Suez-Nederlanders verwachten voor Pasen thuis te zijn ALLE SEIZOENVERKOPEN starten 15 juli en 15 jan. en duren 19 werkdagen Onverdeeld Edgar Bonnet en Louis Pettier de grootste kluiven Uniforme regeling K Het is hard werken geweest Zandstormen Naaf de werf CHRISTELIJKE FILMACTIE wint langzaam terrein Nog veel tfkloekmoedigheid" nodig S.E.R.-advies aan Economische Zaken Drie gevangenen in Breda en Den Haag kozen de vrijheid Levende goudvissen in blik verpakt Ned. studenten als bouwarbeiders naar Oostenrijk Op straat werden 8.500 eieren geklutst Dinsdag 2 april 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 De merkwaardigste reclamezin, die we kennen in deze tijd ziet men ze weer hier en daar verschijnen is: onverdeeld naar de openbare school. Die slagzin staat dan afgedrukt over de tekening van een paar spelende kin deren. Wij weten wel, wat er mee bedoeld wordt, maar we hebben die zin toch nooit begrepen. Ze zegt niets. Ze be vat, ook niet in verband met de teke ning, geen enkel argument. En ze is nog fout ook. Met evenveel recht zou men kunnen zeggen: onverdeeld naar de Christe lijke school. Maar we zouden dat niet willen doen, tenzij we het woord onverdeeld door een beter vervangen hadden. Want dit woord wordt hier in een ver band gezet, dat taal- en stijlkundig on juist is. Reeds om die reden is deze zin (om nu ook maar woorden te bruiken, dat met „on" beginnen, welk voorzet sel altijd een negatief karakter heeft) een onding en wekt ze beslist een on gunstige indruk voor de openbare school. De bedoeling van deze reclame: alle kinderen naar de openbare school, heeft al evenmin onze instemming. Ze is in strijd met de positie en de aard van het kind, juist in verband met het karakter, dat de openbare school naar haar aard moet dragen. Die school mag immers, naar die aard, het geloof in God, Die ons in Zijn Zoon, Jezus Christus geopenbaard is, niet centraal stellen. Waar dit gebeurt, ge schiedt het feitelijk clandestien wat niet. wil zeggen, dat wij er ons niet over zouden verheugen, als het ge beurt. Maar dat is een ander hoofd stuk. Het gaat er nu om: wat moeten de ouders doen, als zij straks staan voor de keuze van de school hunner kin deren. Die kinderen zijn schepselen Gods, geroepen om Hem te dienen. Hun aan leg gaat ook in die richting, al is die door de zonde bedorven. Maar juist daarom is 'het zulk een absolute eis, ook in overeenstemming met de be lofte, die de meeste ouders nog bij de doop van hun kind hebben afgelegd, die kinderen èn thuis èn op school èn bij de verdere opvoeding te brengen in de kring, waar de dienst van God centraal staat. We zouden wensen, dat het Neder landse volk dit nog zo vanzelfsprekend vond, dat daardoor alle scholen Chris telijke scholen waren. Maar nu dit niet zo is, is de enige keus, die onze ouders hebben, dat zjj him kinderen naar de Christelijke school zenden. En dat zü dus alleen met verwondering kijken naar die naar vorm en inhoud onaanvaardbare zin: onverdeeld naar de openbare school. De grootste triomf tijdens de bergingswerkzaamheden in het Suezkanaal: De Smit-Tak-ploeg haalt de „Edgar Bonnet" boven water. Op de foto ziet men het wrak hangen in de takels van de Nederlandse bokken. Rechts onderaan staan enige bergings deskundigen de activiteiten van de Nederlanders nauwlettend gade te slaan. De Nederlanders, die betrokken zijn bij de bergingswerkzaamheden in het Suezkanaal zijn in een vertrekstemming geraakt. De waterweg zal op 10 april open zijn en aan boord van de sleepboten, de bokken en de bergingsvaartuigen wordt bijna dagelijks over de terugreis ge sproken. „Voor Pasen zijn we thuis!" hoort men overal beweren, al zijn er een paar, die hier nog steeds niet aan willen. De Suez-Nederlanders, die zeker niet tijdens de feestdagen in huiselijke kring zullen verkeren, zijn de runners en sleepbootgasten, die hier tot het laatste moment moeten blijven. Ze moeten wachten op het aftuigen van de bokken „Arend" en „Condor" en op het zeeklaar maken van de havensleep boten „Atlas" en „Alblasserdam", die eveneens aan de tros zullen komen. Maar er zijn ook enkele Vlaardingers en Maassluizers, die geloven, dat de dag, waarop ze een vliegticket in handen krijgen om naar het vader land terug te snellen, aanzienlijk verder in het verschiet ligt dan de meesten hopen. Ze vrezen, dat er een paar schepen onder een nieuw con tract zulen moeten achterblijven om de „losse karweitjes", die hier en daar nog liggen te wachten, op te knappen. Dit zou dan buiten de overeenkomst met de Verenigde Na ties staan, waarvan Smit, Tak en de Deense firma Svitzer de hoofduit voerders zijn. Officieel .is van dit laatste echter nog niets bekend. Maar het is welhaast een publiek geheim, dat de nieuwe Kanaalmaatschappij om vaarmateri- aal zit te springen, als gevolg van de schade, die haar door de Egyptische regering is toegebracht. Er zijn de laatste dagen heel wat Ne derlandse bierflesjes op de bodem van het Suezkanaal terecht gekomen. Het is warm „bloedheet", zegt men hier geworden en er zijn middagen geweest, dat de wind vol ledig verstek liet gaan. Met ontbloot bovenlijf, gebronsd door de al felle zon, stonden de mannen van Smit- Tak in de buitenlucht te werken. En ze slaan liters vocht naar binnen om de droge kelen enigszins op peil te houden. Zo nu en dan barsten boven de water weg zandstormen los. Zware zijn het weliswaar niet en ze houden even min lang aan, maar alles, tot de kleinste patrijspoort toe, moet er toch potdicht voor worden gemaakt. Met een snelheid, die het water ver woed tegen de rompen der schepen doet klotsen, wervelen ze over het Suezkanaal heen om weer even snel te verdwijnen als ze gekomen zijn. In de verte, boven de Sinai-woestyn, waar de zandstormen het felste ra zen, ziet men ze meestal lang van Ten minste twee keer in de week kon men de kapitein van de „Ed gar Bonnet", de Griek George Alefrangis, aan boord van een van de Nederlandse schepen vinden om naar het verloop der bergings werkzaamheden te kijken. Een heftank met een capaciteit van honderd ton wordt naast het wrak gezonken, waarna een dui ker het aan de romp zal bevestigen tevoren aankomen. De hemel trekt grauw weg, waarbij een rose onder toon flauw zichtbaar wordt, het hel dere, blauw-groene water van het kere, bijna angstaanjagende massa, terwijl de zon een omfloerst licht lijkt te verspreiden. ,Hamsini", noemt men de buien hier. Het Arabische getal vijftig komt er in voor en het woord houdt eigen lijk in, dat er vijftig dagen per jaar zandstormen kunnen voorkomen en wel in de periode voor Pasen. Twee schepen zullen voornamelijk de aandacht vragen, als SmitTak zijn aandeel in de historische bergings werkzaamheden in het Suezkanaal gaat beschrijven. Het zijn de „Louis Perreier" en de „Edgar Bonnet", die heide in 1955 in Nederland werden af gebouwd, het eerste vaartuig op de werf „Gusto" in Schiedam, het tweede bij L. Smit Zn. te Kinderdijk. Aan de „Louis Perrier", een 1800 ton grote snijkop-perszuiger, die als de modernste van de wereld geldt, zijn de Nederlanders zesendertig dagen bezig geweest. De monsterachtig grote baggermolen lag met een slag zij van vijfentwintig graden op de kant weggezakt, de ruimen en een groot deel van de bovenbouw vol water en me' enkele moedwillig aangebrachte explosiegaten in de romp. Er moeten tien heftanks met elk een vermogen van honderd ton, achttien stroppen, drie bokken en drie sleep boten aan te pas komen om het ge vaarte uit het water te lichten. Toen het schip drijvende was gemaakt gaten gedicht en water uitgepompt ging er een zucht van verlich- De „Louis Perrier", die liefst vijftien miljoen gulden heeft gekost, ligt thans op een werf in Port Said om opgeknapt te worden. Men schat, dat er tenminste drie miljoen gul den aan zal moeten ivorden besteed, voordat het schip weer in de vaart kan komen ting onder de bergers en sleepboot- gasten van Smit-Tak op. Dagenlang had de kans bestaan, dat de bagger molen naar zes meter dieper water zou wegzakken, de kans dus op schade, teniet doening van verricht werk en teleurstelling, zo niet ge pikeerdheid op het hoofdkwartier van generaal Wheeler. „IN HET KOMENDE SEIZOEN zal de Christelijke Film Actie minstens met tien nieuwe films voor de dag komen. Het zijn allen goede films, overeenkomstig het doel van de C.F.A. Sommige van deze filmwerken zijn als première De Sociaal Economische Raad heeft aan de staatssecretaris van Economische Zaken desgevraagd geadviseerd jaarlijks twee perioden aan te wijzen voor de zgn. seizoenverkopen, en wel deze te doen*aan- vangen op 15 juli en 15 januari. (Indien deze data op zondag vallen, zijn de begindata 14 juli en 14 januari) en de duur van de perioden te bepalen op 19 werkdagen. De raad acht het gewenst, dat slechts bij factoren van een meer blijvend karakter de begindata der opruimingsperioden gewijzigd worden. De raad heeft het verzoek om ad vies en de daarop uit het bedrijfs leven ontvangen reacties ter beoor deling voorgelegd aan de commissie adviezen vestigingsregelingen, waar na in zijn vergadering van 8 maaft het advies werd vastgesteld. Tot verbazing van zijn bewakers is de gedetineerde S. zondagmorgen om halfelf uit het Bredase huis van be waring ontsnapt. Hij toonde zich een atleet door tijdens het luchten op de binnenplaats op de muur te springen. Vervolgens sprong hij naar beneden, over een sloot en zag via een hek, dat voor een militair terrein is aange bracht,, kans de vrijheid te bereiken. S. was enige dagen geleden veroor deeld tot een gevangenisstraf van vijf jaar wegens medeplichtigheid aan overvallen op boerenleenbanken. Zo dra de ontsnapping was ontdekt, is men aanstonds met de achtervolging begonnen. Doch tot op heden heeft men de ontsnapte nog niet achterhaald. Doorgezaagd Zondagavond nam een tweede ge vangene de benen, en wel uit de straf gevangenis te Seheveningen. Het zijn de 30-jarige A. H., een bekend Haags inbreker, en do 27-jarige A. M. uit Heerlen. Er was die avond een bridgedrive, waaraan M. niet, maar H. wel wilde deelnemen. In plaats van naar de bridgedrive te gaan, gelukte het H. in Een onderneming te Tokio is nan plan levende goudvissen in blik naar Europa uit te voeren. Een woordvoerder van de maat schappij zei, dat de uitvoer tot dusver beperkt was, daar de vis sen niet via de tropen konden worden vervoerd. De goudvissen zullen worden verpakt in roestvrije blikken met een glazen deksel. Behalve water zal het blik zuurstof bevatten. De aldus verpakte goudvissen kunnen per vliegtuig naar alle plaatsen in de wereld worden vervoerd. Proeven hebben aan getoond, dat de vissen zes dagen in de blikken kunnen leven. de cel van M. te komen. De mannen zyn er toen in ge slaagd een spijl van 2 centimeter diameter door te zagen, om vervol gens te ontsnappen uit een opening van 28 bij 32 centimeter. Zij zijn vervolgens 6 meter afgedaald hoe is niet bekend en kwamen toen terecht op een binnenplaats. Via het dak van een in aanbouw zijnde drukkerij zijn zy de vrijheid te gemoet gegaan. Op de binnenplaats werd een aantal (jzerfiguurzaagjes aangetroffen. De raad zegt in zijn advies, dat ener zijds de perioden worden bepaald door het tijdstip, waarop ten aanzien van seizoen- en mode-artikelen een zoda nige verzadiging op de consumptie- markt optreedt, dat niet meer in vol doende mate tegen de aanvankelijk vastgestelde prijzen kan worden ver kocht. Anderzijds zullen de seizoenverko pen moeten kunnen aanvangen op een tijdstip, waarop er nog voldoende ruimte is om restant-voorraden tegen verlaagde prijzen af te zetten. Boven dien dient er rekening mee te worden gehouden, dat tijdig met de voorbe reiding van de introductie van nieuwe seizoen- en mode-artikelen kan wor den begonnen. Uiteenlopend De in de verschillende branches le den voor de seizoenverkopen, lopen vende opvattingen omtrent de perio- enigermate uiteen. Tegen differentiatie in de vaststelling van de perioden van seizoenverkopen bestaat echter het be zwaar, dat de koopkracht zich voor namelijk zal richten op de artikelen, welke het eerst worden geruimd. Met het oog op de komende Euro- markt worden de plannen voor een tunnel tussen Engeland en Frankrijk weer actueel. Op het ogenblik bevin den zich in Londen vertegenwoordi gers van een groep Amerikaanse fi nanciers, die in het project zijn ge ïnteresseerd. De bouwkosten worden geschat op ongeveer 900 miljoen. De bouwduur: plm. drie jaar. 9 De 12e internationale Huishoud beurs, die thans is gesloten, is een overweldigend succes geworden. Het aantal bezoekers bedroeg ruim 131.000, hetgeen ruim 40.000 meer is dan vorig jaar. 9 De opperrabby'n van Moskou, Salo mon Schlieffer, is zondag op 68-jari ge leeftyd gestorven. Hij heeft zijn ambt meer dan 20 jaar uitgeoefend. Ook bestaat het gevaar, aldus de raad, dat de ondernemers, wier assor timent een complex van artikelgroe- pen omvat, in de voor een onderdeel van dat assortiment officieel vastge stelde uitverkoopperiode een bijzonder gunstige gelegenheid zien door recla meaanbiedingen de afzet van de ove rige artikelen te stimuleren, terwijl de voor die artikelen aangewezen sei zoenverkoop-periode nog niet is aan gebroken. Teneinde alke discriminatie zoveel mogelijk te voorkomen, dient naar het oordeel van de raad alleen om zwaar wichtige redenen gebruik te worden gemaakt van bevoegdheid voor be paalde bedrijven of groepen verkoop plaatsen, een uitzondering te maken dan wel de tijdruimte voor de sei zoenverkopen afwijkend te bepalen. Zodanige redenen acht de raad thans niet aanwezig. De eerste van twaalf studenten- groepen is vanuit Amsterdam naar Oostenrijk vertrokken, om gedurende 14 dagen te gaan werken in een stu dentenwerkkamp bij Linz (Oostenrijk) ten behoeve van de woningbouw voor Hongaarse vluchtelingen. De groep be staat uit 40 studenten. De studenten hopen 100 woningen af te leveren. Het studentenkamp, dat onder auspiciën staat van de Nederl. Studentenver. voor Wereldrechtsorde, wordt mogelijk gemaakt door het Ad miraal De Ruyterfonds, dat financiële steun verleent. VIERHONDERD Op 13 april vertrekt de tweede groep studenten naar Oostenrijk. De Nederl. Studentenvereniging rekent op totaal 400 deelnemers aan het werkkamp. Er zijn nog ongeveer 100 mannelijke stu denten nodig voor de werkperioden, die liggen tussen 29 juni en 20 septem ber. De eerste groep werd o.m. uitgeleide gedaan door de rector-magnificus van de Vrije Universiteit, prof. dr. W. H. Gispen, en de directeur van het Unes- co-eentrum in Nederland, mr. F. H. Tunnissen. Algemene ledenvergadering N.C.V.B. op 23 mei Op donderdag 23 mei houdt de Ned. Chr. Vrouwenbond de jaariykse alge mene ledenvergadering te Utrecht in gebouw Tivoli. Op de agenda staat o.m. een bespreking van de statutenwijzi gingen. te beschouwen, enige andere heb ben hier en daar reeds in bios copen gedraaid, maar dat is geen beletsel. Want het merkwaardige verschijnsel doet zich voor, dat een goede film in de bioscopen dikwijls geen voet aan de grond krijgt. Het grote publiek toont er geen be langstelling voor en na korte tijd verdwijnen ze uit de roulering. Vaak zijn dit juist de films, die da C.F.A. kan gebruiken". Deze mededeling deed de heer G. H. Hoek van Hilversum in de te Utrecht gehouden algemene vergadering der C. F. A., welke hij als voorzitter leidde. De heer Hoek voegde er aan toe, dat de C.F.A. voortaan ook met een journaal zal verschijnen. Voorpro gramma's heeft men al. De filmactie slaagde erin een con tract af te sluiten met Fox-wereld nieuws. Zij ontvangt daarvoor een nieuw journaal, al kunnen afdelingen, die bezwaar maken tegen de kosten desgewenst ook een 3e of 4e weeks- journaal ontvangen. Het journaal geeft buitenlands nieuws. Aan het begin De heer Hoek had in zijn openings woord een uitlating van Michiel de Ruyter gebruikt. Deze schreef eens: „Als de almachtige God kloekmoedig heid wil geven, dan verkrijgt men de overwinnning". Dit ouderwetse begrip „kloekmoedigheid" is duidelijk genoeg. Het werk van de Filmactie zal nog veel kloekmoedigheid nodig hebben. Zij staat nog maar aan het begin. Een begin, dat overigens wel be moedigend is. Succes heeft men in 1956 volop gehad. Er zijn momenteel in rond honderd plaatsen afdelingen; terwijl het sezoen nog niet beëindigd is zijn er in 220 gemeenten reeds C.F. A.-films gedraaid, totaal 1200 voor stellingen. De bezwaren van organisatorische aard inzake de plaats van de C.F.A. in de Nederlandse filmwereld zijn opge lost. Of de C.F.A. de thans voor haar beschikbare plaats zal innemen hangt af van wie er achter de Filmactie staan. „Het hangt er nu van af, of de minstens twee miljoen Nederlanders, die in geweten achter ons doel staan (bij de filmkeuze normen aan te leg gen in gehoorzaamheid aan de Heilige Schrift), bereid zijn de C.F.A. in haar strijd voor de betere film te steunen", zei de heer Hoek. De C.F.A., die thans een eigen film bureau in Den Haag heeft gesticht, hoopt in het volgend seizoen haar ze tel naar het centrum des lands over te brengen. Men heeft al een pand in Hilversum op het oog. Bij de bestuursverkiezing benoemde men de heren ds. H. J. Groenewegen van Den Haag (2e voorzitter), J. Huser te Middelburg, ds. H. J. Cipier te Rijs wijk en D. G. de Voogd te Naaldwqk (secretaris) opnieuw in het bestuur. In de Grote Marktstraat te Den Haag stond zaterdag een vierwielige vracht auto met 8500 eieren geparkeerd. Een personenauto, die in de file reed, moest plotseling remmen, maar, naar de be stuurster verklaarde, weigerde de remmen. De personenauto week toen naar rechts en botste tegen de vracht auto, die omsloeg. Alle eieren werden met één slag geklutst. De brandweer heeft de struif weggespoten.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3