Ondernemingen uit 24 landen op Utrechtse Jaarbeurs Methode Van Everdingen voor kankerpatiënten onderzocht Duitsland slaat goed figuur Druk bezoek Australisch plan voor Midden-Oosten ontvouwd Verbetering algemene toestand- van behandelden waargenomen Slechte beurt De Zondag Organisatie Internationale bijstand begint haar werk Chelarine „4" EXTRA MOTOR OIL Helft van aantal deelnemers uit buitenland H beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen l Aparte groep scheepsbouw Machines Textiel Speelgoed Prins Bernhard voorzitter Vijf punten Onderzoek wordt voortgezet Voorlichting in pers voldoende Rust bij tandartsen Fondspatiënten wachten af Overeenstemming in de mijnen Lage productie School voor sportleidsters Met Esse bent U beter uit extra bescherming door <0 „Goed stelletje" Duitse rekruten Woensdag 3 april 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 ET WAS EEN KWALIJKE april mop van de Roomse organisaties, om maandag in de mijnen met een langzaam-aan-actie te beginnen. Men moet de situatie in de mijn streek kennen, om dit goed te beoor delen. In het Roomse Limburg zijn de Roomse mijnwerkers- en mijnbeamb- tenorganisatie oppermachtig. Zij om vatten de tienduizenden, terwij! de communistisch-geïnfiltreerde „neu trale" organisatie, de socialistische bond en de beide Christelijke organi saties ten hoogste van duizenden kun nen spreken. Vroeger was dat anders, maar na de oorlog heeft de Roomse organisatie zo af en toe de neiging, om haar op permacht te laten gevoelen. Zo ook nu. Terwijl ons land schreeuwt om pro- duktie, gaat de Roomse bond die van kolen met tientallen procenten afrem men, onder het motto: werk naar loon. Alsof het juist ware, dat de mijnwer kers zo tekort gedaan worden, dat ze eigenlijk maar 40 pet. zouden ontvan gen van wat ze verdienen! Wij gevoe len alles voor goede arbeidsvoorwaar den. Met name de mijnwerkers gun nen we die, gezien hun belangrijk, moeilijk werk, dat zulke onaangename zijden heeft. Maar zeker na de oorlog is daarmee zoveel mogelijk gerekend. Dat er voor verbeteringen geijverd wordt, vinden we prachtig. Maar de wijze waarop, is toch ook een zaak van betekenis. En die wijze is in dit geval sterk af te keuren. Terwijl er besprekingen lo pen, terwijl er een gesprek zal zijn met de regering, werpt de R.K. orga nisatie de strijdbijl. Begrijpelijk, dat de regering laat medelen: onder deze omstandigheden praten we over dit punt niet, voor de orde weer hersteld is. Het terughouden van de produktie kan zeer ernstige gevolgen hebben. Niet alleen in de kolenvoorziening, maar ook in de aflevering van de ne- venprodukten, waarbij stagnatie in de gaslevering voor grote streken in het zuiden van het land en ook in Zee land voor gezinnen en bedrijven ern stige moeilijkheden kan oproepen. Wij kunnen ons bijna niet voorstel len, dat de R.K. mijnwerkersleiders dit overwogen hebben. Bedoeld hebben te het, maar we hopen, zeker niet. Maar daarom is het nodig, dat ze spoedig op de dwaling huns weegs te rugkomen. Het is een uitermate slechte beurt, die ze maken. ONS BLAD HEEFT uiteraard geen verslag gegeven van de op zondag J.I. te Goes gehouden vergadering van het district Zeeland van de VARA. Zelfs als de vergadering in de week gehouden zou zijn, zou onze belang stelling voor de socialistische radio- omroep (een naar het P.v.d.A.-jargon typische „zuilenorganisatie", die tegen woordig zwaar overhoop ligt met de „algemene" AVRO, die toch eigenlijk ideaal moest zijn voor de P.v.d.A.- ers) niet zo groot, dat we er een ver slaggever heen zouden zenden. Maar deze vergadering werd op zondag gehouden. Dan hebben onze redacteu ren ook, voorzover dat voor een jour nalist mogelijk is, hun zondagsrust. Maar nu is het voor de laatste maal geweest, zoals het Vrije Volk met gro te letters meldt, dat de VARA in Zee land op Zondag heeft vergaderd. Op voorstel van de afdeling Yerseke werd hiertoe met grote meerderheid van stemmen besloten. Dit was niet van zelfsprekend. Er moest over gestemd worden. En niet alle vertegenwoordi gers waren er voor. Men voelt, waar de kneep zit. Het op-zondag-vergaderen is een duide lijke aanwijzing voor Christenen, om zich niet bij de VARA aan te sluiten. Met name een afdeling als Yerseke voelt dit. Vandaar haar voorstel. Het wordt aangenomen. Maar niet van harte. Alleen echter om de ca mouflage. Het is <?oed, dit te weten. Mededeling (adv.) Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel (hefarox. Theologische Hogeschool dag te Kampen De Jaarlijkse schooldag van de theolo gische hogeschool der geref. kerken zal ditmaal op 23 mei a.s. in de Burgwalkerk te Kampen onder leiding van ds. D. Scheele te Assen worden gehouden. In de bidstond aan de vooravond zal voorgaan ds. J. L. Wielenga van Hilversum. Op de Schooldag zullen spreken prof. dr. A. D. E, Polman, die als rector enkele medede lingen zal doen; prof. dr. H. Bergema, onderwerp: Eschatologische visie"; ds. K. A. Schippers, onderwerp: „De kerk tussen verleden en toekomst" en ds. C. W. Keur te Scheveningen, die het slotwoord zal spreken. In Utrecht is gisterochtend de acht en zestigste Jaarbeurs geopend. Tot en met 11 april zullen ruim 2800 firma's uit binnen- en buitenland in de Jaarbeurshallen op het Vreeburg en aan het Croeselaanterrein exposeren. Meer dan 1400 ondernemingen zullen een overzicht geven van de Nederlandse produktiemogelijkheden, terwijl daarnaast buitenlandse artikelen van bijna 1400 firma's, afkomstig uit 23 landen op de beurs zullen worden getoond. De totale expositieruimte van deze voorj aars- beurs beslaat 44000 vierkante meter. Onder de buitenlandse inzen dingen neemt West-Duitsland met een aantal van 546 de belangrijkste plaats in. Daarna volgt Engeland met 252, de Verenigde Staten en Zwitserland met 90 en Frankrijk met 72. In de groep huishoudelijke verwar- mings- en kookapparaten voor gas-, kolen- en olieverbruik, die bij deze beurs een geheel eigen karakter heeft, verschenen 96 firma's met hun pro- dukten. De groep huishoudelijke artikelen bestaat uit 101 inzendingen. Dertien landen exposeren met col lectieve inzendingen in de nieuwe Julianahal. In de technische sector vraagt dit maal de bijzondere aandacht de afde ling scheepsbouw, een nieuwe groep. De afdeling elektrotechniek, omvat tend installaties voor industriële doel einden, bestaat op deze voorjaarsbeurs uit 229 inzendingen, waarvan o.m. 77 uit Nederland, 60 uit West-Duitsland en 41 uit Groot-Brittannië. Op het gebied van machines en ap paraten voor luchtbehandeling, koe ling en stookinrichtingen zijn 114 in zendingen te bezichtigen, afkomstig uit 11 landen. In de afdeling stoommachines, stoom ketels, pompen, compresoren, blaas- en afzuiginstallaties en verbrandings motoren werden 142 inzendingen bij eengebracht. De parterre van de Julianahal is in beslag genomen door de deelnemers in de groep machines, apparten en ge reedschappen voor de metaalnijverheid. Totaal exposeren er 221 firma's in deze afdeling. Machines, apparaten en gereedschap pen voor de houtverwerkende indus trie vindt de bezoeker in hal C, waar 44 firma's hun produktiemiddeien ex poseren. Naast inzendingen van 14 Nederlandse ondernemingen zijn te bezichtigen inzendingen uit West- Duitsland, België, Canada, Oost-Duits- land, Groot Brittannië, Italië, Noorwe gen, Verenigde Staten en Zwitserlnd. De afdeling bouwmaterialen neemt op elke voorjaarsbeurs een vooraan staande plaats in. Ongeveer 250 onder nemingen tonen een keur van mate rialen. Zoals gebruikelijk tijdens de voor jaarsbeurs, zijn de Beatrix- en Irene- hal op het Vredenburg volledig door de Stichting Nederlandse textieljaar- beurs ingericht. Ruim 50 grote en mid delgrote Nederlandse textielfabrikan ten en twee Belgische ondernemingen die in deze groep zijn opgenomen, to nen hier hun produkten. Meer dan honderd fabrikanten en importeurs presenteren op deze beurs een uitgebreid assortiment speelgoed. Overigens is ook het buitenlandse speelgoed ruim op de beurs vertegen woordigd. De lederwarenbranche neemt met 108 inzendingen haar vaste plaats in. In de groep sportartikelen exposeren 40 firma's. Op het gebied van uurwerken zijn er inzendingen van 63 firma's. DE VOORJAARSBEURS te Utrecht is gisteren zonder enig ceremonieel geopend. De textiel beurs werd geopend door drie verpleegsters, die werkzaam zijn in ziekenhuizen te Haarlem en Den Haag. Gekleed in nieuwe uniformen knipten zij drie lin ten door. De eerste buitenlandse bezoe ker die zich meldde was een in koper uit Bagdad (Irak). Om 10 uur gistermorgen waren er reeds bezoekers geregistreerd uit Iran, België, West-Duitsland, Luxem burg, Denemarken, Zwitserland, Italië, Zweden, de Ver. Staten, Spanje, Engeland, Marokko en Canada, dus uit veertien landen. Om 12 uur waren bezoekers uit 23 landen geregistreerd. 9 Een hevige brand heeft maandag avond een deel van de stad Catbalo- gan op het Philippijnse eiland Samar in de as gelegd. Vier personen kwa men om het leven. Men schat, dat 40.000 mensen dakloos zijn. De schade bedraagt naar schatting 10 miljoen dollar. (Van een onzer verslaggeefsters) Op 23 maart 1956 installeerde Z.K.H. Prins Bernhard het bestuur van de Nederlandse Organisatie voor Internationale Bijstand. Vanmiddag werd te Amsterdam een openbare bestuursvergadering gehouden, waarin de Prins, die algemeen voorzitter is, vaststelde, dat de organisatie in liet voorbije jaar werd opgebouw uit alle geledingen van ons volk en dat zij verzekerd is van de sympathie der Nederlandse groeperingen en stromingen in ons land. „Daadwerkelijke hulpverlening aan minder ontwikkelde gebieden stelt ons voor een wereldwijd en uiterst gecom pliceerd en slechts met inspanning van alle energie oplosbaar probleem", aldus Z.K.H. de Prins. Het hele Nederlandse volk zal moeten meewerken en tezij- nertijd ook voor het bijeenzamelen der nodige gelden alle krachten moeten in spannen. De contracten met de Ver enigde Naties en met de landen waar aan bijstand wordt verleend, vragen deskundigheid en ervaring. De Australische minister van buiten landse zaken heeft een uit vijf punten bestaand plan ter regeling van de vraagstukken van het Midden-Oosten ontvouwd. Deze punten zijn: 1. De Arabieren en de Israëliërs moe ten beloven, dat zij zich zullen ont houden van oorlogsdaden. - j;;'-f'ffJffgl Wanneer eerstdaags Nederlands Miniatuurstad Madurodam in Den Haag weer open gaat, zal ook de nieuwste aanwinst, een geschenk van de gemeente Hilversum, te zien zijn. Het is het bekende Hil- versumse stadhuis, een schepping van de architect Dudok. De voor bereidingen zijn al in volle gang zoals de foto laat zien. DE WETENSCHAPPELIJKE COMMISSIE, die in opdracht van de landelijke organitasie voor de bestrijding van de kanker eert onder zoek heeft ingesteld naar de nieuwe kankerbehandelingsmethode van de Utrechtse arts-specialist dr. W. A. G. van Everdingen, is gereed gekomen met haar werkzaamheden. In overeenstemming met hetgeen hierover in de binnen- en buitenlandse vakpers werd gepubliceerd, stelt de commissie, dat een genezing van een kankerpatiënt door de methode Van Everdingen niet is waargenomen. De commissie tekent hierbij aan, dat dit door dr. Van Everdingen ook nooit werd gesteld. Zij acht het van betekenis dit nadrukkelijk te verklaren, omdat het, volgens de commissie, een normaal en begrijpelijk verschijnsel is, dat het publiek vaak meer van een bepaalde behandeling verwacht dan deze in feite bieden kan. Door de commissie werd een verlen ging van de levensduur door de me thode Van Everdingen niet gezien. Men acht dit in tegenspraak tot het geen in sommige publikaties of me ningen tot uitdrukking is gebracht. Op grond van de bestudeerde ziektege schiedenissen is de commissie voorals nog niet tot de wetenschappelijke ge volgtrekking kunnen komen dat de levensduur van de patiënt door ge bruik van het middel werd verlengd. In een deel van de gevallen werd door enige klinici een verbetering van de algemene toestand van de patiënten waargenomen. Voortzetten De commissie acht de bevindingen echter van zodanige betekenis, dat zij het gewenst acht, onder nauwkeurige controle en beoordeling van de resul taten de behandeling met deze prepa raten voort te zetten. Iedere behandeling, welke een ver zachting van het lijden van de kanker patiënt zou betekenen, dient, aldus de commissie op zodanige wijze op haar effect te worden onderzocht, dat dit onderzoek de toets van de weten' schappelijke kritiek kan doorstaan. 175 patiënten De commissie heeft aan de hand van gedetailleerde verslagen en aan de hand van indrukken kennis genomen van het ziektebeloop van 175 patiën ten, behandeld met de preparaten van dr. Van Everdingen. De commissie heeft zelf geen onder zoek ingesteld. Twee boerderijen brandden totaal uit In Raamsdonksveer zijn maandag twee boerderijen vrijwel geheel uit gebrand. De schade is zeer aanzien lijk. Van het vee zijn o.a. drie koeien en zeven kalveren omgekomen. De boerderijen waren gedeeltelijk verze kerd. De oorzaak van de branden is onbekend. Geref. predikanten vergaderen De algemene vergadering van de Ver eniging van predikanten van de geref. kerken in Nederland zal dit jaar op 23 en 24 april a.s. in het jaarbeursgebouw te Utrecht onder leiding van ds. P. D. Kuiper van Sassenheim worden gehouden. Ditmaal zijn voor de eerste keer als gasten uitgenodigd de besturen van de ned. her vormde en chr. geref. predikantenvereni gingen. Als referenten zullen optreden prof. dr. N. H. Ridderbos met het onder werp; „Het Oude Testament in de ge schiedenis"; prof, dr. H. Bergema van Baarn, onderwerp: „De veranderde situ atie in het Oosten en de toekomst der zending" en prof. dr. G. B. Brillenburg Wurth van Kampen, onderwerp: „De kerk als moeder van onze hedendaagse jeugd". In de huishoudelijke vergadering zal ds. H. Torenbeek van Den Ham een causerie houden. Bestedingsbeperking De minister-president heeft mede gedeeld dat de regering va 1. mening is, dat het weinig zin heeft een bro chure te laten verschijnen over de be stedingsbeperking. De kranten hebben reeds in ruime mate voorlichting ge geven, meent de minister. Bovendien zouden velen zo'n brochure kopen noch lezen. KADIO-UITZENDING De N.C.R.V. zal op vrijdag 12 april van 21.5022.00 uur over de zender Hilversum II (402 m.) een klankbeeld gewijd aan d: bestrijding van de kin derverlamming uitzenden. Dit klank beeld „Gevecht om het Leven", werd samengesteld door Goos Kamphuis en schenkt in het bijzonder aandacht aan de behandeling van polio-patiënten, zoals deze op het ogenblik in een aan tal Nederlandse ziekenhuizen ge schiedt. Op daarvoor geschikte punten langs de Israëlische grenzen moeten ge demilitariseerde zones worden in gesteld, te bezetten door strijd krachten van de V.N. Het recht van Israël om te bestaan moet worden erkend, evenals het recht van dit land op vrije vaart door de straat van Tiran en het Suezkanaal. Er moet naar gestreefd worden, de Palestijnse vluchtelingen een nieu we woonplaats te verschaffen. Door middel van openbare werken, in het bijzonder op het gebied van bevloeiing, moet er toe worden bij gedragen het vluchtelingenvraag stuk op te lossen. Het conflict tussen de tandartsen en ziekenfondsen heeft tot gevolg ge had, dat overal In spreekkamers en wachtkamers een medeling verschenen is, waarbij fondspatiënten voor het feit worden gesteld zich a contant en tegen kwitantie te laten behandelen tegen het door de Ned. Mij tot Bevor dering der Tandheelkunde geëiste tarief. De indruk bestaat, dat vele fonds patiënten een afwachtende houding aannemen. Men laat zich slechts in dringende gevallen, gepaard met pijn, behandelen. In kringen der tandartsen neemt men aan, dat „op uitzondering van enige zwakke broeders na", alle collega's zich aan de gestelde regels zullen houden. Dit kan, zo meent men, wel enkele tandartsen, die uitsluitend of voornamelijk fondspatiënten be handelden, in moeilijkheden brengen, doch aangenomen wordt, dat die moeilijkheden te overwinnen zijn. In de poliklinieken gaat de behan deling gewoon verder. Het conflict betreft hier uitsluitend behandelingen in de particuliere spreekkamers van tandartsen. De commissie voor bijzondere om standigheden van de ziekenfondsraad zal zich met de kwestie gaan bezig houden. Het is de vraag, of zulks deze week nog zal gebeuren. De commissiè voor de contracten van de Zieken fondsraad zal aan het werk gaan, zo dra de gegevens der ziekenfondsen en de Mij Tandheelkunde binnen zijn. Verwacht kan worden, dat deze com missies enige weken voor hun beoor deling nodig zullen hebben. De Ned. Mij tot Bevordering der Tandheelkunde had gisteren geen commentaar op de situatie. Men neemt een afwachtende houding aan. Over de houding van fondspatiënten jegens verzekeraars (fondsen) en tandartsen is nog niets bekend. (Vervolg van pagina 1) Blijkens berichten, welke wij op een telefonische vraag van de R.K. Mijnwerkersbond kregen, zou over eengekomen zijn, dat op korte termijn zal worden toegemoetgekomen aan de wensen, die vervat zijn in de voor stellen van de R.K.-federatie. De Prot. Christelijke Mijnwerkers- bond, welks leden zoveel mogelijk aan het werk zijn gebleven, heeft die le den ook gisteravond weer geschreven, zich op de gewone tijden aan de mij- te vervoegen en hun werk normaal te verrichten. Maandag werd in de mijnen 14.523 ton kolen gedolven, tegen 39.666 ton een week tevoren. De cokesfabrieken haalden maandag 30, gisteren 40 pCt van hun normale produktie. De produktie van de grondstof voor de fabricage van nylonprodukten was beide dagen gedeeltelijk stilgelegd. Er zijn plannen reeds twee jaar lang om in Arnhem een opleidings instituut voor sportleidsters te vesti gen. Er is nu contact opgenomen met het gemeentebestuur van Arnhem voor het vinden van een geschikt gebouw. Men meent dit te hebben gevonden in het gebouw Angerenstein, dat even tueel per _1 september 1958 ter be schikking zou kunnen komen voor de sportschool. De heer H. Oosterhuis vestigde de aandacht op de nationale geldinzame lingsactie, die in de week der Ver enigde Naties (2727 oktober) zal worden gehouden. Men zal plaatselijke en provinciale comité's vormen om het werk te intensiveren. Prof. dr. ir. E. de Vries gaf een overzicht van de werkzaamheden in het afgelopen jaar. Prof. de Vries noemde drie gebie den waarvoor in het bijzonder de aan dacht is gevraagd, n.l. Griekenland, Marokko en de Soedan. Ds. G. de Ru viert zilveren ambtsjubileum OP WOENSDAG 10 april a.s. hoopt de onlangs afgetreden praeses van de generale synode der Ned. Herv. Kerk, ds. G. de Ru, Ned. Herv. predikant te Rotterdam-Centrum, zijn 25-jarig ambtsjubileum te vieren. De jubilaris, die in 1907 te Vinkeveen werd gebo ren, studeerde te Leiden. In 1931 werd hij door het Provinciaal Kerkbestuur van Zuid-Holland toe gelaten tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk. Op 10 april 1932 deed hij intrede in zijn eerste ge meente Ritthem op Walcheren. Deze gemeente verwisselde hij in 1938 met die van Almen (Gelderland). Op 2 augustus 1942 verbond ds. De Ru zich aan de Ned. Herv. gemeente van Rot terdam-Centrum. Ds. De Ru beweegt zich naast zijn pastorale arbeid vooral op kerkelijk- bestuurlijk terrein. Sedert 1952 was hij lid van de generale snode der Ned. Herv. Kerk. In 1956 werd hij gekozen tot Praeses der Synode. Buiten zijn ambtelijk werk beweegt ds. De Ru zich in het bijzonder op het terrein van de kinderbescherming. 9 Een Catalina vliegboot van de Cu baanse marine is maandag ten noord westen van Cuba in zee gestort. Een vissersboot heeft een overlevende op gepikt. Er bevonden zich zeven be manningsleden aan boord. Ingezonden mededeling (adv.J Twee dikten: I0W-20W-30 en 20 W-30-40 (in het gouden blik) De eerste dienstplichtigen van het nieuwe Westduitse leger 9733 man zijn gisteren opgekomen. Zij werden met auto's, bussen en vrachtauto's naar de geriefelijke cen traal verwarmde kazernes gebracht, waar zij de komende twaalf maanden gelegerd zullen zijn. Iedere rekruut kreeg een pyama en een werkpak. De rekruten zullen met twaalf man in een kamer worden on dergebracht. Het leger hoopt dit aan tal echter tot zes te kunnen terugbren gen. Iedere dienstplichtige heeft op zijn Kamer een flinke stalen Kast met een kleine spiegel, die geschikt is gemaakt om als kleerkast dienst te doen. Officieren in Koblenz zeiden dat de rekruten, volgens de eerste indruk die zij van hen kregen een „goed stelletje" vormden.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3