LUCHTVAARTAKKOORD MET V.S. Eerste Kamer veroordeelde langzaam-aan-actie „Suez-kanaal is Egyptisch en dat blijft het" Prijsstijging voor uien STAAT VAN BELEG IN CHILI AFGEKONDIGD Werkgevers weigerden onder druk concessies te doen Zeeuwse vissers begonnen met mosselzaadproeven PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Na schier eindeloze besprekingen van Nederlandse delegatie Radio-Cario Internationalisatie zal niet worden toegestaan Franse benzine wordt voor Nederlanders 13 procent duurder Zand in zijn ogen Nederland mag diensten openen met Houston en Miami waó DOOR DE WERELD Jongverliefde nam geen halve maatregel Na demonstraties tegen tarief verhogingen Soldaten vuren op aanvallend publiek Ingrijpende wijziging LANBOUWSCHAP WIL LAGE MONOPOLIEHEFFING Begroting van sociale zaken fl Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90. Goes Telefoon 2438. Bij geen gehoor: 3987 (red.) en 2970 (adm.). Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- straat 35. Tel. 2009 en 3162; Vlissingen: >Tieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Injkstraat 2628. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V.. Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 13e Jaargang No. 3670 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq. de Smit Donderdag 4 april 1957 NSNVHI assoi (zie pag. 3) Op- en ondergang van Zon en Maan? Vrijdag: Zon op 6.06 u., onder 19.28 u. Maan op 8.45 u., onder 0.08 u. Hoogwater vrijdag 6 april. Vlissingen: 4.52 u. 2.00 m., 17.08 u. 1.82 m. Terneuzen: 5.18 u. 2.16 m., 17.38 u. 1.98 m. Wemeldinge: 6.33 u. 1.61 m., 18.52 u. 1.53 m. Zierikzee: 6.16 u. 1.37 m., 18.31 u. 1.30 m. Nog niet zo heei lang gvieuen verschenen de jonge vrouwen van Syrië in het openbaar ge sluierd. Maar met de emancipatie kwamen zij in de moderne jeugd organisaties die thans door de woiucii vucrAircii van wapenen. En zo kon men, op de parade te Damascus een afdeling Syrische meisjes zien, gewapend met Tsjechische geweren. „Egypte weigert internationalisatie van het Suezkanaal en Egypte zal steeds in zijn weigering volharden", zo deelde radio-Cairo mee. „Als wij ons verlaten op de verkla ringen van Dulles, zullen wij zien dat het voorgestelde plan binnenkort neer komt op internationalisatie van het ka naal en het stellen van het kanaal on der beheer van het westelijke blok, zo verklaarde men. „Maar het kanaal is Egyptisch en zal Egyptisch blijven". De Egyptische kanaalmaatschappij heeft geweigerd een Brits schip, dat de kanaalrechten niet aan haar wilde betalen, door het Suezkanaal te laten varen. Na een onderhoud met de Britse mi nister van vervoer, Matkinson, hebben de Britse reders besloten het Suezka naal te boycotten, totdat president Op 13 april aanstaande gaat in Frankrijk een nieuwe regeling in voor afgifte van benzinebonnen aan buiten landers. Volgens mededelingen van de KNAC zou deze regeling de Franse benzine voor de Nederlanders 13 pro cent duurder maken. Van 13 april af kunnen buitenlandse bezoekers van Frankrijk benzinebon nen nog slechts verkrijgen bij banken, wisselkantoren op een basis van 25 li ter per dag. De bonnen worden alleen verstrekt indien tegelijkertijd met bui tenlandse deviezen francs worden ge kocht en wel tot een bedrag, waarvan de waarde overeenkomt met die van de hoeveelheid benzine waarvoor men bonnen verlangt. Nasser de zes beginselen van de Ver enigde Naties over de vrije vaart, de tolgelden en 't onderhoud en verbete ring van het kanaal zal hebben aan vaard. In scheepvaartkringen te Londen werd gezegd, dat ook de Verenigde Staten, Frankrijk en Denemarken geen gebruik van het kanaal zullen maken, zolang er geen akkoord, zij het ook een voorlopig, met Egypte is gesloten. De Italiaanse en de Noorse regering zou den nog aarzelen welke instructies zij aan de reders moeten geven, terwijl de Zweedse regering heeft besloten de scheepvaartmaatschappijen zelf een besluit te laten nemen. Stopzetting subsidiëring consumptie-aardappelen Het Produktschap voor Aardappelen deelt mede, dat, tenzij de maximaal te subsidiëren hoeveelheid van in totaal 100.000 ton reeds eerder wordt bereikt, de subsidieregeling voor industriële verwerking en voor export met ingang van 11 april wordt gestaakt. acht 0?3- niets Een Amsterdams jongetje van jaar kwam gisterenmiddag een theek binnen, klagend dat hij kon zien, omdat hij zand in zijn ogen had gekregen. De apotheker belde de politie op. Oom agent onderzocht het geval, en na enig vragen kwam de waarheid eruit: het jongetje had het verhaal verzonnen. Hij was te laat en bang dat hij thuis straf, zou krijgen. Nederland en de Verenigde Staten van Amerika hebben een nieuwe luchtvaart overeenkomst gesloten. Het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken verklaarde er gis teravond laat bij, dat de overeenkomst voorlopig geldt vanaf de dag van ondertekening. Woensdag werd de laatste bespreking tussen de Neder landse en Amerikaanse delegatie gehouden en daar is uitge maakt, dat men tot een akkoor d kon komen. De nieuwe overeenkomst houdt in, Met het communiqué is een brief dat: Nederlandse vliegtuigen diensten mogen onderhouden op New York Houston en van de Nederlandse Antillen naar Miami, via tussen- gelegen plaatsen en direct naar New York. De luchtvaartmaatschappijen in de V.S. mogen ruime diensten openen naar Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen. van de leider der Nederlandse dele gatie, drs. Van der Beugel aan de Amerikaanse onderminister Christian Herter gepubliceerd, waarin de heer Van der Beugel zijn teleurstelling uit spreekt over het feit, dat het op dit ogenblik niet mogelijk is geweest in de overeenkomst de K.L.M. het recht te geven een dienst van Nederland naar Los Angeles te openen. De heer Van der Beugel zei verder in zijn brief, dat de Nederlandse rege ring van plan is de kwestie van een dienst naar Los Angeles weer ter spra ke te brengen. Hoessein Ala, de Perzische eerste minister, is woensdag afgetreden. De Sjah heeft Manoetsjehr Eghbal, de mi nister van hofzaken, tot premier be noemd. Gistermiddag is in de Oranjeboom straat te Rotterdam de zesjarige Jilles Verweij uit de Rosespoorstraat bij het oversteken door een personenauto aan gereden en tegen de straat gesmakt. Hij is naar het Zuiderziekenhuis ver voerd, waar bij aankomst bleek, dat hij was overleden. Herter antwoordde, dat de minister van buitenlandse zaken, Dulles, van 't Nederlandse standpunt „kennis had genomen". Hoe grillig en onherkenbaar de uien- handel is, is deze week wel heel dui delijk naar voren gekomen. De prijs van de exportgeschikte middelkwali- teit lag sinds enkele weken op een dieptepunt van 78 ct. voor de mees te partijen. Enkele zeer goede partijen ontvingen hoogstens tien cent per kg. Deze week echter is de prijs eensklaps heel sterk opgelopen en wel zodanig dat op het ogenblik voor deze kwali teit niet minder dan rond 30 ct. per kg wordt betaald. Deze sterke prijs stijging in zo korte tijd wordt veroor zaakt door de grote vraag naar uien voor Engelse rekening. Op de Engelse markt is op het ogenblik gebrek aan uien omdat er geen Egyptische uien komen welke anders omstreeks deze tijd daar in grote kwantums worden aangevoerd. Ons land is de enige uien- exporteur van betekenis en ook hier wordt het aanbod minder. Buiten de koelhuizen is er nu praktisch geen voorraad meer. De totale export van uit ons land bedraagt op het ogenblik tussen 1 en 2 miljoen kg. per week. Verwacht wordt dat er uit de koelhui zen nog wel enkele weken een derge lijk aanbod zal blijven. Voor hen die nog uien in voorraad hebben betekend deze plotselinge prijsstijging wel een onverwachte meevaller. Dit jaar is en kel in de eerste week van januari de prijs van de uien zo hoog geweest als op het ogenblik. Daarna is het vlug bergafwaarts gegaan met de prijs. Ver schillende weken achtereen werd niet meer dan rond 15 ct. per kg. betaald en de laatste weken kwam de prijs zelfs beneden tien cent per kg. DE PROEFNEMINGEN met het kunst matig kweken van mosselzaad op de Wad denzee, op advies van dr. P. Korringa, waarover wij enkele weken geleden een artikel publiceerden, zqn begonnen. Woensdagochtend zijn vijf groepen mos selzaadvissers naar de Wadden vertrok ken, aldus meldt onze correspondent te Yerseke. Van deze groepen, die elk bestaan uit een zes h acht schepen, komen de meeste uit Zeeland: in hoofdzaak uit Yerseke, Bruinisse en Zierikzee. Gisteren zijn de vissers nog begonnen met het uitzetten van de verzwaarde net ten, met behulp waarvan men zoals wij onlangs reeds berichtten op uitgebreide schaal zal proberen mosselzaad kunstma tig te kweken. Zoals gemeld, zijn de verwachtingen in viserij kringen vrij hoog gestemd. Een temperamentvolle 21 -jarige Am sterdamse schone, wier rendez-voua met haar verloofde op de Borneokada gisteravond om 8 uur vrijwel onmid dellijk in hooglopende ruzie ontaardde, nam geen halve maatregelen. De daad bij het tevergeefs als dreigement ge uite woord voegende, sprong zij met een hart, dat in onstuimigheid niet voor het IJ onderdeed, pardoes In liet water met de bedoeling haar vriend tot rede te brengen. Zij slaagde in zo verre, dat de jongeman haar de hand toereikte en haar druipend, maar ove rigens volkomen gezond weer op da kade trok. Daarmede achtte hij echter zijn plichtmatige menslievendheid vol bracht en zonder verder een woord aan het voorval te verspillen verdween hij in het duister. Totaal ontnuchterd riep het meisje de hulp in van de eerste de beste dia zij tegen kwam. Politie en geneeskun dige dienst werden gewaarschuwd en het meer vochtige, dan amoureuze avontuur eindigde voor de doortasten de drenkeling in een ambulance, waar zij met gezwinde vaart naar de ouder lijke woning werd gebracht. Een le vensles wijzer kroop het teleurgestelde meisje onder de wol, nadat haar moe der haar tranen en haar IJ-water had afgedroogd. De Chileense regering heelt de staat van beleg algekondigd, nadat in de hoofdstad Santiago, 41 mensen om het leven waren gekomen bfj betogingen tegen een onlange van kracht geworden verhoging van de tarieven der openbare vervoermiddelen. Zie kenhuizen meldden, dat 120 personen zijn gewond, van wie velen er ernstig aan toe zijn. ten bedrijf gesteld, nadat de menigte 22 trolleybussen omver had gegooid en ver nield. De menigte werd door de politie verspreid. Winkels, magazijnen, café's, restaurants en kantoren werden gesloten. De regering gaf de strijdkrachten order aan alle ongeregeldheden een einde te maken, nadat demonstranten tweemaal tevergeefs hadden getracht in het rege ringspaleis binnen te dringen. De regering deelde voorts in een radio uitzending mee, dat de bevelhebber van de zone der ongeregeldheden zijn troe pen opdracht had gegeven het vuur te openen op iedere aanvaller. Hij gaf te vens bevel alle openbare gelegenheden, die nog open waren, te sluiten. BRANDSTICHTING De demonstranten hadden branden ge sticht en sehade aangericht aan talloze winkels. Lantarens, verkeerssignalen en banken op pleinen werden vernield. Alle openbare vervoersmiddelen werden bui- (Van één onzer redacteuren) Het bestuur van het Landbouwschap nam in zijn openbare vergadering van woensdag een besluit, dat een ingrijpende wijziging betekent in het tot dusver gevoerde prijsbeleid voor voedergranen. Een besluit, dat niet alleen voor de akkerbouw, maar vooral ook voor de vlees- en eierproducenten van de groot ste betekenis is. Besloten werd n.l. om aan de regering het volgende voorstel te doen: 1. De minimumprijsgrens van de importgranen dient lager gesteld te worden dan bet kostprijsniveau van de Nederlandse voedergranen. Dit betekent dus een lage monopolie-heffing. 2. Het verschil tussen deze lage marktprijs en de kostprijs zal ook voor de kleigronden overbrugd dienen te worden door toeslagen uit het Landbouw '.ffS if'terJei.- j Egalisatiefonds. worden op het *ebled (Van onze parlementaire rédacteur) „De werkgevers hebben geweigerd om onder druk van de langzaam- aan-actie concessies te doen. Zij hebben slechts verklaard, dat de voor stellen van de werknemers in constructieve zin zullen worden bena derd." Dit was het antwoord van de minister van sociale zaken, de beer Suurhoff op de vele vragen naar aanleiding van de stakings-actie, die gisteren in Limburg is beëindigd. Deze vragen werden gesteld bij be behandeling van de begroting van sociale zaken in de eerste kamer. In de „geheime chemische bespreking" is dan ook niets meer ge beurd dan het herstellen van de sfeer van onderling begrip en ver trouwen. Verder kon niet worden gegaan. Het was goed, dat minister Suur hoff de gelegenheid heeft gekregen om direct het woord te voeren over deze actuele kwesties. Over de andere punten, die bij deze begrotingsbehan deling aan de orde zijn gekomen zal de bewindsman van sociale zaken of aan het eind van deze dag of volgende week, spreken. Met nadruk verzekerde de heer Suurhoff, dat zijn bespreking, sa men met minister Zijlstra, met de mijnindustrieraad geen onderhande lingen waren. De regering wilde er zich alleen van vergewissen, dat de bovengrondse arbeiders op grond van de door de mijnindustrieraad in gestelde verordening, (waarbij aan de ondergrondse mijnwerkers om de vier weken een vrije zaterdag wordt toegekend) eveneens aanspraak kun nen maken over een soortgelijke verkorting van de werktijd. De regering zou niet bereid zijn een verordening van deze strekking goed te keuren. De economische situatie in ons land laat dit niet toe. Ook moeten eerst nog allerlei wensen vervuld van onderwijs en sociale zorg, voordat in ons land aan een verkorting van de arbeidstijd kan worden gedacht. Minister Suurhoff was het eens met de constructieve Eerste Kamer-frac ties, dat het onjuist was deze lang zaam-aan-actie te beginnen, terwijl de onderhandelingen gaande waren. Dit vond hij in strijd met de P.B.O.-ge- dachte. Uitgezonderd de communisten wees de Eerste Kamer de stakings actie af. Zo begreep de heer Ruppert (AJL) niet hoe men deze langzaam-aan-actie heeft kunnen hanteren. Hij vond het juist, dat de organisatie van de mijn werkers de arbeidsvoorwaarden willen verbeteren. Maar deze methode was in hoge mate onjuist. Tijdens de onder- handelinger moet men niet van dit on waardig machtsmiddel gebruik maken, zo zei de C.N.V.-voorzitter. Men wil langzaam werken en toch aan het eind van de week hetzelfde loon incasseren. Deze handelwijze is niet in het belang van de P3.0. De liberale afgevaardigde, professor Molenaar, vroeg zich af of de K.A.B. zijn organisaties wel voldoende in de hand heeft. De heer Middelhuis, de voorzitter snel tot een einde zijn gekomen als er van de K.A.B., betreurde het, dat hij er niet in ls geslaagd dit conflict te voorkomen. „Naast vrijheid en demo cratie zal er misschien in de K.A.B. meer gebondenheid moeten komen", zo zei de heer Middelhuis. Naar zijn mening zou het mijn-conflict niet zo geen P.B.O. was geweest. DIENSTWEIGERING Volgens betrouwbare zegslieden werden meer dan vijftig carabinieri door het leger gearresteerd, omdat zij geweigerd hadden gehoor te geven aan OTders van legerofficieren om het schieten op demon stranten te staken. De studentenfederatie gaf een commu nique uit, waarin de onmiddeltjke ont binding en reorganisatie van de politie werd geëist. Het centrum van Santiago is door het vernielen der lantarens in duisternis ge huld. Er is een uitgaansverbod voor de nacht uitgevaardigd. Generaal Horacio Gamboa, bevelhebber van het militaire district Santiago, heeft in een communique medegedeeld dat zijn troepen thans Santiago beheersen. Hijj gaf de bewoners opdracht binnensbuis te blijven en hun woningen slechts te ver laten voor dringende bezigheden. Ook de scholen zijn gesloten. Generaal Gamboa verklaarde voorts dat hij waken zou tegen elke herleving der wanordelijkheden. DE BILT ZEGT: Bijna overal zonnig Aanvankelijk op vele plaatsen mist of laaghangende wolken. In de loop van de ochtend bijna overal oplossend, waarna droog en zonnig weer uitge zonderd hier en daar langs de kust. Weinig wind. Over het algemeen ietj hogere middagtemperaturen. Bij zacht weer zullen de pruime- bomen in de Betuwe eind deze week in volle bloei staan. De vroege kersen zullen bij lenteweer volop in bloei zijn, bij warm weer zullen enkele pere bomen in bloei staan. Op de Sonsheek- flora staan de narcissen thans volop in bloei. Deze foto toont het nieuwste na de oorlog in West-Duitsland ge bouwde vliegtuig, de „RW-3 Mul- toplane", tijdens een proefvlucht boven de Rijn bij Keulen. Door de ongewone vorm van het toe stelletje kan het zowel als zweef vliegtuig ais met motoraandrij- vlng worden gebrnikt

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1