ijgjpiiii /PPiiwcrn Tl si ft n 1 si f| £j O 0 U W W W li MJ Cl li li l U li Wo-enTdarir^p Soewirjo kan zakenkabinet samenstellen Overleg techn. onderwijs en bestaande school Over M.-Oosten zijn V.S. en Engeland het eens Rekening gehouden met alle wensen van Nahdatul Ulama Kabinetscrisis in Indonesië dichter bij oplossing Zuid'Sumatra Locomotief.... Egypte wil invallen op Israëlisch gebied tegengaan Landbouwschap vergadert op 3 april in Den Haag Russische kernproeven gaan toch door imó DOOR DE WERELD Min. Zijlstra met industrie-missie naar Zuid-Afrika Bermuda-debat in Britse Lagerhuis Levering van kernwapens aan Engeland stelt Britten bloot aan groot Russisch gevaar MIDDELBURGS ABDIJCOMPLEX VAN BINNENUIT VERLICHT Treedt Jordaanse kabinet af? Buitenlanders bij Britse kernproeven Desorganisatie in de mijnen Cuxhaven wordt NAVO' marinebasis Matroos verdronken DE BILT ZEGT: Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes J Telefoon 2438. Bij geen gehoor: 3987 fl V "Wt V-f: f S Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. ^mr VM. m V «in m. Jk£aj& vH WH Mtp HL W^M. W'® u. Maan op 7.19 u., onder 23.05 u. Abonnementsprijs 0.56 per week, Hoogwater woensdag 3 april. ƒ2.40 per maand, ƒ7.— per kwartaal. n T l" T A i f T i* f i n i f* T f t i/ r. Vlissingen. 3.35 u. 2.18 m., 15.55 u. 2.11 Losse nummers 13 cent. PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND W ^TemeWnge': 25i24 u." 116613 mu; Kubriek^abouLrs^O cen't pe" woord! 13e Jaargang No. 3668 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: JACQ. DE SMIT Dinsdag 2 april 1957 mf W^/u.7 L41 ^nkZee' 510 U' 1,33 SOEWIRJO, de Indonesische kabinetsformateur heeft gisteren ver klaard, ervan overtuigd te zijn, dat hij erin zal slagen een zakenka binet te vormen, in overeenstemming met de opdracht van president Soekarno. Volgens de voorzitter van de Islamietische Nahdatal Ulama heeft Soewirjo rekening gehouden met alle wensen en verlangens. Het ka binet zal worden geleid door de partijloze Ir. Djuanda, terwijl als vice- premier zullen optreden Dr. Hardi van de nationalistische P.N.I. en Chalid (N.U.). Nederlandse Handelmaatschappij en de heer Edward Curry, directeur van de Engelse Chartered Bank. Het ligt in de bedoeling van de ka binetsformateur de portefeuille van binnenlandse zaken aan Soenarjo (N.U.) te geven, terwijl de nationa listische Mr. Zairin Zain op het ogenblik ambassadeur in West- Duitsland het beheer krijgt over de portefeuille van buitenlandse zaken. Tot op heden zijn nog niet alle departementen ondergebracht, maar voor het grootste gedeelte is Soewir jo erin geslaagd een nieuw kabinet te formeren. Dinsdag zal de forma teur verslag uitbrengen aan Soekar no. Een aantal leger-officieren en huil minderen, die trouw wensten te blijven aan de centrale regering, heeft zich van het militair commando in Zuid- Sumatra afgescheiden. Intussen is de benoeming afgekomen van luitenant-kolonel Ahmad Hoes sein, die in december 1956 in Midden- Sumatra de macht in handen nam. Hij is gisteren geïnstalleerd als militair commandant van Midden-Sumatra. De oudste Nederlandse courant in Indonesië, de Locomotief" is gisteren voor de laatste maal verschenen. Het blad wordt vervangen door het Indo nesische dagblad „Tempo". Thans ver schijnen er in Indonesië nog zes dag bladen in de Nederlandse taal. Twee directeuren van buitenlandse banken in Djakarta zijn door de mili taire autoriteiten gearresteerd op be schuldiging van het onwettig bezit van wapans in de safeloketten. Het zijn de heer H. Knook, de directeur van de BIJ HET VOORSTEL tot aanhouding van het verzoek van de Stichting voor prot. chr. technisch onderwijs in Zeeland om medewerking tot stichting van een school te Middelburg, was de heer M. A. L. Hubregtse (arb.) in de raad van Middelburg, die maandagmiddag vergaderde, het enige raadslid, dat het woord voerde. Hoewel hij gaarne ruimte wilde laten voor confessionele scho len, zoals hij zei, wilde hij toch beginnen met instemming te betuigen aan het voornemen van het college van B. en W., de besturen van de genoemde stich ting en van de ver. „De Ambachtschool" (de bestaande school) samen te bren gen, teneinde versnippering te voorkomen. „Een gemeenschappelijke regeling zou de oplossing zijn", aldus de heer Hubregtse. Hij constateerde, dat thans 370 leerlingen aan de bestaande lagere Technische School te Middelburg ver bonden zijn. In september zal echter in Vlissingen een soortgelijke onder wijsinrichting worden geopend. Er zullen van die 370 dan 250 leerlingen overblijven, de helft van het vereiste aantal, nodig om een goede outillage te waarborgen. Aan de hand van cijfers van het E.T.I. lichtte het P.v.d.A.-raadslid toe, dat er in 1965 op geheel Walcheren rond 680 leerlingen van het lager tech nisch onderwijs zullen zijn. Dit is nog niet voldoende voor twee scholen. Hij wees er daarom op, dat er op Wal cheren geen plaats is voor drie vol komen zelfstandige scholen. De wethouder van onderwijs, de heer J. W. Kögeler, gaf als zijn me ning, dat een compromis dure inves teringen zal tegengaan. Er zal alleen een splitsing nodig zijn van het al gemeen vormende gedeelte van het onderwijs, dat een ruime plaats zal gaan innemen. Daarom zal een samen- spreking worden gehouden. In de prognose van de heer Hubregt se was geen rekening gehouden met de omstandigheid, dat het in de bedoeling ligt het V.G.L.O. in de toekomst te laten vervallen. De leerlingen, die thans nog deze tak volgen, zullen dan afvloeien naar het industrie- en huis- houdonderwijs. Dag Hammarskjoeld, de secretaris generaal van de V.N., heeft maandag in New York verklaard, dat de Egyp tische regering beloofd heeft te belet ten dat er invallen in Israël worden gedaan waarbij bestandsgrenzen van 1949 worden geschonden. Hij zei dat het internationale politieleger de plicht Het Landbouwschap zal op 3 april te Den Haag in het gebouw van het Hoofdproduktschap voor Akkerbouw producten vergaderen. Men zal het voergraanbeleid, de suikerbieten- en voederbietenzadenfondsen, een nog te verschijnen memorandum over de grenskwesties van waterstaatkundige aard met Duitsland en een reeks mu taties in landelijke en gewestelijke commissies behandelen. In een oficifële Russische nota die maandag in Tokio is ontvangen, wor den de Japanse protesten tegen voort zetting van Russische kernproeven van de hand gewezen. De Sowjet-Unie zegt evenwel wel bereid te zijn alle verdere proeven op te schorten als de westelijke mogendheden dit ook doen. De Sowjet-Unie zal proeven binnen eigen grenzen nemen, in tegenstelling tot de westelijke mogendheden en der gelijke proeven brachten geen schade of letsel aan Japanse burgers. Rusland spreekt de hoop uit, dat Ja pan het kort geleden in de subcommis sie der V.N. voor ontwapening inge diende Russische voorstel steunt waar in de Sowjet-Unie het verlangen heeft uitgesproken om een overeenkomst te sluiten voor tijdelijke staking van der gelijke proeven hangende een perma nente overeenkomst. Van bevoegde zijde te Teheran is maandag vernomen, dat de Perzische minister-president, Hoessein Ala, heeft besloten onmiddellijk na het vertrek van de Westduitse bondskanselier Adenauer, uit Teheran zijn ontslag bij de Sjah in te dienen. Adenauer zal dinsdag vertrekken. Minister Manoet- sjer Eghbal zou worden belast met de vorming van een nieuw kabinet. De lawine, waaronder zeventig arbeiders op het eiland Hokkaido wer den bedolven, heeft zeventien men senlevens gevergd. Elf arbeiders wer- denernstig gewond, terwijl er nog tien worden vermist. Onder de vermisten bevinden zich vrouwen en kinderen. Vanmiddag zullen de ministers van economische zaken en van sociale zaken en volksgezondheid een bespre king hebben met de Mijnindustrieraad. O Na een wereldreis van vier we ken is de Westduitse minister van buitenlandse zaken, Von Brentano, heeft bij de inlosing van deze belofte maandagavond op het vliegveld van behulpzaam te zijn. Dusseldorf aangekomen. DE MINISTER van Economische zaken, prof. Zijlstra zal zoals is ge meld met een door hem geleide mis sie van de Nederlandse industrie een bezoek aan de Unie van Zuid-Afrika brengen. Het programma ziet er in grote lijnen ongeveer als volgt uit: 3 april: prof. Zijlstra vertrekt van Schiphol. 4 april: aankomst in Johannesburg, waar prof. Zijlstra een onderhoud zal hebben met hoofdredacteuren van vooraanstaande bladen in de Unie. 5 april: naar Kaapstad, waar de Zuidafrikaanse minister van Mijnbouw een erediner zal aanbieden. 6 april: bezoeken aan minister-pre sident Strijdom, aan minister van bui tenlandse zaken Louw, e.a. 9 april: aankomst van de Nederland se missie. Naar industrietentoonstel ling, waar prof. Zijlstra het Neder landse paviljoen zal openen. Tot 18 april volgt dan een program ma van bezoeken aan fabrieken, mij nen, shows, schepen, van persconferen ties en ontvangsten. Op 19 april ver trekken minister Zijlstra en de mis sie naar Nederland, waar zij de vol gende dag zullen aankomen. Op de vraag hoe met moet gaan wanneer de reactor van een atoom- vliegtuig dat nog niet eens bestaat straks moet worden schoon gemaakt of gerepareerd, wanneer er met de radioactieve inhoud iets fout loopt, hebben drie vooraanstaande Amerikaanse geleerden reeds een antwoord. „Maak de reactor uitwisselbaar", is hun advies en als gauw was er een tekenaar die dit plan in beeld bracht. Achter aan dit enorme atoomvliegtuig, waarvan hier juist de reactor wordt vervan gen door een nieuwe, hangt tussen de twee staartstukken de cabine, welke de vorm heeft van een klein vliegtuigje, dat, in geval van nood losgemaakt kan worden en in glijvlucht de aarde kan bereiken. De Britse premier, Harold MacMillan heeft gisteren het debat geopend in het Lagerhuis over de Bermuda-conferentie. De premier begon met te zeggen, dat het vertrouwen op de V.N. alleen geen vervangsmiddel voor de buiten landse politiek is. Wat betreft het Midden-Oosten verklaarde MacMillan, dat Engeland en de V.S. beide dezelfde doelen nastreven, maar dat de middelen om die doelen te bereiken, wel eens verschillend zijn. Hij zei, dat Amerika hoopte, dat de Britse Invloed in het Midden-Oosten niet minder zou worden, maar hersteld. „Net zoals wij, is Amerika ervan overtuigd, dat de kwestie van het Su- ezkanaal volledig in overeenstemming moet zijn met de zes beginselen, die zijn neergelegd in de resolutie van de veiligheidsraad van 13 oktober 1956", zo verklaarde MacMillan, „en het is een groot voordeel voor ons, dat de re gering van de V.S. een positieve rol speelt bij. de onderhandelingen met de Egyptische regering". De premier zei, dat men in het Mid den-Oosten te maken heeft met een „emotioneel nationalisme". „Wij moe ten oppassen, dat wij dit nationalisme niet in de armen van het internationa le communisme drijven. Engeland en Amerika gingen beide op Bermuda akkoord met de regeling, dat Israëlische schepen recht hebben op vrije vaart door het Suezkanaal, evenals de vaartuigen van alle andere naties. MacMillan zei over de Britse kern proeven, dat deze normaal door zou den gaan, omdat opgeven een na deel zou zijn voor de gehele Engel se defensiepolitiek. Bovendien wor den de proeven op meer dan 6400 kilometer aftsand van Japan gehou den, zodat dat land er naar alle waarschijnlijkheid geen hinder van zal ondervinden. Na het betoog van MacMillan heeft lllllllllllllllllll! |i DE ACTIEVE VERLICHTINGS KI COMMISSIE van de Middelburg- se V.V.V., die nog steeds inten- Ej sief werkt aan de bekende actie Kj „Met een zaklantaarn gaat het p§ niet", heeft thans een nieuw en 11 opmerkelijk initiatief genomen, 1 namelijk een verlichting van het fraaie Abdijcomplex van binnen uit. Wanneer dit plan doorgaat, houdt dit in, dat nog het komen de toeristenseizoen bezoekers en inwoners van Middelburg kunnen kennismaken met de gerestau reerde Abdij, dit nu de herstel werkzaamheden in een vergevor derd stadium beginnen te komen een pronkjuweel van Zeeland kan worden genoemd. Het is mogelijk op 30 april de Abdij te bezichtigen. Als onder- deel van de festiviteiten van de H koninklijke vereniging „Uit het Volk, Voor het Volk" zal de Abdij verlichting op Koninginne dag worden ontstoken. Er zal die avond ook gelegenheid zijn een excursie te maken door de ker ken, binnendoor naar de drie binnenplaatsen en de klooster gangen. de leider van de Labour-par tij, Hugh Gaitskell verklaard, dat Groot-Brit- tannië bij het vaststellen van zijn plan nen voor proeven met atoombommen rekening moet houden met de wereld opinie. Hij vroeg aan de premier of het mogelijk was tot een afspraak te komen, waardoor de waarneembare proeven óf beperkt èf geheel voorko men kunnen worden. MacMillan ant woordde, dat het op het ogenblik on mogelijk is tot een waterdicht akkoord te komen. Het ministerie van buitenlandse za ken van Rusland heeft naar aanleiding van de Bermuda-conferentie ver klaard, dat er verscheidene geheime overeenkomsten zijn gesloten. Men dringt voorts met spoed aan op een afspraak omtrent de proefnemin gen met kernwapens. Overigens be toogt het persbureau Tass, dat Enge land en de V.S. de besluiten van ge noemde conferentie de dreiging van een nieuwe, een atoomoorlog, vergroot hebben. Tenslotte was de Sowjet-Unie het geheel oneens met de levering van Amerikaanse kernwapens aan Groot- Brittannië. Ingeval van een aanval op Rusland door de landen van de NAVO zou Engeland zich onvermijdelijk blootstellen aan vergeldingsaanvallen met kernwapens. De Raad van Europa heeft be kendgemaakt, dat de ministers van buitenlandse zaken der aangesloten landen op 29 april te Straatsburg bij een zullen komen voor de opening van de zitting van de raadgevende ver die tot vier mei zal duren. Maandagmiddag is de heer A. J. Staal, oud-secretaris-penningmeester van de KNVB, in de leeftijd van 75 jaar overleden. Met hem is een der vooraanstaande leden van de oude garde heengegaan, die de voetbalsport, welke zijn blij vende liefde had, in belangrijke func ties heeft gediend. In het tijdvak van 1898 tot 1902 en van 1909 tot 1919 was hij consul van de KNVB. Voor 1919 is hij geduren de 10 jaar bestuurslid van de vereni ging van westelijke eerste klassers en van het gouden hoofd geweest. Hij was ere-lid van DFC en van de afdeling Dordrecht van de KNVB die hij als Dordrechtse voetbalbond had helpen oprichten, Voorts was hij sedert 1920 secretaris van de Nederlandse studen tenvoetbalbond, een functie welke hij tot aan zijn dood bekleed heeft. De meeste bekendheid heeft Tonny Staal verworven als secretaris-penningmees ter van de KNVB met mannen als Ir. J. W. Kips, Dr. D. J. van Prooye, K. 3. 3. Lotss als voorzitters. Van 1919 tot 1948 heeft hij op deze vooraanstaande post al zijn werkkracht en geestdrift in dienstgesteld van het Nederlandse voetbal, en hij heeft zowel de donke re jaren als de glorietijd van de oran- jeploeg meegeleefd als weinig anderen. In de grote kring van zijn vrienden en bekenden zal het zericht van zijn verscheiden met grote ontroering zijn vernomen. Soeleiman Naboelsi, de eerste mi nister van Jordanië, en zijn ministers zouden gisteren op een spoedvergade ring voorlopig hebben esloten, hun ontslag aan Koning Hoessein aan te bieden. Zondag kwamen de ministers twee maal bijeen om te spreken over het algemeen beleid, Arabische zaken, kwesties die voortspruiten uit de Ber muda-conferentie en recente Franse en Isralische verklaringen over Egyp te. o De Britse eerste minister, MacMil lan, heeft maandag in het Lagerhuis medegedeeld, dat Engeland de V.S., Canada, Australië en Nicuw-Zeeland uitgenodigd heeft een groepje functio narissen als waarnemers naar de Brit se kernproeven in de Stille Oceaan, die dit jaar plaats vinden, te zenden. Toen een Labour-lid opmerkte, dat in dat geval ook de Britse pers wel in de gelegenheid mocht worden ge steld om van de proeven getuige te zijn, zei MacMillan, dat hij dit zou overwegen. In Londen is gisterochtend een semi- officiëe Japanse delegatie aangekomen om bij de Britse autoriteiten te pleiten voor het staken van de kernproeven. De langzaam-aan-actie in de Neder landse mijnen leidt tot een grote des organisatie op deze bedrijven. De och tend-, middag- en avonddiensten zijn normaal opgekomen, maar al het werk, zowel ondergronds als bovengronds, geschiedt in een vertraagd tempo. Een dagprodukt van 40 procent die maandag nog gehaald werd, zal dins dag zeker niet worden bereikt. Ook bovengronds wordt in de werkplaatsen van de mijnen langzaam gewerkt. Op de spoorlijnen van de mijnen schuiven de kolentreinen in zeer kalm tempo naar hun bestemming, welk voorbeeld door de chauffeurs van de vrachtauto's der mijnen gevolgd wordt. Aan de veiligheidsvoorschriften wordt echter als normaal de grootste aandacht be steed. De chef van de Westduitse vloot- strijdkrachten, vice-admiraal Ruge, heeft maandag in Cuxhaven de eerste bijdrage van de Westduitse marine aan de NAVO bestaande uit twee flot- lieljes mijnenvegers overgedragen aan de Nederlandse bevelhebber van de NAVO-vlootstrijdkrachten in Cen- traal-Europa, chout-bij-nacht H. Bos. Schout-bij-nacht Bos droeg daarop aan de Duitse kapitein-ter-zee Zenker het NAVO-bevel over de Duitse Bocht van de Nederlandse tot de Deense grens op. Het Britse vlootsteunpunt „Royal Albert" in Cuxhaven valt nu ook on der het bevel van kapitein-ter-zee Zen ker. Een 23-jarige Zuidslavische matroos is gistermiddag tegen half drie nabij de Vlakebrug in het Kanaal door Z.- Beveland van een sleepboot gevallen en verdronken. Na vier uur dreggen is het stoffelijk overschot opgehaald. De Rijkspolitie te water stelt een onder zoek in naar de oorzaak van het onge- Wolkenvelden maar ook opklaringen en droog weer. In de ochtend plaatse lijk mist overwegend matige wind tus sen noord en oost. Dezelfde tempera turen als gisteren of iets lagere.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1