De heer Geuze voert pleit voor zwakke plekken in Zeeuwse dijken Ontploffing op Rotterdams schip eist één of twee doden Werkgevers gaan rechtstreeks onderhandelen Overeenstemming bereikt in Limburgse mijnen Met 710-177 tegen 449-162 stemmen werd besloten het werk te hervatten V.N.-leger trekt weg uit de Suezkanaalzone Eden eerder naar Boston Elf Hongaren gearresteerd Kabinetscrisis Indonesië Soewirjo geeft opdracht terug Tsjechische diplomaat moet Israel uit Slechts kleine verbin dingseenheden zullen blijven Nasser wil geld lenen via V.N. Vandaag laatste luchtvaartbespreking in Washington C.H.-afgevaardigde sprak ook over tweede veerboot in Westerschelde Ontwapenings- besprekingen in de Britse hoofdstad Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90. Goes Telefoon 2438. Bij geen gehoor: 3987 (red.) en 2970 (adra.). Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- Straat 35. Tel. 2009 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 2628. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, 2.40 per maand, ƒ7.per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad PROTESTANTS.CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND TANDARTSEN MET VAKANTIE (zie pag. 2) 13e Jaargang No. 3669 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: jacq. de Smit Woensdag 3 april 1957 Op- en ondergang van Zon en Maant Donderdag: Zon op 6.09 u., onder 19.18 u. Maan op 7.58 u., onder u. Hoogwater donderdag 4 april. Vlissingen: 4.09 u. 2.12 m., 16.30 u. 2.00 m. Terneuzen: 4.35 u. 2.27 m., 17.00 u. 2.16 m. Wemeldinge: 5.56 u. 1.62 m., 18.18 u. 1.60 m. Zierikzee: 5.40 u. 1.38 m., 18.01 u. i.36 m. STAKING IN ENGELAND TEN EINDE De chef van de Amerikaanse marme- gaf, luitenant-admiraal Arleigh A. urke, die vandaag en morgen een be zoek brengt aan Nederland voor be- spietiiugen met Nerteriauu^e marine- autoriteiten, kwam dinsdagochtend op het marine-vliegkamp Valkenburg aan. Bedrijven dreigen gestolen le worden De desorganisatie door de langzaam-aan-actie in de Limburgse mijnbedrij ven had gistermiddag de mijndirectie doen besluiten de bedrijven met in gang van vandaag te sluiten, omdat een groot gedeelte van het personeel zijn normale taak niet had uitgevoerd. Inmiddels hebben de zaken zich snel ontwikkeld. Terwijl er maatregelen werden getroffen om eventueel de gasvoorziening ook door toevoer uit Duitsland veilig te stellen, waren de vertegenwoordigers van de mijnin- dustrieraad en representanten van de mijndirecties naar Den Haag gegaan, 9m daar een samenspreking te hebben met de ministers Zijlstra en Suurhoff. Het bestuur van de Britse vakbond van arbeiders in de scheepsbouw- en de metaalindustrie heeft gisteren bij hand opsteken besloten de stakende arbeiders aan te bevelen het werk te hervatten. In een gemeenschappelijk communique van de vakverenigingen verklaarden de werkgevers door de sta king gedwongen te zijn rechtstreeks te onderhandelen over de geëiste tien procent loonsverhoging. Op een massale vergadering van de vakverenigingen werd met 710.177 tegen 449.162 stemmen besloten de staking te beëindigen. De Britse minister van arbeid MacLeod waarschuwde er gisteren het Lager huis voor, dat men niet moet menen, dat met het afgelasten van de staking de zaak geheel van de baan is. Hq hoopte, dat de rapporten van het hof van onderzoek binnen ongeveer tien dagen in zijn bezit te hebben. Zonder de 175 ladingklerken kunnen de plaatselijke 1800 havenarbeiders niets uitrichten. De ladingklerken zullen donderdag een grote vergadering beleggen, waar de situatie zal worden besproken. Er wordt geschat, dat de weerstands- kassen van de bonden sedert het be gin van de staking ruim zestig miljoen gulden aan stakin'gsgelden hebben uit gekeerd. De stakers hebben circa 250 miljoen gulden aan loon gederfd. De werkgevers verklaren, dat zij bij benadering niet kunnen zeggen hoe veel de staking hun aan stilstand in de produktie en gemiste heeft gekost. Tilburg In de haven van Tilbury aan de Theems is gistermiddag laat het werk tot stilstand gekomen als ge volg van een schil tussen ladings klerken en een Westafrikaans Stu- wadoorsbedrijf. De werkgevers besloten namelijk geen ladingklerken te werk te stel len, omdat deze mensen weigeren te werken op schepen, die door de be trokken maatschappij worden beh<m deld, daar deze met niet-georganiseerct personeel zou werken. Volledig akkoord Deze bespreking ging uitsluitend over de concept-verordening over de Werktijdverkorting voor de onder grondse mijnarbeid. Na afloop van de onderhandelingen zijn de mijndirecties met de verte genwoordigers van de R.K. organi saties naar het Kurhaus gegaan. Na daar gevoerde besprekingen werd in een communique verklaard, dat de directies van de gezamenlijke steen kolenmijnen in Limburg en de be sturen van de katholieke organisaties van arbeiders en beambten in het mijnbedrijf volledige overeenstem ming is bereikt omtrent beëindiging van de langzaam-aan-actie. (vervolg zie pag. 3) DE VERWACHTINGEN IN Indone- lische politieke kringen, dat Soewirjo erin zou slagen een zakenkabinet sa men te stellen zijn de bodem ingesla gen. Soewirjo heeft gisteren zijn op dracht aan president Soekarno terug gegeven, nadat zijn pogingen om met de Islamietische partijen tot overeen stemming te komen over de samen stelling van het nieuwe kabinet op 't laatste moment waren mislukt. De Islamietische partijen hadden 't opnemen van links georiënteerde figu ren, waaronder de winnaar van de Stalin-prijs professor Prqono, die door Soewirjo voor deelneming aan het kabinet waren uitgenodigd in de plaats van de communisten ,van de hand ge wezen. De Israëlische regering heeft de Tsje- choslowaakse diplomaat Vasica tot „persona non grata" verklaard en hem verzocht het land binnen 48 uur te ver laten. Varica wordt beschuldigd van spio- n .ge. Zoals gemeld, heeft enkele dagen ge leden de regering te Praag de Israëli sche diplomaat Sjatz tot „persona non grata" verklaard. De Westduitse minister Von Brenta- no heeft dinsdag op een persconferen- te Bonn verklaard, dat West-Duits- la..d de plicht heeft deel te nemen aan h"t reusachtige werk van de economi sche ontwikkeling van India. Een bromfietser, de ongeveer 50- jarige chef-inkoper G. van Beek uit Amersfoort, is op de onbewaakte over weg in de Stoutenburgerlaan te Stou- tenburg tegen de trein opgereden en op slag gedood. Maatregel van generaal Burns Max Amman, die tijdens het re gime van Hitier de „dictator" van de Duitse pers was, is in Muenchen over leden. In 1948 werd hij door een zui veringstribunaal tot tien jaar dwang- Omdat generaal Burns, de bevel hebber van het internationale politie- Ieger, de verbindings- en bevoorra- dingslijnen korter wil maken, zal 't poli- tieleger binnenkort een begin maken met weg te trekken uit de Suezkanaal zone. Generaal Burns heeft voorge steld de basis van het leger te ver plaatsen van Aboe Soeweir naar Raf- fah in het uiterste zuiden van de strook van Gaza en de basis van de luchtmacht van Aboe Soeweir naar El Arisj. Slechts kleine verbindingseenheden zullen in Port Said en enkele andere plaatsen in de kanaalzone gelegerd blijven. Italiaanse en Duitse bergers zijn dinsdag met het lichten van de „Aboe- kiri' begonnen. De operatie moet zeer voorzichtig worden uitgevoerd, omdat het schip met tien ton ontplofbare stof fen geladen is. De Egyptische kanaalautoriteit heeft dinsdag opdracht gegeven het 399 ton metende Spaanse schip „Virgine de la Luz" In de grote Bittermeren, halver wege het Suezkanaal, aan te houden, omdat het tolgeld voor dit schip niet in dollars is betaald. Mevrouw Golda Meir, de Israëlische minister van buitenlandse zaken, heeft dinsdagavond In het parlement ver klaard, dat de Israëlische regering er op zal staan, dat Israëlische schepen vrije doorvaart door het Suezkanaal krijgen. Zij zei diep teleurgesteld te zijn door het feit, dat de Ver. Staten niet hun invloed hebben aangewend om het slechter worden van de toestand in de strook van Gaza na het terug trekken van de Israëlische troepen te verhinderen. Kleine instorting Sir Anthony Eden, die tot herstel van gezondheid in Nieuw-Zeeland is, Hoeft weer een kleine instorting ge had en heeft van zijn dokter de raad gekregen zo spoedig mogelijk naar Boston (V.S.) te gaan om zich te laten behandelen. Eden was oorspronkelijk van plan aan het eind van deze maand naar de Verenigde Staten te gaan. De Griekse regering heeft met de Griekse reder Onassis een regeling ge troffen voor het afhalen van aartsbis schop Makarios van de Seychellen- eilanden. Een van de schepen van Onassis, de „Olympic Thunder", zal donderdag in Mahe aankomen om Ma karios op te halen. In een telegram uit Cairo aan de „New York Times" wordt gemeld dat president Nasser via de Verenigde Naties een lening tot een bedrag van tien miljoen dollar wil sluiten voor 't aanschaffen van nieuwe sleepboten, baggermachines en ander materiaal, dat nodig is om het Suezkanaal weer volledig voor het gebruik geschikt te maken. Tijdens de oefening „droge dek- landing" is een vliegtuig van de M.L.D. van het type Avenger, afgegleden en terecht gekomen in de buurt van het restaurant „The Dutch Inn" aan de Katwijkseweg nabij Valkenburg. Het toestel werd beschadigd, de vlieger De Nederlandse en Amerikaanse on derhandelaars, die in Washington be sprekingen voeren over luchtvaartcon cessies voor de K.L.M. in de Ver. Sta ten, zijn dinsdag weer op het „Stat* Department" bijeen geweest. Van Ne derlandse zijde is meegedeeld, dat da vergadering van dinsdag, in tegenstel ling tot de aanvankelijke plannen, niet de laatste zal zijn. Vandaag zal men voor het laatst bij een komen en volgens plan zal men kort daarna een persconferentie beleg gen. Een woordvoerder van de Neder landse ambassade zei, dat de leider van de Nederlandse delegatie, drs. Van der Beugel, woensdag „definitief" per schip naar Europa zal vertrekken. De Amerikaanse kamer van koop handel maakte bekend, dat haar voor zitter Coleman, Dulles heeft gevraagd de onderhandelingen aan te houden totdat de Amerikaanse luchtvaart maatschappijen een kans hebben ge kregen om hun argumenten naar vo ren te rengen. Coleman betoogde in een brief aan Dulles dat de Ameri kaanse luchtvaartmaatschappijen geen gelegenheid hebben gehad voor „een doeltreffend beraad" met het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse za ken over de Nederlandse voorstellen. Tegen middernacht Vaartuig stond in lichter laaie Tegen middernacht heeft er door tot nu toe onopgehelderde oorzaak een hevige ontploffing plaats ge had op het scheepje Marsdiep van het klassificeerbedrijf J. W. Junius en Zoon, dat bij het Pernisse hoofd te Rotterdam op stroom ligt. Op de ontploffing is een brand gevolgd, die nu door toegeschoten blusbo ten bestreden wordt. Gevreesd wordt dat er twee doden te betreuren zijn. Tijdens de ontplof fing moeten er zich zes personen aan boord bevonden hebben, waarvan er vier het vege lijf hebben weten te red den door over boord te springen. Vast staat dat één persoon is omge komen. Zijn stoffelijk overschot kon eerste geborgen worden, nadat de brandweer er in geslaagd was het in lichter laaie staande vaartuig te be treden. Vermoed wordt dat ook de eer- Aan onze abonnees Bij de expeditie van het Zeeuwsch Dagb'ad is gistermor gen vrij onverwacht ernstige hinder ondervonden van de zware mist. Dientengevolge heeft een aantal abonnees de krant niet op tijd ontvangen. Wij betreuren dit zeer, doch stonden voor over macht. Getracht zal worden, maatregelen te nemen om iets dergelijks zoveel als In ons ver mogen ligt, te voorkomen. De Directie. Eerste Kamer over verkeer en waterstaat De Eerste Kamer heeft gisteren bij de behandeling van de begroting van verkeer en waterstaat haar verontrus ting uitgesproken over het feit, dat niet alle zwakke plekken in de dijken (door de noodzakelijke bestedingsbe perking) worden versterkt, „Er zijn mensen in ons land, die niet rustig slapen; zelfs al stormt het niet", zo zei de Zeeuwse afgevaardigde, de heer Geuze (C.H.). De heren Diepenhorst en De Vos van Steenwijk (Lib.) vielen hem bij. Zonder nu te poneren, dat minister Algera zijn bezuinigingen moet vinden in het overheidsapparaat (hetgeen voor de bewindsman reeds een winst punt was) voelde de senaat zich toch niet erg gerust over de gevolgen van de bestedingsbeperking door dit de- nartement. De heer De Geuze was vol waardering over het tempo waarmee aan de dijken wordt gewerkt, maar toch is op sommige plaatsen toch nog weinig gebeurd. Hij vroeg zich af, of de Kamer wel in deze gang van zaken kan berusten Ook deed de heer De Geuze de idee aan de hand om tegelijkertijd met de verbetering van de dijken ook de we gen op de dijken te herstellen. „Dit is weliswaar in vele gevallen geen zaak van het rijk maar van de gemeente, maar", zo zei de heer De Geuze, „het zou een aanzienlijke geldsbesparing zijn, als de gemeente deze taak tege lijk ter hand kon nemen. Dit geld zou dan moeten komen uit een apart fonds. De heer Geuze had geen behoefte uitvoerig in te gaan op de kwestie van de delingsdijk op Schouwen. Hij zei niet de pretentie te hebben, dit goed te kunnen beoordelen. Toch was er bij hem twijfel over de vraag hoe dit pro bleem moet worden opgelost. „Is er nu een meningsverschil over de hoogte van deze dijk?", zo vroeg hij aan mi nister Algera. Ook was de C.H.-afgevaardigde zeer geporteerd voor de bouw van een tweede schip, dat kan dienen als veerboot op de Wester-Schelde. IR. GEUZE Hij zei, dat deze boot, gezien de overbelasting op de scheepswerven, toch niet voor I960 in de vaart kan komen. Naar zijn mening zou het on juist zijn, althans geen goede oplos sing om de Koningin Wilhelmina te verlengen. Dat zou een druppel zijn op een gloeiende plaat, want reeds nu is er een belangrijk tekort aan capaciteit. Dan zou ook bij een ver lenging van de Prins Hendrik niet kunnen uitblijven. Volgens de heer Geuze is de argu mentatie van de minister niet ge slaagd. Hij vond dan ook, dat men moet oppassen, dat Zeeland een struc tureel economische schade gaat onder vinden van deze handelswijze, die in gegeven wordt door de noodzaak van de bestedingsbeperking. Ook de heer Diepenhorst twijfelde eraan of het beleid van minister Al gera wat betreft de versterking van de dijken wel volledig verantwoord was. In deze geest sprak ook de heer De Vos van Steenwijk. De heer Geuze heeft het pleit ge voerd voor de betere wegenbouw in ons land. „Wij worden een staat op wielen", zo zei hij. „Het is jammer, dat de wegenaanleg door de bestedingsbe perking getemporiseerd wordt. Het be schikbare geld zal moeten worden ge bruikt voor de aanleg van geheel nieu we wegen, hetgeen goedkoper zal zijn, dan de bestaande wegen te herstel len." Wat de wegen in Zeeland betreft, zei de CH-afgevaardigde, dat de verbete ring of de aanleg daarvan niet te veel moet worden opgehangen aan het toe komstige Deltaplan. Hij juichte het zeer toe, dat minister Algera niet van plan Is de waterschappen te concentre ren. In Zeeland weet men nu al, zo zei de heer Geuze, dat de waterschappen nu vrijwillig gaan samenwerken en daar door ziet men dat minister Algera een wijs enj uist beleid heeft gevoerd door deze zaak niet te forceren. Hij plukt daar nu de rijpe vruchten van. Ook de heer Diepenhorst was van mening, dat er spoedig een tweede veerboot op de Westerschelde moet gaan varen. Anders drijft men Z. Vlaanderen in de armen van België en bovendien is het van groot belang, dat het industriegebied in Zeeuwsch- Vlaanderen verder wordt ontwikkeld. In het algemeen stond de heer Diepen horst Zierikzee De heer Geuze begreep, dat niet al les gelijk kan worden gedaan, maar op sommige punten had hq toch wel kritiek. Zo betreurde hij het, dat het vier jaar heeft geduurd, voordat er een beslissing wordt genomen over de beveiliging van het havenkanaal in Zierikzee. Naar zijn mening is dit de zwakste plek van het gehele Del ta-gebied. De Amerikaanse stad Dalles in Texas is dinsdag door een tornado ge troffen. Er zqn veel gewonden. en ste machinist, die vermist wordt zich in de machinekamer waar de ont" ploffing geschied is, bevond is omge komen. Het zou nog enige uren duren voor dat de brandweer het vuur geheel en al meester is. De Hongaarse politie heeft in Mis- kole elf Hongaren gearresteerd die voor Radio-Vrij-Europa, het anti-com munistische radiostation in West- Duitsland, gespioneerd zouden hebben. Het Hongaarse persureau M.T.I. be richtte dat deze zgn. spionagegroep er van beschuldigd wordt, dat zij getracht heeft belangrijke militaire documen ten en geheime staatspapieren naar het westen te smokkelen en deelgeno men heeft aan ondermijnende activi teit. Amerikaans vliegtuig neergestort een Volgens een woordvoerder van Amerikaanse Marine zijn dinsdag leden van de bemanning van vliegtuig van de marine, dat bij Chin- coteague, aan de oostkust van Virgi- nië is neergestort, om het leven geko men. Engeland heeft er dinsdag in de sub commissie van de V.N. voor ontwape ning te Londen bij de Sowjet-Unie op aangedrongen te zeggen of zij kan in stemmen met een beperking van het aantal proeven met atoomwapens. De Britse afgevaardigde, Noble, zei, dat volgens zijn regering de proeven van de westelijke landen moeten wor den voortgezet, maar dat de regering bereid is praktische voorstellen tot be perking van het aantal proeven in overweging te nemen. Tot dusver heeft Rusland geweigerd een dergelijke beperking te overwegen Volgens de Sowj et-regering dienen al le proeven met atoombommen te wor- Verder werd vernomen, dat de Rus sische afgevaardigde, Zorin, zich af keurend heeft uitgelaten over een Ca nadees-Noors-Japans voorstel, dat in schrijving van te voren van proefont- ploffingen inhoudt. De regering te Moskou heeft haar definitief oordeel over dit voorstel nog niet meegedeeld. DE BILT ZEGT: Droog weer Aanvankelijk mist of laaghangende bewolking, die zich in de kuststreek tamelijk lang kan handhaven, waarbij temperaturen van omstreeks 9 graden. In de middag vooral in het binnenland zonige perioden en aanmerkelijk ho gere temperaturen. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen west en De bond van het personeel van de scheepvaartmaatschappij „Suriname" heeft dinsdag in Paramaribo bekend gemaakt, dat op de algemene verga dering eenstemmig besloten is het werk dinsdagnacht om twaalf uur neer te leggen. De arbeiders eisen een loonsverhoging van dertig procent en een pensioenregeling.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1