Vlissingen heeft groot tekort aan recreatieruimte voor de jeugd A.R. achteruitgang niet accuut, maar een langzame kwaal Voorlopig Nederlandszaierdagelftal zorgde weer voor overwinning Vier vrije speelplaatsen kunnen verwezelijkt worden Veere en Beren meldden zich als kampioenen van 2B en 2F Zondagschoolpersoneel bezon zich op zijn belangrijke taak Tweede deel solistenconcours harmonie en fanfare Wethouders Openbare Werken concluderen Voorproef elektrificatiefeest op 17 april Zaterdagvoetbal Bij Kapelle 2 - Kloetinge 2 liet de scheidsrechter verstek gaan Afscheid bij de Domeinen te Goes OKZE SPOORWEG- WE9STRIJD Reddingsvlotten voor rampgebieden Knderen brengen tot Jezus Conferentie te Goes Geen tijd om op lauweren te gaan rusten Met 5-2 (2-1) werd V.C.S. in Katwijk verlagen Korfbalcompetitie zaterdag begonnen Bluswater-discussie in raad Domburg Intrede ds. Warffenius te 's-Heer Abtskerke Geslaagde boekenmarkt te Middelburg Maandag 1 april 1957 ZEF.ÏIWSC.H DAGBLAD Pagina 2 VLISSINGEN, de snelst groeiende stad van Zeeland, kampt met een ontstellend tekort aan recreatie-ruimte voor de jeugd. Weliswaar telt Vlissingen drie speeltuinen, doch op het gebied van de vrije speel terreinen is er een groot vacuum. Binnen afzienbare tijd wordt hierin verbetering gebracht. Op ver zoek van het college van B. en W. hebben de wethouders van Open bare Werken en Sociale Zaken een onderzoek ingesteld om, met de huidige beschikbare mogelijkheden, vrije speelplaatsen in te richten. Het onderzoek is thans afgesloten en zal binnenkort aan de raad wor den voorgelegd. De bedoelingis, dat zo spoedig mogelijk wordt over gegaan tot het inrichten van vier vrije speelplaatsen, terwijl men hoopt, binnen afzienbare tijd een groter aantal van deze speelterrei nen m endenkt aan een getal van twintig verspreid over de hele stad, aan te leggen. Doch dan zal eerst de grenswijziging een feit zijn geworden. De drie speeltuinverenigingen ver richten voortreffelijk werk, doch de speeltuinen hebben het nadeel, dat zij slechts toegankelijk zijn voor een be perkt aantal kinderen ,wier ouders lid der vereniging moeten zijn. Een ver zoek van de Vlissingse Speeltuinver eniging, die de speeltuin aan de Bloe- is bij het gemeentebestuur in overwe- menlaan exploiteert, voor uitbreiding, ging. Het stuk braakliggende grond achter deze speeltuin, door een smalle straat gescheiden, zal hoogstwaar schijnlijk bij de speeltuin worden ge voegd. Het zal voornamelijk voor bal spelen in gereedheid worden gebracht. Drie onvoldoende Het verzoek van de speeltuinvereni ging „De Oude Stad", die haar speel tuin bij de Oranjemolen heeft, voor het aanbrengen van verbeteringen moet voorlopig nog terzijde worden gelegd. Er bestaat nl. e enzeer grote kans, dat deze speeltuin in verband met water staatkundige werken zal moeten ver dwijnen. De speeltuin op het Haven dorp staat ten dienste van de kinderen in deze woonwijk en voorziet in de daar gevoelde behoefte. Drie speeltuinen is echter voor een stad als Vlissingen volkomen onvol doende. Het creëren van nieuwe speeltuinen en dan omzien naar een lichaam, dat het beheer op zich neemt vormt eveneens geen oplos sing, zodat de gedachten uit zijn ge gaan naar vrije speelgelegenheden. Vier noodzakelijk Det wethouders hebben de bestaande situatie der gemeente nauwkeurig in ogenschouw genomen en zijn tot de conclusie gekomen, dat er vier vrije speelplaatsen verwezenlijkt kunnen worden. In de eerste plaats ligt er een stuk grond achter de Singel, bij de Koren bloemlaan. Hier zou een rolschaats- baan van veertig b ijtwintig meter in- ëericht kunnen worden. Het terrein gt volkomen ingesloten zodat het uit het gevaarlijke verkeer ligt en een nooMconauctcur Van Sabben van pag. 1) Op de door de .Arend" voort bewogen trein al zowel op i.s. maandag tijdens de iroefrit als tij- Jens de tocht >p 17 april als conducteur dienst doen de heer Van Sab ben uit Sou burg, gepensio neerd hoofd conducteur van de Ned. Spoor wegen, die ja renlang een bekende per soonlijkheid is geweest op de Zeeuwse Hjn A.s. Maandag rijden als passagiers mee een aantal gepensioneerde spoor wegmannen uit Utrecht, die de wens hebben te kennen gegeven nader met Zeeland kennis te maken. Attractie De directie van de Ned. Spoorwegen wil, niettegenstaande op 17 april de officiële feestrit plaats vindt, toch aan de proefrit van a.s. maandag ook een attractie verbinden. Op de diverse sta tions namelijk zullen gepensioneerde spoorwegmensen de „reizigers" van de „Arend-trein" gratis reisbiljetten uitdelen, tot een aantal, gelijk aan het tiende van het aantal plaatsbewijzen, dat dagelijks aan de stations wordt ver kocht. Zo zullen in Goes ongeveer honderd plaatsbewijzen, waarop gedurende een week gratis door heel Nederland kan worden gereisd, worden uitgedeeld aan personen, die zich op het perron bevin den bij aankomst van de trein. In Mid-* delburg zullen plm. 120 biljetten wor den uitgereikt en in Vlissingen een nog groter aantal. De uitreiking op de klei nere stations zal naar evenredigheid zijn. Zo zal men dus vandaag op de Zeeuwse spoorwegperrons veel glunde rende gezichten kunnen zien. Buitenlandse gast De persdienst van de Spoorwegen deelde ons nog mede, dat de proefrit van vandaag ook wordt meegereden door 'n achterkleinzoon van de direc teur van de Braziliaanse fabriek, die de eerste locomotief aan de N.S. heeft ge leverd Deze achterkleinzoon de heer rustige speelplaats vormt. Het is ook ideaal voor balspelen. Het grote tegelplateau aan de Hoge- weg vormt het tweede terrein. Hier kan men zowel een rolschaatsbaan als een speelterrein met verschillende toe stellen kunnen creëren. Voor balspelen is dit terrein niet geschikt daar er vrij druk verkeer langs loopt. Bij het plaat sen van toestellen wordt gedacht aan eenvoudige toestellen voor de jeugd van zeven tot veertien jaar, b.v. klim- rekken. Het derde terrein waar de beide wethouders hun oog op hebben laten vallen is het pleintje tussen de Joost de Moorstraat en de Bonedijkestraat. Het zou uitstekend in te richten zijn als speelplaats voor kleuters, vooral gezien de uiterst beschutte ligging. Tot slot: aan de gasthuisstraat, waar enkele weken geleden het nieuwe Mu- ziekoefenlokaal gered kwam, ligt nog en groot braakliggend terrein. Een deel ervan wordt plantsoen en voor de rest ervan kan een uitstekende bestem- mineworden gevonden als rolschaats baan en terrein voor balspelen. Raad beslist Voor viervr ije speelplaatsen bestaan er reeds mogelijkheden. Bij de sane ring der oude binnenstad zal men eveneens aandacht schenken aan. deze materie. Straks krijgt de raad van Vlissingen te beslissen over het al of niet aanleggen van de vier vrije speel plaatsen, een aantal, dat feitelijk nóg te weinig is, doch reeds een aanzien lijke verbetering betekent ten aan zien van de huidige toestand. Gezien de wensen, die de raad veel vuldig heeft geuit voor méér speel plaatsen vooral nu de „Gobi", het terrein waarop binnenkort het nieuwe Stadhuis zal verrijzen, als speelplaats aan de jeugd wordt onttrokken hoeft er niet aan getwijfeld te worden of men zal volgaanrne zijn stem aan dit voorstel hechten. Veere in do 2e klas B en Beren in 2 F zijn kampioen geworden. Doordat Middelburg IV kans zag de andere gegadigde voor de eerste plaats, Arnemui- den II met 42 te kloppen, is Veere als eerste geëindigd. Aangezien Beren slechts twee punten uit twee wedstrijden moest halen, heeft men dit zaterdag tegen Hoek H maar gedaan (23). In de eerste klas vielen geen ver rassingen te noteren, want Rillandia won van VCK en Tern. Boys van Zaamslag, beide met 40. In de 2e klas B werden Arnemuiden II en Meeuwen IV resp. het slacht offer van Middelburg IV en Veere (24). Nieuwland sloeg met 73 V CK II, terwijl Zeeland Sport VI met 31 over Oostkapelle zegevierde. De laatste wedstrijd in deze klasse was RCS IVSerooskerke 05. In de 2e klas A ging alleen Krab- bendijke IIColpl. Boys II door. De gasten wonnen met 01. Serooskerke II's-Heer Hendrikskinderen werd af gelast en bij Kapelle IIKloetinge II kwam de scheidsrechter niet op De thuisclub behaalde beide punten bij de ontmoeting KloetingeBeve landers in 2 C (63). Goes IV werd met 30 verslagen door het sterkere Kats. Wolfaartsdijk klopte met 64 Heinkenszand en SVD bleef met 41 de meerdere van Kapelle. Mevo ten slotte won met 72 van Wissekerke. Bruse Boys III en Burgh III waren sterker dan resp. Zierikzee IV en Me- ve II. De uitslagen waren 71 en 3—2. IN EEN BIJEENKOMST, welke zich kenmerkte door een prettige en onge dwongen sfeer, heeft zaterdagmorgen de heer F. C. van Dijke, commies, chef de bureau van de Domeinen te Goes wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd afscheid genomen. In hartelijke bewoordingen werd de heer Van Dijke toegesproken, waarbij bleek dat hij in de loop der jaren gro te waardering heeft verworven bij zijn superieuren, zich een goed collega heeft getoond en bij zijn ondergeschik ten in hoog aanzien stond en aller achting genoot. De heer Van Dijke begon op 18 nov. 1907 zijn loopbaan bij de Registratie en Domeinen te Tholen, vandaar ver trok hij naar Bergen op Zoom, ging daarna naar Goes, vervolgens naar Roosendaal, waarna hij in 1915 weer in Goes kwam. In 1940 werd de dienst gesplitst en kwam de heer Van Dijke bij de dienst Domeinen. Voor de op bouw en het goed functioneren van deze dienst vooral heeft de heer aVn Dijke veel werk verricht. In diverse toespraken werd hiervan zaterdag ge tuigd. Het woord werd gevoerd door de heer mr. J. Thielen, inspecteur v. d. domeinen, mej. Stokmans namens het personeel, de heer G. van Dijk, in specteur Registratie, de heer Van den Broecke uit Middelburg, hoofd v. d. techn. dienst der domeinen en de heer De Wit uit Utrecht namens de domein vereniging. Namens de inspecteur en het per soneel van domeinen en technische dienst werd een bureaustoel aangebo den. De dochter van de heer aVn Dijke beide kinderen waren bij dit af scheid tegenwoordig mocht bloe men in ontvangst nemen. De heer Van Dijke heeft tenslotte woorden van dank gesproken. De heer Van Dijke is reeds tal van jaren ouderling en tweede scriba van de Geref. kerk te Goes. Te zijnen hui ze is voorts het kerkelijk bureau ge vestigd. Nu mag hij genieten van een welverdiende rust, zal dit dus voor hem niet betekenen dat hij plotseling P. Omlirpa is speciaal voor deze geen belangrijk werk maar zal hebben gelegenheid naar Nederland gekomen, te verrichten. In 2E won AZVV II met 40 van Tern. Boys II, terwijl in de laatste klas Beren beslag op de titel legde door van Hoek II te winnen. Er wordt mij gevraagd tot welke leef tijd de jeugd mag meedoen aan de op stellen- en tekenwedstrijd over de Spoor wegen en het feest van de electrificatie, die binnenkort zal plaats hebben. Jullie weten dat er door de Ned. Spoor wegen prachtige prijzen aan verbonden zijn. Zelfs vacantie-reizen eerste klas, desgewenst door het hele land! Wel de moeite waard! Welnu we zouden zeggen laten de jon gens en meisjes tot en met zestien jaar dit keer een kansje wagen. Ze zijn har telijk welkom bij deze wedstrijd. We hebben nog een week, zo je weet. Doen jullie je best! Tante Truus. Door bemiddeling van het bureau Bescherming Bevolking hebben de ge meenten in de Zeeuwse en Zuidhol landse rampgebieden de beschikking gekregen over een aantal vlotten met groot drijf vermogen. Deze vlotten die, naar gelang van de grootte, plaats bie den aan 60, 40, 25 en 20 personen, zyn afkomstig van oude regeringsschepen die enige tijd geleden in Rotterdam werden gesloopt. De- eerste zending van deze vlotten (18 stuks) is dezer dagen in Vlissingen aangekomen. Ter- neuzen en Breskens krijgen ieder twintig van deze vlotten. Twee vlotten van veertig personen en een vlot voor 25 personen worden in Graauw-Lan- gendam gestationeerd. Verder krijgen vele gemeenten vlotten voor 25 per sonen: St. Maartensdijk krijgt er 6, Aagtekerke 2, Haamstede 4, Scherpe- nisse 6, Kortgene 10, Dreischor 10 en Wolfaartsdijk vjjf. Vlotten van 20 per sonen komen in Burgh, IJzendijke en Zierikzee. IN DE ZATERDAGMIDDAG in ,:De Prins van Oranje" te Goes ge houden voorjaarsconferentie van Zondagschoolleiders op Noord- en ZuidBeveland heeft Mej-. Hoeken dijk uit Heemstede een belang wekkend referaat gehouden over „Het evangelie in en uit het don kerst van de grote stad". Mej. Hoekendijk werkt reeds tal van jaren i nde achterbuurten van dë gro te steden, waar zij met veel geestelijke nood en ellende heeft kennis gemaakt. Velen heeft zij in de loop der jaren de weg mogen wijzen naar Jezus Chris tus. Moeilijk is haar werk, zoals bleek Als die er ooit was, dan is het nu zeker niet de tijd, om op onze lauweren te gaan rusten. Dit was de slotzin van het jaarverslag, dat de heer J. Hommes (Nieuwdorp) uitbracht in de jaarvergadering, welke de Centrale A.R. Kiesver eniging in de Kieskring Goes za terdag in „De Opril" hield. Het was tevens feitelijk de conclusie, nadat tevoren over de ontwikke ling van de A.R. partij in het laat ste jaar gesproken was. Reeds de voorzitter, de heer R. Zui- dema (Goes), had gesproken over de nederlaag bij de verkiezingen. Hij zag die in het licht van de verwarring, die alom in deze tijd heerst. Internationaal leren wij wel, dat wij op prinsen (grootmachten) geen vertrouwen kun nen hebben. Nationaal is er eveneens verwarring, lijkend uit de moeilijke kabinetsfomatie, die ons tenslotte een noodkabinet bracht, dat innerlijk zwak is en gezien ook de debatten over de bestedingsbeperking op een le men voetstuk staat. Gelukkig blijken de A.R.-ministers niet de minsten te zijn en heeft ook de kamerfractie bij de genoemde debatten voet bij stuk gehouden. Het meest bezwarende in de A.R.- verkiezingsnederlaag is, dat ze geen acute inzinking is, maar een langzaam voortschrijdende kwaal sinds de oor log, aldus de heer Zuidema. Ook Zee land vormt hierop geen uitzondering. Langzaam maar zeker zijn de A.R.- cijfers achteruit gegaan. Vroeger was de A.R.-statenfractie 9 leden sterk, nu 6. Ook het aantal raadsleden en wet houders gaat achteruit. Dat heeft weer zijn invloed op de burgemeesterbenoe mingen. Vroeger waren er in het rayon van de centrale 7 burgemeesters, nu nog maar 1. Hiertegenover kon de heer Zuide ma gelukkig stellen, dat de organisa tie belangrijk is versterkt. Ondanks een belangrijke contributieverhoging is het ledental nagenoeg niet teruggelo pen. Een moedgevend verschijnsel is ook het optreden van de Arjos. De secretaris ging in zijn verslag de verkiezingsachteruitgang in alle dis tricten na. Hij gaf ook de cijfers van de ontwikkeling van het ledental, dat achteruit liep van 1238 tot 1198. Zon- (Van onze sportredacteur) Het voorlopig Nederlands Zaterdag elftal, dat over enkele weken naar Mo naco gaat om tegen Frankrijk te spe len, heeft zaterdag jl. in Katwijk op het terrein van Quick Boys een oefen wedstrijd tegen de Haagse eerste klas- ser (amateurs) V.C.S. gespeeld. De ruime overwinning 52 zou doen vermoeden, dat langzamerhand alles koek en-ei was met de Nederlandse ploeg. Hier en daar haperde er echter nog wel eens wat aan. De eerste helft was bepaald slecht te noemen, maar gelukkig kwamen de voorlopigen er na de rust beter in, waardoor ook de score de rust was met een 21 voorsprong ingegaan kon worden opgevoerd. In de eerste periode viel ook het minder goede spel van spil Van der Schee, die kennelijk nog last had van zijn enkele weken geleden opgelopen blessure. Na 20 minuten scoorde midvoor Van de Oever (Quick Boys) het eer ste doelpunt. Tien minuten later was de stand weer gelijk toen de Haag se rechtsbinnen inschoot (11). Vijf minuten voor de rust was het Harm van Dalfsen (SC Genemuiden) die de voorlopige Nederlandse nog juist aan een kleine voorsprong hielp (2—1). Na de hervatting ging het, zoals we reeds schreven, beter. Al gauw maak te Harm van Dalfsen er 31 van en nauwelijks was de bal weer afgetrapt of Kerkdijk (Sparta, Enschede) ver grootte de voorsprong tot 41. Het mooiste doelpunt kwam van de voet van Jan Nieuwstraten (Zwart Wit), die een vrije schop even buiten het strafschopgebied ineens inschoot (5-1). V.C.S., dat na deze invasie ruiterlijk moest erkennen, dat er toch wel wat stak in de voorhoede van haar tegen stander, kon de achterstand inlopen tot 52. De debutant Van Zwol van Oranje Nassau (Groningen) heeft een goede wedstrijd gespeeld en getoond, dat hij over een technisch goed spelinzicht beschikt. De beide halspelers Nieuwstraten en Van Duyn hebben een uitstekende partij gespeeld. Linksbinnen Nieuwenhuijzen was in de districtswedstrijd in Huizen beter, maar kon toch zaterdag ruim een vol doende halen. De Zeeuwse korfbalcompetitie is weer begonnen. In de eerste klasse na men Scampolo en Togo, zo als te ver wachten was, de leiding, door resp. met 54 en 76 te winnen van Olym- pia en Tjoba. In de tweede klasse A zag Tjoba II zich op eigen veld met 15 geklopt door Vitesse, dat daardoor aan de kop kwam., want Vios II en Eendracht scoorden elk drie maal (33). In de tweede klasse B bleef Elto met 41 baas over De Poel, terwijl Zeelandia bij Volharding II om de volle buit ging (25). In 3 A stuurde BKC het Koudekerk- se KVL met een 53 nederlaag over de Schelde terug. Stormvogels kwam tegen Vedo net iets te kort (34) en Animo II zag de beide punten met Atlas naar Ritthem gaan (14). Ani mo III deed het in de derde klasse B beter, want het won in Aardenburg met 13 van AKC. Ondo stuurde Top II met een 42 nederlaag naar huis. Vopo II nam de leiding in de derde klasse C door een stevige 90 over wining op Dios. Blauw Wit trok hier bij SSS aan het kortste eind (52). In de derde klasse D had Zeelandia II weinig moeite met het bezoekende Voto (60), maar Togo III kwam te gen WKV maar net aan haar trek (2—1). Bij de adspiranten waren de uitsla gen: A: ScampoloOlympia 10; B: Animo BOndo 03; Zuidwesters— I Vopo Vedo A 41; C: AtlasAnimo D 00; 00. der een belangrijke achteruitgang in Yerseke en Krabbendijke zou er een stijging van het ledental geweest zijn. Bij de discussie leek, dat in die twee plaatsen de achteruitgang slechts schijnbaar was, omdat ze veroorzaakt is door een overschrijving naar de groep begunstigers gevolg van de contributieverhoging. De penningmeester, de heer R. Bui tenhuis (Kloetinge) kon een batig sal do meldden van f 441,72. Als lid van het dagelijks bestuur werd herkozen de heer J. Hommes. In de plaats van de heren J. Dinge- manse (Geersdijke) en J. Jille (Krui- ningen), die niet herkiesbaar waren, werden tot bestuurslid gekozen de he ren L. Bosselaar (Oudelande) en J. B. van Gilst (Coljjnsplaat). Ledenwerving en propaganda had den nog de brede aandacht van de ver gadering. Besloten werd, de raadsleden in de gemeenten, welke onder de centrale vallen, zo nu en dan bijeen te bren gen ter bespreking van onderwerpen, waarmee ze bij hun werk in aanra king komen en welke een meer al gemeen karakter dragen. uit hetgeen zij hierover vertelde, doch mooi is deze arbeid ook. Mej. Hoeken dijk zeide dat zij dikwijls zelf geen vruchten op haar werk ziet. Het gaat echter niet in de eerste plaats om het zien van de vruchten, aldus spr., be langrijker is dat er wordt gezaaid, ter wijl de uitkomst aan God moet worden overgelaten. Dat Mej. Hoekendijk da kunst verstaat haar gehoor te boeien juist omdat zij een Boodschap heeft bleek wel uit de grote aandacht, waarmede naar haar werd geluisterd. Diverse vragen werden door Mej. Hoekendijk beantwoord. Onder leiding van de heer Lamers uit Heinkenszand werden, met muzi kale begeleiding, enkele Zondagschool liederen gezongen. Besloten werd te trachten met een groep leiders en leidsters uit Zeeland de jaarvergadering, die te Zwolle zal worden gehouden, bij te wonen. In het a.s. seizoen zal zo mogelijk in Kort gene een weekend worden gehouden. Zaterdagavond werd de reclasserings- film „Kinderen voor de rechter" ver toond. De conferentie stond onder lei ding van de heer Hoogerbrugge uit Lewedorp en kenmerkte zich door een bijzonder goede sfeer. In de raad van Domburg, die dezer dagen vergaderde o.l.v. burgemeester Crommelin, is langdurig gesproken over het voorstel om in de politieverordening een bepaling op te nemen, dat het zon dertoestemming van b. en w. verboden is open bluswater op te ruimen. De he ren Jac. en Joh. de Visser hadden in hoofdzaak bezwaar tegen de daarbij op genomen voorwaarde, dat de eigenaars van open bluswater verplicht worden deze In behoorlijke toestand te houden op eigen kosten. Zij verklaarden zich tegen het voorstel. Na de toelichting werd het voorstel aangenomen. De firma's De Pagter en Van Sluys kregen verlenging van erfpacht. Tijdens de rondvraag vroeg de heer Joh. de Visser medewerking om tot een betere busregeling te komen. Door verbetering van de Noordweg tussen Domburg en Oostkapelle is de buurt schap St. Jan ter Heere van de bus dienst "uitgesloten. De raad was alge meen van oordeel, dat hier Inderdaad van een ongewone toestand gesproken kan worden. De voorzitter zegde zijn OP HET TWEEDE deel van het solistenconcours van de Bond van Harmonie- en Fanfare Verenigingen in Zeeland zaterdag in de concert- en gehoorzaal georganiseerd met medewerking van de muziekvereniging „Excelsior" te Mid delburg heeft de heer J. J. Laroes (sopraan sax), de dirigent van genoemd korps, zijn ongekroond koningschap beevstigd door in de hoogste ere-afdeling solisten een eerste prijs met lof (78 punten) te behalen. Hij kwam tevens ln het bezit van de beker. Het maximum te behalen aantal punten was tachtig. De heer Laroes die de beker niet voor de eerste keer wint! bracht „Grand Quinttto" van C. M. van Weber ten gehore. Een schitterende prestatie leverde ook de heer L. Zwartepoorte (tuba) van „Excelsior" uit Kloetinge. Met „My old Folks at Home" van Hartmann kreeg hij 77 punten (met lof) en daarmee een eerste prijs. Maar één puntje minder dus! Andere prominenten toonden zich de heren L. Zwartepoorte en C. de Klerk (twee tuba's) van „Excelsior" uit Kloetinge door in de eerste afdeling duetten 74 punten te behalen (eerste prijs met lof). In de afdeling uitmun tendheid solisten, behaalde de heer P. J. Mol van „Excelsior" uit 's-Heer Arendskerke (tuba) eveneens een eer ste prijs met lof met 74 punten. Lof ging er verder naar de heren J. J. La roes en J. W. Net (sopr. en tenor sax) van „Excelsior" uit Middelburg in de ere-afdeling duetten. Zij behaalden met 73 punten een eerste prijs. Ten slotte was er lof voor de heer Jac. den Toonder (banton) dirigent van „Excel sior" uit Kloetinge: 72 punten en een eerste prijs. In de zondagavonddienst van de Ned. Herv. kerk te 's-Heer Abtskerke heeft ds. Th. J. Warffemius zijn in trede gisteren gedaan, na des morgens door ds. Harders uit Eindhoven te zijn bevestigd. Daartoe had ds. Harders als tekst gekozen 1 Cor. 4 verzen 1 en 4. De Schriftlezing was uit 1 Jonh 4 verzen 7 tot en met 21 en Ezechiël 33, verzen 7 tot en met 12. Als tekst had de jonge predikant ge kozen Ez. 33, vers 7: „Gij nu mensen kind heb ik tot wachten over het Huis Israëls aangesteld." Na de prediking sprak burgemeester J. D. Jansen de nieuwe predikant als eerste toe. Gekomen uit een grote stad met een Brabantse mentaliteit, aldus de burge meester, komt u thans in een klein dorp met een geheel andere mentali teit. In enkele woorden schetste de burgemeester de voornaamste karak tereigenschappen van de gemeente ambtenaren. Namens de ring en de gemeente sprak vervolgens ds. de Roos, die o.m. gewaagde van de prettige werkwijze tijdens zijn consulentschap. Spreker ging nader in op de overeenskomsten met Brabant en Zeeland. Na dank te hebben gebracht voor de medewerking als consulent wenste hij ds. Warffemius Gods beste zegen toe, waarna hij de gemeente verzocht de nieuwe dominee Psalm 134 3 toe te zingen. Ds. Warffemius sprak tenslotte nog een dankwoord. Na afloop von de dienst maakten zeer velen gebruik van de gelegenheid om met de nieuwe dominee en zijn echtgenote kennis te maken. D: Luctor ABlauw Wit 7- 4—1; E: Elto B- -0; Vitesse -Luctor B Door gebrek aan plaatsruimte komen we morgen nader terug op de gede tailleerde uitslagen. Iedere schrijfster en schrijver deed zaterdag op de Zeeuwse boekenmarkt, het initiatief van de heer B. P. Car rière te Middelburg van de boekhan del van Benthem Jutting, wat ln haar of zijn kraam te pas kwam! En dit in strikt positieve zin, want de Zeeuwse schrijvers, bestreken vanuit hun boekenstalletjes hun eigen pu bliek, zij kwamen met hun lezers in contact. Dit laatste geldt juist de waarde van een dergelijke boeken markt die weliswaar in de grote ste den zijn realisering kende maar tot voor kort in Zeeland voor onmogelijk werd gehouden. Dat de uitvoering van deze vorm in ons gewest toch mogelijk is geble ken, is blijk van de belangstelling die er voor de literatuur in onze provincie bestaat. En toch was het iets anders dan louter een nabootsing van de boe kenmarkt zoals die in de grotere cen tra wordt georganiseerd, zoals mej. dr. H. C. M. Ghijsen uit Domburg, die dit specifiek Zeeuwse literaire evenement opende, zo treffend naar voren bracht. Zij zag in deze groep verkopers iets karakteristieks. Oppervlakkig bezien is het een heterogeen gezelschap, zo zeide zij. Zij hebben zo hun bezigheden op verschillende terreinen. Het ene wat hen allen verbind is, Zeeland. Of het nu de schoonheid is van het land, de taal, het volk of het verleden en de toekomst. Hoofdzaak is dat zij allen gegrepen zijn door dit land. Bovenal wilde mej. Ghijsen de heer Carrière gelukwensen met dit initiatief en de schrijvers en schrijfsters veel succes toewensen. Op zijn beurt liet de heer Carriere zich ook niet onbetuigd en bood mej. Ghijsen als herinnering een Zeeuws boek aan waarin alle hand tekeningen van de deelneemsters en deelnemers zijn opgenomen. Tevoren had de heer Carriere mej. Ghijsen in geleid. Hij verwelkomde in het bijzon der de burgemeester van Middelburg, mr. dr. N. Bolkestein en zijn echt genote. Bij de opening waren ook te genwoordig de heren mr. J. F. Horn- stra en A. L. A. Borst van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cul tureel werk. Een van de nieuwe projecten die wordt beschreven in het zevende jaarverslag van de Britse National Research Deve lopment Corporation is een methode om melk te bevriezen zodat deze twaalf maan den of langer kan worden bewaard zon der te bederven.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 2