste ter wereld zal zijn, nadert haar voltooiing. DIT IS DAN de zo spectaculaire radiotelescoop te Dwingeloo, thans nog de grootste ter wereld. Binnen kort komt in Engeland echter een nog grotere gereed. Deze foto werd juist een jaar geleden genomen, kort nadat H.M. de Koningin (links op de voorgrond) de radiotelescoop of ficieel in gebruik had gesteld. De 31-jarige thans gedetineerde fabrieksarbeider C. D., die het vorig jaar nog als eerzaam en algemeen gewaardeerd man bij een fabriek in Groningen werkte, heeft vanochtend zijn vroegere verloofde niet teruggezien: de dochter van de groenteboer. „Ik had haar of haar vader als getuige kunnen oproepen", zei van ochtend de officier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam, „maar voor het bewijs is het niet nodig en die mensen zouden er hélemaal uit Groningen voor moet en overkomen. Ze hebben al ellende genoeg van deze man ondervonden" Voor de Ambachtsschool te Goes is de toestand door bet gebrek aan lokaalruim te geheel onhoudbaar geworden, zo schrijft de secretaris in het jaarverslag van de Vereniging „De Ambachtsschool" te Goes. Eén lichtpuntje is er: de urgen tieverklaring voor de nieuwbouw is ont vangen. Met de nieuwbouw van de Vakschool voor meisjes gaat het uiterst langzaam. De verwachting is gewettigd, dat het dit jaar vlugger zal gaan. In het jaarverslag wordt vooraf her dacht het overlijden van mr. H. C. J. Zaaijer (jarenlang voorzitter en bestuurs lid geweest) en dokter A. Looyen (school arts). Ambachtschool Thans zijn dependances van de school gevestigd in de Couwervestraat voor de praktijklessen autotechniek en landbouw- werktuigherstellen, in de Marconistraat voor de praktijklessen metselen; voor de v.g.l.o. lessen zijn enkele lokalen gehuurd van de chr. uloschool, Westwal. De school telde op 31 dec. 1956 503 leer lingen. Aan 213 leerlingen konden ge tuigschriften worden uitgereikt. Voor de cursus 1956-'57 lieten zich 291 leerlingen inschrijven. Avondschool Tengevolge van de uitbreiding van het nog een aantal leraren benoemd worden. De cursus werd uitgebreid met een op leiding voor gezel timmeren en patroon loodgieten. Bij de aanvang van de nieuwe -cursus stonden 277 leerlingen ingeschre ven. Aan 56 personen werd een getuig schrift overhandigd. Vakschool De Vakschool voor meisjes telde per 31 december 270 leerlingen. Voor de Voor opleiding voor lerares bij het N.O. en voor de opleiding lerares in de naaldvak ken Na, is nog steeds veel belangstelling. De jonge leraressen, die dit jaar hun studies voltooid hadden, kregen onmid dellijk een betrekking. Te Bruinisse werd de laatste ring- vergadering van dit seizoen van de C. J.M.V. en de C.J.V.F. op Schouwen- Duiveland van de ring Schouwen- Duiveland gehouden. De heer J. van den Berge, voorzitter van de C.J.M.V. te Bruinisse hield een causerie over 't Bondsdevies. Na de pauze werden door de afde- aantal volledige betrekkingen aan de ]ing Zonnemaire een tweetal toneel- Dagschool moesten aan de Avondschool stukjes opgevoerd. Dat bekende de goed geklede en be schaafd sprekende verdachte op zachte toon. Anderhalf jaar geleden had hij de thans 21-jarige dochter ontmoet en tegen Kerstmis van het vorig jaar wer den deftig de officiële aankondigings- kaarten van de verloving gedrukt. „Ik had het al dikwijls proberen af te maken", verklaarde hij, „maar dan maakte zij zo'n scène, dat ik het niet over mijn hart kon verkrijgen. Boven dien wist ze niets van mijn verleden af". Over dat verleden liet het strafblad gen, waaronder een politiek delict, en geen twijfel bestaan: acht veroordelin- als maatregel een terbeschikkingstel ling. Anderhalf jaar geleden was hij uit de inrichting, waarin hij geplaatst verlof gezonden. was, wegens goed gedrag met proef- SPOORLOOS Kortom, de grond werd tenslotte de ze verdachte, die door een psychiater als „sluw, geslepen en lui" beschreven werd, te heet onder de voeten. Op 19 december j.l. maakte hij van de gele genheid gebruik en brak, toen de fa milie niet thuis was, een goed gevulde la van een bureau open. Daarin be waarde zijn aanstaande schoonvader in waarde zijn aanstaande schoonvader in een schoenendoos stapels bankbiljet ten. De verdachte stak ettelijke dui zenden guldens bij zich en verdween zonder een spoor achter te laten naar Amsterdam TWEEDE SLACHTOFFER In de hoofdstad duurde het slechts enkele dagen voor een ander meisje het slachtoffer van zijn charmante welbespraaktheid werd. Een ietwat bleek, maar flink meisje met een bril op, dat er als getuige gehoord geen twijfel over liet bestaan hoe zeer ze de man in de verdachtenbank zijn optreden kwalijk nam. President: „U was met deze man een beetje bevriend geraakt?" Getuige: „Een beetje boel bevriend zelfs". President: „Dat is voor u beroerd afgelopen". Getuige „Of het beroerd is". „Ik heb ook veel geld aan hem uit gegeven en zei hem telkens, dat hy niet langer op mijn zak kon leven". President: „Tenslotte is hij er op 'n dag vandoor gegaan met bijna al uw kleren, uw radio en de jas van de man van uw hospita. U bent dus van dit avontuur iets armer geworden en een heleboel wijzer". Getuige: „Een heleboel armer ook". LOSSE TRANEN De verdachte had haar op de mouw gespeld, dat hij nog steeds in Gro ningen woonde en werkte en hij zocht (Ingezonden mededeling) haar in januari meestal alleen tijdens de weekeinden op. Begin februari ver telde hij haar in tranen („zijn tranen zaten altijd erg los," zei het meisje), dat zijn ouders nu naar Amsterdam zouden komen om haar te spreken. „Ik nam er die maandagmiddag nota bene speciaal vrij voor", vertelde ze de rechtbank, „maar toen ik 's middags thuis kwam was hij weg en met al mijn kleren en mijn radio. Ze waarschuwde onmiddellijk de po litie en die slaagde er in de verdachte enkele dagen later 's nachts in Amster dam te arresteren. „Deze man zal na zijn straf te heb ben ondergaan door de regering wor den opgevangen, omdat hij nog steeds ter beschikking gesteld is". Dus eiste de officier zonder meer X jaar gevan genisstraf met aftrek. „Deze man verbrandt altijd de sche pen achter zich", meende de raadsman, die de rechtbank verzocht de verdachte zo spoedig mogelijk weer in een in richting te laten opnemen. De uitspraak volgt op 17 april a.s. Het is minister Luns gebleken, dat in enkele Belgische bladen een zekere on gerustheid tot uiting is gekomen over do inhoud van zijn op 13 maart in de Eerste Kamer afgelegde verklaringen over de Rijn-Schelde-verbindingen. Deze onge rustheid bestaat naar 's ministers over tuiging niet bij de Belgische regering. De minister heeft na zijn verklaring in de eerste kamer nog over deze kwestie een nadere bespreking gehad met zijn Belgische ambtgenoot. Daarbij is niet van misverstanden gebleken. Minister Luns antwoordde op vragen van het Tweedekamerlid Van der Goei van Naters. Woensdagmorgen omstreeks half acht zijn op de Noordzee ongeveer 8 mijl uit de kust voor de monding van de Nieuwe Waterweg, het Zwitserse motorschip „Silva Plana" en het Noor se stoomschip „Kc Roegenaes" met el kaar in aanraking gekomen. De aan varing was niet ernstig en er zijn geen slachtoffers. Naar de „Roegenaes" seinde, heeft dit schip een gat boven de waterlijn in de zij. Bovendien is het stuurme chanisme beschadigd, maar het schip schijnt nog manoeuvreerbaar te zijn. De „Roegenaes" was onderweg naar Vlissingen om daar kolen te bunkeren. Het schip meet ongeveer 5000 brt. AAN DE GEMEENTELIJKE avond school voor nijverheidsonderwijs te Vlis singen zijn de volgende personen bevor derd en geslaagd: Driejarige „A"-cursus Bevorderd van le naar 2e klas J. S. Berendsen, J. Despinois, A. Davidse, G. L. Franke, H. v. d. Hoek, J. Huybregt- se (lof), A. Kopmels, P. F. J. Louws, A. J. M. Theune, W.Lere, A. P. Linders, B. v. Belzen, J. Schenkenburg, M. de Pag- ter, J. J. Poppe, J. M. Theune. Niet bevorderd 2 leerlingen. Bevorderd van 2e naar 3e klas: P. de Bruyne, P. Maas, W. v. Maris, M. Swennen, F. H. de Haan, M. v. Lieshout, B. Elve, P. Bosselaar, J. v. d. Bruggen, P. Latuheru, C. de Nooyer, G. A. Goed hart, J. Nieuwland, W. Seharloo, J. A. Verhage, G. Weyermans, C. J. Stroo, A. C. Moens, W. Hoorweg (lof), W. B. E. Tax. Niet bevorderd 4 leerlingen. Bevorderd van 4e naar 5e klas (le naar 2e klas ,,B"-cursus) J. C. Kasse, J. v. d. Lee, C. v. Leuven (lof) D. de Nooyer (lof), W. J. Roth, C. J. Stroo, C, L. Stroo, L. W. Fritz, J. M. v. Wijkhuizen, T. Everaers (lof), J. Hooger- helde, A. Jobse, R. Scheffler, J. J. v. Heu len. G eslaagd Voor het getuigschrift 3-jarige „A"- kursns: C. A. Boucherie, J. A. Davidse (lof)J. P. Pleyte, H. v. d. Weijde, R. W. Zwigtman, A. J. de Rijke, J. C. v, Gemert, J. de Ja ger, Ch. Wille, W. A. Bakker, A. H. v. d. Linden. Afgewezen 6 leerlingen. NOB-wegtransport, afd. Walcheren De afdeling Walcheren van de jongeren afdeling van NOB-wegtransport hield in Middelburg een technische voorlichtings avond, welke goed was bezocht. De heer F. Sikkens uit Den Haag sprak over het vloeibare gas als brandstof voor auto's. Een kleurenfilm verduidelijkte o.a. het ge- sprokene.De districts-secretaris, de heer C. Kara vertoonde fotodia's van Zweden. Voor het getuigschrift 2-jarige „B"« cursus: F. Dingemanse (lof), J. P. de Mooy, W. A. de Vey (lof), C. J. Wanst, E. L. M. Hontelé, L. Post, H. Stroo (lof), Th. de Vin (lof), J. Louwerse. Voor het getuigschrift 2-jarige Her- ett Omscholing: Afdeling Algemeen Metaal: C. A. de Blonde, E. C. W. van Es, P. H. Jansen, J. H. Kapelle, P. v. Vlijmen. Afdeling Scheepsbouw: J. v. Geersdaele, L. Kenter, E. Kosterv M. Koster, C. Louws, J. G. Kleinman, F. v. d. Kreke, C. Nieuwland, J. Wage naar, M. H. Telle, A. M. Corthals, A. de Ridder. Vervolgcursus Schilders: D. S. C. Schreuder. De getuigschriften zijn uitgereikt door de wethouder van Onderwijs, de heer W. Poppe in tegenwoordigheid van de commissie van toezicht en de directeur en leraren. Benoemd tot: dijkgraaf van de Over slagpolder A. A. J. de Clerck te Over slag; dijkgraaf van de Dekkerspolder W. M. Dieleman te Axel; plaatsvervanger van de dijkgraaf van de Dekkerspolder R. A. Pollet te Sas van Gent; dijkgraaf van de polder Oud-Eglantier K. M. Steen- dijk te Axel; plaatsvervanger van de dijk graaf van de polder Oud-Eglantier J. van Hoeve Lzn. te Axel; dijkgraaf van de Koudepolder J. de Dreu te Hoek; gezwo rene van de polder Stoppeldijk A. Mang- nus te Vogelwaarde; dijkgraaf van da polder Van-Lynden J. W. Scheele te Vo gelwaarde; dijkgraaf van de polder Zaam- slag K. de Koeijer te Zaamslag; dijkgraaf van de calamiteuze polder Kleine-Huis- sens M. Dieleman te Zaamslag; gezworene van de calamiteuze polder Kleine-Huis- sens F. de Koeijer te Zaamslag; plaats vervanger van de dijkgraaf van de Buth- polder W. Koster Jzn. te Axel; gezworen» van het waterschap Lamswaarde C. C. M. Buysse te Hontenisse; dijkgraaf van de polder Kleine-Stelle A. B. W. Kind te Philippine; plaatsvervanger van de dijk graaf van de polder Kleine-Stelle R. G. Barbé te Philippine.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3