Sterke Duitse ploeg behaalde maar magere overwinning (1-2) Feest in Goes Verlichting zal Middelburg bij zondere luister verlenen Bromfietsers verdoezelden de verkeersregels Assortiments- (type-) bepaling dringend noodzakelijk Mevrouw Ten Kate opende „Show van Mode en Allerlei" PHILIPS,,Infraphil' Pag. 2 Nederlandse verdediging was prima FOUT VAN VAN DER HART HIELP GASTEN AAN EERSTE VOORSPRONG V.V.V. -vergadering Plannen voor het komend seizoen ontvouwd Brand in schuur nabij Biggekerke Gevolgen van Delta-plan voor Bruinisse Kantonrechter Middelburg Tarief voor de Nieuwe Brug op donderdag geconsilideerd Dr. Veldkamp komt naaf Zeeland Donderdag 4 april 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Het Duitse nationale voetbalelftal heeft gistermiddag in het Olym pisch stadion in Amsterdam een verdiende 21 revanche bevochten voor de even grote nederlaag, die het verleden jaar in Düsseldorf leed. De overwinning was verdiend omdat de Duitsers zonder meer beter speelden. De aanvallen werden met grote nauwkeurigheid opgebouwd en alleen aan onze verdediging is het te danken, dat de nederlaag tot deze cijfers is beperkt gebleven. Met name Jan Nootermans heeft de wedstrijd van zijn leven gespeeld. Getuigden de eerste 25 minuten van een wederzijds verkennen, toch was het toen al duidelijk, dat het Duitse veldspel beheerster en verzorgder was. Werkelijk gevaarlijk waren de gasten toen nog niet hijzonder geweest, maar door een fatale blunder van spil Van der Hart keek het Oranje-team plot seling tegen een 01 achterstand aan. Na de rust, die met deze score was ingegaan, kon Wilkes na een hevig of- j*ensief van de Nederlands ploeg gelijk maken. Het was qua spel volkomen juist, dat Duitsland opnieuw een voor sprong nam. Het was verdiend- Voordat de wedstrijd begon werd een minuut stilte in acht genomen ter nagedachtenis van d e oud-secretaris van de K.N.V.B., de heer Staal, die maandag is overleden. De Duitsers na men na het beginsignaal van de Engel se scheidsrechter Leafe, de aftrap. Met de zon opzij en onder ideale weersom standigheden nam het grote duel een aanvang. De gasten startten met een aanval, maar deze liep vast op het rechterverdedigingsblok. Even later kreeg Bosselaar een kleine kans, maar voordat hij een schot kon lossen, had de gepasseerde Duitser Karl Schmidt, zich hersteld. De opnieuw opgestelde Faas Wilkes waagde nog een poging, maar zijn schot suisde over de lat. Langzamerhand kwam de Duitse voorhoede ook beter op dreef, en met wat meer geluk, zou Schroder hebben kunnen doelpunten. Via de paal kon keeper De Munck de bal uit zijn doel houden. Op het ogenblik, dat niemand aan een goal dacht, speelde stopper Van der Hart op zijn doelman terug. Ver moedelijk door de zon verblind zag hij niet welk 'n onnoemelijke fout hij had begaan. Siedl kreeg de hal toegespeeld en voordat een ieder zich goed reali seerde was er was gebeurd, lag de bal in het net (0—1). Iets harder Even leek het alsof er een domper op het gehele Nederlandse spelbeeld lag. Maar daarna vocht men verwoed verder en trachtte deze onfortuinlijke achterstand weg te werken. Het ging er soms iets harder aan toe dan de ledematen van verschillende spelers kon verdragen, maar scheidsrechter Leafe liet blijken, dat er in Engeland ook niet bepaald met kinderhandjes wordt gewerkt. In de meeste gevallen liet hij normaal doorspelen. Tot de rust gebemde er weinig ener- verends meer. Alleen moest enkele minuten voor het fluitsignaal Cor van der Gijp geblesseerd het veld verlaten, maar in de tweede helft kwam hij weer terug Na de hervatting sprongen de Duit sers weer gretig toe. Men stond een voudig niet toe, dat de Nederlandse voorhoede iets begon. De hechte defen sie verzette bergen werk, wanneer een Nederlandse aanval te dicht het doel van de Duitse doelman naderde. Meestal had Wilkes berucht om zijn dribbles geen geluk, wanneer hij alleen door de verdediging pro beerde te wandelen. Die ene keer, dat het wel gelukte resulteerde dan ook prompt in het enige Nederlandse doel punt. Hö passeerde twee verdedigers, stond toen alleen voor de keeper en met een hard schot lag de bal in het net (11). Er was dus weer van alles mogelijk. Dat wisten de gasten blijkbaar ook, want onvermoeibaar kwam men weer op de veste van Oranje af. Wiersma en Kuys hadden handen vol werk. Ook Van der Hart speelde verder een voor treffelijke partij, ondanks het feit, dat midvoor Kraus het de Fortuna-man heel moeilijk maakte. Na ruim een half uur spelen schoot Rahn een pass tussen Wiersma en Klaassens door. In eerste instantie schoot de doorgelopen Schmidt de bal in, maar De Munck kon redding bren gen. Toen de bal weer op de grond kwam behoefde Schmidt net een tikje te geven en weer hadden de Duitsers een voorsprong (12). Inmiddels was Bosselaar vervangen door Clavan. De Sparta-speler kreeg een bal vol in het gezicht, waardoor hij groggy van het veld moest worden gevoerd. In de minuten heeft de Nederland se ploeg nog geprobeerd de achter stand in te lopen, maar naarmate de tijd verstreek werd het duidelijker, dat Nederland zou verliezen met de zelfde cijfers, waarmee het eens het roemruchte Duitse elftal heeft ver slagen. In beide gevallen was het ver diend. 's GRAVENPOLDER Collecte. De Simavi-collecte heeft ƒ60,02 opgebracht. OP INITIATIEF van de heer A. Imanse is In de vergadering van de Middelburgse V.V.V. de onlangs afge treden voorzitter, mr. J. A. Dnmon Tak voor zijn vele verdiensten voor het vreemdelingenverkeer tot ere-lld be noemd. De voorzitter, de heer P. Blauw, die bij de aanvang van de ver gadering ook de ere-voorzitter, bur gemeester mr. dr. N. Bolkestein, ver welkomde, ontvouwde de plannen voor 1957 en 1958. Naast de stadhuis verlichting zal een voorlopige verlich ting bij het militair hospitaal worden aangebracht. Het Middelburgse abdij complex zal, zoals gemeld, van binnen uit worden belicht. Voor de woensdagen in het seizoen, als deze verlichting zal branden, staan diverse beiaardconcerten op het pro gramma. Aan de stichting „De Open luchtspelers" zal een subsidie worden verleend; deze groep brengt in juli a.s. in het openluchttheatèr „Toorenvliedt" Shakespeare's „De Vrolijke Vrouwtjes van Windsor". Van groot belang is de weder-openstelling van miniatuur Walcheren. De heer Van de Kamer, de secreta ris. deed een beroep op de „nering doenden en particulieren" om lid te worden van de plaatselijke V.V.V.te vens riep hij de leden op, hun con tributies te verhogen, want met deze contributies is het in Middelburg nog niet wat het zou moeten zijn. Dat deze gelden bij V.V.V. niet ren teloos in kas liggen werd eenvoudig geïllustreerd door het nadelige saldo van 170,04 waarvan de heer F. P. den Boer, de penningmeester, in zijn jaarverslag gewaagde. De verkoop van spoorkaartjes en reisbiljetten door het bureau in de Lange Delft betekende ondertussen een voorname inkomsten bron. CAUSERIE Over het onderwerp: „Zal de toe- ristenstroom naar Middelburg aanhou den en op welke wijze kunnen wij de ze behouden c.q. vergroten" sprak de directeur van de prov. V.V.V., de heer G. W. Oskamp. Van groot belang zal een goede sa menwerking tussen de V.V.V.'s op Walcheren zijn. Grote belangen heeft de Zeeuwse hoofdstad bij het toekom stige recreatiegebied in de Zandkreek. De „capaciteit" van dit toekomstige binnenmeer zal ca. duizend zeil scheepjes zijn. Dat deze er binnen tien jaar zullen zijn gaf de heer Oskamp als zijn verwachting, met de daaraan verbonden vergroting van het toeris tenbezoek aan Middelburg. Als nieuwe bestuursleden werden de heren J. M. van Houte en L. E. Ri- viére gekozen, terwijl secretris A. P. van de Kamer werd herkozen. Kranig optreden van brandweer HET BRANDWEERKORPS van Big gekerke heeft een prachtig resultaat geboekt! Vermoedelijk tengevolge van zelfontbranding van enkele zakken kunstmest iets wat zeer zelden voorkomt stond dinsdagmiddag om streeks twee uur plotseling een ge deelte van de kapitale landbouwschuur van de heer P. de Visser aan de Me- liskerkseweg in lichterlaaie. Als regel is het dan snel met een schuur gedaan, en rest de brandweer niets anders dan het beschermen van de „beledende percelen" en het red' den van de levende have! Nu, wat dit laatste betreft, dat was spoedig ge beurd. Maar er waren twee factoren, die de Biggekerkse brandweerlieden volledig hebben weten uit te buiten: n.l. de om standigheid, dat er volop water bij de hand was; verder stond er vrijwel geen wind. De motorspuit verkeerde in perfecte conditie en de brandweerlieden spoten de brand finaal van de kaart, zodat de schade werd beperkt tot een gat in het dak en het uitbranden van een ge deelte van. het interieur. Maar de schuur bleef behouden! Huisvlijttcntoonstclling te Schore Uitgaande van de Herv. commissie voor het jeugdwerk te Schore zal op zaterdag 6 april a.s. in het verenigings gebouw een huisvlijttentoonstelling worden gehouden. Een jury van bui ten de gemeente zal de inzendingen beoordelen en prijzen toekennen. Ver schillende zijn er voor beschikbaar ge steld. Er blijkt een grote belangstel ling voor deze tentoonstelling te be staan en er wordt dan ook gerekend dat er veel en fraaie werkstukken te bezichtigen zullen zijn. Op advies van en In overleg met het Ministerie van Economische Zaken Is door de afdeling Bruinisse van de Kon. Ned. Middenstandsbond woensdag avond in het Ned. Herv. verenigings gebouw te Bruinisse een vergadering gehouden waar is gesproken over de gevolgen van de komende uitvoering van het Deltaplan, voor de economi sche positie van Bruinisse. Met name het leggen van de Grevelingendam. In zijn openingswoord wees voorzit ter A. de Koning op de verandering die het Deltaplan in de samenleving van Bruinisse zullen teweeg brengen. Zo wordt o.m. gevreesd voor het verloren gaan van de mosselcultuur. Voorts wees de heer De Koning op de geva ren voor de zondagsrust. Burgemeester H. K. Michaëlis sprak er zijn vreugde over uit dat van de Prov. Overheid reeds medewerking wordt ondervon den om te trachten de problemen op te lossen. Ir. J. G. Snip, hoofd bureau bij zondere werken van Prov. Waterstaat belichtte enkele aspecten van de Del tawerken, waarbij hij er op wees dat er nog niets vast stond. Speciaal voor de oester- en mosselcultuur zijn van belang de proeven die genomen zul len worden in het Veeregat, om te on derzoeken of de cultures levensvat baarheid zullen houden. Drs. M. C. Verburg, behandelde de economische en sociale kanten. De be doeling is niet, zoals bij de Zuiderzee- steunwet, dat steun zal worden ver leend maar dat een ieder van te voren zoveel mogelijk in de gelegenheid zal zijn om maatregelen te nemen of over te schakelen op iets anders. De heer G. Oskamp wees er in zijn rede op, dat een en ander vele mogelijkheden op toeritisch gebied zullen opleveren. De heer IJ. Duboi verlangde mede werking om het gehele economische le ven van Bruinisse statistisch vast te leggen, terwijl de heer M. J. van Poel je, lid van Ged. Staten, tenslotte op- weke open te staan voor de nieuwe mogelijkheden en geen houding aan te nemen. VOLGENS het zo langzamerhand ontstane tarief, zoals de officier van justitie bij het kantongerecht te Mid delburg, mr. T. Lebret het woensdag morgen zei, bedroeg de vordering te gen mej. J. J. B. uit Oranjezon, die op donderdagmorgen 14 maart j.l. in de Zeeuwse hoofdstad de Nieuwe Burg in de richting van de Markt met een bromfiets bereed, zes gulden. Op donderdagen is zoals bekend, de Nieuwe Burg in die richting voor alle verkeer gesloten. De kantonrechter (plv.), mr. W. J. E. Crommelin, be paalde de boete op vijf gulden subs, één dag hechtenis. Mej. B. had „het bord helemaal niet gezien", omdat zij hij het passeren van de rode schijf met witte balk juist voor een paar auto's moest uitwijken en hierop al haar aandacht had geves tigd. „In 't verkeer moet men goed kij ken wat er aan borden te zien is", vermaande de kantonrechter, „er ge beuren ieder jaar meer ongelukken met bromfietsen." RUST VERSTOORD De heer P. den B. uit Souburg trad de verkeersvoorschriften eveneens met voeten, ook al met behulp van een bromfiets. Er speelden kinderen op 't rijwielpad en daarom ging hij maar op de „grote" weg rijden. Evenwel, zo als hij in zijn bescheiden verdediging zei, op het rechtse gedeelte afwijzende Als er kinderen op de rijweg spelen, gaat men met een auto ook niet op het Feitelijk .praat ik liever niet over typebeperking, doch over assortimentsbe paling. Dat is veel positiever en wordt daardoor beter begrepen. Aldus de heer N. J. Kooper (Borculo), toen hij gisteren voor de Zeeuwse afdeling van het Ned. Instituut voor Efficiency in Terneuzen sprak over „Kostprijs bij verschil lende seriegrootte." Hij zette allereerst uiteen, dat typebeperking iets anders is dan normalisatie. Dit laatste is veel breder, dieper, intensiever en omvat de bepaling van maat, kwaliteit e.d. voor een gehele branche. Typebeperking be paalt zich tot de individuele onderneming en bedoelt na te gaan, welke artike len van een bedrijf de beste voor de verkoop zijn en dus de voorkeur moeten hebben. Hij becijferde, dat in de meeste on dernemingen 20 pCt, dus een vijfde van het assortiment, 80 pCt, dus vier vijfde van het assortiment is weer één vijfde, dus 20 pCt, die maar 1 pCt van de omzet aanbrengen. Door die één vijfde af te stoten, zou de winst met 7 pCt stijgen. Kleine series De kostprjjs houdt nauw verband met de seriegrootte. Een fout in vele ondernemingen is, dat men verzuimt de algemene kosten van de onderne ming in de juiste verhouding op elke serie te laten drukken. Moet men van een artikel een kleine serie maken, dan kost dat veel duurder dan als men een grote serie heeft, als men met die algemene kosten in juiste verhouding rekening houdt. Een kleine serie van een bepaald ar tikel kan beter in een klein bedrijf, of in een eenmanszaak vervaardigd wor den dan in een groter. Dat is het nut van het kleine bedrijf in de Neder landse economie. Maar beter dan zelf een kleine serie te vervaardigen in een groot bedrijf, is het, deze opdracht over te brengen naar de kleine onder neming, waarvoor het geëigend is. Anders werken Aan deze dingen moet men denken bij de fabricage, maar ook bij de in koop en verkoop. Voor een kleine or der moet men hetzelfde werk doen in Op 26 en 27 april zal de staatssecre taris van economische zaken, dr. G. M. J. Veldkamp een werkbezoek aan Zeeland brengen. Voornamelijk zal hij de moeilijkheden bestuderen, die er zijn rond de industrialsate en recrea te n Zeeland. Zo zal hij een bezoek brengen aan Breskens, alwaar hij de werken aan de neuwe veerhaven zal bezchtigen. De staatssecretaris hoopt zodoende een overzicht te krijgen van de moeilijkheden der plaatselijke mid denstand. In aanwezigheid van de Commissa ris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en de gouver neur van West-Vlaanderen zal dr. Veldkamp de tentoonstelling „S.P.-I." zaterdagmiddag om 2 uur openen. Te voren heeft hij op het gemeentehuis in dezelfde plaats verslag uitgebracht van zijn ervaringen tijdens het werkbezoek. de administratie als voor een grote. Als een vertegenwoordiger op een dag vijf bezoeken heeft afgelegd, terwijl zijn kosten een 80,per dag bedra gen, kost elk bezoek 16,Als hij dan bij 3 of 4 van die bezoeken kleine orders heeft geboekt op incourante ar tikelen, is zijn dag verliesgevend ge weest. De spreker wekte zijn helaas te kleine gehoor op, hun zaak op deze wijze te gaan bekijken. De voorzitter, de heer G. N. van Ginkel (Vlissingen) kondigde aan, dat de laatste vergadering in dit seizoen gehouden zal worden op 2 mei a.s. te Middelburg. Dan zal de heer Modder kolk, adjunst-directeur van de Neder landse Middenstandsbank, spreken over de betekenis van het kleine en middelgrote bedrijf. Mosselzaad vissen in Waddenzee De Waddenzee (westelijk deel) zal voor het vissen van mosselzaad, om de percelen in de Waddenzee zelf te bezaaien geopend zijn van 30 april tot 17 mei. Prins Bernhard heeft woensdag middag een onofficieel bezoek gebracht aan de in aanbouw zijnde tentoonstel ling „Het Atoom". fietspad rijden, vond de kantonrech ter, „U had moeten afstappen." Om dat Den B. toch de intensie had ge had, de kinderen te sparen voor het brommende geweld, maakte de kan tonrechter van de vordering van de of ficier, zijnde een tientje, vijf gulden. Een derde bromfietsbeziter, de kapi tein J. van R. uit Vlissingen, reed op 18 maart j.l. met zijn machine met in geschakelde motor over het fietspad onderlangs de duinen tussen Westka- pelle en Zoutelande. Zoals bekend, worden op deze mooie rijwielpaden in deze verstilde streek, allerlei ge- ruchtmakenle vehikels terwille van de rust geweerd. Van R. zei vervuld te zijn geweest met de gedachte, dat dit gedurende de wintermaanden oogluikend werd toe gestaan. Dit was vroeger inderdaad het geval, wist de'Officier te vertellen; de ze winter is men echter volop aan 't bekeuren geslagen. De boete werd, na een eis van 5, bepaald op drie gulden. SLECHT GETROFFEN Vervolgens kwam als kolenhande- laarsknecht de metselaar A. C. J. P. 't G. uit Middelburg de kantonge rechtzaal binnen. „Doet U het tegenwoordig met zwar te specie?" vroeg de kantonrechter enigszins verbaasd, 't G. had inderdaad sedert uitreikingsdatum van de bekeu ring stenen en troffel verwisseld voor het zwarte goud. De nieuwe kolenhan- delaarsknecht diende zich vervolgens aan als een slachtoffer van de Vlis- sings stopstreep in de Scheldestraat. „Was er gelijk een politieagent, die dat constateerde?" informeerde de kantonrechter, „Ja er kwam er juist één aan", ant woordde verdachte. „Ongelukkig getroffen", mompelde de kantonrechter. Het bromfietstarief heeft zich hier ontwikkeld tot 15,subs. 3 dagen, gelijk de vordering van de officier luidde. „Een beetje much", zei 't G. en dat laatste Engelse woordje klonk werke lijk een beetje Amerikaans. „Het bord staat er om de schrikbarende verkeers onveiligheid te beteugelen", maande de kantonrechter en vonniste drie rijks daalders. Tenslotte was er een fietser, die een rijwiel had bereden zonder brom-ac- comodatie, de metaaldraaier J. T. de S. uit Vlissingen. Hij passeerde op een kruising en kwam hierbij op het lin kerweggedeelte. De kantonrechter haastte zich er op te wijzen, dat ook de fiets in het verkeer een object kan zijn, dat bij een onjuist toepassen van de regels grote gevaren kan schep pen. Vordering: 10,vonnis: 7,50. Diverse feestelijkheden zullen dit jaar in Goes worden gehouden. De Goese evenementencommissie verleent naar men ons mededeelde, aan de vol gende feestelijkheden medewerking. 17 april: Elektrificatie Zeeuwse spoorlijn; 17-18-19 april: Tekenwed strijd in het teken van het vervoer, speciaal van de spoorwegen. Deelname door alle scholen in Goes. Gehouden in Het Schuttershof; 29 juni: Sportdag; 13 juli: Festival van „Euphonia"; 1 t.m. 9 augustus: Folkloristisch festival Deelname uit 7 landen; 13-21 septem ber: Hajuto; 14-21 september: Fruit- week; 18 september: Rotterdamsch Philharmonisch Orkest; 21 september: Fruitcorso. De evenementencommissie verzoekt de bevolking op 17 april de vlaggen uit te steken. De modeshow van de Goese Midden- stands-vrouwenvereniging, is gister avond geopend door mevr. Ten Kate, die een lint doorknipte en het initia tief van de vrouwen prees. Diverse firma's werkten samen voor de modeshow. Niet alleen wat de confectie betreft, doch ook voor de ascessoires, als hoe den, tassen, brillen en zonnebrillen. Er werden zeer goede modellen vertoond, zeer verzorgd, zowel wat coupe als stof aangaat. De lady-speaker vestigde de aan dacht er op, dat men behalve huiselijke aankopen ook terecht kon voor een auto, welke het podium flankeerde. Behalve gewone confectie werden ook verschillende Bleyle-modellen ge toond. In de laatste, lange pauze, kreeg men gelegenheid in de andere zalen een rondgang te maken langs de stands. Er was zo grote variatie. In de bovenzaal werden demonstraties gege ven op brei- en naaimachines. Een prachtige bruidsstoet was een brijant slot. Promotiecompetite schaken GOES II—MIDDELBURG II VOORLOPIG GELIJK Gisteravond speelde de schaakvereni ging Middelburg II in Hotel „Centraal" te Goes tegen Goes II voor de promo tiecompetitie naar de le klas. De voorlopige uitslag is 4%4%. Een partij is ter arbitrage opgezon den. Ingezonden mededeling (adv.) met dieptewerking Philips „Infraphir* weg pyn! PHILIPS „Infraphil" zo gemakkelijk in uw gezin Dit infrarood bestra lingsapparaat kan ook met succes worden ge bruikt bij spierreuma- tiek, verstuikingen, ver wondingen, steenpuis ten, verkoudheid, win terhanden en -voeten.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 2