CHRISTENEN WORDEN IN HET LAND VAN NASSER ACHTERGESTELD 2), 1 BUISMAN Kadar kreeg in Moskou nieuwe kracht voor zijn werk Geef uw kamer de gordijnen een nieuw en fris aanzien Medische deskundige overtuigd van dr. Adams slechte bedoelingen Tienduizenden wensen het land te verlaten L 1957 Zware druk op de niet-Egyptenaren Sowjet optreden in september een bewijs van goede trouw Amerikaanse raket ontsnapt „De Ruyter" Tentoon stelling in Dordrecht Het geheim van Tal van arrestaties in Hongarije Patiente bij bewustzijn overleden Ned. pootaardappelen voor Hongarije Gebruik van grond vrij in West-Duitsfand Japanse plannen voor verbod kernwapens Maandag 1 april 1957 ZEF.IIWSC.H DAGBLAD Pagina 3 (Van onze reiscorrespondent Link van Bruggen) CAIRO, april. IS de jood in Egypte staatsvijand nummer één geworden in een vorig artikel heb ik al uiteengezet hoe, in drie maanden tijd, de joodse gemeenschap gehalveerd werd de christenen en alle an dere „vreemdelingen" worden als Egyptenaren van de tweede graad bestempeld. Sinds de Anglo-Franse invasie van november 1956 heeft Nasser een bloed- en bodemtheorie ingevoerd, welke schrikbarender vormen gaat aannemen, dan die, welke in de topjaren van het Derde Rijk werd nagevolgd. In elke bedrijfstak, op elk ministerie, op elk po litiebureau ook, wordt met de woorden „puur Egyptenaar" geschermd. Een ieder, die niet in de termen valt als rasechte Egyptenaar te wor den aangemerkt, ondervindt, overal waar hij zich beweegt, moeilijk heden en leeft onder een zware, geestelijke druk en vaak in voort durende angst. In de door de staat geredigeerde pers wordt regelmatig op „niet-Egypte- naren" afgegeven. De radio doet al precies hetzelfde en eigenlijk is de invloed van dit laatste propaganda-medium aanzienlijk groter, omdat het merendeel van het Egyptische volk ongeletterd is. Er is een speciale naam voor de „vreemdeling" bedacht, een naam, die denigreert en die op het vlak ligt van een scheldwoord. „Khawaga" heet hij in het Arabisch, of wei „Ontvanger der Belastingen" met de betekenis van uitzuiger. Egyptenaren van Griekse afkomst worden in verschillende program ma's nagebouwd, degenen, wier voorouders uit Italië komen, bespot en de nazaten van gemengde huwelijken beledigd. Nasser's rassenbewustzijn gaat zo ver, dat hij klassificatie-data heeft inge voerd, ter bepaling of iemand als Egyptenaar van de eerste of tweede graad moet worden behandeld. Het voornaamste jaar hierin is het jaar 1900. Een ieder, die toen nog niet in Egypte woonde, of die nadien gena turaliseerd geworden is, kan geen aanspraken op de kwalificatie „pu re Egyptenaar" doen gelden. Een uitzondering wordt gemaakt voor degenen, die als Egyptenaren gebo ren zijn: afstammelingen van ouders dus, die houders van Egyptische paspoorten waren, toen de eersten het levenslicht aanschouwden. Mohammedaan of christen DEZE LAATSTE BEPALING heeft overigens niets om het lijf, als de betreffende persoon geen moslem Is. Een van de voornaamste ken merken van Nasser's bloed-en- bodem theorie is, dat hij de religie er in heeft gebracht. Een christen, of hij nu rooms, protestant of Kopt is, kan nooit een „pure Egyptenaar" zijn. Hij mag zijn leven in dienst van de staat hebben gesleten, hij mr.g verdienstelijke bijdragen tot het welzijn van zijn land hebben geleverd, voor het regiem blijft hij een Egyptenaar van de tweede graad met alle nadelige gevolgen van dien. Sinds de „imperialisten" het Suez- kanaal hebben trachten te bezetten, i3 er namelijk een maatregel van kracht geworden, die de werk nemerscategorieën in de bedrijven regelt. Hierin wordt o.m. bepaald, dat tenminste tachtig procent der employé's mohammedaans moet zijn, terwijl er maximaal plaats is voor vijftien procent christenen en vijf procent „andere vreemdelingen". Het gevolg hiervan is, dat in alle tak ken van bedrijf moslems boven christenen worden voorgetrokken. De laatsten kunnen nog moeilijk promotie maken, lopen voortdurend de kans het dienstverband te krij gen opgezegd en kunnen, indien ze op straat staan, vrijwel nergens meer terecht. Op andere terreinen van het leven worden eveneens grote moeilijk heden ondervonden, De christelijke scholen bijvoorbeeld zijn gedwon gen evenveel uren Koran- als Bij bel-onderricht te geven. De Koran- lessen zijn weliswaar bestemd voor de niet-christelijke leerlingen, die de scholen bezoeken, maar tijdens examens kunnen alle jongens en meisjes vragen over de mohamme daanse godsdienst te beantwoorden krijgen, welke zwaar worden aan gerekend Christen-winkeliers Kunnen verder door hun cliëntèle geboycot worden iets wat ook herhaaldelijk ge schied of moeilijkheden worden bezorgd in verband met de afleve ring van hun goederen. Daar waar een Christen ten laatste met een van de tentakels van de staat te doen krijgt welk gebied is nog vrij onder het tegenwoordige re giem? wordt hij achteruit ge steld en dikwijls op vernederende wijze behandeld. De moeilijke positie, waarin Egypte naren van de tweede graad in het laipl van Nasser zijn komen te ver keren, wordt nog onderstreept door de omstandigheid, dat ze vrij ge makkelijk herkenbaar zijn. Buiten landers als Grieken en Italianen kunnen al door hun huidskleur of accent onderscheiden worden. Chris tenen als roomsen, protestanten en Kopten zijn meestal kenbaar door hun naam, die of „gechristianiseerd", of van Syrische, Libanese of Ar meense origine is. Zuurdesem der maatschappij ONDER DE KOPTEN, die vijftien tot twintig procent van de totale Egyp tische bevolking uitmaken (men schat hun aantal op drie a vier miljoen), heerst dan ook een ge drukte stemming, evenals onder de tweehonderdduizend andere christe nen, die in het rijk der Nijl wonen. De Kopten, die al sinds de tijd van de evangelist Marcus Egypte bevol ken, hebben als missies naar Abes- synië gestuurd om zich in hun kerkelijk moederland te beklagen. Duizenden christenen pogen voorts hun oude nationaliteit terug te krij gen, omdat ze het tijdstip aangebro ken vinden het land te verlaten. In het roomse weekblad „Le Rayon d'Egypte" is onder het hoofd „De grote angst van de christenen in Egypte" een ongetekend artikel ver schenen, waarin met bezorgdheid op de huidige toestanden wordt ge wezen. In bedekte termen wordt de regering verzocht haar discrimine rende maatregelen tegen de chris tenen te staken. Met klem wordt er verder op gewezen, dat de chris tenen de zuurdesem van de Egyp tische maatschappij zijn geweest en veel tot haar bestaan en haar wel vaart hebben bijgedragen. Duizenden christenen, die zo gelukkig zijn een buitenlands paspoort te be zitten, hebben Egypte inmiddels al verlaten, of treffen voorbereidingen dit in de naaste toekomst te doen. Van de vijftigduizend Italianen, die hun levenlang in Egypte hebben ge woond en wier voorouders er waar schijnlijk ook al waren, zijn er bin nen verloop van drie maanden twin tigduizend verdwenen. Met een ge middelde van driehonderd per week keren ze Egypte op 't ogenblik de rug toe om zich in Italië of Brazilië te gaan vestigen. Ook de veertigduizend Grieken, die nog steeds als onderdanen van een „bevriende mogendheid" worden beschouwd de kwestie Cyprus heeft hier veel toe bijgedragen voelen zich langzaam maar zeker in een hoek gedrukt worden. Ze hebben al een missie naar Athene gestuurd om hun moeilijkheden op regeringsniveau op te nemen, doch tientallen Griekse gezinnen hebben al het besluit genomen weg te trekken. Wat Nasser met de expulsie en onder drukking van joden, „imperialisten" (waarmee Israëliërs, Britten en Fransen worden bedoeld), christe nen en andere vreemdelingen voor heeft, is wel bekend. Hij wil zijn land van „vreemde smetten" zuive ren en een puur Egyptische staat vestigen. Of hij er echter iets in het voordeel van Egypte mee bereikt, is twijfel achtig te achten. De welvaart, wel ke tot voor kort in zijn rijk be stond, was voor 't grootste deel aan al die mensen te danken, die hij er thans uitzet, of wier levens hij verzuurt. Bovendien moet hij voor elke „vreemdeling", die het land verlaat, tenminste twee of drie mos lems in de plaats zetten, omdat de laatsten tot de minst ontwikkelde bevolkingsgroep van Egypte beho ren en van nature inefficiënt en ge makzuchtig zijn. Hongaarse delegatie terug uit Rusland De Hongaarse regeringsdelegatie on der leiding van premier Janos Kadar, die een bezoek aan de Sowjet-Unie ge bracht heeft, Is donderdag per trein uit Moskou naar huis vertrokken, uitge leide gedaan door premier Boelganin, president Worosjilof en vlce-preraier Mikojan. Maarschalk Boelganin zei, dat de on derhandelingen hadden aangetoond, dat men het volkomen eens was over alle kwesties betreffende de betrekkingen tussen de twee landen. Het belangrijk ste resultaat van het overleg was de bevestiging geweest van „de trouw van de Sowjet-Unie aan het proletarische Internationalisme en van haar plicht om bij de ontwikkeling van het communis me te helpen". NIEUWE KRACHT! Premier Kadar verklaarde, dat „de vriendschap van het Sowjet-volk hem weer nieuwe kracht had gegeven voor het uitvoeren van de taken in het be lang van het Hongaarse volk". Radio-Moskou heeft bekend ge maakt, dat de Sowjet-Unie en Honga rije 'n akkoord hebben gesloten voor de uitwisseling van goederen. In een gemeenschappelijke verklaring 'e zomerzere V. llÉÉiii9raÈw& 5555$ «SS**"-- wordt gezegd, dat de Sowjet-regering zich bereid heeft verklaard een Hon gaars verzoek ln te willigen voor een aanzienlijke verhoging van de uitvoer van voedingsmiddelen, grondstoffen, be paalde afgewerkte produkten, machine rieën e.d .Voorts krijgt Hongarije een lening met een lange looptijd, terwijl het gedurende lange tijd niet zal behoe ven te voldoen aan financiële verplich tingen jegens de Sowjet-Unie. De New Yorkse „Daily News" meldde zaterdag, dat een Amerikaans geleid pro jectiel van het type „Atlas" een paar da gen geleden „ontsnapt" is en nu op grote hoogte om de aarde cirkelt. De luchtmacht heeft dit bericht uit „hooggeplaatste kringen natuurlijk tegen gesproken", aldus het blad, doch in de „hooggeplaatste kringen" verklaarde men, dat het projectiel een nieuw type brand stof gebruikte, dat alle verwachtingen overtroffen heeft. De „Atlas", die van de basis Patrick in Florida afgevuurd werd. bereikte een snelheid van meer dan 8.000 meter per seconde. Men geloofde, dat de raket op zijn reis om de aarde gevolgd wordt, doch men wist niet „wat er nu gebeuren zou". Wel licht zal het projectiel bij zijn val naar de aarde in de dampkring verbranden of Moskou of Manhattan raken, aldus de „Daily News". De jaarlijkse serie Zomerzegels, waarvan de extra-opbrengst ten goe de komt aan culturele en sociale doeleinden, is dit jaar gewijd aan de schepen. De waarden, voorstellingen en kleuren zijn de volgende: 4 3 ct; „motor-vrachtschip" kleur: blauw. Ontwerp de heer v. d. Vos sen te Overeen. 6 4 ct; „coaster" kleur: blauw paars. Ontwerp de heer Kamerlingh Onnes te Voorschoten. 7 5 ct; „Willem Barendsz" kleur: paars-bruin. Ontwerp de heer Drayer, Den Haag. 10 8 ct; „trawllogger" kleur: grijs- omber. Ontwerp Mevr. Dalenoord, Den Haag. 30 8 ct; „Nieuw-Amsterdam" kleur: muis-grijs. Ontwerp de heer v. d. Vos sen te Overveen. Grootte van de zegel is 25 bij 36 mm, de afmeting van de beeldrecht hoek is 22 bij 33 mm. De zegels zijn verkrijgbaar aan de postkantoren van 13 mei tot en met 26 juni 1957. Gel dig voor frankering tot en met 31 december 1958. Prot. Chr. onderwijzers bijeen De algemene vergadering van het hoofdbestuur met de afgevaardigden van de Protestant Christelijke onder wijzersvereniging zal op donderdag 25 april in Noord-Brabant te Utrecht worden gehouden. Aan de orde komen de jaarverslagen, een voorstel van 't hoofdbestuur om het aantal gesalari eerde bestuurders met een vrijgestelde uit te breiden, die de functie van pen ningmeester zal krijgen, en andere voorstellen van het hoofdbestuur en van de afdeling Rotterdam. Aan het einde van de vergadering zulen mede delingen worden gedaan over de op 11 en 12 juni a.s. (Pinksterweekte houen algemene vergadering te En schede. Nog geen oplossing voor tandartsen en ziekenfondsen Het hoofdbestuur van de Nederland se Maatschappij tot bevordering der Tandheelkunde deelt mede, dat de stappen, door de minister van sociale zaken en volksgezondheid en door de Ziekenfondsraad ondernomen in ver band met de tussen de maatschappij en de organisaties van algemene zieken fondsen gerezen moeilijkheden, heb ben geen uitzicht gegeven op een op lossing binnen de termijn die daarvoor nog openstond. Het hoofdbestuur is van mening, dat gezien de lange periode, gedurende welke reeds getracht is een basis te krijgen voor tandheelkundige hulp aan ziekenfondsverzekerden op een ver antwoorde wijze, de tijd voor de tand artsen is gekomen om, zeer tot hun leedwezen, de grens te trekken. Het hoofdbestuur drukt er nogmaals zijn spijt over uit dat de ziekenfonds organisaties hebben gemeend het tij dens de besprekingen door de maat schappij gedane aanbod tot arbitrage van de hand te moeten wijzen. In het museum Van Gijn te Dord recht is vanaf zaterdag tot 18 april een tentoonstelling geopend van pren ten, tekeningen, penningen, postzegels, boeken, enz. betrekking hebbend op 't leven van Michiel Adriaenszoon de Ruyter. De expositie bevat verschei dene zeldzame stukken, onder ander een uitnodiging om de begrafenis van De Ruyter bij te wonen en een brief van de vlootvoogd aan „hunne hoog mogende heren van de Staten-Gene- raal". Radio-Boedapest meldt, dat de politie van Szolnok een zekere Sandor Alsorjai met zijn vijftien „medeplichtigen" heeft gearresteerd. De groep wordt ervan be schuldigd verscheidene Russische solda ten te hebben vermoord en „terroristische groepen te hebben gevormd om de volks republiek omver te werpen". De groep zal binnenkort terecht staan. Het partijblad „Nepszabadsag" deelde mede, dat de politie van de provincie Zala zes inwoners van het dorp Lent heeft aangehouden wegens „plundering van een wapenopslagplaats van het leger en terrorisme". Nadat Kadar aan het be wind was gekomen hadden de gearres teerden „fascistische terroristen" gehol pen uit Hongarije te vluchten. „Nepszabadsag" meldt voorts de arres tatie van de advocaat Borsovai en zijn bende „contra-revolutionairen", die in de provincie Borsod „misdadige contra revolutionairen" uit de gevangenis heb ben willen bevrijden. Q R zijn knappe psychologen, die L/ beweren, dat alle narigheid die we ondervinden is toe te schrij ven aan het feit, dat we te ver zijn afgeweken van onze natuurlijke staat. Onze manier van leven is te kunstmatig, vertellen ze. Iemand heeft altijd ergens gelijk en we ge loven dan ook graag, dat deze stel lig de waarheid dicht zal naderen, maar op één punt zijn we het be slist oneens met deze opvatting. Elk jaar opnieuw duikt alles wat leeft in de natuur in de garderobe- kast en komt met een fris, beto verd kleedje weer te voorschijn. Doet de huisvrouw eigenlijk niet hetzelfde? Ramen worden open gezet zodat de muffe lucht kan ontsnappen, raagbol len zweven langs de plafonds en dwei len zwieren over de vloeren en spin- nekoppen vinden een gewelddadig einde. Het beeld van de schoonmaak, van het nieuwe leven. In dit opzicht leven we toch wel heel dicht bij de natuur en zoals de vogels elk voor jaar een nieuw nestje bouwen zo zou den heel veel huisvrouwen dolgraag van tijd tot tijd de sfeer in de woning willen vernieuwen, maardit kost handenvol geld. Toch is er een middel om met heel weinig kosten Uw kamer een geheel nieuw en fris aanzien te geven. Weet U hoe dit kan? Wel, dopr heel gewoon een paar nieuwe gordijnen te nemen. Een nieuw kleed doet veel, een andere bekleding op uw stoelen verandert ook het beeld van Uw interieur en een modern behang willen we ook niet onderschatten, maar een paar leuke, moderne gordijnen doen wonderen. Dit geldt heus niet alleen voor een mo derne inrichting. Ook een Kamer met stijlmeubels en bruine kleurtjes kunt U door het kiezen van een geschikt gordijntje verbeteren. Dit is gemakkelijk te verklaren. Gor dijnen vallen altijd op omdat ze naast het raam en dus in het vole licht han gen en bovendien bevinden ze zich steeds in ons gezichtsveld, ook als we omhoog of naar beneden kijken. Daar om hebben gordijnen zo enorm veel invloed op het aanzien van Uw ka mer. Kleur Het is ook belangrijk, dat U door gordijnen kleur in Uw interieur kunt brengen. Kleur kost niets en maakt Uw kamer rijk. Stelt U zich eens een gewoon interieurtje voor zoals we die veel kunnen aantreffen. Bruin gelakte meubels, terra bekleding, bruinachtig behang, een kleed met veel beige en bruin, kortom een kamer, die over wegend bruin is. Als in zo'n vertrek warm gele of zacht oranje kleurige gordijnen worden gehangen, wordt het aanzien zo volkomen veranderd, dat ieder, die de kamer binnenkomt even versteld zal staan. Dit is het geheim van Uw gordijnen.Er zijn een paar dingen waar U om moet denken. Als Uw meubelbekleding effen of bijna effen is, kunt U gordijnen met sterk sprekende patronen nemen. In kleine kamers mag het gordijn niet te on rustig zijn want anders wordt de ruim te voor het gevoel nog kleiner. Heeft Uw meubelbekleding een opvallend dessin, dan moet U erg rustige gor dijnen kiezen bij voorbeeld effen, een smal streepje of een eenvoudig stipje. Horizontale strepen doen Uw kamer breder lijken en verticale patronen maken het wandvlak hoger. Dit laat ste geld ook voor lange gordijnen. Gordijnen, die even over de venster bank hangen doen Uw kamer lager lijken dan ze in werkelijkheid is. Eigenlijk moet U altijd lange gor dijnen nemen want al ze 's avonds gesloten zijn, krijgt U een prachtig decoratief vlak in Uw kamer. Lange gordijnen vormen een fraaie achter grond, voor Uw meubels. In kamers met centrale verwarming moeten de gordijnen achter de radia toren hangen. Worden de gordijnen voor de radiatoren geplaatst dan blijft een groot deel van de warmte tussen het raam en de gordijnen hangen. Om de kleur van het gordijn niet te be ïnvloeden wordt de radiator wat, ge broken wit of in de kleur van de gor dijnen geverfd. Vergeet U ook niet, dat lichte gor dijnen Uw kamer ruim maken en don kere gordijnen Uw kamer verkleinen. Zo kunt U door het kiezen van een bepaalde gordijnstof het aanzien en de sfeer van Uw kamer volkomen ver anderen. Als U zo'n bruinig interieur tje hebt, moet U zich natuurlijk even losmaken van de gewoonte. Er komt een beetje durf aan te pas om van de traditie af te wijken, maar U wilt toch graag een persoonlijke sfeer in Uw huis hebben? Velours Misschien vindt U de moderne gor dijnstofjes wat koud en ongezellig, neemt U dan dan een veloursgordijn in één van de fraaie pasteltinten. Heus, er zijn meer kleuren in de wereld dan terra en groen.Weet U wat het voordeel is van de moderne gordijn stoffen? U kunt ze gemakkelijk was sen en elk jaar hebt U weer een fris stel gordijnen in Uw kamer. Verrassing Eigenlijk moesten alle mannen en vooral de anti-schoonmaak-moppe- raars hun vrouw aan het eind van de schoonmaak verrassen met iets nieuws voor de kamer. Bij de moe der-, vader-, kinder- en dierendag krijgen we dan nog een schoonmaak- dag en op die dag zorgt elke man, dat de zon weer gaat schijnen De verdediger van dr. Adams, die wordt beschuldigd van het opzettelijk veroorzaken van de dood van een rijke weduwe, mevrouw Edith Morrell, heeft vrijdag de stukken uit een verpleeg stersrapport voorgelezen, waaruit blijkt dat de patiende vier dagen voor haar dood zeer onrustig was. '/ij kon pas rusten als zij een injectie had gehad. Uit de aantekeningen bleek, dat de patiente de laatste nacht en dag van haar leven bij bewustzijn geweest was. De hypnotische invloed van de mor fine en herione was verdenen. De verdediger zei ironisch: „Laten we nu eens bezien wat deze moordzuchtige dokter, die er tot het laatst toe in was geslaagd de ziekte te doen rusten, deed toen het beeld veranderde". Hij zei, dat Adams mevrouw Morrell had Ingespoten met 2 cc paraldehyde. Douthwaite, de medische deskundige a charge, gaf toe, dat dit een van de veiligste hypnotische middelen was en dat 5 cc nog een heel gebruikelijke do sis was. Op de vraag of hij een ander middel kon noemen dat in zo'n geval kon wor den gebruikt, noemde Douthwaite hy- cocine, een slaapverwekkend middel. Lawrence: „Ik moet zeggen dat een injectie van hyocine met morfine in dit geval zeer gevaarlijk zou zijn geweest' Douthwaite: „Neen. Morfine en hyo cine worden vaak gebruikt om een z.g. halfslaap te verwerkken". Dr. Doutwaite zei er nog steeds van overtuigd te zijn, dat Adams de bedoeling heeft gehad het leven van zijn patiente te bekorten. Hogere tarieven in luchtverkeer De directeur-generaal van de inter nationale vereniging voor het lucht verkeer (International Air Transport Association), Sir William Hildred, heeft bekend gemaakt, dat de lucht vaartmaatschappijen hebben besloten de tarieven in het Noordatlantisch luchtverkeer met 5 pet. te verhogen. Ingezonden mededeling (adv.y U spitst Uw oren bij het horen dat U een kopje koffie kunt verwachten met BUISMAN, voor extra fijne smaak en geur. Buisman be spaart bovendien op dure koffie. Ook bij NESCAFÉ en andere soorten oplosbare koffie doet een beetje Buisman wonderen. Een expeditiebedrijf te Venlo is eind vorige week begonnen met de verzen ding van de 2500 ton pootaardappelen die, zoals bekend, door de Nederland se regering zijn geschonken voor de hulpactie der Verenigde Naties voor Hongarije. De eerste trein met 34 wagons is vrijdag 22 maart vertrokken. Dinsdag j.l. heeft een trein van 30, donderdag een trein van 44 wagons Venlo verla ten en zaterdag is de laatste trein, met 58 wagons, vertrokken. Als afzender van de aardappelen treedt formeel het Nederlandse Rode Kruis op. Met ingang van 1 april heeft West- Duitsland de invoer van goud uit de landen der organisatie voor Europese economische samenwerking geliberali seerd, terwijl tevens de beperking op het gebruik van goud in de Bondsre publiek zijn opgeheven. Evenals tot dusverre zullen bepaal de ondernemingen onder speciale ver gunning goud uit het dollargebied of tegen betaling in dollars mogen ivoe- ren. Debestaande gebruiksbeperkingen blijven evenwel voor dit goud gelden. Om een vrije handel in het goud, dat uit OEES landen wordt ingevoerd, mogelijk te maken, moet nog de ma ximumprijs voor dit metaal worden afgeschaft. Dit wordt thans door de regering overwogen, overigens niet alleen voor goud, maar ook voor zil ver, platina en palladium. Binnenkort is een besluit van die strekking te verwachten. De Japanse raad die ijvert voor verbod van kernwapens heeft vrijdag zijn plannen voor het zenden van Ja panse en buitenlandse vrijwilligers naar het gebied van Christmas Island, waar in mei de Britse proeven met kernwapens zullen worden gehouden, bekend gemaakt. Een woordvoerder van de raad ver klaarde, dat men geen zelfmoordavon turiers wenst. Men zal in de buurt en niet in de gevarenzone varen en alle mogelijke voorzorgsmaatregelen ne men om de veiligheid van de deelne mers te verzekeren. De internationale vloot ter voorko ming van proeven met kernwapens zal via de radio protestboodschappen aan de wereld uitzenden, wanneer zij in het gebied rondvaart. Voor die tijd zal op Hawaaii een protestbijeenkomst worden gehouden. Na afloop van de Britse proeven zal de vloot een tocht door het gebied van de Stille Oceaan maken, waarbij een bezoek zal wor den gebracht aan Sydney, Djakarta, Saigon en Hanoi.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3